wiel Pensioenfonds voor oude bisschoppen voorgesteld t VLAARDINGEN Nederland is nog geen voetgangersparadijs Rijksdaggebouw in West-Berlijn opnieuw in gebruik genomen Internationaal congres over „de voetgangers" Nieuwe Triumph in klasse voor grotere wagens Langs de weg gevonden De koplampspion: een nieuw veiligheidsapparaat „EEN BOEKJE OPEN OVER VERKEER" Benoeming niet meer voor het leven Bescherming Voetgangers contra actie van Veilig Verkeer i/ ii i n o r i 1/ a li t it ii i r ai-kiiiiHn i DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 4 Paus antwoordt Maxiumus Bij Lippits kiezen uit 's werelds topmerken, o.a. Borsalino en Moores. TOT HALF NOVEMBER nog heel goedkoop Minister wil beslissing over draadomroep De brand 31j laardingen had een ramp kunnen wor den, daar schijnen de geleerden het wel over eens te zijn. In tal van bladen wordt dan ook in commentaren gewezen op de waarschuwing die in dit gebeuren ver scholen ligt. 'Er zijn in Nederland verschei dene instellingen en verenigingen die zich inspannen soms als onderdeel van meer activiteiten de verkeersveiligheid in dit kleine maar overbevolkte land te bevor deren. De groten onder hen kent iedereen ANWB en KNAC ver vullen reeds vele taken op dit ge bied in steeds nauwere samenwer king, en het Verbond voor Veilig Verkeer. Maar in de schaduw van deze groten bevindt zich ook nog de Vereniging Bescherming Voet gangers. De paar duizend leden die deze vereniging telt, verspreid in afdelingen over het gehele land (nog deze maand werd in Arnhem de zevende afdeling opgericht hebben speciaal de veiligheid van de voetganger op het oog. (Van onze correspondent) ROME Het concilie gaat voort met de discussies over de kwestie van de bis schoppen en het bestuur van de bisdom men. Daarbij is een belangrijke zaak het feit of een bisschop voor het leven be noemd wordt, zoals de praktijk is, dan wei, zoals de concilievaders voorstellen, op een zekere leeftijd zal moeten aftre den. Er gaan stemmen op voor het een en voor het ander. De redenering van degenen die de bis schop voor het leven willen benoemen, is deze, dat zijn goddelijke wijding hem nooit ontnomen kan worden en dat, ook al is hij oud en niet meer in staat zijn bisdom te regeren, hij steeds de opvol ger van de apostelen blijft en dat men hem niet terzijde kan schuiven. Wel kan men dan een hulpbisschop naast hem be noemen, die het werk in zijn naam doet en zich dus met het bestuur van het bis dom bemoeit. Anderen daarentegen zeggen, dat de bis schoppen als ze een zekere leeftijd be reikt hebben zelf in Rome moeten vragen of zij mogen aftreden. De slotbeslissing ligt bij de paus. Een ander zei nog dat men een besliste leeftijdsgrens moet aanwijzen en die zou men dan kunnen stellen op 75 jaar. Aan gezien het hier om een kerkelijke wet gaat. kunnen er altijd uitzonderingen ge maakt worden. En nu komt de vraag: hoe moeten deze hoogbejaarde bisschoppen dan leven. Er is een voorstel gedaan om een soort pen sioenfonds te vormen, waarvoor alle bis schoppen een som zullen storten, die in Rome zal worden beheerd en waaruit zij eventueel een pensioen zullen trekken. An deren achten dit beledigend, niet waar dig voor een opvolger van de apostelen. Evenmin vindt men het waardig dat men hem een erebaantje zou geven, waaraan een salaris zou zijn verbonden zonder enig werk. Een ander belangrijk ding is een uit spraak van de paus, tijdens de rede die hij zondag heeft uitgesproken bij het in bezitnemen van zijn bisschopszetel, de kerk van Sint Jan van Lateranen, de eigenlijke domkerk van Rome, de kathe draal van Rome en tegelijk de kathe draal voor de gehele wereld, de moeder van alle kerken zoals ze heet. De paus Advertentie heeft daar gezegd, dat hij gekozen is tot bisschop van Rome, derhalve tot opvol ger van Sint Pieter, derhalve plaatsver vanger van Christus op aarde, derhalve herder van de wereldkerk, patriarch van het westen en primaat van Italië. Deze uitspraak is van grote betekenis als men denkt aan de woorden in het concilie van de Melkietische patriarch van Silicia, zij ne zaligheid Maximus IV Saigh, die had gezegd, dat de paus is bisschop van Ro me, primaat van Italië, plaatsvervanger van Christus op aarde en hogepriester, dus paus, maar die erbij had gevoegd: dat laatste sluit al het andere in zich. Nu keert de paus het precies om en zegt dat al die andere titels, ook het paus dom, voortvloeien uit het bisdom van Ro me, en dat zijn hoogste titel is die van bis schop van Rome, opvolger van Petrus en dat hij uit dien hoofde paus en hogepries ter is. Dit is een zeer belangrijk punt in het concilie, een punt waarom op dit ogenblik alles draait in de verhouding tus sen paus en bisschoppen en we geloven dat het juist is wanneer wij veronderstel len dat de paus hier op een bijzonder tact volle wijze een antwoord heeft gegeven aan deze oosterse patriarch. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat ver zocht de „Klaar-over-Actie" van het Ver bond voor Veilig Verkeer in het belang van de verkeersveiligheid stop te zetten. De vereniging meent dat in de affiche van deze actie twee onjuistheden voorko men. Op de kleurplaat van het Verbond voor Veilig Verkeer is een voetganger te zien, die geen aandacht heeft voor even tueel afbuigend verkeer, hetgeen volgens de Vereniging Bescherming Voetgangers oorzaak is van vele ongelukken. Ook het beeld van twee kleuters, die zonder bege leiding over een zebrapad lopen, wordt door de vereniging niet juist geacht als propaganda voor Veilig Verkeer. Tenslotte meent de vereniging dat het mouwembleem, dat verstrekt wordt, ten oprechte gevoelens van veiligheid of be scherming geeft. Advertentie Hoewel we ons natuurlijk wel hadden voorgesteld, dat de speciale aan bieding van ons blauw kamgaren kostuum f 138.zou resulteren in een bijzonder succes, heeft het onze (stoutste) verwachtingen toch verre overtroffen. Vanzelfsprekend is ook ons atelier aan een bepaalde capaciteit gebonden en kunnen wij bovendien zo'n aanbie ding niet onbeperkt voortzetten. Wij moeten daarom deze aktie die welis waar voor een langere tijd was ge pland beslist per half november beëindigen. Tot en met zaterdag, 16 november, kan Smit^& van Rijsbergen u nog laten profiteren van de uitzonderlijke prijs van f 138.voor het blauw kamgaren kostuum, waarvan iedereen zich af vraagt hoe dit mogelijk is. Kom en zietot half november "hog heel goedkoop. Betere konfektie en herenmode HAARLEM - ZIJLSTR. 71 - TEL. 16963 De minister van Verkeer en Waterstaat overweegt maatregelen om het tekort van de draadomroep te verminderen. Hij zegt dat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de P.T.T.-begro ting. Bij de behandeling van het Draad omroeprapport, waarvan de bewindsman het vertrouwelijk karakter wil opheffen, zal mede bezien worden of dë draadom roep gehandhaafd kan worden of geheel of gedeeltelijk moet worden opgeheven. (Van. onze correspondent) BONN Bondsdagpresident Gersten- maier ontving gisteren in West-Berlijn tij dens een officiële plechtigheid de gouden sleutel, die toegang geeft tot de herge- bouwde zuidelijke»vieugol vanUiet Rijks- daggebouw. Daarmee werd de geheel te herbouwen Rijksdag opnieuw in'gebruik ge nomen. Zoals Gersterimaier iri een koi'te rede verklaarde, zullen in het gebouw de „altesten Rat" het Bondsdagbestuur, de parlementaire commissies en de drie frac ties vergaderingen houden. Bij de over handiging van de gouden sleutel was ook de vroegere president van de Rijksdag, Faul Löbe aanwezig. Radio-Moskou heeft geprotesteerd tegen ae ingebruikneming van het Rijksdag-ge- bouw door het Westduitse parlement. De Russen beweren zelfs dat het „illegale" optreden van de Amerikaanse konvooien op de autoweg naar Berlijn een aanmoe diging is voor de provocateurs in Bonn om zich in Berlijnse zaken te mengen. Hoewel deze laatste beschuldiging uit de lucht gegrepen lijkt, omdat de plechtig heid in het Rijksdaggebouw al lang voor bereid werd, zijn de Russische bezwaren niet helemaal ongegrond Tenslotte baseert het Westen zijn rechten op militaire aan wezigheid in Berlijn op het viermogend- hedenstatuut van de stad. Dit statuut maakt'+ret ook-onmogelijk dat-West-Berlijn een gewone deelstaat van de bondsrepu bliek is. Als hét parlement ih Bonn nu; gaat zeggen dat de Bondsdag ten dele thuis hoort in uitgerekend die deelstaat, die onder een internationaal bezettings statuut valt, ondergraaft het daarmee de geallieerde rechten in het stadsdeel. Al dus luidt ook de opvatting van de Ameri kanen en Britten, die de afgelopen jaren sieeds hebben weten tegen te houden dat de Bondsdag in West-Berlijn bijeen kwam. Eovendien zijn vele westelijke politici van mening dat het Westduitse hameren op de verbondenheid van West-Berlijn met de bondsrepubliek en de demonstratie daar van door parlementszittingen in de voor malige Duitse hoofdstad, gevaarlijk dicht in de buurt komen van een provocatie van de Russen. Zo schrijft de TIJD: Twee lessen vallen te leren uit de brand in de kunstmestfabriek te Vlaardingen. Ten eerste dat het gevaarlijk is fabrieken, die bij brand gifgasrampen kunnen ver oorzaken, in dichtbevolkte streken te ves tigen. Ten tweede dat het nog steeds mo gelijk is dat wolken gifgas wind en weder dienende zich door ons land een weg banen zonder die ramp tot werkelijk heid te maken. Dat laatste is echter puur toeval. Daarom mag het de verantwoor delijke autoriteiten en de volksvertegen woordiging niet tot een milde houding ver leiden. Deze kwestie moet behandeld ioor den met de ernst en de doortastendheid waartoe een actuele ramp ons verplicht zou hebben. Het zou dwaas zijn een beleid op de gunst van het lot te baseren. Dat hebben wij met de Deltawerken niet ge daan, waarom zouden wij het met Delta- Chemie dan wel doen? HET PAROOL spreekt van „meer geluk dan wijsheid". „Ieder, die een kaart voor zich neemt, kan zo ongeveer nagaan, wat had kunnen geschieden, wanneer de weerstoestand „normaal" was geweest. Er mag aan wor den toegevoegd dat een situatie met mist in november allerminst abnormaal is. Wat zich onder zodanige omstandigheden had kunnen afspelen gaat het voorstellingsver mogen tamelijk wel te boven. Het gebeurde mag worden gezien als een ernstige waarschuwing tegen het op slaan van grote massa's onstabiele en on der bepaalde omstandigheden uitermate gevaarlijke chemische stoffen. Maar een waarschuwing zeker ook tegen een al te grote concentratie van chemische indu strieën op een betrekkelijk klein gebied." DE VOLKSKRANT zegt: De brand in Vlaardingen heeft ons een ogenblik de dreiging van een ramp doen voelen. Giftige gassen van de chemische industrie verontreinigen de lucht in steeds toenemende mate. De ophopingen van be paalde chemische stoffen bij de fabrieken houden bijzonder grote gevaren in ten aanzien van brand en ontploffing. Velen maken zich hierom terecht grote zorg. Maar nimmer tevoren is zo duidelijk ge bleken, dat, wanneer ongunstige omstan digheden samenspannen, de min of meer vage dreiging ineens de dood van velen kan betekenen. Strengere veiligheidsvoor schriften voor de opslag van grote par tijen chemicaliën lijken in de eerste plaats nodig. Maar daarnaast nieuwe voorschrif ten bij de verwerking van chemische stof fen. Maatregelen om de lozing van giftige stoffen via schoorstenen of uitlaatpijp van auto te beperken. Strengere voorschriften in verband met de water-verontreiniging en beperking van het gebruik van giftige stoffen in landbouw en industrie. We mo gen dan zonder de moderne techniek niet meer kunnen leven zonder frisse lucht kunnen we het in ieder geval ook niet. DE WAARHEID spreekt over „veel ge luk geen wijsheid". Het blad wijst er op dat de hinderwet geen precieze om- schrijving geeft van wat luchtverontreini ging is en vooral onbruikbaar is omdat bij de eventuele klager geconstateerd moet worden, waar de giftige gassen vandaan komen. Dit is bij de opeenhoping van fa brieken niet mogelijk. „Het onderzoek moet „aan de bron" plaatsvinden en er moeten op korte ter mijn voorschriften komen om een einde aan dit gevaar te maken. Technisch is het mogelijk. Het kost wat geld. Maar de monopolies hebben genoeg, in elk geval meer dan de nutteloze brochures van de heer Toxopeus gekost hebben". Ook HET VRIJE VOLK acht spoed ge wenst. „Twee ministers, een staatssecretaris en tal van andere regeringsautoriteiten spoed den zich naar Vlaardingen. Hun aanwezig heid geeft ons de hoop dat dit vraagstuk op heel korte termijn op regeringsniveau onder ogen zal worden gezien. Van de noodzaak daarvan zijn wij reeds lang overtuigd. Het gevaar is acuut." Het ALGEMEEN DAGBLAD zegt over luchtverontreiniging dat wij het gevaar onderschatten omdat het een sluipend ge vaar is. „Dan breekt een brand uit in Vlaardin gen. Een giftige wolk golft over het land. Plotseling beseffen wij dat wij bedreigd worden. Bedreigd door het werk. van onze eigen handen, door de damp van fabrie ken, die wij niet missen kunnen. Als de brand in Vlaardingen zou leiden tot nieuwe aanpak van dit knellende vraagstuk is het onheil niet zinloos ge weest." TROUW zegt dat het duidelijk is dat de industrialisatie door moet gaan, maar dat het evenzeer duidelijk is dat die ontwikke ling gepaard moet gaan met een intensi vering van de bestrijding van de lucht verontreiniging. „Er is wel een wet op de luchtveront reiniging. Maar blijkbaar is die onvol doende". Het is overigens wel interessant om de historie van het geval te weten. In de Vlaardingse raad bestond al lang onrust, en uit de bevolking was al een petitionne ment opgesteld naar aanleiding van de Delta-Chemie. In een besloten raadsverga dering vertelde de T.N.O.-deskundige dr. P. E. Joosting, dat hij zelf niet graag in Vlaardingen zou wonen. De pers mocht er niet bij, maar diezelfde middag had de NIEUWE VLAARDINGSCHE COURANT een interview over de luchtverontreiniging afgedrukt, dat bijna een pagina in beslag nam. Het was een interview met dr. Joosting. Ditzelfde driemaal in de week verschij nende blad schreef naar aanleiding van de brand: „Was het verantwoord de Westwijk met zijn grote bevolking zo te projecteren als dit sinds de oorlog is geschied? Schuiven wij het verwijt niet in de richting van de industrie alleen. Die industrie hebben wij zelf gewild. Compleet met de woonruimte voor die er wilden werken. De plaats van die woningen werd door de bouwers van het Vlaardingen van morgen bepaald". Het blad zegt dat duidelijk is gebleken hoe groot de verantwoording is die enkele leden van het gemeentebestuur, de burge meester, (bescherming bevolking), de wethouder voor de aanleg van woonwijken en die voor gezondheidszorg en luchtver ontreiniging dragen ten opzichte van het Vlaardingse „Wirtschaftswunder". Dat het bestuur daarbij de publi citeit niet schuwt bleek nog onlangs bij de Zebra-actie '63. Een noodza kelijke publiciteit overigens wil men het gestelde doel bereiken. Mevrouw V. T. van der DoesEnthoven, lan delijk voorzitster van deze vereniging wil dan ook niets liever dan het pu bliek doorlopend wijzen op de ge varen die het oo straat loopt en bin nenkort doet zich die gelegenheid weer voor. Op 15 en 16 november wordt er in het Haagse hotel Termi nus namelijk een internationale voetgangersconferentie gehouden, op de laatste dag gevolgd door een persconferentie waarbij het resultaat van het besprokene aan de publici teitsmedia wordt voorgelegd. Het is een druk programma, dat in deze twee dagen door de deelnemers aan dit congres moet worden afgewerkt. Mevrouw Van der Does somt een paar agendapunten op: de activiteit van iedere vereniging in eigen lénd; voetgangersgebieden in de stad van heden, bezien op toeristische, econo mische of artistieke gronden; de voetganger in de stad van morgen en de meest voorkomende oorzaken van ongevallen en de bestrijding daarvan. Dit( congres werd georganiseerd door een internationale federatie van voetgangersverenigingen, in maart van dit laar in Brussel opge richt, op initiatief van de Franse vereniging. Behalve Engeland de Benelux, de Bondsrepubliek, Berlijn en Frankrijk, zal ok Kameroen ver tegenwoordigers zenden. Voordat echter de grootst moge lijke veiligheid voor de voetganger i'i het verkeer is bereikt, zal er on getwijfeld nog wel eens gepraat worden over de „voetganger in de stad van morgen". Een stap op de goede weg is het inmiddels door staatssecretaris Grosheide ingedien de wetsontwerp, waarbij wordt voorzien in verkeersonderwijs op lagere scholen, op scholen voor voortgezet lagei onderwijs en op scholen voor ulo. Verkeersonderwijs zou dan een apart vak worden. „Het, is zo leuk", aldus mevrouw Van der Does „dat de vereniging reeds een jaar geleden op het nemen van een dergelijke maatregel heeft aangedrongen". In maart 1962 stond in het docu- mentatiebulletin van de Vereniging Bescherming Voetgangers een open brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarin een krachtig pleidooi wordt gehou den voor dit soort onderwijs. Mevrouw Van der Does: „Maar niet alleen moeten de schoolkinde ren verkeersopvoeding krijgen. Die opvoeding moet al veel eerder bij de aanstaande moeder beginnen, zodat zij later haar kinderen reeds als kleuter de nodige vermaningen en raadgevingen op dit gebied kan mee geven". De voetgangersvereniging heeft het niet bij de woorden van haar voorzitter gelaten. Regelmatig wor den in Den Haag cursussen gegeven, waaraan de politie medewerking verleent en waarin ouders en aan komende ouders onderricht krijgen in het verkeer waarbij men er de nadruk op leg* dat in het huisgezin de verkeersopvoeding zo jong moge lijk bij de kinderen ter hand moet worden genomen. Op de Zuidhcllandse verkeersdag, die onlangs in Vlaardingen werd ge houden, roerde de heer J. F. Moens, verkeerspedagogisch adviseur, dit onderwerp nog eens aan. Hij ver klaarde, dat men sprekende over het verkeer terdege rekening moest houden met de gedachtenwe- reld van het kind en zijn bevattings- vermigen. Een kind ziet de situatie op straat nu eenmaal niet in de juis te proporties en zal bijvoorbeeld meer aandacht besteden aan een dichtbijstaande handkar, dan aan een naderende auto. Het voorbeeld van de ouderen is vaak beslissend. Eventuele verkeersfouten die een moeder maakt, in het bijzijn van haar kinderen, zal invloed uitoefe nen op de blik waarmee dit kind het verkeer gaat Dekijken. Op deze Zuidhollandse verkeers dag is eveneens aandacht geschon ken aan de kleuter in het verkeer. Inmiddels heeft de Vereniging Be scherming Voetgangers de oprich ting van een kleuterbeschermings- lienst bekend gemaakt, die tot doel :al hebben de kleuter zo min moge lijk ajleen te laten in het verkeer. In 1962 werden ruim 4500 kinderen in het verkeer gewond en overleden er tengevolge van verkeersongelukken 234 kinderen. In een poging om dit aantal naar beneden te brengen zal begin volgend jaar een pendeldienst worden ingesteld door de huisvrou wen die over een auto beschikken. Bij toerbeurt zullen deze moeders groepjes kleuters naar de scholen brengen en hen weer ophalen. Ach ter dit initiatief dat spontaan is opgekomen na "net zien van de nieu we affiche van de vereniging staan een aantel vrouwenverenigin gen in ons land. Maar de bescherming van de kleu ter in het verkeer vormt slechts een onderdeel van de activiteiten. De be jaarde voetganger behoeft eveneens onderricht (war dan ook in talloze bejaardentehuizen wordt gegeven) en dan zijn er nog vele punten die verbetering behoeven: zoals de be- bakening van de zebra's en de aan leg van voetgangerstunnels en ■paden. Kortom, Nederland is nog lang geen voetgangersparadijs. Talloze maatregelen grote en kleine kunnen nog genomen worden om de voetganger beter te beschermen. De Vereniging Bescherming Voetgan gers die dit jaar voor het eerst een subsidie vm 50.000 gulden ont ving draagt haar steentje tot deze beveiliging bij, waarbij zij het be treurt dat er oo dit punt geen nau were samenwerking bestaat met het Verbond voor Veilig Verkeer. Twee ziin immers machtiger dan een. Evenwel, het congres zoals dat straks in Den Haag wordt gehouden en de aandrang van velerlei zijden tot het invoeren van beschermende maatregelen, zullen wellicht invloed ten goede kunnen uitoefenen. Triumph heeft in Engeland een nieuwe wagen geïntrodu ceerd, de Triumph 2000, een zes-cilinder auto met een top snelheid van 155 kilometer per uur. Het gemiddelde ben zineverbruik van deze vijf-persoonswagen bedraagt 1 op 9,5. De wagen, die een lage maar toch ruime carrosserie heeft, bezit schijfremmen op de voorwielen en rondom on afhankelijke vering. De deursloten zijn zodanig gecon strueerd, dat kinderhanden de portieren niet op een on gelegen moment kunnen openen. Al met al een opmerkelijke terugkeer van Triumph in de klasse van de grotere wagens. De prijs voor Nederland zal rond de twaalfduizend gulden komen te liggen. Enige technische gegevens: motor zes cilinder, waterge- koeld, compressieverhouding 8,5 1, boring x slag: 74,7x76 mm, cilinderinhoud: 1998 cc, zelfdragende carrosserie, schijfremmen voor, trommelremmen achter. Lengte: 441,5 cm. Breedte 165 cm. Hoogte 143 cm. Een Britse firma heeft een apparaat ontwikkeld met be hulp waarvan het voor bedrijfswagens mogelijk is bij gladde of modderige wegen de auto de kwaliteiten van een meerwielaandrijving te geven. Het differentieel wordt door dit apparaat vergrendeld, zodat de kracht over beide wielen wordt verdeeld en niet verloren gaat door slippen van één van beide. Het RAI-TNO-instituut in Delft onderzoekt op het ogen blik veiligheidsgordels voor kinderen. Nederland heeft er een nieuw type bromfiets bijgekregen: de Italiaanse sport-bromfiets ITAL-Satumino. Een luxueuze snelbrommer met een drie-versnellingsmotor en een snelheidsmeter. Een firma in Leidschendam voert deze brommer in. Binnenkort wordt er een nieuw veiligheidsapparaat voor auto's in de handel gebracht: een zogenoemde „koplamp spion". Dit eenvoudige apparaat verraadt aan de automobi list of de koplampen wel juist zijn afgesteld. Het apparaat bestaat uit een metalen lichaam, verchroomd, en voorzien van twee reflectoren die het diffuse licht dat bij de kop lampen van iedere auto optreedt opvangen en terugkaatsen naar de bestuurder. De reflectoren registreren ieder ver schil in lichtsterkte en verraden onmiddellijk of bijvoor beeld een der koplampen groot licht en ie andere dimlicht geeft. De koplampspion is ontworpen door de heer Borst uit Langeraar en wordt door een Haagse firma uitgebracht, waarbij de vorm uiteraard verschilt bij ieder type wagen. Zelfs een schematisch overzicht van de juridische ge volgen van een verkeersovertreding ontbreekt niet in de door Elsevier uitgegeven pocket „Veilig in het verkeer". Een rijkelijk geïllustreerd boekje, waarin schrijver Th. A. J. Blom nog eens uitvoerig uiteenzet, wat wél, en wat niét mag in het verkeer. Daarnaast besteedt hij nog aandacht aan de verschillende documenten die men op de weg nodig heeft, gaat in op de misdrijven in het verkeer en wijdt een hoofdstukje aan de bevoegdheden van de politie en de af wijkende verkeersregels in enkele Europese landen. Een boekje om eens rustig door te lezen op een herfstige avond om daarna 's morgens met wat meer zekerheid achter het stuur van uw auto te kruipen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4