Beverwijk gaat toch bij Kroon in beroep tegen plan-Assumburg IN IEDER E.M.MEUBEL ederland Massale huldiging bij Hoogovens Met lucifers spelende kleuter oorzaak van brand in IJ muiden In de vishal en op zee Raad negeert advies van Ben W. Moties haalden ruime meerderheid Tweehonderdtwintig jubilarissen ontvingen in „Krasnapolsky" een gouden insigne ZIT EEN 3 VOUDIG CERTIFICAAT. VRIJDAG 8 NOVÉMBER 1963 7 Hoe en wat? Irritant B uitengesloten Overleg Motie en motivering Gasvoorziening Voor Creutzberglaan 210 77.100 De huldiging De feestavond Woningbouw in Beverwijk Deze geschiedde door ir. P. van Delden, als een der directieleden van Hoogovens. Na het gebruikelijk welkomstwoord wenste ir. Van Delden eerst namens de directie van zijn dank en waardering te getuigen tegenover allen, die het bedrijf als trouwe medewerkers hebben gediend. De jubila rissen hebben immers allen de moeilijke oorlogsjaren meegemaakt, om daarna hun aandeel bij te dragen in de wederopbouw van het bedrijf. Aldus zagen zij het perso neelsaantal toenemen van 2.000 in 1938 tot de huidige 16.000 en de staalproduktie groeien tot ongeveer twee miljoen ton per jaar. Vervolgens herinnerde spreker eraan, dat onlangs door de grafische ontwerper Jurriaan Schrofer een nieuw concern vignet werd vervaardigd, als embleem van de IJmuidense werkgemeenschap welke Hoogovens is geworden. Het ontwerp van het embleem is gebaseerd op een zeester als symbool van de plaats aan de zee, waar Hoogovens is gevestigd. Ir. Van Delden sprak de hoop uit dat het vignet spoedig algemeen zal worden erkend als de aan duiding van het gehele Hoogovenscomplex in IJmuiden. Hierna maakte spreker bekend, dat het Donderdag De aanvoer in IJmuiden was donderdag: 8.240 kisten vis, waarvan 210 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 5 griet, 5 tongschar en schartong, 1.306 schol, 40 schar, 15 bot, I.665 haring, 3.402 makreel, 630 schelvis, 25 wijting, 210 kabeljauw en gul, 18 leng, 25 haai, 2 ham, 25 poon, 454 koolvis en 10 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 4,403,90, grote tong 6,505,80, groot middel tong 65,50, kleinmiddel tong 7 5,80, kleine tong I 7,706,50, kleine tong II 5,40—5,10, tarbot I 4—3,20. Per 50 kilogram: tarbot II 174, tarbot III 154, tarbot IV 130124, grote griet 144, schartong 50, kleinmiddel schol 4138, kleine schol I 37, kleine schol II 3613,50, schar 228, bot 1311, verse haring 16 II, makreel 389, grote schelvis 38, groot middel schelvis 4337, kleinmiddel schel vis 4632, kleine schelvis I 4621, kleine schelvis II 217,10, wijting 358, grote gul 6040, middel gul 6036, kleine gul 4136, kleine leng 3833, kleine haai 26 20, ham 166126, poontjes 313,80. kleine koolvis zwart 3019, kleine koolvis wit 40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 272 130, grote koolvis zwart 104—66, grote kool vis wit 176166, grote leng 82. Donderdag werden de volgende besom mingen, in guldens, gemaakt: KW 32 17.300, KW 39—17.650, KW 100—6.330, KW 171—10.000, KW 139—13.600, KW 193 11.040, KW 109—3.080, KW 94—2.000, WKD 1—6.440, KW 190 en WR 33—9.530, VL 14— 6.990, SCH 171—5.760. Aanvoer van vrij dag Vijfenveertig vaartuigen hebben vrijdag morgen te IJmuiden aangevoerd 5660 kis ten vis, 240 gladde kabeljauwen en 12.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 560 schelvis, 160 wijting, 50 gul en kabeljauw, 1850 spanharing, 420 haring, 20 koolvis, 920 markeel, 1220 schol, 40 tarbot, 160 varia en 20 poon. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.50— 3.90, heilbot 4.203.20, grote tong 6.506, grootmiddel tong 6.505.90, kleinmiddel tong 7.50—6.80, tong I 7.70—6.90, tong II 6.505.50, zalm 4. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120 94, middel kabeljauw 120—98, grote koolvis wit 154, grote koolvis zw. 98—94, middel koolvis 84. Per 50 kilogram: grote en middel schel vis 56—38, kleinmideld schelvis 56—40, schelvis I 5541, schelvis II 2313, gul I 62—48, gul II 56—42, gul II 37—28, grote schol 5946, middel schol 5946, klein middel schol 5042, schol 4843, schol II 32—21, schol III 23—14, schar 40—12.50, poon 24—8.50, haai 25—17, wijting gestript 33—10, wijting-dicht 21—8.20, tarbot 186— 128, griet 120—110, haring 21.4011, ma kreel 359, koolvis I 32. Besommingen van vrijdag HD 79 .f8080, K W195 11.480, KW 132 f 1540, KW 196 10.240, KW 93 f 8190, KW 3 fl2.000, KW 90 ƒ8970, K W152 7980, KW 30 1300, KW 29 f 7330, KW 112 950, IJM 154 6170, IJM 18 3150, IJM 59 2200. Scheveningen In Scheveningen werden vandaag aan gevoerd: 380 kisten schelvis, 40 wijting, 900 spanharing, 350 makreel, 300 scohl en drie duizend kilo tong. Haringvangsten KW 74-60, KW 95-20, KW 73-5. Het college van B. en W. van Bever wijk heeft er in de raadsvergadering van langs gekregen, omdat twee moties van de heren Roger (P.S.G.) en Van Eek (K.V.P.) die lijnrecht tegen de plannen van het college ingingen, door de raad zijn aangenomen. Daarom zal nu in af wijking van het voorstel van 3. en W. Beverwijk toch bij de Kroon in beroep gaan tegen de gedeeltelijke goedkeuring van het uitbreidingsplan „Assumburg" door Gedeputeerde Staten. Het begon er al mee, dat de raadscommissie voor stads ontwikkeling en stedebouw de raad te ken nen gaf het standpunt van B. en W. niet te kunnen delen en de raad in overweging gaf het voorstel van B. en W. te ver werpen. De commissie meende namelijk nogal wat omgerijmdheden en onjuistheden te moeten opmerken in de gedragslijn van Gedeputeerde Staten. Ten eerste vond men het maar een merkwaardige-zaak, dat Gedeputeerde Staten gebonden als zty-zijn aan het door de Kroon goedgekeurde streekplan IJmond-Noord, toch een plan dat daar niet mee in overeenstemming is hebben goedgekeurd. Weliswaar niet ge heel maar wel gedeeltelijk. De commissie voor de stadsontwikkeling meende dan ook dat de stedebouwkundige posities, die als gevolg van de uitvoer van dit besluit zouden ontstaan, moeilijk meer af te stemmen zijn op het geheel van het streek plan. De kans, dat Heemskerk dan wel min of meer gedwongen is tot een stede- bouwkundige variant en dat die variant dan ongetwijfeld het omstreden plan Zui- derhoek zal zijn, daarover bestond bij de Beverwijkse raadsleden geen twijfel. De commissie voor de stadsontwikkeling acht te het daarom van groot belang dat er tegen de gang van zaken bezwaar ge maakt werd omdat bij het uitblijven van een formeel bezwaar de mogelijkheid be staat dat G.S. en Heemskerk door een achterdeur tot uitvoering van het stads plan Zuiderhoek zullen komen. De heer Van Eek van de K.V.P. zei dat hij niet veel van het voorstel van B. en W. begreep en dat hij nog minder be greep van de gang van zaken bij het over leg en akkoord van Hoenderloo. Naar van verschillende kanten verluidt, zouden Be verwijk en Heemskerk het gezamenlijk eens moeten worden over een wegenstruc tuurplan in het noordelijk deel van de IJmond. De standpunten staan echter lijn recht tegenovpr elkaar, wat wil men nu, zo vroeg de heer Van Eek, daar de uit voering van het akkoord het streekplan in de weg staat. Het betreft hier geen ondergeschikte za ken, maar hoofdpunten in de opzet van het streekplan. Er komt nu een wegen plan uit de bus dat samenvalt met het plan Zuiderhoek. De heer Van Eek wilde het college van G.S. vastnagelen op hun standpunt, dat in de IJmond een geïnte greerde stadsbebouwing zal moeten ont staan. Hij wilde dan wel eens weten hoe dat te rijmen viel met het gedeeltelijk goedkeuren van het plan Assumburg. De heer Bijl van de Prot. Chr. Fractie, vroeg zich af waarom Heemskerk op ro zen zat en wethouder Roozen „hoera" roept omdat er nu geen stad komt in de IJmond. Waar heeft hij dat vandaan in formeerde de heer Bijl, die in een zelf standig bestaan van Beverwijk en Heems kerk naast elkaar geen heil zag uit het oogpunt van onderwijs en cultuur. Heemskerk loopt op een irritante wijze op de beslissingen vooruit en dat kan omdat er na het sluiten van het akkoord van Hoenderloo nog heel wat punten In het duister zijn gebleven. De heer Bijl verklaarde zich dan ook tegen het voor stel van B. en W. niet in beroep te gaan. Nadat mevrouw Schmohl Heijnis nog eens gewezen had op de gevaren die ver bonden zijn aan het ontbreken van een ondeelbare stedebouwkundige conceptie in de IJmond en de chaos die daaruit kan voortvloeien op het gebied van bestuur, openbare voorzieningen en zij verklaarde dan ook namens de gehele P v.d.A. fractie in de raad. dat zij niet kon instemmen met het voorstel van B. en W. om de zaak te laten rusten. Beverwijk zou ern stige schade lijden bij een plotselinge wij ziging van de stedebouwkundige opzet van IJmond Noord en de wijken Meerestein en Oosterwijk zouden in de lucht komen hangen in planologisch opzicht. Waarom is Beverwijk buiten het over leg in Hoenderloo gehouden vroeg de heer Koger van de Prot. Chr. Fractie, is het college wel precies op de hoogte van de resultaten van het overleg? De heer Koger kon de beweringen van Heemskerkse gemeentebestuurders als zou het achterhaalde idee van een onge deelde stad door het akkoord van Hoen derloo ongedaan zijn gemaakt niet hele maal thuis brengen en hij wilde graag van het college vernemen of het niet be ter zou zijn toch in beroep te gaan bij de Kroon omdat men anders geen moge lijkheid meer zou hebben de gang van za ken te keren. Wethouder Vessies bracht naar voren dat het gemeentebestuur wel ernstige be zwaren koesterde tegen de opzet van het zuidelijk deel van het plan Assumburg, maar dat men geen heil zag in een be roep tegen goedkeuring van het noorde lijk oeel, omdat de realisering van dit deel de totale situering van woningen en wegen niet aantast. Nu de zaken zo stonden dat de meer derheid van de raad het standpunt van B. en W. niet bleek te delen, schorste wethouder Vessies de vergadering om het college tijd te geven voor intern beraad. Het college verwachtte namelijk meer van een poging om met Heemskerk tot een vergelijk te komen, dan in het aanspannen van een procedure bij de Kroon. Uitgangs punt zal echter moeten zijn dat er een aan eengesloten bebouwing komt. Bij de tweede ronde zei de heer Van Eek, dat hij wel de indruk had dat het college zich kon verenigen met alle opi nies uit de raad en dat hij wel graag wat duidelijker geformuleerde meningen van achter de tafel verwachtte. De heer Bijl vond het maar een slap betoog van het college en de heer Koger meende dat het beneden ieder peil was, dat Beverwijk niet in enig overleg gekend was. Tenslotte werd gestemd over een motie waarin het college werd uitgenodigd toch in beroep te gaan door aan te dringen op snellere behandeling van het fusieplan, welke door de heer Koger werd ingediend. De stemming viel slecht voor het college uit: zestien stemmen voor en zes tegen. (Het college en de V.V.D. fractie stem den tegen). De commissie voor de stadsontwikke ling had tevens een voorstel uitgewerkt waarin de motivering van het beroep bij de Kroon was vervat. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. In dit stuk wordt gesteld, dat het besluit van G.S. om het plan Assumburg gedeel telijk goed te keuren in strijd is met het streekplan. Dat het plan verstorend werkt op dp stedebouwkundige opzet van .de. be bouwing op Beverwijks grondgebied en dat een en ander-nog moeilijker wordt dooi de aanleg van de Coentunnelweg. Tenslot te stelt Beverwijk dat in Beverwijk en Heemskerk de uitvoering van de plannen vertraagd wordt door de onduidelijkheid in het beleid dat men voert inzake de bebouwing van IJmond Noord. Na onderling overleg is een concept ge meenschappelijke regeling inzake de gas voorziening in de gemeenten Akersloot, Beverwijk. Castricum, Heemskerk, Lim- men en Uitgeest opgesteld, dat op 14 dezer in de openbare vergadering van de Bever wijkse gemeenteraad zal worden behan deld. De regeling zal woiden aangegaan voor een tijdvak van tien jaren, na 1 januari 1962. Deze betrekkelijk korte duur houdt in eerste instantie verband met de thans nog niet geheel te voorziene gevolgen met betrekking tot de gasvoorziening in de naaste toekomst. Een felle •uitslaande brand heeft van ochtend de eerste verdieping van het pand Bik en Arnoldkade 42 in IJmuiden veranderd in een zwartgeblakerde puin hoop. Inderhaast uit het raam geworpen huisraad vormde op straat een trieste aanblik. Voor de tweede maal binnen een jaar is het gezin Sandman, bestaan de uit man, vrouw en vier kinderen van een tot dertien jaar door brand getrof fen. Ook vorig jaar was dat te wijten aan de vierjarige Harrv, die toen op zolder met lucifers speelde. Vanochtend stak het jongetje de divan in de huiskamer op de eerste verdieping in brand Zijn ouders lagen in een zij kamertje nog te slapen toen zij - door-hun zoontje werden gewekt. De heer Sandmar rook direct een verdachte lucht en sprong het bed uit. De divan stond toen al in lich terlaaie. „Ik was die nacht laat thuis gekomen van een lange rit en wist eerst niet wat ik moest doen", zei de 39-jarige chauffeur bij een meubelfabriek. ,.De kamer stond vol rook. Ik stikte bijna, ik heb toen maar met teiltjes water geprobeerd de brand te blussen, maar het was onbegonnen werk. De rook werd steeds dikker". Zijn vrouw had intussen de andere kin deren. die op de zolderverdieping sliepen, in veiligheid gebracht en de politie ge waarschuwd. „Het leek wel of de brandweer nooit kwam. Het vuur greep steeds meer om zich heen", zei mevrouw Sandman. „Ik heb al leen maar wat kleren kunnen redden. Het 'is verschrikkelijk zo in je slaap verrast te worden". Haar gezicht vertoonde nog de sporen van de doorgestane emotie: de heer en Vanmorgen speelde een vierjarig kind met lucifers, met het gevolg dat de eerste verdieping van het perceel Bik en Arnoldkade 42 in IJmuiden totaal uitbrandde. De Velser brandweer voorkwam erger. Elders in dit blad kan men meer lezen over deze brand. mevrouw Sandman waren pas klaar ge komen met het herstellen van de schade die hun woning vorig jaar opliep nadat hun zoontje op zolder met vuur had gespeeld. „Maar het is deze keer veel erger", zei de heer Sandman. Zijn gezin heeft voor lopig bij buren onderdak gevonden. De brandweer was de brand die tegen acht uur was begonnen vrij gauw. jneester. Met twee spuitwagens en een ladderwagen werd het vuur bestreden. Gezien de ouder dom y an. rfë pa nderf' ïa n 'dë"Btkerr Arno 1 d - kade béstond groot gevaar dat het vuur zich zou uitbreiden over andere panden. De benedenwoning onder de uitgebrande verdieping liep enige waterschade op. De heer Sandman had zijn inboedel tegen brand verzekerd. Donderdagmiddag is in het Kennemer Theater te Beverwijk door het notariskan toor J. L. F. Engelhard het perceel Creutz berglaan 210 te Beverwijk in het openbaar bij opbod en afslag geveild. Het huis met garage en enige bl ïembollengrond werd ingezet op 25.000 en opgeboden tot 60.100. Bij afslag werd het perceel ge mijnd door de heer J. de Jong op 17.000. Totaalbedrag dus 77.100. Naar wij ver namen, werd het perceel gekocht in op dracht van derden. De belangstelling voor t deze verkoop was buitengewoon groot. Advertentie Maakt u de stoffering maar niet los, dat zou zonde zijn. We kunnen het u zo ook wel ver tellen. De fabrikant (van europees niveau), de E.M.-organisatie en wij staan borg voor de kwaliteit van uw E.M.-meubel. Dat geeft u de zekerheid van Jarenlang woon comfort. Van topklasse meubelen voor een "hollandse" prijs. Wij nodigen u gaarne uit om onze collectie te komen bezichtigen. WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Het aantal personeelsleden dat Hoogovens in de loop der jaren is trouw ge bleven, nam de laatste tijd dermate in omvang toe, dat het vrijwel ondoenlijk werd de steeds talrijker wordende jubilarissen telkens in kleine groepjes te huldigen op de datum, dat zij het voor een jubileum vereiste aantal dienstjaren voltooiden. De directie heeft dan ook naar een oplossing gezocht en aldus be sloten de jubilarissen voortaan „op te sparen' en nen dan jaarlijks gezamenlijk op een grote feestavond te huldigen. Dat hierbij niet met halve maatregelen kon worden volstaan moge blijken uit het feit, dat hiervoor inmiddels niet min der dan tweehonderdtwintig personeelsleden in aanmerking kwamen, die donderdag in „Krasnapolsky in Amsterdam met een bijna grandioos festijn voor hun 40- of 25-jarig dienstverband werden gehuldigd. De jubilarissen werden hiervoor reeds des middags met hun dames door een do zijn grote autobussen aangevoerd, waar zij in alle zalen van „Krasnapolsky" eerst op een „aangeklede feestdrank" werden ont haald. Vervolgens wachtte hun in de smaakvol versierde eetzaal een diner, waarbij ook een groot aantal directieleden met hun dames was aangezeten. Dit alles als geleidelijke overgang naar de feest avond, waarop de huldiging zou plaats vinden. embleem ook tot een gouden insigne is verwerkt, met de bedoeling dit voortaan aan de jubilarissen uit te reiken. Met als onderscheid, dat het insigne voor de zil veren jubilarissen een kleine robjjn bevat en voor de veertigjarige jubilarissen een briljantje. Omdat het uiteraard voor ir. Van Delden ondoenlijk was dit insigne persoonlijk aan alle gegadigden uit te rei ken, werden de heren H. T. Duyn als oud ste en J. Schavemaker als jongste jubilaris op het toneel ontboden, waar hun door spreker het insigne op de borst werd ge- speld. De anderen werd deze onderschei ding later in de congreszaal uitgereikt. Nadat ir. Van Delden nog had meege deeld dat het insigne ook zal worden aan geboden aan alle bedrijf sleden, die voor 1963 hebben gejubileerd, sprak hij nog een woord van felicitatie tot de jubilaris sen, die voortaan door dit insigne kenbaar zullen zijn als werkers die zich hebben in gezet voor een taak en deze ook zijn trouw gebleven. Na dit korte officiële gedeelte werd on middellijk een aanvang gemaakt met het feestprogramma, dat door een ongekend groot aantal bekende Nederlandse arties ten werd verzorgd. Behalve het orkest van Tonny Bakkenes en het ensemble de Skymasters waren dit onder meer het Cocktail Trio, Tobi Rix, The Spotlights, Conny van den Bos, Philippine Aeckerlin, René van Vooren, Joke van der Burg en nog vele anderen, die het publiek de ge hele avond allergenoeglijkst met een voor treffelijk verzorgde show hebben bezig gehouden. Het pleit was trouwens reeds direct gewonnen, toen de toeschouwers in de proloog met een dozijn Sinterklazen werden geconfronteerd. Met het vorderen van de avond steeg ook de stemming in de zaal, zodat dergelijke groots opgezette huldigingen ongetwijfeld tot de gewaar deerde tradities van Hoogovens zullen gaan behoren. OFFICIËLE PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN VOLKSHUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID Bouw van tuinderskassen en warenhuizen Degenen, die een aanvrage om rijksgoedkeu- ring voor de bouw van een of meer tuinders- kassen of warenhuizen hebben ingediend, kunnen - voorzover hun aanvrage op 31 augustus 1963 in het bezit was van de hoofd- ingenieur-direkteur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de betrokken pro vincie, resp. van het gemeentebestuur van Amsterdam, 's-Gravenhage of Rotterdam - aan de hoofdingenieur-direkteur voornoemd, resp. het gemeentebestuur mededelen, in welke maand zij wensen over te gaan tot de bouw van de voorgenomen objecten. De rijks goedkeuring zal dan tijdig worden verstrekt, voorzover daartegen overigens geen bezwaar bestaat. Indien in een bepaald geval meer bouwvak arbeiders moeten worden ingeschakeld dan normaal voor kassenbouw gebruikelijk is, zal met de afgifte van de rijksgoedkeuring enige terughoudendheid worden betracht. Wanneer de bouwsom 1 100.000 of meer be draagt, dient de vorenbedoelde mededeling te worden gericht aan de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85 te 's-Gravenhage. De rijksgoedkeuring vervalt, indien met de uitvoering van het werk niet binnen drie maanden na de datum van de rijksgoedkeu ring is begonnen. Nadat de raad van Beverwijk in augus tus van dit jaar een plan voor de bouw van 94 eengezinswoningen was aangebo den, doen burgemeester en wethouders thans het voorstel tot het bouwen van 224 eengezinswoningen met 92 autoboxen en drie wijkgebouwtjes in het uitbreidings plan Zwaansmeer. De raad zal hierover beslissen in de openbare vergadering van volgende week donderdag.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7