.Doe*het*zelf*dorp 111 Engeland PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST Grenspaal van oudste Romeinse stad ontdekt nabij Voorburg Moord op Majorca Sterren voor tieners Nieuwe hoop voor kaalhoof diMen F door Paul Tabori ilp A* A' Ons vervolgverhaal rrmmmrrm mmniurmn stadsplantsoen: dorre bladeren bij een- harken en uitgebloeide bloemen „scho nen". AANLEIDING tot dit alles was de eens gezinde wens van de ingezetenen, hun woonplaats a) èen fleuriger aanzien te ge ven en b) de belastingdruk (in de vorm van gemeentelijke „opcenten") te verlich ten. In beide opzichten zijn zij geslaagd. Totnogtoe hebben hun pro deo-werken de gemeente al rond drieduizend gulden aan arbeidslonen bespaard, hetgeen men straks op zijn aanslagbiljet, hoofdelijk omgesla gen als een aftrekpost terug hoopt te vin den. En wat het ideële doel betreft: dat heeft zoveel publiciteit gekregen dat More- tcn-in-Marsh nu door de gezamenlijke Britse pers is uitgekreten tot „het proper ste stadje van Gloucestershire", „eert voor beeld van burgerzin" en meer van zulke ere-predicaten. Windeieren legt het de Moretonners trou wens ook niet. In jaren hebben wij niet zulle een omvangrijk herfstbezoek van dag jesmensen en toeristen gekend, zegt de eigenaar van het dorpshotel, terwijl hij zich voldaan in de handen wrijft. Ja, het is voorgekomen, dat de vreemdelingen, geïnspireerd door al deze welzijnsijver, de jas uittrokken, de hemdsmouwen Op stroopten en mee aan de slag trokkên want goed voorbeeld doet goed volgen. VRIJWEL, iedereen in het dorp doet mee. de slager zowel als de zieleherder, de postbode en de burgervader. Men schil dert, timmert, herstelt wegen, vervallen gevels en ontwrichte ijzeren hekwerken. Enkele klusjes worden in de avonduren afgewerkt, maar de vrouwen breken er ook overdag wel eens een uurtje tussen uit om een spoedkarwei op te knappen. (Van een medewerker) HET PITTORESKE stadje Moreton-in Marsh, in het Êritse graafschap Glou cestershire, zou nu eigenlijk aan zijn winterslaap moeten beginnen, 's Zomers is het, als toegangspoort tot de befaamde Cotswold Hills, 'een gezocht toeristen oord, maar na het seizoen verzinkt alles en iedereen weer voor lange maanden in pastorale rust. Tenminste, zo was het in voorgaande jaren. Maar dit najaar gonst het marktplaatsje van bedrijvigheid. Er is namelijk een soort vrijwillige arbeidsdienst opgericht voor het verrichten van werkzaamheden tot nut van het algemeen, waaraan bijna alle 1.900 ingezetenen actief hun steentje bijdragen. CENTRUM van deze doe-het-zelf cam pagne is dé garage van de dorpsdokter, dr. Arthur Saxon, die tevens de leider en initiatiefnemer is. Hier komen de aan de beurt zijnde dorpelingen vrouwen, kin deren en mannen bijeen om te verne men, welke taak hun toegedacht is. Daar na worden zij voorzien van de benodigde gereedschappen (een geschenk van de plaatselijke „squire", Lord Dulverton) en vervolgens gaat men op karwei. Dominee Colin Hargraves helpt vandaag bij het wie den op de begraafplaats. Mister Newbury, voorzitter van de plaatselijke Kamer van Koophandel, snoeit de heg voor het ge meentehuis. En Lord Dulverton himself die verzot is op „zwaar spierwerk" gaat assisteren bij het uitbaggeren met de spade! van de sloot achter de mu ziektent. En dan zijn er nog een aantal huisvrouwen en, schoolkinderen het is zaterdag die op karwei zijn in het Uit Lonueii rneiiii Associated i'rcss (lat Britse teenagers een nieuwe „mode" ge lanceerd hennen; zy aragen nu sterren om aan te geven hoever zij bereid z^jn te gaan met de andere sekse. Een jongen of meisje met een sier weigert zelrs een zoen. Vyf sterren daarentegen geven aan dat de drager of draagster zo ongeveer voor niets terugschrikt. Twee weken geleden is de mode gelan ceerd in de stad Swindon. Het systeem schijnt zich nu met sneltreinvaart over geheel Engeland uit te breiden. De negen tienjarige Londense Jane Philips zei aan de A.P.-verslaggever: „Ik vind het een goed idee. Jongens die net als ik drie sterren dragen, weten nu waar ze aan toe zijn. En als ik uitga met een jongen met drie sterren, dan krijgen we geen ruzie". De twintigjarige Graham Tanner, die vier sterren draagt, zei: „Ik ga niet uit met meisjes die meer of minder sterren heboen dan ik. Zowel het meisje als ik weet precies wat er te verwachten valt. Je voorkomt boze gezichten"-. EEN SOCIAAL werker, die veel met de teeners te maken heeft, zei: „De ster ren worden erg veel gedragen. Maar ik heb nog niemand ontmoet die bescheiden genoeg was om niet meer dan één ster te dragen of die lef genoeg had om er vijf te tonen en dat is maar goed ook. Het bewijst dat er althans nog enige terug houdendheid is bij deze jongelui, die zo graag prat gaan op hun minachting voor alles wat met fantsoen of conventie te doen heeft". 11. Joris Goedbloed trok de hand, die zo hartelijk door het blub-ding werd geschud, met grote snelheid terug, en barstte verontwaardigd uit: „Hoe nu? Van mij, van mij! Mij walgt! Een blubberbobbel waagt het, zich te vergrijpen aan een intellectueel! Het poogt zelfs mijn edele gestalte na te bootsen! Mijn eer staat op het spel. Andere maatregelen dienen genomen! Honorem iacta est, ontleen ik hier aan de Klassie ken. „Niet doen, Joris," zei Panda dringend.. „Misschien begrijpen we dat ding niet ik geloof dat hij het allemaal vriendelijk bedoelt.Joris luisterde niet en hief in grote verontwaardiging zijn wandelstok op te gen het rioolwezen, dat voor het eerst kwade bedoe lingen scheen te bespeuren. „Terug naar je modder, onuitsprekelijke onreinheid!" kreet Joris, en hij zou misschien werkelijk geweld gebruikt hebben als Pan da hem niet stevig bij de arm had gegrepen met de woorden: „Niet slaan, Joris. Misschien is het eigen lijk een heel aardig monster, en dan moeten we hem met zachtheid behandelen, heb ik geleerd. Laat hem maar eens even aan mij over." „Aan u, ventje?" Vroeg Joris spottend. „Welnu; toe dan maar; toont gij mij dan maar eens hoé gij deze onuitsprekelijke mod- derspet met zachtheid uit mijn studeerkamer verwij dert." Tijdens de weekends is de brigade op volle sterkte. Vijftig tot zeventig vrijwil ligers opereren dan aan verschillende objecten tegelijk. Men wordt daartoe bij toerbeurt aangeschreven: de melkbezor ger brengt 's ochtends de uitnodigingen huis aan huis. En nog nooit heeft iemand die niet ziek of uitstedig was, verstek la ten gaan. Dat zou ook trouwens niet kun nen: men zou zich daardoor in de klei ne dorpsgemeenschap voorgoed onmoge lijk maken ZO SNIJDT 't mes in Moreton-in-Marsh aan vele kanten en in feite spint ieder een er zijde bij. Gepensioneerde moppe raars, zoals de oud-kolonel van The Oaks, vinden een nieuwe taak voOr hun ledige uren, die hun spieren en hun geest lenig houdt. Jongeren knopen, al doehet- Het arsenaal van de campagne is de garage van de dokter. Hier vindt men een keurcollectie harken, spa den, schoffels en snoeischaren, een geschenk van de locale „squire". zelvend, vriendschappen en tedere kennis makingen aart. Arbeidstherapie in het groot, die de standsverschillen vervaagt en oude veten uit de weg ruimt. Heel het dorp is in feite één grote vrienden kring geworden en dat ervaart men nergens beter dan in de „pub" naast het huis van dr. Saxon, waar men na geda ne arbeid steevast in algehele verbroe dering een kloek glas stout of ale pleegt' te drinken, op het schoonste dorp van Gloucestershire. Advertentie OP EEN BIJ Voorburg gevonden Ro meinse mijlpaal heelt prof. dr. J. E. Bo- gaers van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek inscripties ont dekt die de conclusie rechtvaardigen dat hier de oudste Romeinse stad van ons grond ên puin op een stuk braakliggend land gedeponeerd. Prof. Bogaers gaat nu na wie dit transport kan hebben verricht. De voor de oudheidkunde bijzonder be langrijke vondst is inmiddels naar hét Rijksmuseum van Oudheden te Leiden ge bracht, waar zij nader zal worden be studeerd. HELAAS heeft men de Romeinse mijl paal niet gevonden op de plaats waar hij oorspronkelijk heeft gestaan. Hij is van elders, maar waarschijnlijk niet ver uit da buurt, als afval aangevoerd en met 59) Tegen de tijd dat hij zijn onschuld bewezen heeft als hij daar in slaagt zijn wij buiten zijn bereik of dat van zijn vrienden. De miljonair had niets gezegd, al leen zijn ogen hadden vuur geschoten. „En wat uw vrouw betreft", was Calvo verder gegaan, „die denkt niet alleen dat ik u aan het zoeken ben om u te redden uit de handen van onze slechte vriend Marcus ze heeft me zelfs haar auto geleend om u vlugger te kunnen opsporen. Alles was ik haar vertel, zal ze geloven. Nog steeds had Carpath niets gezegd. „Je kunt dus beter verstandig zijn. Als ik hier niet van je krijg wat ik hebben wil nemen we je mee naar Zuid-Amerika. We zullen op de boot alle tijd hebben om je tot reden te brengen. Je zult me smeken de pa pieren te mogen tekenen. Natuurlijk zal het dan wel een stuk moeilijker zijn je kwijt te raken.Ik laat je nu alleen om daar eens over na te denken. Je hebt tot morgenochtend zeven uur de tijd". Dat was gistermiddag geweest en sindsdien was hij in deze kamer ge weest, waarin geen ander meubilair stond dan de houten bank waarop hij lag. Zijn bovenkleding, zijn schoenen, zijn broekriem, alles hadden ze mee genomen. Er was geen raam en hij had er geen idee van of het dag of nacht was. Hij had alle gevoel voor tijd verloren; het leek hem tien jaar geleden dat hij in Barcelona aan boord van dat vliegtuig stapte. Waar om had hij dat ook weer gedaan? Er waren ogenblikken dat hij het niet meer wist. Het scheen ook niet meer belangrijk. Hij had geen honger en dorst meer, vermoeidheid en onge makken leken onwerkelijk; hij was totaal passief geworden, zijn gedach ten waren lange tijd leeg. Die twee die wilden wat van hem. Wat ook weer? Een paar dokumenten tekenen, iets aan hen geven, iets dat ze per sé van hem wilden. Maar wat bezat hij nog? Alleen 't nare, pijnlijke besef dat hij niemand kon vertrouwen, niemand, geen belofte, geen eed.en het ge loof dat dit wantrouwen het enige was dat hem nog in leven hield, de laat ste ijle binding met zijn eigen be wustzijn. Hij lag daar, starend in het donker, en wachtte het kon hem niets meer schelen wanneer aan dit wachten een einde zou komen. Janet was de eerste die wakker werd. £e bleef stil, liggen en keek naar dg brede streep zonlicht, die onder het dak van de cabine door scheen. Ze hoorde oök verwarde stem men, dan eens dichtbij, dan weer verder af. Ze begon zich alles weer te herinneren en kwam tot de con clusie dat ze lang geslapen had; het moest al ver in de ochtend zijn, bijna middag. Stephen had zich in het zand gegraven; hij lag op zijn zij, de kant met de gezonde schouder. Ze zag op hem neer en glimlache teder en te vreden. Wat zag hij er jong uit als hij sliep! Alsof er twintig jaren van hem af waren gevallen. Even voelde ze jaloezie om al die jaren die ze niet met hem gedeeld had; ze waren nog maar zo kort samen.en hoe wel langer.Hij voelde blijkbaar dat ze naar hem keek, want hij draai de zich op zijn rug, rilde en deed toen zijn ogen open. „Hallo", zei hij. „Hallo, lieveling". Ze boog zich naar hem over en kuste hem. „Het is al laat". Hij ging meteen rechtop zitten. „Hoé laat is het?" Ze dacht even na. „Kwart voor twaalf". „Goeie genade". Hij sprong op en liep naar de deur van het kleedhokje. Hij opende die op een kier en keek naar buiten. De stemmen klonken nu luider. „Het is hier vol mensen", zei hij. „Is dat zo erg?" glimlachte ze. Ze voelde zich uitgerust en onredelijk ge lukkig. „Nou zien we eruit als gasten van hotel Mediterraneo? Ik bedoel. „Laten we op de een of andere ma nier proberen op hen te lijken". Ze haalde haar slanke bruine vingers door haar haar verder toilet ma ken was niet mogelijk. Stephen keek weer naar buiten en knikte. „Laten we het maar proberen". Het hotel-strand was vol. Enkele mensen keken lui op toen ze zo non chalant mogelijk tussen de menigte doorliepen. Een badman was gelukkig net bezig twee kleine jongens, die elkaar met volle overgave aan het stompen waren en waarvan de ouders of de kindermeisjes niet aanwezig waren of te veraf, te scheiden. Hij stond met zijn rug naar hen toe. Ze bereikten ongehinderd het hek. Een zwaar opgemaakte forse vrouw liep op hetzelfde moment het hek door. Ze droeg een bikini en een strandjas- je, hetgeen haar afgrijselijk stond. Ze glimlachte hen toe en scheen op het punt hen aan te spreken, maar ze veranderde van gedachten en liep verder. Eenmaal op straat sloeg het nood lot echter toe: ze kwamen een politie agent tegen. Hij had zijn duimen ach ter zijn koppelriem gestoken en keek naar hen. Ze konden die blik niet ont lopen. Stephen dwong Janet haar pas te verlangzamen en hem zo onver schillig mogelijk te passeren. Ze dach ten al dat ze veilig waren toen hij hen, nadat ze enige meters verder wa ren, toeriep stil te staan. „Rennen", zei Stephen en ze renden. Achter hen klonk het schrille fluitje van de agent in de hete, met geu ren bezwangerde lucht en ze hoorden snelle voetstappen achter zich. Ze keken niet achterom maar hol den weg zo hard ze konden. Ongeveer op hetzelfde moment, dat Stephen Barrett en Janet Ramsay op de vlucht sloegen, een onwaardige maar onvermijdelijke aftocht, zet te Ulysses Carpath zijn naam zes maal onder zes verschillende doku menten. Marcus, die kans zag zijn ge zicht in de plooi te houden, maar wiens ogen glansden, vloeide de handteke ningen af, terwijl Calvo heen en weer stond te wiebelen achter het bureau, een sigaret in de mond. Het was erg stil in het huis. Mar cus wilde de papieren bijeen pakken, maar Calvo was hem voor en griste ze van het bureau. „Dank u, mijnheer Carpath", zei hij. „We zijn erg tevreden". Carpath keek hem aan. Er lagen slechts vermoeidheid en afkeer op zijn gezicht. „Denk je dat je hiermee weg kunt komen?" vroeg hij kalm. „Zeker", zei Caivo. „Deze papieren verklaren duidelijk dat ze onherroe pelijk zijn. Uw handtekening is geve rifieerd. En u heeft nog zoveel over, mijnheer Carpath. Ik ben er zeker van dat u geen wrok koestert". Marcus was niet in staat zich lan ger in bedwang te houden. „Je hebt alleen maar teruggegeven wat mij rechtens toekomt. Als je me niet beduveld had twee keer, Ulysses, twee keer zou ik nu zijn wat jij bent „Was het maar waar", Carpaths lippen krulden. „Kan ik nu gaan?" Calvo schudde zijn hoofd. „Ik ben bang van niet". Voor het eerst werd Carpath woe dend. .„Hebben we dan geen afspraak ge maakt? Ik heb jullie mijn Zuid-Ame rikaanse bezittingen overgedragen. Ze zijn meer dan drie miljoen dollar waard. In ruil daarvoor hebben jul lie mij vrijheid en veiligheid beloofd" „En we zijn vast van plan ons aan die afspraak te houden. Dit is een prettige kamer. U kunt eten en drin ken in die kast daar vinden. Hier zijn sigaretten en sigaren. Misschien dat he* een beetje benauwd wordt, want ik ga de luiken voor de ramen doen en de deur sluiten. Maar er is ge noeg lucht daar zorgt de ventila tor voor. Om zes uur vanavond tal ik de politie in Palma waarschuwen. Uiterlijk acht uur zult u vrij zijn. Goeden dag, mijnheer Carpath". „Dit bevalt me helemaal niet", zei de miljonair. „Het kan je aanstaan of niet, Ulys ses", zei Marcus grijnzend. „Maar zo geheurt het toch". Calvo pakte een varkensleren acte- tas en stopte daar de papieren in. (Wordt vervolgd Hierboven: Brenda Dee. btoscoóp- eigenares in Moreton-in-Marsh, geeft het hek van de begraafplaats een nieuw verfje als haar bijdrage aan de gemeentelijke „face-lifting". Cam pagneleider dr. Arthur Saxon ziet deskundig toe. Daarnaast: dorpsslager Reg Drury verzorgt, tussen twee steaks door de bloemen en planten in het gemeentelijke bordertje voor zijn winkel. Een Britse specialist beweert dat er weer hoop is voor kaalhoofdige mannen. Maar ze moeten geduld hebben. Dr. Peter Borrie van het Londense St. Bartholomew- ziekenhuis schrijft in het tijdschrift „Fa mily Doctor" dat haarzakjes van gezonde proefpersonen overgeplant zijn bij kaal- hoofdigen en dat daarna op kale plekken haren zijn gaan groeien. De zaak is nog in een experimenteel stadium en kan nog niet als behandeling worden toegepast. Maar voor de toekomst is dr. Boone hoop vol gestemd. Hij adviseert om voorlopig aan kaalhoofdigheid maar niets te doen. Afgezien van 't transplantatie-experiment is er geen genezing voor kaalhoofdigheid, hoewel sommige soorten haaruitval „zich zelf genezen". „Als het haar spontaan opnieuw gaat groeien zal dit eerder gebeuren indien er zo weinig mogelijk gedokterd is door mid del van massage, cremes enz. De raad van dr. Borrie is om haarkundigen en zo genaamde haarspecialisten die beweren kaalhoofdigheid te kunnen genezen of voor komen „net zo te schuwen als toverdok ters". Dr. Borrie waarschuwt tegen te veel bor stelen en kammen en tegen de zg. theorie van 100 borstelingen per dag Borstelen en kammen moet zich beperken tot het schoonhouden van het haar. Wat men meer doet, kan niet goed zijn en zelfs het dun ner worden van het haar bevorderen. Dr. Borrie noemt de theorieën dat het haar kan gaan uitvallen als gevolg vén nerveuze spanningen van een schok fa beltjes. Verder rekende hij af met de theorie waarmee kale mannen zich zelf dikwijls troosten cüat hun kaalhoofdig heid 'n teken zou zijn van viriliteit. „Kaal hoofdigheid ontstaat beslist niet door een of andere wijziging van de viriliteit en wordt ook niet beïnvloed door de activi teiten die daarmee samenahngen. land heeft gelegen. Deze Kaninefaten- stad met Romeinse stadsrechten is waar schijnlijk nog iets ouder dan de Ba- tavenstad Nijmegen, tot dusver de oud ste Romeinse nederzetting op Ons ge bied. EEN INWOONSTER van Rijswijk, mevr. E. Kraan-Dom, maakte prof. Bogaers er zondag telefonisch óp attent dat er in een stuk braakliggend land achter de Huis te Landelaan een grote steen lag met Ro meinse letters erop. Het bleek een Romein se mijlpaal te zijn waarvan het ontbreken de gedeelte later ook werd gevonden. De grens- of mijlpaal draagt de naam van de Romeinse keizer Decius die tussen de jaren 249 en 251 aan het bewind was. Op de steen staat verder: ,,Canefat(i)um MuDe laatste afgebrokkelde letter greep kan volgens prof. Bogaers het begin zijn van het woord „municipium", wat vestiging betekent. DEZE UNIEKE vondst bevestigt de reeds drie jaar eerder gedane hypothese van prof. Bogaers dat er in of bij Voorburg in de Romeinse tijd een stad gelegen moet hebben. De gevonden mijlpaal is nagenoeg gaaf. Er ontbreken slechts enkele woorden aan. Tot heden is alleen in Monster omstreeks 1500 ook een Romeinse mijlpaal gevonden. Deze was echter enige eeuwen geleden „bijgewerkt", waardoor de interpretatie van de inscripties moeilijkheden oplevert. Bij ons zóu de keuringsdienst voor waren het nooit goedkeuren, maar in sommige wijngaarden in Bourgogne worden de druiven (en de hygiëne) nog altijd op klassiek-Romeinse manier met voeten getreden. Hier een beeld van zulk een bacchanaal, waar de échte liefhebber overigens geen glaasje minder om zal drinken. En in ieder geval kan men constateren dat deze druiventrappers helemaal in hun werk opgaan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15