(H)OORAPPARATEN Visserijgebied door tal wordt kleiner van beperkingen Groenland laatste voorbeeld VISSERS bromfietsen 0R0LY IJmuiden bouwt draagvleugelboot MANTELS en COSTUUMS C. M. Tuntler Officier Oranje Nassau C.E.P. opgericht Nieuw bankgebouw in Wijk aan Zee FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 1 NOVEMBER 196 3 7 AUDI U M PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN VIWUNMKKT IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 TELEFOON 5072 een grote collectie in vele kwaliteiten, modellen en dessins, div. prijsklassen v.a. ƒ57.50 f.m. 232.50 MODEHUIS Plein 1945 Telefoon 7541 Schorseneren en peen St. Nicolaas-plannen WVW HERENHOEDEN - welvilt en haarvilt W if Teruggehaalde en ingeruilde vanaf 59i"" Breestraat 108 - Beverwijk Tweehónderd Spanjaarden voor Hoogovens iWUMfTZ! Kerkelijk nieuws IJMUID.N (C i t y). Zolang er films worden ge maakt is de rethorische vraag gesteld of wij wel mogen zwijgen, ten einde er sen sationeel getinte voorlichtingsfilms excu serend mee te introduceren. Dit is ook weer het geval met de Zweedse film „Mogen wij zwygcn?", die in hef Duits „Gefahren der Liebe" heet en van klinkende dokters namen is voorzien om de medische kant van het geval te dekken. Het verhaal be handelt op een nogal nadrukkelijke wijze de onderwerpen, waarover möet worden voorgelicht: geslachtsziekte bij de jonge man, die zich in zijn diensttijd afgeeft met een meisje uit een dancing en zwanger schap bij zijn verloofde, waardoor zij bijna het slachtoffer wordt van een aborteuse. In het verdere verloop der gebeurtenissen komen nog andere moeilijkheden op sexueel gebied ter sprake, maar gelukkig is er steeds een verstandige dokter in de buurt om met wijze adviezen en eventueel via een voorlichtend filmpje de nodige il lustratieve raad te verstrekken. Men kan van mening verschillen over de vraag, of nu juist de bioscoop de aangewezen plaats moet zijn voor dit soort openhartige ge sprekken, zonder daarbij de goede bedoe lingen van de makers in twijfel te trekken. De film draait hier van vrijdag tot en met woensdag, met uitzondering van zondag middag, wanneer de avontuurlijke historie „Opstand der krokodilmensen" wordt ver toond. NA HET SUCCES van „Slaapkamerge heimpjes" kon een heroptreden van het filmduo Doris Day-Rock Hudson moeilijk uitblijven. Ook in „Eén pyjama voor twee" krijgen deze hoofdpersonen het aanvanke lijk hevig met elkaar aan de stok. Doris is namelijk agente van een publiciteitsbureau en Rock leidt de reclamecampagne van een concurrerende firma. Als de laatste een miljoenenorder vlak voor de neus van zijn vrouwelijke collega heeft weggekaapt, wordt hij door haar aangeklaagd wegens het toepassen van minder oirbare metho den om zijn doel te bereiken, maar hij wordt vrijgesproken. Het meisje zint nu op wraak. Zij komt erachter dat haar tegenstrever, die zij niet van gezicht kent een nieuwe reclamecampagne voor een nog onbekend produkt in de maak heeft. Ten koste van alles wil zij nu voorkomen dat de concurrentie ook ditmaal aan het lang ste eind zal trekken. Denkend met de ma ker van het nieuwe artikel een chemi cus te doen te hebben, raakt zij in wer kelijkheid zelf verstrikt in de intriges van haar concurrent, die zich prompt voor de vervaardiger van het wondermiddel gaat uitgeven. De verwikkelingen en dwaze si tuaties die van een en ander het gevolg zijn, worden bijzonder smakelijk en met een pikant sausje opgediend. Een film die het publiek zal doen schateren van het lachen. Donderdagavond. (Stadsschouw burg). Doordat de Stadsschouwburg deze week van dinsdag tot en met donderdag geen bio scoopprogramma ver toont, kon de directie ditmaal met één film volstaan. Alleen wordt zondagmiddag voor de jeugd nog de Nederland se film „Sjors en Sjim- my op het piraten- eiland" gedraaid, waar in de beide populaire striphelden door middel van een tijdmachine naar een pirateneiland uit de achttiende eeuw worden overgeplaatst. Een mooie tijdpassering voor de jeugd dus, wan neer het zondag even- Meel mocht regenen. ALDUS VAN VRIJDAG tot en met maandag de Amerikaanse oorlogsfilm „Helden sterven jong" (Hell is for heroes), waarvan de intrige zich afspeelt in de herfst van 1944 in een dorpje achter de Duitse Siegfriedlijn. Hier is een groepje gevechtsmoede Amerikaanse infanteristen aangekomen, die in de veronderstelling verkeren naar Amerika te zullen terug keren. In plaats daarvan wordt hun door een sergeant meegedeeld, dat zij zich op nieuw voor het front moeten melden. De bitter teleurgestelde G.I.'s beklimmen de vrachtauto's die hen naar het gevechts terrein moeten vervoeren, nog onbewust van hun trieste lot. Zij zijn namelijk voor bestemd om niet meer terug te keren.... BEVERWIJK (L u x o r) „Het rendez-vous in de nacht", welke film hier van vrijdag tot en met zon dag wordt vertoond, is naar Patrick Quentin's roman „The man with two wives" door Jean Dellannoy eens een grote naam in de Franse filmwereld bewerkt tot een spannend familiedrama, dat zich afspeelt rond de groot-industrieel John Kellermann (George Sanders). De figuur van deze onaantastbare oliemagnaat zou waarschijnlijk nimmer in opspraak zijn gekomen, als niet een van zijn beide dochters door haar enigszins lichtzinnige levenswandel betrokken was geraakt bij 'n moord op de jonge journalist Daniel Mar- chand. Maar ook zijn schoonzoon, die op nieuw relaties met zijn eerste vrouw heeft aangeknoopt, gaat niet helemaal vrijuit en met een serie leugens en valse verklarin gen hoopt de oude Kellerman zijn kinde ren buiten deze onverkwikkelijke affaire te houden. Dat lukt natuurlijk niet; de politie graaft verder, komt achter een familiegeheim, waardoor de zaak een ge heel andere wending gaat nemen en ont dekt na de nodige verwikkelingen uitein delijk de ware schuldige. In deze boeiende film komen mooie rollen voor van Annie Girardot, Jean-Claude Pasca en Odile Versois. ALS SCHERP CONTRAST draait direct daarop van maandag tot en met woensdag de vrolijke operettefilm „Hochzeitsnacht im Paradies", een bewerking van de bekende operette „Eine Nacht in Venedig", zodat de liefhebbers van dit genre nog eens melodieën als ,.So steil ich mir die Liebe vor" kunnen beluisteren. De medespelen den zijn populaire figuren als Marika Rökk, Peter Alexander en Waltraut Haas. Dit week programa wordt dan voltooid met de avonturenfilm „De leeuw van Baby- Ion" voor zondagmiddag.en het uitermate knappe Italiaanse filmwerk „Eclips" voor donderdagavond. (W.B.-t heater). Deze week is in dit tehater opnieuw het volle gewicht gelegd op sensatie en avontuur, zodat het pro gramma achtereenvolgens vermeldt: voor vrijdag en zaterdag „Bommenwerper B-52", een oorlogsfilm met Natalie Wood en Karl Maleh; voor zondag en maandag: ,.Dc ondergang var. Billy the Kid", een western met Paul Newman en Lita Milan over het avontuurlijke leven van een legendarische revolverheld en zondagmid dag: „In de greep van de wildernis", met welke film de bezoeker evenmin aan span ning en sensatie tekort wordt gedaan. (Kennemer Theater). Het geva rieerd programma van dit theater begint vrijdag en zaterdag met „Rififi in Tokyo", een film vol spanning en beklemming met Karl Boehm en Michel Vitold. Van zondag tot en met woensdag wordt vervolgens het griezelverhaal De Triffids komen" vertoond; een soort nachtmerrie over een sinistere plantensoort, die de mensheid met een volledige vernietiging bedreigt. Het zijn Howard Keel en Nicole Maurey, die een reeks angstaanjagende wellingen Advertentie De heer C. M. Tuntler, die gistermid dag met pensioen is gegaan, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke onderscheiding werd hem uitgereikt door de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal voor de scheepvaart, tijdens een intieme bijeenkomst op het kan toor van de scheepvaartinspectie aan de Havenkade te IJmuiden. De heer Tuntler kreeg deze onderscheiding voor zijn ver diensten als inspecteur voor de scheep vaart voor het vierde district. Zijn belangrijk werk ten behoeve van de Nederlandse zeevissersvloot hebben wij onlangs uitvoerig belicht en tijdens een zeer druk bezochte receptie, gistermiddag in Hotel Royal te IJmuiden, heeft, na mens de Stichting Nederlandse Visserij, de heer Meerburg deze nog eens onder streept. Onder de zeer velen, die gistermiddag op de afscheidsreceptie aanwezig waren, bevonden zich vertegenwoordigers van al le diensten en organisaties die direct en indirect te maken hebben met de Neder landse zeevisserij. Talrijke bloemstukken en vele geschen ken werden de scheidende inspecteur aan geboden. Opvolger van de heer Tuntler is de heer M. T. J. Burlage. Advertentie Een scène uit de oorlogsfilm „Helden sterven jong", die van vrijdag tot en met maandag in de Velsense Stads schouwburg wordt vertoond. moeten ondergaan, alvorens de macht van deze monsters kan worden gebroken. Voor de nachtvoorstelling van zaterdag ver meldt het programma een „Omstreden huwelijk", waarvan de partners uit Jane Wyman en Rock Hudson bestaan, met voor zondagmiddag „Gedwongen verraad", de zoveelste oorlogsfilm over de vernede ringen, welke een groep Amerikaanse vliegers in Duitse krijgsgevangenschap moesten ondergaan. De aanvoer van schorseneren op de Beverwijkse veiling „Kennemerland" wordt steeds groter, terwijl die van de breekpeen hetzelfde was als van de vorige week. De aanvoer van schorseneren was donderdag 40.000 kilo, of vijftienduizend kilo meer dan de week tevoren. De vraag was on danks dit ruimere aanbod stabiel: men be taalde ook nu weer vrij behoorlijke prij zen. Zo ging de A-sortering van 68 tot 75 cent per kilo en voor de B-sortering betaalde men van 50 tot 60 cent per kilo, terwijl de C-kwaliteit van 38 tot 50 cent per kilo noteerde. Met de peenhandel wil het nog niet erg vlotten en daarom is het ook begrijpelijk, dat de aanvoer niet toeneemt. Voor de grootste peen is nog wel belangstelling. Er was een aanbod van 25.000 kilo, waarvan ook nog al eens een partijtje onverkocht bleef. De prijzen lagen, naar kwaliteit en sortering, tussen de 5 en 13 V2 cent per kilo. De Winkeliersvereniging Wijkeroog in Velsen-Noord heeft 'n verband met haar Sint Nicolaas-actie reeds op 3 oktober een brief doen uitgaan naar het college van burgemeester en wethouders van Velsen, waarin vergunning wordt gevraagd tot het gebruik van een geluidsinstallatie voor het maken van muziek, afgewisseld met algemene reclameteksten voor de winkel galerij aan de Wijkerstraatweg. Tot gis teravond was op deze brief nog geen ant woord ontvangen. Het gemeentebestuur erkent de winkeliersvereniging Wijkeroog niet als zelfstandig orgaan in het raam van de centrale winkeliersverenigingen in Velsen, maar zij is koninklijk goedgekeurd en dus een publiekrechtelijk lichaam, al dus de voorzitter. In de eerste negen maanden van dit jaar is twintig percent meer aan zegels door de leden opgenomen dan in dezelfde periode van 1962. Van 1951 tot en met heden is voor een bedrag van 206.000 aan het publiek voor ingeleverde zegels uitgekeerd. Door tal van beperkende bepalingen, die eenzijdig worden opgelegd, krijgen de vis sers steeds minder werkruimte. Zo is nu weer de visserijgrens rond Groenland de finitief vastgesteld op twaalf zeemijlen uit de kust (basislijn), aldus deelt „Visserij- nieuws" mee. Het voor de visserij belangrijkste ge deelte van de tekst van deze nieuwe be paling luidt: „Alleen Deense ingezetenen met een vaste woonplaats op Groenland mogen hun beroep van visser of jager uitoefenen op Groenland in een gebied tussen de kust en twaalf zeemijlen daarvandaan. Wat be treft vaartuigen, thuishorende en geregi streerd in vreemde staten, met welks vaar tuigen gedurende een groter aantal jaren beroepsvangst, visserij of jacht is uitge oefend binnen de genoemde grenzen, kan de minister bepalingen vaststellen, waar door dergelijke vangst etcetera gedurende een overgangsperiode zal zijn toegestaan in gebieden binnen de grens". Een tijdelijke en gedeeltelijke onthef fing is dus mogelijk voor landen met zo genoemde historische rechten. Be Deense minister voor Groenland zou deze historische rechten hebben erkend voor Noorwegen. Groot-Brittannië, We3t- Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal. Naar verluidt heeft West-Duitsland reeds met de Deense regering oen bilate rale regeling getroffen, waardoor het de Duitse schepen toegestaan is tot 31 mei 1973 te vissen in de zone tussen de zes en twaalf zeemijlen uit de kust. Voor de Denen zelf (Deense ingezetenen, die geen vaste woonplaats hebben op Groenland) zijn andere ontheffingsmaat regelen van kracht. Naast de nieuw vastgestelde visserij- grens zijn, ter afmeting van de territoriale driemijlszone ook nieuwe basislijnen vast gesteld. Het Deense Hydrografische Insti tuut heeft de nieuwe basislijnen, de drie-, zes- en twaslfmijlszone, in kaart gebracht en deze kaarten mede toegezonden aan het Internationale Hydrografische Bureau te Monaco en aan de Hydrografische Institu ten van die landen, die lid zijn van dat bureau. Verder zijn de vijf kaarten te koop in Kopenhagen, Groenland en bij de buiten landse agentschappen van het Deense Hy drografisch Instituut. Helgoland Betekenen deze maatregelen een beper king voor de visserij, die voor Nederland niet zo belangrijk is, omdat onze vissers daar toch (nog) niet komen, van groot be lang is het wel dat er bij Helgoland ver boden gebieden ziin. Daar in de laatste tijd door Duitse en buitenlandse vissersvaartuigen aanzienlij ke schade wordt toegebracht aan de kreef tenvisserij bij Helgoland, hebben de Duit se autoriteiten opnieuw gewezen op deze verboden gebieden, waarvan we hierbij een kaartje afdrukken. De gebieden liggen ter weerszijde van het betonde vaarwater naar de haven van Helgoland. Ze worden als volgt aangege ven: Oostelijk verboden gebied: aan de zeezijde begrensd door de lijnen tussen de lichtbrulboei Sellebrunn, de bakentonnen Düne 0/1. 0/2. Düne S en de zwarte spitse ton A aan de zuidingang van het vaar water. Westelijk verboden gebied: aan de zee zijde begrensd door de lijnen tussen de lichtboei Nathurn. de blauwe spitse ton HSG en de lichtbrulboei Helgoland. Op grond van een Duitse politieveror dening mogen deze gebieden niet worden bevaren van 1 april tot en met 15 juli en van 15 september tot en met 31 december van elk jaar. De verbodsbepaling geldt niet voor de plaatselijke kreeftenvissers. In „Visserijnieuws" verzoekt de adjunct inspecteur der visserijen in het eerste dis trict, de heer J. Bom. de betrokken Neder landse vissers de verboden gebieden in de gesloten tijd strikt te mijden, waarbij hij dan nog vermeldt dat, de bevoegde Duitse instanties het nodig hebben geoordeeld om in het vervolg strenger tegen de in over treding zijnde schippers op te treden. Visserijgrenzen Sedert de Internationale Zeerecht Con ferentie in 1960 hebben zoals bekend ver scheidene landen hun territoriale wateren of visserij grenzen uitgebreid. Andere lan den, waaronder Groot-Brittannië, Canada, de Verenigde Staten en Ierland, hebben medegedeeld hetzelfde te doen. Hieronder volgt een overzicht van de maatregelen die intussen eenzijdig zijn genomen, zoals het vakblad „Fishing News" dat geeft. Albanië: sedert 1 maart 1960 werd de vreedzame doorvaart in de territoriale wateren tot 10 mijl breed beperkt. Het visserijrecht wordt opgeëist voor een ge bied van 12 mijl. Cameroen: op 23 juni 1963 werd de grens van de territoriale wateren op 6 mijl be paald. China: terwijl Nationalistisch China zich aan de 3-mijls grens voor de territoriale wateren vasthoudt, eist Rood China een breedte van 12 mijl op. Denemarken: op 1 juni werd de visserij- grens voor Groenland tot 12 mijl uitge breid. Een dergelijke grens zal op 12 maart Advertentie KRUISSTRAAT 2, HAARLEM (u weet wel op de hoek bij de brug) is enorm gesorteerd in Nergens vindt u groter collectie Sunt Brunt Kuril Uathiin Drun.n HELüQUNO Ivïstrfaovfl» 1 Bunc 5 A -mftOLJNS - BfliL opgericht de „Fédération de? organisations nationales des grossisbs, importateurs et exportateurs en poisson de la C.E.E.", bij afkorting genaamd „C.EP." (commerce européen poisson). Bij deze federatie zijn aangesloten de nationale organisaties van groothandela ren, importeurs en exporteurs van vis der landen België, Duitsland. Frankrijk en Ne derland. Voor aansluiting van Italië zijn nog onderhandelingen gaande. Tot voorzitter werd zoals gisteren door ons gemeld gekozen de heer P. Krab te IJmuiden, voorzitter der Neder landse Zeevisgroothandel Vereniging, en tot vice-voorzitter de heer K. Hahn, voor zitter van het Verband der Kiistenbetrie- be ftir Fischbearbeitung und Grosshandel E.V. Als secretaris-generaal is benoemd de heer L. Abattucci, die reeds dezelfde func ties vervult in verschillende groeperingen, zoals het Verbond van Organisaties uit de E.E.G.-landen op het gebied van het ver duurzamen van Vis, de Vereniging van Consumptieijsfabrikanten in de Europese Economische Gemeenschap, het Comité van de Mayonnaise- en Sausindustrie van de E.E.G. De zetel der federatie is ge vestigd te Brussel, 55 Rue de la Loi. De statuten der Federatie zijn reads vastgesteld. Doel der Federatie is o.a. het verdedigen der belangen van de aangesloten organi saties zowel binnen het gebied van de Euromarkt als tegenover derde landen. De Federatie zal er onder meer naar streven de noodzakelijke contacten te leg gen bij de officiële instanties van de E.E.G. en bij andere internationale organisaties. Advertentie Mm 1954 voor de Far-Oër eilanden van kracht worden. Voor bepaalde landen geldt de 12- mijlsgrens bij Groenland pas met ingang van 31 mei 1973. Madagascar: op 27 februari 1963 werd een 12-mijls grens voor de territoriale wa teren van dit gebied afgekondigd. Marokko: de jurisdictie inzake de visse rij werd tot 12 zeemijlen utgebreid, behal ve voor de Straat van Gibraltar, waarvoor de grens op 6 mijl werd vastgesteld. Noorwegen: op 1 april werd de visserij- grens op 6 mij] en op 1 september 1961 op 12 mijl bepaald. Senegal: dit land kondigde op 21 juni 1961 een 6-mijls grens voor zijn territori ale wateren aan plus daaraan aansluitend een 6 mijl brede visserijzone. Soedan: de territoriale wateren werden op 2 augustus 1960 tot 12 mijl uitgebreid. Tunesië: op 26 juli 1962 werd een terri toriale zee van 6 mijl en een aansluitende visserijzone van 6 miil voor een deel van de kust van de Algerijnse grens tot Raska- poedia vastgesteld. De territoriale wateren werden vandaar uit tot aan de Libische grens tot de 50 meter-Isobaatlijn uitge breid. Uruguay: op 21 februari 1963 werd de 6- mijls grens voor dê territoriale wateren en een daaraan aansluitend gebied van 6 mijl voor de visserij en anaere doeleinden ge proclameerd. Bovendien werd in Columbia een wet inzake de uitbreiding van de territoriale wateren van 6 tot 12 mijl ingediend, het zelfde geschiedde in Ghana voor de bepa- iing van de territoriale wateren op 12 mijl met een ongedefinieerd beschermd gebied naar de kant van de zee toe, alsmede een beschermd gebied van 100 mijl voor de visserij. Verder staan soortgelijke wetten ln Zuid-Afrika, Costa-Rica en Turkije op stapel, ten einde de territoriale wateren met een daaraan aansluitende 6-mijl strook uit te breiden tot. 12 mijl. Dit geldt even eens voor de Ivoorkust. Inmiddels is bekend geworden dat Ca nada het voornemen heeft met ingang van mei volgend jaar zijn visserijzone van 3 mijl te verbreden tot 12 mijl. Na voorbereidende besprekingen heeft Hoogovens IJmuiden wervingsgebieden in Spanje aangewezen gekregen. Het gaat hier om de werving van voornamelijk on geschoolde Spaanse werkkrachten. Het ligt in de bedoeling dat de wervingscom missie voor de Nederlandse bedrijven - een commissie waarin ook Hoogovens een plaats heeft nog in november aan de slag kan gaan. Maximaal 200 Span jaarden zou Hoogovens nog in dienst wil len nemen. Zij kunnen, als gebruikelijk, worden gehuisvest op de Arosa Sun. „De Spaarbank" te Beverwijk krijgt in Wijk aan Zee een eigen nieuw gebouw, dat zal verrijzen aan de Verlengde Voorstraat. Dit zal dan het zesde kantoor zijn van De Spaarbank. Van 1962 tot 1963 steeg het aantal spaar ders van 7000 tot 8000 en momenteel is eên inleg van negen miljoen gulden bereikt. Volgens de directie, staat het wel vast dat de tien miljoen in de eerste helft van 1964 zal worden bereikt. Hieraan zal een prijs vraag worden verbonden, waaraan ieder een kan meedoen. Ook zal het bereiken van dit. bedrag met enige feestelijkheid gepaar gaan. ft - ij Mulder en Rijke in IJmuiden in IJmuiden is gebouwd, kan vijftig dt thans de laatste hand gelegd aan na«a<ri,»rc n. w Bi wori een draagvleugelboot, met de bouw waarvan men enige tijd gèleden is be gonnen in opdracht van een vervoer- ondememing in Stockholm. Deze draagvleugelboot, de eerste die passagiers vervoeren. De motor garan deert een kruissnelheid van zeventig kilometer per uur. In feite is het een gekoppelde dubbeldieselmotor van tweemaal 420 paardekrachten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zutphen (vac. F. Roosjen) di. C. v. Leeuwen te Eist Aangenomen naar Midwolda (Oik.) P. C. Pettinga te Hamburg (Did.). Bedankt voor Scherpenzeel D. v. d. Berg te Veenendaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7