Moord op Majorca RAADSELACHTIGE DOOD VAN FOTO MODEL LEIDDE TOT ONTDEKKING AVI A[i PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST 1 OBSCEEN BOEK" NA 2 EEUWEN VOOR HET GERECHT GESLEEPT JEUGDWERK GAAT MET DIA SHOW DE (RIJKE) BOER OP „Fotowacht" gaat begin volgend jaar van start HOEST? door Paul Tabori Campagne gevraagd mmmmrm om analfabetisme te bestrijden Honderden mannen met foto's gechanteerd? m Mobiel informatiecentrum voor amateurs NIEUW ZEDENSCHANDAAL IN ENGELAND» PENDANT VAN „LADY CHATTERLY" D-NSDAG 12 NOVEMBER 1963 7 vmmim/ii Ons vervolgverhaal Si - t - <t s Codewoerd Gruwelijke vondst neem toch een verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS 1 Maar het ergste moest nog komen. Toen de espada, die de verwarring zag, de arena-binnenkwam met zijn estoque nauwelijks onder zijn cape verborgen, keerde de vrouw zich te gen hem. Ze duwde hem bijna tegen de afzetting en trok de cape uit zijn hand. De matador, de held van hon derden gevechten, was sprakeloos. AllTs wat hij kon doen was de stom pende en slaande handen af te weren. Hij kon nu eenmaal niet een vrouw neerslaan niet voor de ogen van twintigduizend mensen. Er zat niets anders op dan een bepaald niet glo rieuze aftocht te blazen. be mensen die dat zagen, begon nen te lachen. Ze lachten nog meer toen een aantal helpers, die de arena binnen waren gekomen om de vrouw weg te jagen, door een plotselinge aanval van de stier uiteen gejaagd werden. Het leek er even op of de stier haar verdedigde; terwijl ze de picador overeind hees, waarna hij naar de uitgang strompelde, plaatste de stier zich tussen haar en de rest van de geleidelijk groter wordende groep. De toeschouwers loeiden, flo ten en stampten met hun voeten. Hoe den vlogen door de lucht, gevolgd door kussens; het voorschrift dat zo iets verboden was, werd genegeerd. De opwinding steeg nog toen een lan ge man, die er even slordig uitzag als het aardige meisje met de lange benen, plotseling de arena binnen sprong. Hij werd gevolgd door twee anderen, een grote grove zeeman en een kleinere, nogal vreemdsoortige man. Wie wie achterna zat, was moeilijk uit te maken in de algehele verwarring. De stier bleef op .zijn post; iedere keer als er iemand in de richting van de vrouw probeerde te komen, keerde hij zich naar de aanvaller en boog zijn kop naar be neden. De arena bestond nog slechts uit stampende, vechtende mensen toen de een na de ander zich in de strijd mengde. Sommigen probeerden bij Janet te komen, anderen poogden de stier te pakken; maar de meesten maakten er alleen maar een pretje van. Een banderillo probeerde het meisje te grijpen, maar hij werd door een vertoornde toeschouwer, die dit als een belediging beschouwde, in het gezicht geslagen. Een agent kreeg van iemand een stomp in zijn maag. Iemand in de ere-loge zwaaide als een razende naar het muziekcorps, dat daarop een harde mars door de arena liet schallen; maar zelfs de luidste muziek ging verloren in het geschreeuw, gegil, gebrul en gefluit. Toen was er even? een moment van stilte, een toevallige onderbreking van het helse lawaai. In dit ogenblik van stilte klonk er een schot en nog een. De lange man met de gescheur de broek en het kapotte overhemd probeerde de hand van de zeeman, die een revolver vasthield, te grijpen. Nu was het de beurt aan de metge zel van de zeeman om te vuren de kogel raakte zijn doel op geen stukken na. De menigte brulde toen het ongelooflijke nog overtroffen werd door het onmogelijke, het nog-nooit- voorgevallene werd gevolgd door dé schokkendste gebeurtenis, welke ooit in een arena had plaatsgevonden. Want plotseling begon de s'tier van top tot teen te rillen; toen, met een lang zame en bijna gracieuze beweging bo gen zijn poten zich onder zijn lichaam en zakte hij in elkaar - dood. Hij was doodgeschoten! Wat kon er verachte lijker en schandelijker zijn? Een Engelse vossen-jager zou misschien uiting aan zijn gevoelens geven door enige krachttermen te gebruiken als er zoiets met zijn prooi zou gebeu ren; maar het jachtgezelschap zou niet proberen de boer, die zo'n vre selijke fout op zijn geweten had, te lynchen. Maar de dingen gebeuren nu eenmaal anders in een Latijns land, onder een hete zon. Tevergeefs pro beerde Pablo zijn revolver te laten vallen en Garcia de zijne kwijt te raken. Binnen een paar seconden wa ren ze onder een schreeuwende, gil lende troep mensen bedolven. In een totale choas over elkaar vallend en struikelend over het dode lichaam van de stier, stormde de menigte naar vo ren. De fanfare speelde en toen gingen overal de poorten open en ren de een hele compagnie mannen van de burgerwacht de arena binnen. Vechtend en met knuppels om zich heen slaand, baanden ze zich een weg Aan« de buitenkant van die massa droeg Stephen de flauwgevallen Janet door een opening in de afzetting en toen een verlaten tribune op. Plotse ling hoorde hij een verbaasde en op gewonden maar toch opgeluchte stem: „O, mijnheer Barrett!' te Carpath uit. „Waar weest?" HOOFDSTUK XV en flitsende optocht zich Met loeiende sirenes koplampen haastte de over de weg naar Manacör. De stoet werd voorafgegaan door de witte Mer cedes, die door enkele agenten op mo- torèn geflankeerd werd. In de auto zat de nog steeds bleke en geschokte Janet naast Arlette, ter wijl Stephen tegenover hen zat. „Als we maar op tijd zijn.her haalde Arlette steeds opnieuw. Haar kleine, pikante gezichtje stond ongerust. Stephen gaf geen antwoord. Hij kon haar tóch niet troosten. Cal vo had misgegokt. Maar was dat eigenlijk wel zo? Zelfs de/ knapste generaal zou er niet op gerekend hebben, dat een Schots meisje zich met een stierengevecht ging bemoeien en zo een crisis zou verhaasten, die met de grootste verbeeldingskracht niet voorzien had kunnen worden. Toen Garcia en Pablo uit de handen van de joelende menigte waren be vrijd, waren ze niet in staat ge weest om iets te ontkennen of te be vestigen. Maar op het politiebureau praatten ze, af en toe snikkend van pure opluchting over hun ontsnapping aan de dood; en binnen enkele minu ten hadden ze genoeg gezegd om de politie aan het werk te zetten om Ulysses Carpath te gaan redden. Het hele machtige apparaat was in be weging gekomen; in plaats van naar een zekere Stephen Barrett en een zekere Janet Ramsay te blijven zoe ken, was nu de politie van Majorca èn het vasteland gealarmeerd om op vliegvelden, havens en stations uit te zien naar kapitein José Calvo en Marcus alias kolonel John Demarest Dat wonder had Arlette Carpaths schoonheid (en. dacht Stephen cy nisch, haar geld) bewerkstelligd. NEW YORK (AP) 37 Afrikaanse, Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen hebben bij de economische commissie van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties een voorstel ingediend voor een internationale campagne tegen het analfabetisme. Het voorstel is opgenomen in een reso lutie, die door Algerije en Uruguay werd ingediend en waarvoor zij grote steun vroegen. Voor uitvoering van het plan zal naar schatting in de komende tien jaar een bedrag van 141.2 miljard gulden no dig zijn. De Algerijnse afgevaardigde verklaar de, dat ieder, die tegen het plan stemt, in feite tegen een poging tot opvoeding van de zevenhonderd miljoen analfabeten in de wereld is. De Amerikaanse afge vaardigde bij de commissie sprak dit te gen met de mededeling, dat de Ameri kaanse statistieken in het binnenland en de Amerikaanse hulpverlening aan andere landen het tegendeel bewijzen. Hij pleitte voor steun aan de pogingen van de Ver enigde Naties om nieuwe staten te helpen bij het samenstellen van eigen nationale programma's voor geleidelijke bestrijding van het anafalbetisme en om hiervan geen universele bliksemactie te maken. Ook de Franse afgevaardigde was van mening dat meer nadruk gelegd móet wor den op de nationale programma's en het werk dat door de regering zelf wordt ver richt. riep Arlet- bent u ge- ilMÉsÉi Het vuur was reeds op enkele kilo meters afstand te zien. Ze zagen het direkt toen ze de heuvels gepasseerd waren en op lang vlak stuk weg wa ren gekomen. Arlette zat .voorover ge bogen; haar gezien! 'was"bleek onder de make-up. „U denkt toch niet. „Ik weet het niet", antwoordde Ste phen eerlijk- „Alles is zo droog het kan een Olijfgaard zijn of. Maar toen ze hoofdweg verlieten wist hij dat het niets anders kón zijn De vlammen gaven' een rode gloed aan de voorbij drijvende wolken; de bomen werden zacht rood gekleurd en een regen van vonken en as, opge jaagd door de zwakke wind, vloog langs hen heen. Arlette begon te hui len. „Vlugger", beval ze. „O, alsjeblieft, rij toch vlugger!" De chauffeur kon niet veel sneller op de ongelijke, smalle weg rijden, maar hij probeerde het toch. Toen ze het huis naderden, nam de hitte nog toe. Ze stopten met knarsende remmen en een laatste schril geloei van de sirenes, onder aan de stenen trap welke Janet en Stephen zes-en- dertig uur tevoren nog waren opge klommen. Tegen de rode gloed stak èen groot aantal hardlopende kleine zwarte figuurtjes af; de brandweer van Manacor moest, samen met vrijwil ligers uit de nabijgelegen dorpen, al enige t'ijd eerder zijn gearriveerd Maar het huis had toen al gebrand als een fakkel. „Er is niemand binnen", zei een gehelmde figuur toen Arlette, Janet en Stephèn uit de auto waren gespron gen. Maar Arlette protesteerde driftig: „Kijk! Daar boven!" (Wordt vervolgd LONDEN (AP) Door de geheimzinnige dood van een mooie brunette is Scotland Yard op het spoor gekomen van een grote chantagebende, die haar slachtoffers zocht in Engelands „dolce vita"-kringen. Het meisje, de 24-jarige tandartsassistente Julie Molley die in haar vrije tijd als model optrad, lag negen dagen geleden dood op een groot hemelbed in een luxueus huis. Zij werd aangetroffen op het ogenblik dat een aantal gasten aankwam voor een huiselijk feest. Naast het lijk lag een flesje, dat slaapmiddelen had bevat. In haar kamer ontdekte de recherche twee agenda's met de namen van tientallen vooraanstaande mensen uit zakenleven en society. De politie heeft ruim 3.000 foto's in be slag genomen, waarop Julie in compro mitterende houding afgebeeld staat met allerlei mannen. Bovendien zijn honderden brieven gevonden geschreven door legerofficieren, burgerlijke ambtenaren, artsen en mensen uit de showwereld. Toen Julie overleed werd zij door de politie geschaduwd. Tien weken geleden beklaagde een vooraanstaand Londenaar met vrienden in de hoogste kringen zich erover, dat.hij.door haar gechanteerd,werd. Pas thans, aldus de politie, is de Omvang van de bende vastgesteld. Julie plaatste regelmatig in twee dag bladen advertenties, waarin zij een bepaald merk regenjassen te koop aanbood. De advertenties zagen er onschuldig uit, maar mensen met een zeer perverse inslag her kenden in de merknaam een codewoord. De advertenties leverden honderden aspirant-kopers op. Sommigen werden uit genodigd om Julie te ontmoeten en met haar gefotografeerd. Anderen zagen haar nooit, maar werden niettemin gechanteerd. Vandaag zal de lijkschouwer een onder zoek instellen naar de oorzaak van Julie's dood. De politie maakt inmiddels jacht op diverse figuren die in het chantagecomplot een rol gespeeld zouden hebben en wier namen thans goeddeels bekend zijn. Een van de vele vragen die de politie zich stelt, is of er verband bestaat tussen de dood van Julie en de ontdekking van het hoofdloze lichaam van een meisje op een vuilnisbelt bij de Theems. Dit meisje, dat 20 tot 25 jaar geweest moet zijn, werd vermoedelijk reeds zes maanden geleden Advertentie Zwitsers precisiewerk 14. Toen Panda teleurgesteld besloot maar weg te gaan, merkte hij dat Blub, het rioolwezen, niet hele maal begrepen had wat er aan de hand was; en om dat hij behoefte had aan iemand te vertellen hoe slecht hij behandeld was, begon hij het in eenvoudige woor den en veel gebarentaal te verklaren. „Hij daar le lijkerd in zijn hoed, daar papiertje, tientje van mij gestolen bah". Wie schetst Panda's verba zing, toen het modderding hem scheen te begrijpen. Het knikte met wat voor zijn hoofd doorging, en op wat hij blijkbaar als gezicht gebruikte verscheen een lepe uitdrukking. Vervolgens kreeg hij een heel dun, maar steeds langer wordend armpje, dat gemakkelijk tussen de spijlen van het rooster doorgleed. Joris had intussen in zijn ondergrondse woonplaats een diepe zucht van voldoening geslaakt. „Eindelijk rust", mOmpelde hij; „ars tranquilis, vita longa, zeg ik mijn leermees ters na. Mijn huis is mijn kasteel; hóe heerlijk 'om een eigen nestje te bezitten waar niets of niemand binnen dringen kan. vermoord. Haar wee': ontdekt. lijk werd pas verleden Honderden tonnen huisvuil en as zijn op deze vuilnisbelt doorzocht op sporen. Tot dusver heeft dit onderzoek Slechts een kous, een rose gordel en een damèsparaplu opgeleverd. Maandag is een begin gemaakt met laboratoriumproeven ter vaststelling van de bloedgroep en andere karakteris tieken van dit slachtoffer. Vervolgens zullen deskundigen proberen hSar uiterlijk te reconstrueren. In de registers van Scot land Yard komen 18 vermiste vrouwen voor die kunnen voldoen aan de beschrij ving van het dode meisje. Uit de huizen van deze 18 zijn schoenen gehaald, die ver gelijken worden met de gipsafgietsels van de voeten van de dode. Inplaats van windtunnels gebruikt de Amerikaanse auto-industrie tegen woordig veelal deze „buitenboord raketmotor" om haar nieuwe model len op wegligging en stuurvastheid te beproeven. Het kleine, weinig kostbare apparaat kan door middel van riemen op iedere auto bevestigd worden en produceert dan door mid del van raketten, iedere gewenste dosis zijwind, terwijl de wagen op de proefbaan getest wordt. Advertentie helpen probaat en smaken hserlijkl IN LONDEN wordt sinds eind vorige ujeèk door velé „liefhebbers" verwóed lacht gemaakt op èen pockètboèkjè „Fanny Hill, de herinneringen van een lichtekooi". Exemplaren van deze roman, die twee eeuwen geleden geschreven werd door ene John Cleveland, zijn echter alleen nog maar tegen exhorbitante prijzen in da zwarte handel en van onder de toonbank in obscure boekwinkel tjes te krijgen. De grote boekwinkels hebben bèslöten, alle in hun bezit zijnde Fanny'svoorlopig uit de verkoop te nemen. DE VREEMDE HISTORIE begon toen de politie j.l. donderdag ben drukkerij in Manchester binnendrong en daar de gehele oplage van een pocketversie van Fanny Hill" naar men gegt circa honderddui zend exemplaren in beslag nam, om dat het boek zedenkwetsend zou zijn. De opdracht hiertoe kwam van het openbaar ministerie, dat de affaire tevens bij de rechtbank in Londens Bow Street aanhan gig gemaakt heeft. De rechtbank zal thans moeten uitmaken, of het boek al dan niet, op grond van dè wet Op dé pornografie van 1953, verboden móét. wordén. NIET VOOR DE eerste keer Is er dei ning over deze roman, die In 1748 door z'n auteur John Cleveland voor de kapitale somma van tweehonderd gulden verkocht werd aan een Londense uitgever. Niet de ze uitgever, maar de auteur zelf werd in 1749, kort na het verschijnen van de eerste editie, voor de rechtbank gedaagd om zich te verantwoorden voor zijn „schuinschrij- (Van onze redacteur in Amsterdam) HET JEUGDWERK in Nederland ver keert in grote moeilijkheden. Er is gebrek aan clubhuizen voor de jongeren, gebrek aan volwassenen die de jeugd leiding wil len geven en gebrek aan geld. Onder het motto „Leven en laten leven" zal de sec tie jeugdzorg van de Nederlandse Jeugd gemeenschap, waarin alle negen landelij ke jeugdzorgorganisaties vertegenwoor digd zijn, de trom roeren. Dat zal ge beuren in een grote voorlichtingscampag ne over het jeugdwerk. IEDER van de negen organisaties heeft de beschikking gekregen over een serie van 100 kleurendia's en en een bijpassen de geluidsband, waarop, met als achter grond de fascinerende muziek uit de West Side Sjtory, kort en krachtig com mentaar wordt gegeven bij de geprojec teerde beelden. Scenario en tekst zijn van Jan Filius, de foto's van Egbert Munk. De dia-vertoning geeft een boeiend beeld van het jeugdwerk in ons land, en laat eveneens duidelijk zien welke steun er no dig is om dit werk voort te zetten en uit te breiden. Het ruim drie kwartier du rende dia-verhaal zal op velerlei bijeen komsten in het land worden vertoond, op ouderavonden, op verenigingsbijeenkom sten van kapitaalkrachtige mensen, want ieder jaar moet er bij het geld van de subsidiegevers 18 miljoen) nog ruim f 7 miljoen worden toegevoegd. Dat geld moet komen van kerken, industrieën, fondsen en particulieren. NEDERLAND telt circa 500 buurt-, wijk- en clubhuizen, althans onderkomens die deze functie hebben gekregen. Zij tel len ongeveer 100.000 vasfe bezoekers per jaar. Het gemiddeld bezoek per dag neemt nog steeds toe en benadert reeds de 25.000. Voor dit aantal is het legertje van 1350 beroepskrachten en 6.000 vrijwil lige leiders en leidsters te klein. Voor uit breiding is in de eerste plaats belang stelling van de volwassenen nodig en daar naast ook veel geld. Na de dia-projeétie-avonden hoopt men zOwel belangstelling als geld te krijgen. Met hetzelfde doel is dezer dagen eeh pocketboek van de persen gekomen, dat in een oplage van 100.000 exemplaren te gen een prijs van 1 per stuk zal worden verspreid. Ook het boekje heet „Leven en laten leven" en de fraaie foto's en duide lijke argumentatie zullen, zo hoopt men, een belangrijk middel blijken in de po ging om het jeugdwerk in het middelpunt van de aandacht te krijgen. verij". Hij verteide deze rechtbank, de „Geheime Raad" geheten, dat hij het boek geschreven had uit.armoede- En wat deed de Geheime Raad? Hij sprak de schrijver niet slechts vrij, maar ver leende hem zelfs een stipendium van hon derd pond per jaar (in tegenwoordige waarde circa 1000 gulden), op voorwaarde dat hij nooit meer schrijven zou.Een idee voor onze schrijversactie? MEER DAN twee èeuwen lang heeft de lichtzinnige Fanny Hill (het verhaal van een Engels plattelandsmeisje uit de acht tiende eeuw. dat naar Sodom-Londen trekt en daar „in het leven" verzeild raakt), nadien in stoffige archieven gelegen, tot èen Amerikaanse uitgever het verhaal en kele jaren gèledert ontdekte en het na veel geharrewar over de erfgenamen van de auteursrechten besloót uit te geven. Aldus geschiedde, maar in juli van het vorige jaar werd het boek door een New- yorkse rechter obsceen en ontoelaatbaar verklaard. Korte tijd later werd deze be slissing echter door het Amerikaanse Hooggerechtshof vernietigd. Exemplaren van déze Amerikaanse editie zijn sinds dien ook in Engeland vrijelijk verspreid, maar om een of andere reden oogstte het weinig belangstelling bij hét Britse publiek Dat gebeurde pas toen de inbeslagname van de kersverse Britse pocketeditie vori ge week dè aandacht óp het boek vestigde. Nu gaan de reeds gedistribueerde exem plaren van het boekje op straathoeken in het Westend grif voor «en pond 10) van de hand. De reguliere prijs van de pocket zou slechts drié shilling en zes pence (plm. 1.-75) bedragen hebben. BEGIN VOLGEND JAAR zal er een nieuw soort rijdende dienstverlening bij komen: de „Fotowacht", zijnde een flinke automobiel, bestemd voor de voorlichting ad hoc van amateur-foto grafen en smalfilmers. Er is een kleine donkere kamer aan boord voor ont wikkel- en afdrukwerk, alsook dia- en smalfilmprojectors waarmee vanuit het interieur grootbeeldprojectie-in- de-openlucht voor een talrijk publiek mogelijk is. DE „FOTOWACHT", uitgerust met een mobilofoon, zal bij vele gebeurtenissen aanwezig zijn waar grote aantallen foto grafen en filmers te verwachten zijn, zo als bloemencorso's, openluchtfeesten, his torische optochten, watersportèvenemen- ten, stadsfeesten, lunaparken en wat dies meer zij. Ook zal zij parkeren op toeris tisch aantrekkelijke punten, waar veel wordt gekiekt en gefilmd. Têr plaatse zul len dan mformatièbladen uitgereikt wor den met foto- en kinotips, speciaal voor de desbetreffende gelegenheid samenge steld, bevattende allerlei adviezen om trent het beste opnamestandpunt, belich tingstijd en lensopening etc., die voor ie dereen gratis verkrijgbaar zullen zijn. In het bijzonder zal de Fotowacht zich rich* ten tot de beginnende amateurs en tot de jeugd, die men op deze manier wil sti muleren tot beter en meer fotograferen en filmen. IDEE én verwezenlijking zijn van de Stichting ter bevordering van de ama teur-fotografie, die ook in het verleden al verscheidene initiatieven (Week van de Fotografie, jaarlijkse nationale foto* wedstrijd e.d.) ontwikkeld heeft, waaraan het mede te danken is dat kieken en fil men in de afgelopen tien jaar de meest- beoefende actieve hobby's in Nederland geworden zijn. Dezer dagen is de Fotowacht-autó sym bolisch overgedragen aan drs. R. C- Tjeer- dema van de afdeling toerisme van het ministerie van Economische Zaken. Vol gend voorjaar zal zij haar reizende mis sie beginnen, wellicht op de Keukenhof.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7