Congres over de opgroeiende mens en zijn seksualiteit Enquête onder jonge mensen over seksuele voorlichting IN DE VISHAL EN OP ZEE 1/ ii i n n r i «/nu mnrgbLunn N.V.S.H. ONTPLOOIT GROTE ACTIVITEIT Dertienhonderd auto's bij Schoonenberg Bromfietser lag gewond op straat Twee gezusters door kolendamp bedwelmd Lord Hailsham kandidaat voor het Lagerhuis Zevenjarige Floor in middengroep Loonakkoord Binkhorst snelste Jeugdolympiade Culturele integratie Noord-Zuid Sleepboot Utrecht brengt Alphard naar Plymouth MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 5 J ongeren-enquête Bloemendaler bestolen in Beverwijk Seksuele opvoeding Een neuwe moraal Rationalisatie Het Nederlandse Congres (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft het afgelopen weekeinde in het Instituut voor de Tro- Een in Amsterdam een studiecongres ge- ouden over het thema „De opgroeiende mens in zijn seksualiteit". Uitgangspunt voor deelnemers en in leiders vormde onder meer de uitkom sten van een onderzoek naar de seksuele voorlichting, welk onderzoek dit jaar in opdracht van de NVSH is uitgevoerd door de Amsterdamse psycholoog drs. Y. N. van der Veen en de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Zij enqueteer- den een representatieve steekproef van duizend 21- en 22-jarige Nederlanders, waaronder 400 NVSH-leden en 600 niet- leden. Een dergelijk groot aangepakt onderzoek op dit terrein is in Nederland nooit eerder gehouden. De enquête wilde in de eerste plaats onderzoeken, hoe het in Nederland staat met de seksuele voorlichting aan de jeugd. Bovendien wilde men iets te weten komen over de vragen die bij jongeren leven op het gebied van het geslachtsleven. Vragen naar het voorkomen van voorechtelijk sek sueel verkeer zijn in de enquête achter wege gelaten, omdat zij te hoge eisen zou den stellen aan de enquêteurs. Over de uit komsten van het onderzoek dadelijk meer. Dat met name de kwestie van het voor huwelijkse geslachtsverkeer voor de jon geren een probleempunt is, is gebleken uit de gespreksgroepen met jongeren, die on der leiding van NVSH-gespreksleiders zijn gehouden als een tweede voorbereiding tot het congres. Er namen ruim 300 jonge ren uit het hele land aan deel, meest tussen de 15 en 23 jaar, uit alle bevolkings lagen en van allerlei kerkelijke gezindten. Er zijn hiervoor een 50-tal discussieavon den gehouden. Op het congres werden referaten ge houden door prof. dr. H. Oldewelt, die het congresthema van wijsgerige zijde be lichtte; door de psycholoog drs. D. Zel- denrust, die een algemeen-psychologische beschouwing gaf over de normbehoefte van de mens; door de socioloog dr. G. A. Kooy, die sprak over het seksuele ver keer voor het huwelijk; en door drs. Y. N. van der Veen, die de problematiek van de seksuele opvoeding in beschouwing nam. Alvorens nader in te gaan op deze re feraten, willen wij eerst enkele van de belangrijkste conclusies van de hierboven genoemde enquête vermelden. Het bleek dat de helft van de onder vraagde niet-NVSH-leden met betrekking tot de geboorte thuis het „ooieva ars ver haal" heeft gehoord (van de leden 37 pet). Kennis over de werkelijke gang van za ken kwam veelal van vriendjes en vrien dinnetjes, meestal tijdens de lagere-school- Jaren. Kennis over het geslachtsverkeer zelf (de rol van de man bij de bevruchting) doen de meesten ook op school, bij hun klasgenoten op, zo in de leeftijd van 11 tot 15 jaar. De ouders, die dit een heel moei lijk punt vinden, komen met hun voor lichting hierover veel later, als het kind al op andere wijze aan die kennis is ge komen. Van de meisjes was 24 pet niet op de Hoe riskant het is geld in kleding ach ter te laten tijdens een sportwedstrijd heeft zondagmiddag een speler van een Bloemendaalse hockeyclub op het sport park Scheybeek in Beverwijk ervaren. Hij liet zijn welgevulde portemonnee in een kleedlokaal zonder toezicht en moest ontdekken dat ook deze gelegenheid de dief maakte. De Bloemendaler miste bij zijn terugkomst 240. De voetbalwedstrijd Telstar-SHS heeft zondag zo'n grote belangstelling getrokken dat alleen al dertienhonderd auto's in de omgeving van het sportpark Schoonen berg waren geparkeerd. Achthonderd auto's stonden in Velserbeek en vijfhon derd ten westen van de spoorlijn. De Vel- sense politie had haar handen vol bij de afvoer van deze verkeersstroom na afloop van de wedstrijd. In de Velserbroekstraat in Santpoort werd zaterdagavond een gewonde man aangetroffen. Hij vertelde dat hij was ge schrokken van een passerende auto waar na hij met zijn bromfiets het trottoir was opgereden en tegen een boom was ge botst. De man is met een hoofdwond naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Zondagmorgen heeft zich in een woning aan de Fazantenlaan in IJmuiden-oost een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. De hoofdbewoonster, een vroegere wijkverpleegster, die ziek te bed lag, en haar zuster die haar verpleegde zijn naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. menstruatie voorbereid geweest (voor bei de groepen), van degenen die wèl inge licht waren, had 20 pet de kennis hier over niet van de ouders verkregen maar van anderen (vooral viendinnetjes). Van de ondervraagde mannen was slechts 29 pet over pollutie voorgelicht (leden 35 pet). Over problemen die de „technisch-bio- logische" voorlichting te boven gaan, wordt door de ouders weinig gesproken. Van de mannen was bijvoorbeeld aan 27 pet voorlichting gegeven over zelfbevredi ging. En slechts in 14 'pet van deze ge vallen was deze voorlichting door vader of moeder gegeven. Bij ongeveer een derde deel van de voorgelichte niet-leden bleek deze voorlichting een verbod in te houden (bij de katholieke en orthodox- protestantse bevolkingsgroep kwam dit verbod relatief vaker voor dan bij ande ren). Drs Van der Veen concludeert uit een en ander, dat de voorlichting over de „fei ten" de seksuele voorlichting) nog niet zo verbreid is als men wel eens denkt, en dat juist de zo belangrijke steun bij het emotioneel verwerken van de meegedeelde feiten (de seksuele opvoeding) vrijwel ge heel ontbreekt. En dat terwijl de jonge volwassenen in de enquête juist meedeel den op 16 en 17-jarige leeftijd de vra gen van biologische-technische aard van veel minder belang te hebben geacht dan de vragen naar normen en gedragsregels op seksueel gebied. Het onderzoek leerde verder o.m., dat 27 pet van de niet-leden voorechtelijk ge slachtsverkeer onder alle omstandighe den ontoelaatbaar acht (leden 6 pet). Van de niet-leden vindt 38 pet voorlichting over voorbehoedmethoden ongewenst (leden 14 pet). Ongeveer 65 pet van de onder vraagden denkt de seksuele voorlichting aan de eigen kinderen anders en beter te gaan geven dan hun ouders (eerder, vol lediger, openhartiger) In zijn voordracht hield de heer Van der Veen een pleidooi voor de seksuele opvoeding, een begrip dat veel meer in houdt dan seksuele voorlichting alleen. De gang van zaken is in vele gevallen, dat het kind min of meer moeizaam iets wordt verteld, bijvoorbeeld over het geslachtsverkeer, en dat men dan ver der aanneemt dat zoon of dochter „het' nu weet. De ouders hebben het gevoel een moeilijke stroomverschelling te hebben ge nomen: hun kind is voorgelicht. Veel ouders beseffen echter niet, dat het kind behoefte heeft aan méér. Pas als de ouders niet alleen maar kennis overdragen, maar het kind helpen bij het verwerken van die kennis, bij het emotioneel rijpen, dan is er sprake van seksuele opvoeding, aldus drs. Van der Veen. Het gaat niet om de overdracht van ken nis, maar om de overdracht van levens sfeer. Het is een kwestie van voorleven; waarbij de feitenkennis maar een onder geschikte rol speelt. Zo bezien zijn sek suele opvoedingsproblemen eigenlijk op> voedingsproblemen tout court. En opvoeden, dat is helpen, begeleiden. Dat is niet voorschrijven, zo zei de heer Van der Veen, die hier waarschuwde te gen onverdraagzaamheid van de zijde der ouders. Als de ouders het kind door hun voorleven hebben opgevoed tot het doen van een persoonlijke keuze, dienen zij die keuze te eerbiedigen, ook al heb ben zij twijfel aan de juistheid ervan. De grote onzekerheid bij de ouders op het gebied van de seksuele opvoeding (waarom is het bijvoorbeeld zo'n veel groter probleem dan de godsdienstige op voeding) dacht drs. Van der Veen te kun nen verklaren uit het feit, dat de seksu ele opvoeding sterk samenhangt met het eigen beleven van de seksualiteit van de ouders, met hun eigen (verdrongen) problemen. Er is onzekerheid door een stuk onverwerkte problematiek. De socioloog dr. G. A. Kooy constateer de het opkomen in de 20ste eeuw van een nieuwe moraal inzake het voorechte lijke seksueel verkeer. Terwijl de offici ële moraal in de Westerse wereld nog steeds die is der absolute voorechtelijke onthouding, tonen met name Amerikaan se onderzoekingen aan, dat het seksueel verkeer voor het huwelijk hoe langer hoe meer voorkomt. Het zijn vooral de vrou wen die hun traditionele „achterstelling' op dit punt, sinds de eerste wereldoorlog zijn gaan inhalen. Daarbij is het opmer kelijk, dat het percentage verkeer met uitsluitend de verloofde onder al het voor echtelijk verkeer mettertijd zeer beteke nend toeneemt. De voorechtelijke promi scuïteit lijkt af te nemen. De nieuwe opgekomen norm ten aan zien van het voor-huwelijkse geslachts verkeer werd door spreker omschreven als: „Toegeeflijkheid bij diepe affectie' Het is een moeilijke, subtiele moraal, zo zei hij, daar zij in het concrete geval bijna altijd aarzelend zal moeten ant woorden. Maar hij achtte het zeker, dat de tot dusver vigerende dubbele moraal vroeger of later, maar vermoedelijk bin nen enkele generaties, alle betekenis zal hebben verloren als richtlijn voor het ge drag. In de secularisatie zag dr. Kooy een belangrijke factor die deze ontwikkeling heeft gestimuleerd. Zin en doel van het leven zijn veel meer in het aardse be staan komen te liggen. De „oude" moraal inzake de seksualiteit zag hij in wezen als de moraal van het christendom, dat het seksuele leven een odium van zondig heid en laagheid heeft gegeven. Spreker toonde daar duidelijk weinig waardering voor. De gedachte, dat het huwelijk waar devoller zou worden door voorechtelijke onthouding, noemde hij een rationalisatie van de westerling in wie de christelijke erfenis doorwerkt. Het christendom schiep een bijna onoverbrugbare kloof tussen geest en lichaam, waardoor onze samenle ving nog steeds een ongehoord lage waar dering van de seksualiteit te zien geeft. Het gevolg was een „körperverneinende" moraal, die er om schreeuwde om op gro te schaal geschonden te worden, en voor het overige slechts de hysterie deed ge dijen, want het is voor de meesten niet ge makkelijk diepgewortelde vitale begeerten in sublimatie te overwinnen", aldus dr. Kooy. Als andere factoren die in onze eeuw een revolutionaire uitwerking hebben gehad op de seksualiteit, noemde hij o.m.: vrou wenemancipatie, opmars van de erotiek, verschijning van anti-conceptionele midde len, verstedelijking (wegvallen van de so ciale controle der kleine leefgemeenschap pen), en nog een aantal van dergelijke so ciale fenomenen. De psycholoog D. Zeldenrust waar schuwde er in zijn voordracht over „Nor men" voor, dat men de nieging heeft te veel motiveringskracht toe te kennen aan idealen, hetgeen de toch al zo sterke ten dentie tot rationalisatie in de hand werkt. Hij analyseerde hierbij het denken in de gespreksgroepen ter voorbereiding van het congres. Hij verdedigde een bezinning (deze term liep als een rode draad door alle refera ten en debatten) gericht op inzicht in de feitelijke werkzame krachten in het indi vidu. Daartoe is nodig een zich van de normen losmakend denken, dat onbevoor oordeeld het verschijnsel normen onder zoekt, zo betoogde hij. Een dergelijk den ken leidt tot een tolerante instelling je gens andersdenkenden, was zijn conclusie. Prof. Oldewelt legde er eveneens de na druk op, dat in de seksuele voorlichting door de ouders het gevaar schuilt, dat zij zich verstoppen achter het meedelen van de lichamelijke aspecten en niets voelbaar (durven te) maken van het beléven. Het kind voelt dit heel goed aan; het maakt een pijnlijke indruk op hem. De hoogle raar plaatste deze opmerking binnen het raam van zijn veel wijdere visie, dat elk onder woorden brengen verraad betekent aan de totaliteit van het leven en alle taaicommunicatie mank gaat aan een fun damenteel tekort. (Van onze correspondent) LONDEN Er wordt ruim baan ge maakt om Lord Hailsham, die minister van Wetenschappen is en verantwoorde lijk voor sportfaciliteiten, naar het Lager huis te laten terugkeren als afgevaardigde voor het Londense district Mary Lebone. Hij zal het zittende lid Sir Wavell Wake field opvolgen. In de nieuwe regering is Hailsham ook verantwoordelijk voor het hogere onder wijs, terwijl hij tevens het industrieel we tenschappelijk onderzoek zal reorgani seren. Hailsham's vader, Sir Douglas Hogg, heeft hetzelfde district zes jaar in het Lagerhuis vertegenwoordigd, voordat hij als eerste burggraaf Hailsham naar het Hogerhuis overging. Ian Macleod, die uit de regering trad uit protest tegen de wijze waarop de nieuwe premier, Sir Alec Douglas-Home, werd aangewezen, is benoemd tot hoofd redacteur van het politieke weekblad de „Spectator". In die functie kan hij grote politieke invloed uitoefenen. Door „De Tunnelboys" werd zaterdag middag aan de Meerweidenlaan in Velsen- Noord op een voorbeeldige wijze de jeugd- wielerwedstrijden georganiseerd in het kader van de Jeugd-Olympiade van de Velser Jeugd Centrale. De organisatoren, waarvan de heren Van Gooi en Rauh bij zonder veel werk hebben verzet, hadden desondanks te kampen met enige moeilijk heden. Aan het koude weer en de daar door verklaarbare geringe publieke belang stelling was uiteraard weinig te doen. Het was echter beschamend dat de helft van de inschrijvers eenvoudig niet is opge komen. Aldus bleef bij de jongste groep alleen Florentius Binkhorst over van de vijf in schrijvers. De beste opkomst was bij de middengroep. Van de 29 inschrijvers kwa men er 15 op, terwijl er bij de start nog 9 na-inschrijvers bijkwamen. Van de acht tien oudste jongens kwamen er 8 aan de start. De zevenjarige Florentius Binkhorst werd ingedeeld bij de middengroep (10 tot 12 jaar). De zes ronden van 400 meter moesten de acht finalisten afleggen om de titel te veroveren. De jongere Binkhorst (IJmuiden) kreeg een halve ronde bonifi- Aanvoer van maandag De aanvoer in IJmuiden werd heden morgen verzorgd door 98 vaartuigen met een aanvoer van 2500 kisten schelvis, 420 wijting, 210 gul en kabeljauw, 660 koolvis, 1220 haring, 180 kleine kistjes haring, 1880 makreel, 1850 schol, 130 tarbot, 380 varia en 240 spanharing. In totaal 10.050 kisten. Prjjzen van maandag Prijzen per kilogram, in guldens: tarbot 4-3,30, heilbot 3,60, gr. tong 5,90-5,60, grm. tong 4,90-4,70, kim. tong 5-4,70, tong I 6-4,80, tong II 5,30-4,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 100-100, middel kabeljauw 104-98, gr. koolvis 112- 100, middel koolvis 76-67, gr. leng 80-77. Per vijftig kilogram: gr. schelvis 43-25, middel schelvis 41-33. kim. schelvis 38-22, Een trotse prinses Margaret met haar zoon David, burggraaf Linley, die gisteren twee jaar is geworden. Deze foto werd gemaakt door Lord Snowdon. schelvis I 36-19, schelvis II 20-8,40, schel vis III 8, gul I 48-43, gul II 45-40, gul III 37-30, koolvis I 30-22, koolvis II 26-21, gr. schol 50-47, middel schol 52-46, kim. schol 42-38, schol I 40-36, schol II 27-23, schol III 20-15,50, schar 35-31, wijting ge stript 21-10,50, wijting dicht 15,50-8, poon 5,50-4,90, haai 18,50-16 makreel 30-9. Per tien stuks: gr. kabeljauw 78-72, mid del kabeljauw 45-37. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit 350 kisten schelvis, 200 wijting, 80 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 650 haring, 800 makreel, 150 schol en 750 kilogram tong. Op zee De IJM 33 „Thorina" gaf zaterdagavond door aan de IJM 28 „Amsterdam", dat een gehele middag verloren was gegaan door dat de motor niet meer wilde draaien. Om streeks half zeven was men weer zover dat kon worden uitgezet. Om half negen moest echter worden gehaald, omdat de machinisten zich opnieuw met de motor moesten bezighouden. In de twee uur dat de „Thorina" had gevist waren er dertig manden vis gevangen. De „Rotterdam" maakte bekend dat er een paar aardige trekjes waren buitge maakt, onder de meest ideale weersom standigheden. Van de „Amsterdam" wer den geen klachten vernomen. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is het hospitaalkerkschip „De Hoop" de vis sershaven binnengelopen. Ditmaal voor een eigen bemanningslid. De omstandig heden waren hiervoor zaterdag wel bui tengewoon gunstig, omdat door de vleet- schepen niet werd geschoten. Bovendien moest dertig mijl worden afgelegd om IJmuiden te bereiken. Nadat de gebroeders Kloosterhuis de patiënt van boord hadden gehaald vertrok de De Hoop een uur na binnenkomst weer, ten einde zijn plaats tussen de vissers weer in te nemen. Handtasje. Doordat haar handtasje tussen de spaken van haar voorwiel raakte is zondagmiddag een 61-jarige wielrijdster in de Mr. van Lingenlaan in Beverwijk op straat gevallen. Met een gebroken been is zij naar het Roode Kruisziekenhuis over gebracht. De Stichting van de Arbeid is niet gesprongen. Er is een loonakkoord tot stand gekomen, dat over het algemeen met vreugde is begroet, al blijkt uit het gepubliceerde kartoentje uit VRIJ NEDERLAND toch wel, dat velen nog sceptisch gestemd zijn. In de GROENE AMSTERDAMMER wordt er de aandacht op gevestigd dat de werknemersorganisatie vrijwel zonder een spier te vertrekken de aanstaande moei lijke en in sommige gevallen waarschijnlijk hopeloos wordende situatie der kleine on dernemers aanvaardt. „Dit feit vormt als het ware het bewijs dat de werknemers in organiek verband bezig zijn een nieuwe wereld binnen te treden. De toekomst, die men onder ogen moet zien, zal door de veranderende struc tuur in de ondernemerswereld een toe neming van het aantal werklozen te zien geven. Dat is ook wel degelijk de bedoe ling. Meerdere uitspraken, door bestuurs leden van vakcentrales in het jongste ver leden gedaan, maken duidelijk dat men dit risico neemt, omdat men het nauwelijks een risico acht." De Groene wijst er op dat de nieuwe koers wordt ingeslagen onder niet zo vreselijk gunstige buitenlands-economische weersomstandigheden, en dat de kans be staat dat men met politieke avonturiers te maken zal krijgen. VRIJ NEDERLAND zegt dat men niet te vroeg moet juichen, vooral niet, omdat het leven de laatste tijd reeds drie per cent duurder is geworden door ontwikke lingen buiten onze grenzen. „Er zal vandaag in de Nederlandse pers wel geen enkel hoofdartikel aan het giste ren in de Stichting van de Arbeid bereik te loonakkoord gewijd worden, waarin het woord „revolutie" niet voorkomt." Dit schrijft het DEVENTER DAGBLAD, dat betoogt dat de aangekondigde finan ciële lotsverbetering van honderdduizen den Nederlanders de rentetrekkers in begrepen een wezenloze fictie blijft, wanneer prijsverhogingen of werkloosheid het reële effect ervan ongedaan zouden maken. Overigens maakte een ronde langs de hoofdartikelen duidelijk, dat het woord „revolutie" niet overal wordt gebruikt. Zo bijvoorbeeld niet in het PAROOL, dat het gunstige resultaat te danken acht aan de bereidheid van beide partijen te doen wat van goedwillende, maar scherp tegenover elkaar staande gesprekspartners verwacht mag worden: geven en nemen. „En 10 percent en duurdere waar." „De economische risico's zijn niet ge ring. Tot de onontbeerlijke voorwaarden voor het welslagen behoort rust aan het loonfront." DE WAARHEID schrijft het succes toe aan de „massale ontplooiing van de loon strijd, waar de communistische invloed al gemeen erkend wordt". Het blad vindt dat de N.V.V.-leiding er niet heeft uitgehaald wat er in zit, en roept tot dan ook op tot strijd per be drijfstak. In TROUW wordt met een zucht van verlichting geconstateerd dat de Stichting het tenslotte heeft overleefd. Het zal er nu op aankomen, meent het blad, inflatoire tendensen in toom te houden. Vooral door snelle stijging van de produktiviteit zal het ons kunnen lukken de op handen zijn de operatie met zo gering mogelijke re percussies in onze nationale economie te verwerken. DE VOLKSKRANT hanteert wel het woord „revolutionair", om de „sprong met zevenmijlslaarzen" te omschrijven. Eerlijk gezegd, we zijn er allemaal be duusd van en al is er vreugde, ze wordt toch gedempt door de vraag of onze eco nomie het rukken zal". Het blad wijst op de belangen van de zwakste groepen, en acht een snelle ver hoging van de sociale uitkeringen zeer be langrijk. Uitgesproken wordt dat er in fei te nu een koek wordt verdeeld, die er nog niet is. „Zaak blijft dus nu eerst en vooral de koek zelf zo groot mogelijk te maken en opvoering van de produktiviteit is daar toe eerste eis". Dat dr. Vondeling de sprong van 2,7 tot 10 percent een grote overwinning voor de vakbonden heeft genoemd, noemt de TIJD demagogie, omdat naast de „verguisde 2,7" ook nog de verbetering van de so ciale verzekeringen en andere arbeids voorwaarden meespeelde. „De meest bevredigende verklaring ach ten wij dat de fractieleider van de P.v.dA zich bijzonder goed aanpast bij de stijl van de politieke praatjesmakers, die hi; onlangs in andere partijen zo dapper met de vinger heeft nagewezen". Het ALGEMEEN DAGBLAD zegt dat redelijkheid en bezonnenheid het hebben gewonnen. „Een overeenstemming als deze, onvol komen in de ogen van beide partijen, is veel en veel verkieslijker dan de chaos, die ons allen werkgevers en werkne mers in onze welvaart treffen zou". De LEEUWARDER COURANT ziet een periode van gewapende vrede aanbreken waarin een aantal bedrijfstakken nog wel wat onrust zal vertonen, de TELEGRAAF acht het noodzakelijk dat de arbeidsrust weerkeert, terwijl een grotere vrijheid per onderneming toekomstige massale span ningen kan voorkomen. „De gang van zaken in de laatste we ken heeft geleerd, dat het georganiseerde overleg in Nederland ook onder moeilijke omstandigheden in staat is de grote ver antwoordelijkheid, die uit een grotere vrij heid voortvloeit, te dragen". Een typisch voorbeeld, dat nog lang niet ieder tevreden is, toont een pamflet van de O.V.B.: „Dit zijn onze eisen: een directe loons verhoging van 25 op alle, nu werkelijk betaalde lonen en een bruto-minimum-loon van f 150 per week." Dit zijn maar enkele eisen van deze bond die betoogt dat „wij als werkers ons eigen lot in onze eigen handen moeten ne men" en uitroept: „Gunt de bezitters, met hun regering en andere helpers, geen rust meer". catie. Ondanks de pogingen van de achter volgers de benjamin te achterhalen, ge lukte het de kleine IJmuidenaar toch met 10 meter voorsprong als eerste aan te komen. De uitslag was: 1. Florentius Bink horst (IJmuiden) en 2. Gerrit Ritskei (IJmuiden). Bij de jongens boven de 13 jaar werd er met overleg gefietst. De in de voor ronden af te leggen afstand van 4 km werd niet op volle snelheid afgelegd. Pas in de laatste twee ronden beslisten zij als vol leerde sprinters het pleit Achter de ren ners reden twee mecaniciens mee, die de nodige afgelopen kettingen en andere kleine mankementen zo snel mogelijk her stelden. De beide mecaniciëns op brom fietsen, Theo van Gooi en Henk van Kom, hadden handen vol werk Ook de finale over 2400 meter gaf een complete sprintersfinale te zien. De ren ners tastten elkaar in een langzaam tempo af en bepaalden de posities, waaruit de grote aanval ingezet zou worden. De zege bleef in eigen huis. De Velsennoorder Her man Thomas versloeg de acht finalisten in de sprint. De uitslag was: 1. Herman Tho mas (Velsen-Noord), 2. Engel Ruiten (IJ muiden), 3. Martin Blok (Santpoort) en 4. Paul van Alphen (Santpoort). Aan het slot van deze wedstrijden dank te namens de Velser Jeugd Centrale da heer Goris de organisatoren voor dit evenement. Opvallend was voorts de aan wezigheid van vele politie-agenten. Bij voorgaande gelegenheden was het namelijk voorgekomen, dat zich bij de finish onver kwikkelijke tonelen afspeelden, omdat één politieagent uiteraard niet in staat was de menigte in bedwang te houden. Gelukkig wenste de politie thans kennelijk geen enkel risico meer te nemen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Van vrijdagochtend tot en met gisteravond (zondagavond) is te Ant werpen het 36ste Nederlandse Congres ge houden. Dit heeft ongeveer 500 Vlamingen en 250 Nederlanders verenigd. Thema van het congres was: de culturele integratie van noord en zuid. Voorgestelde en aange nomen resolutie: een culturele integratie die naar binnen de innerlijke krachten kan versterken en naar buiten toont dat er in Europa een Nederlandse taal- en cultuur gemeenschap bestaat van 17 miljoen men sen. Tegenover de veel grotere Duitse en Franse cultuurgemeenschappen met z'n bovendien goed georganiseerde en bewus te cultuurpolitiek, is een integratie onont beerlijk. Daartoe dient te worden opge richt een Hoge Raad voor de Nederland se cultuur, met als taak de versterking van de Nederlandse cultuur in eigen ge bied en het gezamenlijk optreden van Ne derland en Vlaanderen naar buiten. In andere resoluties wordt voorts de noodzaak onderstreept van het stimuleren van de uitwisseling van studenten en hoog leraren van de Nederlandstalige universi teiten in de beide landen en de uitwisse ling van klassen van het lager en mid delbaar onderwijs voor acht of tien da gen. In afwachting van het vrije verkeer van leerkrachten in Benelux in 1967 wordt verder het uitwisselen van leraren en on derwijzers bepleit. Studietoelagen, die in België en Neder land aan egien ingezettenen worden ver strekt, zouden ook bestemd moeten kunnen worden voor studie in het andere deel van het Nederlandse taalgebied, studenten zouden zonder verdere formaliteiten aan alle Nederlandse universiteiten moeten kunnen studeren en examens afleggen en de algemene geldigheid van alle in Ne derland en in België bestaande diploma's zou met gelijke vestigingsrechten moeten worden erkend. Een concert door het residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo in Antwerpen vormde zondagavond het sluit stuk van het congres. EEN HOOGTEPUNT is ook zeker de boeiende rede geweest, welke oud-minis ter mr. J. M. L. Th. Cals, ter gelegen heid van de openingszitting heeft gehou den over de Nederlandse cultuur in het buitenland. De spreker heeft daarbij ook nog weer eens herinnerd aan een ver onderstelling van mr. Reinink, die in 1961 met het idee was gekomen of een twee de televisie-programma of een zoveelste radioprogramma niet de vrucht zou kun nen zijn van de gemeenschappelijke in spanning van de omroeporganisaties in Nederland en België samen. Maandagmorgen is de zeesleepboot Utrecht van de n.v. Bureau Wijsmuller aangekomen te Plymouth met op sleeptouw het Nederlandse vrachtschip Alphard van de n.v. Van Nievelt en Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. te Rotterdam. De Alphard, die 5.574 ton meet en die geladen is met stukgoed, kwam zondagmiddag in het En gelse Kanaal in moeilijkheden te verkeren, toen in de machinekamer brand uitbrak. Van haar bergingsstation bij Penzance aan de westelijke toegang van het Engelse kanaal voer inmiddels met volle kracht de zeesleper „Utrecht" naar de positie van de Alphard. Kapitein T. van Oosten en zijn bemanning van de „Utrecht" hebben juist vorige week de zeesleper „Titan", die het station Engels Kanaal enige maanden voor Wijsmuller bezette, afgelost. Terwijl de sleepboot, uitgerust met moderne brand- bestrijdingsmaterieel, op weg was zat de bemanning van de Alphard evenmin stil. In de loop van de middag kreeg men het vuur onder de knie, onder andere met be hulp van CO. 2-apparaten. Omstreeks vijf uur zondagmiddag lag de „Utrecht" naast de „Alphard" en een uur later kon worden gerapporteerd dat de brand aan boord was gedoofd. Terwijl de wind in kracht toenam de weerberichten meldden windkracht 7 uit oostelijke richting was de „Alphard" al een aantal mijlen in westelijke richting verdreven. De „Utrecht" maakte zondag avond dan ook vast op de „Alphard" op ongeveer veertien mijl van Kaap Lizzard en ging met het schip, dat de eigen machi nes niet meer kon gebruiken, op weg naar de haven van Plymouth.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5