Jeugd Olympiade voortgezet: RESB sloeg Spoetnik met 10-3! Heemskerk heeft 400.000 gulden onvoorzien'' op begroting 1964 Amerikaanse ambassadeur pleit voor lagere handelstarieven Helderse zeevaartschool gaat spoedig eeuwfeest vieren Moeder houdt haar zoons negen maanden thuis van school Lederen actetas „Binnenhuisarchitecten" stalen visnet Werkschuwe jongens pleegden sabotage Tanker van 85.000 ton in Sunderland te water gelaten Gevecht met de politie Regeringsformatie in Finland mislukt Europort-expositie in Rotterdam Drie Russen zullen Amerika vandaag verlaten Twee gezusters van brommer gevallen Twee schilders met elkaar in botsing Fijn naar Spanje wandelen achter de kinderwagen VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 Spannend badminton en tafeltennis Voetbal M Historie Fr aai Vergissing met véél bergruimte I 18.95 In het belang van de consumenten in de EEG Verschillen Geen akkoord tussen het Vaticaan en Hongarije Pietro Nenni herkozen als secretaris-generaal Zeehaven Zeilschip? Rusland zal 31 Japanse vissers uitleveren In het kader van de Jeugd Olympiade van de Velser Jeugd Centrale werd don derdag door ruim tweehonderd Velsense scholieren deelgenomen aan drie onder delen. Op Schoonenberg rolde de voetbal in de finalewedstrijden. Reeds om 9 uur 's morgens vingen in de gvmnastiekzaal van Gymnasium Felisenum de badminton- wedstrijden aan. De finales-poules van het tafeltennis brachten in de turnzaal van de Rjjks-h.b.g. de definitieve beslissing. De laatste zes wedstrijden van het gro te buurtvoetbaltoernooi bepaalden de eind rangschikking van de deelnemende teams, die door de jeugd zelf samengesteld wer den. In poule 2 waren de elftallen RESB en Radarboys gelijk geëindigd, zodat een beslissingswedstrijd moest uitwijzen wie in de finale tegen Spoetnik uit mocht ko men. Deze beslissingswedstrijd had een zeer spannend verloop. De Radarboys za gen een 3-1 voorsprong verloren gaén. De knapen uit de Rivieren- en Schildersbuurt K- Koning er twee verloor. Bij de jongere ging met 12-10 te verliezen, was de tweede settitel en de partij voor W. Bellers, die met 11-6 haar tegenstandster duidelijk achter haar liet. Het badmintontoernooi werd geopend door de ambtenaar vén de jeugdzaken, de heer G. J. Kwakkel, die in het bijzonder de bereidwilligheid van de B.C. Velsen benadrukte. Wedstrijdleider W. Menger, de voorzitter van de B.C. Velsen, had een snipperdag voor dit geslaagde toernooi op genomen. Jammer is het, dat de B.C. Vel sen geen jeugdleden meer kan aannemen, omdat de accommodatie in Velsen te be perkt is. Deze ledenstop zou kunnen wor den opgeheven, indien de plannen om tot, de bouw van een sporthal te komen einde lijk verwezenlijkt worden. T afeltennis Pas tegen elf uur kon wedstrijdleider Jan de Waard van de Velser Tafeltennis Club de uitslag van de tafeltenniswedstrijd bekend maken. Dank zij de medewerking van V.T.C., verliep ook dit evenement ge smeerd, waarbij de tellers een woord van hulde verdiend hebben. Bij de jongens van boven de 14 jaar won J. C. F. Helmer alle partijen, terwijl J. Bakker er één en (RESB) presteerden het door de straf schoppen beter te nemen na het door hen afgedwongen gelijke spel in de finale te komen. In deze eindstrijd bleek de te genstand van Spoetnik teleurstellend te zijn. Met liefst 10-3 zegevierden de RESB- ers, nadat zij bij de rust met 6-1 voorston den. De Velser Jeugd Centrale, de heer G. P. Matthijssen, complimenteerde de beide aanvoerders na de wedstrijd. Hij beloofde dat binnen afzienbare tijd de officiële prijsuitreiking zou plaats hebben, nadat alle onderdelen van deze eerste Jeugd Olympiade achter de rug zijn. De strijd om de derde en vierde plaats tussen Radarboys en Dosko kenmerkte zich door een bijzonder spannend verloop. Wederom was het team van Radarboys zeer onge lukkig. De gehele wedstrijd waren zij ster ker. Het was alleszins verdiend dat zij een 2-1 voorsprong namen, maar net als in de beslissingswedstrijd lieten zij de vol le winst glippen. Het moedig doorzettende team van Dosko kwam op 2-2 en greep in de allerlaatste minuut de zege. Andere uitslagen van dit geslaagde toer nooi waren: Sluisboys-Relay 2-8; VV Top- Belbovs 5-1 en Roda-De Springbokken 2-0 De eindstand van dit toernooi is: 1. RESB. 2. Spoetnik. 3. Dosko. 4. Radarboys. 5. Re lay. 6. Sluisboys. 7. V.V. Top. 8. Belboys. 9. Roda en 10. De Springbokken Badminton Vanaf 9 uur 's ochtends tot 's middags drie uur was de gymnastiekzaal van het gymnasium Felisenum het domein van de jeugdige badmintonspelers en -speelsters Bestuursleden van de B.C. Velsen, de he ren W. Menger en De Nijs, hadden de lei ding van de vele wedstrijden, die met racket en shuttle gestreden werden. Bij de oudste jongens ging de finale tussen Van Leusden en Wiedeman. In de verlenging van de eerste set won Van Leusden ter nauwernood (18-17). Wiedeman revan cheerde zich met 15-1 in de volgende set, doch viel geheel terug in de beslissende set (15-9), waardoor Van Leusden de titel greep. Bij de jongere jongens (onder 14 jaar) versloeg Hölscher in de finale de jongere De Nijs (15-6 en 15-4). Bij de meisjes speelde de eindstrijd zich af tussen de jongedames Bellers en Sul. Nadat mejuffrouw Sul in de eerste set goed partij had gegeven door in de verlen- knapen was de titel voor de zoon van de bekende IJmuidense politieagent-voetbal ler Arie van Onselen. Jan verloor geen enkele partij! Van de zeven partijen ver loor G. van Donselaar er één, terwijl Paul Rétel 3de werd met 2 verloren partijen. Donderdagmiddag zijn drie jongens van twaalf tot vijftien jaar uit Haarlem op een stuk land bij de vuurtoren door de Vel sense politie betrapt op het stuksnijden van een groot visnet. Bij nadering van de po litieman namen zij onmiddellijk de benen, doch twee van hen konden nog worden achterhaald en gegrepen. Het bleek dat zij het net hadden ontvreemd van de KW 76 met de bedoeling hun kamer met de stuk ken te decoreren. Zij zijn naar het hoofd bureau van politie overgebracht en later door hun respectieve ouders afgehaald. In Goor zijn twee jongens van 15 en 17 jaar aangehouden wegens bedrijfssabota- ge in een pluimveebedrijf. waar op een lopende band kippen worden geslacht en verder panklaar worden gemaakt. Sinds juli traden er steeds storingen op in het bedrijf. De schakels van de lopen de band werden zodanige beschadigd, dat er stagnaties ontstonden, waardoor tel kens het hele bedrijf moest worden stil gelegd. Het is zelfs voorgekomen dat het bedrijf een gehele dag niet heeft kunnen werken, waardoor duizenden guldens scha de werd geleden. Na een uitgebreid en langdurig onderzoek viel de verdenking op de twee jongens, die tenslotte bij een verhoor door de rijkspolitie een beken tenis aflegden. Hun motief was, dat zij niet behoefden te werken, als de lopende band stilstond. SUNDERLAND (AP). De 85.000 ton metende Borgsten, het grootste tankschip dat ooit in Groot-Brittannië is gebouwd, is vandaag te water gelaten. Het schip, dat voor 3.5 tot 4 miljoen pond sterling ge bouwd is voor de Noorse rederij Fred Ol- sen, wordt voortgestuwd door de sterkste dieselmotor die ooit in Groot-Brittannië gebouwd is. Deze motor met tien cilinders kan 21.000 p.k. ontwikkelen. Het schip, dat voor twintig jaar aan Shell verpacht is, kan 85.000 ton olie in elf uur lossen. Technisch is het voor één man mogelijk het schip van de brug af een haven binnen of uit te brengen. In scheepvaartkringen wordt gezegd dat volstaan kan worden met een bemanning van nog geen 45 man. Onderhandelingen met de Noorse vakbonden van zeevarenden zullen echter beslissen hoeveel opvarenden het schip zal krijgen. De Borgsten is gebouwd door Joseph L. Thompson and Son. De begroting van de gemeente Heems kerk voor het jaar 1964, die op 17 en 18 december in behandeling komt, heeft een saldo van ruim 465.000 gulden, dat be stemd wordt voor onvoorziene uitgaven. Het totaal van de begroting beloopt 8.400.000 gulden. Voordat de raad zich over de artikelen van de begroting zal buigen en zich kun nen vermeien in algemene beschouwingen zal de raad een rondrit maken door de stad, zodat een ieder kan weten waarover hij praat en hoe het er mee staat op ver schillende bouwplaatsen. De heer J. J. Nijdeken van de P.v.d.A. wilde weten, wat het college van ES. en W. dacht van het uitgeven van grond in erfpacht, omdat het aan- en verkopen van percelen grond voortdurend toeneemt. De burgemeester H. Nielen, meende dat deze aangelegen heid beter ter sprake gebracht kon wor den bij de algemene beschouwingen en hij zegde toe dat er dan voldoende gelegen heid zou zijn de zaak toe te lichten en aan te snijden. Een perceeltje grond van 19P vierkante meter heeft de raad donderdagavond lan ger beziggehouden dan door de omvang van het perceeltje gerechtvaardigd wordt. De zaak kwam op het tapijt toer. de heer W. van der Wart (P.v.d.A.) zich hardop afvroeg, waarom de raad werd voorge steld om de grond te verkopen terwijl deze reeds door een particulier bebouwd was en dat men inmidde's dit gebouwtje als bedrijfsruimte in gebruik genomen had. Hoe zat het met de vereiste vergun ningen? Wat moest er van het plan terecht ko men om op deze plaats garages te gaan bouwen? Bovendien meende de heer Van der Wart, dat een bedrijf niet thuishoorde in deze omgeving maar naar een grond- perceel aan de Cornelis Groenlandstraat verwezen diende te worden. De heer T. Wentink van de prot. chr. fractie meende begrepen i te hebben dat particuliere exploitatie van de te bouwen of reeds gebouwde garages niet in de be doeling lag van het college, maar hij vond het toch wel een vreemde gang van zaken dat ér een voorstel tot verkoop van grond in de raad kwam terwijl het stuk al be bouwd was. onmiddellijk een onderzoek zou laten in stellen nu de heer Van der Wart hem wist te vertellen dat men het bouwwerk had afgemaakt. Drie weken tevoren had de burgemeester namelijk opdracht ge geven met de bouw te stoppen. De bur gemeester zag er echter ook niet zoveel hiel in om het bedrijf naar de Com. Groen landstraat te verplaatsen, omdat in dit deel van de gemeente maar heel weinig ruimte voor industrievestiging was over gebleven. Bij de stemming bleek dat drie leden van de P.v.d.A.-fractie en de heer Kramer van de K.V.P. zich niet met het voorstel van B en W. dat in feite een ju ridische aanpassing aan een bestaande toestand beoogde, niet konden verenigen BIJ HET VOORSTEL om in het uitbrei- te gebruiken voor de straataanduiding stuitte het college op bezwaren van de heer Nijdeken, die het gebruik van lange namen afraadde. De burgemeester greep de gelegenheid aan om in de historie te duiken en Debora Bake, een vrouw die veel voor Heemskerk heeft gedaan in de zeventiende eeuw naar voren te halen. ..Het is Debora Bake en het blijft Debora Bake" moet burgemeester Nielen gedacht hebben. De heer Ecerree vond, dat de schoollo kalen zo overbezet waren, dat hij toch wel wilde pleiten voer het gebruik van nood- lokalen ook al kleven daar estetische be zwaren aan. De heer Boervee onderstreep te dat zowel het bijzonder als het open baar onderwijs in Heemskerk te kampen met groot gebrek aan ruimte. EEN KFFpiET VAN 12009 stelde de raad beschikbaar voor het verfraaien van dc cmgev :ig van de school de Zilver meeuw. Al bon dc burgemeester niet na laten zich te beklagen over het feit dat de lieve jeugd vor.'g jaar voor maar even- ties 19.5? aan aanplant had vernield. Al kon de burgemeester niet nalaten zich (e beklagen over het feit dat de ïieve jeugd vorig jaar voor maar eventjes 10.500 EN AAN AANPLA.NT VERNIELD H Wethouder Van Herpen zag het echter toch allemaal nog niet zo somber in om dat een actie die er op gericht is om de WETHOUDER H. M. ROOZEN zei in zijn repliek, dat de ambtenaar die belast j jeugd het besef bij te brengen dat groen Advertentie 14 cm Prima tuigleder. zéér sterk afgewerkt, met extra brede bodem, zéér ruim binnenwerk en groot voorvak TOONAANGEVEND Gr. Houtstr. 125 - Haarlem Tel. 20889 Een 28-jarige man en zijn 16-jarige vriendinnetje, beiden uit Tilburg, hebben in Eindhoven een gevecht met de pólitie geleverd. De Tilburgse politie had om aanhouding verzocht omdat de man het meisje aan het ouderlijk gezag had ont trokken. In een huis in Eindhoven vonden drie rechercheurs de jongelui. Op het verzoek mee naar het bureau te gaan volgden zij de agenten naar buiten. Nauwelijks zaten het paar en de rechercheurs in de auto van de Tilburger of het meisje sloeg met een meegenomen stok één der rechercheurs op het hoofd. Zij werd overmeesterd, maar intussen had haar vriend de wagen ge start. Hij raasde met grote snelheid door het centrum van Eindhoven. „Ik rijd jul lie en mezelf nog liever dood dan dat ik stop", brulde hij de rechercheurs toe. Een der politiemannen gaf daarop een ruk aan het stuur om hem tot stoppen te dwingen. De wagen vloog tegen een bestelauto en kwam daarna tegen gevel van een huis tot stilstand. De Tilburger sprong eruit en nam de benen. Tot nu toe is hij spoorloos De Amerikaanse ambassadeur Jb Neder land, John S. Rice, heeft donderdag in een rede te Hengelo verklaard, dat de Verenigde Staten en Europa voor een aan tal economische beslissingen staan die van het grootste belang zijn voor de toekomst van de vrije wereld. Zinspelend op de ko. mende tariefonderhandelingen in Genève (de zogenaamde Kennedy-ronde) zei hij, dat men aan heide zijden van de Atlan tische Oceaan bijzonder voorzichtig dient te zijn om te voorkomen, dat daarbij de hoop van allen op sterkere onderlinge af hankelijkheid tussen de oude en de nieuwe wereld, verpletterd wordt door de rade ren van de diplomatieke machinerie. De ambassadeur, die sprak voor de af deling Twente van 't Instituut Nederland- Amerika en de afdeling Hengelo van het Nederlandse Genootschap voor Industrie en Handel, verklaarde dat dit gemeen schappelijk streven niet alleen wordt be dreigd door te verwachten en normale aanpassingsmoeilijkheden, doch ook door een nieuw en doelbewust beroep op oud nationaal egoïsme, en kortzichtigheid. Een land kan. als het bereid is er een zware prijs voor te betalen, vrijwel alles produceren wat het nodig heeft en de in ternationale handel uitschakelen. Doch als we elk land. en elke onderneming binnen een land, datgene laten produceren waar voor het door aard en geschiedenis het best geschikt is, kan iedereen de beschik king krijgen over meer goederen en dien sten dan wanneer elk probeert alles zelf te doen, aldus de ambassadeur. De heer Rice verklaarde dat sommi ge Amerikaanse tarieven zijn gestegen doch de meeste zijn laag en op vele pro- dukten worden geen tarieven geheven. Het gemeenschappelijk buitentarief van de Europese Economische Gemeenschap is een gemiddelde van de tarieven van de zes landen en het heeft, als gemiddelde, een veel kleinere afstand tussen hoog en laag dan het Amerikaanse. Sommigen zeg gen dat de Amerikaanse concessies niet belangrijk zijn. omdat na halvering nog een hoog tarief overblijft, doch daartegen over sta ét, dat de meeste produkten waar op hoge Amerikaanse tarieven worden ge heven, produkten Zijn die in aanzienlijke hoeveelheid in de Verenigde Staten worden ingevoerd en dat door een verlaging die invoer derhalve vrij aanzienlijk groter zal worden. (Van onze redacteur in Amsterdam) Allé koopvaardij-officieren en oud officieren die hebben gestudeerd aan de Hogere Zeevaartschool te Den Helder zijn opgeroepen zich te melden bij het .comité reünisten. Hoofdgracht 14 in deze stad. Zij zullen dan »ën ui'nodieing ontvangen om op 1-3 en 14 december het honderdjarig bestaan van deze school te vieren. In -feite bestaat dc opleiding tot koop- vaardijöfficier te Den Helder el langer. In het weekblad voor Der Holder en Nieuvcediep van 2 januari 1854 lezen wij de volgende advertentie: .A. J. Ley er. hulponderwijzer lagere school, gcëxcm'neerd a's opperstuurman der koopvaardij en geadmitteerd tot het geven van zeevaartkundig onderwijs heeft enkele uren vrij tot het, geven van onder wijs in genoerhde wetenschap." Meester Leyer woonde aar, de huidi*»# Kanaalweg en de lessen werden gegeven in de achterkamer van zijn woning waar is met de uitgifte van de vereiste ver gunningen wel wat al te vroeg was ge weest en dat een en ander toe te schrij ven was aan een administratieve vergis sing. Bovendien was de vergunning pas uit gegeven op een moment dat men al een begin gemaakt had met de bouw van de bedrijfsruimte. De wethouder verwacht te overigens niet, dat de omgeving veel hinder zou ondervinden van de aanwe zigheid van dit bedrijfje omdat het tot de schone industrieën gerekend mocht worden die de buurt weinig overlast zal bezorgen. Burgemeester Nielen zegde toe dat hij In Katlijk (gemeente Heerenvecn) heeft een moeder haar twee zoons van acht en twaalf jaar sinds 9 februari 1963 ruim negen maanden thuis gehouden van school, zonder dat hiertegen door de over heid vergaande maatregelen zijn geno- De moeder is de 37-jarige mevrouw M. van Dam-Plantinga, die helemaal geen onderwijs voor haar kinderen prefereert boven openbaar onderwijs. Het hoofd van de christelijke school wil de kinderen ech ter niet toelaten, zolang er nog een con flict bestaat tussen mevrouw Van Dam en het hoofd van de openbare school over een verzuimkwestie. Op de zitting van het kantongerecht van 7 augustus werd mevrouw Van Dam door de kantonrechter veroordeeld tot f 50 boete subsidiair tien dagen, hechtenis, waarvan f 40 of acht dagen voorwaarde lijk. Ook deze straf heeft haar standpunt niet kunnen wijzigen. Zij heeft haar bei de kinderen tot nu toe thuisgehouden. Te gen het vonnis van de kantonrechter is zij in hoger beroep gegaan, en hangende dit onderzoek zijn er van de zijde van de justitie nog geen verdere stappen on dernomen. Mevrouw Van Dam blijft halsstarrig weigeren. Zij is koste wat het kost van plan haar kinderen op de christelijke school te krijgen. De kwestie kan in on derwijskringen een gevaarlijk precendent scheppen nu is gebleken dat men zonder veel moeite gedurende ruim negen maan den zijn kinderen thuis kan houden van school. ROME (ANP) Het Westduitse ka tholieke persbureau KNA verneemt dat de inleidende besprekingen voor normali sering van de betrekkingen tussen kerk en staat in Hongarije tot dusver zonder positief resultaat zijn gebleven. Met na me zouden de onderhandelaars er niet in geslaagd zijn een concreet uitgangspunt te vinden die enige garantie biedt voor succes. Het KNA meldt verder dat er uitvoerig overleg is gepleegd tussen de Hongaarse ambassade en de Hongaarse bisschoppen op het concilie. in de stad niet vernield kan en mag wor den op volle toeren draait. Ellen Rometsch, de Duitse vrouw die in Washington in opspraak is geko men, wordt nu door haar vader in Linderhausen bij Wuppertal goed be schermd. Met een gummiknuppel weert hij fotografen van het erf van zijn boerderij. HELSINKI (Reuter) Premier Ahti Karjalainen zal president Kekkonen van daag meedelen, dat zijn pogingen om een reeds negen weken durende regeringscri sis op te lossen, zijn mislukt. De regering trad op 30 augustus af, doch bleef de zaken waarnemen in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet. ROME (AFP) Piétro Nenni is herko zen ais secretaris-generaal van de Ita liaanse socialistische partij, een post die hij al dertig jaar bezet. Van de 21 zetels in het dagelijks bestuur der partij gingen er 14 naar aanhangers van Nenni, die een samenwerking met de christen-demo craten voorstaat. De overige zetels vielen toe aan de pro-communistische vleugel in de partij. een model van een zeilschip stond opge steld. Tot 1863 werden in Amsterdam 39 leerlingen geëxamineerd die in die ach terkamer waren opgeleid. In 1863 kwam er een belangrijke ver andering. Samen met het eud-zeelieden- collegp ..De^ Goede Bedoeling" wist de heer Leyer het gemeentebestuur te be wegen een subsidie te - -verstrekken. Dit moment is sindsdien beschouwd als de wer kelijke start, van de hogere zeevaartschool. In 1833 werd niet alleen een betere accom modatie geschapen, maar ging ook het rrk ever tot het verlenen van een sub sidie. Na een aanvankeliike periode van bloei kreeg de school wat het aantal leerlingen betrof een terugslag. Eerst was het Noordhollands Kanaal de enige verbin ding van Amsterdam met. de zee en Den He'der daardoor een vooraanstaande zee haven. maar door de ingebruikneming van het Noordzeekanaal daalde de be tekenis van de haven aan het Nieuwe- diep snel. De schooi hèeft zich echter hersteld van allé riagen. Sinds 1961 is er zelfs een intërnaat, voor honderddertig leerlingen aan de instelling verbonden. In totaal zijn aan deze hogere zeevaart school thans 270 jongemannen in opleiding voor stuurman of scheepswerktuigkundige Tijdens een persconferentie, die de school directeur C. P. Sabelis en enkele leden van het schoolbestuur aan boord van het motorschip ..Hilversum" in de Amster damse haven hebben gegeven is gesteld dat er in Nederland thans voldoende op leidingsmogelijkheden zijn voor koopvaar- dijofficieren. ..Er is geen tekort aan officieren, maar wel aan zeemansvrouwen" constateerde men ietwat bitter. Op de vraag of er geen behoefte was aan een zeilend sehoolsehip, zoals andere landen wel bezitten, werd nuchter geant woord: „Een zeilschip is voor ons hetzelfde als een eenvoudige luchtballon voor de opleiding van ruimtevaarders. Een met de modernste instrumenten uit gerust motorschip zullen wij echter toe juichen." Zo'n motorschip komt er in de loop van 1964 doch zal moeten worden gedeeld met allé andere zeevaartscholen in Nederland In de praktijk komt het er op neer dat hét schip per school slechts drie weken per jaar beschikbaar komt. Tokio (Reuter) Het Japanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft meege- deeld dat de Sovjet-Unie maandag 31 Ja panse vissers, die in de afgelopen drie maanden zijn gearresteerd, op vrije voeten zal stellen. Het betreft hier opvarenden van twee Japanse vissersboten, die doör de Russen ten noorden van Hokkaido, het noordelijk ste Japanse eiland, in beslag werden ge nomen. Drie opvarenden, die in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens „onwet tig vissen" zullen niet in vrijheid wor den gesteld. Ook de twèe vaartuigen zul len niet worden vrijgegeven. De vissers zullen door een Japans pa trouillevaartuig in de Anama-baai van het in Russische handen zijnde eiland Sjiko- tan worden afgehaald. De Amerikaanse ambassadeur verklaar de, dat de Verenigde Staten de voordelen van de vrijere handel zoveel mogelijk tot landbouwprodukten willen uitbreiden. Daarom vonden zij de „kippenoorlog" met de E.E.G. belangrijk genoeg om er een kwestie van te maken. Wij zijn van me ning, aldus de ambassadeur, dat de Euro pese consument ermee gediend is als hij levensmiddelen en andere landbouwpro dukten zo goedkoop mogelijk kan kopen. We weten ook dat het aanvaarden van goedkope Amerikaanse landbouwproduk ten sommige Europese boeren zal treffen, doch daar tegenover staat dat er Ameri kaanse zakenlieden zijn die niet met som mige Europese produkten kunnen concur reren. Daarbovenuit gaat echter het be lang van de miljoenen, die in staat zullen zijn goedkoper en beter voedsel, meer en betere kleding, ruimere en betere huisves ting te krijgen dan ooit tevoren. Er zullen aanpassingen nodig zijn om dit te berei ken, aanpassingen die voor sommigen hard zullen zijn, doch we kunnen ze niet na laten wegens tijdelijke moeilijkheden van enkelen, aldus ambassadeur Rice. Van 12 tot en met 16 november zal in het Ahoy-complex te Rotterdam op een oppervlakte van 6.500 m2 voor de tweede maal de Europort-tentoonstelling worden gehouden, waarvoor de organisatoren International Exhibition on Shipping tot op heden meer dan 130 binnen- en buiten landse bedrijven hebben kunnen in schrijven. „Europort 1963", zoals de tentoonstelling officieel heet, wordt een gespecialiseerde internationale expositie op het gebied van scheepvaart, scheepsbouw, werktuigbouw en havenuitrustingen. Voor het eerst zal op de Europort-tentoönstelling vrijwel de gehele Nederlandse scheepsbouwwereld zijn vertegenwoordigd. Als één van de hoogtepunten van „Euro port 1963" wordt door de organisatoren ge noemd de demonstratie van een compleet opgesteld en werkend scheepvaart- en transport administratieeentrum. Tijdens de tentoonstelling wordt in de glazen zaal van het Ahoycomplex een vier daags congres gehouden, waarin vele spre kers uit binnen- en buitenland vraagstuk ken. die op het ogenblik in de scheepvaart wereld een rol spelen, zullen belichten en toelichten. NEW YORK (AP) De Russische UNO- delegatie heeft in een nota aan de Ame rikaanse UNO-delegatie ontkend, dat drie harer leden deelgenomen hebben aan een spionagekomplot. De Russen protesteren tégen de „illegale arrestaties". Tezelfdertijd zei een Russische woord voerder, dat de drie mannen vandaag zouden vertrekken. Zulks geschiedt in ant woord op een Amerikaanse eis de man nen zo spoedig mogelijk uit de Verenigde Staten terug te trekken. De drie mannen zijn de 39-jarige attaché Gleb A. Pavlov, de 38-jarige derde secretaris Joeri A. Ro- masjin en de 37-jarige Vladimir I. Olenev, een employé van de Russische delegatie. De hoofdpersoon in deze spionagezaak is de 38-jarige Amerikaanse vrijgezel van Russische afkomst John William Butenko, die Pavlov en Ivanov een aktentas vol ge gevens over een uiterst geheim lucht machtcontract gaf. Butenko was verbon den aan een dochtermaatschappij van de International Telephone and Telegraph Company, die voor het Amerikaanse stra tegische luchtcommando werkt aan een wereldomspannend elektronisch controle systeem. Een 21-jarige jongedame uit Velsen- Noord, die donderdag in de vooravond met haar twintigjarige zuster een brom fiets bereed, wilde op de hoek van de Wijkerstraatweg en de Banjaertstraat het van rechts komend verkeer voorrang ver lenen. Bij het remmen slipte de bromfiets en kwamen beide gezusters ten val. Zij werden door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waar di verse schaafwonden en kneuzingen werden geconstateerd. Donderdagmiddag verzuimde een 48- jarige huisschilder uit Beverwijk op de Cremerlaan in Santpoort voorrang te ver lenen aan een personenauto, die toevallig werd bestuurd door een 46-jarige collega van hem uit Haarlem. Beide voertuigen werden beschadigd, waarbij de bromfietser nog een gekneusde linkerschouder opliep. Mary Hassen, een 28 jaar oude Nederlandse studente, is gisteren in Alicanté aangekomen achter de kin derwagen. Hierin vervoert zij haar bagage tijdens de voettocht door Spanje, waaraan zij enige weken ge leden is begonnen. Mary heeft verteld dat zij zal lopen tot Andalusië, vanwaar zij Ook te voet naar Nederland wil terug keren. Zij vertelde dat al heel wat auto mobilisten haar lifts hadden aange boden. „Ik heb daarvoor vriendelijk bedankt omdat ik tijd genoeg, heb. Wandelend kan je pas genieten van een bezoek aan een buitenlands land."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9