Hoog bezoek aan Noordzeekanaalgebied Heden en toekomst van havens, kanaal en oevers L. I - ill fd VISSERS COR OLY Uitbreiding op Het Hoge Duin Gevonden TELSTAR-FANS Zo gaat het ook T I DIK SPECULAAS 1 Ijii erom *8 Faillissementen Prov. Staten bezochten Noordzeekanaalgebied auto rijders Huurtoeslagen in Velsen NIEUWE TRAWLER VOOR BELGISCHE VLOOT Boekbind-cursus Bazaars 1 St. Nicolaas-eadeaus DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 7 „Door de bomen het bos niet zien" Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien Examens R 1 tfefOndM dt tovJuTboMfiM Mi „Men heeft mfj gezegd dat er op het ogenblik niet minder dan negentien commissies en subcommissies zich bezig houden met de toekomstige ontwikkeling van het Noord zeekanaalgebied. Hieronder zijn heel belangrijke, en niet alleen commissies, want ook de Rijksdienst voor het Nationale Plan houdt zich hiermede bezig en dan uiter aard de Planologische Dienst van de Provincie, de Commissie Prinsen, commissies uit de Amsterdamse en Zaanse Kamers van Koophandel en verscheidene subcommissies van deze commissies. Het Noordzeekanaalgebied moet dus wel zeer bijzonder zijn. Ik zou durven zeggen dat het dit ook is en zelfs in vele opzichten verschilt van andere gelijksoortige gebieden in Nederland en Europa". Met deze woorden is de heer F. de Boer. secretaris van het bestuur van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal zijn toespraak begonnen tot de leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, tij dens een lunch die werd aangeboden door de directie van de Artillerie Inrichtingen, na een bezoek aan het grote waterstaats werk aan de pieren van IJmuiden. Lang voordat er sprake was van een Noordzeekanaal vond aan de boorden van IJ. Zaan en Spaarne een economische ont wikkeling plaats, die in de 17e eeuw de bewondering en laat ons gerust zeggen, ook de afgunst van heel Europa opwekte. Amsterdam werkte zich in korte tijd op tot de eerste haven- en handelsstad van de wereld, terwijl de industrie aan Zaan en Spaarne gebaseerd op de windkracht een eerste plaats in Europa innam. De ze ontwikkeling was zeker niet te danken aan onze bodemschatten, want die hadden wij toen niet, maar was wel een gevolg enerzijds van onze gunstige ligging ten aanzien van het toenmalige verkeer en anderzijds door de geaardheid van de be woners van dit gebied. De heer De Boer vervolgde: In de loop der jaren gingen de natuur lijke verkeerswegen hard achteruit, maar kwamen kunstmatige verkeerswegen tot stand die er voor zorgden dat het eens op handels- en industriegebied verworve ne niet verloren ging. Wij hebben vandaag gezien wat er op het gebied van de waterbouwkunde in IJmuiden plaats vindt, terwijl in de jaren die achter ons liggen de verbinding te wa ter met het achterland op de hoogte van de toenmalige tijd is gebracht. Helaas ver andert deze tijd heel snel en moeten wij nu al weer constateren dat de grote ver beteringen aan de haven van IJmuiden en aan het Noordzeekanaal dreigen niet het volle nut te zullen kunnen afwerpen wan neer geen nieuwe ingrijpende verbetering tot stand wordt gebracht in de waterver binding met ons achterland, het Amster dam-Rijnkanaal, dat pas in 1952 is geopend Het is enigszins jammer, dat wij op deze dag dat wij ons verheugen over de vor deringen die in IJmuiden worden gemaakt, alweer onze beduchtheid moeten uitspre ken over de snelheid waarmede het Am sterdam-Rijnkanaal dreigt achter te raken bij de eisen die het moderne verkeer stelt. Zorg voor toekomst Deze zorg voor de toekomst mag ons echter niet de ogen doen sluiten voor wat wij reeds bezitten, het grootste zeekanaal voor de zeescheepvaart met de grootste diepte ter wereld, een dokhaven die zich uitstrekt van IJmuiden tot Wijk bij Duur stede over meer dan 80 k.m. Een haven zonder eb en vloed en zönder stroom, een voordeel dat. voorzover mij bekend, ner gens anders ter wereld wordt gevonden en dat de haven van Amsterdam uitzonderlijk gunstig maakt voor de opslag en overslag van massagoederen. f Advertentie Dit is zeker niet van toepassing op onze uitgebreide kollektie ge schenk-artikelen voor „5 december". Onze adviseuses maken u het kiezen gemakkelijk. Zij bemerken dadelijk wat u wénst. Wat u koopt, koopt u tot uw volle tevredenheid. Horloges, wekkers, klokken, Gero-artikelen, Rónsoh aanstekers, Constant en HDZ verlovingsringen, gouden en zilveren sieraden, modieuze brilmonturen enz. Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4931 j De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 5 november 1963 in staat van faillissement verklaard: W. Paardekoper, wonende in Beverwijk, Van Breenstraat 34. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 5 november 1963 geëindigd het faillissement van Hendrik Jan Bakker, gewoond hebbende in Aals meer, in een woonark achter perceel Uiterweg 269, thans wonende in Amster dam, van beroep vertegenwoordiger, uit gesproken dd. 3 mei 1960, curator mr. J. Jansonius, advocaat en procureur in Haar lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 1 november 1963 geëindigd het faillissement van Martinus Christiaan Hoole, handelaar in oude me talen, wonende in Haarlem, Van Riebeeck- laan 3. uitgesproken dd. 24 juli 1962, cu rator mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 2 november 1963 geëindigd het faillissement van A. P. Houweling, monteur, wonende in Badhoe vedorp, gem. Haarlemmermeer, Jan van Gentstraat 63, uitgesproken dd. 14 maart 1961, curator mr. J. F. Jansonius, advo caat en procureur in Heemstede. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 29 oktober 1963 is de op 26 maart 1963 aan de naamloze vennootschap Constructiebedrijf Klein N.V., gevestigd en kantoorhoudende in IJmuiden, gem. Velsen verleende defini tieve surséance van betaling verlengd vóór de tijd van anderhalf jaar, ingaande 15 september 1963. Bewindvoerder: mr G. J. Vermeulen, davocaat en procureur in Haarlem. Utrecht. Doctoraal psychologie: A. van Dijk (Leerdam), J. J. A. Zwezerijnen (Utrecht). Doctoraal pedagogiek: H. J. A. Bongers (Utrecht). Wageningen. Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. G. H. Germing, geboren te Apeldoorn en thans wonende te Wageningen op proefschrift „Op kweek en teeltresultaten van kunstmatig belich te tomatenplanten". Leiden. Arts-examen: P. J. C. van Breda Vriesman (Terneuzen), G. B. Snow (Hui zen N.H.) en J. J. van Zanten ('s-Graven- hage). Advertentie Neem vast een voorproefje zuiver roomboter met amandelen m m KENNEMERIAAN 88. IJMUIDEN, TEIEFOON SSZO Vandaag hebben de leden van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, met 'n aantal hoofdambtenaren ter Provinciale Griffie, een bezoek gebracht aan het Noordzeekanaal-gebied. In Haarlem heeft burgemeester mr. O. P.F.M. Cremers de gasten begroet. Daar na werd een bezoek gebracht aan het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek en het T.N.O. Instituut voor Visserijproduc ten te IJmuiden waar respectievelijk prof. dr. J. Korringa en ir. J. van Mameren een toelichting gaven. In het Voorlichtingscentrum van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal, de gastvrouwe van deze dag, heeft burge meester mr. J. C. Biihrmann van Velsen gesproken over de groeiende betekenis van IJmuiden. Ir. L. W. Lievense, directeur van het Bouwbureau Havenmond IJmui den van Rijkswaterstaat, heeft een nade re verklaring gegeven van de werken aan de havenmond. De lunch werd aangeboden door de Artil lerie Inrichtingen te Zaandam, waar de burgemeester van Zaandam, de heer G. J. D. Franken het gezelschap welkom heette en de president-directeur, ir. F. G. Jüngeling een uiteenzetting gaf over het werk van de Artillerie Inrichtingen. Daar heeft de heer F. de Boer, be stuurslid van de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal gesproken over de bij zondere betekenis van het Noordzeeka naalgebied als Europees verkeerscentrum en als industrie concentratie. Tenslotte werd in Amsterdam een be zoek gebracht aan het Overslag Bedrijf Amsterdam n.v. Wethouder drs. J. M. den Uyl vertegenwoordigde hier de gemeente Amsterdam. De heer J. Prinsen, directeur van het Overslag Bedrijf, heeft een uit eenzetting gegeven over de jongste ont wikkelingen in het internationale ertsver- voer. Advertentie HAARLEM bij de brug KRUISSTRAAT 2 u weet wel op de hoek is ENORM GESORTEERD in HERENHOEDEN - wolvilt en haarvilt Nergens vindt u groter collectie Ook op ander gebied hebben wij hier heel bijzondere dingen. De industrie in het Noordzeekanaalgebied is uitzonderlijk ge varieerd. Naast de enkele grote bedrijven vinden wij er duizenden kleinere, die er in geslaagd zijn een groot gedeelte van bun producten te exporteren. Zou dit niet komen doordat wij als volk naast langzamerhand een industrieel volk toch ook nog altijd de oude han delsknobbel bezitten die vele leiders, ook van de kleine industrieën, in staat stelt ook op de wereldmarkt een plaatsje te veroveren? Ik denk het wel want hoe zou den wij er anders in slagen om ongeveer 40 percent van onze nationale productie te exporteren, een prestatie die blijkens zijn uitlatingen de verwondering en mis schien zelfs een beetje de jalouzie van president Kennedy opwekte. Wij hebben hier inderdaad vreemde in dustrieën. U was zoëven in IJmuiden; be zichtigde daar het Instituut voor Zeevis serij-onderzoek en U werd daar duidelijk gemaakt welke grote research daar wordt verricht. Zoëven hoorde u dat in IJmuiden per jaar ca. 100.000 ton vis wordt aangevoerd en ten dele weer uitgevoerd. Maar in IJmuiden wordt ook zo nu en dan een be paald soort zeemos aangevoerd. Eén of an dere slimmerik is op het idee gekomen dit zeemos mooi groen-bruin te kleuren en naar Mexico te exporteren, waar 't in plaats van strobloemen als versiering in de ker ken dient. In Zaandam bouwt men kerkorgels van zeer uitzonderlijke kwaliteit; in Haarlem worden postzegels en bankpapier gedrukt voor een groot deel van de wereld; in Am sterdam maakt men letters voor bijna alle alfabets die in de wereld bestaan en bo vendien drukt men er nog kinderboeken voor vele Zuidamerikaanse landen. In Pe ru maakt men „Chili con came" met vet dat in de Zaan wordt bereid, terwijl in India de aloude ..Ghee" momenteel ver vangen wordt door speciaal vet dat even eens aan de Zaan wordt gemaakt. Haarlemse industrieën Haarlemmerolie is niet zo bekend meer, maar wel maakt een Haarlemse industrie speciale farmaceutische- en cosmetische oliën voor meer dan 80 landen in de we reld. Aan dit gebied met zijn zeer gevarieerd patroon van handel, bankwezen, scheep vaart, landverkeer en industrie geeft u me de uw vaderlijke zorgen. Om al deze facet ten van de menselijke samenleving, die op dit betrekkelijk xleine gebied geconcen treerd is en nog vele andere teveel om op te noemen het mooist tot haar recht te laten komen, is een vrij nauwkeurige planning nodig, een planning die gecoördi neerd moet worden, opdat wij hier een goed woon- en werkklimaat blijven houden Uit het feit dat verschillende gemeen ten in dit gebied blijkens hun gecoördi neerde activiteiten in onze Stichting overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van coördinatie op velerlei gebied, zult u tot uw vreugde hebben geconstateerd dat u hier een vruchtbare bodem heeft voor ver dere samenwerking, hetgeen ongetwijfeld een toezicht, dat toch altijd van de Pro vinciale Staten uitgaat, zeer zal vergemak kelijken en het uitwerken van gemeen schappelijke plannen eveneens. Waar een dergelijke neiging tot samenwerking be staat wordt de mogelijkheid geschapen om de verder gaande ontwikkeling hier in goe de banen te houden." Advertentie voor Breestraat 108 - Beverwijk Burgemeester en wethouders te Velsen hebben zich beraden in hoeverre aan huurders, voor wie de huurprijs van een door hen betrokken woning onoverkome lijke bezwaren oplevert, een tegemoetko ming kan worden verleend. Het college stelt de raad voor, de be slissing over een individuele toekenning van huurtoeslagen aan hen, die daaraan behoefte hebben om zich woonruimte te kunnen verschaffen, indien zij daarvoor naar hun urgentie in aanmerking komen, alsmede aan hen, die daaraan behoefte hebben om in de bij hen in gebruik zijnde woonruimte te kunnen blijven wonen, aan burgemeester en wethouders over te laten. Het is de bedoeling, om ook de uitbeta ling van de tegemoetkoming geheel lós van de dienst voor sociale zaken te doen geschieden. B. en W. ramen het benodigde jaarlijkse bedrag voor dit doel op vijftienduizend gulden. De raad zal in de komende openbare vergadering hierover beslissen. Weer is in België een nieuw vissers schip aan de vloot toegevoegd. Ditmaal de Z 416 „Piscator" een stalen midden slagtrawler, die door pater Lagae is ge doopt. De Z 416 werd gebouwd op de scheeps werf A. Bocher aan de Rederskaai. De kiel werd gelegd omstreeks begin januari van dit jaar en het vaartuig maakte voor het eerst kennis met het water op 3 juli. Reder van het schip is Leo Depaep, uit Heist. Het schip zal de Z 518 Belgica ver vangen. De trawler is 21 meter lane 5.50 meter breed en 2.95 meter hol. Het schip wordt voortgestuwd door een A.B.C.-motor van 145 pk, die met een keerkoppeling Reyntjes, reductie 1 op 3, zeshonderd toeren per minuut kan ontwikkelen. De motor werd geplaatst door de firma Crom- bez-Fockenier uit Zsebrugge. Het Belgisch Visserijblad meldt dat de Z 416 een tonnenmaat van 49 ton heeft. De elektrische installatie werd aange bracht door de firma Besco uit Zeebrugge. Het bezit de volgende opslagtanks: olie 11.000 liter, smeerolie 400 liter en drink water 3000 liter. Het visruim, dat onder verdeeld is in acht bakken, kan ongeveer 250 bennen bergen. Op de winch kunnen tweemaal 250 vadem staaldraad gewon den worden. Het schip is uitgerust met de nodige navigatie-instrumenten, zoals Dec- ca-navigator, radiozender en twee luister posten. Schipper woidt Robert Decuyper uit Heist. Dit onverbloemde enthou siasme komt uit de mond van de heer F. J. Eenjes, de jonge (30 jaar) directeur van Hotel-restaurant „Het Hoge JDuin" in Wijk aan Zee. Hij heeft sinds -10 ok tober van dit jaar de leiding van het établissement (eigen dom van Amsterdamse on dernemer Dirk van de Broek), dat buiten kijf een van de fraaist gelegen hotel-res taurants langs onze Noord zeekust is. In 1958 gebouwd op een grimmige commando bunker van de Duitse weer macht biedt „Het Hoge Duin" een uniek uitzicht over het omringende duin landschap, het witte strand en de rusteloze ,zee. Aan de andere kant tekenen de Hoogovens met ijzer en be ton een massief decor tegen de zuidelijke hemel. „Het geweld van die staal fabrieken vormt bij avond een ongemeen boeiend schouwspel", zegt de heer Lenjes. „Er komen vaak gasten die speciaal naar deze immense vuurgloed komen kijken". Grote verwachtingen heeft hij van de uitbreiding die hotel-restaurant „Het Hoge Duin" zal ondergaan en die de accommodatie aanzienlijk zal verbeteren. „We hopen dat de winter ons geen par ten zal spelen bij de aan bouw van onze nieuwe vleu gel", zegt de heer Eenjes, „zodat we bij het begin van het nieuwe zomerseizoen klaar kunnen zijn". Het hotel zal straks 12 kamers meer tellen en daar mee wordt het totaal aantal bedden op 75 gebracht. Bo vendien zijn twee luxe suites geprojecteerd en komt b,j het restaurant een patio. Boven de nieuwe hotelka mers wordt een zaal ge bouwd die plaats biedt aan ongeveer 150 mensen. Deze zaal van 40 bij 11 meter kan in kléinere ruimten worden verdeeld en op die manier vóór verschillende doeleinden gebruikt worden Het is gebleken dat bij grote Ondernemingen in de IJmond grote behoefte be staat aan een dergelijke congres- en conferentiezaal. Op dat gebied is hier in de wijde omtrek weinig gè- schikts te vinden", aldus de heer Eenjes. De nieuwbouw van „Het Hoge Duin", aan gepast aan de moderne ar chitectuur van het bestaan de complex, wordt volgens het idee van architect Rie- senkamp uit Haarlem uit gevoerd door het Bouw- en Aannemingsbedrijf Bever wijk n.v. „We zitten hier veertig meter boven de zeespiegel, en zover ik weet ligt geen hotel-restaurant aan onz- kust zo hoog en droog'zeg', de heer Eenjes en al? om zijn woorden te onderstre pen scheert een Straaijagf'i van onze luchtmacht met fluitend lawaai schijnbaar beneden onze ooghoogte bo ven de branding. De Duit sers hadden hun commando bunker op geen betere plaats kunnen bouwen. Als basis voor een gelegenheid vaar „Alles is hier nieuw voor mij, maar ik ben er dolgelukkig mee. Ik ben helemaal weg van dit bedrijf. Hier heb ik gevonden wat ik zelfs in Amerika niet heb kunnen ontdekken. Maar het wordt hier nog fijner dan het al is." de goede dingen des le^-us temidden van een schitte rende omgeving genomn kunnen worden, heeft het betonnen fort nu een heel vrat vrediger bestemming gekregen. „Specialité de la maison": Les écrives k la Magenta oftewel In de boter gebak ken rivierkreeftjes, afge- blust met cognac, witte wijn en room, gearomatiseerd met kloosterkruiden en een heer lijke garnituur van paprika, champignons, knoflook en tomaat In het tijdvak van 26 ok tober tot en met 1 november 1963 werden in de gemeente Velsen de volgende voorwer pen als gevonden aangege ven: autowieldop, sleutels, handdoek met zwembroek, kinderschoentje, glacé heren handschoenen, want, ring, padvindersriem. bril. grote sleutel, autoped, handschoen, autoped, regenjas, kinder blazer, aansteker, driewielig kinderfietsje, broche met ro se steentje, tas met sportkle- ding, kinderwant, aktentas, kettinkie met 4 bedeltjes, da- mesbril. sleutels, damespor temonnee, speelgoedaapje en popje, snoer kralen, colbert- ja 'v, portemonnee, heren handschoenen, poesje, bril, etui met papieren, paar mo- torwanten, kinderiack, por temonnee, herdershond, sjaal, rijwieltas, kater, rozenkrans, tas waarin sokken en hand doek. berenpolshorloge, da mesbontmuts. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van po litie te Velsen. De gedepo neerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17 30 uur aan genoemd hoofdbu- -eau van politie. EXAMENS Eindhoven. Tot doctor in de technische wetenschap pen is genrnmoveerd ir. E. A. Kolenhof uit Arnhem op een proefschrift getiteld ..Lami- naire eren*1 a afstroming aan continue cilinders". Het liedje van de kleine kleutertjes die op een hek zaten moet onze fotograaf door het hoofd hebben ge speeld toen hij deze rustende meeuwen bii de IJmuider sluizen in het vizier nam. Aan de véle cursussen, die door de Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoor lichting te Velsén wórden georganiseerd, is een geheel nieuwe toegevoegd, namelijjc een cursus boekbinden. Deze cursus zal wórden gegeven in de Gem. Werkplaats, Pres. Krugèrstraat 59, IJmuiden, élke woensdagavond van 7.30—9.30 uur. Op 9 november, aanvang half negen, houden de hand- werkkringen van de Ver. van Vrijzinnige Hervormden in IJmuiden-Velsen hun jaarlijkse verkoopavond in gebouw Abelenstraat. Hand werken van velerlei aard zijn er te koop. Met de feest dagen voor de deur is er vast wel iets voor u bij. Verlotingen, trekbord, sjoe len, rad van avontuur en andere attracties zullen ver der voor een gezellige sfeer zorgen Op 8 en 9 november, van 3 tot 11 uur, organiseert de Oud-Katholieke Vrouwen vereniging St. Engelmundus in het Oud-Katholieke Ver enigingsgebouw een bazaar. Ui *8" 3* .Yp"y/ Een nieuw element in het betaalde voetbal in de IJmond. de fanclub. Er zijn voetballers in Nederland, die een fanclub hebben. Naar wij menen is Eddy Pieters Graafland de eerste geweest, die een menigte jonge bewonderaars om zich heen kreeg. Maar een fan club voor een voetbalver eniging kenden we nog niet. Supportersverenigingen zijn er natuurlijk genoeg, maar dat zijn toch meer leden van de clubs of plaatsgenoten, die de uitwedstrijden mee maken en door hun steun voor een vereniging van groot belang kunnen zijn. Maar bij Telstar heeft men nu in een club georganiseer de bewonderaars, die uu de Maasstad stammen. De foto toont er maar enkelen, maar spreekt boekdelen over het enthousiasme van deze jon gelui. Ze komen steeds met de bus naar Schoonenberg. „We zijn met zijn vijftigen", zegt praeses De Groot. „Nee, roept er een. „En Toon dan?" vraagt een aanvallig meisje in zwart leren jas. Om Toon draait het tenslotte allemaal. Voor wie het niet mocht weten: Toon van den Enden, de trainer van Telstar, die in Rotterdam een „biljart - academie" heeft. „Café", mogen we niet meer schrij ven, want dan mogen som mige fans er niet meer heen van hun of haar moeder. Met zijn vijftigen rennen zé langs de omrastering, ge tooid met hoge zwarte hoe den, die met een „T" ver sierd zijn en op grote toe ters blazend. Ze vormen be paald niet het bezadigste element, maar dat hoeft ook niet, want Telstar kan een beetje „reuring" zoals we dat in goed IJmuidens zeg gen best gebruiken. In de IJmuider havens lig gen hypermoderne trawlers, kotters en loggers bii de vleet. Ingenieuze machines aan boord staan de vissers ten dienste om de vangst binnen te halen, te verwer ken en te lossen. Maar het aloude handwerk laat zich niet helemaal verdringen. Deze palingvissers tn hun roeibootje met het parman tig aandoende kenteken bordje doen het maar liever op hun manier. Zo kan het ook en bovendien kan je er veel ouder bij worden. 1trKinmnnfinnimrnnciq-jna.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7