Maminette HET WEER Bekentenis in de moordzaak-Nes Regering volledig akkoord met loonoperatie voor volgend jaar Vakbonden tegen h ogere huren zonder compensatie Britse socialisten winnen de Lagerhuiszetel voor Luton Philips in 1965 over op aardgas „Tot 1 januari rust met de prijzen' Vleesprijzen lopen sterk omhoog Rusk debatteert niet verder over Berlijn-incident Ruimer visumbeleid voor cultureel contact met het Oostblok Amsterdammer krijgt tien jaar wegens doodslag Ir. Van Dis wil Baarle-Hertog annexeren GEVOUWEN HANDEN ZEGGEN VEEL erard van Praag Loodsdienst IJmuiden is gestaakt MORRIS ieforeyouêuij! FALCON TWEEDJASSEN Wisselend bewolkt Drs, Roemers In Friesland Woensdag gesprek over de prijzen TELSTAR Jeugd FORTUNA VI, Jeugd Het woord is aan In de krant van heden: Nederlaag voor conservatieven alarmsignaal COSTUUMS - COLBERTS WINTERJASSEN - REGENJASSEN Elke S DROSTE-LETTER voorradig bij HAZENBERG immsamnraï DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 8 NOVEMBER 1961 is echter veelzeggend genoeg. De Sovjet-Unie heeft gisteren tijdens de militaire parade op het Rode Plein ter herdenking van de revolutie pro jectielen getoond, welke volgens de militaire deskundigen „anti-raket raketten" zijn die ten doel hebben aanvallende raketten te vernietigen. In de parade reden de zilver kleurige anti-raket-raketten van on geveer zeventien meter lang. De raket bestaat uit twee trappen. Elke trap heeft propellers voor besturing. Het was de eerste keer dat zulk een wapen aan de openbaarheid is ver toond. Met een van de vroegere raketten zou de hoogvliegende U-2 met kapitein Francis Gary Powers in 1960 boven de Sovjet-Unie zijn neergeschoten. Militaire deskundigen in Moskou twijfelen eraan of de nieuwe raket intercontinentale raket ten (ICBM'S) kunnen onderscheppen. Zij achten de raket eventueel in staat om een raket van middelbaar bereik in de vlucht te raken en merkten hierbij op dat ICBM'S hoger en snel ler vliegen en daarom hoger in de ruimte onderschept zullen moeten worden. Zij zeggen dat de raket een geleid projectiel is en dat een radar- neuskegel duidelijk te zien was. Telefoto Philips Eindhoven zal in de loop van 1965 overschakelen op aardgas. Andere be langrijke gasverbruikende bedrijven van de onderneming, zoals de gloeilampenfa briek te Weert en de Tl-fabriek te Roo sendaal, zullen spoedig volgen. Te kwart over twaalf is de loodsdienst voor alle schepen te IJmuiden, wegens het slechte weer, gestaakt. Advertentie in weer en wind met de wagen kinderwagenzitje om behalve baby ook broertje of zusje mee te nemen. Opvouwbaar: 15.95 Wandelwagenzak van warm gevoerd kunstleer. Veel ver schillende: v.a. 7.95 Wandelwagenregencape kind èn wagentje blijven kurk droog. Plastic, met capuchon en rits: 5.75 Lange Nieuwsfraat 415 IJmuiden Tfn 80 78 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met af en toe enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De tweede gearresteerde in de moord zaak-Nes, een 27-jarige landarbeider, heeft bekend mevrouw F. Peenstra-Vellinga te hebben vermoord. Zoals bekend is was maandag een 24- jarige vrijgezel aangehouden. Twee dagen later werd zijn oom gearresteerd. Hij heeft bekend de vrouw te hebben gedood en de boerderij in brand te hebben gestoken- Vroeger heeft hij als boerenarbeider bij de familie Peenstra gewerkt. De andere arrestant is niet vrijgelaten. De Justitie onderzoekt nog of hij mede plichtig is geweest. De bekentenis is in Nes als een verras sing gekomen, omdat niemand dit van de man had gedacht. Maar het staat vast dat hij tamelijk hoge schulden had en dat hij vermoedelijk daarom deze roofmoord heeft gepleegd. Hij schijnt vorige week donderdag, toen de boer en zijn zoon op het land waren, naar de boerderij te zijn gegaan en is toen vermoedelijk door de boerin verrast bij de diefstal. Daarna zou hij haar hebben gedood. Voorts zou hij het hooi in de schuur in brand hebben gestoken. Na bijna drie uur vergaderen met de Stichting van de Arbeid heeft de re gering zich gisteren akkoord verklaard met de loonmaatregelen, waarover werk gevers en werknemers in de Stichting overeenstemming hebben verkregen. Namens de regering is door minister Veldkamp na afloop van het beraad de volgende toelichting gegeven over het geen werd afgesproken. 7» De regering overweegt per 1 juli vol gend jaar een huurverhoging. Over het percentage hiervan zal nog nader met de Stichting overleg worden gepleegd. Verder bleek dat per 1 januari de uitke ringen ingevolge de sociale verzekerings wetten met ongeveer 12 percent omhoog zullen gaan. Het betreft hier dus de A.O.W., A.W.W., kinderbijslag en de in terim regeling invaliditeits-rentetrekkers. Met deze operatie is een bedrag van vier honderd miljoen gulden gemoeid. Minister Veldkamp ontveinsde niet dat de voorgenomen maatregelen de moge lijkheid in zich houden van een inflatoire beweging. Nochtans wil de regering dit ri sico aanvaarden. Het prijsbeleid zal moe ten zorgen voor het evenwicht. Over dat prijsbeleid deelde minister Andriessen het een en ander mede. De regering, zo zei hij, heeft de moeilijkhe den gezien en deze aanvaard. Er zijn ver scheidene belangrijke consequenties ver bonden aan het loonakkoord voor het ko mende jaar. Dit is een gevolg van het feit dat de loonsverhoging uitgaat boven de verhoging van de produktiviteit. Daar door wordt dus de „ruimte" verkleind. Er zijn vier elementen, die wij in die consequenties moeten onderscheiden, na melijk: 1. die van de loonsverhoging als gevolg van produktiviteitsstijging. 2. die, welke inwerken op de inkomens uit andere hoofde dan als gevolg van ar beid, nl. de winstinkomens e.d. 3. die, welke tot uitdrukking komen in de export en in de betalingsbalans. 4. die, welke hun weerslag vinden in de prijzen. Het zal de taak van de regering zijn, de gevolgen van de loonoperatie niet al leen op één van deze vier elementen te laten drukken. Zeker mag dat niet het geval zijn voor wat de prijzen betreft, immers, een prijsontwikkeling die goed deels teniet zou doen gaan wat een loons verhoging bedoeld te bereiken, zou on verantwoordelijk zijn. Zeker als men daarbij denkt aan de gevolgen voor de vergeten groepen. De loonoperatie moet daarnaast ook nog invloed uitoefenen op de zwarte lo nen. Als het kan moeten die volledig ver dwijnen. Een evenwichtige inpassing van de koopkracht-vergroting met 2,5 tot 3 miljard bij een groeiend nationaal inko men van 4 miljard dat in 1964 verwacht wordt, moet bereikt worden. Dit brengt mee naast het loonbeleid een prijs beleid. De regeping gaat uit van de opvatting dat de eerste loonsverhoging van vijf per cent (op 1 januari 1964) een ander karak ter heeft dan de tweede (bij het ver nieuwen van de lopende c.a.o.'s). De tweede loonsverhoging is „normaal", na melijk als gevolg van een verhoging van de produktiviteit, de eerste is dat niet. De loonsverhoging van vijf percent op 1 januari zal dan ook veel meer moge lijkheid bieden voor doorberekening in de prijzen. Met inachtneming van de spel regels van het prijsbeleid, kan gezegd worden dat we tot 1 januari 1964 nog anderhalve maand rust hebben. Dan zal er sprake zijn van een beweging in de prijzen, maar ook die zal na. korte tijd tot rust moeten komen. Drs. Roemers het van ver- Drs. Roemers voorzitter van N.V.V. en van dp contactcommissie de drie vakcentrales verklaarde heugd te zijn over het feit dat de rege ring de mede-verantwoordelijkheid voor het loonakkoord heeft aanvaard. Het stand punt van de vakbeweging blijft echter: verzet tegen huurverhoging en möcht de huurverhoging toch komen, dan volledige compensatie. De heer Roemers zei dat eerst dan gesproken kan worden van vaste grond onder de voeten, als er weer sprake is van een geordende loonverhouding. Er De hogere vleesprijzen in de omringende landen blijken het niveau van de'vlees prijzen in ons land omhoog te trekken. Al thans op de veemarkt te Leeuwarden -heb ben de Friese slagers het moeilijk door de hogere prijzen, die handelaren uit België, Frankrijk. Italië en Duitsland, bieden. De ze buitenlandse handelaren bieden prijzen die 1,00 tot 200 gulden per rund hoger lig gen dan die van de Friese slagers. De vleesprijzen in de omringende landen lig gen echter een tot twee gulden per pond hoger. Het prijsverschil tussen het buiten land en Nederland blijkt tot toenemende slachtvee-aankopen van de buitenlandse handelaren te leiden. Dit schijnt de achtergrond te zijn van een besluit van de georganiseerde slagers in Leeuwarden. Harlingen en St. Anna- parochie om met ingang van maandag de prijzen voor rund- en kalfsvlees met 20 cent per kilogram te verhogen. Naar te Leeuwarden verluidt zullen de vleesprij zen vóór de kerstdagen nog drie maal een verhoging ondergaan. Minister Andriessen (Economische Zaken) zal volgende week woensdag met het georganiseerd bedrijfsleven overleg plegen over de vaststelling van een nieuw prijsbeleid, naar aanleiding van de loonontwikkelingen in 1964. Aan dit overleg zullen deelnemen vertegen woordigers van werknemers- en werk geversorganisaties. middenstand, de co öperaties. de landbouw en de consu mentenbonden. zal wel enige prijsaanpassing onvermijde lijk zijn, maar verbetering van het levens peil was de bedoeling en moet de bedoeling blijven. Óver het minimum inkomen en de di- ferentiatie komt nog nadèr overleg. De heer Roemers meent dat dit wel zeer spoe dig zal moeten worden gevoerd, opdat reeds per 1 januari met de nieuwe situa tie rekening gehouden kan worden. Volle digheidshalve aldus de heer Roemers de 400 miljoen, die de verhoging der so ciale verzekeringsuitkeringen vergt, is in het bedrag van 2,5 tot 3 miljard begre pen. De heer De Koster -■ voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers wees nog op het feit, dat een deel van de industrie de verhogingen niet zal kunnen opbrengen, zodat prijsverhogingen noodza kelijk zullen zijn. Hj hoopte, dat de een malige prijsverhoging in zoveel mogelijk sectoren mogelijk zal zijn. Over de lonen in het bouwbedrijf heeft de regering geen bijzonder standpunt ingenomen, aldus mi nister Bogaers van Volkshuisvesting. „Voor het loonakkoord ligt primair de verantwoordelijkheid bij het bedrijfs- ven," zo merkte de minister op. Desgevraagd bleken zowel de minister van Economische Zaken als de heer Roe mers zich los te maken van de cijfers, door dr. Holtrop, de directeur van de Ne- derlandsche Bank. gebruikt in een be schouwing over lonen en prijzen. Advertentie ZONDAGMIDDAG 3.15 uur tegen WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gezegd niet van plan te zijn zich te laten verwikkelen in een per soonlijk debat over de vraag wie nu eigen lijk heeft toegegeven in het jongste inci dent op de autoweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn, waarbij een Amerikaans militair konvooi door de Russen werd te gengehouden. Journalisten hadden opge merkt dat er nog steeds enige twijfel scheen te bestaan te dezen aanzien. „Het konvooi heeft tenslotte zijn weg vervolgd zonder dat de controleprocedure was ge wijzigd", zo voegde Rusk er nog aan toe. Vanmorgen is een Frans konvooi op weg naar West-Berlijn in Marienborm doorge laten na een controle van een uur en een minuut. Een Britse woordvoerder heeft meegedeeld, dat spoedig een Brits konvooi zal volgen. De Nederlandse regering is bereid een ruimer visumbeleid te voeren ter verbe tering van de culturele contacten met het communistische blok. Dit deelde mi nister Luns mee in de openbare com missievergadering over de begroting van Buitenlandse. Zaken. De regering zal zich bij dit beleid baseren op het principe van wederkerigheid. Aandrang om ook de economische rela ties met het Oostblok aan te halen be antwoordde de minister met er op te wij zen dat dg contingenten voor gebruiksgoe deren nimmer geheel gebruikt worden, m tegenstelling tot die voor kapitaalgoederen. Hieruit blijkt dat het Oostblok veel meer belangstelling heeftvoor machines dan voor consumptiegoederen, waardoor het vrij moeilijk wordt om eigen voorkeuren in de handelsrelatie tot uiting te brengen. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 24-jarige expeditieknecht uit de hoofdstad wegens doodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar. De expeditieknecht had in de nacht van 18 óp 19 augustufc 1962 na éen ruzie met een 55-jarige Amsterdamse kantoorbe diende op een zandterrein nabij de Jan van Galenstraat deze man eerst de keel dichtgeknepen totdat hij het bewustzijn verloor en hem daarna in een sloot ge worpen, waarin de man is verdronken. Peti-Senn: De liefde voor het woord wordt door sommige politieke redenaars alsde liefde voor het vaderland uitgelegd. Weerrappörten .1, 2 Agenda van IJmohd en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dav3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws ....3, 11 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 Fotoreportage over redding van mijnwerkers 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Uitgaan in Haarlem13 Feuilleton 15 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Sport 19 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze parlementaire redacteur) Het Tweede Kamerlid ir. Van Dis (S.G.P.) wil dat België de enclave Baar le-Hertog aan. Nederland afstaat als com pensatie voor de Nederlandse medewer king aan de totstandkoming van de Schel- de-Rijn-verbinding. De heer Van Dis ver wekte met zijn voorstel nogal wat hilari teit in de begrotingscommissie voor Bui tenlandse Zaken. Hij noemde Baarle-Her tog „een doorn in het vlees van Noord- Brabant". Minister Luns zag er niet zo veel in. Hij zei „Mijn persoonlijke instelling is dat ik territoriaal nogal van de „heb" ben. Ik vrèès echter dat uw suggestie om Baarle-Hertog in bezit te krijgen niet uitvoerbaar is. Bovendien zouden wij dan. een aantal speelholen binnènhalen". Daar had de heer Van Dis kennelijk niet aan gedacht. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse Labourpartij verkeert in jubelstemming. Ze is erin geslaagd het kiesdistrict Luton op de conservatieven te veroveren met een meerderheid van 3.749 stemmen. Tijdens de algemene verkiezingen in 1959 be haalde de conservatieve kandidaat een meerderheid van 5.019 stemmen. Dit is de vijfde zetel die de conservatieven bij tussentijdse verkiezingen aan labour Ontroering en dankbaarheid beziel den allen die getuigen zijn geweest van de wonderbaarlijke redding van elf mijnwerkers die veertien dagen ingesloten zaten in de ondergelopen ijzer ertsmijn van Lengede. Velen waren hun gevoelens niet meer mees ter toen de reddingsactie met succes werd bekroond. Deze vrouw kan niet onder woorden brengen wat haar be roert. Haar gebaar bij het passeren van een ziekenauto met een geredde moesten afstaan. De socialistische Daily Herald meldde vanmorgen juichend „dit is het doodvonnis voor de regerings partij!" Luton, een industriestad even ten noor den van Londen, wordt beschouwd als een betrouwbare barometer voor de stem ming onder de Britse kiezers. De conservatieven hadden gehoopt de zetel te kunnen behouden. Zij zagen ech ter hun aanhang teruglopen van 27.153 tot 17.359 stemmen. Maar ook labour ging iets achteruit: van 22.134 tot 21.108 stem men. Het waren de liberalen die met de winst gingen strijken: 5.001 stemmen. De communistische kandidaat kreeg slechts 490 stemmen. Geen ommezwaai Hoewel dé zetel door labour veroverd werd is deze overwinning niet aan een ommezwaai van de kiezersgunst te dan ken. Bij de algemene verkiezingen van 1959 kregen de liberalen het advies hun stem op de conservatieve kandidaat uit te brengen. Ditmaal hebben de liberalen zelf eén kandidaat in het veld gebracht. Was dit niet gebeurd, dan hadden de conserva tieven de zetel waarschijnlijk voor zich kunnen behouden. Er zijn in heel Groot-Brittannië meer dan honderd kiesdistricten met een conser vatieve meerderheid die op die van Luton lijkt. Als zich bij de algemene verkiezingen, die constitutioneel volgend jaar moeten worden uitgeschreven, hetzelfde voordoet als in Luton, kunnen de socialisten zeker zijn van de overwinning. Vandaar hun jubelstemming. Advertentie OXFORD - VICTORY SANTEGA - FALCON Kennemerlaan 100-106 - Telefoon 5501 Advertentie 49® JAARGANG NIMMER 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef uezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. HoofdredacteurSimon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1