Vides uitstekend op dreef in „Baron Kreefteneus" -O Qffenberq IN DE VISHAL EN OP ZEE Haarlems Dagblad Wasserij RHEE EXPEDITEURS SCHOONMAKERS Ds. D. ter Steege sprak over godsdienst en sexualiteit bij de jeugd Samenwerking tussen gemeenten Atoom-wisselbeker thans definitief voor L. Veldt In memoriam Ab de Jong Wethouder A. de Jong in Petrakerk herdacht Hevige botsing in Beverwijk Duiker dook met auto in sloot Bloemen voor Japanse slachtoffers van de A-bom Havenberichten Ferdinands belevenissen ü.c 'l'? ÉkÜLfSP Katwijk nodigt de nabestaanden der omgekomen mijn werkers uit Meer buitenlanders studeren in Nederland Russen zoeken naar geheim antimaterie Dames en Meisjes MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 4 Voorlichting JnT - Schoferweg 152 tel. 54442 Flinke accurate bediende Jong Hercules onmachtig EEN ACCURATE VROUWELIJKE KRACHT OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vraagt voor spoedige indiensttreding Geen vrije zaterdag, overigens aantrekkelijke werktijden met een extra toeslag voor het werk op zaterdag. Het werk bestaat o.a. uit het aftellen en inpakken van kranten, het binnenbrengen van rollen rotatiepapier, het schoonmaken van het drukkerijgebouw. „De moderne jeugd is stellig niet min der godsdienstig dan vroeger integen deel, want door hun kritischer instelling zijn de jongeren tegenwoordig zelfs meer tot de religie geneigd, evenals zij zelf standiger zijn geworden in doen en den ken. Vandaar dat talloze jongeren uitzien naar een godsdienstig houvast, waarbij de levenshouding van de ouderen uiter aard een bijzonder belangrijke rol ver vult." Tot deze uitspraak kwam ds. D ter Steege, lyceumpredikant uit Haar- Burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen heeft, sprekende tevens in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal, de leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, op excursie in het Noord zeekanaalgebied, er op gewezen, dat de gemeenten Amsterdam, Zaandam, Haarlem en Velsen met succes in de Stichting samenwerken op het gebied van toerisme en voorlichting. Verheugend is echter vooral ook, dat mede dank zij de samen werking in de Stichting het overleg tussen de gemeenbesturen op het belang rijke terrein van de planologie is bevor derd. Hij wees in dit verband op de be spreking tussen de gemeenten aan de zuid zijde en noordzijde van het Noordzee kanaal, die deze maand wordt gevolgd door een contact tussen de gemeenten van de IJmond en Amsterdam. Een dergelijk overleg tussen de gemeen ten maakt het mogelijk desiderata naar voren te brengen ten aanzien van de ont wikkelingen in het gebied en zodoende bouwstenen aan te dragen die de provin ciale autoriteiten bij de voorbereiding van een streekplan van nut kunnen zijn. Met betrekking tot een eventueel aan te leggen buitenhaven zei de burgemees ter, dat de gedachten hierbij uitgaan naar het creëren van havenvoorzieningen aan de zuiderpier. Een ambtelijk rapport dat omtrent deze zaak is uitgebracht door des kundigen uit Amsterdam en Velsen ligt ter behandeling bij de colleges van Bur gemeester en Wethouders van de twee steden. Overleg met de Rijkswaterstaat en Nederlandsche Spoorwegen is aanstaande. Betreffende de gang van zaken in de IJmond wees de burgemeester op het be lang van het periodieke contact tussen de colleges van Burgemeester en Wethouders der drie betrokken gemeenten. Terugkomende op de Stichting „Rijn mond Noordzeekanaal" merkte hij op, dat het in de bedoeling ligt de overige ge meenten in het kanaalgebi^d in toenemen de mate in te schakelen bij het werk van de Stichting. De jaarlijkse feestavond van de postdui- vërihoudersvereniging „Het Atoom" te Vel- sen-Noord had zaterdag in het r.k.ge- bouw „De Meerpaal" aan de Banjaert- straat opnieuw grote belangstelling ge trokken. De heer M. van 't Hof, voorzit ter van de feestcommissie belastte zich met de prijsuitreiking en kwam daarbij tot de conclusie, dat 'de heer L. Veldt, altijd een van de prominente „melkers", na vijfmaal de wisselbeker te hebben veroverd, thans definitief bezitter van de trofee is geworden. Dit was niet te ver wonderen, want de heer Veldt wist niet minder dan vier kampioenschappen op zijn naam te brengen en wel Midfond, Fond. Oude duiven en generaal kampioen, terwijl bovendien de eerste kampioensvo gel oude duiven kon worden getoond. Voorts kreeg hij een fraaie vaste prijs in de vorm van een beker. Achtereenvolgens kwamen nu de „groot heden" van Het Atoom naar voren om hun fraaie prijzen, bestaande uit bekers en prachtige voorwerpen in ontvangst te ne men. Van de zusterverenigingen waren er De Reisduif uit Beverwijk, Beverwijkse vooraanstaande duivenhouders en Amster damse clubvrienden. De heer Van 't Hof prees de activiteit van een aantal Atoom leden en dankte de schenkers van vele ereprijzen, waarvan tientallen hun weg vonden onder de Atoom-leden. De heer Veldt was behalve generaal kampioen van de eigen vereniging ook nog vierde van de afdeling Haarlem Fond; zesde oude dui ven en twaalfde generaal in een bezetting van ongeveer 800 deelnemers. Een fraaie prestatie dus. Na het officiële gedeelte ver maakte het grote gezelschap zich met sketches, dans en muziek en vooral ook het kienspel om prachtige prijzen. De uitslagen van de kampioenschappen waren; Vitesse: 1 A. de Bot jr; 2 D. van der Linde; 3 L. Veldt. Midfond: 1 L. Veldt; 2 M. Snijders; 3 J. Stijnman. Fond: 1 L. Veldt; 2 P. Schoone; 3 J. Asjes. Jonge duiven: 1 F. Vos; 2 J. Asjes; 3 K. Timmer. Oude duiven: 1 L. Veldt; 2 P. Schoone; 3 D. van der Linde. Navlucht: 1 D. van der Linde; 2 A. de Bot jr; 3 L. Veldt. Generaal kampioen: 1 L. Veldt; 2 J. Asjes; 3 A. de Bot jr; 4 A. F. de Roos; 5 J. Stijnman; 6 Ph. F. Martinus; 7 F. Vos; 8 D. van der Linde; 9 P. van der Wiele en 10 P. Schoone. Kampioenvogels: Oude duiven L. Veldt; jonge duiven A. F. de Roos en navlucht D. van der Linde. lem tijdens een causerie over godsdienst en sexualiteit bij de jeugd, welke door hem in het gymnasium „Paulinum" in Driehuis op een ouderavond van de Prin ses Beatrixschool werd gehouden. Ds- Ter Steege ging daarbij van het standpunt uit, dat uitdrukkingen als „De tijden zijn veranderd" en „Die jeugd van tegenwoordig toch!" heus niet alleen door de huidige oudere generatie worden gebezigd. Wel moet worden geconstateerd dat tussen twee elkaar opvolgende gene raties nog nimmer zulk een grote ruimte is geweest als thans, mede veroorzaakt door de verbluffend snelle ontwikkeling der techniek. Laat men in dit verband ook eens een vergelijking trekken tussen de huidige kennis van de natuurweten schappen en die van een halve eeuw ge leden. Dit is eveneens het geval met ver keer. communicatiemiddelen en vrijetijds besteding. Daarbij komt dat de moderne jeugd zich minder aan traditie voelt ge bonden, hetgeen onvermijdelijk zijn weer slag vindt in het geestelijk en kerkelijk leven. Volgens spreker zien vele moderne jon geren hunkerend uit naar een godsdien stig houvast, waarbij het godsdienstig bele ven van de ouders van grote invloed is. Dit is ook gebleken uit kort geleden ver schenen studies van Duitse en Zwitserse ziide, waar onder meer in werd vermeld dat de gebeden, door moeder tijdens de kinderjaren geleerd, nimmer werden ver geten. Ook uit eigen ervaring kon ds. Ter Steege verzekeren dat er bij de jongere generatie veel belangstelling voor de gods dienst bestaat. Van de ongeveer 70.000 deelnemers aan de Deutsche Evangeli sche Kirchentag bestond immers ook 70 percent uit jongeren tussen 18 en 30 jaar. Ook noemde spreker het van belang dat de jeugd blijkbaar niet meer door oude vormen wordt gegrepen. Zij zoeken nu eigentijdse, maar welke zijn dit, vroeg ds. Ter Steege zich af. De wetenschap is nog maar kort geleden begonnen hiervan een studie te maken, waarbij als belangrijke factor de zelfwerkzaamheid moet worden gezien. In het tweede deel van zijn betoog wees spreker erop, dat door de ouders over het algemeen een minder goede sexuele voor lichting wordt gegeven dan men zou den ken. Vandaar dat hem nog geregeld bli.ikt dat de ouderwetse verhalen voortdurend opgeld doen en vele jongeren dan ook hopeloos in deze problemen raken ver ward. Er zijn nog meisjes die vrezen na een zoen van een jongen zwanger te zullen worden en sommige jongens zijn ervan overtuigd dat zelfbevrediging leidt tot kanker of tbc. Om dit te voorkomen adviseerde ds. Ter Steege de ouders hun belangstellende kin deren een eerlijk antwoord op hun vragen te geven en zich er niet met ooievaar of rode-koolverhalen van af te maken. Want, besloot spreker zijn met de grootse be langstelling beluisterd betoog, indien er geen tijdige voorlichting door de ouders wordt gegeven, geschiedt dit door „de straat", vage lektuur en niet al te beste films, met alle kwalijke gevolgen van.dieh- Na de traditionele koffiepauze werd nog een gretig gebruik gemaakt van de gelegen heid tot gedachtenwisseling. waarna dé ouderavond met het vertonen van een filmpje over slechte rapporten die nog beter bleken dan moeder ze vroeger had en kinderzang, welke via de bandre corder kon worden beluisterd Tot het laatste toe heb ik op „het wonder'' gehoopt. Ook toen het onver mijdelijke, naar menselijke berekening, onvermijdelijk was. Het lijden en verscheiden van mijn vriend Ab de Jong grijpt mij zeer aan. Ik kan mij nog nauwelijks indenken, dat ik hem nooit meer zal zien, dat we eikaars handen nooit meer zullen schudden. Wij waren vrienden. HU had iets heroïeks in zich. Een ijzeren wil vond onderdak in een zwak huis. Als levens wijsheid de les der loutering van leed en teleurstelling is, heeft Ab de Jong, de levenswijze, de vaak door zorg en verdriet bezochte, die les goed be grepen. Hij was een man die van nature de samenwerking zocht, maar hij meed als het voor hem heilige ernst was de strijd-alleen niet. Dan had hij, de stoere Calvinist, iets van Luther in zich: hier sta ik, ik kan niet anders. Toen ik dat eens tegen hem zei, glimlachte hij bescheiden. Hij was in alles een intens levend mens. God had hem een goed verstand gegeven, een heldere geest die tot klaar denken in staat was. Hij kon luisteren (naar anderen), hij kon zich inleven in de wereld van degenen die tot hem spraken en hij bleef in alles zichzelf. Wij hebben veel met elkaar gepraat, ook dikwijls gelachen. Hij had zoveel gevoel voor humor. En bij dit alles: hij was een trouw man, voor het woord pan Ab de Jong was geen brief ter be vestiging nodig. Ik ga in dit persoonlijk woord geen opsomming geven van wat hij allemaal deed. Wij die mogen geloven, dat het Evangelie ook een Kracht Gods is voor het politieke leven hebben over vele zaken van gedachten gewisseld. Ook was er weieens verschil van mening. Hoe kan het anders. Maar de vriend schap is steeds meer verdiept. Met veel verdriet om dit verscheiden schrijf ik deze regels. Maar er is niet alleen verdriet. Ook blijdschap. Hij heetf de goede strijd gestreden. Hij heeft gewoekerd met de hem geschon ken talenten. Niet één liet hij onge bruikt. Hij deed zijn werk in de kracht van zijn geloof, in dat geloof mocht hij ook sterven. Daarom is er naast droefheid, blijdschap, omdat we weten, dat hij de vaste grond had gevonden, waarin zijn anker eeuwig hecht. Mijn meest innige gedachten gaan uit naar zijn moedige vrouw, die wel zeer ervoer, dat „het leven geen vrede al hier is geen wapenstilstand vragen" Diepe bewondering heb ik voor deze vrouw. Moge God haar en de kinderen de Troost schenken, die mensen elkaar niet kunnen geven. De levensreis van mijn vriend Ab de Jong was zwaar, de Thuisreis niet min der. Nu heeft Godlof zijn levens- schip voor altijd een ligplaats binnen de pieren van Jezus' veilige armen. Hij heeft de Rust gevonden, die deze aarde niet biedt. Dat te weten is een heerlijke nage dachtenis; voor zijn vrouw, voor zijn kinderen, voor al zijn vrienden. Santpoort. 9 november '63. J. G. KOLKMAN In de Petra-kerk aan de Spaarnestraat in IJmuiden-Oost werd zondagmorgen de in de nacht van vrijdag op zaterdag over leden Velsense wethouder A. de Jong her dacht. De dienst van het woord werd ge houden door de voorganger ds. J. A. Tie mers. Aanwezig waren o.m. de burgemees ter van Velsen, mr. J. C. Bührmann, de wethouder van Volkshuisvesting, de heer J. van Leeuwen, de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van den Os Abeelen en verder familie- en ge meenteraadsleden. De voorganger herdacht de overledene, die de gereformeerde beginselen was toe gedaan, in een korte rede, waarin hij zich in het bijzonder tot de nabestaanden richtte. Spreker memoreerde de zeer scherpe contrasten tussen vreugde en droefheid, zoals bij de ramp in de ijzer ertsmijn in Lengede en de laatste twee grote Japanse catastrofen. „Wij danken U, Heer, voor de grote gave om deze man n ons midden te hebben gehad. Met al het goede dat hij verrichtte voor zijn ge zin, voor onze gemeente en voor de publieke zaék. Wij bidden u" om -de fami- liëledeh 'kracht te geven om- de. ledige.; 'plaatst tn hét-'gezin te -aanvaarden en-'to dragen. Moge zijn vrouiv en kinderen, die zo beproefd worden de kracht, de genade en de troost vinden om gesterkt dit ver lies te kunnen dragen," aldus de predikant. Het valt niet mee als je koning bent en je hebt dan een oom, die slechts baron is en dan toch alles te vertellen heeft. Hoe het mogelijk is om een dergelijke si tuatie op te lossen heeft de operettevereni ging „Vides" zaterdag in het patronaats gebouw in IJmuiden-oost aangetoond. Dat geschiedde in de vorm van een levendige kinderoperette „Baron Kreefteneus", waarvoor P. Mossinkoff de tekst en Jan Nibbering de muziek had geschreven. Een zeer geslaagde operette is deze Baron Kreefteneus" zeker. Er zit zeer eel actie in het spel en doordat men slechts één decor gebruikt kan er snel ge wisseld worden, zodat de opvoering niet al te lang gaat duren. Vides" heeft zich weer als vanouds geweerd. Onder regie van Truus van der Vis speelden de jonge operette-artiestjes, dat het een lust was. Zij kregen er in dit stuk overigens ook alle kans voor. Dat wil niet zeggen, dat er niet gezon gen werde. Al was aan de muziek een ta melijk bescheiden plaats ingeruimd, ze voldeed toch uitstekend als aanvulling en toelichting van het verhaal. De koren wa ren goed ingestudeerd, en de solisten kwa men gezien hun leeftijd goed voor de dag. Speciaal de „baron" zorgde voor een uit stekende prestatie. Het is eigenlijk overbodig om te zeg gen, dat de aankleding van de opvoering goed verzorgd was. Opnieuw had men met eigen krachten kans gezien mooie kostuums te ontwerpen, zodat de operet te in alle opzichten een feest voor oog en oor was. Overigens voelen we ons verplicht nog even het raadsel op te lossen, hoe de ko ning van de baron afkwam: daar zorgde een toverfee voor, die de klacht van de ko ningin had gehoord. Ze vermomde zich als kokkin, en verleidde de baron er toe in de pannen te loeren. Het gevolg was, dat er een kreeft aan zijn neus ging hangen, die pas kon worden verwijderd, als de baron zich zou terugtrekken in zijn kasteel in de zwarte bergen. Het was een verhaal met veel mogelijk heden, die goed zijn benut. Vooral het op treden van kabouters met koksmutsen had een verrassende uitwerking. Vides geeft vanavond een laatste opvoe ring van „Baron Kreefteneus": om acht uur in het Patronaatsgebouw. Zondagmiddag verleende een automobi list op de kruising Velserweg-Stationsplein in Beverwijk geen voorrang aan een an dere autobestuurder. Om een aanrijding te vermijden haalde de laatste naar links uit maar botste toen tegen een tegenligger, waarvan de bestuurder en een bij hem zittend meisje verwondingen opliepen. Beiden zijn naar het Roodekruisziekenhuis overgebracht. De auto's werden ernstig be schadigd. Een 21-jarige duiker uit IJmuiden is zon dagnacht op de oostelijke rijbaan van het verkeersplein zuid bij de Velser tun nel met zijn auto geslipt en in een sloot gereden. De IJmuidenaar werd niet ge wond. De auto werd volkomen vernield en moest met een kraanwagen worden De Hervormde Jeugdraad in Amstel veen is een actie begonnen om met Kerst mis bloemen te sturen aan alle slacht offers van de A-bom, die nu nog worden verpleegd in Hiroshima en Nagasaki in Japan. De toneelgroep „Lekento" van de Her vormde Jeugdraad voerde op 1 november een toneelbewerking van het boek „Sada- ko wil leven" op. Dit boek is van de Oos tenrijkse auteur Karl Bruckner en werd in 1962 bekroond met de Oostenrijkse staats prijs voor jeugdlitteratuur. Het boek gaat over de verwoesting van Hiroshima door de Amerikaanse A-bom In Japan wil het verhaal dat een slacht offer van de A-bom geneest als hij of zij duizend papieren kraanvogels vouwt. In het boek sterft het meisje Sadako na 999 vogels te hebben gevouwen. Een bericht over de première van „Sa dako wil leven" in het verre Nederland kwam terecht in de kolommen van twee grote Japanse dagbladen. Enige slachtof fers van de A-bom lazen het en beslo ten voov de regisseur en de toneelgroep kraanvogels te vouwen en op te sturen. Één "Japanse stewardess nam ze mee en via de K.L.M. werden aan de Her vormde Jeugdraad overhandigd. Onder de indruk van deze symbolische daad besloot de jeugdraad een actie „Bloemen voor Sa dako" te beginnen. Begin volgende week zullen de duizenden vogels over Nederland worden verspreid. Zij kunnen van zaterdag af per giro 117757 worden besteld tegen een minimum bedrag van één gulden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ahrens- hoop van Wismar: Velox, Dagenham: Zuidpool, Swansea; Bennekom, Antwerpen'. Rigoletto, Da genham; Oberon, Antwerpen: Nannine Buisman bijlegger IJmuiden van Rotterdam; Blissworth Londen; John V., Londen; Fine Luxembourg, Rotterdam: Fiducia 2, Londen: Texelstroom, Huil; Hinde, Londen; Aletta, Londen; Hoe Vin ces. Londen; Siriüs, Londen: Stad Rotterdam erts Sagunto Buitenhaven; Vechtborg, Abo; Isa bel Oldendorff, Stettin; Buka. Londen; Avanti. ledig Par, IJbunker; Neth. Coast, Newcastle Seashell, Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: IJssel naar Ipswich; Marathon. Curasao; Confid. met kunst mest naar Colchester, van IJmuiden; Draco, Odense; Raknes Coils, Simonsvik van IJmuiden Jonan met slabs van IJmuiden naar Cardit: Dongeborg. geproviandeerd IJmuiden naar Man- tyluoto; Jans, Londen; Flevo, walsmat. Bor deaux van IJmuiden: Kaap Falga, Rundvik Yewarch. Newcastle; Sirrah, Napels; Santa Ma ria, Dordrecht; Tukker, met zout van IJmuiden naar Mantyluoto; Hondsbosch, met schroot van Beverwijk naar Londen; Tempo D, bijlegger IJmuiden Grangemouth; Alcor W, Huil; Spes, Struer; Antilope, met kustmest van IJmuiden voor Portsmouth: Liberiakust, Bordeaux; Debo rah, Londen; Aaltje, Londen; Sont, Huil; Nore, Stockholm; Jean E, Londen; Ouwerkerk, Rotter dam; Boruta, Calair; Bremsness, West Hartle pool; Heriot, Leith; Frey, Malmoe; Zuidpool, Rotterdam; Ronga, Casa Blanca; Labotas, Ham burg; Noorderkroon, Gothenburg, walsmat. van IJmuiden; Erich Schroeder, Pireaus; Togo, Ham burg; Saint Louis, Rotterdam; Nestor, Port of Spain; Corvus, Stavanger; Duurt, walsmat. IJmuiden Birkenhead; Annie G, walsm., IJmui den naar Vestervik. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Zaanstroom naar Shoreham; Rijnstroom, Huil; Vliestroom. Londen; Ares, Snate Domingo. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Octant, le dig Borkum IJbunker; Wexford, ledig Boston, Zaandam: Gouwestroom, Londen; Laddy Sonia, ledig Ipswich, staalhaven; Sappemeer, Fowey; Harrogate, Goole; Capricorne, van Noordzee Ha ringhaven voor Storen; Norbuik, Baie Comeau; Nascence, Neath; Arcturus, Wismar; Fernwave, Conakry: Baerenstein, Antwerpen; Laomedon, Birkenhead; Bremerwappen, coils van Ventspils Spuikanaal IJmuiden; Tryonia, Swansea;Adler, Tuapse; Pallas, Rotterdam; Nautic, Londen; Hel- la, Shoreham; Jetty, Stockham; Blue Star, Gal veston; Tunis, Hamburg; World Marine, New port News; Nero, Aarhus; Worms, Bremen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Wolter- sum, Duinkerken; Cadans Middlesbouf, Middles brough; Aeneas, Hamburg; Fylrix, Swansea. f^i M £pir CIVfNNlUN - 6264 Industriële onderneming te Haarlem-Z. vraagt: voor haar magazijn. Vereisten: enige routine en administratieve kennis. Sollicitaties te richten aan: Postbus 25, Haarlem. Aanvoer van maandag Honderd vaartuigen hebben maandag morgen in IJmuiden aangevoerd 8440 kis ten vis, waarvan 1520 kisten schelvis, 420 weiting, 140 gul en kabeljauw, 120 kool- vis, 340 haring, 2150 makreel, 2650 schol, 120 tarbot, 460 varia, 700 stuks gladde kabeljauw en 26.000 tong. De prijs per kilogram was in guldens: grote tong 6.60—6.40, groot middeltong 6.205.70, kleinmiddel tong 6.405.90, tong I 7.50—6,70, idem II 6.506, tarbot IV 10—3.60, heilbot 4.30. Per 10 stuks: grote kabeljauw 170114. Middel kabeljauw 8253. Per stuk: haai 176, kreeft 14. Per vijftig kilogram: grote schelvis 52 44, middel schelvis 4543, kleinmiddel schelvis 4135, schelvis I 3827, idem II 2716, idem III 15, koolvis I en II 3123, kabeljauw I 7558. idem II 6052, idem III 5347, grote en middel schol 6148, De V.V.V.-Katwijk heeft, nadat de voor zitter en de directeur een bezoek aan Lengede hebben gebracht, de nabestaan den van de 29 omgekomen mijnwerkers uitgenodigd voor een gratis verblijf in Katwijk. Ongeveer 90 personen zullen, als alle plannen verwezenlijkt kunnen worden, van 3 tot 11 juni de gasten van Katwijk zijn. De Katwijkse hotel- en pensionhou ders hebben zich allen spontaan bereid verklaard enige personen gedurende een periode van acht dagen in Katwijk koste loos te huisvesten met volledig pension. Bovendien kreeg de V.V.V. nog vele ande re toezeggingen. De firma Beuk te Noord- wijk stelde twee autobussen ter beschik king voor het halen van de vrouwen en kinderen. De N.Z.H.V.M. te Haarlem deed eenzelfde toezegging voor het terugbren gen. Verder werden financiële bijdragen toegezegd. Zaterdag hebben mr. J. van der Plas en de heer Chr. Verplancke, voorzitter en directeur van de V.V.V., in Lengede het aanbod van Katwijk bespro ken. Het werd bijzonder op prijs gesteld, vooral ook omdat de veertien geredden veel aanbiedingen hebben ontvangen, maar de 29 weduwen en kinderen van de slachtoffers niet. Het gaat om 52 kinderen beneden de leeftijd van 17 jaar. Met de moeders, verzorgers en eventueel nog andere kinderen zou de groep 90 personen omvatten. ETO heeft kans gezien het ditmaal on- produktieve Jong Hercules met 1-0 te ver slaan. De thuisclub scoorde na 10 minuten het zoals later bleek zo belangrijke doelpunt. Vijf minuten nadien leek het 2-0 te worden, maar spil De Bree kon het leder uit de doelmond werken. Pas ver in de tweede helft had Jong Hercules de gelijk maker binnen 't bereik. Oog in oog staan de met de ETO-doelman legde Van der Kolk te haastig aan. De bal ging naast. kleinmiddel schol en schol I 4638, schol II 31—22, idem III 25—12, schar 27—20, poontjes 2410, haai 2317, tarbot 170 120, groet 13884, haring 3521.40, ma kreel 539, tongschar 9488. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 152 126, middel kabeljauw 142124, grote koolvis 124108, middel koolvis 124110. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 270 kisten schelvis, 20 kisten wijting, 30 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 20 haring, 1500 makreel én 110 schol. Voorts 800 kilogram tong. Haringvangst KW 1741 70. In het verslag over 1962 van de stichting Foreign Student Service (dienst buiten landse studerenden in Nederland) wordt het verheugend genoemd, dat voor het eerst sedert 1956 een einde is gekomen aan de voortdurende daling van het aantal buitenlandse studenten in Nederland, en dat er zelfs ten opzichte van 1961 een toe name van bijna honderd studenten valt te constateren. Op 1 januari 1963 waren in totaal 2559 buitenlandse studenten bij de Foreign Stu dent Service ingeschreven tegen 2465 op 1 januari 1962. WASHINGTON (AP) Russische ge leerden concentreren zich op het doorgron den van het geheim van de antimaterie. Als ze dit ontdekken zouden de Russen een bom kunnen maken duizend maal krachtiger is dan de krachtigste nu be kende bommen. Dit staat in een overzicht over de Rus sische nucleaire strategie dat door het centrum voor strategische studies van de universiteit van Georgetown is opgesteld. De direkteur van het centrum is admiraal Arleigh Burke, de vroegere chef-staf ma rineoperaties van de Verenigde Staten. In de studie wordt het onderwerp van de anti-materie bom behandeld door dr. Robert Kilmarx, één van de zeventien des kundigen over dit onderwerp in de U.S. Hij is lid van een speciaal adviesbureau van de inlichtingendienst van de luchtmacht. Hij betoogt dat sinds ruim een jaar in Moskou een boek over de militaire strate gie verschenen is, er uit de Sovjet-Unie aanwijzingen gekomen zijn over bommen met een explosieve kracht van meer dan honderd megaton. Hij wijst er op dat een generaal van de Russische luchtmacht reeds beweerd heeft dat de Russen over een bom van 160 megaton beschikken. Een megaton is gelijk aan de energie van één miljoen ton conventionele springstof. Aangenomen wordt dat de zwaarste Amerikaanse bommen ongeveer 25 me gaton zijn. Kilmarx schrijft dat de Rus sen zoeken naar de ontwikkeling van nog zwaardere bommen „mogelijk duizend megaton". die in een modern ingericht bedrijf echt vrouwelijk werk willen verrichten, door fris, schoongewassen goed voor aflevering gereed te maken, bieden wij een prettige werkkring. Ook GEHUWDE DAMES kunnen zich aanmelden, eventueel voor halve dagen. Reiskosten worden vergoed. Onze bedrijfsleider verstrekt u gaarne alle in lichtingen over salaris en arbeidsvoorwaarden. Blekersvaartweg 57 - Heemstede - Tel. 38201 CONFECTIE-INDUSTRIE te Haarlem, vraagt voor haar kantoor die belast zal worden met de werkvoorbereiding voor het bedrijf. Dp gedachten gaan uit naar een kracht van omstreeks 30 jaar, met een gedegen administratief inzicht en enige commerciële aanleg. GEBODEN WORDT Een aantrekkelijke, zelfstandige werkkring, waarin men teza men met een assistente zorg draagt voor een juiste uitvoering van de gestelde taak. Opname in het Pensioenfonds en 't Premiespaarfonds is mogelij.. Brieven onder nummer 122, aan het bureau van dit blad. Sollicitaties schriftelijk aan de Directie of persoonlijk, na telefonische afspraak met de chef expeditie, de heer K. Bruin (tel. 15295).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4