Somali basis geeft de Russen in Oost-Afrika Oe Thant gelooft niet in een winnaar in ideologische strijd PARKA-COAIS Lief Knuffelpaard Albert Heijn WERELDNIEUWS r r Van dag tot dag P.T.T. Jonge republiek wil gebied van Ethiopië en Kenya Moro formateur in Italië Cholera eist in Oost-Pakistan 500 levens André Le Troquer overleden Premie-van-de-Maand Club Incidentje tijdens dodenherdenking in Parijs Arbeidsdienst voor Algerijnse artsen VS denken over hun Indonesië politiek <^Praatótcel tJülee^ -W oewdóx I»1VM«Uhih»ii DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 3 In moderne oorlog overzvint alleen de dood Grootste gevaar elke woensdag Jxmgensmarkt m»ma Coalitie voorgesteld van centrum en links JÊT Kom ook naar De Gaulle reed kwaad weg Op de T wijf el Jan van Ees Drie punten betreffende de P.T.T. vra gen de aandacht: verhoging van de postta- rieven per 1 januari 1964, verruiming van de geldmiddelen om de achterstand in de telefoonaansluitingen in te lopen en om schakeling van 't karakter der P.T.T. in de richting van: „minder rijksdienst, meer particulier bedrijf". De commissie-Goedhart, -die in haar rap port aan de P.T.T.-raad tot die omscha keling adviseert, heeft bij de overweging daartoe de belemmeringen onderkend, die de P.T.T. als rijksdienst verhinderen een ruime service aan zijn klanten te geven. De investeringen van de P.T.T. worden tot dusver namelijk niet afgestemd op de be hoeften van de klantenkring, maar op de financiële politiek van het rijk. De klant komt duidelijk op de tweede plaats. Dat ksn het rijk zich wel veroorloven, vermits de P.T.T. een monopoliebedrijf is en dus straffeloos diensten kan weigeren aan het publiek, wanneer zijn middelen niet toe reikend zijn. Deze situatie is niet alleen ongewenst, zij is onhoudbaar. De achterstand in telefoon aansluitingen is formidabel: de wachtlijst telt honderdduizend namen! De investerin gen zouden per jaar ruim vierhonderd mil- ;oen gulden moeten bedragen, als men de ze achterstand (waarin verwerkt de toe loop die te verwachten is) zou willen redu ceren tot een kwart, dus vijfentwintigdui zend. Een dergelijke investering is zeker niet in overstemming met de politiek des rijks, maar wel degelijk noodzakelijk met het oog op de dienstverlening, die het pu bliek van de P T.T verwacht. De vaststel ling van tarieven, de afschrijvingen, in vesteringen, de winstbeschikking dat al les moet volgens de commissie door de P.T.T. zelf kunnen woi den behartigd, waar bij deze dienst uiteraard ook door een eigen personeels- en loonbeleid moet kun nen wedijveren met het particuliere be drijfsleven. Dat alles klinkt aannemelijk, maar men moet er wel bij bedenken dat de P.T.T. op het punt van de concurrentie nooit ver gelijkbaar zal kunnen zijn met het parti culiere bedrijf, omdat zijn monopolieposi tie onverkort moet worden gehandhaafd. De controlerende bevoegdheid van het par lement zal daardoor belangrijker en bepa- lender worden dan voorheen, omdat de mo gelijkheid tot het „straffeloos weigeren van diensten" even onverkort blijft gehand haafd als in de situatie van nu. WASHINGTON (AP en Reuter). De Afrikaanse republiek Somali wil geen hulp van westelijke landen hebben voor de opbouw van een militair appa raat. Die landen hadden daarvoor 63 miljoen gulden aangeboden. De re gering van de republiek is in zee gegaan met de Sovjet-Unie. Die bood 105 mil joen gulden aan. Soma lil HAFOEN BERBERA I" Somali land foeloel j TvHARGElSA 1 Ethiopië I I I RTL-,* 1 11 I I I I GALADI6 PIAF- DAWA Ogoden 3ARI V1LL DUCA LOtGH V ABRUZZI boerV A KA BA 96695$} Somali had aanbiedingen voor leningen gekregen van de Verenigde Staten, West- Duitsland en Italië. De Somalis willen een leger van 20 000 man uitrusten. Ame rikaanse deskundigen zijn van mening dat dit de economische kracht van het land te boven gaat. De Sovjet-Unie bood meer geld. Daarom is het Russische aanbod aanvaard. Van enig enthousiasme voor het communisme is daarbij geen sprake. Amerikanen hebben meegedeeld dat in de hoofdstad Mogadishoe reeds heel wat Russische adviseurs zijn. De Russen leg gen in Somali een reusachtige luchtba sis aan, zo zeggen zij. Somali heeft die militaire krachtsin spanning vermoedelijk slechts voor één doel nodig de vorming van een groot- Somali, waarin al de Somalis van Oost- Afrika verenigd zijn. De vlag van Somali heeft een ster met De drie andere delen, die nog buiten de republiek staan, zijn: Frans Somali- land, de Ethiopische provincie Ogaden, die door Somalis bewoond wordt en de noordelijke grensprovincie van de Britse kolonie Kenya, waar eveneens Somalis wonen. De Somalis zijn tot hun beslissing ge komen, ook op grond van de overweging dat de Verenigde Staten ongeveer drie honderd miljoen gulder hebben gegeven voor militaire hulp aan Ethiopië. Zij heb ben erop gespeeld dat de Russen hun dus wel zouden willen helpen. NEW YORK (Reuter en AFP). - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandagavond in een toespraak tot leden van het Amerikaanse genootschap voor de Ver enigde Naties verklaard, niet te geloven dat bet „uiterst gevaarlijke" ideologische conflict tussen Oost en West door een van beide partijen in haar voordeel zal worden beslecht. „Ik geloof niet, dat de ghele wereld te zi.iner tijd kapitalistisch of communistisch zal zijn", zo zei hij. Hij achtte geen fac toren aanwezig die de Verenigde Staten in de loop van de tijd onvermijdelijk in een communistisch land zouden verande ren of omgekeerd de Sovjet-Unie in een kapitalistische staat. Als oorzaken van de spanning in de we reld noemde Oe Thant behalve de geschil- Oe Thant len tussen oost en west, het „noord-zuid- conflict tussen de rijke en arme landen", de strijd tegen het kolonialisme, de ras sendiscriminatie en de religieuze conflic ten. Het grootste gevaar is echter volgens hem ,.het ideologische conflict in zijn verschillende vormen". Nu, met de water stofbom, bestaat er geen alternatief voor de vreedzame regeling van onze geschil len. In een moderne oorlog is er slechts één winnaar en zijn naam is de dood, aldus Oê Thant. De secretaris-generaal zei voorts, te ho- De Russische stap heeft bezorgdheid in Washington gewekt. Men realiseert zich daar dat de Sovjet-Unie thans een basis heeft gevonden op de weg naar tropisch Afrika op de oostkust. Somali werd in juni 1960 onafhankelijk. De Europese koloniale mogendheden heb ben zich aan het land nimmer veel gele gen laten liggen. Bovendien is de stem ming van de Somalische regering tegen de Britten en Italianen nogal vijandig. Zij beschuldigen de vroegere heersers ervan dat zij aan bepaalde stammen in het land wapens hebben geleverd. Er wonen ongeveer twee miljoen men sen in de republiek. Het land heeft nu een leger van vierduizend man. Vorige week gaf het parlement zijn goedkeuring aan een handelsovereenkomst met com munistisch China. De territoriale eisen van het land heb ben geleid tot een gespannen verhouding met de buurlanden Ethiopië en Kenya. Eerder dit jaar verbraken de Somalis de diplomatieke betrekkingen met Groot- Lrittannië. Dat gebeurde nadat duidelijk was geworden dat de Britten niet zoudgn meewerken aan de overdracht van het door de Somalis opgeëiste gebied van Ke nya. Advertentie Geheel dubbel changeant poplin, uitknoopbare teddy voering, regen- en winterjas in één. Exclusief P C model. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jur *i iLhii:lliiu' iillüiiliïi-i i i pen dat het dekolonisatieproces in Afri ka binnen niet al te lange tijd voltooid zal zijn. Wanneer de vrijheid te lang uit blijft krijgen extreme krachten een kans, dat heeft de geschiedenis wel uitgewe zen. Wat de rassenkwesties betreft zei Oe Thant, kennelijk doelend op Zuid-Afrika, dat er „slechts één land is dat officieel verschil is blijven maken tussen mensen op grond van de kleur van hun huid en hun ras". Hij achtte de vooruitzichten met be trekking tot dit iand verre van rooskleu rig en sprak zijn bezorgdheid uit over de toekomst „in dit deel van de wereld". Over de kloof tussen rijke en arme lan den zei Oe Thant nog, dat economische hulp alleen geen oplossing vormt. „Een dergelijke hulp, hoewel wenselijk, kan niet ir. de plaats komen van de billijke en sta biele prijzen en grotere markten, die de ontwikkelingslanden nodig hebben om de obstakels op de weg naar industrialisering te overwinnen". (Van onze correspondent) ROME President Antonio Segni van Italië heeft aan de secretaris van de christen-democratische partij Aldo Moro de opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Men had verwacht dat deze opdracht reeds zaterdag zou zijn gegeven, doeh de president heeft meer personen ontvangen dan gewoonlijk. Ditmaal heeft president Segni ook ont vangen de gouverneur van de Bank van Italië, de president van de rekenkamer en nog enkele andere personen op economisch gebied. De personen, die zullen spreken over het vormen van de coalitie-regering tussen christen-democraten, sociaal-demo craten, republikeinen en socialisten, zijn drie christen-democraten, drie socialisten, vier sociaal-democraten, en twee republi keinen. Als wij geloof mogen hechten aan de sociaal-democraat Saragat, dan zou de hele crisis reeds aanstaande za terdag opgelost kunnen zijn. De bedoeling is dat er vijftien ministeries zullen komen aan de christen-democraten, vijf aan de socialisten, drie aan de sociaal-democraten en twee aan de republikeinen. Er is in verschillende partijen nog al wat wrijving, met uitzondering van de sociaal-democra ten. Bij de christen-democraten is Gonel- la in de oppositie. Hij zegt dat het een aanslag is op de partij en op de demo cratische vrijheden om in zee te gaan met de socialisten en dat Italië op deze wijze gevaar loopt achter het ijzeren gordijn te verdwijnen. Een soortgelijke roering is er in de republikeinse partij, waar een van de belangrijkste voorlieden. Pacciardi ge zegd heeft dat zijn geweten hem verbiedt om voor een dergelijke regering te stem men. KARATSJI (Reuter) Volgens het blad „Morning News" zijn in Oost-Pakistan vijfhonderd mensen aan cholera overle den. In acht districten zijn meer dan duizend gevallen gemeld. De plaatselijke autoriteiten zouden volgens het blad wil len verdoezelen, dat er van cholera spra ke is en slechts spreken van bacillaire dysenterie of iets dergelijks. (Van onze correspondent) PARIJS. In Parijs is gisteren op 79- ■jarige leeftijd de bekende socialistische voorman en oud-minister André le Tro quer gestorven. Le Troquer, die van be roep advocaat was, is onder de vierde republiek verschillende keren minister ge weest en in de dramatische meidagen van 1958 was hij als voorzitter van de Natio nale Vergadering, na het toenmalige staats hoofd president René Coty, de hoogste magistraat in den lande. In die functie heeft hij ook een aandeel gehad in de voorbereiding van de overdracht van de macht in handen van generaal De Gaulle. Le Troquer behoorde tot de weinige kamerleden, die in 1940 in Noord-Afrika de strijd tegen de Duitsers wilden voort zetten. Later vertrouwde generaal De Gaulle, als leider der vrije Fransen, Le Troquer in Londen zijn eerste ministers portefeuille toe. In zijn levensavond werd op de briljante carrière van Le Troquer een kwalijke schaduw geworpen toen be kend werd dat hij in een zijner ambts residenties scabreuse feesten organiseerde, die als „rose balletten" werden aange duid. De ex-minister en ex-kamerpresi dent werd veroordeeld tot een hoge geld boete en een voorwaardelijke gevangenis straf. die hem verplichtten zijn langdurige loopbaan, zo niet voortijdig dan toch wel weinig eervol af te sluiten. Generaal De Gaulle over de Champs Elysées op weg naar de Are de- Triomplie, toegejuicht door duizen- den Parijzenaars langs de weg. (Telefoto) Advertentie Dit vederlicht dier is een pluche paradepaardje van de PMC. Het kost slechts f 20.- in PMC-cheques. En dat bij een vergelijkbare winkel waarde van f 30.-. Dat is het voor deel van de PMC-cheques, die u bijeenspaart met zegels a 10 cent. En al deze zegels verdient u zelf door de spreekwoordelijk lage AH- prijzen. Conclusie? met kleine stijging per maat b.v. 10 jaar 48 (Van onze correspondent) PARIJS De wapenstilstand van 11 no vember 1918 is gisteren in heel Frankrijk weer onder grote belangstelling herdacht, ofschoon een opiniepeiling heeft aange toond dat althans onder de jongeren twee op de drie niet meer weten waarom ze deze dag eigenlijk vrij plegen te krijgen. Overal in steden en dorpen zijn niettemin weer kransen gelegd en patriottische re devoeringen gehouden bij de gedenkste nen van de gevallenen uit de twee laat ste oorlogen. In Parijs is bij de plechtigheid bij het graf van de onbekende soldaat een klein incident voorgevallen doordat de militaire kapelmeester tijdens de traditionele mi nuut stilte had verzuimd zijn hoornbla zers en tamboers het sein voor het ge bruikelijke en indrukwekkende signaal ,Aux morts" („The last post") te geven. Even tevoren had het staatshoofd gene raal De Gaulle, die in militaire uniform was gekleed een krans bij de eeuwige vlam gedeponeerd en gedurende die mi nuut stilte bracht hij, zoals de traditie wil, het eresaluut met de rechterhand aan de klep van zijn kepie. De minuut duur de dit Jaar echter enkele seconden lan ger omdat de president aan zichtbare er gernis en zelfs opwinding ten prooi, blijk baar nog even wilde wachten of het som bere geroffel van het dodensignaal mis schien toch nog zou in zetten. Onder de stijgende spanning van de andere hoog waardigheidsbekleders, ministers en leden van het corps diplomatique liet tenslotte het staatshoofd zijn arm maar zakken en spoedde hij zich met strak gezicht naar de presidentiële auto. ALGIERS (AP) Alle Algerijnse artsen, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen hebben te horen gekregen dat zij twee jaar „in nationale dienst" moeten vóór zij een vergunning krijgen voor een parti culiere praktijk. Bij een ingrijpend decreet dat is gepu bliceerd in het officiële regeringsblad wor den de Algerijnse medische verenigingen ontbonden en worden alle leden ervan ge plaatst onder het rechtstreeks gezag van het ministerie van sociale diensten. In het decreet staat de waarschuwing dat alle artsen, tandartsen, apotheken en vroedvrouwen die weigeren hun medewer king te verlenen aan de ingestelde burger lijke gezondheidsdienst, uit 't register wor den geschrapt en worden vervolgd voor sa botage tegen de Algerijnse „sociale revolil- tie". Het decreet luidt dat zij zullen worden betaald „in overeenstemming met hun funkties" tijdens hun twee jaren nationale dienst. WASHINGTON (AP) President Ken nedy en zijn voornaamste adviseurs zul len van de week de Amerikaanse politiek in Indonesië en Zuidoost-Azië bespreken. Deze bespreking volgt op de terugkeer van de Amerikaanse diplomaat Howard P. Jones voor overleg. De besprekingen zullen voornamelijk gaan over de vraag hoe het naar het communisme overhellende Indonesië neu traal gehouden kan worden. Dit is het be leid, dat Jones heeft moeten voeren sinds hij 21 februari 1958 door president Eisen hower tot ambassadeur in Djakarta be noemd werd. De Indonesische politiek van confronta tie tegen de Federatie Maleisië geeft de Amerikaanse autoriteiten sinds lang zor gen. Onlangs heeft een speciale studiemissie van het Congres verklaard, dat het hui dige conflict tussen Maleisië en Indonesië in sommige opzichten even gevaarlijk is voor de wereldvrede als de oorlog in Viet nam. Men heeft wel eens getracht mij bij te brengen dat twijfel de grens is van het menselijk weten, een grens die alleen het blinde geloof overschrijdt. Het is misschien een beetje laat, maar nu, vandaag, kan ik daar inkomen. Hebt u de laatste tijd wel eens gepro beerd om op een spitsuur een wandeling door de stad te'maken? Ik voor mij heb dat zoveel mogelijk vermeden, omdat ik de laatste jaren het gevoel gekregen heb dat ik, gekomen buiten de veilige bescher ming van mijn woonstee, ronddool in een oerwoud waar het wemelt van gevaarlijke, niets ontziende, uitgehongerde roofdieren, die mij van uit hinderlagen pogen te be springen en te verscheuren. Feitelijke er varingen, en de mij ter beschikking staan de litteratuur over wilde dieren, hebben mij intussen geleerd dat men veiliger door bijvoorbeeld Sumatra's oerwouden kan rondwandelen, dan door de straten van wel ke Nederlandse stad ook, op het spitsuur. Gisteren heb ik het gewaagd, uit zuivere zelfcontrole. Ik had mezelf goed voorbe reid. Ik was niet vermoeid van gedane arbeid, ik had een ledige maag omdat je dan helderder denkt en beter op eventueel zich voordoende excessen van anderen reageert, ik had mij goed gerealiseerd dat ik het nu wel kon proberen. Het was ontzettend. Het was een ver bijsterende wirwar van krijsende, scheu rende, grommende, gillende en trillende wielen, waar ik mij met de uiterste in spanning voor moest hoeden. Verbeten ble ke gelaten achter voor- en zijruiten. Boze en dreigende vingers die bevend op voor hoofden wezen. Té plotseling aan- en uit- flitsende rode, gele en groene lichten. Ik hervond mijzelf, hijgend, met de rug leunend tegen mijn voordeur. Het was als ontwaakte ik uit een verschrikkelijke koortsdroom, het zweet parelend op mijn voorhoofd. Binnen, in de veilige beslotenheid van mijn voorportaal opende ik als gewoonlijk mijn brievenbus. Er lag één, de enveloppe wees er al op, zakelijk gestelde brief op mij te wachten. Na hem geopend te heb ben kwam dan die twijfel waar ik het over had. Het was een verzoek van een instel ling die mij verzocht een inliggende kaart, door mij getekend te willen retourne ren: .„Afzender verklaart dat de hier onder genoemde verzekerde, heden, de 25e oktober 1963 in leven is." Het woord „verzekerde" bracht wel even licht. De vreemde vraag kwam van de Maatschap pij die de schemering van mijn levens avond wat wil verlichten. Maar plots ook, kwam nu die twijfel. In derdaad! Lééfde ik nog? Weer hoorde ik het scheuren, krijsen, grommen en gillen van die mij belagende monsters op mijn weg naar huis. Lééfde ik nog? Werkelijk? Mijn vrouw bracht me bij. „Ik heb maar niet meer gewacht met de thee. Je karafje en je glaasje staan op hun plaats. Over een half uur kunnen we eten." Na mijn eerste, voorzichtige slokje kwam ik bij.. Advertentie Charmante modieuze MEISJESMANTEL in antraciet/wit diagonaal tweed met zwart tricot colkraag en franje aan opgestikte zakken. Voor young ladies van 7—15 jaar. Normaal 7 jaar ƒ57.50. NU ƒ42.50 stijging. TEL 10643 f.NEGANG 26 HAARLEM J Verkiezingen. De verkiezingscampagne, die op de Philippijnen nu een hoogtepunt heeft bereikt, heeft reeds 35 mensen le vens geëist. Ram. Maandag is in Neder-Saksen onder de naam „beukende ram" een groot scheepse oefening van 30.000 Westduitse soldaten begonnen. De oefening duurt vijf dagen. Men wil de vaardigheid van het Westduitse leger in het leggen van bruggen en veerverbindingen en van de bevoorradingstroepen beproeven. Campagne. Het Engelse anti-atoombom comité gaat donderdag beginnen met een campagne van vier dagen onder de naam „fall", waarbij pamfletten zullen worden verspreid waarin de gevolgen van een „berperkte kernoorlog" voor de bevolking worden beschreven. De gege vens zijn ontleend aan de bevindingen van een vorig jaar gehouden geheime NAVO-oefening, die de Engelse rege ring tot nu toe officieel geheim gehou den heeft. Brand. Arbeiders zagen rook opstijgen uit een huis. Zij renden naar binnen en droegen mejuffrouw Dorothy Hutton weg. De brand werd geblust. Mejuf frouw Hutton is 106 jaar. Borstbeeld van Talma. In Bergum is zaterdagmiddag een borstbeeld onthuld ter nagedachtenis van wijlen minister A. S. Talma die van 1908 tot 1913 minister was van Landbouw, Nijverheid en Handel in het ministérie-Van Heemskerck. Duurte. Het Italiaanse vakverbond heeft zijn leden in de hoofdstad gelast van middag het werk neer te leggen als protest tegen de hoge kosten van le vensonderhoud. Zij zullen op een plein in Rome een protestbijeenkomst houden. Studenten. Twee Amerikaanse studenten, die plannen hebben een eigen satelliet in een baan om de aarde te brengen, be reikten zondag met de proeflancering in de Nevadawoestijn van een aandrij vingsraket een hoogte van 112 kilome ter. Zonlicht. Op de Amerikaanse luchtmacht basis Edwards in Caiifornië zijn met suc ces proeven genomen met een aandrij vingsmotor, die zonlicht gebruikt om waterstof te doen uitzetten. De kracht van de waterstof wordt gebruikt voor voortstuwing. Beer. Een twee meter grote bruine beer heeft op klaarlichte dag in de omge ving van de Tsjechische plaats Zdiar een kudde koeien aangevallen. De beer dood de de grootste koe en verslond die voor een deel. Het is de eerste maal in dit gebied dat een beer op klaarlichte dag aanviel. Vliegramp. In Lissabon is bekendgemaakt, dat vorige week vrijdag in Angola bij een vliegtuigongeluk negen militairen om het leven zijn gekomen. Volgens persberichten zaten de slachtoffers in een Portugees verkenningsvliegtuig, dat tengevolge van een motorstoring neer stortte.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3