„Zee vaar tonder wijs moet worden verbeterd" Het voorkomen van misdrijven is een plicht voor iedereen De politie geeft desgewenst graag alle inlichtingen ■111 Mr. ir. M. Goote in Den Haag: Herdenkingsdienst voor geallieerde gevallenen Kort IJmondnieuws Westduitse vrouw leefde van verraad De gezapige tijd van vroeger is voorbij Mijnwerkers staken onder de grond MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 4 Buitenlands accent Legitimatie Moderne apparatuur Extra veiligheid Nonchalant RIJD UITERST VOORZICHTIG BIJ MIST IIIII! OVERDAG GROOT LICHT Nlat Inhalarr Afstand houdan Rachts van da wagas blijvan Gaaf zonodig sig- nalan mat da ramlichten „Als een geïnteresseerde toeschouwer", zoals hij het zelf formuleerde, heeft za terdagmiddag in het Haagse Pulchri Stu dio mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het onderwijs, een rede gehouden ovre „perspectieven in het zeevaart-no- derwijs". De heer Goote legde er nogal de nadruk op dat hij niet sprak namens enige instantie en ook niet qualitate qua, maar als iemand die slechts „gedachten van een geboeide toeschouwer wil uiten." Er heerst ontevredenheid over het zee- vaartonderwijs, zei de heer Goote tot zijn gehoor, bestuur, leden en genodigden van de vereniging ter bevordering van het zeevaartonderwijs, die in „Pulchri" het negentigjarig bestaan vierde. Eerst met een vergadering, waarop voorzitter mr. drs. H. J. Ewout Vermeulen en ir. Goo te spraken, daarna met een zeer druk bezochte receptie waarop vele vooraan staanden op het gebied van het onderwijs en uit kringen van de scheepvaart hun gelukwensen kwamen aanbieden. Voorzitter Ewout Vermeulen had tevo ren de verlangens die in zijn kringen le ven naar voren gebracht, zei hij. Op 3 oktober 1873 werd de vereniging officieel gesticht, want toen kwam de ko ninklijke goedkeuring af. Initiator was dn toenmalige directeur van de zeevaart school in Rotterdam, de heer A. Sissingh. Doel van de vereniging was verbetering van het onderwijs voor varenden, een ver langen dat leefde bij directeuren, lera ren en privaatdocenten. De vereniging ia in Amsterdam opgericht. Aanvankelijk geschiedde het onderwijs in het kader van de schipperswet 1907, thans is er de wet diplomering zeevaren den 1935, die alle scheepvaart regelt. In kringen van de leraren der zogenoemde zeevaartkunde en zeemanschap wenst men thans opheffing tot universitair ni veau in verband met de uitbreiding van de techniek en om aan de moderne eisen van de scheepvaart in de ruimst moge lijke zin te kunnen voldoen. De heer Goote zei: „Bij alle ontevre denheid is men het er over eens dat dit onderwijs anders en beter moet en ook kan. Maar de vraag blijft welke koers gevolgd moet worden om uit het huidige vaarwater te geraken." Een nieuwe factor is het algehele onder wijs in dit land, de mammoetwet noopt tot bezinning, aldus de inspecteur gene raal voor het onderwijs. De heer Goote kondigde aan dat binnenkort een officiële werkgroep gevormd moet worden voor het zeevaartonderwijs. Met klaarblijkelij ke instemming van zijn gehoor ging de heer Goote na welke plaats het zeevaart onderwijs in de mammoetwet zal gaan in nemen. Alle mogelijkheden, zei hij, zullen ernstig moeten worden bestudeerd. dan tweehonderd gulden wordt meer dan eens per dag onbeheerd achtergelaten. Over bromfietsen, die soms meer dan 700,- kosten zullen we in dit verband nog niet eens spreken. Het argument „ik ben toch verzekerd" snijdt hier geen hout. Dagelijks worden we geconfronteerd met alle mogelijke soorten van oplichters. Een van de meest voorkomende trucjes is het voorwenden dat men een koopje kan doen. Er wordt gebeld en er staat een vriendelijke man voor de deur, die met een buitenlands accent vertelt dat hij een koopje voor u heeft. De dekens, tapijten, stoffen of wat het ook is kan hij niet meer meenemen naar zijn eigen land in verband met de hoge invoerrech ten en nu kunt u meeprofiteren en ze voor een zacht prijsje kopen. Als regel heeft men hier met oplichters te doen, die u goederen van een of an dere inferieure kwaliteit willen aansme ren. Een afdoend middel is even een te lefoontje naar de politie, die de man dan wel stevig aan de tand zal voelen. Een tegenwoordig vaak gebruikte truc is die van de schoorsteenvegers. Men stelt het voor alsof men namens de bouwvereni ging de schoorsteen komt vegen. Men klungelt echter maar wat en presenteert dan een hoge rekening. Ook op uw milddadigheid wordt vaak een beroep gedaan. Uw belangstelling wordt gevraagd voor een of ander insti tuut voor minder-validen, blinden of ge- brekkigen. U krijgt een poets- of schoon maakmiddel aangeboden. Het kopen van dat artikel betekent aldus de toelich ting van de geslepen oplichter dat u de noden van de betrokken gebrekki- gen verlicht. Men verschuilt zich als re gel achter een niet bestaande instelling of wekt ten onrechte de indruk voor een hulpverlenend instituut of een beschutte werkplaats te werken. Het vragen van een legitimatie kan hier als regel uitkomst bieden. Het is echter wel zaak een dergelijke legitimatie nauw keurig te bekijken, want het zou niet de eerste keer zijn, dat deze vals is. Een bo nafide aanbieder zal er geen enkel bezwaar tegen hebben dat u zijn legitimatie vraagt want juist voor dat doel heeft hij haar meegekregen. In tal van opzichten zal iedereen attent moeten zijn op het voorkomen van misdrij ven. Hier ligt niet alleen een taak voor grote bedrijven en instellingen, die hun geld en waardevolle bezittingen zo veilig mogelijk zullen moeten beschermen, maar ook voor de gewone man, die zijn noncha lante houding zal moeten afleggen en op merkzaam zal moeten zijn op eigen en andermans bezittingen. Voor inlichtingen omtrent het voorkomen van misdrijven kan men bij de politie terecht. Men zal er steeds een welwillend oor vinden. Als een brandkast maar eenmaal met zijn achterkant naar boven ligt is het opensnijden aanzienlijk gemakke lijker geworden. Een beeld van de herdenkingsplech tigheid kort na de kranslegging door It.-generaal H. Schaper, chef van het Militaire Huis van de koningin. De jaarlijkse officiële herdenkings plechtigheid ter nagedachtenis van de ge allieerde gevallenen is zaterdagmiddag on der auspiciën van het Nederlands Oorlogs graven Comité in de Westerkerk te Am sterdam gehouden. Zij werd namens het koninklijk paar bijgewoond door de chef van het militaire huis van de koningin, luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, en namens de minister van Defensie door de territoriale bevelhebber, brigade-generaal L. E. Hinrichs. Voorts waren aanwezig de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, leden van het van Britse en Franse oud-strijders-orga- nisaties, Nederlandse oudstrijders- en ver zetsorganisaties, vertegenwoordigers der Nederlandse studentenorganisaties, van de vereniging van Nederlandse Koopvaardij kapiteins en van de Oorlogsgravenstich ting. Bij een voor de kansel geplaatste kata falk hadden vier matrozen de wacht be trokken. Tijdens de dienst werden korte toespraken gehouden door major F. H. Boucher, aalmoezenier van de vierde Ca nadese infanteriebrigade, de hoofdlucht- machtpredikant ds. C. C. J. van der Poel, die eraan herinnerde dat er meer dan 30.000 militairen van onze bondgenoten hun laatste rustplaats gevonden hebben in onze bodem. De laatste spreker was pasteur M. Jospin, predikant van de Waalse kerk in Amsterdam. Terwijl het Zeemansvrou wenkoor onder leiding van mevrouw C. Craaier-Kuurstra gewijde liederen zong legden diplomatieke vertegenwoordigers, de Nederlandse autoriteiten en de verte genwoordigers der organisaties kransen rond de katafalk. Dit symbolisch eerbe toon werd afgesloten met „The Last Post" en enkele ogenblikken stilte, waarna het reveillesignaal door de kerkruimte schal de. Aan de plechtigheid verleende voorts medewerking de Koninklijke Militaire Ka pel. „Doortocht naar de Tweede Katarakt" ls de titel van de lezing over Egypte, die Marius van Beek woensdag 20 november In de expositiezaal aan de Heidestraat komt houden voor de stichting „Felison". Deze lezing zal met enige films en een aantal kleurendia's worden geïllustreerd. Bert Brugman's Marionettentheater geeft woensdag 13 november in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een opvoering van George Gershwin's be kende negeropera „Porgy en Bess". Deze voorstelling wordt georganiseerd door de plaatselijke afdelingen van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, NIVON en Volksuniversiteit. BERLIJN (AP) Een 42-jarige vrouw, (die zonder proces meer dan twee jaar ge vangen zit, komt volgende maand vóór verdacht van verraad van haar eigen broer en tenminste honderdvijftig andere men sen aan het communistische regime in Oost-Berlijn. Het is Margarete Klosa. Zij kan vijftien jaar gevangenisstraf krijgen. De openbare aanklager zal proberen te bewijzen dat zij in 1956 werkte voor haar broer, Wolfgang, die employé was bij een westelijke inlichtingendienst, maar hem uitleverde aan de veiligheidsdienst van de Oostduitsers. Hij is tot levenslang ver oordeeld. Zijn vrouw, met wie hij pas ge trouwd was, kreeg twee jaar. Zij werkte vijfeneenihalf jaar voor de Oostduitsers en kreeg daarvoor vierhon derd mark per maand. Zij werd in oktober 1961 in West-Berlijn gearresteerd. Zij gaf de namen door van vierhonderd mensen van wie er zeker tweehonderd gearresteerd werden. GROSSETO (AP) Uit protest tegen het ontslag van 160 van de 220 mijnwer kers van een pyrietmijn te Gavorrano bij Grosseto zitten veertig mijnwerkers al 36 dagen op het diepste punt van een ijzer ertsmijn. Van tijd tot tijd houden zij hon gerstakingen. Zij weigeren naar boven t« komen. De bezetting van de mijn geschiedde op bveel van enkele vakverenigingen, nadat de maatschappij die de mijn exploiteert in september besloot het aantal mijnwer kers in te krimpen. Volgens de onderne ming waren de produktiekosten te hoog en was Russische pyriet in Italië goedko per te krijgen dan dat van eigen bodem. In een gemeenschappelijke verklaring wezen de vakverenigingen de opvatting van de mijnbouwdirectie af. Zij betoogden dat de produktiekosten verlaagd konden worden door moderner boortechnieken. Da bemiddeling van het ministerie van open bare werken is einde september tever geefs gebleken. De mijnbouwmaatschappij heeft da rechtbank te Grosseto verzocht de verwij dering van de mijnwerkers uit de schacht te gelasten. Indien de mijnwerkers zouden weigeren zou de politie verzocht kunnen worden hen daartoe te dwingen. De vakverenigingen hebben voor donder dag een nationale sympathiestaking uitge schreven. In alle Italiaanse mijnen zal dan twee uur gestaakt worden. (Van een onzer redacteuren) dage geen zeldzaamheid meer. „Er is in Nederland toch zo'n fantastisch veilig sy steem", merkt de heer Van Marion tij dens ons gesprek op. „Nagenoeg iedere bank stelt voor een luttele vergoeding zijn nachtkluis beschikbaar." De bank is de meest veilige plaats voor een groot geld bedrag". In de komende maanden krijgt het verm keer met het slechte weer te maken. Voor* al bij mist dient men op zijn qui-vive t zijn. De ANWB geeft daarom nog eens de volgende adviezen voor het rijden bij dichte mist: 1. Controleer de verlichting; ook de remlichten. 2. Overdag: groot vol licht, dus onge- dimde koplichten. 3. Gebruik de ruitewissers.' 4. Rij d kalm; zodat u kunt stoppen binnen de gezichtsafstand! 5. Haal op een weg met tegenliggers bij voorkeur niet in. Blijf liever achter elkaar! 6. Houd voldoende afstand tot uw voor ligger! 7. Trap enige keren achter elkaar op d* voetrem, als u moet afremmen! 8. Blijf rechts van de asstreep! 9. Neem geen enkel risico: Rijd uiterst voorzichtig en wees voortdurend op uw hoede! De misdaad in Nederland is een nieuw tijdperk ingetreden. Wie nauwgezet de krant leest wordt nagenoeg dagelijks geconfronteerd met alle mogelijke soorten misdrijven, waarbij vermogensdelicten bij lange na niet de minst belang rijke rol spelen. Ook Haarlem krijgt in dit opzicht zijn deel. Denken we slechts aan de enkele weken geleden met succes bekroonde diefstal uit de brandkast van de Stadsschouwburg en aan de enkele maanden geleden nog juist voorkomen kraak van de brandkast van een warenhuis in de Haarlemse Kruisstraat. Waar is deze toeneming van het aantal misdrijven nu aan te wijten? Is het politie korps niet meer in staat om orde en veiligheid te handhaven? Het staat buiten kjjf dat de personeelsbezetting bij de politie aan de krappe kant is en dat in tal van plaatsen de surveillancediensten onder meer door personeelsgebrek tot een minimum zijn beperkt. Maar het past echt niet de politie deze toeneming van de misdadigheid in de schoenen te schuiven. De eerste oorzaak ligt bij de mensen zelf, bij uw buurman, aw vriend, uw kennis, uw werkgever, ja u zelf. De misdaad maakt gebruik van de meest moderne hulpmiddelen; de be scherming van erf en goed geschiedt echter nog op de meest pri mitieve manier van tientallen jaren ge leden. Op tal van plaatsen ziet men namelijk om een heel eenvoudig voor beeld te noemen het bekende touwtje uit de brievenbus hangen. In sommige buurten zelfs huis aan huis. „Het is zo gemakkelijk! We hoe ven niet steeds naar de deur als de kin deren bellen! De Kinderen kunnen bin nen als we even een boodschap zijn doen!" Realiseert u zich wel dat als de kin deren tijdens uw af wezigheid het huis ■runnen betreden door de deur te openen met het uit de brieven bus hangende touwtje, dat iedere wille keurige andere dit dan ook kan. Een duur fototoestel in een auto met openstaand tochtraampje is een uit nodiging tot diefstal. Men kan zijn toestel dan evengoed boven op het dak van de wagen leggen. Vooral een vrijstaande brandkast is een geliefkoosd object voor de kraker. Het is vrij eenvoudig zo'n kast te kantelen zo dat de achterkant boven komt te liggen. Deze achterkant is als regel de zwakste kant van de kast. Op de foto onder is een der gelijk geval duidelijk te zien. Het betreft hier een enkele jaren geleden gepleegde kraak in Haarlem. De kast is op zijn voor kant gelegd en de achterkant is openge broken. Niet alleen met grote geldbedragen moet men voorzichtig zijn. Op alle mo gelijke manieren kunt u in contact komen met mensen die het op uw bezittingen ge munt hebben. Hoe vaak ziet men niet kostbare voorwerpen in geparkeerde au to's liggen. Het is een kleine kunst een tochtraampje open te breken of een deur te forceren. Nog gemakkelijker maken tal van autobezitters het de dieven door het tochtraampje niet te sluiten of de deur onafgesloten te laten. Zeer verwon derd reageren ze dan op een leeggeroof de auto. We willen hier nauwelijks aandacht schenken aan wagens, waarbij bovendien het contactsleuteltje nog in het slot steekt. Het kost dan helemaal geen moeite om wagen met inhoud te ontvreemden. Bo vendien krijgt in dat geval niemand eni ge achterdocht. Een man stapt in een auto, draait het sleuteltje om, start de wagen en rijdt weg. Dit gebeurt dagelijks honderdduizenden keren. Wie kan zien dat de chauffeur niet de eigenaar of ge bruiker van de auto is? Niemand! Zelfs een afgesloten auto is als regel nog niet veilig voor autodieven. Het is geen zeldzaamheid dat de wagen wordt opengebroken en dat men erin slaagt ook zonder in het bezit te zijn van het con tactsleuteltje met het voertuig weg te rij den. Een stuurslot, een vergrendeling van versnelling, brandstoftoevoer, starter of een blokkering van de remmen zijn mo gelijke extra voorzorgsmaatregelen. Wat automobilisten vaak doen: hun wa gen onbeheerd achter laten, is een ge woonte geworden voor zeer veel bezitters van rijwielen. Niemand legt een bankbil jet van honderd gulden op straat en gaat dan winkelen. Een fiets van soms meer De tijd dat de inbreker 's avonds met de laatste trein of bus op zijn „werkter rein" arriveerde en 's morgens met zijn „gereedschap" en zijn buit op de rug met de eerste trein of bus vertrok is voorbij. De politie kan zich nu niet meer zoals dit vroeger echt wel gebeurde beperken tot het controleren van de eerste bus of trein op verdachte indivi duen. De misdadiger van vandaag werkt met hypermoderne middelen. Hij ge bruikt een slee van een auto, waarvan men de motor nauwelijks hoort lopen. In de wagen treft men snij apparatuur en zuurstofcilinders aan, waarop menige con structiewerkplaats jaloers is. Men ontziet zich zelfs niet onderling contact te hou den door middel van kleine draagbare ra dio's. Wat doet u als afweer hiertegen? Niets of nagenoeg niets! „Men gaat tegen woordig met grote geldbedragen om als of het een handjevol losse centen zijn", zei ons hoofdinspecteur C. van Marion van de Haarlemse politie, die in de Spaar- nestad speciaal belast is met het voor komen van misdrijven. „Deze argeloos heid moet nu eindelijk eens ophouden", voegde hij eraan toe. „De tijd rolt naar ons toe; de jeugd matigt zich geheel an- deze maatstaven dan vroeger". Tal van voorbeelden kan de heer Van Marion noemen ook van bedrijven en instellingen in Haarlem dat grote som men geld nagenoeg onbeheerd en zo voor het grijpen gereed liggen. Het is geen zeldzaamheid dat een enkele employé van een bedrijf in de avonduren duizen den guldens, geborgen in een actetas meeneemt. Er zijn grote bedrijven waar 's nachts geen mens in huis is, die hon derdduizenden in hun brandkast hebber, liggen. Het komt zelfs voor dat de sleu tel van de kluis in hetzelfde vertrek ?->•- een spijkertje achter een deur hangt Deze brandkasten en kluizen, hoe voo. treffelijk ook gemaakt zijn geen partij voor het hypermoderne materiaal van d- huidige inbreker. De feiten wijzen het uit. Een opengebroken brandkast is heden ten

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4