Brand verspreidt over Vlaardingen en Boeren in de „Zuidbuurt" moeten de hoeven verlaten Borst HET WEER gassen omgeving Er heerst rust in de woestijn Regering-Pengel treedt af Rusk protesteert tegen aanhouden van konvooi U leeft op brede voet, meneer? Angstige spanning omgeeft de reddingsactie in de ijzermijn Openlijke beschuldigingen aan adres van de directie Nobelprijs voor natuurkunde Maminette MEISJESMANTEL Arrestatie wegens moord op vrouw in Nes-Leppedijk Huizing Politieke rel om Brits vliegtuig Matroos verdronken De keus valt op KEIP OPTIEK 'efore you êmj! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES chique model met rugceintuur. In de nieuwste tinten bordeaux en koren 5 jaarf 52.50 13 jaarf 66.00 't Is betaalbaar bij Baby- en Kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Telefoon 21413 Zacht weer Wind is gunstig Or met-overeenkomst was struikelblok Het woord is aan In de krant van heden: Forceren Onderzoek fijne vrijheid in flanellen trappellakentjes 49e JAARGANG NUMMER 2 DINSDAG 5 NOVEMBER 196J Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: höofdred. en alle afd. Telef. 15295. "Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom enMr^ILC^van^^^^^ Als gevolg van een brand, die van morgen vroeg is uitgebroken in een grote loods van Delta-Chemie te Vlaardingen, waarin natrium is opgeslagen, drijven giftige gassen over Vlaardingen en de omringende gemeenten. De bevolking in dit gebied is door de politie via luid sprekerwagens gewaarschuwd. De brand woedt in 'n zeer grote opslag plaats van zogenoemde mengkunstmest en wordt bestreden door de bedrijfsbrand weer, de brandweren van Vlaardingen en Schiedam en twee blusboten uit Rotter dam. Vijf brandweerlieden zijn licht gewond geraakt door een instortende muur. Vier van hen zijn ter observatie opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen. Zeer dikke, oranjekleurige rookwolken stegen tientallen meters hoog op. De brand is als gevolg van de zeer giftige gassen bijna niet te benaderen. Uit de brandende massa, waaronder chloornitraten, komen Verdacht van moord op de 65-jarige mevrouw F. Peenstra-Vellinga te Nes- Leppedijk is aangehouden een 24-jarige inwoner van Broek bjj Joure. De man is sedert twee weken in de kost bij de familie Steenstra, buren van de familie Peenstra. Over de aanwijzingen, die tot de arres tatie van de man hebben geleid, kon de officier van justitie te Leeuwarden nog geen mededeling doen. Men zal zich herinneren, dat de boer derij van de familie Peenstra donderdag is afgebrand, en dat het stoffelijk over schot van mevrouw Peenstra in de boer derij werd gevonden. Sectie wees uit, dat zij was gewurgd. zeer giftige nitreuze gassen vrij, die ech ter door de windrichting niet over Vlaar dingen, maar over de zogenaamde zuid- buurt drijven. De in dit agrarisch gebied wonende boeren zijn gewaarschuwd. Zij dragen natte doeken voor neus en mond. Het valt niet te zeggen, hoeveel tijd met de blussingswerkzaamheden zal zijn ge moeid. De brandweren willen het vuur verdrinken" om te voorkomen dat het dagenlang blijft voortsmeulen. Het vuur wordt met meer dan vijftig stralen be streden. Volgens de politie leveren de gassen, waarvan de geur doet denken aan die van zoutzuur, gevaar op voor astma- en bron- chitispatiënten. Tot dusver zijn evenwel geen berichten binnengekomen over men sen, die als gevolg van de gassen ernstig onwel zijn geworden. Verwacht wordt dat de wind naar hét oosten zal draaien zodat de dampten zich dus meer over de Nieuwe Waterweg zul len verspreiden. In de Vlaardingse west- wijk worden voortdurend metingen ver richt. De burgemeester heeft de bewoners geadviseerd hun ramen en deuren geslo ten te houden. De boeren in de zogenoemde zuidbuurt van Vlaardingen is thans aangeraden hun boerderijen te verlaten. De bevolking van Maassluis, Maasland en West-Vlaardingen heeft de raad gekregen zo veel mogelijk de ramen en deuren dicht te houden. De T.N.O. uit Delft en de Shell in het Botlekgebied stellen vier meetapparaten beschikbaar om de hoeveelheid giftige stof fen op diverse punten te peilen. Vlaar dingen zelf heeft twee van dergelijke ap paraten ingeschakeld. Overwogen wordt ook de hulp van vliegtuigen in te roe- Advertentie Kom na uw bezoek aan de oogarts in ieder geval even aan bij KEIP. Kijken bij KEIP houdt voor u nog geen enkele ver plichting in. KEIP wil voor u waar maken wat velen reeds mochten er varen Een bril van KEIPdat is goed gezien. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met opklaringen. Slechts hier en daar enige regen. Matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is aan de weerkundige omstandig heden te danken dat de giftige dampen niet landinwaarts drijven en dus gevaar zouden kunnen veroorzaken voor een groot bevolkingscentrum als Rotterdam. Het weer is, dank zjj een hogedruk- gebied ten zuiden van ons land, zeer standvastig en geeft een wind die over wegend uit oostelijke richting waait, zjj het dap met geringe kracht. Vanmiddag om twaalf uur was de wind te Rotter dam en het Waterweggebied oost-zuid oost, kracht 2. Dat betekent dat de gif tige wolken naar het west-noord-westen worden gedreven, in de richting van de zee. De eerstkomende 24 uur is hierin geen verandering te verwachten. ALGIERS (AP en Reuter). Er heerst volslagen rust aan het front op de om streden grens tussen Algerije en Ma rokko. De gevechten bij de Marokkaanse grensstad Figuig zijn tot een einde ge komen. Het bestand van Bamako werd maandag werkelijkheid. Het had in de nacht van vrijdag op zaterdag moeten ingaan. De activiteiten op het diplomatieke front zijn aanzienlijk toegenomen. De Marok kaanse minister van Buitenlandse Zaken Balafrej heeft om een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen, aangesloten bij de organisatie voor Afrikaanse eenheid, verzocht. Die zou dan de oorzaak van het conflict moe ten vaststellen. Vandaag worden de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Mali en Ghana'in Rabat verwacht. Zij zullen met koning Hassan II spreken. Marokko zou voorlopig hebben afgezien van het voornemen om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen. Leden van de bestandscommissie uit Mali zijn maandag de controle begonnen bij Figuig en Beni Ounif. In Algerije wordt achter de schermen kennelijk alles gedaan om de binnenland se meningsverschillen uit de wereld te helpen. Ben Bella heeft een gesprek ge had met Ait Achmed, de leider van de opstandige Berbers. Belkadem Krim, een van de hoofdfiguren van de Algerijnse op stand, is in Algiers aangekomen. Hij heeft maanden in Europa gewoond als een soort banneling en tegenstander van president Ben Bella. De Algerijnse regering heeft maandag de nationalisatie van alle sigaretten- en lucifersfabrieken bekendgemaakt. De mi nister van Economische Zaken, Bachir Boumaza, zei op een persconferentie, dat de eigenaren vergoeding krijgen en dat Europese technici gevraagd is in de ge nationaliseerde fabrieken te blijven wer ken. Het was de eerste maal, dat een Algerijnse naastingsmaatregel vergezeld gaat van een belofte voor schadevergoe ding. Boumaza zei, dat de tabaks- en luci- fersindustrie de grootste Algerijnse tak van nijverheid was, waarin meer dan 13.000 mensen werken. Elk jaar wordt meer dan tienduizend ton tabak verwerkt. pen om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van de gevaren die de gassen opleveren. Behalve de politiekorpsen van Maassluis, Maasland. Vlaardingen en Schiedam is ook de rijkspolitie voor beveiliging inge schakeld. Omtrent da oorzaak van de brand tast men nog geheel in het duister. Een der gelijke brand heeft zich nog nooit eerder voorgedaan In de loop van de morgen werd de situatie slechter, daar het vuur oversloeg naar een zwavelloods. In het zuidelijk deel van Den Haag kon men om twaalf uur al slierten van de rookwolken uit Vlaardingen waarnemen. De militaire autoriteiten consigneerden achthonderd man in diverse garnizoenen, onder andere in Leiden en Schoonhoven, met transportmaterieel (twintig drie-tons trucks en vijf tien-ton trucks). Premier Pengel heeft maandagavond in de Staten van Suriname meegedeeld dat hij en de overige ministers van de Natio nale Partij Suriname (N.P.S,vandaag hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. De Staten vergaderden opnieuw over de overeenkomst met de Amerikaan se bauxietmaatschappij „Ormet" waarte gen kritiek was gerezen. Ook de ministers van de Verenigde Hin- dostaanse Partij (V.H.P.) zullen hun por tefeuilles ter beschikking stellen. Een zelf de mededeling kwam van minister Ooft van de Progressieve Surinaamse Volks partij (P.S.V.). Vorige week heeft de N.P.S.-fractie tij dens de debatten over de Ormetovereen- komst een verklaring uitgegeven, waarin zij mededeling deed van het terugtrekken van de N.P.S.-fractie uit de regerings coalitie. De premier deelde toen mede dat alle N.P.S.-ministers na de behandeling van de Ormetovereenkomst hun portefeuille ter beschikking zouden stellen. In politieke kringen in Suriname is men nu verbaasd dat de regering-Pengel af treedt tijdens de Ormet-beahndeling. Men is in die kringen geneigd te veronder stellen dat premier Pengel er niet in is geslaagd alle bezwaren tegen de Ormet overeenkomst te weerleggen. Folkloristisch vertelling: Kom uit die sloot, zei de ooievaar tegen de kikvors, ik zal je niets doen. De kikvors kwam eruit en de ooievaar at hem op; dat had ik wel gedacht, zei de kikvors in zijn laatste ogenblik te vreden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmoiid én Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beéldvèrhalèn 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Nieuws in foto's over mijn bij Langede 4 In de Vishal en op zee5 Langs sluizén en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 Kunst 7 Radio en t.v Feuilleton 9 Beurs H Eóonomisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Topsu 12 Sport ,-.13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Drie boeddhistische monniken die tijdens de anti-boeddhistische cam pagnes van de regering-Diem asiel hadden gekregen in de Amerikaanss ambassade te Saigon, hebben dit ge bouw na de staatsgreep verlaten. Het nieuwe bewind heeft alle boed dhisten die onder de regering-Diem gevangen waren gezet vrijgelaten. Van boeddhistische zijde is de nieuwe regering verzocht een hoofdstraat in Saigon, die genoemd is naar een broer van Diem die in de strijd tegen de communisten is gesneuveld, te noemen naar de eerste monnik, die zich uit protest tegen Diems politiek door verbranding om het leven bracht. (Telefoto) maandagochtend Advertentie Dan ook een brede schoen dragen. Zit makkelijker, loopt kwieker, staat mannelijker. Weg dus met de „corset- schoen". Pas een z.g. zesteensmodel. In zwart en modetinten bij speciaalzaak voor schoenen die lekker zitten Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02500) 1 26 37 LONDEN (AP) Denis Healey, de de fensiespecialist van de Labourpartij, heeft de nieuwe Britse bommenwerper TSR2 één van de grootste schandalen uit de Britse politiek genoemd. Hij drong aan op een onderzoek naar de geweldige kos ten voor de ontwikkeling van de TSR2, Deze zijn vermoedelijk tien miljard gul den. Hij vroeg deze kosten af te wegen tegen de werkelijke betekenis van het supersonische toestel voor de westelijke verdediging. Healy zag de TSR2 als een nog kost baarder mislukking dan de Blue Streak, waarvan de ontwikkeling stopgezet is na dat er 840 miljoen gulden voor uitge geven was. Het bezwaar van de critici tegen de TSR2 is dat deze als gevolg van zijn be perkte actie-radius geen strategische bom menwerper is. Bovendien zou de TSR2 slechts een pe riode van twee of drie jaar moeten over bruggen, voordat de Polaris-raketoen in 1970 voor Groot-Brittannië beschikbaar zul len komen. (Van onze correspondent) BÖNN. - Sinds negen uur wordt een konvooi van twaalf Amerikaanse militaire trucks met 24 be stuurders en 20 manschappen door de Russen bij het controlepunt Marienborn tegengehouden. Evenals enige wéken geleden gebeurde, eisen de Russen ook nu dat de Amerikaanse militairén uit de auto's korrj.cn om zich te laten tellen. Deze weigeren dat. Zij zijn alleen bereid Zich té laten tellèn als het transport, fnêer dan dertig manschappen zou hebben ge teld, ofwel per truck meer dan tien. Een dergelijke afspraak werd namelijk kort geleden schriftelijk met de Russen gemaakt. In dit geval telt het konvooi niet meer dan twintig manschappen. Er hoeft dus niet geteld teworden, vinden de Amerikanen. De Russen daarentegen tellen de 24 be stuurders mee en komen dus tót een to taal van 44. Vannacht om even na twaalf uur waren de Amerikaanse wagens, die de hele dag aan de rand van de Autobahn hadden ge staan, het wachten moe. Zij probeerden een doortocht te forceren. De Russen ver hinderden dit door drie pantserwagens dwars op de rijbaan te zetten en ook nog een paar personenauto's aan te laten ruk ken. Amerikaanse autoriteiten in West-Ber- lijn noemden deze Russische maatregelen een ongeoorloofde beperking van het ge- (Van onze speciale verslaggever H. Kolb) BROISTEDT, dinsdagochtend. In een sfeer van wilde beschuldigingen en voorbarige berichten over de ontdekking van nog meer overlevenden voltrekt zich op dit moment de laatste fase van het reddingswerk op het terrein van de Ilse- derhüttemijn. Maandag heeft een mijn werker op een persconferentie gezegd dat iemand van de bedrijfsleiding al tien dagen op de hoogte was van het vermoe den onder de mijnwerkers dat zich in het stilgelegde gedeelte van de mijn nog overlevenden konden bevinden. Direc teur R. Stein heeft dit, volkomen verbijs terd, ontkend. Dit alles duidt er echter op dat er grote spanningen bestaan tus sen de bedrijfsleiding en de mede werkers. Vannacht bereikte een proefboring aan de rand van het Broidstedter kerkhof op 82 meter diepte het einde van een gang waarin zich een luchtbel had gevormd. Er leken kloptekens uit te komen! Kort na vier uur vannacht, na enkele uren van bij na ondragelijke spanning, die de vrouwen van de mannen om wie het ging aan de rand van een zenuwinstorting brachten, bleek dat er te vroeg was gejuicht. Een uiterst gevoelige microfoon registreerde slechts het vallen van waterdruppels. Het valt niet te ontkennen dat er nog heel wat onduidelijk is. Op de persconfe rentie zijn door de mijnwerker Manfred Soelinger ernstige beschuldigingen geuit. Later poogde de bedrijfsraad ze te weer leggen. Maar allerlei zegslieden bleken toen plotseling verdwenen te zijn. Er heerst wantrouwen in Langede. Het is goed dat de justitie een onderzoek is gaan instellen. De beschuldiging van Soe linger wordt dan officieel onderzocht. Het zegt toch wel iets wanneer de mijn werker, die mij lang-vóór de boring die nu elf mensen haast heeft bereikt, op een bierviltje hun verblijfplaats voortekende, huilend verklaart: „ik ben een verschrik kelijke lafaard geweest". Hij zei nu dat hij eerder naar de directie had moeten gaan, zijn angst had moeten overwinnen, zoals zijn kameraad tenslotte heeft gedarcn. Angst voor het verlies van het eigen be staan. Daarom hebben zij zich te gemak kelijk neergelegd bij de dodenlijst van de directie. Een dodenlijst die het leven van honder den nodeloos zwaar heeft gemaakt. Een do denlijst, waarin nu velen niet meer gelo ven. Hoop en wanhoop. Dat veroorzaakte ook het gerucht dat men klopsignalen had ge hoord onder het kerkhof. Een zeer gevoe lige microfoon echter toonde aan dat al leen water naar beneden druppelde daar, 82 meter onder die dodenakker. Weer had den vrouwen anderhalf uur tevergeefs ge leefd in hoop. Weer was de wanhoop in de harten van velen teruggekeerd. Hun droefheid was woordeloos. Het geduld van de elf die op onge veer zestig meter diepte reeds twaalf da gen op de bevrijding wachten, wordt hard op de proef gesteld. In de loop van de nacht was men nog niet opnieuw be gonnen met het boren van de reddings schacht. Maandagavond "was men daar mee op 41 meter diepte gekomen. Toen moest mén tijdelijk stóppen om eerst beveiligingsmaatregelen té nemen. Het oponthoud werd langer dan verwacht was, omdat de reddingsbuis van een halve meter middellijn bij het inbrengen in het verseboorgat op twaalf meter diepte on verwachts bleef steken. De buis moest er toen weer uit getrok ken wórden om de hindernis met de boor op te ruimen. In de loop van de ochtend zou, zo dacht men, verder geboord kun nen worden. De elf ingesloten mijnwerkers weten nog niet, dat de boor niet in hun ruimte terecht zal komen maar ernaast. Zij moe ten zich een weg naar de ontsnappings schacht houwen. Men heeft dit verzwe gen om te voorkomen dat zij zich onno dig zorgen maken en op het beslissende ogenblik in verwarring raken. Wanneer het zover is zullen zij aanwijzingen krij gen hoe precies te handelen. Voor foto's en een kaartje zie pagina 4. alliéèrde recht op de vrije toegang naar West-Berlijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dèan Rusk, protesteerde in Washington scherp tegen de blokkade. Ook in Berlijn hééft majoor Anderson, de plaatsvervanger van de Amerikaanse stadseommandant generaal Polk, een pro test ingediend bij de Russische opperbe velhebber in Oost-Duitsland generaal Ja- kubowsky. één verklaring vóór de nu al een paar maal opgetreden moeilijkheden met het tellen van dé manschappen van de Ame rikaanse konvooien zoeken politieke krin gen in Bonn in de Russische wens ook de kleinste details van het geallieerde verkeer over de Autobahn naar West- Berlijn door regelingen schriftelijk vast te leggen. Zo zouden de Russen de eventuele over dracht van de controlebevoegdheden aan Oostduitse autoriteiten, waartoe het zou komen als Moskou met Oost-Duitsland een vredesverdrag ondertekent, voorbe reiden. In dit verband betreuren de Westdultse politici het dat de Amerikanen zich schrif telijk bereid hebben verklaard tellingen van hun manschappen toe te staan, in dien hun aantal hoger ligt dan dertig. De houding van de Britten vinden velen dan nog te prefereren. Die laten zich name lijk zonder meer tellen, maar hebben die gewoonte niet schriftelijk vastgelegd. STOCKHOLM (Reuter) De Nobelprijs voor de natuurkunde is vandaag voor de helft toegekend aan de Amerikaan profes sor Eugen P. Wigner, en voor de andere helft gezamenlijk aan professor Maria Geoppert-Mayer van de universiteit van Califomië en professor Hans D. Jensen van de universiteit van Heidelberg. De 26-jarigè matroos A. H. J. Pellegrom uit Woerden is in Keulen te water ge raakt en verdronken. Advertentie Trappellakentje met mouws gaatjes en rugsluiting, en met linten vast te maken onder het matrasje. Baby ligt heerlijk vrij. Warm flanel binnenin, dotjes van dessins aan de buitenkant. 5.95 Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn 80 78

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1