Moord op Majorca MAANLANDING INEENS VEEL MINDER URGENT m 12 sa PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST HOOFDPIJN Animo ook in V.S. duchtig bekoeld Sportief vonnis 17 Ons vervolgverhaal door Paul Tabori GRAF VAN PHOENICISCHE VORSTIN CEVONDEN 2 AS PRO'5 én U jfctf DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 - 1 Roeien naar de maan neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 58) Stephen leidde Janet door 'n nauwe zijstraat en enige treden af naar de achterkant van het hotel. Ze hadden niet verwacht dat de dur op slot zou zijn. Ze moesten om het grote ge bouw heen lopen om op het voorter rein te komen, waar het terras, dat uitzicht gaf op zee, begon. Er zaten hier nog enkele mensen, waarvan sommige in avondkleding. Een portier in een fantastisch uni form wees enige auto's een plaats op het parkeerterrein. Stephen en Janet maakten daar gebruik van om onge zien de grote glazen deuren door te gaan, welke naar de hall leiden. Het was een grote ruimte, in luxueuze, ouderwetse stijl ingericht; kristallen kronen, een dik vloerkleed, palmen in potten, pilaren, spiegels. Hoewel het er brandschoon was, maakte het toch een wat stoffige indruk. Men ver wachtte er de geur van de duurste port en nog duurdere sigaren. Zonder rond te kijken liep Stephen naar de receptie, waar een bediende met een vermoeide en gekwelde blik bezig was kwitanties te sorteren. „Mevrouw Carpath, alstublieft", zei Stephen. De bediende keek op. „Wie wenst haar te spreken, se- nor?" „Meneer Barrett". De bediende keek hen een ogen blik aan en Stephen begon zich weer bewust te worden van hun sjofele ver schijning, vooral nu hij een beeld van Janet en zichzelf in een van de ontelbare spiegels opving. Gelukkig hadden de Engelsen de naam hope loos excentriek te zijn. „Ik ben een vriend van haar", voeg de hij eraan toe toen de bediende weifelend bleef kijken. „Ja ziet u, senor, het is al over twaalven. Barrett begon zijn geduld te verlie zen. „Is ze in het hotel?" De bediende keek naar de rij sleu tels. „Ja-a", moest hij toegeven. ..Roep haar dan, alstublieft". De bediende aarzelde en ging toen naar zijn kantoortje, dat zich in een uitbouw van de hal bevond. Maar hij was nog niet uit het gezicht verdwe nen, toen Janet en Stephen een zach te kalme stem achter zich hoorden. „Ik geloof niet dat u mevrouw Car path werkelijk wilt spreken, senor Barrett". Ze keerden zich snel om. ■Het was een man d^- ze nooit eerder- hadden gezien; dik en goed gekleed. Hij hield zijn hand in zijn linkerjas zak. „Wie voor de „Ik geef u dertig seconden om hier vandaan te gaan. De achter-uitgang. Anders Hij wees met zijn hoofd naar de glazen deuren. Er stonden twee poli tieagenten buiten te praten. „En als we het niet doen De dikke man haalde zijn schou ders op. „Dan kom je in de gevangenis te recht. Nog twintig seconden Ze konden niets beginnen. „Ga maar mee, Janet", zei hij zacht. De dikke man grijnsde. „Ik ben blij dat u zo verstandig bent. En als u het in uw hoofd mocht krijgen de achtertrap op te sluipen dan raad ik u dat af. U zou niet ver komen." Hij wees naar de achterzijde van de hal. Zich dwaas en verslagen voelend trok Stephen Janet mee. Ze verdwenen door de deur net op het moment dat de bediende terugkeerde. Zijn mond viel van verbazing open. Hij keek om zich heen. Maar er was niemand te zien. Zelfs de dikke man was teruggekeerd naar zijn grote fauteuil achter de vergulde pilaar. „Wat is hij pienter", zei Stephen bitter toen ze via een zij-ingang op het terras waren aangekomen. „Ja, pienter en verschrikkelijk", zei het meisje. Toen, plotseling opstandig, voegde ze eraan toe: „Stephen, wat moeten we nu doen? Hoe lang kunnen we de politie nog ontlopen? Is er geen ma nier „Ik denk dat José binnen vier-en-twintig uur zijn plannen wel uitgevoerd zal hebben en dan zal het hem niet meer kunnen schelen wat wij doen "Ze stonden bij de balustrade en keken neer op de rij kleedhokjes, de springplank en het smalle stuk strand dat een vijftig meter beneden hen lag. Janet zucht te. ,,Ik ben zo moe", zei ze kleintjes. Hij sloeg zijn arm om haar schou ders. „Arme schat. We hebben ook wel genoeg gehad voor een dag voor een heel jaar. We gaan een plekje zoeken waar we kunnen slapen en enigszins veilig zullen zijn Hij trok haar mee naar de trap. welke van het terras naar het strand leidde. Het stuk strand, dat bij het hotel behoorde, was door een stenen muur omgeven. Het werd van de par terre van het hotel gescheiden door de boulevard. Over de baai twinkel den de lichtjes van Palma nog hel der. Ze staken de weg over. Na even geaarzeld te hebben, hees Stephen zich bovenop de muur en keek even rond. Toen bukte hij zich en hielp Janet omhoog. „Als je zand niet erg vindt", zei hij, „kan ik je een goede nachtrust geranderen „Ik zou zelfs een stapel stenen niet erg vinden", zei ze en sprong van de muur in het zand. Maar ze hadden geluk; naast een van de cabines vonden ze een rub ber matras, die de een of andere luie badgast had vergeten. De cabine ging gemakkelijk open. Hij was leeg en rook naar nat zand en zout water. Janet strekte zich uit op de matras nadat Stephen dapper had geweigerd hem met haar te delen. In een ogen blik was ze in slaap. Stephen maakte een kuil in de zandvloer van de ca bine. Maar hij kon niet slapen. Had hij een kans gemist, vroeg hij zich af? Ze waren in Palma aangekomen maar had hen dat ook maar iets dichter bij hun doel gebracht? De uren verstreken en hij wist dat iedere minuut belangrijk was. Calvo had alles goed voor elkaar. Als ze naar de politie zouden gaan, zou het hun op z'n minst enige uren kosten om die te overtuigen van de waar heid van hun verhaal. Zelfs al werd de Britse consul ingeschakeld te gen de tijd dat de gewichtige ambte lijke molens begonnen te draaien zou Calvo een veilig eind weg zijn En wat zou Arlette Carpath kunnen doen? Zelfs als ze bewees haar echt genoot trouw te zijn ze was net zo goed een vreemdeling op Majorca als Stephen en JanetHij pijnig de zijn hersens tevergeefs om een op lossing te vinden, maar viel eindelijk ook in slaap. Vijftig kilometer van hen vandaan, in het grote huis even buiten Ma- nacor, lag nóg een man met een pro bleem *e worstelen, dat even ernstig en schijnbaar even moeilijk op te los sen was. Ulysses Carpath zat nu al bij na 48 uur gevangen voor de twéé de maal gevangen. Op Dragone ra had hij tegenover Marcus gestaan en hij had geen moment gewei feld. Marcus was de onfortuinlijke ri vaal, een werktuig in zijn handen, een man wiens wil hij altijd naar de zijne kon ombuigen. Vroeg of laat zouden ze tot een overeenkomst zijn gekomen en hij, Carpath zou aan het langste eind hebben getrokken. Vroeg of laat zou Marcus een ver gissing hebben begaan zoals ook inderdaad was gebeurd waar hij gebruik van kon maken. Maar met deze jongeman met zijn grote vochtige ogen, zijn knappe glad de gezicht en zijn slanke handen was het wat anders. Die had nog nooit in zijn leven in iets gefaald en daarom had hij een onverwoestbaar geloof in zichzelf. En hij had een stalen wil; een vasthoudendheid en een kracht, die Carpath als gelijk aan de zijne herkende. Het was niet niet de li chamelijke pijn die hij nu nog vrees de; het was de absolute onmogelijk heid te ontsnappen, de hopeloze toe stand waarin hij zich bevond. Want Calvo had het hem ronduit gezegd: „Verwacht geen hulp, Carpath. De man, die je zou hebben kunnen hel pen, wordt door de politie achterna gezeten en is waarschijnlijk al ge pakt". (Wordt vervolgd' Op deze plaats is onlangs betoogd dat er weinig kans is op een gezamenlijke Amerikaans-Russische maanreis, daar elk der heren „K en K" om prestige- redenen de primeur van een maanlan ding begeert. Nu premier Kroesjtsjev, gekweld door aardse problemen, zich voorlopig uit de maanrace teruggetrok ken heeft, is de situatie grondig gewij zigd. Ook in Amerika, waar zich nu plotseling een aanmerkelijk geringere animo ten aanzien van het maanproject demonstreert, hetgeen onze Washing- tonse correspondent in dit artikel nader toelicht. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Altijd heette het, dat het zo enorm veel zou betekenen voor Amerika's prestige, om het eerst op de maan te landen. De kans om num mer één te zijn lijkt de laatste tijd groter geworden en toch zakt het enthou siasme voor een maanexpeditie in som mige kringen hier aanzienlijk. Nu de Russen zich voorlopig teruggetrokken hebben, behoeven de Amerikanen niet zo beducht meer te zijn voor prestige verlies en het lijkt wel of de vrees om te verliezen bij sommigen sterker is ge weest dan de begeerte om te winnen. Al geruime tijd hoorde men stemmen op- aan om het geld voor de maanvlucht voor het komende begrotingsjaar 1,87 miljard gulden!) liever aan onder wijs op aarde te besteden. Tevens waren er geleerden, die betoogden, dat men nog te weinig van het oppervlak van de maan afwist om het te riskeren, daar Een voorlopig model van de Apollo-cap- sule voor de eerste maanreis (foto hier onder) staat gereed op het proefterrein van White Sands, waar zij vandaag voor experts een proeflancering zal ondergaan. Aange dreven door kleine hulpraketten (d,ie in de ontsnappingstoren boven de capsule zjjn aangebracht), zal de Apollo opstijgen tot een hoogte van onge veer 1500 meter. Daar zal de toren afgewor pen worden, waarna zich drie parachutes ontplooien, die de capsule bij zijn terug keer op aarde moeten afremmen. De proef wordt uiteraard ge maakt met een onbe mande capsule. De tekening hiernaast geeft een beeld van het (verhoopte) ver loop van deze proef lancering. over een jaar doen landen. of zes reeds mensen te ZIJ DIE HET PROJECT willen doorzetten en op dit moment is dat nog de officiële politiek zijn enigszins bezorgd, het getij tegen te krijgen. Zij wijzen erop, dat de race naar de maan tot op zekere hoogte een middel was om de ruimtevaart populair bij de massa (en bij het Congres) te maken, maar in feite staat er natuurlijk veel meer op het spel dan een futuristische race met de Russen: Zouden de Ameri kanen erin slagen, een landing op de maan te maken, dan zou dat tevens inhouden, dat zij allerlei thans nog onopgeloste problemen meester waren geworden. Technisch, wetenschappelijk en niet te vergeten militair zou de prestatie Amerika ongetwijfeld versterken. Maar daarvoor maakt men de massa minder gemakkelijk enthousiast dan voor een spectaculaire race. TOT NADER order ziet het Amerikaanse programma er ongeveer als volgt uit: na dat Glenn, Carpenter en Schirra (in 1962) plus Cooper (in 1963) hun vluchten rond de aarde hadden volbracht die van Coo per duurde 34 uur achtte men het niet langer nodig, eenmansvluchten te maken. In mei 1961 had president Kennedy offi cieel aangekondigd, dat Amerika om streeks 1970 een man op de maan wilde doen landen en de tweede faze project- Gemini genaamd kan in 1964 beginnen. In de Mercury-capsule was slechts plaats voor één man, maar de Gemini biedt plaats aan twee. Men wil dit duo astronauten eerst langdurige cirkelvluchten laten ma ken rond de aarde (twee weken) en boven dien wenst men dat het tweetal in de we reldruimte zal weten aan te haken aan een onbemande Agena-raket. De Gemini moet daartoe uiteraard bestuurbaar zijn. Daarvoor is zij uitgerust met kleine ra ketten. Het Gerhini-plan is in feite een trainingsproject voor vluchten naar de maan. Om de Gemmi-capsule, iq ^mloop te brengén zal men Titan Il-r." bruiken. n MAAR VOOR het ruimteschip, dat de reis naar de maan moet ondernemen heeft men nog veel kolossaler stuwkracht nodig: dat ruimteschip, dat naar de maan zal gaan Be Mercury-capsule (voorgrond) met een model van de Gemini, die twee astronauten zal herbergen. IV. Wie zal zeggen wat er omgaat in zo'n rioolkwab- bel als deze? De soort is bij 'de dierkundigen nauwelijks bekend en van hun innerlijke roerselen is nog nooit ernstige studie gemaakt. Hoe dan ook, deze had, toen Panda hem uit zijn tijdeloze rust wekte, blijkbaar het voornemen opgevat om voortaan een voller, gezelliger leven te gaan leiden. Na een gedaante te hebben aan genomen, die hem aangenaam voorkwam, werkte hij zich nu vastberaden bij Joris Goedbloed binnen, enkele keren groetend met een vriendelijk: „Blub!". Joris was hier echter in het geheel niet van gediend; hij overwon zijn walging, trad recht op de indringer toe, en sprak streng: „Voort, viezerd, scheer u weg! Wie ge ook zijt, ge zijt onzindelijk en niet van goed familie. Keer terug naar het weerzinwekkend hol waar ge uit tevoor schijn gekropen zijt, en verstout u niet de nette woning van een tijdelijk in ruste zijnd zakenman te veront reinigen!" „Blub? blub-blub blub!" antwoordde de aan gesprokene verheugd. Terwijl zijn uiterlijke vorm snel begon te veranderen, bracht hij een natte arm tevoor schijn en drukte hartelijk Joris' uitgestrekte hand. heeft men bij voorbaat Apollo gedoopt en de stuwraket zal de „Satumus V" heten. Deze raket wordt een gevaarte van 108 meter hoogte en de „garage" voor die raket zal 157 meter hoog reiken! Het plan is, dat omstreeks 1970 drie astronauten in een Apollo beginnen met een cirkelgang om de aarde. Vervolgens beginnen zij aan een reis van tweeëneen- halve dag naar de maan. Op 190 kilometer boven de maan gaan zij opnieuw cirkelen nu om die aardsatelliet. Twee astronauten begeven zich dan in een „ruimtesloep" en „roeien" daarmee naar het maanopper vlak, waar zij een of twee dagen blijven voor het doen van verkenningen. Vervol gens keren zij met de helft van hun sloep weer terug naar de Apollo, die geduldig is blijven cirkelen. TERWIJK IK dit neerschrijf, kijkt de maan door mijn venster. Een beetje sceptisch, dacht ik en kijk al even on gelovig terug. We zien het allebei echt nog niet gebeuren, nu de Sovjets het voorlopig hebben laten afmeten en de binnenlandse pressiegroepen in de Ver enigde Staten, die tegen deze „geld smijterij" ageren, steeds meer aanhang vinden bij de Amerikaanse publieke opinie. Tenzij.de heer Kroesjtsjev dubbel spel speelt en in stilte toch doorgaat met zijn eigen plannen om op korte termijn een Russisch maanmannetje te kmccren een mogelijkheid die men stellig niet geheel over het hoofd kan zien. BEIROET (AP). In een graf diep onder de oude Libanese havenstad Sidon is het geraamte gevonden van een ge kroonde vrouwvermoedelijk een Phoe- nicische koningin. Het graf werd acht tien meter onder de grond, onder een Romeinse en een Byzantijnse begraaf plaats in een grot ontdekt. Archeologen zijn van mening, dat het graf deel uitmaakt van een koninklijke Phoenicische begraafplaats. Het is het eerste Phoenicische graf, dat intact ge vonden is. Het graf werd bij toeval ontdekt. Bull dozers maakten een terrein gereed voor het leggen van de fundamenten van een school, toen plotseling een groot gat in de aarde viel en de stenen lijkkisten zicht baar werden. De autoriteiten werden ge waarschuwd en een groep archeologen be gon te graven. Nadat de eerste laag grond weggeno men was kwam een begraafplaats met granieten en marmeren sarkofagen uit de Romeinse en Byzantijnse tijd te voor schijn. De marmeren lijkkisten werden verwijderd en verder graafwerk -leidde naar de grot, waarin een graf, afgedekt met een steen, werd gevonden. Toen de steen van het graf was weg genomen kwam het geraamte te voorschijn van een vrouw, die een gouden kroon, be zaaid met edelstenen, op het hoofd droeg. Aan een ketting om de hals zat een han ger met het beeld van een gekroonde vrouw. Aan elk van de tien vingers van de handen zaten vier gouden ringen en rond de enkels hingen zware gouden ban den. In het graf werden voorts een bronzen spiegel en een 25 cm hoog vrouwenbeeldje van klei gevonden. Bij het geraamte stond 'n potje met „kohl", een soort mascara dat de oosterse vrouwen gebruiken om hun wimpers te accentueren. De archeologen zijn van mening, dat de grot, die de vorm van een tunnel heeft, meer vondsten zal opleveren. Ondanks de zware regenval wordt het graafwerk voort gezet. Sidon ligt 40 km ten zuiden van Beiroet en was eens een belangrijk centrum van de Phoenicische beschaving. Het was een van de vier koninkrijken van de Phoeni- ciërs aan de oostkust van de Middelland se Zee. Zij vormden een Semitisch ras, dat zich 3.000 jaar voor Christus in dit deel van de wereld vestigde. Hun zeeha vens en handelssteden kwamen tot grote bloei. De voornaamste van deze steden was Carthago. Sidon was een basis van de Phoenici sche marine. Thans is het een stadje dat leeft van de omliggende citrusplantages en van een olietankopslag van Tawil. Advertentie Twee nozems uit Tipton in de Amerikaanse staat Indiana, de 17- jarige Herman Cook en de een jaar jongere Jerry Miller, waren op straat slaags geraakt en deswege voor de rechter gedaagd. Diens vonnis luidde: het gevecht overdoen, maar dan met bokshandschoenen in een partij over tien ronden en onder toezicht van een erkend scheidsrechter. Het gevecht is inmiddels in het gebouw van de rechtbank gehouden. Cook won op punten en gaf Miller na afloop de vriendenhand, zoals het sportieve boksers betaamt. (Reuter)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17