Zwaar gevecht voor begin van Algerijns-Marokkaans bestand Beide partijen beloven het akkoord te eerbiedigen 'ASPRO Borgstelling geweigerd voor twee blanken in Pretoria Drie mijnwerkers aan het leven teruggeven WERELDNIEUWS In en otn de stad Vietnam Drie executies in Pretoria U-2 neergehaald boven China Schat in het meer van Toplitz een verzinsel? Ontploffing eiste 64 levens in Indianapolis Redder Paul Syska de held van de dag Regeringscrisis in Finland opgelost Heeft u sontanten nodig .xEKDAG 2 NOVEMBER 1963 Zakenhuwelijk Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Verleiding om te vluchten wordt te groot geacht "Op d(« CQraatótoel Ilppi persoonlijke lening FiNANCIA NEDERLAND N.V. De geschiedenis van Vietnam, het voor malige sprookjesachtige keizerrijk, is niet te vergelijken met de historische ontwik keling van welk Westers land ook, zelfs niet met die van een verwesterd land als Japan. Misschien wel met die van Korea, maar de gelijkenis zit dan voornamelijk in het feit dat beide landen in de Westerse invloedssfeer zijn getrokken op het mo ment, dat zij zich van vreemde overheer sing wilden bevrijden. Na de langdurige oorlog tussen de op standige Vietminh-troepen en de Fransen, die in 1954 bij Dien Bien Phoe eindigde in een Franse nederlaag, was het niet de Vietminh-partij, die de bevochten zege kan omzetten in een eigen autonoom bewind. Want de Vietminh was niet vrij van communistische tendenzen en de grote Westelijke mogendheden slaagden erin al thans Zuid-Vietnam te behouden als hun strategische en politieke pied-a-terre. Dat betekende echter allerminst, dat Zuid- Vietnam een democratisch bolwerk werd tegenover een communistisch noorden. Democratie is een begrip, dat de Vietna mees slechts kent van horen zeggen en dat hem daarom ook bitter weinig interes seert. De keizer Bao Dai, die sedert de dertiger jaren en door de tweede wereld oorlog en de Japanse bezetting heen zijn macht had weten aan te passen aan de omstandigheden, moest in 1955 het veld ruimen, niet als een soort Lodewijk de Zestiende die zijn macht overleverde aan het volk, maar als een dictator in herme lijn die werd opgevolgd door een dictator in burgercostuum. De opvolger was Ngo Dinh Diem, de huidige president van Zuid- Vietnam, die de weg naar zijn persoon lijke macht geduldig maar standvastig had afgelegd en zijn voornaamste kracht vond in het uitroeien en doen verstom men van alle oppositie. Diem en zijn familie vormen de rege rende kliek van Zuid-Vietnam, tegen wiens autoritair bewind thans een ontevreden legerschare in opstand is gekomen. Ter wijl de schoonzuster van Diem, de venijni ge mevrouw Ngo Dinh Nhoe, een reis door het Westen maakt om de familiedictatuur buitenlandse sympathie te verzekeren, is de troon van de familie gaan wankelen en is de ontevredenheid van de Boedhis- tische bevolking tot uitbarsting gekomen. Er is geen zweem van communisme in dit oproer te bespeuren, al zullen de Vietminhstrategen uit het noorden onge twijfeld trachten te profiteren van de ver warring, die in dit twijfelachtig Westers bastion is ontstaan. De Amerikanen, die juist van plan waren hun troepenmacht in Zuid-Vietnam drastisch te verminderen, moeten nu de précaire en subtiele taak verrichten om een ommezwaai van Zuid- Vietnam naar het communisme te ver hinderen en tegelijk zich niet te mengen in „binnenlandse aangelegenheden" van het rommelige, verziekte en corrupte Zuid-Vietnam, dat door de machtshonger en de verwatenheid van een hoog te paard zittende familie-clan op de rand van de burgeroorlog is gevoerd, nadat het ten koste van bloedige offers van Franse en Amerikaanse soldaten behouden werd voor het Westen. De kunstmatigheid van alle idealisme is in deze troosteloze geschiedenis zo dui delijk, dat men niet met „vrijheid" en „democratie" kan komen aandragen wan neer nu opnieuw Westelijke offers zouden moeten worden gebracht, om de invloed van het communistische noorden in te dammen. De oproerlingen, die ten strijde trekken tegen Diem en zijn familieleden, zijn evenmin democraten als Diem zelf, of als Bao Dai, of als de Vietminh. De Vietnamese bevolking beleeft slechts een visseling van autoriteit, althans een po ging tot wisseling. Als de opstand slaagt, reedt een nieuwe dictator in het voet spoor van Diem, tenzij de betekenis van 'net woord „democratie" thans voor het eerst verrassend zou gloren in het licht van de nieuwe dag, die zich met gerom mel van donder aankondigt. RABAT (Reuter) Van Marokkaanse zijde is meegedeeld dat Algerije het be stand, dat vrijdag om middernacht zou ingaan, heeft verbroken. Enkele minuten na het van kracht worden van de be standsovereenkomst zouden Algerijnse troepen een „heftige aanval" hebben ge daan op de oase Figuig in de Sahara. De ze mededeling kwam kort nadat het Al gerijnse persbureau had laten weten dat de Algerijnse troepen vrijdag om midder nacht het vuren gestaakt hebben. President Ben Bella van Algerije heeft vrijdagavond in Algiers verklaard dat Fi guig reeds voor de conferentie van Bama ko door de Algerijnen was bezet. „De verklaring van Hassan II, waarvoor ik geen woorden heb, is een slechte krijgs list", zo voegde hij er aan toe. Ben Bella zei dat het dorp Beni Oenif vrijdag door Marokkaanse artillerie was beschoten, waardoor grote verwoestingen waren aangericht en vele doden waren gevallen. De wapenstilstand zal strikt wor den nageleefd door de Algerijnse troepen, aldus Ben Bella. Een aantal waarnemers, onder wie de ambassadeurs van Mali en van Perzië en de Tunesische zaakgelastigde zijn naar het bedreigde gebied gevlogen. De Marokkaan se troepen in Figuig hebben vrijdagavond laten weten dat de Algerijnse troepen van de heuvels rond de stad zijn verdreven en dat zij de stad weer beheersten. In de gevechten om de stad zouden meer dan honderd doden en gewonden zijn geval len. Volgens Marokkaanse militaire be kendmakingen waren Algerijnse troepen op sommige plaatsen tot op ruim zestig kilometer op Marokkaans grondgebied doorgedrongen om de woestijnpaden naar Figuig te ondermijnen. PRETORIA (Reuter) In de centra le gevangenis van Pretoria zijn vrijdag drie Afrikanen door ophanging terechtge steld. Zij waren in mei ter dood veroor deeld wegens misdaden, begaan geduren de de ongeregeldheden die zich in novem ber vorig jaar in Paarl, in de Kaappro vincie, hadden voorgedaan. Bij de ongere geldheden vonden vijf Afrikanen en twee blanken de dood. Deze slachtpartij werd toegeschreven van de terroristische Poqo- organisatie, die deel zou uitmaken van het verboden Pan-Afrikaanse congres. Van de 21 gearresteerde Afrikanen werden er zestien schuldig bevonden en vijf vrijge sproken. Drie van de zestien werden ter dood ver oordeeld, terwijl de overigen tot gevange nisstraffen, variërend van twaalf tot acht tien jaar, werden veroordeeld. t I aLa 1 PEKING (AFP/AP) De Chinese luchtmacht heeft een Amerikaans „U-2"- vliegtuig van de nationallstisch-Chinese luchtmacht, dat bij Sjanghai boven het oostelijk deel van het Chinese vasteland op grote hoogte een verkenningsvlucht maakte, neergeschoten. Dit zou de tweede „U-2" zijn, die boven communistisch Chi na is neergeschoten. Nationalistisch-China heeft gemeld dat een van haar vliegtuigen wordt vermist na een routine verkenningsvlucht boven communistisch China. Men weigerde te zeggen van welk type dit toestel was. PARIJS De Algerijnse minister van Financiën, Boumaza, die Parijs gisteren, na een vierdaags verblijf, verliet, heeft de Franse regering voorgestelde de akkoor den van Evian in een „mariage de raison" ofwel een „zakenhuwelijk" om te zetten. Boumaza heeft de afgelopen dagen ver schillende Franse ambtgenoten ontmoet en hij werd, als eerste Algerijnse minister, ook door het staatshoofd generaal De Gaulle op het Elysée in audiëntie ontvan gen. De minister heeft zich op een perscon ferentie bijzonder uitgesloofd zoveel moge lijk vrezen weg te nemen die zijn presi dent Ben Bella voor de naaste toekomst had gewekt. Hij heeft tegengesproken dat de Sahara-olie genationaliseerd zou worden en beloofd dat de „genaaste" Fransen op een redelijke schadeloosstelling mogen re kenen. Over toezeggingen die hij zelf zou hebben losgekregen inzake verhoging van de Franse hulpverlening waarvoor hij vooral naar Parijs was gekomen, is daar entegen niets bekend gemaakt. In Algerije liet president Ben Bella we ten dat, ter gelegenheid van de negende verjaardag van het uitbreken der Alge rijnse vrijheidsoorlog in 1954, verscheide- WENEN (AFP) Een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Bin neniandse Zaken heeft meegedeeld dat een zekere Karl Gruber heeft bekend bepaal de verzonnen verhalen over „schatten" en andere zaken, die zich in het bergmeer van Toplitz zouden bevinden, in omloop te hebben gebracht. Gruber, die nimmer tot de S.S. heeft behoord en die ook niet aanwezig is ge weest-bij "het, tot zinker brengen van kis ten met schatten en documenten, lietgêen aan het einde van de tweede wereldoorlog door S.S.'ers zou zijn geschied, heeft on der meer bekend dat hij volstrekt on ware verhalen heeft vertelc} over bac teriologische wapens welke onder meer cholera-bacillen zouden hebben bevat die, in verpakking, door S.S.'ers in het meer zouden zijn geworpen. Met televisie-camera's is in het meer een groot voorwerp waargenomen bij de plek waar deze week het lijk van een duiker is gevonden. Er is ook een bom uit de tweede wereldoorlog op de bodem van het meer gevonden. ne politieke gevangenen op vrije voeten worden gesteld. Onder hen zou zich, zo gelooft men, ook Ben Bella's voormalige celgenoot uit de Franse gevangenissen, Boudiaf, bevinden. Boudiaf's invrijheids- stelling zou mogen worden beschouwd als Ben Bella's tegenprestatie in de gehei me afspraken die hij onlangs met kolo nel El Hadj, een der leiders van de Ber ber-rebellie, heeft gemaakt. „We zouden niet hebben kunnen geloven dat we ons volk nog eens zouden moe ten bewapenen om onze revolutie te ver dedigen", aldus Ben Bella in een toe spraak tot een grote menigte in Algiers. „Ik richt me tot onze aanwezige Marok kaanse broeders", zo vervolgd hij, „we zijn trouw aan allen die de belangen van het volk verdedigen, in Tunesië, in Marokko, of waar ook in Afrika. We zijn niet sterk door onze tanks of onze vlieg tuigen, maar dank zij het geloof in de revolutie". Ben Bella zei voorts dat de Marokkaan se troepen volgens de overeenkomst van Bamako de door hun bezette posten in de Sahara zullen moeten verlaten. Hij sprak zijn vertrouwen uit in een vreed zame regeling van het conflict. INDIANAPOLIS (AFP) De ontploffing die zich in de Amerikaanse stad Indiana polis heeft voorgedaan in een gebouw waar een ijsrevue werd opgevoerd heeft aan 64 personen het leven gekost. Er zijn voorts 385 ernstig gewonden. Er zijn 385 gewon den, van wie 176 in zes verschillende zie kenhuizen zijn opgenomen. De toestand van velen van hen zou ernstig zijn. Er bevonden zich een zesduizend personen in het gebouw. De ontploffing is het gevolg van een lek in een gasleiding in een buffet onder de toeschouwersgalerijen. Het gebeurde drie minuten voor het einde van de voor stelling. De revue was een kwartier te laat begonnen. Indien op tijd was begon nen zou de ontploffing mogelijk geen slachtoffers hebben geëist. De deelnemers aan de revue die zich tijdens de ontplof fing op het ijs bevonden zijn wonder bo ven wonder ongedeerd gebleven. Een ge deelte van het betonnen gebouw werd door de ontploffing vernield. Na de ontploffing schoten vlammen ter hoogte van dertig meter omhoog. De reddingsploegen had den moeite met het identificeren van de zwaar verminkte stoffelijke resten van de slachtoffers. firn Advertentie PRETORIA (AP) Een rechter van liet opperste gerechtshof heeft vrijdag ge weigerd, twee blanke beklaagden in het Zuidafrikaanse sabotageproces, Kantor en Bernstein, op borgstelling in vrijheid te stellen. De rechter verklaarde van mening te zijn, dat de verleiding voor hen om uit het land te vluchten te groot zou zijn. Hij aanvaardde een veronderstelling van de staat, dat er iets werd beraamd om beiden te helpen ontvluchten en besliste daarom, dat het niet in het belang van de openbare veiligheid zou zijn, hen tegen borgstelling in vrijheid te stellen. Kantor is de zwager en voormalige com- agnon van de rechtskundige Harold Wol- e, die kort geleden in Johannesburg is tgebroken en met een andere politieke 'uchteling, Arthur Goldreich, naar En gland is uitgeweken. De officier van justitie zei, herinnerend "an de ontsnapping van Goldreich en Wol- e uit een gevangenis te Johannesburg, dat zij niet hadden kunnen vluchten zon der hulp van buiten. „Gegeven de posi tie, waarin de beklaagden zich bevinden, is hun vindingrijkheid en die van de or ganisaties hier en in het buitenland, die hen steunen, onbegrensd", liet hij hierop volgen. Kantor en Bernstein zijn met acht an deren zes Afrikanen, een blanke en een Indiër beschuldigd van sabotage als een onderdeel van een plan om door een revolutie de macht van de Zuidafrikaanse regering over te nemen. De aanklacht van de staat is door het opperste gerechtshof afgewezen, maar de staat stelt een over eenkomstige nieuwe aanklacht op tegen alle tien de beschuldigden en een nieuw proces zal later in deze maand beginnen. Inmiddels blijven alle tien beklaagden in arrest krachtens de wet, welke bepaalt, dat de politie verdachten negentig dagen kan vasthouden zonder dat zij worden be recht. (Reuter) De 25-jarige Afrikaan David Sibeko die beschuldigd werd van mede plichtigheid aan een samenzwering om pre mier Verwoerd en twee andere ministers te vermoorden, is op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. (Van onze speciale verslaggever H. Kolb) iMÉkm Een van de boormeesters naast de gigantische met diamanten bezette boorkop waarmee de koker werd ge graven waardoor de drie ingesloten mijnwerkers konden worden gered. Peine Het gezicht van Emil Pohlai, die gistermiddag om zeven minuten voor vier als eerste wat aarzelend uit de ronde deur van de drukcabine stapte, zal ver moedelijk iedereen bijblijven die de laat ste fase van het reddingswerk in Bar- becke heeft bijgewoond. Verwonderd, met een haast verlegen lachje, stond hij aan het begin van een leven, dat hij dankt aan de keiharde nauwgezette ar beid van meer dan 250 mannen. Achter hem kwam Fritz Leder en ten slotte Gerhard Hanusch, een oud-jacht- vlieger, die met zijn koelbloedigheid in eerste instantie het leven van zijn twee makkers beheerst heeft. De drie, nu om geven door bloemen en geschenken vor stelijk te bed in het ziekenhuis van Peine, maakten het voortreffelijk. Bondskanselier Erhard heeft al een telegram gestuurd waarin hij naast mede leven met de getroffen familie zijn vreug de uitspreekt over de geslaagde redding. Nu, een dag later, zijn Pohlai, Leder en Hanusch eigenlijk alweer uit het wereld nieuws verdwenen. Niettemin is het goed nog even stil te staan bij de ontroering, die deze mannen moet hebben bevangen toen zij het schurende geluid van de stalen reddingscabine naderbij hoorden komen. De eerste maal kwam beneden zeventig HELSINKI (AFP) Aan de regerings crisis die sinds 30 augustus in Finland bestond, is een einde gekomen. Premier Karjalainen, die twee maanden geleden aftrad nadat drie ministers van de Boe renpartij het kabinet hadden verlaten, heeft voor de drie open plaatsen in het nieuwe kabinet kandidaten gevonden, dank zij een akkoord met de Boerenpartij. Twee leden van deze partij worden on derminister. De derde post wordt inge nomen door iemand die bij geen partij is aangesloten. kilogram ballast aan. Nauwelijks tien minuten later konden zij de eerste man, die hen na acht dagen in levenden lijve zag, de dappere Paul Syska, uit de riemen losmaken. Syska heeft later verteld hoe ze elkaar hadden omhelsd, hoe ze elkaar op de schouders hadden geslagen. Syska, bleek met felle bruine ogen in een betrekkelijk smal gezicht, was door het lot aange wezen. Dobbelstenen maakten uit dat hij de man was die uit een groep van zeven de riskante tocht zou ondernemen. Nadat dit bekend was, brak een lange wachttijd aan. Bijna drie uur hebben de mannen in de drukcabine doorgebracht. Toen marcheerde een enigszins lachwek kende groep van twintig in uniformen gestoken Rode Kruis-soldaten stram na derbij. Een 76-jarige man sleurde moei zaam het grote vaandel van de mijnwer kersvereniging Barbecke tot dichtbij de cabine. In de Rode Kruis-tent zat Syska bij de vrouwen van het drietal om te ver tellen hoe hun echtgenoten het maakten. Hij macht namelijk al eerder uit de cabine omdat hij slechts korte tijd onder druk had doorgebracht. En toen kwamen ze. 's Avonds in het ziekenhuis van Peine hebben we gelegenheid gehad even enkele woorden met de mannen te wisselen. Maar, was tevoren gezegd, niet praten over het graf beneden. Een vermoeide lach streek over het scherpe gezicht van Hanusch toen ik hem vroeg of hij weer in de mijn naar beneden zou gaan. „Waarom niet", zei hij, „als mijn ge zondheid het toelaat?" Pohlai an Leder dachten er anders over. Eerst een beetje afstand nemen, eerst verwerken en dan verlof nemen. Wat dat laatste betreft openen zich voor deze een voudige mensen ongekende mogelijkheden omdat een reisbureau hen een veertien daagse reis voor twee personen heeft aan geboden. Dr. Hartman heeft nog verteld hoe de eerste gesprekken met de mannen in de drukcabine zijn verlopen. Ze konden, om dat ze zuurstofmaskers droegen, slechts korte antwoorden geven, maar hij had toch kunnen vaststellen dat zij nog te zeer onder de indruk waren van hun eigen belevenissen om ernstig geschokt te zijn door de volledige berichten over de ramp die zij daar voor het eerst vernamen. Die schok zal zonder twijfel nog komen. Dr. Hartmann hoopt dat de drie man nen in drie dagen weer zover zullen zijn opgeknapt dat zij naar huis kunnen gaan Dat zal dan maandag zijn, dezelfde dag waarop de herdenkingsdienst voor de veertig doden wordt gehouden. Drie dagen verblijven ze dus nog te midden van allerlei bloemstukken waar op in ongeschoold handschrift dingen staan geschreven als: Hartelijke groeten van Otto. Vanmiddag gaat pappa met je fiet sen", zei mijn wederhelft tegen onze zoon van nog maar net twee. Ik wist ner gens van. „Hè, doe dat nou eens, ik moet nog zoveel doen voor zondag", richtte ze zich daarna pas tot mij. Toen kon ik toch al geen „nee" meer zeggen, want als zoonlief het woord fiets maar hoort staat hij al bij het tuinhekje. Die zaterdagmiddag raakte ik verzeild in de buurt van een uitspanning met speeltuin, onder aan de duinvoet. Toen het gebouwtje tussen de bomen door zicht baar werd zei mijn zoon „ippi", waarna hij onmiddellijk aanstalten maakte het fietsstuurzitje te verlaten. Dat bracht me, fietsend met de knieën onhandig naar buiten gestoken, even in een benarde si tuatie, doch we bleven, na enig slingeren, vertikaal. „Ippi" betekent in het brabbel taaltje van het kind „eten" en eerlijk ge zegd begreep ik de associatie niet. Doch ik had er vrede mee even te pauzeren, omdat ik reuze trek had in een kopje koffie na al dat fietsen. Samen liepen we over een tegelpad naar hét terras, toen mijn zoon plotseling de speeltuin ontdek te. Luid „gomme, gomme!" roepend nam hij de wankele benen in de richting van de schommels. Dat hij van plan was iets te gaan „ippi" leek hij totaal ver geten. Dat dacht ik tenminste. Oog in oog met een knaap van een schommel zo'n ding om er, getweeën en staande, mee het luchtruim te doorklie ven scheen hij toch even bedremmeld. Voorzichtig zette ik hem op de plank en vouwde zijn vingertjes rond de dikke tou wen. Hem vasthoudend gaf ik met mijn vrije hand de schommel een pietepeu terig duwtje, waarop het kind zich zon der meer van de plank af liet rollen. „Ka" zei hij, opkrabbelend uit het zand, het geen wilde zeggen dat hij klaar was. Het betekende echter geenszins het eind van het speeltuinbezoek, want hij zette direct koers naar een groepje kleine schom mels, bestemd voor zittend zwaaigenot. Hij wilde er beslist niet op, doch even beslist bleek hij niet van plan verder te gaan. Waarop ik samen met hem op het plankje plaatsnam. Zoetjes zwaaiden we enkele malen op en neer, doch plotse ling gleed hij, kronkelend als een aal, van mijn schoot en belandde wederom in het zand. „Ka", verkondigde hij ook nu, en ging op naar de wip. Die was in gebruik bij twee meisjes van een jaar of acht, zodat ik dacht dat ik daar mooi onderuit kwam. „Diem, diem". zei mijn zoon, met zijn wijsvingertje op zijn borst prikkend, hetgeen betekende dat hij op de schommel wilde. En hij kreeg zijn zin, want een van de meis- kes, waarschijnlijk afkomstig uit een groot gezin, bood aan hem voor zich op de wip te nemen. Toen zijn kant van de wip voor de eerste maal omhoog ging liet hij zich er op het hoogste punt pardoes van af rol len. Gelukkig had ik op iets dergelijks gerekend, zodat ik hem bekwaam opving. Weer op zijn benen staande zei hij weer tevreden „ka" en liep gewillig mee de speeltuin uit. Verheugd over de goede afloop van het speeltuinbezoek.loodste ik hem, de verlok king van het terras weerstaande, naar de fiets. Toen we er bijna waren trok hij zijn. handje uit mijn hand en maakte rechts omkeert. „Nee. we zijn klaar" riep ik, „we gaan naar huis, naar mamma. Hij stopte, draaide zich naar me toe en zei „ippi". Waarop hij resoluut doorliep Over het kinderijsje deed hij bijna een half uur. Thuisgekomen kreeg ik, na wat na denken van mijn vrouw, de verklaring voor de associatie uitspanning en „ippi" Zij had daar eens, maanden geleden, een pannekoek met hem gegeten. Hans Kops Advertentie Neemt een voor vaste loontrekkenden. Met gratis levensverzekering gedurende contractduur. Laan Copes van Cattenburch 76 Telefoon 607806 - 's Gravenhage Bende. In Noord-Rhodesië is een groep Koud kunstje. Twee jonge O.-Berlijnse ar- van 120 Katangaanse opstandelingen, die vroeger deel uitmaakten van het leger van ex-president Tsjombe, gevangen ge nomen. De rebellen zijn door Rhodesi- sche militairen over de grens met Kongo gezet. Patrouilles van het Noordrhodesi- sche leger zijn naar het grensgebied ge zonden, waar Katangaanse ex-gendar mes overvallen plegen op dorpen o m voedsel te bemachtigen. Honderdduizend. Drie mannen met nylon kousen over het hoofd hebben vrijdag uit een kluis ongeveer 10.000 pond ster ling 100.000) weggenomen nadat zij de bewaker hadden vastgebonden. Het geld was bestemd voor de loonzakjes van het personeel van de Sperry gyroscoop fa briek in het westen van Londen. Spionagepaar. Twee Hongaren zijn respec tievelijk tot acht en drie jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij voor West-Duitsland zouden hebben gespio neerd. Voor een militaire rechtbank te Boedapest werden Sandor Csoma en zijn vrouw uit Pecs in het zuiden van Hon garije, er van beschuldigd, dat zij in geheimschrift rapporten over zaken van militaire aard hadden gezonden naar Westduitse spionagebureaus. De recht bank verklaarde de bezittingen van het echtpaar verbeurd. Verboden. Joegoslavië heeft alle handel met Zuid-Afrika verboden en zijn haven en vliegvelden gesloten voor schepen en vliegtuigen uit dat land. Een desbetref fende wetsvoorstel werd door de federale volksvergadering, het parlement aan vaard. Cholera. In oktober zijn 270 inwoners van het in de Indische staat Orissa gelegen district Oettak aan cholera overleden. beiders zijn vrijdag naar West-Berlijr gevlucht door zwemmend een kanaa over te steken. Voordat de jongelui in het kanaal doken, hadden zij een touw neergelaten van de derde verdieping van de Oostberlijnse fabriek waar zij werk ten. De achterzijde van de fabriek staat vlak aan de oever van het kanaal. Pulp. De politie heeft een inval gedaan bij een papierfabriek in Athene en heeft daarbij postzakken gevonden die 2.300 verkiezingsfolders van verschillende par tijen bevatten voor de algemene verkie zingen die zondag in Griekenland wor den gehouden. De postbode die de brie ven aan de fabriek zou hebben verkocht, waar ze dan tot pulp werden vermalen, is gearresteerd. Emigratie. De internationale critiek op Zuid-Afrika wegens de apartheidspoli tiek. heeft de vloed emigranten naar dat land niet stopgezet, aldus de laatste cij fers van de statistische bureaus van de Zuidafrikaanse regering. In de eerste ne gen maanden van dit jaar kwamen er 10.000 meer aan dan in dezelfde perio de van het vorige jaar. Het totaal voor dit jaar bedraagt tot nu toe 24.235. Dit jaar verlieten 5662 emigranten het land tegen 7116 het vorige jaar. Schade-eis. De Amerikaan A. McGraw heeft een eis van 2,5 miljoen dollar schadevergoeding ingediend tegen de tabaksmaatschappij R. J. Reynolds. Hij beweert dat het roken van sigaretten van deze firma hem longkanker bezorg.', heeft, terwijl de firma adverteert dai haar sigaretten schadeloos zijn. McGra heeft dertig jaar lang drie pakjes sig retten per dag gerookt. In 1961 me een deel van een long bij hem wor, weggenomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3