Commissie-Scholten pleit voor vrijer radio- en televisiebestel Plan geopperd voor een algemeen programmablad Het geld is HET WEER Reddingskans voor de elf kompels nu zeer critiek Zorgt u goed voor uw gezicht? Drie arrestaties in vergiftigingszaak in Tilburg Twee schepen in aanvaring bij Schiermonnikoog Boter vandaag zes cent duurder Professor Kloeke overleden Moeilijkste crisis van na de oorlog in Italië Kind overleden aan brandwonden Voorstel voor één graanprijs in EEG Enkele mijnwerkers kunnen geestelijke spanning nauwelijks meer verdragen Minister Biesheuvel in IJmuiden SCHERK 49e JAARGANG NUMMER 3 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 tó'MORRIS "ieforeyou êuy! FALCON MONTY-COATS Iets minder zacht «I I Het woord is aan In de krant van heden: Piet Kee naar Stratford m Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8._; franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, lo cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. ïloofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem ^*^Directie^P^W|JPeereboon^r^4r^I^^an^^^^je DE BELANGRIJKSTE aanbeveling uit het rapport van de commissie-Radio en televisiewetgeving (de commissie-Scholten) betreft een „open bestel", dat reële kansen biedt aan ook andere groeperingen dan de omroeporganisaties om van radio en televisie gebruik te maken. Het rapport is thans door mr. Th. H. Bot, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer. De opdracht van de in april 1961 ingestelde com missie was een nieuwe structuur te ontwerpen voor het omroepbestel. De commissie adviseert ook een eenvoudige radio- en televisiegids uit te geven, waarop ieder die geen blad van een omroeporganisatie wenst, zich kan abon neren. Iedere kijker en luisteraar heeft aldus de commissie het recht vooraf kennis te nemen van programma-opgaven zonder dat hij zich daarvoor bij een omroeporganisatie zou moeten aansluiten. Wie zich abonneert op het nieuwe blad zou hoger luistergeld moeten gaan betalen. OVER INVOERING van reclame spreekt de commissie zich niet uit. Zij acht dat een zaak van regeringsbeleid. Een samen smelting van Nederlandse Radio Unie en Nederlandse Televisie Stichting wordt door de commissie ontraden. Wèl advi seert zij een permanent orgaan van samen werking, waarin de commissie dan ook graag de Wereldomroep zitting zou zien Hebben. De commissie is tegen samensmel ting van N.R.U. en N.T.S. omdat „een evenwichtige en geschakeerde voorlichting van het publiek meer gediend is met con currentie dan met concentratie". De voorstellen van de commissie voor zien voorts in onder meer de hand having van toewijzing van zendtijd aan kerkgenootschappen en politieke partijen. Ook stelt de commissie een „droit de re- ponse" voor. Dit „recht op wederwoord" houdt in dat een speciaal daarvoor aange stelde scheidsrechter onderzoekt of bepaal de feitelijke beweringen, die via radio of televisie zijn gedaan, de betrokkene zozeer raken dat hem gelegenheid moet worden geboden via dezelfde media te antwoor den. Als de scheidsrechter het verzoek om een wederwoord respecteert moet de be trokken omroep dat antwoord binnen een nader te bepalen tijd uitzenden zonder althans op diezelfde dag nader eigen commentaar. Voorts adviseert de commissie de om roeporganisaties te verplichten tot het pu bliceren van jaarverslagen waarin van alle inkomsten en uitgaven opgave wordt ge daan. Ook dringt de commissie er in haar rapport ten sterkste op aan het controle recht van de regering op de inhoud van uitzendingen te regelen, opdat er een ein de komt aan de huidige onzekerheid daar omtrent. Een permanente controle-vóóraf, zoals die voor de oorlog bestond, sluit de commissie in haar advies beslist uit. De commissie dringt voorts aan op een grotere programma-coördinatie. Ook als zendtijd wordt toegewezen aan „kleine ge gadigden" zal ervoor gezorgd moeten wor den dat het totaal der programmeringen harmonisch is. Wat deze gegadigden be treft merkt de commissie op dat toela ting niet uitsluitend mag openstaan voor massa-organisaties: „het getal van de aanhangers kan niet de enige maatstaf zijn voor de waarde van een culturele stroming". Een waarborg voor een wer kelijk „open" systeem zoekt de commis sie dan ook in een andere richting: zij adviseert toewijzing en verdeling toe te vertrouwen aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die ge adviseerd wordt door de Radioraad. Be langhebbenden dienen aldus de com missie het recht te hebben in hoger beroep te gaan bij de Kroon. De com missie meent dat de huidige omroepen in het nieuwe bestel een plaats zouden moe ten krijgen die gelijkwaardig is aan hun huidige positie. De export door de Wereldomroep van in ons land gemaakte televisieprogram ma's wordt door de commissie een groot belang geacht. In vijf afzonderlijke nota's zijn afwij kende meningen vervat van prof. dr. I. A. Diepenhorst („Indien men iets had moeten verzinnen om de bestaande orga- De politie in Tilburg heeft meegeüeeld dat de vorige week drie personen zijn aan gehouden, die worden verdacht van ver giftiging van de 55-jarige spoorwegarbei der C. Haneveer uit Tilburg. De man is op 11 oktober overleden. Onmiddellijk daarop deden geruchten de ronde dat de man een onnatuurlijke dood zou zijn gestorven. Sectie door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft uitgewezen dat de spoorwegarbeider door vergiftiging moet zijn overleden. In het lichaam werden sporen gevonden van het levensgevaarlijke insectenbestrij dingsmiddel Parathion, dat ook een rol speelde in de nog onopgehelderde vergif- tigingsdood van de 68-jarige W. K. van Nuenen uit Goirle, die vier dagen later na een slok koffie uit een kruik te heb ben gedronken is overleden. Advertentie BARtËÜorIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Op elf mijl ten noorden van Schiermon nikoog zijn vanmorgen het 5864 ton me tende Poolse schip „Sniadecki" en de Spaanse kustvaarder „Finamar" (689 ton) met elkaar in aanvaring gekomen. De reddingboot „Georg Brüsing" en de loodsboot „Emden" gingen op weg naar de plaats van het ongeval, evenals de Duitse sleepboot „Wotan", de Neder landse sleepboot „Holland", de redding boot „Insulinde" en de loodsboot „Pollux". Van Valkenburg steeg een Neptune op. De Duitse reddingboot „Georg Brü sing" was om tien voor half elf langszij de Finamar. De Spaanse kustvaarder zit aan de grond, de bemanning is in veilig heid. Het Poolse regeringsschip heeft mede gedeeld dat het verder geen hulp nodig heeft. Het gevaar in Vlaardingen is voorbij. De brand in de opslagloods voor kunstmeststoffen van Dela-Chemie is „verdronken", de giftige gassen zijn door de wind naar zee gedreven. De ongeveer driehonderd mensen, die in de zuidbuurt van Maasland waren geëvacueerd, zijn weer thuis. Er blij ken zeer gevaarlijke gasconcentraties te zijn gemeten, en de gunstige wind richting heeft dan ook hoogstwaar schijnlijk een ramp voorkomen. De schade buiten het bedrijf valt waar schijnlijk mee, die aan het bedrijf zal de twee miljoen gulden zeker overschrijden. Het Tweede Kamerlid P. C. Elfferich (a.r.) zal vanmiddag in de Tweede Kamer vragen over de Vlaardingse brand stellen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij. Op de foto ziet men de brandweerlieden in actie op een moment, dat het gevaar nog groot was. nisaties een zware slag toe te brengen, is de vondst van het nieuwe programma blad voortreffelijk"), mr. dr. P. J. Witte- man („loslaten van het ledental als cri terium zal onoplosbare moeilijkheden brengen en leiden tot willekeur"), prof. dr. C. L. Patijn, mr. M. Vrolijk („laat andere gegadigden slechts toe voorzover zij iets brengen waarin de omroeporgani saties niet kunnen voorzien"), en de heer J. W. de Vries („alle voorstellen leiden tot een zodanige achteruitzetting van de omroepverenigingen, dat zij tot een bloede loos bestaan worden gedoemd"). Het rapport is in juni van dit jaar ge reed gekomen en op 15 juli aangeboden aan de toenmalige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten. De commissie stond onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten, die te vens voorzitter van de Radioraad is. Aan het rapport is toegevoegd een ontwerp voor een nieuwe omroepwet. De commis sie acht het mogelijk en wenselijk radio en televisie in één wet te regelen, een „raamwet" die alleen de hoofdlijnen be vat. De officiële richtprijs voor de groot handel in boter is met ingang van van daag verhoogd van 3,92 tot 3,98 per kilo, een stijging dus van zes cent per kilo. Dit zal een verhoging van de con sumentenprijs van eveneens zes cent per kilo tot gevolg hebben. De prijs van de consument zal variëren van 4,58 tot 4,60. Aangezien de boterprijzen hier en daar de laatste weken incidenteel al met twee cent waren verhoogd zal de prijs stijging in sommige gevallen vier cent bedragen. Het besluit is gevallen op een verga dering van de bond van coöperatieve zui vel verkoop verenigingen, die zestig per cent van de boteromzet in ons land be heerst. De vereniging van (particuliere) groothandelaren in boter, zal vandaag op een speciale bijeenkomst beslissen of zij het voorbeeld van de coöperatie volgt. De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond de heer S. van der Ploeg heeft het argument van de kostenverhogende werking van de koelhuis-opslag een „smoesje met een baard" genoemd. Deze boter is van de zomer al ingekocht met de bedoeling ze pas in de herfst en winter af te zetten, zo zei hij en met de dervingskosten heb ben de handelaren toen al rekening ge houden. De heer Van der Ploeg verklaar de met nadruk dat hier sprake is van een speculatieve prijsverhoging, die waar schijnlijk niet de laatste zal zijn. Het Tweede Kamerlid mevr. Brauti- gam (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van landbouw en van economische zaken vragen gesteld over de prijsstijging van boter. Zij vraagt de ministers of zij een prijsstop voor boter willen afkondigen als zou blijken dat de prijsverhoging uitslui tend op speculatieve gronden is geba seerd. Op 76-jarige leeftijd is ten gevolge van een ongeval overleden de internationaal befaamde Neerlandicus prof. dr. G. G. Kloeke, die van 1934 tot zijn emeritaat in 1956 gewoon Leids hoogleraar was in de Nederlandse taal- en letterkunde. Prof. Kloeke, die in 1936 lid werd van de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandse taal, was lid van de Koninklijke Vlaamse academie van wetenschappen, van de koninklijke Nederlandse academie van wetenschap pen en van de zusterinstelling in Dene marken. Professor Kloeke was de zoon van het bekende Haarlemse hoofd der openbare school aan de Nassaulaan, wijlen de heer Willem Kloeke. (Van onze correspondent) ROME President Segni heeft de de missionaire premier Leone en zijn minis ters verzocht voorlopig nog aan te blijven voor het afhandelen van de lopende zaken. Segni ziet zich geplaatst voor de moeilijk ste regeringscrisis die Italië na de oorlog heeft doorgemaakt. Er zijn immers maar twee oplossingen mogelijk en geen van beide zijn ze voor de christen-democraten erg aanlokkelijk: een samengaan met de socialisten van Nenni of anders vervroegde verkiezingen, die zeer waarschijnlijk een grote winst voor de communisten zouden opleveren. De keuze zal dus wel op de eerste moge lijkheid moeten vallen, maar men is daar voor en niet zonder reden toch wel huiverig. Donderdag zal de nationale raad van de christen-democraten in algemene vergadering bijeenkomen. Dit is een hoogst ongebruikelijke gang van zaken, die zelfs in strijd is met het partijstatuut. Hierin wordt bepaald dat dit hoogste or gaan binnen twintig dagen na de oplos sing van een regeringscrisis moet worden bijeengeroepen en dus niet tijdens de duur daarvan. Mogelijk zal deze ontwik keling binnen de christen-democratische partij van invloed zijn op het verdere verloop van de regeringscrisis, want het is waarschijnlijk dat de nationale raad ex tra krachtige voorwaarden zal stellen. In 't Drachtense ziekenhuis is het ander half jarig zoontje van de familie O. Deel stra uit De Wilgen overleden aan de brandwonden, die het kind heeft opge lopen toen het een teil kokend water over zich heen had getrokken. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige wind, aanvankelijk uit ooste lijke, later uit zuidelijke rich tingen. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. I -y is Het geld is terug! Onlangs hebben wij gemeld dat de heer Zwarts, marktkoopman te Den Haag (oud- midvoor van SHS), enkele duizenden guldens op een vreemde wijze was kwijtgeraakt. Hij had het geld in de vuilnisbak verstopt, toen hij een weekeinde weg moest, en het ver geten. Mevrouw Zwarts heeft met enkele helpers een week lang naar stig gezocht in de bergen afval van de VAM in Wijster, waar de inhoud van de vuilnisbak was terechtgeko men. Gisteren had zij succes: op de foto toont zij de oogst. Rabindranath Tagore: Het gezag beschouwt de kronkelingen van zijn slachtoffers als ondankbaarheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9, 19 Topstf 8 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 In de Vishal en op zee19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Dr. S. Mansholt heeft gisteren in Brus sel namens de Europese Commissie bjj de zes E.E.G.-ministers een voorstel inge diend om met ingang van 1 juni 1964 over te gaan tot één gemeenschappelijke graanprijs. Hierdoor moet een einde ko men aan de moeilijkheden over de vast stellingen van de heffingen op graan. Voor ons land betekenen de voorstellen dat de prijzen van brood, varkensvlees, eieren en pluimvee het volgend jaar al met zeker vijf percent zullen stijgen. Voor meer nieuws verwijzen wjj naar de pagina economie en financiën. De Haarlemse stadsorganist Piet Kee heeft de zeer eervolle uitnodiging ont vangen om ter gelegenheid van het Shakespearejaar op 10 juni a.s. een con cert te geven in Stratford on Avon. Hjj zal werken spelen van Shakespeare's tijd genoten. (Van onze speciale verslaggever H. Kolb) BROISTEDT, woensdagmiddag. Het reddingswerk in Langede, waar de elf mannen nu hun dertiende nacht onder de grond hebben moeten door brengen, heeft ernstige vertraging on dervonden: de tweede verzorgingsboring met een grotere doorsnede, die in de afgelopen nacht de mannen had moeten bereiken, heeft, zoals na lang rekenen is vastgesteld, het gat onder de grond gemist. Meer dan een meter is deze schacht van de uiterste rand verwijderd gebleven. Ernstig is niet in de eerste plaats de ver traging in tijd. Veel belangrijker is het dat men een aantal maatregelen om de elf man beneden in hun uiterst gevaarlijke situatie wat meer veiligheid te verschaffen, nu moet laten varen. Het zwaardere, stalen stutmateriaal, dat door het grotere gat naar beneden zou gaan, moet boven blijven. Ook het plan om een lange slang waardoor snel drogend beton kon worden gevoerd omlaag te laten de mannen zouden daarmee de zijwan den van hun verblijf verstevigen heeft men moeten laten varen. Wie zich even kan losmaken van het op timisme over de redding, dat al deze dagen, zij het in geringe mate alleen al door het vinden van de mannen is ontstaan, moet zich nu realiseren dat de redding in een kritiek stadium is gekomen. Hoewel steeds werd beweerd dat de mannen naar omstandigheden redelijk ge zond zijn, lichamelijk gezond wil dat zeg gen, zijn er tekenen die erop wijzen dat wellicht inmiddels bij sommigen een tekort aan geestelijke weerstand aan de dag be gint te treden. De reddingsoperatie, zoals men die zich nu voorstelt, hangt voor alles van veel ge luk af. Het is niet te zeggen wanneer het werk tot een einde zal worden gebracht. Bij het inbrengen van nieuwe buizen in de schacht is dinsdag een vertraging ontstaan, doordat er een cementprop in was blijven zitten. Pas vanoohtend zou het werk ver der gaan nadat deze versperring was door gestoten. De diepte die is bereikt bedroeg op dat moment 42'/i meter. Nu de materiaalboring mislukte heeft men het plan opgevat de grote boring, die hoe dan ook aan het gat voorbij moest gaan om het dak boven de mannen niet te laten instorten, dieper te boren dan het gait dat tot nu toe jsesoherming heeft kunrnen. bieden. Er wordrt een mijnwerker op een klein platform, waarop precies voor twee voeten plaats is. omlaag gelaten. Hij zal zich dan met een speciaal voor deze ge legenheid in 't Roergebied geconstrueerde, zeer kleine, pneumatische lichtgewicht hamer een weg naar de ingeslotenen moe ten banen: een afstand van ongeveer anderhalve meter. De minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft vanmorgen zijn eerste werkbezoek in IJmuiden afge legd De minister, die vergezeld was van zjjn secretaris-generaal dr. J. H. Patijn en de directeur der visserijen, ir. G. J. Lie- nesch, werd ontvangen door de directeur van het Staatsvissershavenbedrjjf, mr. J. R. van Eerde. Het gezelschap begaf zich om half negen naar de rijksvisafslag, waarna omstreeks half tien een bespreking werd gehouden met het bestuur van de Nederlandse zee- visgroothandelvereniging. Om half elf be gon men met 'n bespreking met de reders vereniging. Advertentie Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlands klimaat dikwijls veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo be langrijk. De huid dient voor het slapen gaan grondig te worden gereinigd van stof-, crème- en poederresten. Met Scherk Gezichts- Lotion. Waarbij tegelijkertijd de onderhuidse bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Zo kunt u elke morgen weer met een stralend gave en mooie huid voor de dag komen! In flacons v.a. f2.95 O

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1