Twee maanden geëist tegen oneerlijk Bloemendaals meisje alstublieft.. in de voordelige Vrolijke chaos bij opening van landbouw-expositie in de RAI Lyndon Johnson middelpunt van Amerikaans spektakel Supralux GRANDIOOS fris'Vrolijk-fantastisch HOOFDPIJNPOEDERS Fikse straffen voor diefstal van auto Overtreders 'van rookverbod worden vervolgd Ds. Kurpershoek voor vijf jaar naar Zuid-Afrika Felle brand na ontploffing in matrasfabriek Nieuwe toneelwerk groep: Comedie '63 Nog geen subsidie voor „150 jaar koninkrijk" VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 4 HAARLEMSE RECHTBANK COCKTAIL FAUTEUIL Officier in Haarlem eist Acht mijnwerkers zijn ontslagen Diefstal Verboden toegang A anvaring T egel „Wat bert u nu van plan te gaan doen? Wilt u straks dit leven voortzetten?" Er viel een stilte in de rechtzaal. Het meisje voor het groene hekje verplaatste haar voeten. Zij keek naar de grond, „Nou?"' Zij schudde van nee. De officier van Justitie had even daarvóór een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van het voorarrest geëist plus een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Slechts twee en twintig jaar oud was ze dit meisje uit Bloemendaal en ze had zich nu al diverse malen aan diefstal schuldig gemaakt. Nu had ze zelfs geld gestolen van mensen die haar onderdak hadden geboden en van een man met wie zjj in Amsterdam de nacht had doorge bracht. Een briefje van vijfentwintig gulden had het meisje ontvreemd bij een familie in Zandvoort. Een week later, toen zij een nacht bij een vriend in Amsterdam lo geerde eigende zij zich honderd gulden t.oe. „Ik dacht dat het geld van zijn hospi ta was" zo verdedigde zij zich. „Waarom leidt u dit leven" zo wilde de president van de Haarlemse arrondisse- menstrechtbank mr. H. J. Ferwerda, we ten. Aanvankelijk stal u alleen, maar nu berooft u zelfs de mannen, die u eerst uw gunsten heeft aangeboden". „Bent u van plan om ermee door te gaan? „Nee, edelachtbare, ik wil gaan wer ken!" „Zo, en wat voor werk wilt u gaan aan pakken? Heeft u eigenlijk al eens ge werkt?" „Ja, als verkoopster in Overveen". „En dat wilt u weer gaan doen?" „Verkoopster? Inderdaad!" De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman gaf een opsomming uit het strafblad van de verdachte. Hij zei niet optimistisch te zijn over de aanpas sing van verdachte na haar straftijd. Ook de reklasseringsvereniging was niet en thousiast, alhoewel de mogelijkheid tot een goede aanpassing daar niet uitgeslo ten werden. De raadsman van de verdachte bepleit te een kortere straf en een onmiddellijke Advertentie was de uitroep van alle „Tie ners" en „Twens", bij het zien van onze Dat is nu eens echt een fau teuil om na het twisten in neer te ploffen. OERDEGELIJK, zeiden de vaders, vooral dat Jöppinger kunstleer. De moeders keken direkt schuins naar pa, want deze fauteuil hoort naast iedere haard thuis; en dat voor slechts 75.- meubelen Gtf •STUUkT 12-14*14 mat oom. 11047 MAARLtH Een tweetal jongelui, respectievelijk 26 en 18 jaar oud, moesten zich donderdag middag voor de Haarlemse rechtbank ver antwoorden. Niet omdat ze goede sier had den gemaakt in de Zuidlimburgse dreven, niet omdat ze zich schuldig hadden ge maakt aan flessentrekkerij en oplichting, maar omdat ze op zaterdagavond 20 juli op de boulevard in Zandvoort een nieuwe witte sportauto hadden gestolen, daarmee bun vakantietocht naar Zuid-Limburg en het aangrenzende Duitse gebied hadden rnaakt en het voertuig daar hadden ver kocht. Deemoedig bogen beiden het hoofd na de erkenning van de ten laste gelegde diefstal. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hekelde fel het ge drag van beide jongelui, maar vooral van de oudste die hij als een doorgewinterde misdadiger kwalificeerde en ervan be schuldigde zijn jongere maat meegesleept te hebben. Hij eiste fikse straffen: Vijftien maanden met aftrek tegen de oudste en zes maanden jeugdgevangenis tegen de ander. Dit laatste eventueel te vervangen door 12 maanden, waarvan acht voorwaar delijk, met aftrek van preventieve hechte nis en onder toezichtstellen. Mejuffrouw mr. S. Boekman die als raadsvrouw voor de oudste optrad, zei ge schrokken te zijn van de eis van de offi cier. Ze was van oordeel dat beiden een gelijk aandeel in de diefstal hadden gehad en daarvoor ook gelijkelijk zouden moe ten boeten. Ze vroeg een gecombineerde straf en steun van de reclassering. Mr. B. E. van Tijn vroeg voor zijn cliënt een zo groot mogelijk voorwaardelijk deel van de straf. De rechtbank zal op donderdag 21 november uitspraak doen. De officier van Justitie in Maastricht zal een vervolging instellen tegen de mijn werkers, die in de domaniale mijn in Kerk- rade het rookverbod overtraden. Acht van de overtreders zijn door de directie van de mijn ontslagen, anderen zijn in functie terug gezet. Alle verdachten, ongeveer 35, zullen deze maand tijdens een speciale zit ting van het kantongerecht in Heerlen moeten terechtstaan. uitspraak, zodat de verdachte na het voor arrest vrijwel direct in een voor haar uit gezochte inrichting zou kunnen worden opgenomen. Verder ried hij de ter beschikking stel ling af. De officier van Justitie had geen be zwaar, ook al omdat hij het voorgestelde in het belang van de verdachte vond. De rechtbank trok zich terug. Na enkele mi nuten kwam de uitspraak: twintig weken gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, plus de bijzondere bepaling dat verdachte zich onder toezicht van een reklasseringsvereniging zou stellen. Een drie en dertigjarige taxichauffeur uit Haarlem moest zich donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank verantwoor den omdat hij in de nacht van achttien op negentien juli een geldkistje had gestolen uit een woonhuis boven een café. De kas telein stopte iedere avond de opbrengst van zijn café in een geldkistje, dat hij boven in zijn woning opborg. De taxichauffeur zou zo luidde de verklaring van de kastelein van te vo ren de spanjoletsluiting van het keuken raam hebben opengemaakt om, toen de kastelein zich 's nachts nog even naar Zandvoort had begeven zich toegang tot de woning te verschaffen en het kistje te ontvreemden. De verdachte ontkende dit. Een punt in zijn voordeel was het feit dat hij zichzelf bij de politie had aangegeven. Dat was echter op instignatie van zijn verloofde gebeurd. Deze had namelijk toen ver dachte haar had verteld dat hij het geld ontvreemd had hem onmiddellijk ge adviseerd naar de politie te gaan. Toen verdachte de volgende morgen van zijn collega's hoorde dat de politie hem zocht, heeft hij zich dan ook direct op het bureau gemeld. De officier van Justitie achtte het feit bewezen. Ook vond hij het waarschijnlijk dat de verdachte van te voren het keuken raam had opengemaakt. De verdachte hield vol dat het raam open was en dat hij dat had geconstateerd toen hij er toe vallig tegengaan drukte. Acht maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, luidde de eis. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Achter het Paleis van Justitie in Haar lem werd een 39-jarige onderwijzer uit IJmuiden plotseling in de kraag gegrepen en naar binnen gesleurd. Althans zo luidde de lezing van de ver dachte zelf. Hij had zich op 21 december van het vorige jaar op het terrein achter het Paleis opgehouden. Dat was verboden. Bij de ingang was het bekende bord Verboden Toegang Art. 461" geplaatst. De kantonrechter had de verdachte tot een geldboete veroordeeld. Hij was nu in hoger beroep gegaan. „Waarom liep u daar?" wilde de president, mr. H. J. Fer werda weten. „Mijn zoontje was door de politie opgepakt. Samen met een vriend je", zo vertelde de onderwijzer. „Met de vader van het vriendje ben ik naar Haar lem gegaan omdat wij de kinderen even wilde spreken of zien. Dat mocht echter niet. Wij wisten echter dat zij hier ergens vastgehouden werden en daarom zijn we het terrein opgegaan Het bord hebben we niet gezien" zo verklaarde hij. „Plotseling werd ik ruw in de kraag ge pakt en naar binnen gesleurd" zo vertelde hij verder. „Dat vind ik voor zo'n ver grijp toch geen manier van doen, te meer daar ik me helemaal niet verweerde. Ik weet dat ik juridisch fout geweest ben, maar een boete van twintig gulden of vier dagen vind ik voor een dergelijk ver grijp veel te hoog, nog afgezien van het feit dat ik het ruwe optreden van de twee politiemannen helemaal afkeur". De officier van Justitie mr. Van der Valk Bouman vond het optreden van de politie daarentengen terecht en hij achtte het „in de kraag grijpen" logisch. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. „Ik heb begrip voor het motief van de verdachte hij wilde zijn zoontje zien maar de overtreding blijft er door be staan". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Een geldboete van t 300,- eiste de offi cier van justitie bij de Haarlemse recht bank donderdag tegen een 27-jarige schip per uit Katwijk, die verdacht werd schul dig te zijn aan een aanvaring op 9 februari van dit jaar in de Noordzeehaven in IJmui den. De man zou de koers van zijn kotter zo onverwacht hebben gewijzigd, dat een uitvarende Noorse coaster met hem 'in bot sing was gekomen. Tevens was de schipper ten laste gelegd, dat hij niet de voorgeschreven mistsignalen had gegeven. Omtrent deze vraag kreeg men echter geen zekerheid, omdat de ver klaringen van de getuigen nogal uiteenlie pen. De officier vorderde voor dit punt dan ook vrijspraak. Het plotseling afwijken van zijn koers door de kotter was dui delijk gebleken op het radarscherm van de kustwacht. De raadsman van de schipper, mr. G. A. J. Dolk uit Rotterdam, beperkte zijn pleidooi slechts tot het verzoek aan de rechtbank om een vijftal getuigen a de charge, die op het moment van het be handelen van de zaak op zee waren, als nog te horen. Dit reeds eerder door de raadsman ingediend verzoek werd echter afgewezen en de uitspraak van de zaak werd bepaald op donderdag 21 november. Advertentie iSZXSXSS ZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-Iime, die bizonder goed is al? mixer. In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". De gereformeerde predikant (vrijge maakt), ds. W. L. Kurpershoek uit Haarlem tal op donderdag 14 november met zijn echtgenote en dochtertje van zeven maan den naar het zendingsterrein Nqutu in Zuid-Afrika vertrekken. Ds. Kurpershoek wordt uitgezonden door de gemeente in Haarlem en de steun biedende kerken in Noord-Holland. Ds. Kurpershoek die nu 30 jaar is, werd na zijn studie aan de theologische hoge school in Kampen op 5 mei 1960 door de gemeente in Haarlem beroepen. Op 16 sep tember deed hij zijn intrede. Aanvankelijk woonde de predikant de eerste anderhalf jaar in Rotterdam, daarna een even lange periode in Haarlem. De gemeente in Haarlem beriep ds. Kurpershoek als zendeling met de bedoe ling om hem uit te zenden naar West- Borneo. In verband met de politieke ont wikkelingen werd de predikant geen visum verstrekt, zodat de reis niet kon doorgaan. Het echtpaar Kurpershoek gaat nu voor vijf jaar naar Zuid-Afrika. Het zal er werk? vinden onder de 50.000 Zoeloe's die daar in Noord-West Napel bij de Bloedrivier wonen. Ds. Kurpershoek is de eerste zen deling in dit gebied. Eerst gaat hij een „inwerkperiode" van een half jaar tege moet bij twee collega's, de predikanten J. Vonkeman en N. R. van den Berg, in de buurt van Durban, wat 500 kilometer zui delijker van het toekomstige zendingster rein van de Haarlemse predikant is. Op maandagavond 11 november zal ds. Kurpershoek in de Noorderkerk afscheid nemen van zijn gemeente in Haarlem en de afgevaardigden uit de provincie Noord- Holland. Twee felle explosies leidden gistermid dag een hevige brand in bij de matrassen- fabriek voorheen J. en A. ten Bruggen Cate in Almelo. Door deze explosies lie pen vier arbeiders min of meer ernstige brandwonden op. De brand is ontstaan in de kapokverkavel-afdeling, waar op dat moment enkele personeelsleden werkten. Zij grepen onmiddellijk de brandblusap- paraten en richtten deze op een kapokke tel. Er ontstonden toen twee hevige ex plosies. Door de kracht werden de arbei ders enkele meters weggeslingerd. Ook sloeg een deel van het dak weg. Door de enorme rookontwikkeling het centrum van Almelo ging gehuld in een grote rook wolk moest de brandweer van zuurstof maskers gebruik maken. Personeel ont ruimde intussen de kantoren en het ma trassen-magazijn. In de fabriek deden zich voortdurend ontploffingen voor doordat vaten met olie sprongen. Na twee uren was men de brand meester. De schade aan gebouwen, voorraden en inventaris is zeer groot. Advertentie m gjr PER ETUI VAN 6 EN 12 g Twee jonge toneelliefhebbers, de 23-ja rige Heemstedenaar W. Joh. Kuiper, en de 20-jarige Haarlemmer Gerard Verhaart, zijn enthousiast begonnen aan een nieuwe toneel-werkgroep: de „Comedie '63". Bei den hebben aspiraties om jongelui die „beter amateur-toneel" willen gaan be oefenen, les te geven. Gerard Verhaart die bij het Vestzak theater in Amsterdam speelt, heeft de ar tistieke en Wim Kuiper heeft de zakelijke leiding op zich genomen. Gerard Verhaart is inmiddels gestart met het geven vna privé toneelles sen aan enkele leeftijdgenoten en hij wacht met ongeduld tot nog meer jongelui zich bij hem melden, zodat men spijkers met koppen kan slaan: het instuderen van stukken. Die stukken zullen voornamelijk modern zijn. Waiter Kous (artistiek directeur van de toneelgroep Centrum en Pinter-liefheb- ber) is ingeschakeld voor adviezen om tot een op beroeps-niveau liggende vertolking van een-acters van Pinter te komen. Ook is op de acteur Ton Lensink een beroep gedaan voor het geven van deskundige ad viezen. Haarlemmer Rob van Dam levert zijn bijdrage in de vorm van een modern stuk. „De bekering" (over een non-conformist), dat zal worden ingestudeerd. Gerard Ver haart heeft zich inmiddels ook weer op het schrijven van een toneelstuk gewor pen, terwijl hij plannen heeft eenacters te vertalen. Twee andere jongelui, Margriet Lips en Aiex Veldhuizen, zullen, als de toneelstuk ken worden opgevoerd, respectievelijk zor gen voor de kostuums en décors. Het contactadres voor de „Comedie 'S3" is: Wouwermanstraat 112 in Haarlem- Noord. Advertentie (Van onze redacteur in Amsterdam) De eerste dag van de Amerikaanse voedsel- en landbouwproduktententoon- stelling in het RAI-gebouw in Amster dam is achter de mg. Die dag stond in het teken van L.B.J., met welke initialen de Amerikaanse vice-president Lyndon B. Johnson in zijn land wordt aangeduid. De ontvangst van het echtpaar Johnson, de openingsplechtigheid en de rondgang over de tentoonstelling zijn uitgegroeid tot een spectakel, dat volkomen paste in deze Amerikaanse „kermis", maar dat door velen met enige verbazing is gade geslagen. Er was geen protocol in de RAI. De genodigden waren gekomen uit alle de len van het land, zonder uitzondering op gepoetst voor het plechtige gebeuren: de opening van een tentoonstelling waar mee het Amerikaanse ministerie van Landbouw zich in Europa wil presenteren. Het was al een lichte ontgoocheling, toen iedereen een staanplaatsje kreeg op de betonnen vloer van de enorme Europa hal, waar geen stoelen waren in de hiër archieke opstelling van minister tot bur gemeester en vervolgens afdalend naar hoofdambtenaren en „gewone" mensen. Hier was iedereen genodigde zonder on derscheid. Op het balkon speelde de beroemde Amerikaanse luchtmachtkapel amuse mentsmuziek met een maximale geluids kracht. Cowboy-lied Opeens was hij daar: Lyndon B. Johnson, met echtgenote, enkele auto riteiten en een kluwen breedgeschou derde mannen, die zijn lijfwacht vor men. De militaire kapel speelde geen volkslied, maar barstte los in een cow boy-lied uit Texas, begeleid door rau we kreten, waarna de heer Johnson een rede uitsprak. Het doorknippen van het lint, na afloop van de redevoering, was het sein voor een gebeuren dat in Nederlandse ogen een chaos was, maar door iedere aan wezige Amerikaan heel normaal werd ge vonden. De honderden genodigden spoel den via het bioscooptheater de tentoonstel ling binnen, waarbij een druk gebruik van ellebogen werd gemaakt. De vice-president en zijn vrouw bleven omringd door een groep potige Amerika nen van de F.B.I., herkenbaar aan een rood-wit-rood speldje, met in het tweede gelid body-guards met rode speldjes en ten slotte een legertje lagere veiligheids mannen (onder wie onze eigen B.V.D.- ers) met witte speldjes. Stoomwals Gezamenlijk baanden zij een weg voor het echtpaar Johnson met de kracht van een stoomwals. Met tikjes op de schou der, een kalme greep bij de arm, een enkel woord werd het publiek voor de voe ten van de vice-president uiterst beslist maar steeds correct opzijgezet. Men kan het Amerikaanse lijfwachts niet kwalijk nemen dat zij Nederlandse autoriteiten niet kennen. Zo zagen wij dat burgemeester Van Hall langzaam door de F.B I. uit het gevolg werd weggedrukt, tot hij in de mensenmassa ten onder ging. Door zich taktisch op te stellen bij een eierensorteermachine, die aan de vice-president zou worden gedemon streerd, zag de burgemeester kans la ter weer door de kluwen te worden op. genomen. „Ik ben Johnson" Lyndon B. Johnson liet zich gedwee over de tentoonstelling duwen en gaf de in druk het aangenaam te vinden. Natuur lijk moesten alle Amerikanen, die zich voor hun stand hadden opgesteld, hem de hand schudden. Dat ging dan als ouwe jongens onder elkaar, met een „how are you?" en een schouderslag. Bij een stand van een grote Nederland se maatschappij, die een Amerikaanse firma vertegenwoordigt, stond de directie keurig in het gelid. „Ik ben Pietersen en dat is meneer Jansen van onze import afdeling, en dit meneer De Vries van on ze verkoop....", begon iemand, waarop de vice-president vrolijk meespeelde: „Hoe gaat het? Ik ben Johnson en dit is meneer Rice, onze ambassadeur, en hij daar is van de F.B.I. en hij ook en hij....". En maar eten Overal waar Amerikaanse produkten waren moest L.B.J. eten. Wij hebben het „voederen" van de vice-president trach ten bij te houden en noteerden achtereen volgens: sinaasappelsap, cake, pindakaas met jam, honing, witte bonen in tomaten sap, rijst uit Texas, lobster cocktail, grape fruit, en dat alles waarlijk niet in kleine hoeveelheden. L. B. J. was nog druk bezig met zijn witte bonen in tomatensap toen hem een rijstschotel werd aangeboden. Johnson vroeg een plastic vorkje, duwde dat onze landbouw-minister Biesheuvel in de han den en toen deze zich verbaasd afvroeg Lyndon B. Johnson of hij misschien ook een bordje eten zou krijgen, hield de vice-president hem zijn eigen schotel voor. Samen hebben zij uit één bordje de witte boontjes genuttigd, tot de laatste toe. De ogen van de hevig transpirerende body-guards gingen overal. In de afde ling van de barbecue bleek een pla fondtegel los te hangen. Onmiddellijk posteerde zich een F.B.I.-man onder de tegel, wachtend op het ogenblik dat het ding zijn schedel zou verbrijzelen en al thans de vice-president niet zou treffen. De tegel zag er inderdaad massief en dreigend uit, maar bleek achteraf van karton te zijn. In het restaurant werd het gezelschap door de artiesten van de Hootenally-show ontvangen met „The eyes of Texas are upon you" (de familie Johnson woont op een boerderij in Texas). Ook hier handen schudden, ook hier proeven van Ameri kaanse gerechten. En toen was het afgelopen. In het res taurant wachtte nog een lunch en toen werden de Johnsons naar Schiphol vervoerd, waar een enorme bontgekleurde Boeing 707-machine van de Amerikaanse regering vlak voor de uitgang van de Ica- hal op het door de neervallende regen glimmende platform gereed stond. T exas-paraplu L. B. J. werd terstond door zijn bescher mers van de geheime dienst, ditmaal ge wapend met zwarte paraplu's, omringd. Enkelen hadden handen te weinig, omdat ze ook nog hun radio-toestelletje bedien den. De kleinste, die volgens ingewijden ""'imniiiiiiiiiniiiiiiiir'iiiiuw muimll tlll.ouuwii FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. De regering heeft nog geen beslissing genomen op het verzoek van de stiehting „Viering 150 Jaar Koninkrijk" in Nijme gen om financiële hulp. Het comité nationale herdenking 1813- 1963 had geen inzage in de financiële ge gevens, behalve na afloop toen de Nij meegse stichting een beroep op financiële hulp bij de regering deed, zo heeft de minister van Algemene Zaken, de minis ter-president mr. V. G. M. Marijnen, mee gedeeld in een nota aan de Tweede Ka mer over de kosten verbonden aan df nationale herdenking. Bij het verzoek uit Nijmegen is geen bedrag genoemd. Advertentie bij het onderlinge geheime radioverkeer luistert naar de oproepnaam Texas, torste met hoog opgeheven arm, op zijn tenen trippelend, de hoogste en grootste paraplu boven de presidentiële hoed, teneinde de ze tegen de regen te beschermen. Lyndon Johnson ging allereerst uitvoe rig iedereen de hand schudden, te weten tien agenten, die hem per motor hadden geëscorteerd en tevens alle chauffeur» van de auto's. Hij overhandigde ieder var. hen daarbij een met goud-opdruk vervaar digd kaartje, dat hun toegang geeft tot zijn bureau in Washington, alsmede de be kende ballpoint. Daarna wandelde hij langs de erehaag der koninklijke marechaussee, die voor hem tussen vliegtuig en vertrekhal was opgesteld en gaf tenslotte bij de trap ook adjudant Veltman, commandant der ko ninklijke marechaussee op Schiphol, een hand (maar geen ballpoint). Tot slot kuste hij op de trap ten af scheid mevrouw Rice, echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur en besteeg energiek de vliegtuigtrap, nog steeds met Texas nauw aan zijn zijde en met diens hoge paraplu boven zich tot hij in de Boeing verdween. Texas ging niet mee naar binnen, doch daalde de trap weer af. Zijn taak is ge ëindigd. In Brussel wordt hij door een op volger afgelost.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4