licht en luchtig, zacht en zuiver ja graag! f Bouwplan nieuw IJmond ziekenhuis bij het Rijk op de wachtlijst Hoofdgebouw van 13 verdiepingen met front naar de Velserduinweg Vlaardingse brand zou bij andere wind zeer gevaarlijk zijn geweest Mogelijk in toekomst wet op de luchtverontreiniging Communistisch China en de Ver. Naties PROJECT VAN 20 MILJOEN GULDEN Prinses Beatrix aanwezig bij loongesprek Compagnon voor 150.000 opgelicht MINISTER VELDKAMP IN DE KAMER: Vijf doden in het verkeer Vice-president der V.S. opende „U.S.A. in de RAI" Zeventien smokkelaars van narcotica gearresteerd Brigadier geschorst in Culemborg Verzending van zeepost m DONDERDAG 7 NOVEMBER 196 3 13 Klooster Monorail Diepvries-eten Polikliniek Verpleegstersschool Nieuw beleid Tweede vleugel De opinie in het parlement over de toe lating van communistisch-China tot de Verenigde Naties is zich langzaam aan het wijzigen. Tijdens de openbare com missiebehandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken werd minister Luns van verschillende zijden gevraagd of het, vooral gezien de toenemende verwijde ring tussen de Sovjet-Unie en communis tisch China geen aanbeveling verdient de Nederlandse houding inzake de toelatings kwestie opnieuw te bezien. Dr. C. L. Pa- tijn (P.v.d.A.) stelde zich voor dat het een plezierig gezicht zou zijn, indien men in de Verenigde Naties getuige zou kun nen zijn van de dagelijkse onenigheid tus sen Rusland en communistisch China. In zijn antwoord wees minister Luns erop dat Nederland zich dit jaar in de algemene vergadering van stemming ont houden heeft. Deze stemonthouding hoeft niet te betekenen dat de Nederlandse hou ding volgend jaar niet zou kuennen veran deren. De minister vermeed een duidelijke uitspraak, maar vroeg wel aandacht voor de psychologische gevolgen van een derge lijke toelating op de houding van het bas tion van het westen in Azië: nationalis tisch China. Advertentie Van een onzer redacteuren) IJmuiden krijgt ter vervanging van het oude gebouw aan de Zeeweg, waarin het Antoniusziekenhuis sinds 1927 is gevestigd, een nieuw ziekenhuiscomplex met een voorlopige capaciteit van 276 bedden, welk aantal na eventuele uit breiding van de Verpleegafdeling kan worden verhoogd tot 550. Het front van het nieuwe ziekenhuis waarvan de bouw kosten op dit moment op 20 miljoen gulden zijn begroot, zal aan ae Velserduinweg komen. Het hoofdgebouw krijgt 13 verdiepingen, waarvan de drie onderste de beheers- en administratieve diensten, de huishoudelijke diensten, een aula, een centraal restaurant voor het gehele personeel, de apotheek en de archieven zullen herbergen. Daarboven komen op tien verdiepingen de verpleegafdelingen, waarvan de meeste 30 bedden per afdeling zullen bevatten. Er komt geen aparte klasse-afdeling. Wel zullen op iedere afdeling enkele klassekamers voor een of twee patiënten worden in- fericht. Verwacht wordt dat de rijksgoedkeuring voor de ouw medio 1965 verkregen zal worden. De bouw van het nieuwe ziekenhuis zal omstreeks vijf jaar vergen. Aan de bouw van het ziekenhuis zal de realisering van een verpleeg- stersschool, een woongebouw voor 100 verpleegsters en een woongebouw voor 60 personeelsleden van ae huishoudelijke dienst vooraf gaan. De rijksgoedkeuring op dit gedeelte van het bouwplan hoopt men in het eerste kwartaal van 1964 binnen te hebben, waarna met de bouw van de verpleegsters- school en de woongebouwen ongeveer twee jaar gemoeid zal zijn. Het totale ziekenhuiscomplex zal 4 V2 ha groot zijn en een inhoud hebben van 124.000 m3. De architectén van het nieuwe ziekenhuis zijn ir. F. J. Wiegerinck, ir. H. J. van Balen en ir. N. A. til. Meurkens uit Arnhem, die diverse ziekenhuizen in ons land onder andere het nieuwe ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem op hun naam hebben staan. Tijdens een gistermiddag géhóu'dèn' pers conferentie heeft de geneesheer-directeur van het Antoniusziekenhuis, de heer C. F. J. Lampe de nieuwbouwplannen toegelicht. Hij vestigde de aandacht op de geweldige ontwikkeling die het IJmondgebied sinds 1927, het jaar waarin het-Antoniuszieken huis aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost werd geopend in het gebouw'van de'voor malige rijks-H.B.S. (daarvóór was er een rijksopvoedingsgesticht in gehuivest), heeft doorgemaakt. De beddencapaciteit steeg van 120 tot 225, het aantal opnemingen van 834 per jaar tot 4850 per jaar, het aantal bezoeken aan de poliklinieken van 1900 tot 50.000 per jaar. Sinds 1959 is de ziekenhuisaccom modatie in ons land ernstig achter geraakt, aldus dokter Lampe, die meedeelde dat in de komende tien jaar voor de uitvoering van bouwplannen van ziekenhuizen totaal lVi miljard gulden nodig zal zijn. Ook het Antoniusziekenhuis in IJmuiden behoeft al jaren een accommodatieverbetering die in overeenstemming is met de eisen die de moderne ziekenverpleging stelt. Inciden tele verbouwingen kunnen misschien tijdelijk enige verlichting geven, maar de vervanging van het oude gebouw door een eigentijds ziekenhuiscomplex wordt een steeds dringender noodzaak. Zoals al is geschreven zal het front van het nieuwe ziekenhuis van de'Zeeweg naar de Velserduinweg worden verlegd. Voor het ziekenhuis komt een groot parkeerter rein. Aan de voorzijde van het beschikbare terrein zijn de verpleegstersschool en de twee woongebouwen geprojecteerd. Achter het 13 bouwlagen tellende ziekenhuis wordt het klooster van de Zusters Fran ciscanessen gebouwd. De kapel van het ziekenhuis grenst aan het klooster en beide gebouwen zijn door een luchtbrug met elkaar verbonden. Tussen het ziekenhuis en de polikliniek ligt, drie bouwlagen hoog' he't'bëhande- lingsgebouw met ruimten voor poliklini sche operaties, fysische therapie, een röntgenafdeling, medisch archief, labora toria en een operatieafdeling. Aan de west zijde van het ziekenhuis komt een ver keersader met drie liften voor bezoekers, personeel en grote goederen. Aan de oost zijde zijn eveneens drie beddenliften ont worpen bestemd voor pabiëntenverkeer. Voor het kleine goederenverkeer tussen de afdelingen zal een automatische trans portinrichting zorgdragen bestaande uit een samenstel van banden en jacobsladders die over een monorail lopen. Het IJmui- dense ziekenhuis zal de Nederlandse pri meur hebben van dit transportsysteem van Zwitserse fabrikaat, dat men doelmatiger acht dan de zogenoemde buizenpost. De 10 verpleegafdelingen worden uitge rust met een dubbel corridorsysteem, zo dat de dienstvertrekken '(keukens, toilet ten, badkamers) tussen de beide gangen in het midden van de afdeling komen te lig gen. Dienstvertrekken en gangen worden voorzien van automatisch geregelde air conditioning. Op iedere afdeling komen voldoende één-persoonskamers waardoor het mogelijk zal zijn ernstige patiënten zo lang als nodig is alleen te verplegen. De patiënitenzaaltjes bieden plaats aan ten hoogste 6 bedden. Op elke verpleegafdeling -ijn 2 dagverblijven waar lopende patiën ten zoveel mogelijk hun maaltijden kunnen gebruiken. Naast de operatieafdeling is een afdeling gedacht voor ernstige ongevalspatiënten en in het algemeen levensgevaarlijk zieke p'atiënten die een voortdurende en nauw lettende verzorging nodig hebben. Ook de spoedopnemingen 's nachts komen op deze „intensive care" afdeling die dag en nacht een volledige personeelsbezetting zal hebben. Eer.-centrale luisterpost zal'het mogelijk maken dat alle patiënten op eenvoudige wijze wensen en verlangens kenbaar maken aan de centraliste, die dan contact kan opnemen met de dichtsbijzijnde ver pleegster op de afdeling. Dit systeem voor komt onnodig lopen en lang wachten. Door middel van een verklikker op een aan wezigheidsbord kan de centraliste boven dien in een oogopslag zien waar alle hoofd zusters en verpleegsters zich ophouden. Hoewel nog geen beslissing is gevallen over de inrichting van de ziekenhuiskeu ken en het vervoer van de maaltijden naar de patiënten is het zeer waarschijnlijk dat in 1970 het gehele keukenbedrijf diepvries maaltijden zal verwerken. Tegen die tijd hoopt men ook een bevredigende oplossing te hebben gevonden voor de diepvries- maaltijden voor patiënten die een bepaald dieet moeten houden. Door het behandel- en diagnostiekblok tussen de kliniek en polikliniek te situeren blijven de twee stromen patiënten van elkaar gescheiden. Naar de mening van geneesheer-directeur Lampe heeft het geen zin bij het bepalen van de beddencapaciteit van een ziekenhuis te spreken van zoveel bedden per 1000 inwoners. Beter ware het uit te gaan van getallen van onderzoek en behandeling per 1000 zielen van de bevol king als norm. Daarom voldoen volgens dokter Lampe zoveel nieuwe ziekenhuizen slecht. Laboratoria, röntgenafdelingen en andere behandelingsruimten blijken maar al te vaak in de praktijk te klein. In de polikliniek zijn 12 suites, waarvan 2 dubbele, geprojecteerd. Er komen ook consultkamers voor verpleegsters en spreekkamers voor de diëtisten en zusters van maatschappelijk werk. De specialisten krijgen hun werkkamers niet in het bed denhuis maar in de polikliniek. De operatieafdeling zal volledig gesluisd worden. De beddencentrale is in het sou terrain. Elke nieuwe patiënt krijgt uit deze centrale een schoon, volledig opgemaakt bed. In 1964 zal begonnen worden met de bouw van de verpleegstersschool, die cur sus- en praktijklokalen alsmede een sport zaal zal bevatten. A^i weerszijden van het schoolgebouw zijn de internaten voor de honderd leerling-verpleegsters en het huis houdelijk personeel (60) in hoogbouw ont worpen. Elk inwonend personeelslid krijgt de beschikking over een eigen kamer van bijna 10 m2. Het ligt in de bedoeling t.z.t. ook aan het huishoudelijk personeel oplei dingen te geven b.v. nijverheidsonderwijs en verder zal veel aandacht worden be steed aan verschillende vormen van vrije tijdsbesteding. Met betrekking tot het bestuursbeleid in het nieuwe ziekenhuis, zei dokter Lampe, dat het bestuur en de directie van het Antoniusziekenhuis zeker open staan voor het idee van een beleidsvorm waarbij de burgerij medezeggingschap krijgt in de huishouding van het ziekenhuis. Op het in september in Scheveningen gehouden zie kenhuiscongres heeft prof. Mertens voor een dergelijke inspraak van buitenaf ge pleit. Overigens weet het bestuur van het Antoniusziekenhuis nog niet hoe deze nieuwe beleidsvorm gerealiseerd moet worden. Men denkt in de richting van een soort adviescollege uit de gemeenschap waarvan bestuursleden van Kruisvereni gingen deel uit maken. Wanneer het nieuwe Antomusziekenhius voltooid is zal het oude, uit 1908 daterende gebouw worden afgebroken. Op de vrijge komen grond kan eventueel een tweede verpleegvleugel worden gebouwd, waar mee in het ontwerp reeds rekening is ge houden. Ook is het mogelijk op het vrijge komen terrein andere voorzieningen te verwezenlijken, waarbij o.a. wordt gedacht aan een verpleegtehuis voor chronisch zieke bejaarden of een speciale verloskun dige kliniek. De totale verpleegcapaciteit zal dan 550 bedden omvatten. Prinses Beatrix heeft vanochtend in het gebouw van het N.V.V. aan de P. C. Hooftstraat in Amsterdam een vergade ring bijgewoond van het overlegorgaan van de drie vakcentralen. Zij heeft daar bij o.m. kennis kunnen nemen van de standpuntbepaling van de werknemers vertegenwoordigers ten aanzien van het minimumloon, een punt uit het loonak- koord, dat ook vanmiddag in de vergade ring van de Stichting van de Arbeid in Den Haag ter sprake kwam. De prinses heeft ook deze vergadering bijgewoond. Reeds geruime tijd geleden had prin ses Beatrix de wens te kennen gegeven een vergadering van het overlegorgaan van de drie vakcentrales en een bijeen komst van het bestuur van de Stichting van de Arbeid te willen bijwonen, om dat zij zich wil oriënteren over de werk wijze van de werkgevers- en werknemers organisaties en van de organen waarin het gemeenschappelijk overleg plaats vindt. De rijkspolitie in Arcen heeft een 46-ja- rige grossier uit dit Noordlimburgse dorp aangehouden. De man wordt ervan ver dacht zijn compagnon voor ruim anderhal ve ton te hebben opgelicht. Hij genoot het onbeperkte vertrouwen van zijn Heerlense compagnon en heeft sinds 1958 regelmatig grote bedragen uit diens banksaldo opge nomen en ten eigen bate aangewend. Zijn compagnon spiegelde hij steeds voor dat hij het geld nodig had voor uitbreiding van de zaak. Ook een Heerlense bankinstel ling is door de grossier voor 15.000,- be nadeeld doordat hij accepten op wissels vervalste. Prinses Beatrix bekijkt de beide ge denkboeken die haar werden aange boden als voorzitster van het Comité Nationale Herdenking 18131963. V.l.n.r.: Drs. R. E. M. van den Brink (Elsevier), prinses Beatrix, E. W. P. van Darn van Isselt (Nijgh en Van Ditmar) en J. J. F. Alcva (De Bussy en Ruys). (Van onze parlementaire redacteur) De grote brand bij Delta-Chemie bij Vlaardingen heeft gevaar opgeleverd voor de volksgezondheid in de naaste omgeving van het gebied van de brand, zo heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid gistermiddag meegedeeld in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Elfferich. Bij de brand is drieduizend a vierdui zend ton kunstmest verbrand en is een zeer giftig gas, stikstofdioxyde, vrijgeko men dat in dichte wolken in noordweste lijke richting is meegevoerd. De concen tratie was in de eerste uren na het be gin van de brand zo groot dat bij een andere windrichting een groot gevaar voor de volksgezondheid zou hebben bestaan. Vooral jonge kinderen, bejaarden en lijders aan ademhalingsstoornissen zouden dan schadelijke gevoigen hebben onder vonden. Minister Veldkamp gaf een overzicht van de wettelijke middelen die beschik baar zijn om een herhaling te voorko men. De voornaamste is de hinderwet, die gehanteerd wordt door B. en W. Het ge meentebestuur van de betrokken gemeen te kan aan een vergunning op grond van de hinderwet zo nodig beperkende bepa lingen verbinden. De minister wees erop dat nu de onderneming door brand ver nietigd is het wettelijk noodzakelijk is dat er een nieuwe vergunning op grond van de hinderwet wordt aangevraagd. De bepalingen zijn echter van beperk te strekking en hebben vooral van doen met vervoer en opslag van de stoffen. De minister deelde voorts mee dat er op zijn departement overleg gaande is omtrent de coördinatie van een reeks maatregelen die in overweging zijn. Di verse instellingen zoals het K.N.M.I. in de Bilt en een op te richten raad voor de luchtverontreiniging zullen daarbij wor den betrokken. Hij verklaarde zich bereid de nodige stappen te ondernemen, die tot een ac tie-programma van de overheid kunnen leiden en noemde daarbij als een van de mogelijkheden de indiening van een wet op- de luchtverontreiniging. Minister Biesheuvel van Landbouw en Visserij zei, dat aangaande de schade aan gewassen de eerste indrukken niet alarmerend zijn Evenmin is er voors hands reden tot bezorgdheid omtrent de gezondheid van het vee in de omgeving van' Vlaardingen. De regering zal rapporten over de scha de in het gebied bij de brand aan de Tweede Kamer overleggen. Omtrent de schadevergoeding kan de regering geen maatregelen nemen, omdat dit een zaak is van civielrechtelijk karakter. In antwoord op nadere vragen wees PRINSES BEATRIX BEZOCHT HAAGS GEMEENTEMUSEUM. Prinses Beatrix heeft in gezelschap van haar particulier secretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wijnen, een bezoek gebracht £an de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" in het Haagse Gemeentemuseum. De expositie omvat beeldhouwwerk, edelsmeedkunst, ceramiek en een aantal schilderijen en handschriften. De prinses, die gekleed was in een lila-blauw pakje met tulband hoed je, bracht ruim een uur op de tentoonstel ling -door. N.V. UNIVERSITAIRE PERS ROTTERDAM. In het pand Westerstraat 48, Rotterdam, zal gevestigd worden de n.v. Universitaire Pers Rotterdam. De koninklijke goedkeu ring op de statuten zowel als de erkenning door de Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels zijn aange vraagd. De nieuwe uitgeverij zal zich speciaal toeleggen op uitgaven op weten schappelijk terrein. De directie zal worden gevoerd door de heren H. M. J. Broekhuis en E. W. P. van Dam van Isselt. minister Veldkamp er op dat de oorzaak nog niet bekend is en dat hij daarom ook nog niet kan zeggen wat er gedaan kan worden om calamiteiten als in Vlaardin gen voorgevallen in de toekomst te voor komen. De minister wees er op dat de hin derwet-vergunning voor de n.v. Delta- Chemie uit 1920 dateert en dat er daar na vele wijzigingen in zijn aangebracht. Het departement zal een onderzoek instel len naar de voorwaarden die B. en W. steeds bij deze wijzigingen hebben ge steld. Dé directie van de n.v. Delta-Chemie heeft medegedeeld dat zowel de produk- tie als de afzet van kunstmest vandaag al weer op gang zal zijn. In 's-Gravenzande is gisteravond de 26-jarige bromfietser P. Z. uit Spijkenisse om 't leven gekomen toen hij frontaal tegen een hem tegemoetkomende personenauto reed. Het is de politie een raadsel hoe deze botsing mogelijk was, daar er ruimte genoeg was om elkaar te passeren. Woensdagmiddag is de 64-jarige voet ganger H. Bouwmeester in Amsterdam op een zebrapad op de hoek van de Am- stelveenseweg en de Zeilstraat door een personenauto aangereden en korte tijd la ter overleden. Tegen de bestuurder van de personenauto, een Amsterdammer, is proces verbaal opgemaakt. Volgens getui gen is hij ook door een stoplicht gereden. In Berkel is gisteren het driejarige dochtertje van het gezin Kuyten om het leven gekomen, doordat het bij het spelen onder een achteruitrijdende vrachtauto liep. Het kind werd overreden en was op slag dood. In Klaaswaal is de elfjarige C. J. Ba- rendregt ernstig gewond, toen hij bij het oversteken van de weg door een motor rijder werd overreden. .De jongen is later in een ziekenhuis in Rotterdam overleden. In Laren is de 38-jarige chauffeur G. Flierman uit Huizen in een ziekenhuis overleden: Hij werd maandag in Blaricum ernstig gewond toen een autobus frontaal tegen een door hem bestuurde truck met oplegger botste. Zowel de truck als de autobus raakten in brand door uitstro mend própaangas. (Van onze redacteur in Amsterdam) „Wij Amerikanen geloven dat het wel slagen van onze landbouw verzekerd zal zijn door een verlaging van de barrières die onze handel in landbouwprodukten in de weg staan." Dit verklaarde de Ameri kaanse vice-president, Lyndon B. John son, vanmorgen bij de opening van de Amerikaanse voedsel- en landbouwtentoon stelling in het RAI-gebouw te Amsterdam. Hij zei dit naar aanleiding van de moei lijkheden met betrekking tot het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de E.E.G. en in verband met de G.A.T.T.-handelsbe- sprekingen, die volgend jaar beginnen. De heer Johnson wees op het succes van de landbouw in de vrije wereld en stelde daartegenover het falen van de landbouw onder het communistisch stelsel. „De resultaten van de landbouw onder een communistisch stelsel brengen niet alleen het dogma van de communis tische leer in discrediet, ze bewijzen ook het volk dat er op vertrouwt, een slechte dienst. Door dit falen van de landbouw in de communistische wereld rusten op ons in het Westen en op het Atlantisch deelge nootschap zware verantwoordelijkheden voor de toekomst." Na de ontdekking van het smokkelen in verdovende middelen in het Neder lands-Belgisch grensplaatsje Klein-Ter- naaien bij Maastricht 'zijn zestien Grie ken en Belgen en een Algerijn aangehou den. De narcotica kwam vanuit Griekenland België binnen via Antwerpen. De Grie ken. die daar aankomen om in de Bel gische mijnen te gaan werken, werden op hun reizen vergezeld door een Griekse pseudo-geestelijke. Deze is ontmaskerd als een lid van de smokkelaarsbende. On der de wijde plooien van zijn zwart ha bijt smokkelde hij de verdovende midde len aan wal.Van Antwerpen reisde hij door naar Brussel, waar de leider van de bende woonde. De leider maakte uit de opium heroïne en verkocht deze aan zijn handlangers in Luik en Klein-Ter- naaien. In Culemborg is een brigadier van poli tie voor onbepaalde tijd geschorst, omdat hfj zich op 31 oktober over zijn chef, de inspecteur-korpschef P. E. van Riessen, ondisciplinair heeft uitgelaten. De burge meester van Culemborg heeft de brigadier de toegang tot het politiebureau ontzegd. Leden van de rijksrecherche uit Amster dam stellen nu een onderzoek in. Enkele politieambtenaren uit Culemborg zijn in Amsterdam verhoord. De brigadier zou aanmerking hebben ge maakt op het privé-gebruik door de korps chef van een dienstauto, zodat de bri gadier voor zijn werk gebruik moest ma ken van een afgekeurde dienstwagen. De brigadier heeft kortgeleden nog een te vredenheidsbetuiging van de burgemees ter ontvangen gepaard gaande met een gratificatie. Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (P.v.d.A.) heeft reeds aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken gevraagd of zij weten dat in Culemborg opschudding is ontstaan onder de burgerij over de schorsing van een brigadier van politie. De heer Franssen informeert of de bewindslieden kunnen mededelen, wat er waar is van.de geruchten dat deze schor sing verband houdt met wat wordt aange duid als een gezagscrisis in deze gemeen te. Met de volgende schepen kan zeepost worden, verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Mormacscan" 10 nov., ss „Maasdam" 11 nov. en ss „Kam- perdijk" 13 nov.; Argentinië: ms „Algorab" 12 nov. en ms „Cap San Diego" 14 nov.; Australië: ms „Tannstein" 10 nov. en ms „Oranje" 12 nov.; Brazilië: ms „Algorab" 12 nov. en ms „Cap San Diego" 14 nov.; Brits-Oost-Afrika: ms „Ferd. de Lesseps" 12 nov.; Canada: ss „Mormocscan" 10 nov., ss „Maasdam" 11 nov. en ms „Byklefjell" 13 nov.; Chili: ms „Worms" 10 nov.; Indo nesië: ms „Braunschweig" 14 nov.; Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 12 nov.; Nieuw-Zeeland: ms „Oranje" 12 nov.; Suriname: ms „Oranjestad" 13 nov.; Repu bliek Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: ms „Pretoria Castle" 10 nov. en ms „Algol" 13 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. 4 ■4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13