De dokter zelf vindt toch ook: Een beetje slanker worden is echt wel nuttig! „We moeten weer eens een paar bejaarden in huis nemen" Onze tuin- en kamecpCanten- André Maurois over De Vrouwen ierf ZATERDAG 2 NOVEMBER 196 3 Erbij „Kies uw masker met zorg misschien houdt u het voor 't leven" G. Kromdijk André Maurois (Van onze medische medewerker) TAL VAN MENSEN zouden hun lichaamsgewicht gaarne willen verminderen, al is het alleen maar in verband met hun uiterlijk. En toch is dat uiterlijk een zaak van minder gewicht in de ogen van de dokter aan de schade die het over gewicht het gehele organisme be rokkent. Een teveel aan lichaams gewicht vermindert de dagelijkse arbeidsprestatie, vormt een grote factor in de verkorting van de levensduur en kan te vroeg ern stige stoornissen in het algemeen welzijn veroorzaken. Verhoogde bloeddruk, hartziekten, suiker ziekte, aandoeningen van de ge wrichten, kunnen in verband met overwicht ontstaan en talloze acute en chronische ziekten worden er door verergerd. De chirurg en narcotiseur beschouwen een corpu lent persoon steeds ah een groter risico. Vaak ziet de dokter bij cor pulente mensen dat hun gezond heid, eenmaal aangetast, zich min der snel herstelt. Vermoedelijk neemt het lichamelijk weerstands vermogen af als het vetoverschot toeneemt. Deze feiten moeten iemand van te zwaar gewicht er toe brengen, besliste pogingen tot vermindering van zijn gewicht te ondernemen. Gelukkig ligt dit op enkele uitzonderingen na, binnen ieders bereik. IK HEB ALTIJD ouden van dagen aan tafel en in huis gehad. Het begon toen ik een kind was met mijn groot vader van moederszijde. Hij had als zouaaf de oorlog in Italië meegemaakt en toen na de wapenstilstand van Villafranca de vrede gesloten werd, werd hij regiments-muzikant. Hij speelde schuiftrompet en bracht het zelfs tot „eerste trombonist van het muziekkorps van de Keizerlijke Gar de". Half historische en half legen darische familiekronieken vermelden, dat hij zelfs door keizerin Eugenie ontboden werd om voor haar kleine hofhouding te spelen als zij, zonder dat de keizer het wist, een bal gaf. Nadien heeft die beroemde trombone dertig jaar lang boven het bed van mijn moeder aan een spijker ge hangen. Ik herinner me mijn groot vader nog vaag, als een klein stevig mannetje, dat altijd uit zijn humeur was, dat dikwijls in de kast gedoken stiekum een glas wijn achterover sloeg en dat altijd over Solferino sprak. PAGINA DRIE IK HEB DESTIJDS eens een gesprek gehad met de grote Pirandello, de toneelschrijver wiens stukken steeds de veranderlijkheid van de persoonlijkheid tot onderwerp hadden. „Op school al" zei hij „ja zelfs reeds als kind, werd ik geobsedeerd door het feit dat een enkelvoudige weergave geen juist beeld geeft van de menselijke persoon lijkheidVoor sommige mensen spelen wij de ene rol, voor anderen een andere. Soms is het verschil zo groot, dat het een pijnlijke opgave wordt met twee vrienden tezamen te zijn. Wij moeten een van de twee wegsturen om ons op ons gemak te voelen, anders moeten wij op jammerlijke wijze twee tegenstrijdige rollen vertolken". „Veel buiten echtelijke liefdesavonturen" zo voegde hij er aan toe „komen voort uit de onmogelijkheid langer een rol vol te houden, die men vroeger te goeder trouw had aanvaard. Een man heeft zich voor een bepaalde vrouw (zijn echt genote) gehuld in een valse deugdzaamheid. Hij heeft een houding aangenomen, die hij niet kan volhouden. Hij moet vluchten, dat wil zeggen een nieuw leven beginnen met een andere vrouw, voor wie hij een andere rol speelt, een rol die hem, althans op dat moment, beter ligtDat er achter al die figuren een enkelvoudig ik zou bestaan is een illusie! Leven is telkens veranderen. Als deze beweeg lijkheid ophoudt, wordt het wezen oud en sterft". Pirandello had gelijk. De mens is niet altijd dezelfde. Een enkele vrouw herbergt honderd verschillende vrou wen in zich. Is zij goed? Is zij slecht? Zij is beide tegelijk. En zij is tevens koket, trouw, verdorven, heilig, teder en wreed. Dit hangt af van de omstan digheden en van de tegenspelers. Heb ben sommige illustere vrouwen hun tijd genoten niet verrast door even plotse linge als onvoorzienbare veranderingen? Daar is bijvoorbeeld Louise de La Vallière, de minnares van Lodewijk XIV. Aanvankelijk het verlegenste en puurste meisje aan het hof, wordt zij de maitresse van de koning en cho queert de openbare mening. Zij eindigt haar leven als boetelinge in een zeef streng klooster. Ook in onze tijd zien wij hoe een Eva Lavallière, de toneel speelster, het meest bandeloze bestaan verwisselt voor een zeer ingetogen kloosterleven. Een andere actrice, de beeldschone Juliette Drouet, die zich als een echte' courtisane aan de meest biedende verkocht en op grote voet leefde, vatte liefde op voor de toen straatarme Victor Hugo en aan zijn zijde leidde zij een leven in afzondering, ontbering en ballingschap met een grenzeloze toewijding, onvoorwaarde lijke trouw en bovenmenselijke zelfver loochening. EEN ANDER VOORBEELD, George Sand. Zij treedt ons tegemoet als een vroom jong meisje, dan als vurig paard- rijdster, vervolgens als echtgenote vol goede wil, die, teleurgesteld, van de ene minnaar naar de andere gaat. Bovendien is zij een talentvol schrijf ster, vaardig in de politiek, grootgrond- bezitster en tegelijk aanhangster van socialistische denkbeelden, een grillige minnares, maar een trouw vriendin en tenslotte een weldoende oude dame en een voorbeeldige grootmoeder. Maar wie was dan de ware La Val lière? Wie was de ware George Sand? Ze zijn allen echt. Elk was oprecht, zelfs in haar eigen ogen. Wij spelen onze rollen zowel voor onszelf als voor anderen. Onder de schijnwerpers van onze gevoelens wisselen wij van kleur zoals danseresjes met een wit jurkje aan dat nu eens geel dan weer roze of blauw lijkt. Ons jonge ik lacht om de harts tochten van grijsaards, hartstochten die de onze zullen zijn als we eenmaal voor de schijnwerper van de ouderdom zul len staan. De situatie verandert man nen en vrouwen. Wie had ooit kunnen denken, dat de jonge, lichtzinnige prin ses Marie-Antoinette een indrukwek kende koningin zou worden en daarna een martelares vol waardigheid? Niet alleen hebt ge in u de tien, de honderd vrouwen die de liefde, de si tuatie tevoorschijn roept, ge herbergt nog tal van andere die wellicht nooit ontdekt zullen worden. Er zijn vrouwen die een pose hebben aangenomen en die nimmer afleggen. Soms is het een mooie pose, bijvoorbeeld die van de deugd zame, trouwe, berustende vrouw die zich geheel wijdt aan het geluk van anderen, zonder iets voor zichzelf te vragen. Echter, de vrouw die zo'n mooie rol speelt, hoort zo nu en dan een innerlijke stem zeggen: „Alles goed en wel, maar ben je werkélijk veroordeeld om je hele leven lang zo door te gaan? Ook jij zou, net zo goed als ieder ander, de verliefde behaagzieke vrouw kunnen spelen als je dat wilde'*. IK HEB VROEGER in Engeland eens een zeer bekoorlijke en verlegen vrouw gekend. Zij was met een intelligente man getrouwd en scheen totaal door hem te zijn Uitgedoofd. Aangetrokken door haar schoonheid, maakten de man nen haar vurig het hof, maar door haar zwijgzaamheid en haar schijnbare on- Cyclamen, een rijk bloeiende kamerplant. CYCLAMEN ZIJN ideale kamerplanten; wekenlang kan men er plezier van hebben en als men ze goed ver zorgd zelfs wel maan denlang; bovendien kan men de knollen na de bloei overhouden. De cyclamen verlangt in deze tijd van het jaar een zonnig plekje; ech ter niet in de normaal verwarmde kamer; die is voor hen veel te warm; de bloemstengels zullen dan te ijl op groeien en bovendien zal het blad uit elkaar zak ken en geel worden. De matig verwarmde kamer is dus de beste stand plaats. Cyclamen zijn erg gevoelig voor koud leidingwater; men moet ze dan ook beslist water op kamertemperatuur geven. Dat kan men op de potgrond geven, doch ook op een bloemscho- teltje gieten. Als er na een kwartier nog water op staat, moet men het restant echter wel ver wijderen; ze mogen in geen geval met de voet in het water staan. De bloemist heeft wel voor goede potgrond gezorgd, maar als de plant steeds nieuwe bloemknoppen vormt zal er van uw kant ook iets gedaan moeten worden: weke lijks een weinig bemes ten; de bekende kamer- plantenmest kan men er voor gebruiken. Uitge bloeide bloemstengels kan men afsnijden; de resten zullen wel ver drogen. GERANIUMS, die men nu aan de droge kant houdt, zullen veel geèl blad vormen; dat moet men regelmatig verwij deren; het gaat anders rotten en dan bestaat er kans dat ook de sten gels inrotten. Geraniums hebben nu niet veel wa ter nodig; als men een maal in de twee weken een klein beetje geeft is dat voldoende. Klimplantjes of wand- plantjes die te veel ruimte van de muur in be slag nemen, kan men nu wel wat terugsnoeien. De topjes die vrijkomen kan men eventueel wel als stekken gebruiken; in een potje met zande rige grond zullen ze ge makkelijk wortels vor men. Uw Ficus decora heeft veel warmte nodig en moet beslist in een nor maal verwarmde huis kamer staan en zo licht en zonnig mogelijk. Als de bladeren beneden de vensterbank zitten is dat niet zo best; die zullen geel worden en ten slotte verloren gaan. Zet de plant dus iets hoger. t)e ficus is ook erg ge voelig voor koud water; doe dus een scheut warm water door het koude heen en laat geen water onder in de sier- pot staan; de plant heeft een hekel aan natte en koude voeten. verschilligheid lieten zij de moed zak ken. Op zekere avond werd er in Lon den een bal masqué gegeven. Toevallig kwam ik naast een mooie jonge vrouw te zitten die niet danste. Uit beleefdheid begon ik een gesprek; zij antwoordde met zoveel esprit en vrijmoedigheid, dat ik bij haar bleef. Zij had mij ge heel voor zich gewonnen. Toen zij er zeker van was, dat de bekoring van haar wezen en haar woorden hun uit werking niet gemist hadden, lachte zij en nam haar masker af. Tot mijn stomme verbazing herkende ik de scho ne zwijgster. Haar masker had haar in staat gesteld een andere vrouw te zijn. Een andere vrouw die zijzelf was. Dit is bepaald de reden waarom de bals masqués in de Opéra vroeger zo'n suc ces waren. Het is zo aangenaam om zichzelf te vergeten en terug te vinden. HET LEVEN IS een bal masqué. Moet men er altijd hetzelfde masker dragen? Dat hangt van het masker af en van U. Als U het verkeerde mas ker gekozen heeft, als het U niet staat, als het U pijn doet, als het U dwingt een rol te spelen die U niet ligt, pro beer dan een ander. Er is ruime keus in deze branche. Naast het masker van strenge vroomheid ligt dat van de ban deloze liefde of beter nog de fijne glim lach waaruit de sereniteit geboren wordt. Maar als U, na lang zoeken het masker van het geluk gevonden heeft, de rol waarin U zich op Uw ge mak voelt, houdt het dan. Er is een Engelse anekdote waar ik veel van houd en die Max Beerbohm heeft neer geschreven. Het gaat om een achttien de eeuwse vrijbuiter, een soort Don Juan, die een meisje probeert te ver leiden. „Hoe kan ik iets voor U voe len", zegt zij, „als Uw onbetrouwbaar heid op Uw gezicht te lezen staat?" Nu leefde er in die tijd in Londen een maskermaker, die zo bekwaam was dat zijn maskers als gegoten zaten en niet van het ware gezicht van zijn klanten te onderscheiden waren. Onze verleider laat zich trekken aanmeten van een buitengewone kuisheid en be proeft andermaal zijn geluk bij het meisje. Dit keer heeft hij succes. Zij wordt tot over de oren verliefd en op zekere avond, als zij op het punt staat met hem er vandoor te gaan, komt er een rechtschapen man tussenbeide die het hele avontuur met bezorgdheid heeft gevolgd en die haar de ogen wil openen. „Begrijpt u dan niet", zegt hij, „dat u zich compromitteert? Dit is dezelfde schurk, die het al eerder op u gemunt had." „Maar dat is on mogelijk", antwoordt ze, „dat mooie gezicht.„Kijk eens goed", zegt hij dan. Hij rukt het masker af, maar tot zijn grote verbazing kwam achter het masker een volkomen identiek ge laat tevoorschijn. De geveinsde liefde was een oprechte liefde geworden. DIT IS EEN prachtig symbool. Meer dan eens komt het vóór dat iemand op den duur geheel en al één wordt met de rol die hij gekozen heeft. In de roman van Balzac speelt de prinses van Cadignan dat zij verliefd is, maar zij wordt oprecht verliefd. Kies dus uw masker met zorg, misschien houdt u haar voor het leven. GEWICHTSVERMEERDERING is in de meeste gevallen het resultaat van te veel eten. Wij geven direct toe dat een bepaalde familie-aanleg in sommige gevallen robuuste, po tige gestalten kan voortbrengen. Vaak ziet men reeds bij zuigelingen en kinderen in hun heel prille jaren symptomen van vetzucht. Maar wij kunnen gebruik maken van de voe dingswetenschap om deze neigingen te verzwakken. In plaats van de hoeveelheid voedsel te verminderen, gaan de meeste men sen echter naar de dokter om een of ander medicament tot verlaging van hun gewicht. Er zijn medicamenten die in het proces van de gewichts vermindering toegepast kunnen wor den, maar dan alleen onder toezicht van de dokter. Toch moet niemand in de eerste plaats zijn toevlucht nemen tot pillen en injecties. Allêen in uitzonderlijke gevallen mag men die gebruiken. HIJ OF ZIJ die een lang leven en gezondheid verlangt, moet overleg gen hoe hij zijn eetlust kan inper ken. Op de keper beschouwd is het menselijke organisme als een ma chine. Wordt het teveel gebruikt, dan doen zich onwillekeurig een vroegtijdig verval en ziekte voor. Door nauwlettendheid in het dieet en in de levenswijze kan dit èf ver hoed óf uitgesteld worden. In de voeding onderscheiden we vijf verschillende voedingsstoffen: eiwitten, vitaminen, mineralen, vet ten en koolhydraten Eten we meer koolhydraten dan wij nodig hebben, dan slaat het lichaam die in zijn depots op, vermoedelijk in de vorm van vet. De eiwitten zijn onmisbaar voor de opbouw van de lichaams cellen, de koolhydraten en vetten leveren de energie voor al onze ac tiviteiten, waarbij men dan ook nog dient te bedenken dat vele vetten belangrijke vitamines bevatten. De omvang van deze bewaarplaatsen is niet bij alle mensen gelijk. Er zijn mensen die bovenmatige hoeveel heden vet opzamelen tegen anderen die dit veel minder doen. Eiwitten, vitaminen en mineralen worden door het lichaam in het algemeen niet op geslagen en zê worden slechts ge bruikt naarmate het lichaam ze da gelijks nodig heeft. Het is van be lang van deze drié belangrijke on derdelen van onze voeding voldoen de op te nemen. Gebruiken we elke dag te weinig eiwitten, vitaminen of mineralen, dan wordt het lichaam onvoldoende verzorgd. Waar moeten we op letten? GAAT HET OM een vermindering van het gewicht, dan moeten we zorgen voor een beperking van het gebruik van vetten en zetmeel en slechts zoveel eiwit gebruiken als voor de instandhouding van het lichaam nodig is. Alleen wanneer we juist genoeg eiwit in ons opnemen dat we in dit opzicht kunnen vol doen aan de eisen van het lichaam, en aan de andere kant vetten en koolhydraten lager houden dan onze dagelijkse énergiebehoefte, zullen we ons lichaamsgewicht lager zien wor den. Volgens dit programma zult u de overwinning behalen over uw aangeboren of verworven neigingen en alle andere gewichtsbev or derende omstandigheden. Zelfs wanneer u minder eet dan le overige gezinsleden en desondanks zwaarder wordt, moogt u het geloof in de mogelijkheid om door minder te eten in gewicht af te nemen, niet verliezen. In de interneringskampen hebben we kunnen nagaan hoe alle mensen aan gewicht verloren, wanneer de voedingsporties onder de dagelijkse behoefte lagen. De corpulenten gin gen sneller in gewicht naar beneden dan de mageren. Het was interessant dat dikke personen die 30, 40, 50 en soms zelfs 60 pond aan gewicht ver loren, tot de ontdekking kwamen dat heel wat kwalen waaraan ze voor dien leden, waren verdwenen. Tot die kwalen behoorden: kortademig heid, vermoeidheid, hoge bloeddruk, suikerziekte en andere klachten. Een ieder die aan gewicht verliest, voelt zich best en is verrast dat zich geen gevoel van zwakte voordoet. Het is helemaal niets bijzonders dat bij mensen die 30 tot 60 pond lichter worden, de spieren beter functio neren en zijn veel meer dingen met groter gemak kunnen doen dan voor heen; dat de vermoeidheid afneemt en de overbelasting van de lichaams organen Ophoudt. Daarbij constateert men dat alles nu vanzelf gaat tot zelfs op hoge leeftijd, wanneer einde lijk eens de hindernissen en overbe lastingen zijn opgeruimd. ER ZIJN MENSEN die geneesmid delen moeten gebruiken in verband met hun verhoogde bloeddruk of suikerziekte, maar die zonder medi cijnen verder door het leven gaan als ze eerst drastisch zijn vermagerd. Ziet u dat het gewicht begint te ver minderen, aanvaard dat dan als een zekere mogelijkheid dat u van het resterende teveel aan kilo's ook wer kelijk af kunt komen. De eerste schrede bestaat in een werkelijk wil len en het aan de dag leggen van wilskracht wat het eten betreft. De volgende schrede omvat de voorbe reiding van een goed uitgebalanceerd iieet en het voornemen daarvan geen duimbreed af te wijken. Bij een vermindering van het lichaamsgewicht speelt een juist uit gebalanceerd en zorgvuldig afge meten dieet de voornaamste rol. Zo'n dieet moet worden opgemaakt in overleg met een dokter en moet van tijd tot tijd opnieuw worden na gegaan. Men moet de zekerheid heb ben dat in de behoeften aan vita minen en mineralen werkelijk wordt voorzien en dat eveneens voldoende eiwit aanwezig is. Het is geen kwelling IN EEN VERSTANDIG uitgewerkt dieetprogramma hoeft de gewichts vermindering geen kwelling te zijn. wanneer u in alle ernst tot samen werking bereid bent en verstandig handelt. U moet nie<* moedeloos wor den wanneer geen directe resultaten worden bereikt, ook niet wanneer het gebeurt dat zich tussentijds een gewichtstoeneming voordoet. Houdt u in de letterlijke zin aan het uitge werkte programma wat betreft voedsel, drinken en beweging. Resul taten zullen zich zeer zeker voordoen en men zal zich alleszins bevredigd voelen. Is bij de gewichtsafneming het gewenste peil bereikt, dan móet men zich leren houden aan een dieet dat een handhaving ervan mogelijk maakt. Is men namelijk van het overgewicht eindelijk bevrijd, dan is het bijzonder van belang het liT chaamsgewicht zo te houden. Het is niet goed nu met het dieet op te houden zodat het gewicht wederom omhoog gaat, want dat kan nadelig zijn voor de organen van 't lichaam. U moet doorgaan met uw bèper- kingsprogramma. U zult zich echter verheugen wanneer u weet dat u ha enkele weken ervaring vruchten, groente en andere spijzen kunt uit kiezen die u met smaak zult nuttigen en waarmee u uw eetlust kunt be vredigen. U zult tot uw genoegen constateren dat het beperkte menu u beter smaakt dan uw voordien zo overladen spijskaart. En u zult meer achting voor uzelf gaan krijgen. Ook zal uw nieuw verkregen lichamelijk welzijn u veel meer bevrediging schenken dan uw „krachtig" voedsel van voordien. Heus, het loont de moeite er ern stig naar te streven te vermageren. NA HEM TROK Zijn broer bij óns in. Oom Eugène was een oom van mijn moeder. Hij was stokdoof. Mijn vader ontving iedereen aan zijn tafel en als je er eenmaal was, was het de gewoon ste zaak van de wereld dat je bleef. De bruidsschat van oom Eugène bestond uit zes zakdoeken, twee nieuwe lakens en een Louis XIII tafel, waaraan ik nu deze kleine kroniek zit te schrijven. We hadden met hem te doen, want het was hem tegengelopen. Hij was met een dichteres getrouwd, die een voorliefde had voor de félibres (Provengaalse dichters), met name twee elegante fi guren met grote hoeden op en bakke baarden, wier wangen door talloze ban ketten rood aangelopen waren. De ar me Eugène werd door haar zo bedolven onder de werken van Mistral, dat hij er volkomen versuft van raakte. Tenslot te zocht zij haar heil buiten de echte lijke woning en werd groenteverkoop- stèr in Marseille, vanwaar zij smach tend bloemkolen aan Aubanel zond. Ze heeft een paar gedichten nagelaten, die allemaal op „ou" rijmden. Het boek je dat zij op haaar kosten te Forcal- quier liet drukken, vertoont op de om slag een soort metro-ingang anno 1900. OOM EUGENE WAS net als mijn grootvader een klein stevig mannetje, maar hij sprak bijna nooit. Als hij wat zei, dan was dat alleen om mijn moe ders kookkunst te roemen. Voordat hij bij ons kwam. leefde hij van gekookte aardappelen, die hij zelf klaarmaakte, terwijl zijn begenadigde echtgenote zich aan de muzen wijdde en rijmelarijen op „Ou" fabriceerde. In ons gezin werd hij olijvenexpert en bestierde de boom gaarden en de olijfolièwinnmg. Op ze kere avond, toen wij aan tafel zaten, stierf hij ineens. Hij piepte alleen even, als een muis. Toen de bejaardenvoorraad van on ze familie uitgeput raakte, ontfermden wij ons over onze huisbazin. Het was een goede ziel, deze oude vrijster, die de hele winter stookte door twee blok ken hout tegen elkaar te wrijven. Wij betaalden haar 50 francs per maand huur voor een huis met zeven enor me kamers, waarin je wel kon paard rijden, maar dat van onder tot boven op instorten stond. Het lekte in alle bedden. Jarenlang heb ik naast mijn nachtkastje een paraplu bij de hand gehouden. Net als mijn ouders werd ik dikwijls wakker doordat regendrop pels met een dof getik op mijn de kens vielen. Dan stak ik mijn para plu op en sliep weer door. MIJN VADER, die geen vlieg kwaad deed „hield niet van pastoors". Hij hield het bij de revolutie van '48, Zo- la en de zaak Dreyfus. De conversa tie van juffrouw was een en al eucha ristie, communie, mis, vespers, lof, ka nunnik, diaken en deken wat de klok sloeg. Het viel niet mee om met deze twee violen tot eenstemmigheid te ge raken. Zonder haar gevoel van eigen waarde geweld aan te doen, neeg mijn moeder meer naar de kant van de ka thedraal en mijn vader respecteerde haar opvattingen. Zo ging mejuffrouw D. rustig door met praten over God de Zoon en zijn zaken, terwijl vader, zwijgend, ostentatief „De fóut van pas- toor Mouret" zat te lezen. Zoals al le revolutionairen van zijn tijd was va der fel gekant tegen een schandaal. Die abbé Mouret was de felste uitda ging die hij in de gegeven omstandig heden kon doen. Overigens bereikte hij zijn doel niet. Het woord „pastoor" maakte voor juffrouw D. alles goed, zelfs Zola. Zij dacht dat het een god vruchtig werk was en meende zelfs mijn moeder te moeten gelukwensen met de goede geest van haar man. Tactvol als zij was incasseerde mijn moeder het compliment en sprak er vérder niet over. IK HEB MIJN VADER niet lang mo gen houden. Hij stierf in 1920, kort nadat ik was gedemobiliseerd. Hij heeft me nog juist heelhuids uit de oorlog van '14 zien komen. Dat was, achter af bezien, geen kleinigheid. Moeder is langer bij ons gebleven. Gedurende de oorlog van '40 waren we met ons veer tienen aan tafel, onder wie verschei dene ouden van dagen: mijn moeder, haar broer (mijn oom dus), de groot moeder van mijn vrouw die 103 jaar is geworden en tenslotte mijn schoonmoeder. Natuurlijk ontvielen ze ons een voor een. Een paar jaar geleden gingen de kin deren uit huis en mijn vrouw en ik bleven alleen. Op een avond toen ik na het eten een pijp zat te roken, zei Elise tegen me: „We moeten weer eens een paar bejaarden in huis ne men". Jean Giono CVertalingem Frits Andrlessen)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15