VN-commissie vraagt om verbod van kernproeven Westduitse para's hadden overspannen elitegevoel coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex Marokko breekt met Cubanen Amerika wil geen troepen uit Bondsrepubliek terugtrekken het unieke 2-laagstablet -o'drev WERELDNIEUWS Ruim één miljard in VS voor debielen Sfeer van presidentsverkiezingen begint zich gedachtig te doen voelen Apartheidspolitiek van Zuid-Afrika weer onderwerp van heftige critiek bloemen ^firaatótoel Mishandeling en bruut optreden bij opleiding aan de orde van de dag verdrijft verkoudheid radicaal uxatiex Meubelshow Spaarne 11 v. DUIVENBODEN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 PRESIDENT KENNEDY VERZEKERT: Fikse vegen Zuid-Vietnam Voorzitter van Newyorkse Stock Exchange naar de Sovjet-Unie Frankrijk Apartheid LITSJUMEAUX VAN DUIVENBODEN Nieuwe commissie voor de oecumene in Rusland (£)p de Oscar Schande President Ben Bella van Algerije (links) drukt de hand van koning Hassan II van Marokko na het be reiken van overeenstemming over een staakt-het-vuren. Beide staats lieden waren daarvoor naar Bamako in Mali gekomen op verzoek van keizer Haile Selassie van Ethiopië (links). Rechts president Modibo Keita van Mali, die de tegenstanders in het geschil over de grens in de Sahara gastvrijheid bood. (Telejoto) RABAT (AF en AFP) Marokko heeft r-e diplomatieke betrekkingen met Cuba ^rbroken. Koning Hassan II beschuldigt Fidel Castro ervan dat hij de Algerijnen daadwerkelijke hulp geeft bij de grensoor- log in de Sahara. Verder heeft de Marok kaanse regering haar ambassadeurs teruggeroepen uit de Verenigde Arabische Republiek en Syrië. 350 Egyptische onder wijzers zijn uitgewezen uit Marokko. Koning Hassan II is zeer gebelgd over de vijandelijke propaganda in de pers en via de radio van de VAR en Syrië. Over wogen wordt in Rabat de betrekkingen met beide landen definitief te verbreken als zij „in hun vijandige houding" vol harden. Uit Algiers komen berichten dat in de afgelopen drie dagen drie Cubaanse sche pen zijn gelost, die zware militaire wa pens, o.a. Russische tanks, aan boord had den. Volgens onbevestigd gerucht zouden ook driehonderd Cubaanse vrijwilligers aan land gegaan zijn. Een deel van de wapens en tanks is gelost in de Westalgerijnse haven Oran. Ooggetuigen daar hebben verteld dat over dag uit de Cubaanse schepen suiker ge lost was. 's Avonds werd 4e. havenwijk afgezet en haalden arbeiders zware krat ten en kisten van boord. Andere oogge tuigen hebben tanks op platte spoorweg wagons gezien. De perschef van president Nasser heeft in een vraaggesprek met het Egyptische blad Al Achram verklaard dat Egyptische pantserwagens het Algerijnse leger steu nen en Egyptische marineschepen mee helpen de kust van Algerije te bescher men. Zij hebben opdracht alleen tot ge vechtsacties over te gaan als het nood zakelijk is voor de verdediging van Alge rijns grondgebied. De Marokkaanse aankondiging volgde enkele uren na de triomfale terugkeer van koning Hassan II van de conferentie van Bamako. De Marokkaanse autoriteiten steken niet onder stoelen of banken dat het be stand geen enkele van de fundamentele vraagstukken tussen de beide landen op lost. Marokko blijft aanspraak maken op een groot deel van de Sahara. De Ma rokkaanse autoriteiten vrezen dat de cri sis opnieuw zal oplaaien, mogelijk in een niet al te verre toekomst. Om gevoelens van goodwill te kweken ;esens Algerije, heeft Marokko de minis ter van Openbare Werken Abdelkaer Ben- -lloun en verscheidene lagere autoritei- 1 en naar Algiers gezonden om deel te ne- m«n aan de negende verjaardag van de Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog. Marokko is van plan de overeenkomst naar de letter uit te voeren maar zal de twee voorposten in de Sahara waar de gevechten begonnen, Tinjoub en Hassi Beida niet ontruimen. President Ben Bella is op het vliegveld van Algiers door een grote menigte geest driftig verwelkomd. De president verklaarde bij aankomst: ..Algerije heeft gekregen wat het wenste. Wij hebben èn vrede gekregen, èn een be vestiging van de gerechtvaardigdheid van ons standpunt." De voormalige Algerijnse vice-premier Boediaf die in juni is gearresteerd, is door Ben Bella vrijgelaten. Advertentie Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft een wet ondertekend waar in 1,2 miljard gulden bestemd wordt voor de behandeling van geestelijk gestoorden. De wet voorziet in de bouw van gemeen telijke inrichtingen en instellingen voor onderzoek en behandeling. Tijdens de ondertekeningsplechtigheid op bet Witte Huis zei Kennedy dat de ko- nende jaren het onderzoek zo ver zal zijn "evorderd dat het waarschijnlijk in de ™ste gevallen mogelijk zal zijn achter 1 "uheid te voorkomen De familie Kennedy heeft zelf een stich- t'ng in het leven geroepen om achterlijk heid te bestrijden. Dat gebeurde in 1946. Smdsdien heeft de familie meer dan vijf tig miljoen dollar geschonken aan instel lingen op het gebied van geestelijke ge zondheidszorg. Advertentie itiiiiniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiifiüiniiiiiHiiniiiiiKinfflMi (Van onze correspondent) WASHINGTON. - President Ken nedv heeft op zijn persconferentie met kracht het bericht in de „New York rimes" tegengesproken dat de Verenig de Staten het plan zou hebben vijfdui zend man gevechtstroepen uit West- Duitsland terug te trekken. De president ondersteunde daarmee de energieke po ging van zijn minister van Buitenlandse Zaken Rusk om met de nieuwe regering van West-Duitsland tot een goede ver standhouding te komen en alle wan trouwen weg te nemen. Wat de relaties met de Sovjet-Unie be treft: Kennedy wenste op dit moment niets te zeggen over de onderhandelingen over de tarweverkoop. Hij hoopte dat op de duur ook verkoop van andere produk- ten mogelijk zal zijn. Hij achtte Kroesj- tsjevs uitspraak over de race naar de maan zó vaag geformuleerd, dat hij niet zonder meer wilde aannemen dat de Russen zich uit de race hebben teruggetrokken. Hij wil in elk geval Amerika's programma uitvoeren. Wat de binnenlandse politiek betreft: president Kennedy deed alsof hij niet wil de reageren op wat senator Goldwater heeft gezegd, doch zag en passant kans hem zeer lakoniek enige fikse vegen uit de pan te geven. Amerika heeft thans zes divisies in de Bondsrepubliek. Bovendien heeft men ten gevolge van de Berlijnse crisis in 1961 drie artilleriebataljons en drie pantser bataljons naar Duitsland gezonden. Er be staat op dit moment geen plan, verzeker de Kennedy, om deze gevechtstroepen uit Duitsland terug te trekken. De enige be scheiden vermindering betreft personeel, dat niet voor gevechtshandelingen in aan merking komt. Hierover trad Amerika in contact met zijn bondgenoten. Toen in 1961 een ernstige crisis ontstond, waren de NAVO-strijdkrachten onvoldoen de omdat Amerika's bondgenoten tekort ge schoten waren in hun NAVO-verplichtin- gen. Sindsdien is daarin enige verbetering gekomen, vooral wat de Westduitse troe pen betreft. Bovendien maakte Kennedy er met waardering melding van dat de Duitsers een deel van hun militair mate riaal van Amerika kopen, waardoor voor Amerika het goudverlies wordt vermin derd, dat het lijdt als gevolg van de sta tionering van troepen overzee. Zoals men ziet deed de president alles wat in zijn vermogen lag om de Duitsers gerust te stellen en de goede sfeer te hand haven, waartoe het bezoek van de mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk zozeer schijnt te hebben bijgedragen. Uit Zuid-Vietnam hoopt. Amerika gelei delijk wat troepen terug te trekken: voor Kerstmis ongeveer duizend man. De on derhandelingen met de Russen over de verkoop van tarwe ondervinden moeilijk heden omdat de Amerikanen het graan met eigen schepen wensen te vervoeren, doch de tarieven van deze schepen liggen hoger dan die van de concurrenten. De president wil de zaak nog een week aan de onderhandelaars overlaten. In Washington circuleerde donderdag het gerucht dat de rechtstreekse luchtverbin- ding Moskou-New York niet tot stand zal komen, doch de president was, ondanks het feit dat de details nog moesten wor den uitgewerkt, vrij optimistisch over de instelling van deze luchtlijn. Over het aantal Russen in Cuba kon Kennedy geen gegevens verstrekken. Dat aantal vermindert gestadig. Indien dat zo doorgaat zullen Kennedy's politieke tegen standers in 1964 niet veel profijt meer kunnen halen uit de Cubaanse affaire. De sfeer van de presidentsverkiezing doet. zich reeds duidelijk voelen. Men vroeg president Kennedy wat hij vond va'n Goldwaters recente bewering dat Kennedy en de zijnen het nieuws zouden vervalsen teneinde zichzelf aan de macht te houden. Wel", zei de president droogjes, „het zou niet fair van mij zijn daar op in te NEW YORK (AP) De voorzitter van de New York Stock Exchange. G. Keith Funston, zal op voorstel van Time In corporated, de uitgeefster van het gelijk namige weekblad, een bezoek aan Moskou brengen. Verwacht wordt, dat Funston Moskou en vijf andere steden zal bezoeken in gezel schap van 25 Amerikaanse zakenlieden. De groep vertrekt zondag naar Londen na zaterdag te Washington een bezoek aan president Kennedy gebracht te heb ben. D* andere steden, die bezocht zullen wo - - Berlijn, Bonn, Brussel en T - duurt twaalf dagen. FINE CHAMPAGNE V.S.O.P, V S O P cv, COGNAC gaan, want senator Goldwater heeft wel een erg drukke week gehad: Goldwater heeft de president van Bolivia aangeval len terwijl hij in ons land op bezoek was, heeft gesuggereerd dat militaire comman danten op eigen gezag kernwapens moe ten kunnen gebruiken en heeft zich ge mengd in de Griekse verkiezingen". Bij het aanhoren van een dergelijke ti rade krijgt men een voorproefje hoe Ken nedy een man als Goldwater zal probe ren te kraken, indien hij hem tot tegen stander krijgt. NEW YORK (AP). - Met slechts één stem tegen heeft de politieke commissie van de Verenigde Naties donderdag een beroep op de ontwapeningscommissie van achttien landen gedaan om de onderhandelingen te Genève over een absoluut verbod van kernwapenproeven met inbegrip van de-ondergrondse te hervatten. Niet minder dan 97 landen waren voor deze oproep. Alleen Albanië was tegen. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hadden de resolutie tezamen met ande re leden van de commissie ingediend. Bei de landen hadden van tevoren om unanie me instemming gevaagd. Kort voor de stemming verklaarde de Cubaanse gede legeerde Carlos Lechuga echter, dat hij zich van de stemming zou onthouden, om dat de resolutie een alinea bevatte, waar in alle landen verzocht werd toe te tre den tot het Moskouse verdrag, dat kern proeven in de dampkring, de ruimte en op zee verbiedt. bloed", aldus Diallo Telli van Guinee voor de speciale politieke commissie van de algemene vergadering. „Niemand zal kunnen zeggen dat wij hen niet tijdig waarschuwden, aldus Dial lo in de uit 111 landen bestaande commis sie. Hij is voorzitter van een speciale commissie die verleden jaar ingesteld werd om voortdurend toezicht te houden op de vorderingen dié gë-Vhaakt worden bij het beïnvloeden van Zuid-Afrika om zijn a partheidspolitiek te laten schieten. De spe ciale commissie bespreekt sedert 8 okto ber het rapport van de elf-landencommis sie. In dat rapport wordt aanbevolen een harde handels-, diplomatieke- en vervoers boycot op te leggen aan Zuid-Afrika, om dat het weigert zijn rassenpolitiek te ver zachten. Diplomatieke kringen in New York ach ten het onwaarschijnlijk dat de Veilig heidsraad vóór half november bijeen zal komen ter bespreking van de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. 32 Afrikaanse staten hebben om een dergelijke bijeen komst gevraagd. Behalve Cuba onthielden zich van stem ming Frankrijk en de Centraalafrikaan- se republiek. Cambodsja nam niet aan de stemming deel. In de resolutie wordt op alle staten een beroep gedaan het op vijf augustus te Moskou getekende verdrag te onderteke nen. Vrijwel alle gedelegeerden, die in de commissie het woord gevoerd hebben de den een beroep op Frankrijk en commu nistisch China om het beperkte verdrag te tekenen. In de resolutie wordt tevens aange drongen op nieuwe onderhandelingen te Genève „om voor altijd de stopzetting van alle kernexplosies te bereiken". On dergrondse proeven worden niet met na me genoemd, maar zijn kennelijk het hoofddoel van de resolutie. In het ontwerp wordt niet gerept van de netelige inspectiekwestie. Hiermee zijn geen vorderingen gemaakt. Deze kwestie heeft tot dusverre een verbod van onder groddse proeven onmogelijk gemaakt. Het besluit werd genomen na een Amerikaan se woordenwisseling met de Sovjet-Unie en Polen over de communistische kritiek op West-Duitsland. Een Afrikaanse woordvoerder heeft er vandaag voor gewaarschuwd, dat Neder land, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Italië, West-Duitsland. België en Japan de "handel met Zuid-Afrika moe ten stopzetten om een einde te maken aan de politiek van rassenscheiding of de mo gelijkheid van een bloedige oorlog onder ogen zien. „Het Afrikaanse volk van Zuid-Afrika en zijn geallieerden in de Afrikaanse lan den zullen geweld met geweld beant woorden, kracht met kracht, bloed met Advertentie Afd. IMPORT INTRODUCEERT o.a. SLAAPBANKEN, 160x190 ALLEENVERKOOP SPAARNE 11 - TEL. 13608 MOSKOU (Reuter) De Russische Or thodoxe kerk heeft een uit twaalf perso nen bestaande „Commissie voor eenheid onder de christenen" benoemd ter ver sterking van het streven naar dit doel. Zij komt in de plaats van een „Commis sie voor banden tussen de Christenen". Van kerkelijke zijde werd gezegd dat de oprichting van de nieuwe commissie ten dele het resultaat is van het bezoek dat het hoofd van de afdeling buiten landse betrekkingen van de Russische kerk, metropoliet Nikodim, vorige maand aan paus Paulus heeft gebracht. Advertentie Afluisteren Iedereen schreeuwt op het ogenblik moord en brand over het afluisteren van telefoongesprekken. Eerst lazen we met verbazing de berichten uit Duitsland, maar nu blijkt er ook in ons land te worden „afgetapt". In Amerika heeft Robert Ken nedy gezegd „geeft mij het recht tele foons af te luisteren, anders kan ik het misdadigerssyndicaat „Cosa Nostra" niet verslaan." Ik moet u eerlijk bekennen dat al deze deining mij tamelijk koud laat. Eens heeft de verschrikking van een afgeluisterd ge sprek mij zo'n schok gegeven, dat al deze berichten over Hoecherl, de B.V.D., Koe koek en Robert Kennedy nog maar als lichte tikjes werken. Toch ivas het een gezellig feestje, al thans in het begin. Tal van bekenden wa ren gekomen om mij te helpen mijn ver jaardag te vieren en daaronder was ook een echtpaar uit de naaste omgeving, dat daartoe twee kinderen achter moest laten. Veel bezivaar leverde dat niet op, want wij hadden daarvoor een probaat middel: de een belde de ander op en daar na werden de hoorns van de haak ge legd. Voor vier cent had men de hele avond een „hete lijn", die elke „bran dende kwestie" onmiddellijk doorgaf. Tijdens het feestje legden onze kennis sen doorlopend het oor te luisteren, zoals dat heet. De kinderen bleven stil en zij hoefden dan ook niets van de feestvreug de te missen. Maar om elf uur moesten ze toch naar huis, want baby moest no dig een flesje hebben. Er werd afscheid genomen en even keken de overgebleve nen elkaar aan. Toen barstte het onver mijdelijke los: er waren al zoveel mensen onderwerp van gesprek geweest, dat de zojuist vertrokkenen het nu wel haast moesten worden. Het oordeel bleek nogal verdeeld en naarmate de discussie vor derde werden de meningen geprononceer der weergegeven. „Maar goed dat ze het niet kunnen ho ren," zei er opeens één en op datzelfde moment werd mijn vrouw lijkbleek. Zij stootte onsamenhangende klanken uit en wees naar de telefoon. Daar lag de hoorn, zorgvuldig met de hoorschelp naar de ka mer gericht. Een doodse stilte viel in het gezelschap. Ieder schoof onrustig heen en weer. Toen werd er gebeld„Jullie begrijpen zeker wel, waarom we komen hè?" zei de man. Het is toch nog een bewogen avond ge worden. De P.T.T. kan gerust zijn, want die „Hot Line" hebben we daarna toch maar afgeschaft. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse parachu tistencompagnie 6-9 in Nagold te Wiirt- temberg, die tot taak had parachutisten op te leiden, is opgeheven. Luitenant- generaal Hepp van het tweede leger korps gaf het bevel, dat alle officieren, onderofficieren en soldaten van de com pagnie elders moeten worden ingepast. De opheffing is het gevolg van een schandaal, dat ertoe geleid heeft dat de officier van Justitie in de Württemberg- se stad Calw tegen elf leden van de com pagnie een vervolging instelde wegens mishandeling, onwaardige behandeling en misbruik van bevoegdheden. Deze beschuldigingen houden verband met een mars, die de compagnie 25 juli jl. in ondraaglijke hitte moest houden en waarbij de parachutist Gerd Trimbom van uitputting stierf. Generaal Hepp noemt in een dagorder de gebeurtenissen destijds een schande voor het hele korps. Niet alleen de elf beschuldigden verwijt hij hun gedrag, maar ook de andere manschappen. „Goed begrepen kameraadschap betekent, dat men ook de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de daden van een kameraad," aldus Hepp. Bij een onderzoek naar aanleiding van de dood van Trimbom is ook gebleken dat de -parachutisten in de compagnie een overspannen elitebewustzijn hadden ont wikkeld. Zij beschouwden zich als het neusje van de zalm van het nieuwe West duitse bondsleger en vonden het heel ge woon dat rekruten zware, vaak onmense lijke beproevingen werden opgelegd. Ook de instructeurs bleken van mening dat bruut, hard en veeleisend optreden de juiste methode was om een keurtroep te vormen. Opmerkelijk is hierbij, dat deze opvat ting niet verkondigd werd door oudere on derofficieren, die wellicht nog Hitlers S.S. elitetroepen in de herinnering hadden, maar door ionge mannen die de nazitijd niet bewust hebben beleefd. Advertentie VERKOUDEN Waarom? Het hoeft echt niet meer.er is nu Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). «««feu J Uitputting. Negen bemanningsleden van een kustwachter die door een storm uit de koers was geslagen en zestien dagen op de Indische oceaan ronddreef zijn van uitputting gestorven. Een Duitse vrachtboot heeft elf overlevenden aan boord genomen en hen naar Medan op Sumatra gebracht. Het ongeluksschip was afkomstig van de Maladiven, een eilandengroep in de Indische Oceaan. Storm. Tijdens de eerste zomerstorm op het eiland Madagaskar zijn dertien per sonen om het leven gekomen en 38 ge wond. Schipbreuk. Gevreesd wordt, dat bij het vergaan van het Indonesische schip „Tjahaja Timoer" 79 passagiers en be manningsleden verdronken zijn. Het schip is twee weken geleden in de Java- zee gezonken, toen het op weg was naar Sumatra. Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf Archeologie. Bij opgravingen in de Zuidli- banese plaats Sidon zijn de stoffelijke resten gevonden van een Phoenicische koningin. In het graf werden een kroon en juwelen aangetroffen. Het is het eer ste volledig bewaard gebleven graf uit de tijd van de Phoeniciërs. Opgebracht. Donderdag is te Tel Aviv meegedeeld dat een Israëlische onder zeeboot woensdag een kleine Libanese vrachtvaarder, die de Israëlische terri toriale wateren was binnengevaren, heeft aangehouden en opgebracht. Salaris. De kiezers in Californië hebben het laatste restje vertrouwen in verkie zingsbeloften verloren. Hun gouverneur, de heer Edmund Brown, vertelde vorig jaar tijdens de stembusstrijd aan ieder die maar wilde luisteren dat hij geen sa larisverhoging zou accepteren wanneer hij opnieuw tot gouverneur zou worden gekozen. Brown werd gekozen en streek deze week zonder blikken of blozen een verhoging van zijn jaarwedde met ruim 14.400 gulden op, waardoor zijn salaris thans ongeveer 141.000 gulden bedraagt. Ontploffing. Door een ontploffing, die de voorgevel van een winkel verwoestte, zijn donderdag te Marietta in de Ame rikaanse staat Georgia zes personen om het leven gekomen en 25 gewond, en vreest, dat anderen nog onder de puin hopen begraven liggen. Personeel. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. had op 30 september 846 man personeel, waarvan 216 Duitsers, 161 Fransen. 101 Italianen, 102 Belgen, 182 Luxemburgers, 77 Nederlanders en ze ven personen van andere nationaliteit.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3