Zuid - Afrikanen studeren over gifgassen ^7 NESTOR MARTIN Kroesjtsjev verzoenend jegens Peking-China NAVO-parlementariërs wijzen multilaterale kernmacht af Parijse studenten slaags met versterkte politie TONIC WERELDNIEUWS J Van dag tot dag Rockefeller wil president worden Voornaamste geschil met kapitalisten V.S. erkennen de nieuwe regering in Zuid-Vietnam Papandreou vormt Griekse regering j <~Praa.tótoel Rassenscheiding in de kerken van Amerika Dit is nu mijn nieuwe WESTOU M JM^TlN 5-vlams gasfornuis, met een elektrisch draai- spit, met een infra-rood grill! Eneen automatisch functionerende oven! Heerlijk. Op Am In grote party-bottle jp (niet 3/4 liter, maar een héle VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 't Is een nksïow maptin „Miami Grand Luxe GASFORNUIZEN Parijs gaat door „Geest van Moskou Protesten tegen verwaarlozing van het onderwijs Kerkelijk nieuws R. Agteran Een kort, sober bericht heeft dezer dagen aangekondigd, dat op 20 december aan staande het grootste proces tegen oorlogs misdadigers in West-Duitsland zal begin nen, namelijk in het stadhuis van Frank fort. Er zullen 23 beklaagden terechtstaan en er zullen driehonderd getuigen uit vele Europese landen worden gehoord. De be klaagden zullen zich moeten verantwoor den wegens misdaden, gepleegd in het ver nietigingskamp Auschwitz, tijdens de jaren 1942, 1943 en 1944. Tot zover de aankondiging. Het is wel licht goed, er enige bijzonderheden aan toe te voegen voor degenen, die op dit moment twintig jaar na dato geen juiste of volledige voorstelling kunnen hebben van wat „Auschwitz" zeggen wil. Vastgesteld dient, dat „twintig jaren na dato" reeds een bittere aanklacht op zich zelf betekent. Twintig jaren zijn voorbij gegaan, voordat de gruwelijke feiten van „Auschwitz" geleid hebben tot een vervol ging van de „tweede-rangs verdachten". Feiten die in 1945 bekend en geverifieerd waren, vastgelegd in door SS-boeven ondertekende bekentenissen, in fotorepor tages van Amerikaanse en Canadese leger- fotografen, in gedenkschriften van slacht offers, in cijfers van ten hemel schreiende tragiek. Uit een onder ede afgelegde verklaring van de commandant van het vernietigings kamp, Höss, voorgelezen tijdens het proces van Neurenberg in 1946, citeren wij: „Ik had het bevel over Auschwitz in handen van 1 mei 1940 tot 1 december 1943 en ik schat, dat tenminste 2.500.000 slacht offers daar door verbranding en vergas sing werden vernietigd. Verder stierven een half miljoen gevangenen door honger en ziekte, zodat het totaal op ongeveer drie miljoen doden komt. Dat is tachtig percent van alle gevangenen die in Auschwitz kwamen. Onder de tereohtgestelden bevon den zich ongeveer 20.000 Russische krijgs gevangenen. De rest omvatte Joden uit Duitsland, Nederland, Frankrijk, België, Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije, Grie kenland en andere landen". „Ik had bevel gekregen, snellere metho den voor uitroeiing te ontwerpen. Ik ge bruikte blauwzuur, waardoor het 13 a 15 minuten duurde voordat de mensen in de gaskamers dood waren. Nadat de lijken waren weggebracht, haalden onze Sonder- kommando's de ringen van de vingers en het goud uit de gebitten. Een verbetering was, dat wij gaskamers bouwden die 2000 mensen tegelijk konden bevatten". „Jonge kinderen werden altijd meteen vernietigd, omdat ze niet in staat waren te werken". „De stank van het verbranden der lichamen drong door tot de wijde om geving en alle mensen in de omliggende gemeenten wisten, dat in Auschwitz ver nietigingen plaatshadden". Tot zover deze citaten, die gemakkelijk zouden kunnen worden uitgebreid tot een boekwerk. Een boekwerk van harde, vast staande feiten, die ieder voor zich de dader als een moordenaar zouden moeten ken merken. Het spreekt vanzelf dat Höss met de dood gestraft is. Maar zijn „Sonder- kommando's", zijn serviele medewerkers in die hel van onmenselijkheid, zijn kamp dokters, zijn vuurpelotons, zijn gasmen- gers, zijn mensenverbranders, zijn lijk- schenders, de hele duistere troep van ver dierlijkt „uniformvlees" die na de oorlog „een ander baantje" zocht en vond zonder ooit ter verantwoording te zijn geroepen die wordt nu, twintig jaren na dato, ge slonken tot 23, in de beklaagdenbank gezet. Auschwitz ligt aan de grens van Hitiers voormalige „Groot-Duitse Rijk" in de buurt van Krakau in Polen. Het was slechts één van de veertig vernietigings kampen, maar een van de „produktiefste". Daar stierf het gros van de Nederlanders, die om hun Joodse afkomst uit ons land werden weggesleept. Enige belangstelling voor het komende proces is wel het minste, dat wij aan deze duizenden doden verplicht zijn. Vandaar deze korte .onvolledige en objectieve her innering. Advertentie Kaarslicht nobel vlammenspel! GOUDA KAARSEN ALBANY (Reuter* Gouverneur Roc kefeller van New York zal trachten door de republikeinse partij aangewezen te worden als Kandidaat voor de presidents verkiezingen. In een verklaring voor de televisie zei hij dat hij zich hiervoor zal inzetten. De republikeinen zullen hun kandidaat aan wijzen op de partijconventie die in juli in San Francisco gehouden wordt. Nelson Rockefeller, die 55 jaar oud is, en senator Barry Goldwater van Arizona voeren al maanden een campagne om voor de republikeinse partij kandidaat ge steld te worden voor het presidentschap. PRETORIA (AP) Zuidafrikaanse ge leerden ontwikkelen „dodelijke gassen die in staat zijn massale verwoestingen aan te richten die vergeleken kunnen worden met die welke een kernbom veroorzaakt". Dit heeft professor L. J. Le Roux, vice- president van de nationale raad voor we- teschappelijk en industrieel onderzoek van Zuid-Afrika, meegedeeld. Hij sprak op een bijeenkomst van het genootschap voor de bevordering van de wetenschap. Le Roux zei dat het gas te rugkomt als een goedkoop militair wapen van schrikbarende verwoestende kracht. Hij zei, dat de raad van onderzoek van het zuidafrikaanse ministerie van Defen sie zich bewust geworden is dat chemi sche en bacteriologische oorlogvoering met langer zo onpraktisch is als zij was in de eerste stadium van de tweede we reldoorlog. Een speciale groep geleerden leert op het ogenblik alles wat er maar te leren valt over gifgassen als Tuban, Soman en Sarin die ontwikkeld werden in Hitler-Duitsland en zich nu in Russi sche handen bevinden. Advertentie met "AL GAS" kranen en -branders, dus óók VOOR AARDGAS! Model „Miami Grand Luxe" f 645.- „Grand Luxe"... dat wil wat zeggen! Schitterend bedieningspaneel in „glacemail"; 4 kookbranders en 1 sudderbrander (tevens centrale aansteekbrander); handige tijd- schakelklok („gasstop") met signaallampje; thermostaat; oven verlichting en een r-u-i-m-e berglade, tevens bordenwarmer; kook plaat aansluitend tegen de wand. Vraag uitvoerige folder aan uw handelaar of aan het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V. DEN HAAG Postbus 1143, tel. (070) 98 67 60 3-, 4- en 5-vlams uitvoering van f 249.- tot f 645.- Alle modellen leverbaar voor elke gassoort MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj tsjev heeft donderdagavond op een ont vangst in het Kremlin ter gelegenheid van de herdenking van de 46ste verjaardag van de oktober-opstand van 1917, die door een tweeduizend gasten werd bezocht, ver klaard dat de Sovjet-Unie „in 1970 het eerste land ter wereld zal zijn". (Eenzelf de voorspelling werd gedaan in het in 1961 goedgekeurde programma van de Russi sche communistische partij). Hij zei ook ervan overtuigd te zijn dat de breuk in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek zal worden ge heeld. In een speciale heildronk op de 21 „za kenlieden van Amerika" zei Kroesjtsjev: „U verheugt u erover dat wij een ge schil met de Chinezen hebben. Maar het voornaamste geschil, dat wij hebben, is niet met de Chinezen, maar met de ka pitalisten. Over de hoofdlijnen zijn wij het met de Chinezen eens en ik ben er zeker van dat wij vroeg of laat met hen tot overeenstemming zullen komen. Wij stellen alles in het werk om de Chinees- Russische meningsverschillen uit de weg te ruimen en tot een eensgezind socialis tisch kamp te komen", aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjevs uitlatingen schijnen deel uit te maken van een krachtige Russische campagne de Chinezen te overreden de gerezen geschillen met meer in de open baarheid te brengen. Volgens bepaalde communistische kringen in Moskou is het mogelijk dat beide landen hun menings verschillen opnieuw zullen gaan bespreken. De Pravda, het officiële partijorgaan, heeft op opvallende wijze plaatsruimte verleend aan de gelukwensboodschappen, (Van onze correspondent) PARIJS De parlementaire vertegen woordigers van de vijftien landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die vandaag hun periodieke zitting in Parijs zouden besluiten, hebben gisteren in de militaire commissie de plannen voor een multilaterale kernmacht van de hand ge wezen „als verspilling van energie en geldmiddelen". De projecten in deze richting, die door de integratie-ideeën worden geïnspireerd werden in het bijzonder door de Ameri kanen gelanceerd en gepropageerd om het gevaar van onafhankelijke, nationa le kernmachten, zoals Frankrijk die voor zichzelf wil, af te wenden. De NAVO-par lementariërs hebben gisteren een zekere voorkeur uitgesproken voor de multina tionale formule, die de Britse regering verdedigt, doch welke de laatste maan den in de Atlantische hoofdsteden wat aanhang verloren scheen te hebben. (AP) Frankrijk zal zijn kernproeven voortzetten ondanks de protesteten in bin nen- en buitenland, zo heeft de Franse minister van Defensie Pierre Messmer verklaard in de Nationale Vergadering. Hij zei verder dat sedert het midden van dit jaar Franse kernbommen in serie vervaardigd worden. Het zal nog wel een jaar of twaalf du ren voordat het Franse leger in voldoen de mate met kernwapens is uitgerust. „Dat is een lange tijd en het zou ge vaarlijk voor Frankrijk kunnen worden als ons land niet tot de NAVO „behoor de", aldus een rapport dat aan de Na tionale Vergadering werd voorgelegd door de Gaullistische afgevaardigde Yoel le Theule die Mao Tse Toeng en andere Chinese communistische leiders het Kremlin ter gelegenheid van de herdenking van de ok tober-opstand hebben gezonden. Het is op vallend dat deze boodschappen in veel hartelijker bewoordingen zijn gesteld, dan in de laatste tijd het geval is geweest. Aangezet door de Amerikaanse ambas sadeur Kohier, hief Kroesjtsjev het glas voor een laatste heildronk op de „geest van Moskou". Kroesjtsjev zei: „De heer Kohier heeft gezegd dat hetgeen ik van avond heb gezegd niet in overeenstemming is met de „éeest van Moskou". Maar ik versta hieronder de „geest om in vrede te willen leven met alle landen, die dit ook ten opzichte van ons willen doen". Hij voegde hieraan toe: „Wij willen handel dat is de „geest van Moskou". Ik stel voor om te drinken op de geest van Mos kou, op een vreedzame internationale sa menleving en op de wereldvrede". De Amerikaanse ambassadeur Kohier die, naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen, het glas niet had willen heffen bij de eerder door Kroesjtsjev uitgebrachte heildronken, klonk nu glimlachend met de Russische eerste minister. SAIGON (Reuter) De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben gisteren de nieuwe voorlopige regering van Zuid- Vietnam erkend. Het Amerikaanse besluit werd genomen daags nadat de regering- Tho de Verenigde Staten had verzocht om voortzetting en versteviging van de be trekkingen tussen beide landen. Ook Au stralië, Japan en Zuid-Korea hebben de nieuwe regering erkend. De weg is nu vrijgemaakt voor over leg over de Amerikaanse hulpprogram ma's die waren opgeschort in de laatste maand van het bewind van president Ngo Dinh Diem, die vandaag een week gele den bij een militaire staatsgreep om het leven is gekomen. De stoffelijke over schotten van Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe zijn gisteren in alle stilte op een militair kerkhof buiten Saigon begra ven, zo heeft een nicht van wijlen Diem bekendgemaakt. Het nieuwe bewind heeft maatregelen genomen om het grootste ge deelte van het vermogen van de familie Ngo in beslag te nemen. Men meent te weten dat leden van de familie meerder heidsbelangen hadden in dertig onderne mingen. De revolutionaire militaire raad heeft het uitgangsverbod dat na de omwente ling voor heel het land werd afgekondigd, opgeheven en meegedeeld dat tijdens de straatsgreep 33 mensen om het leven zijn gekomen en 233 gewond, van wie meer dan de helft burgers waren. (Van onze correspondent) PARIJS De studentenwijk Quartier Latin is gisteren weer eens het toneel van vrij ernstige botsingen geweest tus sen de politie en de studenten naar aan leiding van de wettige opening van het universitaire jaar in het amfitheater van de Sorbonne. Gedurende ruim twee uren hebben ongeveer tweeduizend stu denten luidruchtig gemanifesteerd tegen de overbevolking van hun collegezalen en het gebrek aan woonruimten, leerkrach ten en materiaal, en het aftreden geëist van de minister van Onderwijs Christian Fouchet. Op het laatste ogenblik had de minister zich bij de plechtigheid echter door zijn staatssecretaris voor de jeugd, de beken de alpenist Maurice Herzog, laten ver vangen. Tijdens de jaarlijkse plechtigheid binnen de muren van de Sorbonne heeft ook de rector van de Parijse universiteit, professor Jean Roche, grote bezorgdheid over de verwaarlozing van het onderwijs uitgesproken. Na zijn toespraak werd, ge lijk ieder jaar, een aantal prominente buitenlandse geleerden tot doctor honoris causa benoemd. Onder hen bevond zich ook de bekende professor Gorter van het Kamerlingh Onnes-laboratorium in Lei den. De bezwerende waarschuwingen van rector Roche binnen het amfitheater von den buiten de universitaire muren een duizendvoudige echo door toedoen van de demonstrerende studenten, die een zwaar versterkte politiemacht handen vol werk hebben gegeven. Herhaaldelijk werden de afzettingen doorbroken, die de politie 's morgens vroeg al rond de Sorbonne had geplaatst, en meermalen kwam het daarbij tot hardhandige contacten. Te gen het uur dat de plechtigheid beëin digd werd, trokken honderden studenten in spreekkoor op naar de Sorbonne in de vergeefse hoop de minister persoon lijk hun gevoelens kenbaar te kunnen ma ken. Tegen één uur keerde de rust in de roerigste wijk van Parijs terug, na dat verscheidene studenten ter medische behandeling naar ziekenhuizen, of om an dere redenen naar politiebureaus waren vervoerd. ATHENE (AP). De Griekse kabinets formateur Papandreou, die een verrassen de overwinning heeft behaald bij de Griek se parlementsverkiezingen heeft een min derheidsregering gevormd. Hij gaf te ken nen dat hij hoopt het land te kunnen be sturen zonder concessies te doen aan an dere partijen. Op één na komen alle negentien minis ters uit de partij van Papandreou, de Cen trum Unie. Die partij behaalde een over winning op de Nationale Radikale Unie, maar kwam elf zetels tekort om te kunnen beschikken over een meerderheid in het uit driehonderd leden bestaande parlement. Papandreou is premier en minister van Onderwijs. De enige minister die geen lid is van de partij van Papandreou is Dimitrius Papa- nikolopoulos, die ook in de interimregering heeft gezeten. Hij krijgt de portefeuille van Defensie. Vrjje Evang. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn H. Jansen Klomp, kand. te Haarlem. Dank, dank! De heer Lyndon Johnson, vice-presi dent van alle verenigde staten van Noord- Amerika, ook van de zuidelijke, komt niet zo vaak in het nieuws voor. Hij laat het bezweren van Cubaanse crises en ras- senrellen aan zijn baas Kennedy over, die hem daarbij ook helemaal niet nodig blijkt te hebben. Zijn daardoor ontstane vrije tijd brengt Johnson zoek door din gen als het openen van Amerikaanse ten toonstellingen in het buitenland. En zo is hij dus ook in Nederland gekomen. Die tentoonstelling is natuurlijk een be langrijk nationaal gebaar voor Amerika, waarbij allerminst verborgen wordt dat de Verenigde Staten niet alleen maanra- ketten, maar ook zeer bruikbare blikver pakkingen kunnen maken. Voorts blijkt men daar meesters in het bedenken van middelen om overtollige landbouwproduk- ten kwijt te raken aan landen die er zelf meer ctan genoeg hebben, zoals Neder land. Maar een nog veel belangrijker gebaar heeft de heer Johnson buiten die tentoon stelling gemaakt. Hij heeft zich onder het Nederlandse straatvolk begeven zonder één ogenblik te aarzelen en hij heeft de massa onmiddellijk op zijn hand gekre gen door een der grootste zegeningen van deze eeuw, de ballpoint, uit te delen aan ieder die er een hebben wilde. Het spreekt vanzelf dat deze geste door door de eenvoudige, goedhartige en sober levende Nederlanders op hoge prijs werd gesteld. Met tranen in de ogen namen zij dit kleine doch van groot vernuft ge tuigende technische wondertje aan, draai den het om en om en uiten hun verba zing en dankbaarheid door opgewekte, kinderlijke kreten. Men behoeft niet te twijfelen aan de goodwill, die de Amerikaanse beschaving thans in ons landje heeft gevestigd. Niet alleen Johnson, maar heel Amerika kan geen kwaad meer doen bij de primitieve, vriendelijke inheemsen en men kan er zeker van zijn dat de Amerikaanse blik jes voorgoed tot de dierbare importarti kelen in ons land zullen gaan behoren, al was het alleen maar omdat de Neder landse inboorling een gulle, vriendelijke daad hoger op prijs stelt dan indruk wek kende, pompeuze daden. Advertentie 4*Bottltd by Raak. Koog a/d Zaan 02980-83238 Gezondheid. Professor Erik Ask-Upmark van de universiteit van Uppsala heeft in het Zweedse medische orgaan „Svensk Laekartidning" geschreven, dat het dragen van bretels, sokophouders, bustehouders, boorden en dergelijke na delig is voor de gezondheid. Het dra gen van lange onderbroeken en slaap mutsen beveelt hij wel aan. SAN FRANCISCO (Reuter) In het zuiden van de Verenigde Staten is er een „blanke kerk" en een „negerkerk", al dus heeft de rooms-katholieke neger-prie ster August Thompson, uit Ferriday in Louisiana, gezegd volgens een artikel in het roomskatholieke tijdschrift „Ramparts" Hij had een persgesprek gehad met John Howard Griffin, de (blanke) schrijver van „Black like me", waarin deze verhaalt hoe hij, met een gevrefde huid, door het zuiden van de Verenigde Staten reisde. In sommige streken aldus Thompson, kunnen jonge negers vaak niet tezamen met blanke jongeren aan vanwege de kerk georganiseerde bijeenkomsten deel nemen en kunnen negerpaartjes geen voorlichtingsconferenties voor verloofden bijwonen. Van de negers wordt in het al gemeen verwacht dat zij naar „neger- kerken" gaan en wanneer zij in een „blan ke" kerk mogen komen, moeten zij in een aparte afdeling achteraan plaatsne men. Ganzenpas. Een afdeling Russische troe pen in rijlaarzen heeft donderdag in gan zepas geparadeerd in West-Berlijn over de 17-juni-boulevard, zo genoemd naar de Oostduitse opstand tegen het com munistisch bewind in 1953. De parade werd gehouden ter herdenking van de Russische revolutie. Achter de parade volgde een groep Russische autoriteiten met hun gezinsleden uit Oost-Berlijn en ongeveer tachtig hoge officieren. Gelukwens. De president van de West- duitse Bondsraad heeft namens presi dent Lübke de opperste Sovjet een ge lukstelegram gezonden ter gelegenheid van de 46ste verjaardag van de Russi sche revolutie. Verjaarsgeschenk. In Polen zijn 60.000 ko pieën in beslag genomen van preken en lezingen die kardinaal Wyszynski heeft gehouden. De kopieën waren door de wereldbond van roomskatholieke vrou wen organisaties aan de kardinaal ge zonden als geschenk voor de duizendste verjaardag van de roomskatholieke kerk in Polen. Miss Wereld. De twintigjarige Carole Joan Crawford van Jamaica, is donderdag in Londen tot „miss wereld 1963" gekozen. Zij werd gekozen uit zeven meisjes, die het tot de finale brachten Dit waren de vertegenwoordigsters van Denemar ken, Finland, Frankrijk, Jamaica, Nieuw Zeeland, Zweden en Engeland. Zacht klapje. Een onderwijzer van een zondagsschool van de Anglicaanse kerk die een afbeelding van de paus ver brandde in een vreugdevuur zei dat het alleen bedoeld was als een zacht klapje naar de r.k. hiërarchie. Twist. Een zeventienjarige Berlijnse scho lier heeft zich bij het dansen van de twist zo ingespannen, dat haar knie schijven ontwricht werden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3