„Reële welvaartsstijging in 1964 van ongeveer 6 pet Loonakkoord moet bedrijfsleven nieuwe wegen wijzen - DE BEURS Werkgevers hebben om hoge looneisen gevraagd President van de Nederlandsche Bank: czlszd: I.K.K. veroordeelt de gedwongen block-booking AKU trok 100 min a 5 percent aan Ook Westl. en Utrechtsche Hyp. wijzigen statuten Fiscus ontving IV2 percent meer tot nog toe Lager winstsaldo bij Kip Kampeerwagens Ook KLM heeft interesse voor supersonisch toestel AOW-uitkeringen in zes jaar verdubbeld HOEK VAN HOLLAND- HARWICH Alle aandacht voor ondernemingsraad Dagra 8 (10) over hoger kapitaal SER-rapport nu aan dr. Veldkamp uitgebracht SCHEEPVAARTBERICHTEN Herkapitalisatie bij AMEV goedgekeurd DONDERDAÓ 7 NOVEMBER 1963 19 11 BETROUWBAAR W. G. TWEEKUYSEN Niet te goedkoop Noodzaak VOOR ZAKEN NAAR ENGELAND? GA PER HARWICH-BOOT - U VAART ER WEL BIJ Voorzitter Katholieke ondernemers WALLSTREET „Het komt mij redelijk voor, dat de totale loonsverhoging in 1964 voor niet meer dan ongeveer de helft tot de stij ging van de prijzen van het levensonder houd zal leiden en dan ook voor de helft reëel zal kunnen zijn, als tenminste de importprijzen niet zullen stijgen. Van de totale loonstijging, die met het mini mumloon en de ondernemingsgewijze differentiatie op ongeveer 12 percent komt, zal dus zon zes percent aan ho gere prijzen weggaan. Voor de onder nemers moet worden verwacht dat de winstmarge zal inkrimpen net als in de jaren 1956 en 1962 toen de loonstijging ook die van de produktiviteit overtrof". Dit zei gisteren de president van de Nederlandsche Bank dr. M. W. Holtrop toen hij sprak op de ledenvergadering van het Nederlands Katholieke Werkgevers verbond in Utrecht. Dr. Holtrop vreesde voor de Nederland sche Bank, dat evenals in 1956 de beta lingsbalans op de lopende rekening een flinke aderlating zal ondergaan. Hoe groot deze zal zijn hangt sterk af van het be loop van de export en van de reactie van de binnenlandse bedrijfsinvesteringen op de vermindering van de ondernemings winst. Een loonsverhoging van 6 a 7 percent was volgens de heer Holtrop geheel ver antwoord geweest, daar dan de reële loon stijging op 4 percent was uitgekomen, pre cies het door het Centraal Planbureau be grote cijfer van de produktiviteitsstijging. Dr. Holtrop geloofde beslist niet dat de werkgelegenheid duurzaam zal worden getroffen als achteraf zou blijken dat men thans over zijn doel is heengeschoten. ,,Een te hoog ingesteld reëel inkomen kan door één of twee jaar stilstand vrij snel worden bijgetrokken". Het lijdt geen twijfel, aldus de heer Holtrop, dat vele ondernemingen thans voor moeilijke beslissingen staan waarbij eventueel de keuze zal moeten worden ge maakt tussen reorganisatie of sluiting van niet meer rendabele bedrijfsafdelingen Hierbij moet men bedenken, dat het be ter is onaangename beslissingen tijdig te nemen dan ze uit te stellen tot ze door financiële moeilijkheden worden afge dwongen. „Wanneer het gehele bedrijfsleven onder de prikkel van het nieuwe loonakkoord Advertentie RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Telefoon 55602 De reclame-commissie van de Inter nationale Kamer van Koophandel (I.K.K.) heeft een resolutie aanvaard, waarbij ge dwongen block-booking wordt veroordeeld als een internationaal ongewenste prak tijk. Het gaat bij block-booking om de m°*hode die bepaalde eigenaren van reclame-tnedia volgen om reclame-ruimte of -tijd in twee of meer media in com binatie te verkopen. Zolang er geen sprake is van dwang en er voor de adverteerder een aantrekkelijke kant aan zit zoals bijvoorbeeld door speciale tarieven of voorkeursplaats of -tijd kan block- booking als een aanvaardbare verkoop bevorderende techniek worden beschouwd. Een I.K.K.-onderzoek heeft echter dui delijk gemaakt, dat in een aantal gevallen en landen, vooral in Europa, sprake is van gedwongen block-booking. Zo komt het voor dat ruimte in een bepaalde publi- katie alleen kan worden verkregen, als men tezelfdertijd ruimte neemt in een of meer andere publikaties. Evenzo komt het voor dat men alleen ruimte of tijd kan krijgen in een bepaald medium, als de adverteerder ook ruimte of tijd neemt die hij helemaal niet verlangt. In deze vorm is aldus de I.K.K.-reso- lutie gedwongen block-booking onver enigbaar met de rationele planning van reclamebudgets, aangezien de vaststelling daarvan uitsluitend dient te geschieden op basis van de doeleinden welke de adver teerder nastreeft. De resolutie dringt ter dan ook bij de eigenaren van reclame media op aan, niet ïanger deze methode van gedwongen koppelverkoop toe te pas sen „in een tijd waarin de Europese in tegratie dringend verlangt, dat de recla me-methoden zoveel mogelijk worden ge harmoniseerd". De AKU heeft voor ongeveer 100 min middelen op lange termijn aangetrokken. Deze middelen zullen door de betrokken geldgevers voornamelijk in de loop van 1964 ter beschikking worden gesteld. De overeengekomen rente bedraagt 5 percent. De ter beschikking komende middelen zijn voor een belangrijk gedeelte bestemd voor de financiering van investeringen in de Nederlandse AKU-bedrijven. zich met vernieuwde energie richt op de problemen van organisatie en efficiency dan zal daaruit stellig een bijdrage voort komen tot de werkelijke ruimte, die de enige basis is van onze nationale wel vaart. Eerder had dr. Holtrop nog gewezen op het feit dat de toestand van de betalings balans er in het geheel niet op wijst dat Nederland te goedkoop is. De overspanning is namelijk geen spe cifiek Nederlands vraagstuk. Bij een stij ging van de totale export van januari tot en met augustus 1963 met 9 percent ten opzichte van 1962, steeg de export naar de E.E.G.-landen met 18 percent. Tegelijkertijd liep de betalingsbalans der E.E.G.-landen sterk achteruit. Dit be wijst, aldus dr. Holtrop, dat er in de gemeenschap inflatoire ontwikkelingen aan de gang zijn, veroorzaakt door het Ame rikaanse betalingsbalanstekort en de uit de V.S. gefinancierde vraag naar goede ren en vermogenswaarde. Zoalng de uitbreiding van de industrie groeide met de liquiditeitenmassa, was het te rechtvaardigen dat de stijging van lO' nen die van de arbeidsproductiviteit over trof, aldus de heer Holtrop. De vraag rijst nu of de Europese expansie haar einde niet nadert, waar Amerika de uitstroming van kapitaal aan het afremmen is. Eerst als het einde er is, zal blijken of Neder land inderdaad een kostenvoorsprong heeft op zijn nabuurlanden. Dr. Holtrop wees erop dat Nederland een lager kostenniveau dan de nabuurlanden moet houden. Er is geen land in de E.E.G. dat zo is aangewezen op de uitvoer van goederen en diensten. Het buitenland zal onze goederen uitsluitend kopen als ze be ter of goedkoper zijn. Daarbij komt een Evenals de Friesch Groningsche Hypo theekbank hebben nu ook de Westland- sche Hypotheekbank en de Utrechtsche Hypotheekbank besloten aan eerstdaags te houden buitengewone vergaderingen, voorstellen tot statutenwijziging voor te leggen, behelzende o.m. een wijziging van het maximum dat aan pandbrieven mag uitstaan. Dit maximum wordt, gelijk ook bij de Friesch-Groningsche. verhoogd van het 15-voud tot het 25-voud van het totaal van geplaatst kapitaal en reserves. Blijkens het overzicht van de opbrengst van de rijksbelastingmiddelen heeft de fis cus in de eerste negen maanden van dit jaar 7.880 miljoen ontvangen of wel tweeëneenhalf percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1962. Hier van had 42 percent betrekking op loon- en inkomstenbelasting vergeleken met 41.8 percent in 1962. In de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van Kip Kampeer wagens n.v. te Hoogeveen hebben aandeel houders met algemene stemmen besloten het voorstel tot statutenwijziging goed te keuren. Vooruitlopende op de te houden algemene vergadering, waarin de jaarstuk ken aan de orde zullen komen, heeft de voorzitter meegedeeld, dat het netto-winst cijfer over het afgelopen boekjaar ruim 150.000 heeft bedragen. Over het vorig boekjaar werd een winstsaldo behaald van 310.000. Zoals bekend wordt een onver anderd dividend van tien percent voor gesteld. de bevolking, waar- werkgelegenheid moet enorme groei van door veel nieuwe worden geschapen. De stijging van de beroepsbevolking in Nederland wordt tussen 1960 en 1970 be groot op 14 percent, die in de E.E.G.-lan den gemiddeld op slechts ruim 5 percent. Duitsland verwacht in het geheel geen toeneming. Dr. Holtrop zei dat Nederland bovendien de conjunctuurreserve ontbeert, die Duitsland, Frankrijk en Zwitserland hebben in hun buitenlandse arbeidskrach ten. In Duitsland werken 800.000 vreemde lingen, in Frankrijk 400.000 en in het klei ne Zwitserland 700.000 en bij ons slechts 24.000. Mr. Van Boven pleitte voor een maxi maal benutten van de Wet op de onder nemingsraden. Er is bij de werknemers een sterk gevoel van onbehagen over hun positie. Men vraagt zich af of de onder nemingsleiding bij haar beslissing over op heffing, fusie, verandering van produktie- methoden etc. wel voldoende de belangen van het personeel laat wegen. „Maak daar om van de ondernemingsraad een levend instituut, zei hij, al heeft ze geen beslis singsbevoegdheid, de S.E.R. heeft dat ook niet, maar dat sluit zijn invloed niet uit". Mr. v." Boven meende dat bij aanstelling van de ondernemingsleiding naast tech nische, financiële en commerciële deskun digheid ook moet worden gelet op een positieve instelling op sociaal gebied. 4 De K.L.M. heeft bekendgemaakt, dat zij zich „bij het federale bureau voor de luchtvaart (F.A.A.) in Washington volledig heeft georiënteerd over het Amerikaanse supersonische vliegtuig, het zogenoemde SST-project". Maandag maakte als gemeld de Italiaanse „Alitalia" als eerste buiten landse luchtvaartmaatschappij bekend dat zij een contract had afgesloten voor dé aankoop van drie Amerikaanse superso nische straalvliegtuigen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend In Amsterdam, lulden: Engels pond 10,04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,583.62, Canadese dollar 3,30'/f—3,35'/i, Franse frank (100) 73,25—73,75, Belgische frank (100) 7,16'/>7,21'/!, Duitse mark (100) 90,30—90,80. Zweedse kroon (100) 68,70—69,70. Deense kroon (100) 51,5052,50, Noorse kroon (100) 49,70—50.70, Zwitserse frank (100) 83,20—83,70, Itali aanse lire (10 000) 56,7558,75, Oostenrijkse schil ling (100) 13,90—14,00. Portugese escudo (100) 12.40 —12,55, Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5,92'/i6,07'/i. Het aantal Nederlanders, dat in aan merking komt voor de A.O.W.-uitkering, is van 1 januari 1957, toen met de uit voering van de algemene ouderdomswet werd begonnen, tot einde 1962 gestegen van ruim 720.000 tot omstreeks 850.000. Werd er over het eerste jaar ruim 0,8 miljard gulden aan pensioenen uitgekeerd, het bedrag der toegekende pensioenen be droeg einde 1962 het dubbele hiervan of ongeveer 1,6 miljard gulden. Dit staat in het zojuist verschenen jaarverslag van de Sociale Verzekeringsraad over 1962. De raad voegt hieraan toe, dat er einde 1962 130.000 gerechtigden waren voor het A.W.W.-pensioen; hun pensioenen beliepen in totaal 250 miljoen gulden. INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER, DELI VERDER IN REACTIE Middenkoersaanbod in certificaten Deli is gisteren oorzaak geweest van een flauwe opening op 135.50, tegen een vorige slot- prijs van 139.60. Zoals gewoonlijk liep de prijs later op de middag op tot 137. Op het sterk verlaagde niveau kwamen weer bekende kopers in deze hoek, die de stuk ken opnamen. De handel was kalm. Ook HVA en Amsterdam Rubber moesten ter rein prijsgeven, zij het op kleine schaal. Amsterdam Rubers werden verhandeld op 115 (116Vj> en HVA op 153'/j fl54Va). In deze hoeken ging weinig om, dit in tegenstelling met dinsdag toen de handel in HVA zeer levendig was. Bij de hoofdfondsen hadden lagere koersen de overhand. De koersfluc- Advertentie Of u de dag- of de nachtdienst neemt, u weet zeker dat u op tijd „aan" bent en dat is heel wat waard. U reist zonder hindernissen, uw werkschema verloopt volgens plan. De overtocht per nachtboot is een tijdwinnende, comfortabele slaap-en-vaar-reis voor de zakenman, 's Morgens arriveert u fit in Londen, waar ook 6nelle, gemoderniseerde, interlocale treinen u naar uw verdere plaats van bestemming brengen, waar ook In Groot- Brittannië. De overtocht per dagboot betekènt voor u een ontspannende dag-aan-boord, waarop u vrij kunt nemen of rustig uw bezoeken en besprekingen kunt voorbereiden. Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de „Tax-free"shop. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag of nachtdienst „Het is begrijpelijk dat de vakbeweging met haar eisen zover is gegaan dat de lust van de ondernemers buiten de vakbonden om hogere lonen te betalen zou vastlopen in de mogelijkheden. Bij de recente loon- gevechten is duidelijk geworden dat wü thans de explosieve gevolgen ondervinden van een gebrek aan discipline van werk geverszijde" Aldus mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond gisteren op een ledenvergadering in Utrecht. „Op de rekening die ons werd gepresen teerd", zei mr. Van Boven, „viel niets af te dingen. De onderhandelingspositie van de werkgevers was uit eigen kring onder graven. Vele ondernemers gaven zich te weinig rekenschap van het belang van een loonbeleid". Het is dringend noodzakelijk dat de geordende verhoudingen worden hersteld. De bereidheid der werknemers zich aan het loonbeleid te houden zal an ders nog meer verminderen. De heer Van Boven gaf toe dat de loon politieke-vaarroute niet tijdig is verzet door een onvolmaakte peiling. „Te lang hebben wij een laag loon en prijsniveau als startmotor gebruikt voor industriali satie en export en daarbij vergeten tijdig de choke in te drukken". Mr. Van Boven erkende de poging om het loonoverleg naar onderneming en bedrijfstak te ver leggen als een middel om de loonstrijd levender te maken voor de gewone man. Er is kennelijk een psychologisch tekort, zei hij. De heer Van Boven vroeg zich af of het wel gewenst is dat steeds meer vertegenwoordigers van belangengroepen die geen politieke verantwoordelijkheid dragen, in de Kamer komen. Wij achten dit een gevaar voor de democratie. Dogra stelt voor het dividend over 1962/ '63 te bepalen op 8 percent in contanten over het tot 3.426.300 vergrote winstge- rechtigde aandelenkapitaal. Over 1961/62 werd tien percent dividend voorgesteld waarvan desgewenst vjjf percent in aan delen ten laste van de agioreserve. Dankzij de bevredigende resultaten van de farmaceutische afdelingen is de groeps- winst met ongeveer 35.000 gestegen. Het gehele boekjaar heeft in het teken gestaan van reorganisatie en consolidatie. De onderbezetting van de produktie-appara- tuur bij de overgenomen bedrijven kon geleidelijk voor het belangrijkste deel worden opgeheven. Dit bracht hoge aan loopkosten mee, die merendeels konden worden bestreden uit fusieréserves. Het complex van maatregelen (een mogelijke loonsverhoging met tien per cent, de vaststelling van een minimum inkomen en o.m. de aanpassing van de A.O.W. en A.W.W.-uitkeringen) waartoe de Stichting van de Arbeid heeft geconclu deerd, is naar de mening van de Sociaal- Economische Raad (SER) in overeen stemming met de doelstelling: het herstel van de greep op de effectieve loonvorming en daarmee het veilig stellen van het loonbeleid als instrument van economi sche politiek. Dit blijkt uit het vandaag aan dr. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken en volksgezondheid uitgebrachte derde halfjaarlijks economisch SER-rapport. De raad stelt zich achter de door de Stichting van de Arbeid voorgestelde maatregel ten aanzien van de invoering van een inko mensgrens/inkomensminimum voor loon- trekkenden en de optrekking van enkele sociale uitkeringen. Uit het rapport blijkt évènwel, dat een minderheid in de SER met zorg vervuld is over de voorziene mogelijkheid van een tien percent verhoging van het loonniveau, alsmede van beperkte ondernemingsgewij ze afwijkingen boven in de C.A.O. over eengekomen arbeidsvoorwaarden. Deson danks zou deze minderheid toch de door voering van het akkoord niét willen ont raden. Gesteld wordt, dat het, naar de mening van déze minderheid, van het grootste belang zal zijn dat dé loonontwik keling zich in élk geval binnen de in het akkoord aangegeven grenzen blijft bewe gen. Aastekerk 7 te Suez. Abbekerk 6 te Aden. Abida 5 v. Saigon n .Pulu Bukom. Achilles 7 te Cerro Azul verwacht. Acteon 6 te Lagos verwacht. Adonis 6 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Adrastus pass. 7 The Brothers n. Suez. Agamemnon 6 500 m. n.n.w. P. Rico n. Curasao. Algenib 6 625 m. n.o. Belle eil. n. Antwerpen. Alhena 7 v. Rotterdam. Almdijk 6 v. Rotterdam n. Bremen. Alphacca 6 110 m. z. Kreta n. Duinkerken. Amstelstad 6 720 m. o.n.o. Hokkaido n. China. Amstelveen 6 360 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstelveld 7 te Basrah v. Port Lincoln. Annenkerk 7 te Kaapstad verw. v. Pt. Elisabeth. Area fi 85 rn. z.z.vv Makassar n. Wellington. Arendskerk 7 te Las Palmas verwacht. Ares 6 te Antwerpen. Artemis 6 62 m. z.w. Wight n. Amsterdam. Attis 6 v. Port au Prinec n. Kingston. Atys 7 te Durban vrewacht. Avedrecht 6 136 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Averdijk pass. 6 Gibraltar n. Marceille. Banda 7 v. Bombay n. Cochin. Banggai 6 1000 m. n. Marhall eil. n. San Antonio. Barendrecht 6 v. Rio de Janeiro n. Pto. La Cruz. Batu 6 te Houston. Beninkust pass. 7 Las Palmas n. Dakar. Bennekorn 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Borneo 6 160 m. o. Hongkong n. Tandjong Mani. Bussum 7 v. Curagao n. Guayanilla. Caltex Amsterdam 7 te Rastanura. Caltex Arnhem 6 40 m. o.z.o. R. Fartak n. R'dam. Caltex Delft 7 te Bandar Mashur v. Bahrein. Caltex Eindhoven 6 te Antw. v. Kopenhagen. Caltex Leiden 7 te Kandia verwacht. Caltex Napels 7 in Suezkan. n. Mena al Ahmadi. Caltex Rotterdam 6 72 m. o. Malta n. Port Said. Caltex Utrecht 6 v. Bahrein n. Suez. Camitia 6 v. Curagao n. Punta Cardon. Castor 6 300 m. n.w. Flores n. Amsterdam. Celebes 7 te Marseille verwacht. Ceres 7 te Jeremie. Cinulia pass. 6 Azoren n. Rotterdam. Daphnis 6 te Houston. Eemhaven 5 v. Khoralmufatta n. Khorramshahr. Eenhoorn 7 et Hamburg. Esso Den Haag 6 v. Marsa el Brega n. R'dam. Esso Rotterdam 6 150 m. z.o. Kreta n. Hamburg. Forest Hill pass. 6 Port Sudan n. Suez. Forest Town 7 te Kuwait verwacht. Friesland SSM 6 v, Hull n. Lübeck. Gaasterdijk 6 v. Vlissingen n. Charleston. Gaasterland 6 v. Sao Franc, do Sul n. Paranagua. Gabonkust 6 te Kp. Mount. Grote Dijk *7 te Antwerpen n. Golf v. Mexico. Gulf Hansa 6 45 m. n.o. Tunis n. Rotterdam. Gulf Hollander 6 270 m. z.z.o. Suez n„ Suez. Gulf Italian 6 te Wilhelmshaven. Hathor 6 v. St. Croix n. Sint Maarten. Hollands Diep 6 600 m. o.z.o. K. Leeuwin n. Aden. Irazu 7 v. Punta Arenas n. Talcahuano. Jacob Verolme 6 ten anker Paramonga. Jagersfontein 7 te Lourenco Marques verwacht. Japara 6 100 nr. n.o. Massawa n. Port Sudan. Jason 6 450 m. z.w. Ponta Del Gada (bestemm.). Johannes Frans 5 v. Balboa n. Quinten. Kalydon pass. 6 Muscat n. Turku. Kara 6 te Curasao v. Billingham. Karimun 7 v. Bluff n. Tlmaru. Kasimbar 5 rede Singapore n. Bangkok. Kenia 6 120 m. n. Azoren n. Rotterdam. Kennemerland pass. 6 Teneriffe n. Amsterdam. Khasiella 6 690 m. n.o. Azor enn. Curagao. Kloosterdak 6 v. Antwerpen n. Miami. Koninkswaard 6 120 m. n. Haiti n. Pto. Miranda. Koratia 7 te Kandia verwacht. Korendijk 6 450 m .w. Scillys n. New York. Kreeft 6 v. Narvik n. Rotterdam. Langkoeas 7 v. Londen n. Amsterdam. Limburg 6 680 m. w.n.w. Wake n. Hongkong. Maashaven 6 te Abidjan. Madisonlloyd 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Mainlloyd pass. 6 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Mariekerk 7 rede Muscat. Marnelloyd 7 te Djibouti verwacht. Maron 5 755 m. z.w Azoren n. Bilbao. Mataram 6 40 m. n. Masira n. Damman. Meliskerk 6 te Londen. Memnon 6 te Hamburg. Mentor pass. 6 Dover n. Santo Domingo. Mississippilloyd 7 te Tampa. Montferland 6 700 m. n.o. Recife n. Hamburg. Muiderkerk 6 75 m. z. Napels n, Genua. Munttoren 7 te Curagao verwacht. Naess Commander 6 110 m. o. Malta n. Whitegate. Naess Lion pass. 6 Linosa eil. n. Rotterdam. Naess Tiger 7 v. La Salina n. El Palito. Neder-Eems 6 41 m. z.z.w. Socotra n. Penang. Neder-Elbe 6 te Port Said v. Beyrouth. Nestor 6 v. Bremen n. Amsterdam. Nista pass. 6 Lissabon n. Zwarte Zee. Niikerk t v. Fremantle n. Aden. Oldekerk 6 480 m. z.o. Sokotra n. Fremantle. Oranje 6 v. Southampton n. Amsterdam. Oranje Nassau 6 te Hamburg v. Amsterdam. Osiris 7 te Curagao v. Paramaribo. Overijsel 8 te Dar es Salaam verwacht. Pacaya 7 te Callao verwacht. Parthenon 6 te Maracaibo v. Puerto Cabello. Philine 6 18 m. n.n.w. Finisterre n. Skaramanga. Philippia 7 te La Skhirra. Polydorus 7 te Labuan verwacht. Prins der Nederlanden 7 te Kingston. Prins Frederik Hendrik 7 te Cleveland Prins Maurits 6 450 m. w. St, Vincent n. Cadiz. Prins Will. George Fred. 6 v. Londen n. Glasgow. Prins Willem III 6 v. Montreal n. Le Havre. Prins Willem V 5 v. Glasgow n. Montreal. Provenierssingel 6 140 m. z.z.o. Suez n Aden. Purmerend 6 ten anker rede Heysham. Pygmalion 6 47 m. n. Irakloni n. Alexandra. Rempang 6 v. Aden n. Colombo, Riouw 8 te Hongkong verwacht, Roebiah 8 te Mombasa verwacht. Rossum 6 70 m. z.z.w. Casquets n. Rotterdam. Rotti 7 v. Rotterdam n. Lissabon. Saloum 5 v. Rouen n. Dakar. Sarpedon 6 850 m. n.o. Guadeloupe n. La Guaira. Simonskerk 6 v. Mombasa n. Aden. Situla 6 te Rotterdam. Socrates 6 te Aruba v. New Orleans. Soestdijk 6 te Bremen. Sommeldijk 7 te Rotterdam. Spaarnekerk pass. 6 Gibraltar n. Antwerpen. Stad Amsterdam 6 v. Catania n. Sagunto. Stad Den Haag 6 450 m. w.n.w. Finisterer naar Golf van Mexico. Stad Kampen 6 150 m. n. Azoren n. Norfolk. Straat Banka 6 v. Mauritius n. Singapore. Streefkerk 6 te Port Elisabeth. Tacana 7 te Tampico, Tahama pass. 6 Muscat n. Porto Marghera. Tamara 7 rede Venetië. Tjibodas pass. 6 Kp. Del Gado n. Beira. Tjimanuk 6 v. Durban n. East-London. Tjitarum 7 v. Bluff n. Sydney. Towa pass. 6 Kp Finisterre n. Dakar. Triton 6 v. Fort Liberie n, Puerto Plata Tweelingen 6 v. Lulea n. Rotterdam. Ulysses 7 te Georgetown. Van Heemskerck 6 te Yokkaichi. Van Linschoten 6 300 m. z.w. Maurit. n. Durban. Van Waerwijck 7 v. Lautoka n. Melbourne. Videna 6 500 m.è z.o. Kp. Race n. Monteral. Vivinara 7 te Thameshaven. Vlieland 6 te Singapore. Waardrecht 6 150 m. o. Hakodati n. Fushikl. Waterland 6 v. Las Palmas n. Santa Cruz. Westertoren 6 300 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Wieldrecht 6 v. Tobata n. East-London. Willemstad 7 te Georgetown verw. v. P'marlbo Witmarsum 6 v. Hamburg n. Antwrepen. Woltersum 6 270 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Wonogiri 7 te Kotka verwacht. Wonosobo 6 v. Noumea n. Honiara. Zafra 6 370 m. z.z.w. Colombo n. Sydney. KLEINE VAART Adine verm. 6 v. Antwerpen n. Rotterdam. Admiraal Courbet 6 te Liverpool. Admiraal Nelsón 7 v. Antwerpen te Belfast verw Aeneas 6 40 m. w. Kp. Mtttapan n Rhodos. Anna Broere 8 v. Billingham te Leningrad verw. Ardeas 5 40 m n. Burlings n. Lissabon Arnoudspolder 7 v. Rotterdam te Lissabon verw. Atlas 6 55 m. n.o. Valencia n. Valencia. Binnenhaven 6 te Galloper n. Rouaan Borculo 6 25 nr. o. Sandhammern n. Stralsund. Bosco pass 4 Lizard n. Manchester. Brouwersgracht pass. 6 Goeree n. Antwerpen. Cadans 6 in Washbay n. Goole. Calchas 6 dwars Lissabon n .Rotterdam. Cheetah 9 te Savannah verwacht. Coccinelle 6 200 m. z.w. Ouessant n. Kenitar. Corn. Broere 8 of 9 v. Leningrad te Immingham. Corrie Broere 5 of 6 v. Coleraine te Bayonne. Daje Böhmer 6 20 m. z.w. Trafalgar n. R'dafn. Dido 6 v. Santander n. Vigo. Driebergen 6 te Dover n. Londen. Engelina Broere verm. 6 v. Antw. n. Duinkerken. Geestdiep 6 35 m z.o. Smithknoll n. Maassluis. Gouwestroom 6 25 m. n.w. Goeree n. Londen Gramsbergen verm. 9 v. Bordeaux n. Casablanca. Groningen 6 120 m. z.w. Texel n. Antwerpen. Hontestroom 6 35 m. z.o Longstone n. Leith. Insp. Mellema 5 60 m w. Lindesness n. Randers. Kaap Falga 6 dwars Bergen n. Amsterdam. Leend. Broere 6 30 m. z o. Smithsknoll n. R'dam. Leonidas 6 150 m. z.o. Malta n. Catania. Leuvehaven verm. 8 v. Gothenburg n. Aarhus. Meidoorn 9 v. Oporto te Rotterdam verwacht. Midas 6 10 m. z. Finisterre n. Barcelona. Milhras 6 15 m. z.w. Finisterre n. Cadiz. Nassauhaven verm. 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Pavonis pass. 6 Texel n. Stockholm. Philetas 5 25 m. n. Burlings n. Ceuta. Rijsbergen verm. 6 v. Partington n. Stavanger. Spaarneborg 6 140 m. o. Flambrohd. n. Hamburg. Spolanda 6 dwars Varne n. Rotterdam. Spolesto 6 40 m. n. Longships n. Vlaardingen. Statenlaan 6 te North-Foreland n. Londen Stella Polaris 6 10 m. z. Ouessant n Rotterdam. Stella Prima verm. 6 v. Bilbao n. Rotterdam Taras 6 60 m. w. Algiers n. Palermo. Thaletas 6 20 m. o.n.o. Cartagena n. Lissabon. Tjamme 6 te Oostende n. Duinkreken. Ubbergen 6 te IJmuiden n. Klaipeda. Wester-Eems 8 60 m. n. Casquets n. Bordeaux. Willy 6 te Sandettie n. Drogheda. IJselhaven verm. 7 v. Kenitra n. Duinkerken. IJsselborg 6 te Delfzijl. SLEEPVAART Holland 6 n. Finamar t.h.v. Huibertgat. Simson 6 et Scheveningen met Seheveningen 36 Titan 5 voor reparatie te Amsterdam. Willem Barendsz en Zeeland 4 te Brisbane. tuaties blevèn gedurende de gehele middag binnen zeer nauwe grenzen. Philips lag bepaald flauw in de markt op 147.30 (f 148.80). Unilever en Kon. Olie verloren ieder een halve gulden op respectievelijk 139.50 ên 164.40. AKU kon zich goed handhaven op 50772, terwijl Hoogovens twee punten lager werden geadviseerd op 568. VERHANDELDE FONDSEN 6 november 5 november Totaal 425 454 Hoger 149 (35,1%») 172 (37,97#) Lager 185 (43,5%)) 181 (39,9%>) Gelijk 91 (21,4*/#) 101 (22,2%>) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 163,60-164,30 gl Philips 146,20—146,70 Urtilever 139,20—139,50 Stemming: Nauwelijks prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie163,60—163,70 163.90 Philips 143,50 146,70 Unilever 139,139, Deli Mij 135—135,80 135,— Vorige slotkoers De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC ver wacht dit jaar een winst van f 30 miljoen. Het vorig Jaar werd nog een verlies geléden van 120 miljoen. A'dam Rubber 115 H.V.A 153V* A.K.U 507% Deli Mij 136,20 Hoogovens 568 Philips Gem. Bez. 146,9-5 Unilever 139,30 Dordtsche Petr. 786% K. Ned. Petr. Mij. 164,25 Holl. Am. Lijn. 120% KL.M 48.50 K.N.S.M 15874 Ned. Stoomv. Mij. 146 Ommeren, Phs. v. 292 Seheepv. Un. Ned. 142% Interunie 200,— Nefo 114. 225, Unitas 538, Ver. Bezit v. 1894 131, Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij. 355 Rotterd. Bank.... 34174 Twentsche Bank. 30672 Albert Heijn 651 Amstel Brouwerij 395 Berkel's Patent 252 Bols 1024 Bührm.-Tetterode 704 Fokker 364 Ford 908 Gelder Kon. Pap. 231 Gist Spir.f. Kon. 360 Van der Heem 290 Heineken's Bier 455 Hoogenbosch Sch. 359 Indola 47472 Kon. Zout-Ketjen 772 Müller Nat. Bezit 33572 Ned. Kabelfabr. 440 Philips Pref 57,50 Stokvis 186 Thomassen Dr. 778 Ver. Machinefabr. 219 Wessanen 440 Wilton Fijenoord 2657» Zwanenberg-Org. 917 Billiton Mij. II 450 Aluminium Ltd. 2774 American Motors 21 Anaconda 48t| Bethlehem Steel.. 31»/s Cities Service..!. 6474 General Motors.. 85J(, Kennecott Copper 7474 Republic Steel 41 Shell Oil 4474 U.S. Steel 54 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdaihsche Bank) Dé koersen in Wall Street zijn gisteren flink gedaald als gevolg van het besluit van de Federal Reserve Board de dek kingspercentages van 50 tot 70 percent te verhogen. Bij het begin van de handel kwamen er al verliezen voor tot ruim een dollar. In de middag kwamen verkoop- golven opzetten waardoor niéuwe dalingen intraden. Aan slot kwamen verliezen voor tot ongeveer drie dollar per aandeel. Flauw waren vooral auto's, staalwaar- den en olies. Dit gold ook voor de meeste sporen, olies en non-ferro's. Van de 1352 verhandelde fondsen warén er 773 lager, 295 hoger en 284 sloten onveranderd. De omzet steeg tot 5,6 miljoen shares tegen 5,4 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 744.03 5.19), spoorwegen 169.07 0.77) en openbare nutsbedrijven 137.45 0.89). Óp dè buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Algemene Maatschappij tot Exploitatie van Verzeke ringsmaatschappijen (AMEV) is gisteren het voorstel tot herkapitalisatie met 25 percent, aanvaard. Hierdoor konden evenwichtige ruilaan- biedingen worden gedaan aan de aandeel houders van de Levensverzekeringmaat schappij „Utrècht", dé Verzekeringmaat schappij Holland van 1859 en de Levens verzekeringmaatschappij HAV-bank. Dit in verband met de voorgenomen nauwe sa menwerking tussen deze drie maatschap pijen in de AMÉV. Enkele aandeelhouders leverden kritiek op het voornemen, niet-royeerbare certifi caten aan te bieden. Het bestuur was evenwel van oordeel dat deze vorm mede met het oog op de belangen van de verzekerden van de drie maatschappijen in de bestaande constellatie de aange wezen vorm is. De heer J. P. W. Bol, mr. J. Wilkens en ir. J. van den Broek werden benoemd tót commissaris en mr. J. P. Bol, de heer G. W. van Bergen Walraven en dr. D. Houtzager tot lid van de raad van beheer De benoeming van de heren Wilkens. Van den Broek. Van Bergen Walraven en Hout zager geschiedde onder het voorbehoud, dat de voorgenomen samenwerking stand komt. De benoemingen gaan 1 januari 1964 in. tot per

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19