Haarlemmers HET WEER ïraakse straaljagers vallen het paleis van de president aan Verwarde berichten over de opstand tegen Baathpartij Verhoging van de A.O.W. Telegram van NVV en wordt wellicht tijdbom onder het kabinet KLMpersoneel niet tevreden met verklaring van directie Uw huid vraagt méér dan slaap H.K.C. IRAK FRIO DIEPVRIES Hoofdprijs toto in drie delen Krediet Haarlems sportpark ernstig overschreden Bonden gaan niet in op eis buschauffeurs j, to i -..ij KAB aan de minister Russen arresteren Amerikaanse prof Liberalen in Tweede Kamer willen voorrang voor belastingverlaging A Ibarda en Larive samen op reis 49e JAARGANG NUMMER 9 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 JORDANIË Het woord is aan In de krant van heden: éeè MORRIS before you êuy! FALCON MONTY-COATS Verse voorjaarsspinazie in november in kookverlies. Fr.o geeft u het volle pond en u, u geeft uw gezin.he volle pond aan gezondheid. Eet morgen Frio spinazie. SMAKELIJK ETEN OMDAT De speciaalzaak voor DAMES-, HEREN- en KIN DERKLEDING op termijn JANSSTRAAT 51-63 - HAARLEM Veranderlijk Nieuwe regering Ook in Syrië Vannacht vergaderen „Bt'oodprijsverhoging in Haarlem onrechtmatig JURKIJE. 'Amodti IRAK K»rfcoel< SAQEDi ARABIA SYRIË K«rok \Aqaba Ha us a SAOEÓI ARABIE /KOEwen I V.PELT I5B711 G. B. S h a w De wereldgeschiedenis leren kennen uit feiten en jaartallen is hetzelfde als Londen leren kennen uit een telefoon gids. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Radio en t.v7 Topsy8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie een communiqué ie komen, dat ook door de andere organisaties van K-L.M.-perso neel kan worden onderschreven. „Wij zijn wel wat overrompeld door het geen de directie en mr. Gieben hebben gezegd",- aldus zei ons de voorzitter van de vereniging van boordwerktuigkundigen, de heer J. Glimmerveen. „Hun verklarin gen stellen ons bepaald niet gerust. Als het conflict in de directie van een zo ge ringe omvang was, waarom is de rege ring er dan ingesprongen?" De heer Glimmerveen zei voorts, dat de „eensgezindheid" en de „eendracht" in de directie hem en zijn medebestuursleden hoogst onwaarschijnlijk voorkomen. „Als men weet, hoe men met getrokken zwaar den tegenover elkaar stond, is het onaan nemelijk dat men in zo korte tijd tot overeenstemming is gekomen". De voor zitter van de vereniging van boordwerk tuigkundigen ziet als enige verklaring, dat de directie naar buiten toe de indruk van eenheid wil geven, om zodoende een perio de van enige maanden rust te scheppen, waarin men geruisloos interne maatrege len kan treffen. Advertentie 90 van onze klanten hebben genoeg contanten. Toch kopen ze vaak kle ding in onze zaak wij door onze grote omzetsnelheid steeds het allernieuwste hebben. ZIET ONZE ETALAGES En.ondanks soepele betaling toch contant prijzen rekenen zonder rente Voor inlichtingen TEL. 11750 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. ■d acteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der iV Verwachting tót morgenavond: Veranderlijke bewolking mét tijdelijk buien. Morgen overdag oók opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bijna driejarige John Kennedy junior moet er aan wennen zijn vader te vergezellen bij officiële ge beurtenissen. Hij gedraagt zich even wel niet altijd volgens de protocol laire gebruiken. Op wapenstilstands dag mocht hij mee naar de herden kingsplechtigheid op het nationale soldatenkerkhof te Arlington, waar hij niet alleen de president maar ook andere officiële persoonlijkheden voor de voeten liep. (Telefoto) Veldmaarschalk Abdoel Salam Mo hammed ARIF, staatshoofd van de republiek Irak. WASHINGTON (AP en Reuter). - Strijdkrachten van Irak schijnen woens dagochtend in opstand te zijn gekomen tegen de regering van veldmaarschalk Abdoel Arif. Straaljagers van de lucht macht zouden om ongeveer negen uur aanvallen hebben gedaan op het paleis van de president in Bagdad, Enige mi nuten voor elf uur vanochtend ging radoi-Bagdad plotseling uit de lucht. Dat gebeurde twee uur nadat de lucht aanvallen op het paleis waren gemeld. deeld dat het uitgaansverbod inging op de tijd, waarop de bekendmacing werd om geroepen. Ze zou tot nader order van kracht blijven. Daarna werden vader landslievende liederen ten gehore ge bracht. Later werd de uitzending hervat. De mi nister van Defensie, Saleh Mahdi Ammasj las toen namens de premier een verkla ring voor. Hierin werd meegedeeld dat de eenheid van de regerende Arabische so cialistische Baathpartij in gevaar was. Het bericht van de opstand komt op het moment dat de regerende Baathpar tij een reorganisatie in de leiding van de organisatie heeft bekend gemaakt. Partij leider en minister van Voorlichting Ali Saleh el Saadi een van de sterke man nen van de partij is van zijn partij functie ontheven. Een ander nog niet te controleren be- rciht is dat er een nieuwe regering is ge vormd door de Baathpartij. De leiding van deze regering zou berusten bij generaal Amin Hafez. De huidige ïraakse regering staat onder leiding van veldmaarschalk president Ab doel Salam Mohammed Arif. Ze kreeg acht februari van dit jaar, na een staatsgreep, die onder meer het leven kostte aan de Drie deelnemers aan de sporttoto van de afgelopen week deler, de eerste prijs van 150.295.zij ontvangen dus allen het maximumbedrag van 50.000, Van de 688.928 deelnemers vulden er 141 een kolom van 12 juiste-uitslagen in. Zij ontvangen netto 582,De 68 spelers, die vijf gelijke spelen juist voorspelden krijgen 602,—. toenmalige premier generaal-majoor Ab doel Karim Kassem, de macht in handen. Politieke waarnemers in Irak verklaren dat het verzet tegen de ïraakse regering van drie kanten komt. De verzetshaarden zijn de goed georganiseerde communisti sche partij, de aanhangers van de om het leven gebrachte ex-premier generaal-ma joor Kassem en de opstandige Koerden- stammen in Noordirak. Ook in Syrië, eveneens geregeerd door de Baathpartij, schijnt het onrustig te zijn. Zo juist wordt gemeld dat radio Damas cus plotseling de uitzendingen enige tijd heeft gestaakt. De lucht- en telefoonver bindingen tussen Libanon en Irak zijn verbroken. Onbevestigde berichten maken melding van gevechten in Bagdad. De regering zou daar uitgebreide veiligheidsmaatre gelen hebben getroffen. Tanks bewaakten er vanochtend de regeringsgebouwen. Straaljagers zouden niet alleen het presi dentiële paleis hebben aangevallen, maar ook het gebouw van radio-Bagdad. De Baathpartij in Beiroet heeft meege deeld dat de opstand in Irak zou zijn mislukt. Binnenkort wordt de Haarlemse ge meenteraad geconfronteerd met een ern stige overschrijding van het krediet voor de trots van de Spaarnestad op sportge bied: het Pim Muliersportpark. Deze over schrijding bedraagt ongeveer 800.000 en moet hoofdzakelijk worden gezocht in de aanleg van het honkbalstadion. Twee top figuren van de dienst van openbare wer ken, namelijk de chef van de civiele af deling en een vrouwelijke ingenieur van de bouwkundige afdeling zijn geschorst, waarna zij per 1 november hun ontslag indienden, dat hun eervol is verleend. Bij deze ontslagkwestie speelden ook de hou ding van de afdelingschef tegenover supe rieuren en ondergeschikten, alsmede per soonlijke omstandigheden een belangrijke rol. Eind 1961 was voor het Pim Muliersport park een totaal krediet van 2.909.300 ver leend. Gedurende de uitvoering van onder meer het honkbalstadion, die in zeer snel tempo en met overwerk geschiedde, steeg het benodigde bedrag met rónd acht ton. Ten opzichte van de eerste raming, is de overschrijding nog vier ton hoger; men verwachtte namelijk dat het sportcom plex, dat behalve het honkbalstadion vel den voor voetbal, volleybal en basketbal, alsmede tennisbanen en een sintelbaan omvat, rond 2,5 miljoen zou kosten. yprus Hama<Sj> PERZIE Even voordat de zender uit de ether verdween was nog omgeroepen dat in het hele gebied van Bagdad een uitgaans verbod was afgekondigd. Het radiostation riep enkele malen deze bekendmaking om. Er werd in meege- De drie bonden van vervoerspersoneel zullen geen gehoor geven aan de somma tie van de personeelscommissies der re gionale autobusdienstbedrijven, om in de nacht van 13 op 14 november de lonen van de buschauffeurs te bespreken. In een vorige week in Utrecht gehouden vergadering hadden de buschauffeurs van de particuliere ondernemingen een der gelijke bijeenkomst geëist op grond van de grote toonverschillen met de gemeen telijke vervoersbedrijven. De bonden van vervoerspersoneel er kennen deze verschillen, maar vinden een dergelijke vergadering zinloos. De lonen van de desbetreffende buschauffeurs kun nen alleen maar worden opgetrokken, zo menen zij, via het overleg met de direc ties van de busdiensten. Daarbij zal dan een uiteraard bij het publiek weinig populaire tariefsverhoging op het tapijt komen. (Van onze parlementaire redacteur) De vraag wie het verhogen van de A.O.W.-uitkeringen moet betalen lijkt een tijdbom onder het kabinet-Marijnen te zullen worden. Dat is gisteren bij de begrotingsbehandeling van Sociale Za ken duidelijk gebleken. Minister Veld kamp heeft toegezegd dat hij de uit keringen per 1 januari 1965 tot een rede lijk sociaal minimum wil verhogen. Over de wijze waarop dat zal geschieden heeft hij zich niet definitief uitgespro ken. Een gedeeltelijke financiering uit de schatkist is voor een groot deel van de Kamer wel aanvaardbaar, maar de liberale fractie bleek een afwijkend standpunt te hebben omdat zij vreest dat dan de voorrang voor de belasting verlaging, die in het akkoord van Wasse naar is overeengekomen, gevaar loopt. „Eerst belastingverlaging, dan optrek king van A.O.W. Zo staat het in het ak koord", zei gisteravond de liberale woord voerder de heer Corver. „Als de regering daarvan wil afwijken zullen we eerst een grondige motivering moeten horen om dit aanvaardbaar te maken. En die zie ik voorlopig niet". Minister Veldkamp liet zich niet tot een uitspraak over de financiering verleiden. Hij sprak van zijn „politieke standpunt" financiering door de verzekerden als regel en van zijn „financiële standpunt" bijdrage uit de schatkist als uitzon dering. Hij verwees de Kamer naar zijn uitlating in de openbare commissieverga dering, waar hij gezegd had eerst te wil len wachten op het S.E.R.-advies. De fi nanciering uit de algemene middelen is voor de regering geen beginselkwestie, ver klaarde hij, maar een kwestie van priori teit en het afwegen om het hele rege ringsprogramma te verwezenlijken. De da tum van 1 januari 1965 achtte de minis ter heel begrijpelijk omdat de regering met' het programmapunt niet zou willèn wachten tot in de tweede helft van de zit tingsduur van het kabinet. De heer Cor ver had de minister gevraagd of hij door het noemen van deze datum geen ver wachtingen had gewekt die niet te reali seren zouden zijn. De heer Suurhoff (P.v.d A.) verklaarde zich voor financie ring uit de schatkist. „De optrekking is anders niet te betalen" meende hij. De heer Van Eibergen (A.R.) deelde het stand punt van de minister. „De omstandighe den kunnen spreiding van de lasten nood zakelijk maken", zei hij. „Financiering uit de openbare middelen is voor ons geen halszaak". De heer Kikkert (C.H.) sloot zich daarbij aan. (Zie verder pagina 2) De besturen van de afdelingen Haarlem van het N.V.V. en de KA.B. hebben heden een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken: Zij verklaren daarin: „Wjj zijn verontrust over de onrecht matige broodprijsverhoging in Haarlem en omgeving door de regionale bakkerscom missie. Wij verzoeken u, uw goedkeuring daaraan te onthouden." MOSKOU (Reuter) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade meegedeeld dat professor Fred C. Barghoorn, een Ameri kaanse Ruslanddeskundige verdacht van spionage is gearresteerd. Prof. Barghoorn doceert politieke econo mie aan de Yale-universiteit. Hij verbleef in de Sovjet-Unie met een toeristenvisum, dat een maand geldig was. Hij had reeds verscheidene bezoeken aan de Sovjet-Unie gebracht. Hij zou enkele dagen geleden ziin gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken. De president-directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda. en de directeur E. H. Larive zullen zeer binnenkort gezamén- IWWWWWWIWMWWWmWWIMWWIUWWIIIIWWIWIWIW Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren een bezoek van een uur gebracht aan de Amerikaanse voedsel- en landbouwproduktenten- toonstelling in de Amsterdamse RAI. Zij bezochten bijna alle stands, en daarbij ontbrak niet een bezoek aan het barbecuerestaurant, waar cowboys Amerikaanse liedjes zon gen. De foto toont, hoe een meisje in „western"-costume de hoge gas ten een hartig hapje en een verfris send drankje aanbood. De prins bleek zeer geïnteresseerd in de ruimte capsule van astronaut Shirra, de vorstin nam een kijkje in de kinder keuken. Bij de modeshow van Ameri kaanse bont- en leerprodukten grapte de prins tot een dame, die een groen suède jasje droeg: „Hebt u dat wer kelijk hier gekocht, mevrouw?" lijk naar Caracas en Curasao reizen voor het gezamenlijk voeren van onder handelingen. Dit werd ons vanochtend van K.L.M.-zijde officieel meegedeeld. Het gezamenlijk optreden van beide ge zagsdragers kan een aanwijzing vormen, dat de K.L.M.-directie er nu krachtig naar streeft de gisteren in haar commu niqué beleden unanimiteit waar te maken. Over het ti.idstip van vertrek van bei de heren was de KLM aanzienlijk minder mededeelzaam. „Weldra", zo luidde de va ge aanduiding. Kennelijk is de leiding er alles aan gelegen dit vertrek zoveel mo gelijk in stilte te doen plaats vinden. Dat het KLM-communiqué van gisteren, waar in van eensgezindheid der directie spra ke was, een al te zonnige voorstelling van zaken heeft gegeven, blijkt wel uit me- delingen, die de gedelegeerd commissa ris van de KLM, mr. A. H. C. Gieben, vandaag tegenover een ANP-verslaggever heeft gedaan. Mr. Gieben had tot taak te bemiddelen tussen de ver uiteenliggen- de opvattingen t.a.v. verschillende beleids punten van de heren Albarda en Larive. Thans is er een streep gezet onder de meningsverschillen tussen president-di recteur Albarda en directeur Larive", zo verklaarde vanochtend mr. Gieben. „Een directie voor wie zakelijke me ningsverschillen niet bestaan, is niet ge zond", zo voegde hij er aan toe. En op de verzoenende loon van de bemiddelaar: „er zijn altijd zakelijke verschillen. Die kunnen wel eens wat hoog oplópen en dat was bij de KLM inderdaad enigermate het geval. Dit verschil van mening is naar buiten bekend geworden, maar U moet dat niet al te zwaar nemen". Op de kantoren van de vereniging van K.L.M.-vliegers en van de vereniging van K.L.M.-boordwerktuigkundigen beraden de besturen zich over de verklaringen die van de zijde der K.L.M.-directie en van „be- I middelaar" mr. A H. C. Gieben zijn af- l gelegd. Men hoopte tegen de avond met Advertentie Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Om zich te her stellen, om weer mooi en gaaf te worden voor de volgende dag. Daarom moet u 's avonds uw huid behande len met Scherk Gezichts-Lotion. Dan ver wijdert u alle stof-, crème- en poederresten, terwijl de bloedcirculatie gestimuleerd wordt. Alleen zó blijft uw gezichtshuid gezond en stralend mooi. In flacons v.a. f 2.95

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1