„Loonoperatie is riskant, maar risico moest genomen worden" Twaalf percent bij „Veneta" Eenheidsprijs voor graan in de zes EEG-landen geopperd Oliemaatschappijen voeren in Kongo oorlog om concessies Firma Krupp in opspraak De Beurs K.A.B.-SECRETARIS IN UTRECHT: Agrarische raad voorgesteld Bols verkoopt bedrijf in Brazilië Ubbink n.v. neemt het fabricageprogramma van Visbeen over Kort economisch nieuws Metaalbonden eisen acht percent N.V.M. pleit voor sigarenwinkeliers „Onderaannemingsbedrijf in raam vestigingswet" Engelse berichten over financiële moeilijkheden tegengesproken D. A. Jokinen terug naar de V.S. SCHEEPVAARTBERICHTEN Weer Amerikanen op voorjaarsbeurs Grafici contra uitspraak van bondsraad MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 11 Twee directeuren door regering land uitgezet Luchtvervoer boekt betere resultaten dan in 1961 Overheid, kan slecht beslissingen nemen" Alitalia bestelt in Amerika supersonische vliegtuigen Arabische boycot treft de Haagse firma Salik WEEKABONNEMENTEN „Aan de op handen zijnde loonopera tie zijn zonder twijfel risico's verbonden. Niemand weet precies waar het juiste evenwicht ligt. Het is echter zeker dat al te grote voorzichtigheid grotere risico's met zich meegebracht zou heb ben. Te lage lonen kunnen voor een land economisch gezien evengoed fataal zijn als te hoge lonen". Dit heeft de algemeen secretaris van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer Th. H. Coppes, vanmorgen verklaard op een buitengewone verbondsraadsverga- dering van de K.A.B. in Utrecht. Drs. Coppes gaf een beknopt overzicht van het na-oorlogse vakbewegingsbeleid. De ontwikkeling in de laatste jaren heeft, volgens hem, duidelijk geleerd dat Neder land niet meer de dingen geheel naar eigen goeddunken kan regelen, maar re kening moet houden met het Verenigd Europa waartoe ook sterk liberale of neo liberale landen behoren. Prijsstabiliteit als uitgangspunt voor een politiek, aldus de heer Coppes, is welhaast in geen enkel land minder toepasbaar dan in Nederland met zijn open economie. Een zekere beheersing van de lonen in Nederland heeft volgens hem stellig zijn nut gehad. De werkloosheid is tot het mi nimum gedaald en de reële lonen zijn ge stegen. Door middel van de Stichting van de Arbeid konden schrijnende tegenstel lingen tussen de beloning van de werk nemers onderling worden weggenomen. Drs. Coppes betoogde, dat de stichting ook op het gebied van de sociale zeker heid een zeer nuttige functje heeft ver vuld. „Het gaat ons daarom veel te ver", zo zei hij, „als allerlei mensen menen te moeten stellen, dat de Nederlandse vak beweging zo zou moeten handelen als de vakbeweging in andere landen, waar werk en goed loon voor de één gepaard gaan met werkloosheid voor de ander en waar sprake is van sociale onrust, stakingen en grote ongelijkheid in de lonen tussen de verschillende bedrijfstakken en onder nemingen". Terugziende op het loonbeleid van de na-oorlogse jaren moet worden geconsta teerd, aldus drs. Coppes, dat de loons verhogingen bijna altijd op een te laat moment gerealiseerd werden, zodat de be- In het voorlopige verslag van de vaste commissie voor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer over de begroting 1964 van het ministerie van Landbouw en Vis serij wordt het idee geoperd om een „agra rische raad" op te richten. Hierin zouden diverse organisaties, die zich met de produlktie, verwerking en de afzet van landbouwprodukten bezig hou den, kunnen worden ondergebracht. In het verslag wordt voorts de vraag gesteld of het mogelijk is om door middel van intensivering van het marktonderzoek tot conclusies te komen terzake de meest gewenste produktieomvang. Zou men langs deze weg niet kunnen komen tot het geven van richtlijnen, met behulp waarvan een beter evenwicht tus sen produktie en afzet kan worden bereikt Gevraagd wordt of minister Biesheuvel In samenwerking met het bedrijfsleven een evenwichtige produktie een aanbods- beheersing, prijsafspraken en een moge lijke programering van de produktie (zowel nationaal als internationaal) wil bevorde ren en wil stimuleren. De raad van bestuur der n.v. erven Lucas Bols deelt mede dat de hoogst onze kere en ongunstige politieke en economi sche omstandigheden in Brazilië geduren de een reeks van jaren tot gevolg hebben gehad, dat het Braziliaanse betaalmiddel op zeer verontrustende wijze in waarde is verminderd. Deze voortschrijdende waar devermindering maakte de financiering van de Braziliaanse dochteronderneming zonder aanvaarding van belangrijke risi co's vrijwel onmogelijk. In het laatste jaar verslag werd hieromtrent duidelijke taal gesproken. Toen dan ook de mogelijkheid zich voor deed tegen redelijke voorwaarden het Bra ziliaanse bedrijf te verkopen aan een ter plaatse gevestigde firma werd van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Het besluit was niet moeilijk omdat de kopers, Seagers do Brasil S.A. te Sao Paulo, genegen zijn de fabrikage van de Bols-produkten, uiter aard onder controle van het Nederlands moederbedrijf, voort te zetten en ook de verkoop in geheel Brazilië over te nemen op basis van een royalty-overeenkomst. Verwacht wordt, dat de positie van het merk Bols op de Braziliaanse markt hier door sterker kan worden. Men hoopt door dit ingrijpende besluit reeds binnen afzienbare tijd revenuen uit Brazilië te zullen ontvangen. Ubbink machinefabriek en handelson derneming n.v. te Doesburg heeft het fa bricageprogramma van confectiemachines en het verkoopapparaat voor deze ma chines van Visbeen machinefabriek n.v. te 's-Gravenhage overgenomen. Het programma omvat de „Visbeen" op leg-, afwikkel-, lintmessnij- en patroonma chines voor de confectie-industrie. Het ,,Ubbink"-programma bevat onder andere transportinstallaties en magazijnstellingen voor deze tak van industrie. De fabrica ge van de „Visbeen"-machines zal in Den Haag worden voortgezet. De heer J. Vis been blijft als adviseur ten dienste van Ubbink, drijven hoge winsten konden maken en de mogelijkheid kregen zich door middel van interne financiering uit te breiden. Winstdeling op grote schaal, niet als een extraatje op het loon maar als een werkelijk delen in de totale winst, zo zei drs. Coppes, kan de werknemers ener zijds meer automatisch doen delen in de werkelijke resultaten van de onderne ming en kan anderzijds remmend werken op al te ambitieuze uitbreidingsplannen. Voor wat betreft de aanpassing van de prijzen bij de stijgende lonen zei hij, dat de prijsconcurrentie hierbij een belang rijk element vormt en dat deze concur rentie nog bevorderd kan worden door een goedgericht anti-kartelbeleid. De heer Fr. van der Gun, hoofdbestuurs lid van de KAB, legde er de nadruk op dat het bereikte akkoord niet impliceert dat iedere werknemer nu uiterlijk 1 april een loonsverhoging van tien percent krijgt. De situatie moet per bedrijfstak of onderne- In de vergadering van commissarissen en directie van Veneta, Verenigde Neder landse Tapijtindustrie n.v., is besloten over het boekjaar 1962/'63 aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len een dividend uit te keren van twaalf percent (vorig jaar tien percent). Drie vertegenwoordigers van de Lufthansa zul len zondag in Kingston (Jamaica) aankomen om de mogelijkheid van een luchtverbinding tussen Jamaica en West-Duitsland te bespreken. De Britse uitvoer naar West-Europa van dit jaar is 12 percent hoger geweest dan het vorige jaar, ondanks de mislukking van de Britse toe treding tot de E.E.G. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 4'/i percent lening 1958 Nederland op 1 december 1963 aflosbaar zal worden gesteld 9.612.900 en van de 414 pet. lening Nederland op diezelfde dag 10.318.200. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar plaats vinden op 11 november 1963 in het gebouw van het ministerie van Financiën in Den Haag. De resultaten in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar der Leidse Wolspinnerij n.v. zijn zeer gunstig en overtreffen de resulta ten voor de gelijke periode van het vorige boek jaar. Ir. J. M. Mathijssen, sinds bijna twaalf jaar al gemeen voorzitter van het Nederlands Instituut voor Efficiency, heeft zijn functie neergelegd. Ir. J. Loopuyt, Ud directie Nederland van Uni lever n.v., zal zijn plaats innemen. ming bekeken worden en bij de C.A.O. betrokken partijen zullen meer dan tot nu toe mede de verantwoordelijkheid gaan dragen voor de omvang van de overeen te komen loonsverhogingen en/of vakantie uitbreidingen. „Aan doorberekening in de prijzen zal niet altijd zijn te ontkomen", aldus de heer Van der Gun, „maar wij nemen met ongerustheid kennis van de feitelijke prijs ontwikkeling zoals die zich op dit moment aan het voltrekken is". Een ontwikkeling die erop gericht is een groot deel van de welvaartsverbetering door prijsstijgingen ongedaan te maken kan volgens hem door de vakbeweging niet werkeloos worden afgewacht. Zij be houdt zich daarom de vrijheid voor, na der terug te komen op de bereikte over eenstemming als de niet-verantwoorde prijsstijgingen verder om zich heen gaan grijpen. De samenwerkende bonden van metaal werknemers hebben voor 1964 in de be- ambtensector de eis gesteld van een loonsverhoging van 8 percent en twee va kantiedagen meer. Daarnaast wensen zij minimumlonen op 23-jarige leeftijd van 435 bruto per maand. Het Nederlands verbond van midden standsverenigingen heeft er bij de minis ter van Financiën op aangedrongen dat de regering de sigarenwinkeliers tege moetkomt in de door hen te maken kos ten voor het ombouwen van sigaretten automaten, indien de voorgenomen ver hoging van de sigarettenprijs doorgang vindt. Het N.V.M. wijst erop dat juist het si- garenwinkeliersbedrijf tot de economisch zwakke groep in de detailhandel behoort en in 1962 slechts een toename van de geldomzet van drie percent heeft gehad en daarmee belangrijk achterblijft bij de gemiddelde inkomensstijging. In een brief aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, dringt de sectie bouwnijverheid van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen er op aan het gehele schatting ruim 214 miljoen gulden, ofte- sfeer van de vestigingswet te brengen. Voorts wordt gepleit voor meer aan dacht voor de vorming van de onderne mer, de betekenis van een juiste organi satie binnen de onderneming voor een zo efficiënt mogelijk bedrijfsbeleid en voor de bevordering van rationele werkmetho den door stimulering van het gebruik van mechanische hulpmiddelen. De sectie acht ook het beschikbaar stel len van garantiekredieten voor het aan schaffen en financieren van deze hulp middelen noodzakelijk. Tenslotte bepleit het sectiebestuur een soepeler loonbeleid, in het bijzonder wat het werken in tarief- loon betreft. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vandaag en morgen komen de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G.-landen te Brussel bijeen. Volgende week is het de beurt aan hun collega's van landbouw, die zich zullen voorbereiden op de marathon-zitting van het einde van het jaar. De meeste aan dacht gaat deze keer uit naar hetgeen dr. Mansholt morgen namens de Europese Commissie zal hebben te vertellen over het vaststellen van de Europese graanprij zen voor 1964. Naar verluidt zou de Com missie van plan zijn met het door een harer woordvoerders „revolutionair" ge noemde voorstel te komen reeds vol gend jaar een algemene graanprijs voor de Europese Economische Gemeenschap vast te stellen, terwijl een dergelijke prijs eigenlijk eerst voor 1970 was voorzien. LEOPOLDSTAD (AP). - De Kongo lese premier Adoula heeft verklaard de directeuren van twee oliemaatschappijen te zullen uitwijzen naar aanleiding van beschuldigingen dat leden van zijn re gering steekpenningen zouden hebben aangenomen in een olie-overeenkomst tussen Italië en Kongo. Deze uitwijzingen zijn de laatste stap in een „olieoorlog" in Kongo tussen vier internationale oliemaatschappijen, te we ten Mobiloil en Texaco uit de Verenigde Staten, de Shell uit Nederland en Enge land en Petrocongo uit België en de Ita liaanse staatsoliemaatschappij E.N.I., om het recht een raffinaderij in Kongo te bou wen. Adoela weigerde de namen van de uit te wijzen directeuren te noemen. „U zult dat gauw genoeg weten", zo verklaar de hij. Een directeur van een van de olie maatschappijen zei later niets van de uit wijzingen af te weten. Adoula gaf te kennen dat de uitgewe zen directeuren Kongo wellicht niet had den hoeven verlaten indien aan zekere voorwaarden zou zijn voldaan. Uitwijzings bevelen moeten worden getekend door pre sident Kasavoeboe. Er is beroep tegen zulk een stap mogelijk. Adoula tekende negentien januari van dit jaar een overeenkomst met de E.N.I. voor de bouw van een raffinaderij. Hier door werden de regering en de Italiaanse maatschappij gelijkwaardige partners in een raffinaderij die 12.700.000 dollar zou kosten. De raffinaderij zou een beginca- paciteit hebben van 600.000 ton ruwe olie per jaar. Een maand eerder kondigden de vier internationale maatschappijen aan dat zij zouden onderhandelen met de Kongolezen over een akkoord voor de bouw van een raffinaderij met een jaarlijkse capaciteit van 900.000 ton per jaar. De kosten van deze raffinaderij zouden iets meer dan tien miljoen dollar bedragen. Tijdens deze onderhandelingen boden ook de vier maatschappijen de regering een gelijk aandeel in de onderneming aan. In juni kregen zij van de regering te horen dat het Kongolese kabinet hun ontwerpovereenkomst had goedge keurd. In september schreef Adoula ech ter de oliemaatschappijen dat zijn rege ring zichzelf „onherroepelijk" gebonden achtte aan de overeenkomst met de Ita lianen. Hij deelde mee dat de overeen komst van de vier maatschappijen „in de ijskast zou worden geplaatst" tot de Ita liaanse raffinaderij niet in staat zou zijn te voorzien in de oliebehoeften van Kongo, op het ogenblik ongeveer 450.000 ton per jaar. De Commissie zou met haar voorstel twee oogmerken hebben: a) een langzame aanpassing van de graanprijzen leidt telkens weer tot langdu rige en gecompliceerde onderhandelingen. Deze zouden kunnen worden beperkt even als de binnenlandse politieke moeilijkhe den welke van die onderhandelingen meestal het gevolg zijn. b.) De E.E.G. zou sterker staan tegen over de Verenigde Staten bij de G.A.T.T.- onderhandelingen van volgend jaar wan neer er een algemene graanprijs zou zijn, Nu is een dergelijk voorstel gemakkelij ker gedaan dan dat het in de praktijk zal worden toegepast en vooral dan dat de zes landen het erover eens zouden kun nen worden. Voor West-Duitsland zou het bijvoorbeeld betekenen dat de prijzen om laag gaan. Voor Frankrijk dat zij zouden stijgen. De Commissie moet eveneens ko men met voorstellen voor steun aan de producent bij verlaging en steun aan de consument bij verhoging. Het Europese landbouwfonds zal zeker niet voldoende zijn om het een en ander te financieren en de landen zouden dus moeten bijsprin gen. Uit hetgeen reeds vroeger over deze graanprijzen is gezegd kan men af leiden dat Frankrijk zeker akkoord zal gaan met het voorstel van de commissie terwijl West-Duitsland er weinig voor zal gevoelen. In ieder geval zullen de onderhandelin gen, die eind december moeten uitlopen in overeenstemming over de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, er niet een voudiger door worden. Wat dat betreft speelt de Europese Commissie dus wel in de kaart van generaal De Gaulle. MONTREAL (Reuter) De geregelde luchtvaartmaatschappijen in de wereld boekten in 1962 een bedrijfswinst van naar schatting ruim 214 miljoen gulden, ofte wel 0,9 percent, zo blijkt uit voorlopige cijfers, verstrekt door de internationale burgerluchtvaartorganisatie (IATA). Vol gens de I.A.T.A. was de toestand van het luchtvervoer het vorig jaar beter dan in 1961. Het passagiersvervoer nam met 11,1 percent toe, het vrachtvervoer met 17,2 percent en het postvervoer met eveneens 11,1 percent. Op de Atlantische route vervoerden de I.A.T.A.-leden ongeveer 2.587.000 passa giers, van wie 315.000 in charter. Voor de lijndiensten betekende dit een toeneming met 18,7 percent. (Van onze correspondent) BONN Na de liquiditeitsmoeilijkhe den van Borgward, Schlieker en de twee Stinnes-concems, zou volgens de Britse zondagsbladen Sunday Telegraph en Sun day Times nu het enorme Krupp-concern in financiële moeilijkheden verkeren. Wel iswaar zeggen de bladen dat nog geen bankroet voor de deur staat, maar zij noemen een bedrag van 1100 miljoen mark, dat Krupp tekort zou komen. De omzet van de firma bedraagt jaarlijks 4 miljard mark. De Britse bladen noemen als oorzaken voor de moeilijkheden: stijgende kosten, dalende produktiviteit en hogere rente. Bovendien zou Krupp niet in staat zijn een aantal leningen met korte looptijd om te zetten in kredieten op lange ter mijn. De Westduitse banken zouden hier voor passen, bang geworden door de re cente moeilijkheden bij de Stinnes-con cems. In Essen, waar de moederfirma Krupp gevestigd is, schijnt men zijn schouders over de geruchten op te halen. Al een paar maanden geleden deden dergelijke geruchten de ronde, maar de onhoudbaar heid ervan moest later worden erkend, zo zegt men. Volgens de Krupp-directie is de financiële toestand van de firma uitstekend en is er geen sprake van een tekort aan liquiditeit. Deze verklaring werd ondersteund door één van de directeuren van de Deut sche Bank, Hermann Abs, die de Britse beweringen onverantwoordelijk en onge grond noemde. In Westduitse zakenkrin- gen beschouwt men de berichten overi gens als een poging om het vertrouwen in de Westduitse industrie aan het wan kelen te brengen. Dat geruchten over Krupp niet zo ge makkelijk te weerleggen zijn ligt overt gens aan de aard van het bedrijf. Krupp is een firma, die niet verplicht is balan sen en cijfers te publiceren. Alleen de banken, waarmee Krupp in zakelijke re laties staat, krijgen inzage in de cijfers van het concern. Nog niet lang geleden verklaarden deze banken op grond van hun kennis, dat Krupp normaal met winst werkt en dat het ook dit jaar het „De Nederlanders kunnen gemakkelijk samen ergens tegen zijn, maar het gaat hen moeilijk af samen ergens vóór te zijn," meent de jonge Amerikaanse pla noloog en verkeersdesknndige David An drew Jokinen. Voor zichzelf heeft hij uit deze uitspraak de conclusie getrokken om terug te gaan naar zijn vaderland. Op 13 december zal hij ons land verlaten na een verblijf van vier jaar. De heer Jokinen, die op 15 december 1959 in ons land aankwam, is aanvanke lijk verbonden geweest aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan, daarna aan de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, waar men hem het toen be staande plan voor de sanering van een deel van het Bezuidenhoutkwartier in Den Haag en de omgeving van het Staats spoorstation voorlegde. Dit was voor hem aanleiding in korte tijd een ander plan te maken, dat nogal opzien heeft gebaard. De heer Jokinen heeft dit plan ook voor gelegd aan de toenmalige minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Het is echter nooit in een officieel stadium gekomen. De heer Jokinen, die vorig jaar decem ber de Planologische Dienst van Zuid- Holland verliet, is daarna voor gemeen ten in verschillende delen van ons land opgetreden als adviseur op planologisch gebied en als verkeersdeskundige. Maar hij vindt het werken hier te moeilijk, om dat men, zegt hij, vooral in de overheids sfeer, slecht beslissingen kan nemen. „In de Verenigde Staten is een plan goed of slecht, waarna dan direct wordt be slist," aldus deze 27-jarige Amerikaan, die overigens geen rancune tegen Neder land en de Nederlanders heeft. Abida 4 te Saigon verwacht v. Singapore. Achilles 2 te Antofagasta. Acmaea 2 174 m. z.w. Lagos n. Rotterdam. Adara 2 te Barcelona. Adonis 3 te Port of Spain v. Cumana. Adrastus 2 385 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Aegis 2 v. New York n. Santo Domingo. Alamak 2 te New York v. Jacksonville. Alchiba 2 70 m. o. Valencia n. New York. Algenib 3 v. Bay Verte n. Antwerpen. Algorab 2 120 m. w. Kp. Vincent n. Antwerpen. Alhena 2 te Rotterdam. Almdijk 3 te Rotterdam. Almkerk 3 te Rotterdam. Alnitak 3 te Rotterdam. Alphard 2 25 m. n. Dover n. Hamilton. Aludra 3 te Salvador v. Rio de Janeiro. Ammon 2 te Curagao v. Maracaibo. Amsteldijk 2 900 m. o.z.o. Bermuda n. Cristobal. Amstelland 2 te Santos. Amstelsluis 2 350 m. n. Cristobal n. Cristobal. Amstelveen 1 1100 m. z.z.o. Colombo n. Singapore. Angolakust 4 te Port Harcourt. Archimedes 2 225 m. w.z.w. L'end n. S. Domingo. Ares 2 v. Hamburg n. Bremen. Aristoteles 2 te San Juan v. Callao. Attis 3 te Port Au Prince. Atys 4 te Lourenco Marques verw. v. Abadan. Avedrecht 3 te La Skhirra. Averdijk 2 v. Antwerpen n. Marseille. Bantam 2 290 m. w. Sabang n. Aden. Barendrecht 2 80 m. z.o. Maceio n. Rio de Jan. Batu 2 v. Baltimore n. Port Arthur. Beninkust pass. 4 Kp. Finisterre n. Dakar. Bintang 4 te Tripoli. Breda 4 te La Guaira verwacht. Burl S. Wats. 2 90 m. o.z.o. L. Marq. n. Ph.delph. Bussum 2 te Balboa. Caltex Amsterdam 2 110 m. o.n.o. Massawa naar Rastanura. Caltex Arnhem 2 v. Bahrein n. Rotterdam. Calt. Eindhoven 2 v. Kopenhagen n. Antwerpen. Caltex Leiden 3 te Karachi v .Bahrein. Caltex Madrid 2 250 m. z.w. Masira n. Rastanura. Caltex Naples 2 48 m. w. Algiers n. Bahrein. Caltex Nederland 2 164 m. w. Sidon n. Europoort. Caltex Pernis 4 te Aden verwacht. Caltex Utrecht 2 310 m. o. Socotra n. Bahrein. Camerounkust 3 te Abidjan. Cartago 2 te Balboa. Castor 2 800 m. o.n.o. Bermuda n. Amsterdam. Ceres 2 v. Puerto Limon n. Curagao. Cinulia 2 1100 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Clt. Serv. Vail. Forge 3 v. Amuaybay n. Paulsboro Congokust 2 v. Freetown n. Duinkerken. Diemerdijk 2 v. Panamakanaal n. San Diego. Diogenes 2 40 m. n.o. Flores n. Cristobal. Doelwijk 2 30 m. n.o .Masira n. Mena. Dorestad 1 540 m. w.z.w. Finisterre n. Rotterdam. Drente 2 180 m. z.w. Tampa n. New York. Echo 2 te Buenos Aires. Eenhoorn 3 te Rotterdam. Eos 3 te Istanbul v. Thessaloniki. Esso Den Haag 4 te Marsa el Brega. Fravizo 2 te Rotterdam. Gaasterdijk 2 te Antwerpen. Gaasterland 2 v. Itajai n. Sao Francisco do Sul. Gabonkust 2 438 m. n. Dakar n. Dakar. Garoet 2 te Livomo v. Genua. Giessenkerk 2 v. Durban n. Lourenco Marques. Goeree 2 550 m. o. Bermuda n. New Orleans. Gooiland 2 v. Bahia n. Amsterdam. Grebbedijk 1 v. New Orleans n. Savannah. Groote Kerk 2 te Avonmouth. Gulf Hansa 2 te Suez. Hector 2 v. Rotterdam n. Ceuta. Helicon 2 110 m. o.n.o. Terceira n. Point a Pitre. Hercules 2 te Guayaquil v. Buenaventura. Hermes 2 v. Beyrouth n. Famagusta. Holendrecht 2 280 m. z.z.w. Fremantle n. Bellbay. Hollands Diep 2 15 5m. z.z.w. Sydney n. Aden. Hollands Duin 2 80 m. n.o. Newcastle n. Geelong. Izalco 3 v. Houston n. New Orleans. Jagersfontein 3 te Durban. Japara 4 te Aden. Kaap Hoorn 2 350 m. n.w. Kp. Fniist. n. Stanlow. Kabylia 2 1100 m. z.w. Azoren n. Trinidad. Kalydon 3 te Bandar Mashur v. Karachi. Katelysia 2 70 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Katsedijk 2 te Vera Cruz. Keizerswaard 2 v. Rotterdam n. Curagao. Kelletia 2 te Malta. Kenia 2 1200 m. z.w. Azor enn. Rotterdam. Kermia 2 te Curagao. Kinderdijk 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Kopionella 2 v. Thames n. Stanlow. Korendijk 3 te Antwerpen v. Rotterdam. Krebsia 2 10 m. n. Brisbane n. Miri. Kreeft 2 125 m. n.w. Texel n. Narvki. Kreon 1 250 m. z.w. Ouessant n. Fort de France. Kylix 1 80 m. n.o. Guadeloupe n. Rotterdam. Laarderkerk 2 v. Bushire n. Khorramshahr. Ladon 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Laertes 2 v .Sydney n. Aden. Leersum 3 te Durban v. Lourenco Marques. Leiderkerk 2 100 m. n.n.o. Port Sudan n. Suez. Lekhaven 2 v. Lissabon n. Paranaguay. Limburg 2 320 m. z. Midway n. Hongkong. Loosdrecht 2 140 m. z.w. Dakar n. Belfast. Loppersum 3 te New Orleans v. Mobile. Lycaon 4 te Rotterdam. Maasdam 2 540 m. o.n.o. Kp. Race n. Ccb!' Maashaven 3 te Freetown. Mainlloyd 2 v Marseille n. Barcelona. Marathon 3 te Rotterdam. Mariekerk 2 130 m. o. Massawa n. Muscat Mataram 2 v. Djeddah n. Damman. Meliskerk 2 v. Antwerpen n. Hamburg. Mentor 2 te Amsterdam v. Antwerpen. Merwede 2 35 m. z. Monrovia n .Takoradi Minos pass. 2 Brunsbüttel n. Amsterdam. Moh. Reza Shah 2 360 m. z.w. Karachi n. Kwinana. Montferland 1 v. Rio de Janeiro n. Hamburg. Munttoren 5 te Curagao verwacht. Mylady 2 30 m. n.o. Fayal n. Puzzuoli. Naess Commander 3 v. Banias n. Whitegate. Neder-Eems 2 v. Djeddah n. Djibouti. Neder-Elbe 4 te Beyrouth. Neder-Rhone 2 19 m. z.w. Casquets n. Port Said. Nestor 2 te Hamburg. Nieuw Amsterdam 2 v. Nassau n. New York. Nlsta 2 v. Antwerpen n. Zwarte Zee. Noordwijk 2 te Pepel v. Las Palmas. Oberon 3 te Hamburg v. Las Palmas. Oldekerk 2 200 m. z.o. Port Sudan n. Freemantle. Oostkerk 2 180 m. n. Dakar n. Kaapstad. Ootmarsum 2 te Le Havre. Oranje 1 v. Genua n. Southampton. Oranje Nassau 3 te Southampton v. Grenada. Ouwerkerk 2 50 m. z.w. Finisterre n. Duinkerken. Palamedes 2 v. Matanzas n. New Orleans. Parkhaven 4 te Rotterdam verwacht. Parhtenon 3 te La Guaira. Pendrecht 3 v. Curagao n. Willemstad. Peperkust 2 v. Freetown n. Dakar. Pericles 3 te Rotterdam. P. G. Thulin 2 175 m. n.o. Rio Grande n. N. York. Philidora 3 te Mena. Philine 2 te Rotterdam. Pieter S. 3 te Rotterdam. Poseidon 3 v. Izmir, 4 te Saloniki verwacht. Prins Casimir 4 te Toronto. Prins Frederik Hendrik 2 te Sarnia. Pr. Fred. Willem 2 150 m. o. Belle eil. n. Londen. Prins der Nederlanden 2 te Curagao. Prins Willem George Frederik 2 te Londen. Prinses Irene 3 v. Rotterdam n. Le Havre. Prinses Margriet 2 250 m. z.o. Halifax n. N. York. Provenierssingel 4 te Port Said. Purmerend 3 te Heysham verwacht v. Bonny. Raki 3 te Tocopllla n. Arica. Rempang 2 v. Suez n. Aden. Roepat 4 te Marseille verwacht. Ruys 2 1200 m. w.n.w. Kp. Town n. Rio de Jan. Sarpedon 2 20 m. n. San Miguel n. La Guaira. Scherpendrecht 2 500 m. w. Bombay n. Singap. Schielloyd 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Senegal pass. 2 Kp. Sim n. Agadir. Sepia 2 180 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Serooskerk 2 te Hamburg v. Nordenham Sinon 1 190 m. w.n.w. Kp. Finisterre n. Nassau. Skadi 2 v. Piombino n. Nemours. Sloterdijk 2 500 m. o.n.o. Bahama's n. Pt Evergl. Soestdijk 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Solon 2 v. Georgetown n. Kp. Haitien Sommelsdijk 2 350 m. w. Landsend n. Le Havre. Stad Den Haag 2 v. Hamburg n. New Orleans. Stad Rotterdam 2 30 m. o.n.o. Gibralt. n. IJmuid. Statendam 2 te Bermuda. Steenkerk 3 te Dar es Salaam v. Mtwara. Steven 2 110 m. n.n.o. Finisterre n. Ceuta. Straat Bali 3 te Yokohama v. Hongkong. Straat Chatham 3 te Lourenco Marques. Straat Colombo 2 te Iagos v. Port Harcourt. Straat Johore 4 te Devonport verwacht. Straat Madura 2 te Port Kembla. Straat Magelhaen 3 te Port Louis. Straat Malakka 2 v. Takoradi n. Monrovia. Sumatra 2 100 m. z.o. K. Goede Hoopn. N. Orleans Tacana 3 te Vera Cruz v. Cristobal. Tahama 3 v. Mena al Ahmadl n. Pto. Marghera. Tamara 2 te Tripoll v. Venetië. Telamon 2 700 m. n.o. Flores n. Willemstad. Tjibodas 2 te Tanga v. Mombasa. Tjiliwong 2 te Lagos v. Port Harcourt. Tjimanuk 2 560 m. o. Durban n. Durban. Tjipanas 2 600 m. z.w. Sabang n. Singapore. TJitarum 2 v. Auckland n. Bluff. Tweelingen 2 50 m. n.n.w. Kopenhagen n. Lulea. Ulysses 4 te Bridgetown. Van der Hagen 2 te Lourenco Marques. Van Heemskerck 2 v. Hongkong n. Yokkaichl. Vasum 2 40 m. w. Kp. Race n. Montreal. Videna 2 455 m. w. Gibraltar n. Montreal. Vitrea 2 230 m. z.z.w. Cocos eil. n. Mena. Vivipara 2 85 m. o.n.o. Algiers n. Thameshaven, Vlieland 2 80 m. w. Colombo n. Singapore. Vllst 2 te Hull v. Londen. Waikeol 3 rede Mogadiscio v. Mombasa. Westerdam 4 te Rotterdam. Westertoren 8 te Rotterdam verwacht. Wieldrecht 3 te Tobata v. Port Kembla, Willem Ruys 2 220 m. o. Dondrahead n. Singap. Woltersum 2 450 m. w.n.w. Flore sn. Le Havr.e Wonogiri 2 te Karlsborg v. Domsö. Wonosobo 2 te Noumea. Zafra 2 230 m. z.o. Ras Al Hadd n. Sydney. Zaria 2 90 m. z.z.o. Colombo n. Yokkaichi. Zonnekerk 3 te Marseille v. Genua. Zulderkerk 2 te Adelaide. Zwijndrecht 2 360 m. z.w. Landsend n. Hamburg. KLEINE VAART Adara 31 v. Stockholm n. Hamina. Alcetas 2 120 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Atlas 2 30 m. w. Valencia n. Barcelona. Bosco 1 v. Monchester te Temeuzen. Brouwersgracht pass. 2 Terschell.b. n. Zaandam. Calchas 3 50 m. z.w. Cartagena n. Cadiz. Dido 2 2 0m. z. lie de Sein n. Pasajes. Draco 2 100 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Drie Gebroeders 31 v.e IJmuiden n. Domsjö. Erasmus 3 60 m. w.n.w. Swansea n. Mostyn Inspecteur Mellema 1 te Southrock n. Rander Jupiter 2 dwars Seine n. Avonmouth. Pasteursingel 3 te Sandetti n. Gent. Phidias 2 te Preveza v. Haifa. Scheldeborg 3 20 m. v. IJmuiden n. Dublin Taras 2 50 m. z.o. Oporto n. Lissabon. Tasman 2 20 m. n.o. Outergabbert n. Antwerpen. Tjamme 2 te Kight n. Temeuzen. Willy 1 te Thameshaven n. Antwerpen. geval is. Inmiddels heeft het Joodse con gres in de Verenigde Staten in een brief aan minister van Buitenlandse za ken Dean Rusk aangedrongen op uitvoe ring van het tien jaar geleden afgeslo ten akkoord, volgens welk Krupp zijn con cern zou moeten ontbinden. Onder ande re rust nog steeds een verkoopplicht op de Krupp-dochter Rheinhausen A.G., die het zwaartepunt is vim Krupps kolen-, ijzer- en staalproduktie. Tot nu toe heeft de firma in Essen steeds gezegd geen ko per voor Rheinhausen te kunnen vinden. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer John S. Rice, heeft in het kantoorgebouw van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht namens zijn regering de overeenkomst getekend, waar in de collectieve deelneming van industri ëlen uit de Verenigde Staten aan de Utrechtse voorjaarsbeurs 1964 wordt gere geld. Het wordt de tweede keer, dat de Ame rikanen met een collectieve stand op de Utrechtse voorjaarsbeurs verschijnen. Het programma zal volgend jaar helemaal af gestemd zijn op het karakter van deze beurs. De Amerikanen exposeren machine werktuigen en hydraulische en pneumati sche machines. De inzending uit de Ver enigde Staten zal 1200 vierkante meter netto-expositieoppervlakte in beslag ne men. Behalve de Amerikaanse zullen ook de Italiaanse, Canadese en Poolse collectieve deelnemingen in 1964 zijn afgestemd op het karakter van de voorjaarsbeurs, res pectievelijk door de inzending van techni sche scheepsuitrusting, duurzame huis houdelijke goederen en machines voor hout- en metaalbewerking. Verder zullen op de komende beurs meer algemene in formatiestands worden ingericht door Hongarije, Oostenrijk Frankrijk, Zweden, West-Duitsland en Finland. Bulgarije heeft eveneens een aanvraag voor standruimte ingediend. Van de ruim 60.000 vierkante meter ex positie-oppervlakte zal op de voorjaars beurs 1964 ruim 2500 vierkante meter door collectieve buitenlandse inzendingen wor den ingenomen. WASHINGTON (AP) De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft als eerste buitenlandse maatschappij bestel lingen geplaatst voor het Amerikaanse vliegtuig, dat driemaal de snelheid van het geluid zal kunnen vliegen. Alitalia heeft de Amerikaanse federale luchtvaartdienst een chèque gegeven van 300.000 dollar (1.08 miljoen gulden) bij het plaatsen van een bestelling voor drie van deze toestellen, die de Amerikanen hopen te ontwikkelen met steun van de rege ring. Het is nog niet bekend wat de toe stellen te zijner tijd zullen kosten. DAMASCUS (AP) Een werkverbod voor Noord-Afrika en het Nabije Oosten is opgelegd aan een Nederlandse, een Bel gische en een Zwitserse maatschappij om dat deze firma's de Pan-Arabische boycot voorschriften tegen Israël hebben over treden. Volgens het centraal bureau van de boycotcommissie van de Arabische Liga betreft het de Haagse Export-financie ringsmaatschappij J. Salik, een firma die handelt in regenjassen en duikerspakken in Brussel en Metal und Rohstoff voor chemische produkten in Zürich. De drie maatschappijen, aldus de ver klaring mogen niet meer werken of ver kopen in Arabische landen. Op een in Amsterdam gehouden verga dering van ongeveer 350 bij de Algemene Nederlandse Grafische Bond (N.V.V.) aan gesloten grafici is een motie aangenomen, waarin de uitspraak van de bondsraad van de A.N.G.B., die het optreden van de com missie van vertegenwoordigers van dag bladdrukkerijen en handelsdrukkerijen als strijdig met de bondsbelangen verklaarde, „met klem en verontwaardiging van de hand wordt gewezen". Voorts wordt in de motie verklaard, „dat niet zal worden ge duld, dat tegen een dezer leden of woord voerders van de oppositie in of buiten het bedrijf maatregelen van discriminerende aard zullen worden getolereerd". In een tweede motie verlangen de aan wezige grafici openbaarmaking van het programma van eisen, waarmee de C.A.O.- onderhandelingen met de werkgevers wor den begonnen, bespreking van dit pro gramma vóór het begin van de onderhan delingen en goedkeuring hiervan in hier toe speciaal te beleggen ledenvergade ringen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag aaoeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U506 506 Hoogovens Kon Olie163,80—163,90 164,— Philips 147,80—147,90 148,30 Unilever 140, Deli Mii 142,50—144.50 143,— Boeke en Huidekoper 221 Boom-Ruygrok 134)4, Figée 239, Spaamestad 873, .Van Waveren 139.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11