Jean-Paul Sartres „Huis Clos" TONEEL IN HAARLEM lekker en gezond DE PROGRAMMA'S Staking in Weense Opera „La Bohème" afgelast Tinholtcollectie trekt ruim 300 bezoekers Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer van wiede-wiet en wagen" in De Waag Nationaal Federatief Muziekconcours te Aalsmeer een succes MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 7 Belangrijke artistieke daad van Centrum «j nabeschouwingen Het weekeinde P. Zwaanswijk De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma HET NEDERLANDSE PUBLIEK heeft twintig jaar moeten wachten op een openbare vertoning van Jean-Paul Sartres beroemd drama-in-één-bedrijf „Huis Clos", dat in 1943 onder de titel „Les autres" in een Lyonees tijdschrift in druk verscheen. (Die titel „De an deren" zou zeer bruikbaar zijn geweest voor de Nederlandse opvoering, nu men vertaling van „Huis Clos", om mij on bekende redenen, blijkbaar ongewenst achtte). Weliswaar werd het stuk al in 1947, met Rie Gilhuys, Willy Haak en Joan Remmelts, in ons land gespeeld, maar alleen in besloten voorstellingen voor een aantal bevoorrechten. De eerste openbare opvoering in Nederland heeft nu zaterdagavond, dank zij de Toneel groep Centrum, in de Haarlemse Stads schouwburg plaatsgehad. De artistieke belangrijkheid van deze gebeurtenis waarbij geen plaats in de zaal onbezet was, werd onderstreept door de aan wezigheid van tientallen kunstenaars, onder wie vooraanstaande leden van Amsterdamse en Haagse toneelgezel schappen. „HUIS CLOS" wordt nogal eens het stuk genoemd waarin Sartre zijn visie op de hel geeft. Mijns inziens is dat bepaald on juist; het is een stuk waarin Sartre, zoals in al zijn andere stukken, maar nog direc ter en genadelozer dan in die andere stuk ken, zijn visie op de mens geeft. Om die visie op de mens met onverbiddelijke dui delijkheid over het voetlicht te brengen heeft de schrijver zijn drie personages in de hel gesitueerd, maar dat is middel, niet doel. Uitgaande van zijn existentialistische levensovertuiging heeft Sartre die drie per sonages als voorbeelden gebruikt om aan te tonen dat volgens hem de daden van de mens niet voortkomen uit zijn karak ter of omstandigheden maar uit zijn eigen vrije wil en dat de waarde van zijn leven tenslotte niet meer is dan de optelsom van zijn daden. Een rechtvaardiging voor het geen er aan die daden ontbreekt of fout is laat zich, aldus Sartre, niet vinden in een afschuiven op de menselijke natuur of het menselijk noodlot. Zelfs het argu ment, in „Huis Clos" door Gare in uitge sproken, „Ik ben te vroeg gestorven; ze hebben me geen tijd gegeven om mijn daden te doen", wordt verworpen met het antwoord: „De streep is nu eenmaal ge trokken, de rekening moet dus worden op gemaakt. Je bent wat je leven is". DE „HEL", WAARIN het stuk speelt, is dan ook niet bedoeld als een zinnebeel dige voorstelling van het hiernamaals, maar uitsluitend als een zinnebeeldige voorstelling van het leven zelf, van het innerlijke leven van de mens die gecon fronteerd wordt met zijn eigen verant woordelijkheid en met de noodzaak tot zelfrechtvaardiging. Die confrontatie, die in wezen ondraaglijk is en dus wel tot wanhoop moet leiden, wordt de mens op gedrongen door zijn medemensen, wier oordeel nodig is om hem tot een volstrekt eerlijk zelfonderzoek te brengen. Vandaar de in „Huis Clos" geslaakte wanhoops kreet: „De hel, dat zijn de anderen!" Vandaar ook de cynische vergelijking van die hel met een zelfbedieningszaak; er zijn immers geen beulen in nodig, omdat ieder van de drie personages voor de twee anderen het martelwerk doet. Met behulp van slechts deze drie men' selijke demonstratie-objecten heeft de ge raffineerd werkende toneelschrijver Sartre de denkbeelden van de filosoof Sartre ge dramatiseerd: Garcin, de journalist die wordt gemarteld door de vraag of hij uit oprechte pacifistische overtuiging dan wel uit verborgen lafheid deserteur is gewor den; de society-figuur Estelle, die onder een uiterlijk van bekoorlijke onschuld een poel van misdadige trouweloosheid ver bergt; en Inès, de lesbische juffrouw-van- de-posterijen, die nog het minst van de drie onder haar verleden lijdt omdat voor haar, de door zucht naar het kwaad ge drevene, het doen lijden van anderen een levensbehoefte is geweest. Deze drie woor den in Sartre's „hel" bij elkaar opgeslo ten, voor eeuwig, om elkander op de on menselijkste manier tot doorgronding van het eigen ik te dwingen. Een reeks vruch teloze discussies, zonder enige drama tische handeling, zou men het stuk kunnen noemen. Maar daarmee zou men het grof onrecht aandoen, want „Huis Clos" is zó diep gravend in het menselijk innerlijk en met zeldzaam instinct voor het toneel zó adembeklemmend geschreven dat men er De première van een nieuwe produktie van Puccini's „La Bohème" is zondag avond in Wenen afgelast, omdat het ge zelschap uit protest tegen het engageren van een Italiaanse souffleur het werk neerlegde. Vijf minuten nadat de uitvoe ring had moeten beginnen, moesten artis tieke leider Herbert von Karajan en zake lijk directeur Egon Hilbert de zaal mee delen dat de voorstelling niet door kon gaan. Een vakvereniging, waarbij de meeste leden van het operagezelschap zijn aan gesloten, was tegen het engageren van souffleur Armando Romano van de Scala in Milaan. De uitvoering zou in het Ita liaans plaatshebben. De vakvereniging voerde aan, dat verschillende bekwame souffleurs in Wenen zelf beschikbaar waren. Een hunner spreekt vloeiend Ita liaans en heeft al 23 jaar in vreemde talen gesouffleerd, aldus de vakvereniging. De opera beschouwt Romano echter als onder regisseur. De climax kwam kort voor het begin van de uitvoering, toen Hilpert Romano persoonlijk naar het souffleurs hokje leidde. De voorman kondigde daar op aan: „In verband hiermede weigert het artistieke personeel aan deze uitvoering mede te werken." Elisabeth Andersen, Ann Hasekamp en Guus Hermus in Sartre's „Huis Clos". geen zin, geen woord van zou willen mis sen. Het is door het fascinerende thema, de explosieve dialoog en de superbe karak tertekening, in al zijn beknoptheid en uiter lijke eenvoud een meesterwerk. WALTER KOUS HEEFT de opvoering geregisseerd met alle eerbied die bij een meesterwerk past en met een grote ge voeligheid zowel voor de innerlijke waar den die het bevat als voor de drama tische mogelijkheden die het biedt; en gelukkig zonder enige toespeling op on stoffelijkheid of op een omgeving die niet van deze wereld is. Het enige wat mij in de regie stoorde was dat de spelers, als zij voor hun geestesoog zagen wat er op aarde gebeurde, steevast naar beneden keken, alsof Sartre's zogenaamde „hel" zich toch niet in de menselijke harten maar aan boord van een kunstmaan be vond. En dat is volkomen in tegenspraak met de hele opzet van het stuk. Zoals te verwachten viel, was Guus Hermus een zeer aangrijpende Garcin; want dat is een rol waarvoor het grote analyserend-beeldende talent van Hermus als 't ware geschapen is. Alle stadia van angst, woede, hulpeloosheid, haat en op standigheid, die Garcin doormaakt, wer den door deze prachtige creatie met on weerstaanbare kracht op de toeschouwers overgedragen. Elisabeth Andersen, die tweeënhalf jaar niet is opgetreden, keer de als Inès op het toneel terug, een feit dat op zichzelf iedere toneelliefhebber zal verheugen. Zij speelde de rol fijn gemo duleerd, maar haar mooie stem, die vrij wel nooit hard of scherp kan klinken, be wees haar in dit geval geen goede dien sten. Men kreeg niet genoeg het gevoel dat deze Inès een dodelijke „bloem van het kwaad" is, die uit pure slechtheid zoals zij zelf zegt „de harten van anderen uitbrandt", zelfs het hart van haar meest geliefde vriendin, omdat zij het martelen van haar medemensen nodig heeft om te kunnen bestaan. Elisabeth Andersen was een hartstochtelijk en soms unfair voor haar verlangens strijdende vrouw, en als zodanig heel indrukwekkend, maar het vlees-geworden kwaad was zij niet. De verrassing van de avond was Ann Hase kamp, die als Estelle een heel nieuwe en bewonderenswaardige kant van haar ta lent toonde, losser van zichzelf dan zij ooit is geweest en schrijnend-scherp het gecamoufleerd-vulgaire karakter van de figuur ontledend. Het kleine rolletje van de huisknecht werd door Jaap van Dcn- selaar in de juiste toon gespeeld. Het zeer stemmingsvolle en mooi belichte decor was van Roger Chailloux. SARTRE'S WERK werd voorafgegaan door een éénakter van Tennessee Wil liams, „De luizenb^rones" '(„The lady of larkspur lotion"). Het is niet meer dan een korte schets, waarin een half-verhon- gerde, zieke dichter (Jan Grefe) een ver lepte alcoholica van lichte zeden (Ellen de Thouars) verdedigt tegen een oude kamer verhuurster die haar huur komt opeisen (Nell Knoop). Zijn verdediging mondt uit in een wegvagen van de grens tussen illu sie en werkelijkheid, die tevens de grens tussen leugen en waarheid is. Een vluch tig studie-werk je van Williams, door Wal ter Kous sfeervol geregisseerd en goed ge speeld door het genoemde drietal maar in 't bijzonder door Jan Grefe, wiens con- sordino vertolking van de moraliserende schrijver zeer gevoelig was. Alles bijeen een avond die op hoog artis tiek niveau stond. De bijval aan het slot van „Huis Clos" nam de vorm van een ovatie aan. Simon Koster Het initiatief van drie gymnasiasten, leerlingen van het stedelijk gymnasium in Haarlem, Friggo Visser, (de initiatief nemer) Rob de Jong en Geert Hoekstra de collectie van wijlen de heer K. Tinholt gedurende vier dagen te exposeren, heeft succes geboekt. Niet minder dan 350 bezoekers, waar onder vele Bloemendalers, doch pok Haar lemmers en zelfs Amsterdammers hebben deze belangrijke verzameling van opgezet te roofdieren en vogels, fossielen, schel pen, insecten en bovenal een bijzonder fraaie collectie stenen in het Tinholthuis aan de Vrijburglaan 17 in Overveen be zocht. Indien men bedenkt dat deze expositie gedurende die vier dagen alléén in de middaguren van twee tot vijf uur geopend was, dan lijdt het geen twijfel, dat er voor deze unieke verzameling nog steeds ook voor de kenners veel interesse bestaat. In 1958 besloot het Bloemendaalse ge meentebestuur dat thans eigenaar van de collectie is het Tinholthuis tijdelijk te sluiten. Nü hebben twee Bloemendaalse wethouders, ir. W. van der Laan en mej. dr. M. E. Nolte, alsmede enkele raads leden deze expositie bezocht en hun be wondering voor deze collectie uitgespro ken. „En weet u wat zo belangrijk is", vertelde ons de voorzitster (tevens raads lid) van de Tinholtcommissie, mevrouw M. C. Fahrenfort Meuffels ons, „dat diver se bezoekers het aanbod deden de collec tie met de nodige stenen of voorwerpen aan te vullen. Later zullen wij dat aanbod graag accepteren, doch eerst moet de col lectie ergens behoorlijk zijn onderge bracht. Daarvoor bestaan wel plannen en ik hoop dat die in de naaste toekomst ver wezenlijkt kunnen worden en deze unieke collectie een behuizing zal krijgen, de na gedachtenis van de schenker, de heer K. Tinholt, waardig. En vooral ook omdat deze verzameling bij het aanschouwelijk onderwijs in de natuurlijke historie voor de scholen in Haarlem en omgeving van zo onschatbare waarde kan zijn", aldus mevrouw Fahrenfort. Wie nog nooit kennis heeft gemaakt met een goede musical, hetzij via toneel hetzij via bioscoop-scherm, heeft zich mis schien nog wel kunnen amuseren bij het volgen van het geheel Nederlandse mu ziekspel „Er valt een ster", dat zaterdag avond door de NCRV werd uitgezonden. Hoe bekwaam hij in tal van opzichten ook moge zijn, voor ons tilde Willy van He- mert, die deze musical schreef en regis seerde, bepaald boven zijn macht. In de vorm van een weinig verrassend en braaf verlopend zangspel laakte ook hij weer eens 'n actuele wantoestand, het misbruik van tiener-sterren door publiek en gram mofoonplatenmaatschappijen. Tot de mid delmatigheid van dit amusemnt droeg ze ker ook de wijze bij, waarop het verhaal door een deel van de bezetting gespeeld werd: zeer dilettanterig, meer niet. Het verschil in speeltrant tussen de beroeps- akteurs en de voor hun zangstem geënga geerde medewerkenden was bijvoorbeeld veel te groot. Muzikaal bood deze uit zending ook geen verrassingen. Zondag Een sketch, veelal verrassend leuk her haald in de stijl en de sfeer van ver schillende televisie-uitzendingen (Comedy Capers, Hitchcock, Russisch Donderdag- avontoneel) kon het gevoel niet uitbannen dat de VARA, waar het om de Henk El- sink-Show gaat, gedaald is tot het wei nig amusante niveau van de leukdoenerij, inclusief het bekende levenswijze liedje. In dat gevoel werden wij nu niet alleen gesterkt door het weinig overtuigende op treden van Elsink zelf (zit hij inderdaad nog in de kinderstoel van de show-busi ness?), maar b.v. ook door een hoogst lang dradig nummer van zijn gast René van DE KORPSEN waren aan elkaar ge waagd. Beide sloegen een „lopende" en een „stilstaande" mars met stevige klank en pittig van ritmiek. Er waren enkele ongelijkheden te horen en enkele leden van „Ons Genoegen" hadden hun houding kunnen verbeteren. Met een eer ste prijs met 68 punten kon dit korps zeer tevreden zijn. „Wilton-Fijenoord" behaal de een tweede prijs met 67 punten. De marswedstrijd was een relatief zeer be scheiden aanloop voor de concertwed strijd, die door de deelneming van der tien harmonie- en fanfarekorpsen in con- Advertentie (Van onze kunstredactie) COBI SCHREYER en Ronnie Potsdam mer, beiden uit Amsterdam, voelen zich thuis in de Haarlemse Waagtaveerne. Vijf maanden lang hebben ze er avond aan avond hun internationale repertoire gezongen dat, naarmate het sluitingsuur meer naderde, er steeds minder om ging liegen. Wat ons betreft hadden ze daar nog wel een tijd mee kunnen doorgaan, maar nu ze het besluit hebben genomen om uitsluitend tijdens het weekeinde op te treden in De Waag moeten we hun redenen daaarvoor respecteren: eerstens hebben zij verplichtingen elders en voorts moest er rekening mee gehouden worden dat er in het huidige seizoen minder bezoekers tijdens de gewone dagen naar de Waag komen dan in het zomerse toeristenseizoen. Vandaar dan ook dat Cobi Schreyer en Ronnie Pots dammer het zich nu permitteren kunnen uitsluitend Nederlandse liedjes te zingen, vertaalde en oorspronkelijke. WAT ZIJ PRESTEREN is niet wider de naam cabaret onder te brengen. Zij heke len geen sociale toestanden, stellen geen schandaaltjes aan de kaak. Zij zingen vrij wel uitsluitend „chansons d'amour", dub belzinnig of recht-op-de-man-af. Zelf noe men zij zich het liefst „taveernezangers", een goede vondst waarvan de gevoels waarde precies hun repertoirekwaliteit dekt; zoals ook de titel van het program ma, „Wiedewagen" uitstekend is: „de ene zingt van wiede-wiet, de ander wil wat wagen" staat op programma. „Wiedewa gen" is samengesteld en ingestudeerd door liedjestaalvirtuoos Ernst van Altena en is elke vrijdag-, zaterdag- en zondagavond in De Waag te genieten, van 20 tot 1 uur. De combinatie Cobi Schreyer-Ronnie Potsdammer zou, voor wie hen kent, wel licht minder gelukkig lijken: de eerste heeft haar sporen verdiend met het zin gen van volksliederen en folklore, de twee de met brutale, soms poëtische teksten, modem en sec geïnterpreteerd. Toch heeft de combinatie pittige aspecten die men niet graag zou willen missen. Wel staat Cobi Schreyer voor de moeilijkste taak in de, ondanks zijn historische architectuur, toch een sterk eigentijdse sfeer hebbende Waag. Alleen in de duetten heeft zij directe steun van Potsdammer, maken zij de bedoelin gen van de programmasamensteller over tuigend wèar. Bijvoorbeeld in het allerkos telijkste liedje van Ernst van Altena „Bermtoerisme", waarvoor Potsdammer de muziek schreef. Hier raakt Cobi Schrey er geheel los van haar zo bekende wijze van zingen en de nieuwe stijl gaat haar heel natuurlijk af. Zodra ze echter alléén optreedt komt haar volksliederenklank weer aan bod, waar wij alle bewondering voor hebben maar die de homogene at mosfeer van Wiedewagen niet geheel ten goede komt. POTSDAMMER HEEFT HET dus mak kelijker. Naar type en instelling past hij precies in Ernst van Altena's opzet. Hij zing nonchalant, lijkt het; ook schuchter, Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer in hun programma „Wiedewagen". ZATERDAGMORGEN is te Aalsmeer het Nationaal Federatief Muziekcon cours begonnen, dat uitgeschreven is ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het muziekkorps „Aalsmeers Harmonie". Na de officiële ontvangst op het gemeentehuis van Aalsmeer van juryleden, vertegenwoordigers van de deel nemende verenigingen, directeuren en andere functionarissen, werd eerst aandacht gevraagd voor het tamboerkorps van de harmonie „Wilton Fijenoord" en voor het tamboerkorps van de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Terwolde. tinuerende opeenvolging, de gehele dag in beslag zou nemen. Een van de grote hal len van het veilinggebouw „Bloemenlust" was gekozen als uitvoeringsruimte en hier verenigden zich gedurende de afwikke ling van de wedstrijd allengs zeer vele toehoorders, die met merkbare muzikale interesse naar de prestaties luisterden, niet zelden met gemotiveerde critiek. maar ook met de grote waardering van de harmonie- of fanfaredeskundige, geno ten van hetgeen hier ten gehore werd ge bracht. DIE WAARDERING was voor het spel van de meeste korpsen volkomen gerecht vaardigd. De toekenning van niet minder dan elf eerste prijzen, waaronder zelfs twee met lof van de jury, is een ver heugende weerspiegeling van net hoge ni veau, waarop gemusiceerd werd. Het zou ver uitgaan boven het bestek voor dit verslag, wanneer ik van alle uitvoeringen een uitvoerige beoordeling zou geven. De verleiding daartoe is groot, maar ik moet mij beperken tot het vermelden van een aantal voortreffelijke korpsen en een op merking over de twee korpsen, die niet in aanmerking kwamen voor een eerste prijs. De muziekvereniging „Sliedrecht' kwam daarvoor slechts drie punten te kort, waarschijnlijk door oneffenheden in een doorwerking van de „Rule Britan nia"-fantasie. Overigens kon men respect hebben voor dit harmoniekorps, dat de Symfonie in C van Gossec zo fijntjes ver tolkte. De koninklijke muziekvereniging „Amersfoort" was met zijn uitvoeringen niet gelukkig. Veel onzuiverheden en on- cfuidelijke tekening benadeelden het spel in belangrijke mate. Het korps zal ge ducht moeten oefenen wil het zich in de afdeling uitmuntendheid handhaven. Een voortreffelijke indruk maakte het har moniekorps „Tuindorp" uit Amsterdam. Individueel door fraai solospel en eollee tief door een schone korpsklank en een uitnemende muzikale spanning onder scheidde „Tuindorp" zich met verrassen de uitvoeringen. 20 cent per rol gescandeerd en scherp. Meer dan Cobi Schreyer bezit hij de lenigheid om op de gemoedsgesteldheid van zijn publiek te reageren, hoewel dat aan de andere kant ook wel eens omsloot in een gebrek aan geïnspireerdheid; zijn voordracht is dan niet meer sec, maar wat dor. BEIDEN SPELEN rechtstreeks op het publiek, ze begeleiden de stemming niet, ze maken haar. Wordt een grapje te laat, of niet, begrepen en gebeurt dat even te dikwijls, dan is de stemming eruit en daarmee het enthousiasme van het twee tal. Ze kunnen niet even op hun verhaal komen, er is immers niemand die het dan van ze zou kunnen overnemen. Ze hebben de response uit de intieme ruimte hard nodig en is die slecht bezet, dan moet er heel hard gewerkt worden. Als ze pauzeren moeten ze bestellingen van hun gasten op nemen. Het geeft alles een heel eigen sfeer aan de goede Waag, telkens een sfeer van alles of niets, van wiede-wiet en wagen. Het is de moeite waard een gang naar de Waag te ondernemen. Men hoort er in telligent en goed gezongen liedjes, pittige eigen teksten van Van Altena, geraffineer de vertalingen uit oud en nieuw van ver en nabij. En men kan er genieten van die verkwikkend rechtstreekse relatie tussen twee begaafde artiesten en hun publiek. „ZAANDIJKS Fanfarekorps" musiceer de op een gelijk, bijzonder hoog peil. De ouverture „Gran canon du Verdon" van Meindert Boekei kreeg een uitvoering, die uitmuntte door een hechte logische op bouw, een treffende muzikale geladenheid en technische perfectie. Het „Leidsche Politiemuziekgezelschap" speelde even eens uitstekend. Alleen ging de vurigheid van de speeltrant het constructieve pro ces wat benadelen. „Ons Genoegen" uit Terwolde, een korps met vrij veel jeug dige muzikanten, kwam door goede lei ding tot knappe prestaties. En zo zouden nog meer korpsen afzonderlijk genoemd kunnen worden, die met hun spel aan de ze eerste concoursdag glans gaven. Uit vele streken van ons land waren zij ge komen en nog veel andere gezelschappen zullen hun krachten gaan meten op de volgende concoursdagen, die op 9 en 16 november gehouden zullen worden. HET GEEFT te denken, dat geen en kei korps uit Haarlem en omgeving aan dit concours deelneemt. Hieronder volgt nog een overzicht van de prijzen, die de jury, bestaande uit Gerard Boedijn, Piet van Mever en Gijsbert Nieuwland, heeft toegekend: een eerste prijs voor Muziek vereniging „U.N.A." te Kekerdam (100 p.), muziekvereniging K.N.A. te Bergen op Zoom (106 p.), „Tuindorp" Amsterdam (110 p. met lof), Christelijke harmonie vereniging „Concordia" (104 p.), „Zaan dijks Fanfare" (112 p. met lof), „Leids Politiemuziekgezelschap" (105 p.), „Ons Genoegen" (103 p.), „Wilton Fijenoord (100 p.), V.O.Z. te Zwijndrecht (107 p.) de Shell-harmonie u:t Rotterdam (103 p.) en de Kon. Harmonie „Excelsior" te Wor- merveer (103 p.), een tweede prijs voor muziekvereniging „Sïiedrecht" (97 p.) en een derde prijs voor de Kon Muziekver. „Amersfoort" (74 p.). Vooren, die reeds lang bekende geheim pjes uit de wereld van de goochelkunst moest verklappen omdat hij wellicht niets anders te bieden had. Rijk" en „Eli" mogen dan een loopje genomen hebben met de opbouw en uit voering van de Perry Mason-thrillers, toch werd de nieuwe aflevering, getiteld „Het geheim van de wanhopige tiener" weer een bewijs, dat vakmensen kunnen blijven boeien, ook al borduren ze dan wellicht op hetzelfde stramien voort. Het was we derom een sterk gegeven, dat met in schakeling van de nodige sterke acteurs en actrices in een harde thriller verwerkt werd. Het is goed gezien, dat de VARA haar rubriek „Spiegel der Kunsten", een boei ende, maar uiteraard wat oppervlakkige serie-uitzending, liet plaats maken voor Signalement". De nieuwe aflevering hier van, gewijd aan de kunstenaar H. N. Werkman, leerde ons niet alleen veel over de drukkunst van deze Groninger, maar ook over diens levensloop, karakter en strijd. Met boeiende getuigenissen (van o.m. Sandberg) leverden Henk de By en Milo Anstadt aldus wederom een beeld van een kunstenaar af, dat de geest van de kijker slechts kan verrijken. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.3® VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek (gr.). 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvi taminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal sep tet. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Ritmische muziek en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 School radio. 15.00 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, muzikale lezing. 15.40 Van mens tot mens, lezing. 15.55 Zang en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Grammofoonmuziek voor de teen agers. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Promenade-orkest en fluitso- listen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.10 Klassiek pianokwartet. 19.45 Inleiding tot muziekbegrip: muzikale lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Kleurrijke klanken: muziek - revue. 21.00 Radar: Radio-periodiek. 21.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 22.00 Sopraan, tenor en piano. 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klas sieke grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Strip voor de jeugd. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichte grammofoonmu ziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Moder ne grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Ange lus. 12.04 Lichte muziek (opn.) 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Wissewassen licht programma. 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Volksmuziek (gr.). 15.20 Voordracht. 15.40 Lichte grammofoonmu ziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte grammofoon muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 KRO-Tienersclub. 18.20 Uit zending van de BoerenpartijTot u spreekt de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boerenpartij. 18.30 Licht ensemble met zangsoliste. 18.50 Van klanten en wanten weten: vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Dansmuziek. 20.00 Moderne kamermuziek (opn.). 20.45 Reis- oogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.15 Tweede Inter nationale Zomercursus voor Vocalisten: kamerorkest en zangsolisten: klassieke operafragmenten. 22.00 Geestelijke liede ren (opn.). 22.20 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Disco-Rendez vous. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinbouwkroniek. 12.40 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Orkest concert. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Duitse les. 16.24 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Populaire pianistenparade. 18.50 Eigen werk. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmu ziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoor spel. 21.08 Jazzmuziek. 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Americana: Noord- amerikaanse folklore. 22.35 De zeven kun sten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 She loves me, musical. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 A royal Rumpus (kabaal op hoog niveau), filmklucht. 19.45 Openbaar kunstbezit. 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: G.P.V. 20.30 Medemensen, een film ver vaardigd naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van het Koningin Juliana-fonds. 21.00 „M" een stad zoekt zijn moor denaar, film. 22.35-22.40 Journaal. VOOR DINSDAG NTS. 19.30 Internationaal agrarisch nws. 19.58 Het manneke. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Uit de school geklapt, een educatief en (hopelijk) amusant programma. 20.50 In AVRO's Televizier. 21.10 Naked City, politie-film. 22.00 Confrontatie: keerpunt in Rusland (2), NBC-dokumentaire. NTS: 22.45-22.50 Journaal,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7