Vreugde en dankbaarheid over wonderbare redding Werk in Duitsland lag stil tijdens redding Mgr. Alfrink in herziening van commissie voor kerkelijk recht Tot en met Programma voor de voedselvoorziening Vrijwel iedereen volgde t.v.-reportage Bloemen uit Nederland Kankerbestrijding voor bewapening Taalstrijd België en de grondwet Raketproef mislukt in Cape Canaveral Antwerpen krijgt tweede tunnel onder de Schelde ƒ138.- VRIJDAG S NOVEMBER 196i Uitnodigingen Napraten V Contactbuis dikt«4.2cm Hoofdschacht onklaar geraakt! 25 oktober Zeven man worden direkt gered Boren van een noodschacht diepte 50m Ontsnapping via noodschacht Boring materiaal- buis mislukt Laatste 2m door' redderte boren piepte 62m 3 november Ontdekking van nog elf mannen 1 november Drie mannen gered| diepte 82 m|,f. Contactbuis dikte4.2cm De uren voor de definitieve redding waren ondraaglijk spannend. Dikke stalen buizen en cement moesten worden aangebracht om de ont snappingsschacht te versterken. De reddingsploeg sprak voortdurend met de mannen die 55 meter onder de grond zaten om hun angst wat te breken. (Links boven). Adolf Herbst, een elektricien uit Hannover, moest even een karweitje opknappen in de mijn. Hij bleef veertien dagen opge sloten zitten. Het werd voor deze jongste van de ingeslotenen twin tig jaar en zijn verloofde een ge lukkig weerzien. (Rechts boven.) De 43-jarige Rudolf Wiese was de der de die gered werd. Sterke armen droegen deze beproefde man weg. Hij had onder de grond een inzinking gekregen. (Links beneden.) Groot was de opluchting van de vrouwen en kinderen van de elf ingesloten kom pels, toen de redding vaststond. Zij konden, voor het eerst na dagen, weer lachen. (Rechts boven.) Advertentie 16 november a.s. duurt onze reklame- aktie van een prima blauw kamgaren kostuum voor slechts PROFITEER HIERVAN I Betere herenkonfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 - HAARLEM - TEL. 16963 ROME (AP) De voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt dat de directeur van deze organisatie een programma voor 1964-1965 heeft voorgesteld dat van de lid staten van de F.A..O. een bedrag van 140 miljoen gulden zal vragen. Het programma zal worden voorgelegd de F A.O., die eind november wordt ge houden» (Van onze correspondent) BONN. Het wonder van Langéde is volgens de plannen gebeurd. De elf mijnwerkers zijn na veertien dagen uit hun benarde positie verlost. Een golf van ontroering en opluchting ging gister middag door West-Duitsland. Miljoenen leefden met de reddingsactie mee. Zowel radio als televisie zonden direct uit Langede reportages uit van de berging van de elf mijnwerkers. Dat was overal te merken. De straten in West-Duitsland waren uit gestorven. In winkels en kantoren had men alleen nog aandacht voor de uitzendingen. Het werk blêef liggen. Ook in het Bundes- haus in Bonn stonden alle t.v.-toestellen aan en volgden de afgevaardigden de red dingsactie. Zelfs oud-kanselier Adenauer, die nooit naar de televisie kijkt, volgde met gespannen aandacht de gebeurtenis sen op het scherm. Van alle kanten regent het nu gelukwen sen en uitnodigingen in Langede. De bondsregering en bondskanselier zonden een telegram, evenals de drie politieke partijen uit de Bondsdag In alle protes tantse en katholieke kerken van Berlijn werden gisteravond dankdiensten ge houden. Verscheidene herstellingsoorden stuur den uitnodigingen aan de geredden van Langede. De socialistische partij inviteer de de mannen met hun vrouwen voor een vakantie van veertien dagen in de plaats van hun keuze. Wat daarvan zal komen is natuurlijk nog niet beslist. Voorlopig zijn de geredden onder doktersbehandeling in ziekenhuizen. De autorit naar de hospitalen was gis teren een ware triomftocht. Langs de stra ten en wegen stonden duizenden wuivende en applaudisserende mensen, vaak met bloemen in de hand. Ook voor het zieken huis van Salzgitter-Lebenstedt waren vele mensen samengestroomd om de aankomst van de geredden te zien. Intussen raakt de dood van de 29 mijn werkers, die het leven hebben gelaten bij de overstromingsramp in de mijn „Ma thilda" bij Langede, weer meer op de voorgrond nu de grootscheepse en duurste reddingsactie uit de Duitse mijnbouwge- schiedenis zo goed is afgelopen. Natuurlijk wordt er over deze actie nog veel nagepraat. Men geeft nu openlijk toe dat de kans op instorting van de schuil plaats van de elf mannen gisteren heel groot is geweest, zodat hun leven aan een zijden draad heeft gehangen. Toch kijkt men al weer verder. Proef boringen naar eventuele andere over levenden gaan voort, plannen voor het droogpompen van de mijn worden ge smeed. De directie heeft al aangekondigd dat de ijzermijn in de otekomst weer zal worden geëxploiteerd. Maar boven de mijngebouwen hangen de vlaggen halfstok. De voorbereidingen voor een rouwdienst gaan verder. Ook het onderzoek naar de oorzaak van de cata- trofe gaat 'voort. Draagt de mijndirectie schuld, aan het vollopen van de mijn met water en modder? Men weet het nog niet. Evenmin als nog is vastgesteld of niet menselijk tekortschie ten de oorzaak was van het late vinden van de overlevenden. Onbetwist lijkt ech ter dat de veiligheidsbepalingen en maat regelen in de mijn voldoende waren. De mijnen in Duitsland gaan trouwens door voor de meest rigoreus gecontroleerde en beveiligde ter wereld. Dat toch geregeld grotere en kleinere ongelukken gebeuren is vooral aan on achtzaamheid en slordigheid van mijn- directies en mijnwerkers te wijten, die de verordeningen niet goed naleven. Het aantal mijnwerkers, dat in Duitse mijnen sinds de oorlog verongelukte, is daardoor toch verre van laag. Rond tien duizend doden en tegen de dertigduizend gewonden registreerde men in de afge lopen achttien jaren. Het aantal slacht offers loopt de laatste tijd wel terug om dat men in E.O.K.S.-verband beveiligingen doorvoert. Ma»r het feit blijft dat elke mijnwerker gemiddeld eens in de zeven, acht jaren iet* «verkomt. Advertentie Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN Ook in Nederland heeft men intensief meegeleefd met de kompels die veer tien dagen opgesloten zaten in een hol 55 meter onder de grond. De Nederlandse bloemisten hebben zich tot tolk gemaakt van allen die in ons land in spanning hebben gezéten. Zij hebben elk van de geredden een grótè bos gemengde anjers gestuurd met rood-wit-blauwe linten. De boe ketten zijn vanochtend door Interflora aan beide ziekenhuizen waar de man nen worden verpleegd, bezorgd. PARIJS (AP) Dertien vooraanstaan de figuren hebben voorgesteld, dat de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Enge land en Frankrijk hun militaire uitgaven met een half percent gaan besnoeien. Dit bedrag kan dan wórden gebruikt voor de kankerbestrijding. Het voorstel werd aan president De Gaulle gedaan. Hem werd gevraagd bij de andere drie landen het initiatief te nemen. BRUSSEL (AFP) De Belgische eerste- minister Lefèvre heeft de drie grote par tijen in het land sociaal-democraten, christen-democraten en liberalen ver zocht in te stemmen met een herziening van de grondwet. Die moet het mogelijk maken de kwes tie van de betrekkingen tussen Vlamin gen en Walen voorgoed op te lóssen. Het verzoek van Lefèvre ging vergezeld van een rapport, opgesteld door een werk groep die vorig jaar de taak kreeg alle voorstellen voor de oplossing van het Vlaams-Waalse probleem aan een onder- zóek te onderwerpen. CAPE CANAVERAL (AP) Donderdag heeft men op de Amerikaanse lanceerba sis Cape Canaveral de controle verloren over een Minutemanraket. Het projectiel is tijdens de vlucht ontploft. Door de vallende brandende onderdelen ontstonden er verschillende branden. Er zijn geen gewonden en er is oök geen schade aan eigendommen éangericht. De twintig meter lange intercontinentale raket werd gelanceerd vanuit een bijna dertig meter diepe ondergrondse silo. Hij had een afstand van 2700 km moeten af leggen. VATICAANSTAD (ANP) Paus Fau- lus VI heeft opnieuw twaalf kardinalen benoemd in de commissie, die de algehele herziening van het kerkelijk recht moet voorbereiden op basis van de wensen van het tweede Vaticaanse concilie. Onder hen is ook kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. De commissie moet nu reeds het materiaal verzamelen en or denen. Bij verdere bespreking van het sche ma over praktische problemen als de Cu rie, de macht van de bisschoppenconfer enties, de uitdrukking van de collegiali teit in het algemeen bestuur der kerk enzovoort verklaarden in naam van de Noordamerikaanse bisschoppen en het Poolse episcopaat kardinaal Ritter van St. Louis en mgr. Kalwa van Lublin, dat het niet gaat over uitbreiding van de macht der bisschoppen. Het gaat hier om een herstel van oorspronkelijke en authen tieke rechten, welke in de loop der eeuwen door bijzondere omstandigheden beperkt zijn. Beiden wezen erop dat de Romein se Curie een juridische instelling is, die alterminst op een lijn gesteld kan worden met de verhouding paus-bisschoppen, welke van goddelijk recht is. Van verschillende kanten kwam echter tegenstand tegen het voorstel van de bis schop van Florence, die namens 50 van de 300 Italiaanse bisschoppen sprak, dat meer bisschoppen als leden en consulto ren van de Romeinse congregaties zou den worden aangewezen. Dat zou een in ternationalisatie van de Curie betekenen leden, in de praktijk hebben bisschoppen buiten Italië niet de gelegenheid iedere keer naar Rome te komen. Naar verluidt overweegt paus Paulus het concilie tot 1965 te verdagen. In het ko mende jaar zouden dan alleen de werk zaamheden van de conciliecommissies voortgang vinden maar er zouden dan geen algemene vergaderingen worden gehou den. BRUSSEL Na jarenlange deliberaties of de tweede oeververbinding van de Schelde in Antwerpen een brug dan wel een tunnel moet worden, heeft het Belgi sche ministerie van Openbare Werken tenslotte, zoals verwacht werd, voor de tunnel gekozen De kosten van dit werk zullen 140 miljoen gulden bedragen. Al hoewel minister George Bohy tijdens een persconferentie meedeelde, dat hij per soonlijk meer voor een brug voelde, gaf hij toch toe dat de nadelen aan een brug te groot waren en dat daarom besloten was tot de bouw van een tunnel. Op het ogenblik zijn Antwerpens lin ker- en rechteroever verbonden door een zeer smalle tunnel, de eerste grote rivier- tunnel in Europa, welke evenwel al se dert jaren niet meer voldoet. De nieuwe tunnel, met de bouw waarvan zo spoe dig mogelijk zal worden begonnen, zal beschikken over tweemaal drie rijbanen. Deskundigen hebben al opgemerkt dat dit, gezien de intensiteit van het verkeer tussen linker- en rechteroever tegen de tijd dat de tunnel klaar zal zijn, al niet meer voldoende is. Minister Bohy merkte op dat men er, in geval men tot een brug had besloten, re kening mee had moeten houden, dat de opritten met ijzel bedekt zouden zijn gedurende een groot aantal dagen van de winter, hetgeen verkeersopstoppingen met zich zou brengen. Het vóórnaamste argument tegen een brug was van esthetische aard. Doordat deze brug hoog over de rivier moest komen te liggen, moesten de opritten vijf tig meter hoog worden. Daarbij komt dat Antwerpen in het najaar en in de winter vaak geplaagd wordt door mist en ijzel. Alhoewel verwacht kan worden dat de Antwerpenaren gelukkig zullen zijn met het vooruitzicht een tweede oeververbin ding te krijgen, zal er in de Scheldestad toch een groot aantal mensen zijn, dat het betreurt dat de brug, die veel meer spreekt tot de fantasie van de mensen, niet tot stand zal komen. Commissie van bijstand. De minister van Maatschappelijk Werk, mevr. Schou- wenaar-Franssen, heeft een gemengde Nederlands-Ambonese commissie van bij stand geïnstalleerd, die onder voorzitter schap staat van de heer J. Sdhipper, lid van de Eerste Kamer. De commissie zal de minister van advies dienen over maat schappelijke vraagstukken, die met een voortgezet verblijf van de Ambonezen in ons land samenhangen»

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11