Vlaamse mars naar Antwerpen bracht duizenden op de been Nieuw plan: met de Waalse federalisten naar Brussel Kroesjtsjevs woorden door de westerse pers grof vervalst A Geid voor Franse Premier Douglas-Home is optimistisch gestemd WERELDNIEUWS Ruimtevaart nu voor nieuwe stap in ontwikkeling kernmacht is j t j j op tafel gekomen Wanhoopsdaad van kerndeskimdige in België Strijd in het parlement wordt met ,de blote vuist" uitgevochten Londen is ontstemd over Amerikaanse hulp aan Soekarno Kristalnacht van 9 november 1938 herdacht Joodse instemming met document van het concilie <~Praatótoel Heeft u &onianien nodig IZVESTIA SCHRIJFT: K Op die r <1 A A N D A G 11 NOVEMBER 1963 Goedgemutst Prinsenvlaggen persoonlijke lening FiNANCIA NEDERLAND N V. ff Labour in offensief Liberalen op de wip Floris Flaneur 'n hoed Paus maant tot spoed bij het verenigen van Europa (Van onze correspondent) BRUSSEL De Vlaamse betoging voor een federaal België en voor hervormingen in de economische structuur van het land, die zondag te Antwerpen werd gehouden, is ondanks slecht, druilerig weer volko men geslaagd Langer dan tweeënhalf uur trokken de Vlamingen door de stra ten van Antwerpen. Er heerste grote geestdrift en er waren vrijwel geen in cidenten met tegenbetogers. De schattingen over het aantal deelne mers lopen, zoals ook bij vorige gele genheden, uiteen. De Antwerpse politie schat het aantal op 25.000. Het Vlaamse Actiecomité zei: 185.000. Waarnemingen van uw correspondent resulteerden in: 50.000 mensen in de stoet en een kleine 100-000 langs de wegen. Die toeschouwers zijn eigenlijk allemaal sympathisanten. Anderen voelen er niets voor in een nog al vochtige kou een paar uur van hun zondag te besteden aan het zien voorbij trekken van een aantal Vlamingen. Reeds vroeg waren de betogers uit het Vlaamse land naar de stad aan de Schel de gekomen voor dit vertoon van Vlaam se folklore: tienduizenden goedgemutste lieden, als regel met een lokale fanfare voorop, die borden en spandoeken met leuzen meedroegen. De officiële waren: ,.Voor een federaal België in een fede raal Europa" en „Voor economische structuurhervormingen". Er bleken ech ter vele varianten mogelijk. Zo noteer den wij: „Vlaanderen eist geen woorden maar daden", „Geen juk van ontaarde patroons", „Geen werk in eigen streek voor 150.000 pendelaars", „De Vlaamse arbeider eist medezeggenschap in zijn onderneming", „Samenwerking gelovigen en vrijzinnigen leidt tot Vlaamse zege", „Wij vragen twee woningen onder een dak", „Weg met schoonmoeder Brussel in huis", „Weg met Brusselse voogdij". Er waren ook wat persoonlijker mededelin gen, zoals bijvoorbeeld: „Laeken zonder Paalo (met vakantie)" of „De negers zijn vrij, de Vlamingen zijn nog knecht". Tele malen hoorde men de betogers ook roepen: „Theo (dat is de voornaam van premier Lefèvre) buiten:, werpt hem door de ruiten". Er werden ook zogenaamde prinsenvlag gen in de stoet meegedragen. Eén er van was van het uit 1852 daterende li berale Gentse studentengenootschap „Het zal waarachtig wel gaan". Maar anderen werden begeleid door leuzen als: „Hier en aan de overkant, daar en hier is Ne derland". De voorzitter van het Vlaamse 'Actiecomité heeft na afloop gezegd, dat een dergelijke leus niet met zijn goed keuring is gebruikt. Eén van de dra gers van zo'n vlag deelde ons mede tot een „groot-Nederlandse organisatie" te behoren en Nederlander te zijn. Opmerkelijk was dat bij vorige marsen de Brusselse politie meteen alle optre den in die geest belette, terwijl de Ant werpse dienaars van de orde de boel maar even lieten uitrazen, om dan pas verdere moeilijkheden te voorkomen. Er waren 1.800 man van de politie opgeroe pen, die 8 frank per uur extra kregen, Advertentie Neemt een voor vaste loontrekkenden. Met gratis levensverzekering gedurende contractduur Laan Copes van Cattenburch 76 Telefoon 607806 - 's Gravenhage maar geen vergoeding in vrije uren voor de extra verrichte dienst. (ANP) De afdeling van de rijkswacht, die met de gebruikelijke waterkanonnen en Spaanse ruiters buiten de stad in ge reedheid werd gehouden, kon zonder in actie te zijn geweest inrukken. De enke le kleine schermutselingen die zich voor een pas geopend Nederlands confectiebe drijf voordeden werden uitgelokt door en kele tientallen tegenstanders van het fe deralisme die met de Belgische vlag en borden met opschriften „Belgische een heid" zwaaiden. Niet alle opschriften wa ren ernstig. „Pinten van zes frank", luid de de tekst van een bord, waarvan de drager zich blijkbaar niet kon verenigen met de aangekondigde verhoging van de prijs van het bier. MOSKOU (AP) Vastislav Keldysj, het hoofd van de Russische academie van wetenschappen, heeft het manoeuvreer- bare Russische ruimteschip een stap ge noemd naar bemande vluchten naar de maan. Hij heeft echter niet gezegd hoe het schip vergaan is sinds het 1 november met veel publiciteit gelanceerd werd. Keldysj zei in een interview „vluchten van automatische ruimteschepen naar de maan en de planeten van het zonnestel sel zijn praktisch onmogelijk zonder het uitvoeren van corrigerende manoeuvres tijdens de vlucht of bij de planeten. Bovendien is een van de methoden om zware ruimteschepen voor bemande vluch ten naar de maan, Mars of Venus in orde te maken de assemblage van afzonderlijke delen die rond de aarde draaien. De af zonderlijke delen van dergelijke ruimte schepen moeten daarom bestuurbaar zijn' Keldysj zei dat als ruimteschepen geen ingewikkelde manoeuvres kunnen uitvoe ren het onmogelijk zal zijn ze op een van te voren bepaalde plaats op aarde terug te brengen na een vlucht naar de maan Mars of Venus. Drie Russische kosmonauten hebben in New Delhi gezegd dat de dag niet ver meer is dat de mens in staat zal zijn naar andere planeten te reizen Kosmonaute Valentina Teresjkova wees in dit verband op de lancering van de Polyot I, 'n ruimte schip dat door de motoren uit en aan te schakelen zijn baan of hoogte kan wijzigen. Andrian Nikolajev vertelde dat zodra het mogelijk is de mens op aarde terug te brengen veilig vluchten naar andere pla neten uitgevoerd zullen kunnen worden. Hij zei dat de Russische ruimteschepen zó uit gerust. zijn dat ze zowel op land als op water kunnen landen. De stoet Vlamingen tijdens massale „mars op Antiverpen", die bij druile rig weer een rustig verloop had. Veel, zo niet het meeste succes, viel ten deel aan een delegatie van Waalse fede ralisten, die voor het eerst aan een Vlaam se betoging deelnamen. Een dertigtal ar beiders en studenten uit de omgeving van Luik, die de rood-gele vlaggen met de Waalse haan en een enorm spandoek ten gunste van het federalisme droegen, wer den langs de gehele route met applaus begroet. „Het succes van de betoging heeft be wezen, dat een zeer brede stroom in Vlaan deren een diepgaande hervorming van de Belgische staat eist met autonomie voor Walen en Vlamingen op het terrein, waar zij specifiek eigen vraagstukken hebben op te lossen", zo verklaarde de voorzitter van het Vlaamse Actiecomité de heer Amter, na afloop van de betoging op een perscon ferentie. Hij zei de betoging te beschouwen als een „inleiding voor de» derde mars op Brussel", die zal worden gehouden in dien bij de komende grondwetsherziening in België de Vlaamse eisen niet volledig worden ingewilligd. Verder werd op de persconferentie ver klaard, dat een nieuwe „mars op Brus sel" samen met Waalse federalisten niet uitgesloten is, indien er „voldoende con structieve Waalse elementen" kunnen wor den gevonden. MOSKOU (Reuter). Het Russische regeringsblad Izvestia heeft zondag de tekst van een verklaring die premier Kroesjtsjev volgens „Amerikaanse en Britse persbureaus" over Cuba zou hebben afgelegd, een grove vervalsing genoemd. Het blad schrijft, dat Kroesjtsjev vol gens de westerse persbureaus in een toast op zeven november heeft gezegd: „Als de Verenigde Staten Cuba aanvallen, zullen wij de bondgenoten van Amerika aan vallen die het dichtst bij onze grenzen liggen". Volgens de Izvestia zei de Russische premier echter: „Het is bekend dat Cu ba slechts negentig mijl van de Verenig de Staten ligt. Maar het is ook bekend, dat enkele bondgenoten van de Verenig de Staten nog dichter bij ons liggen. Maar we denken er niet aan ze daarom aan te vallen". Het blad meldt voorts dat Kroesjtsjevs toespraak geen enkele bedreiging inhield, maar een pleidooi was voor vreedzame coëxistentie, ontwikkeling van de betrek- PARIJS (AP) De Franse Nationale Vergadering heeft de scherpe kritiek van de socialistische oppositie afgewezen en de begroting 1964 voor een Franse kernmacht twintig onthoudingen. De socialistische afgevaardigde Jules Moch, voormalig minister, had de leiding van de oppositie. Hij sloeg met zijn vuist op zijn tafel, een voorbeeld dat gevolgd werd. Er ontstond een schreeuwdebat dat deed denken aan die van de stormachtige vierde republiek. Van de socialistische en communistische banken klonk luid applaus toen Moch zei, dat de kernmacht nutteloos zal zijn. De Gaullistische meerderheid begon te joelen en te schreeuwen. Moch zei: „Deze kernmacht, financieel ruïneus, loopt het risico ondoeltreffend te zijn. De vloot bommenwerpers zal ver moedelijk neergeschoten worden, voordat zij het doel betreikt heeft. Als Frankrijk de kernbom heeft zal zijn kernmacht niet meer dan twee percent bedragen van de Amerikaanse of de Russische macht. Wat kan het politieke belang van zo'n bom zijn9 Amerika helpen? Dat zou be lachelijk zijn. Alleen optreden tegen een mogendheid zonder kernwapens.? Frank rijk zou dan de gehele wereld tegen zich hebben. Frankrijk zou vijftien minuten later verwoest zijn. Het is dwaas te geloven dat de kern strijdmacht indruk zou maken op een ande re grote mogendheid. Haar gebruiken te gen de burgerbevolking is een provoca tie. Haar gebruiken om een bevriende mo gendheid in een oorlog te betrekken? Het is niet waarschijnlijk dat de president van de Verenigde Staten zich tot een derge lijk avontuur zou laten overhalen." (Van onze correspondent) BRUSSEL Een overspannen ambte naar, ingenieur van het Belgische kern- energiecentrum te Mol heeft in de nacht van zaterdag op zondag te Meerhout bij Turnhout zijn vrouw, zijn 'drie kinderen van acht jaar doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De man had een Poolse vader, doch was als Belg ge nationaliseerd. Zijn vrouw was een Bel gische. In een briefje dat hij heeft nagelaten, heeft hij medegedeeld dat zijn familie en hij waren besmet door de kernstralingen en dat hij daarom van verder voortbestaan voor zich en de zijnen afzag De directeur van het kernenergiecentrum heeft meege deeld dat de ingenieur de 36-jarige Eric Vorsky bekend stond als een uitstekend wetenschapsmens, doch dat hij wat on evenwichtig leek. Van een mogelijke be smetting door kernstraling kan te Mol geen sprake zijn, aldus de directeur. (Van onze correspondent) LONDEN „Luton was de laatste blad zijde van het oude hoofdstuk en Kinross de eerste van het nieuwe. Het getij heeft zich ten gunste van de Conservatieven ge keerd" aldus de Britse premier de voor malige Lord Home, nu sir Alex Dou glas-Home, over de uitslagen van de beide tussentijdse verkiezingen van vorige week. In het Schotse district Kinross werd Sir Alec met een meerderheid van ruim 9.000 stemmen gekozen tot lid van het La gerhuis, na vorige maand afstand te heb ben gedaan zijn Lord-titel. Het moet nog blijken of Sir Alec gelijk krijgt. De uitslag van deze beide tussen tijdse verkiezingen is met meer dan ge wone spanning afgewacht. Allereerst van wege de ongewone staatkundige figuur dat een regerende premier een der kandidaten was met de allerminst thetoretische kans dat hij verslagen zou worden en dus geen zitting kon nemen in het Lagerhuis. Maar belangrijker toch waren de politieke aanwijzingen, die deze verkiezingen zou den opleveren. Sir Alec heeft nog slechts een jaar de tijd om het kiezerspubliek er van te overtuigen dat de Conservatieven na twaalf jaar aan het bewind te zijn ge weest nog niets aan vernieuwend initiatief en regeerkracht hebben ingeboet. Vóór volgend jaar oktober is hij grondwettelijk verplicht nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. De socialisten hebben onder hun nieu we leider, Harold Wilson, reeds een krachtig offensief geopend om de kiezers terug te winnen. Groot-Brittannië heeft een centraal ontwikkelingsplan nodig, zo zeggen zij om het in staat te stellen al zijn hulpbronnen in te zetten in de strijd om de wereldmarkten en het moreel-po- litieke gezag in de wereld. Zij prediken ..gestroomlijnd socialisme", dat alle hulp bronnen van de wetenschap mobiliseert en organiseert. Voor het eerst zien de socialisten de ï-egeermacht binnen hun bereik komen. Bij alle tot nog toe gehouden tussentijdse verkiezingen hebben de Conservatieven terrein verloren doch niet aan Labour. Het zijn de liberalen een dwergpartij tje met slechts zeven van de 630 Lager huiszetels die de ontevredenen met het regeringsbeleid 'tot zich trekken. Doch daar Groot-Brittannië geen evenredige vertegenwoordiging kent, zijn de liberalen er slechts één keer in geslaagd een zetel te winnen. Of de zetel werd zij het met geringere meerderheid behouden door de Conservatieven óf zij werd gewonnen door Labour, die mooi weer speelde omdat de ontevredenen liberaal stemden-. Zoals pre mier Douglas-Home na zijn overwinning in Kinross opmerkte: „Ik hoop dat de kiezers zullen beseffen dat het stemmen op de liberalen slechts uitloopt op een overwinning voor Labour." Zo blijven öe kansen zowel voor de Conservatieven als voor Labour nog on zeker. Er breekt voor de nieuwe premier een zware tijd aan. Want terwijl hij de aanval onderneemt om de Britse bevol king van de juistheid van zijn regerings programma te overtuigen, zal hij zich te gelijker tijd moeten verdedigen tegen het felle offensief, dat Labour tegen hem en zijn partij zal ontketenen. Van nu af aan zal er in het parlement „met de blote vuist" gevochten worden. (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië heerst ontstemming over de financiële hulp van de Verenigde Staten aan Indonesië. Lord Head de Britse eerste hoge-commissaris bjj de nieuwe Federatie van Maleisië, die Londen zondag heeft verlaten om zijn taak te aanvaarden, zei ervan overtuigd te zijn dat Maleisië en de reusachtige Britse mi litaire basis in Singapore in gevaar zul len komen indien de Amerikaanse hulp van 350 miljoen gulden per jaar aan In donesië voortduurt. Head gelooft dat indien president Soe karno het dispuut voortzet Maleisië ge dwongen zou kunnen worden het vertrek van Britse troepen te eisen. Groot-Brittan nië heeft onvoldoende troepen in het Verre Oosten om de uitgestrekte jungle-grenzen van Maleisië te waarborgen. Het argument van de Verenigde Staten is, dat Soekarno moet worden geholpen om te voorkomen dat de Indonesische communistische partij die twee miljoen le den heeft, naar de macht grijpt. Het Britse standpunt is, dat Soekarno's ..anti- imperialistische politiek", welke openlijk door communistisch China wordt gesteund, zó gevaarlijk is voor het Westen dat het geen zin heeft hem te helpen. Het Maleisische dispuut is het belang rijkste onderwerp van de conferentie van de negentien Colombo-plan-landen, welke vandaag in Bangkok begint. Siam doet zijn best een vredelievende oplossing voor het conflict tussen Indonesië en Maleisië te vinden. kingen tussen landen met verschillende sociale stelsels en „ontmaskering van hen die zoals imperialistische kringen in de Verenigde Staten de normale be trekkingen met hun buurland Cuba wil len vervangen door zeeroverij". De Izvestia meent dat de woorden van Kroesjtsjev verdraaid zijn omdat „een van de liefhebbers van sensatie de moge lijkheid zag ervan te profiteren en gelijk tijdig de internationale sfeer te vergifti gen". Tass meldt naar aanleiding van het ar tikel, dat Kroesjtsjev ook nog zei: „Maar als de Verenigde Staten Cuba aanvallen zullen wij aan de zijde van Cuba staan". Westerse waarnemers meenden zondag dat het artikel in de Izvetia een gevolg kan zijn van veronderstellingen in wes terse bladen dat Kroesjtsjevs houding te genover het westen de laatste tijd meer gelijkenis vertoonde met die van het tijd perk van de „koude oorlog". Zij achtten echter een vergissing in de verslaggeving vanuit een lawaaierige receptiezaal niet uitgesloten. DACHAU (AP) Zaterdag vijfentwintig jaar geleden trokken onder leiding van nazi's menigten door de Duitse steden om synagogen in brand te steken, joden af te ranselen en joodse eigendommen te plunderen. Duizenden joden werden naar concentratiekampen gebracht. Sommigen werden later tegen hoge losgelden vrijge laten, anderen werden nooit teruggezien. De avond en nacht van 9 november 1938 is de geschiedenis ingegaan als de Kris tal-nacht vanwege de glasscherven die alle hoofdwinkelstraten bedekten. Het was het begin van de grootscheepse terreur tegen de joden in Europa. De nazi-regering noemde het een spon tane reactie op de moord door een joodse vluchteling op Ernst von Rath, een se cretaris van de Duitse ambassade in Pa rijs. Het was het excuus waarop ze ge wacht hadden om de joden te kunnen uitroeien. De basis daarvoor was reeds enige jaren eerder gelegd met de boycot van joodse winkels en met de rassenwet ten van Neurenberg. Nadat de 17-jarige Herschel! Grynsz- pan op 7 november vijf schoten op Von Rath gelost had, begonnen de minister van" propaganda Goebbels en Hitier de hartstochten op te zwepen en volgde de uitbarsting twee dagen later toen de Duit se diplomaat aan zijn verwondingen over leed. Er zijn voor de slachtoffers herden kingsdiensten gehouden In de vroegere concentratiekampen Dachau en Flossen bürg in Beieren en in de meeste Duitse steden. De Duitse protestantse kerk heeft plannen bekendgemaakt om in Da chau ter nagedachtenis aan alle slacht offers van het nazisme een kérk te bou wen. JERUZALEM (DPA) De Israëlische minister voor Godsdienstzaken, Zerah, heeft zijn instemming betuigd met de in houd van het document over de verhou ding tussen de rooms-katholieke kerk en het Jodendom dat de deelnemers aan het Vaticaanse concilie is voorgelegd. Minister Zerah verklaarde dat het ini tiatief van het Secretariaat voor de een heid van de christenen toe, „de weg naar wederzijdse waardering zal vrijmaken" en ertoe kan bijdragen „ons van de gesel van het antisemitisme" te bevrijden. Hij noemde het document een moedige stap op de weg naar de overwinning van vooroordelen en opruiming van misver standen, waardoor het Joodse volk zo lang onuitsprekelijk heeft moeten lijden. PARIJS (AP) Dr. Nahum Goldmann, president van het Joodse Wereldcongres, zei in een verklaring: „Het joodse volk is geroerd en dankbaar over de vooruit zichten dat het concilie een verklaring zal goedkeuren waarin op de kerk een be roep gedaan wordt bij het godsdienston derricht die passages te schrappen welke aanleiding geven tot minachting, haat of vervolging vgn de Joden. Ogen. Een twintigjarig Filiopijns meisje, Teresita Mercado, dat haar ogen te koop had aangeboden om de nood in haar ge zin te lenigen, heeft van alle kanten uit het land hulp aangeboden gekregen. Kusje voor Veldkamp Al heb ik nog wel even de tijd, ik wil nu al zeggen dat ik minister Veldkamp een jofele man vind, nu hij duidelijk heeft doen blijken dat mijn oudedagsvoor ziening hem ter harte gaat. Als de gulden nu maar niet gaat Colijnen kan ik voor lopig rustig inslapen met de gedachte, dat ik niet aan uw deur behoef te komen om te vragen om een boterham met Van den Bergh en Jurgens en een kop van Douwe Weduwe. Ik heb gelukkig een zo danig aantal tochvoordeligers in mijn kast hangen dat ik, met de hulpe Veldkamps, evenmin bij u behoef aan te kloppen voor uw ietwat glimmend, doch netgedragen vormvastje. Zoals ik het nu zie, zal het tegen de tijd dat ik wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, tot de offi cieel gebrandmerkte aow-jongens ga be horen, met een beetje passen en meten wel gaan, vooral wanneer de toto en de staatsloterij nu eens een grap met mij willen uithalen. Met een nest-ei en een dorstappeltje van een paar ton erbij, zou het nog prettiger zijn. Maar ik verlang niet het onderste uit de kan. De heer Veldkamp zij nogmaals gezegd, dat ik tevreden over hem ben. Volgende keer krijgt hij mijn stem, als ik de garantie krijg dat die niet, door een of andere gril van de kieswet, aan de Tovenaar van Nieuw-Ginniken toevalt, want die mag ik niet. Waarom zou ik niet kunnen zeggen. Gewoon antipathie op het eerste gezicht, geloof ik, al lijkt dit nauwelijks een gedegen politiek argument. Nu komt daar nog iets heel moois bij: Als ik 6.5 ben zal ik nog mee mogen doen aan 's vaderlands arbeidsproces. Niet al leen mogen, maar ze zullen daar van ho gerhand (hebben ze nu al gezegd) ook prijs op stellen. Ik ben benieuwd wat dat dan zal wor den. 't Zal wel niet een echt-hoge baan zijn, maar, naar ik hoop, toch wel iets gezelligs; directeur van een bejaardente huis misschien, of suppoost in een mu seum met niet al te grote toeloop, of con trol eur bij de achterdeur van een fa briek om er met mijn ouwe steek-oogjes op toe te zien, dat niemand iets mee-jat naar huis, of gaatjesknipper in zo'n knus- verwarmd glazen huisje in het station één voor één baantjes die mij nu al ge zellig lijken. Ik wil best. Alles waar ik geen managerziekte van krijg lijkt me ge schikt. Ik heb mij er, dank zij deze zelfde Veld kamp, volledig en met een gerust hartje bij neergelegd, dat ik tegen die tijd al mijn commissariaten ook zal moeten neer leggen. De olie, het zout, de klosjes garen van meneer Meynen, de lampjes, de scheepjes, de hoge oventjes zullen het dan zonder mij moeten doen en ik ben zo bescheiden te geloven dat de koersen zich op den duur wel zullen herstellen van dit verlies. Zo lijkt alles nu koek en maneschijn, ei en rozegeur. Ik heb zelden met zoveel vertrouwen en gerustheid, net als die zin gende frater „ja" tegen het leven gezegd. Als het leven nu maar niet „nee" tegen mij zegt, dan is alles zoals het Zijn moet. Een kusje voor Veldkamp van Advertentie investering in succes steek uw licht op bij: Hdariwi Bartcijorisslra?< 34, tel ?Q4?0. Mollig. Een 28-jarige Amerikaanse moe der van drie kinderen ging vrijdag naar de dokter omdat ze rugpijn had. Twee uur later gaf zij tot. haar verras sing het leven aan een zoon. „Ik ben altijd al mollig geweest", zei ze. Hefschroefvliegtuig. Zondag is in het ge bied van de Vaiontdam in Italië een heli kopter neergestort. De drie inzittenden kwamen om. Twee technici maakten met de vlieger1 op last van een Ita liaanse elektriciteitsmaatschappij een in- spectievlucht. Rubber. Russische natuurkundigen hebben een nieuw soort synthetische rubber ver vaardigd, voornamelijk van gewoon zand De elasticiteit en sterkte van de rubber zou niet door een hitte van driehonderd graden Celsius en evenmin door de tand des tijds aangetast kunen worden. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pau- lus VI heeft zaterdag gezegd, dat Europa zich moet verenigen „om te vermijden, dat de eenheid wordt opgelegd door nood zaak of door materiële factoren van bui ten af". De paus zei in een toespraak tot afgevaardigden naar een conferentie in Rome van de Internationale raad van de Europese Beweging, dat de rooms-katho lieke kerk, en het Vaticaan in het bijzon der, de pogingen waarderen om Europa tot een „organische eenheid" te maken. Diefstal. 1.200 werknemers van de Per zische spoorwegen moeten zich voor de rechtbank verantwoorden voor diefstal van goederen en loonfraudes tot een be drag van ongeveer 158 miljoen gulden. Het vooronderzoek heeft twee jaar ge duurd. Op een aantal kantoren werd sa laris uitbetaald op gefingeerde namen. Cholera. Sinds 1 oktober zijn in de Indisch staat Orissa 702 personen aan cholera overleden. De bestrijding van deze epi demische ziekte door de autoriteiten wordt gehinderd door de gewoonte om de lijken in rivieren te werpen, waar door het besmettingsgevaar wordt ver groot. Hoog. Een hoge functionaris van het Kon golese ministerie van Buitenlandse Za ken is in Leopoldstad gearresteerd voor een poging diamanten het land uit te smokkelen. Hij werd gearresteerd toen hij naar Parijs terug wilde keren, waar hij een functie bekleedt bij de Kongolese ambassade. In zijn bagage werden dia manten gevonden Medicijnmannen. De Luostam in Kenya heeft een organisatie in het leven ge roepen, die de strijd gaat aanbinden te- geen „medicijnmannen die het op het leven van anderen hebben gemunt". De voorzitter van de organisatie deed een beroep op alle medicijnmannen zich te laten inschrijven en inkomsten-belasting te betalen. De regering zou hun tarieven moeten vaststellen, omdat de medicijn mannen zelf vaak te veel rekenen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3