Reddingsboor bereikt de plaats van de ingesloten mijnwerkers Grote boor komt juist op geschikste plek terecht Supralux BONT HET WEER Conjunctuurpolitiek voor het komende jaar nog vaag Antiraket-raket in parade op het Rode Plein Ook voor naar Enorme benzolbrand in Marcinelle Nieuw ziekenhuis in IJmuiden Premier Djoeanda van Indonesië overleden m Noodweer in het noorden van Italië Minister Witteveen geeft voorlopige prognose over de gevolgen van de loonoperatie Ambtenaren in Amsterdam willen 25 pet Winnen lange rokken het van de korte? S 'd 49e JAARGANG NUMMER 4 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 Nederlandse tankauto in de lucht gevlogen «W'MORRIS before ifou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Wisselend bewolkt Vrouwen Het woord is aan In de krant van heden: mtJ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, HaarlemifclPirectie^PAV^Peereboc^j_ (Van een speciale verslaggever) BROISTEDT, donderdagmiddag. Van morgen vroeg is tot verrassing van allen die bij het reddingswerk betrokken zijn, de grote boor toch terecht gekomen op de plaats die men aanvankelijk wilde berei ken: precies aan de rand van het hol onder de grond waar de elf overlevenden van de ramp opgesloten zitten. Zij hebben hun laatste nacht onder de grond doorgebracht. Een onwaarschijnlijke hoeveelheid geluk heeft hun twijfelachtige reddingskansen tot bijna volledige zeker heid doen stijgen. BRUSSEL Vanochtend tegen acht uur is op het terrein van het hoogoven- bedrijf van Thy ie Chateau in Marcinelle bij Charleroi een Nederlandse tankauto, die benzol stond te laden, in de lucht ge vlogen. Het vuur sloeg over naar een op slagtank, die ongeveer zeventig ton ben zol bevatte. Er stegen reusachtige rook wolken omhoog die de lucht boven Char leroi verduisterden. Brandweren uit ver scheidene omliggende plaatsen vatten de strijd tegen het vuur aan. In de omtrek werden door de ontplof fing vele ruiten vernield. Volgens de eer ste berichten zou er slechts één man, een Griekse arbeider, bij de ontploffing ge wond zijn. Over het lot van de chauffeur van de tankauto wist men nog niets te zeggen. Het enige wat omstanders kon den meedelen was dat de Nederlander zich vrij dicht bij de wagen bevond, toen de ontploffing plaatshad. Volgens latere berichten zijn ook drie Belgische arbeiders gewond. Over het lot van dé bestuurder en de bijrijder van de Nederlandse tankauto, die toebehoort aan een firma in Ouder kerk aan de IJsel, was tegen de middag nog niets bekend. Men meende dat zij in paniek op de vlucht waren geslagen. De brand in de benzoltank was om streeks het middaguur nog steeds niet ge blust. De twee Nederlandse chauffeurs, Cor nells van der Pijl uit Stolwijk en Adrianus Dekker uit Ouderkerk werden later onge deerd teruggevonden. Zij waren weggehold om dekking te zoeken tijdens de explosie. Advertentie Een afwijking van veertig centimeter die ontstond op een diepte van veertig meter heeft de reusachtige boorkop ten slotte nog in de goede richting gestuwd. Nauwkeurige metingen hebben dit aange toond. Acht minuten over zes vanochtend duwt de perslucht met een druk van bijna tien atmosfeer een wolk van stof en kleine steentjes door een gat van ongeveer tien centimeter doorsnede in de ruimte van vijf bij twee meter grondoppervlakte waar de elf mannen dicht opeen gedrongen het ge dreun van de nog slechts langzaam malen- dè boor steeds dichterbij hadden horen komen. Door de microfoon van de radiowagen klonk een ontzaglijk gehoest en geproest. De lucht kon dankzij de hoge druk via steenbreuken ontsnappen door het boorgat voor de verzorging dat men niet heeft kunnen gebruiken. Een afschuwelijke schrik had de man nen beneden op dat moment bevangen. Zij schreeuwden angstig: „we stikken hier, we stikken. We willen naar buiten, er uit." Maar snel maakte de angst plaats voor opluchting, de rustige stem van de man aan de microfoon boven temperde hun vrees en eindelijk was het zover dat de mijnwerker Wolter van beneden riep: „zend nu maar gauw een flesje naar be neden Voor de eerste maal hebben de mannen in het vooruitzicht van de vrijheid kunnen ontbijten. De steenval is zeer gering ge bleven. Directeur Stein heeft later nog eens verteld hoeveel geluk men bij deze redding tot nu toe heeft gehad. „In deze omgeving", zei hij, „bevinden zich ongeveer vijftig van dit soort onder aardse holen. We 'hadden eén plaats uitge zocht om te boren, maar daar was het niet mogelijk om het boorapparaat op te stel len." De leider van de metingen vroeg: maakt het wat uit als ik twee meter ver derop is. staan?" „Neen" antwoordde Stein. Maar deze twee meter hebben voor deze elf mannen het verschil tuséen leven en dood betekend. Om zeven uur vanochtend toen een be- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Verwachting tot morgenavond! Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. De zelfde of iets lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ter vervanging van het oude gebouw aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost zijn er plannen in Den Haag ingediend voor de bouw van een geheel nieuw ziekenhuiscomplex gelegen aan de Velserduinweg. Men hoopt de rijks goedkeuring voor dit miljoenenproject in 1965 binnen te hebben waarna de bouw in 1970 voltooid zal kunnen zijn. Deze foto van de maquette van het nieuwe Antoniusziekenhuis in IJmuiden geef een goede indruk van het indrukwekkende gebouwencom plex, dat een oppervlakte van 4l/i ha beslaat. In het hoge gebouw in het midden zullen op een onderbouw van drie lagen in tien verdiepingen de verpleegafdelingen komen. Daar achter is het nieuwe klooster van de zusters Franciscanessen geprojec teerd. De kapel staat via een loop brug met het hoofdgebouw in ver binding. Links op de achtergrond ziet men de twee internaten voor het huishoudelijk personeel met zestig woningen en voor honderd leerling verpleegsters (zes bouwlagen). Het lage gebouw daartussenin is de ver pleeg stersschool met cursus- en prak tijklokalen. Het lage gebouw rechts van het hoofdgebouw in de poli kliniek met daaraan grenzend in drie bouwlagen het behandelblok. Voor het ziekenhuis, waarvan de bouw kosten op f 20 miljoen zijn begroot, komt een groot parkeerterrein. De hoofdingang van het Antoniuszieken huis zal zich aan de Velserduinweg bevinden. (Zie pagina 13) gin was gemaakt met de verwijding van het kleine boorgat slechts een cen timeter per minuut zakte de boorkop zonder dat nog lucht onder druk werd ge bruikt. De vrouwen van de ingeslotenen wer den gewaarschuwd. Zij dromden met ge vouwen handen en gebogen hoofden in een kleine kring tezamen. Twee zakten in el kaar. Ze werden door Rode-Kruishelpers met kalmerende middelen en thee met rum weer bijgebracht. Uren voordat de eigenlijke redding kon beginnen liep er een moeder rond met vier kleine kinde ren die alle vier een grote bos bloemen meezeulden. Zo is dan tenslotte op een diepte van 56 meter de dageraad van de verlossing voor elf dappere mijnwerkers aangebro ken. De boor maakt het gat nog iets dieper om het onderste deel van de reddingsko- ker ver genoeg te kunnen laten zakken. Vanmiddag gaat eerst een man van de Grubenwehr naar beneden. Daarna wor den de kompels één voor één door de schacht die aan de onderzijde slechts 445 millimeter breed is naar boven gehaald. In angstige spanning slaan vrouwen van de ingesloten mijnwerkers de boorwerkzaamheden gade. DJAKARTA (AP, Reuter) De Indone sische minister-president Djoeanda is woensdag in Djakarta aan een hartaan val overleden. Hij was 52 jaar. De premier woonde de opening bij van een nieuwe zaal van hotel „Indonesia". Hij zakte plot seling in elkaar onder het dansen. De in allerijl ontboden lijfarts kon geen hulp meer bieden. Dr. Djoeanda, econoom, ingenieur en staatsman, was geen lid van een politieke partij. In verschillende regeringen beheer de hij portefeuilles, onder andere die van economische zaken, openbare werken en verbindingen- In 1956 werd hij speciaal be last met de economische planning en had hij als minister van staat het toezicht op de uitvoering van het vijfjarenplan. In 1957 werd hij premier. Verschillende ma len fungeerde hij als waarnemend-presi dent. Djoeanda bracht onder andere be zoeken aan de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho- slowakije en Joegoslavië. Als mogelijk op volger van Djoeanda wordt genoemd dr. Leimena, de plaatsvervangend minister president. Stelende soldaten. De marechaussee heeft twee militairen van de legerplaats Havelte aangehouden, die zich aan tal van diefstallen schuldig hebben gemaakt. Zij zijn afkomstig uit Haarlemmerliede en Be verwijk. In Heerenveen hebben zij een kostbare camera ontvreemd uit een auto en een transistorradio uit een andere wa gen. De militairen hebben toegegeven de diefstallen, evenals een inbraak in een kleuterschool in Akkrum (Fr.) te hebben gepleegd. Rabindranath Tagore: Er is veel droevigs en tragisch en on gerijmds in het leven, maar er is niets verkeerd, zelfs het kwaad niet. Weerrapporte n 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's MILAAN (AP) Op de derde achter eenvolgende dag van onophoudelijke regen staan een twaalftal steden in Noord-Ita- lië blank De autoriteiten hebben bevel gegeven tot ontruiming van een aantal woningen die door aardverschuivingen be dreigd worden, (Van onze parlementaire redacteur) De nationaal-economische gevolgen van de komende loonoperatie, de prijs stijgingen en het aanpassingsprogramma van de regering zijn nog niet te schat ten. Vooral door de grote omvang van de loonoperatie is het bijzonder moeilijk nu al het effect ervan te becijferen". Dit zei de minister van Financiën, prof. Witteveen, gistermiddag bij de alge mene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. „We moeten voorlopig in de mist varen en ons daarbij laten leiden door onze intuïtie. Pas in dé loop van 1964 zal het Centraal Planbureau na grondige studie betrouwbare prog noses kunnen geven". De minister gaf wel een voorlopig in zicht in de aard van de gevolgen. De investeringen in de particuliere sec tor zullen dalen doordat de loonsverho gingen onmogelijk allemaal in de prijzen kunnen worden doorberekend en derhalve de winstmarges zullen verminderen. De spanning op de arbeidsmarkt zal dalen door vermindering van de overheids uitgaven. Aanvankelijk echter zal de loons- stijging de spanning nog iets verhogen- De groei van het nationale produkt- zal verminderen. De betalingsbalans, die in het derde kwartaal van 1963 geen overschot meer vertoonde, zal binnenkort een tekort gaan vertonen, maar zich later weer herstel len. De arbeidsproduktiviteit zal door de vermindering van de spanning op de ar beidsmarkt gunstig worden beïnvloed. De optrekking van het loon- en prijs peil moet, zo waarschuwde de minister, een „eenmalige" operatie zijn. „Er be staat groot gevaar dat wij door het even wichtspunt heen naar de andere kant v- doorschieten. Omdat wij niet weten hóe groot de ruimte is. Voorzichtigheid is dan ook geboden". De minister wees er met nadruk op, dat het effect van de verandering van het loon- en prijspeil langzaam zal door werken. Na deze doorwerking zal het beleid weer gericht moeten worden op het bereiken en handhaven van de sta biliteit. De minister stak aan het slot van zijn betoog allen die van de komende ope raties een permantente inflatie vrezen, een hart onder de riem. „We moeten niet denken dat inflatie in de toekomst onvermijdelijk zal zijn. Als er 'n mystieke kracht is die voortdurend inflatie schept, dan is deze te vinden in het internationa le geldstelsel. Door dit stelsel te herzien kunnen wij voortgang van de inflatie voor komen". Minister Witteveen ging uitvoerig in op de oorzaken en achtergronden van de hui dige economische spanningen. Spanning was er al enige tijd, aldus de minister, en de openheid in de E.E.G. leidde ertoe, dat wij van de inflatoire ontwikkelingen in Frankrijk en Italië een sterke impuls ondervonden. De kruik is zo lang te water gegaan tot zij barstte. De minister be streed dat de spanning een structureel ka rakter heeft. „Wij zitten in een conjunc turele stroomversnelling en daarom heb ben wij een typisch conjunctureel pro gramma opgesteld. Het programma is dan ook van tijdelijke aard". De miljoenennota is indertijd opgesteld in sterke samenhang met de structurele ontwikkeling van onze economie, zo be toogde de minister. Dat de impulswerking van de begroting 1964 dubieus geweest zou zijn, bestreed hij met erop te wijzen dat de impulswerking van de vorige be groting vrijwel geheel overeenkomstig de verwachtingen is geweest. (Zie verder pag. 2) MOSKOU (Reuter en AP). De Rus sische minister van Defensie, maarschalk Malinovsky, heeft vandaag vanaf het mau soleum op het Rode Plein in een toespraak gezegd, dat de Sovjet-Unie in de afgelopen 46 jaar „een reusachtige sprong had ge maakt van achterstand naar de toppen van vooruitgang". Met uitzondering van nieuwe onder scheppingsraketten voor lange afstand was de traditionele militaire parade op het Rode Plein gelijk aan die van de eerste mei. De commentator van radio-Moskou zei toen de batterij van vier raketten het Rode Plein oprolde, dat het de projec tielen waren waarvan premier Kroesjtsjev had gezegd, dat „ze een vlieg in de ruimte kunnen raken". Het Russische persbureau Tass verklaar de: „Bij recente oefeningen hebben deze luchtafweerraketten getoond, dat zij alle eventuele moderne lucht- of ruimteaan valswapens" kunnen raken. Het nieuwe wapen, vermoedelijk een zo genoemde antiraket-raket, werd getoond nadat maarschalk Malinovsky verklaard had dat de strijdkrachten uitgerust zijn met de allerlaatste technische snufjes om elke eventuele agressieve aanval een ver nietigende slag toe te brengen. Premier Kroesjtsjev nam woensdag in het congrespaleis van het Kremlin deel aan een ceremoniële bijeenkomst ter ge legenheid van de 46ste verjaardag van de Russische revolutie. Op een gisteravond gehouden vergade ring van de afdeling Amsterdam van de Algemene Bond van Ambtenaren hebben de 650 aanwezige leden met overwegende meerderheid een motie aangenomen waar in de eis wordt gesteld de salarissen van het overheidspersoneel met 25 percent te verhogen. Nikolai Podgomy, lid van het partij- presidium en secretaris van het centrale comité, die het traditionele jaarverslag voorlas, zei over de Russische economische vooruitgang, dat de Russische produktie vorig jaar nog maar veertig percent klei ner was dan die van de Verenigde Staten. De slechte graanoogst weet Podgorny aan het slechte weer. De droogte in West- Siberië en Kazakhstan was de ergste sedert 75 jaar. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, stuurde zijn Russische ambtgenoot Gromyko een geluk wens, waarin hij de hoop uitsprak dat „de grote vriendschap" tussen de twee commu nistische staten verstevigd en vergroot zal worden. In Peking waren verscheidene Russische diplomaten op een feestelijke vergadering, die door ongeveer vijftienhonderd per sonen werd bijgewoond. Het podium was met Chinese en Russische vlaggen versierd. Advertentie De mode is grillig en de vrouw is haar gewillige slavin. Maar een 'lange mode' lijkt toch wel onwaarschijnlijk. Nee, dan heeft de nieuwe Finse mode een grotere kans. Dat is de goede gewoonte om bij elke broodmaaltijd Finnbrod te serveren. Finnbrod houdt slank, is voedzaam, licht- verteerbaar en rjjk aan belangrijke ei witten en vitaminen. En dank zij een speciaal bakprocédé blijft het kersvers- maandenlang. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin Süct.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1