Beierse C.S.U. een reactionair blok aan Ludwig Erhards been m 1 1 deze STILBÉPAN „Au pair"-meisjes hebben als gasten recht op zakgeld verkouden? Synode behandelt verhouding tussen de staat en de kerk haarcream geeft geen kalkroos snuiten HP1 Moderniseer uw meubelen met PRACHTBIJTS 1 OSRAM Haar afgevaardigden zweren bij de visie van De Gaulle Zwitserse wapens voor Zuid-Afrika C.D.U. eensgezind achter Erhard en Adenauer Noord-Holland noord een bedreigd gebied Eerste principiële uitspraak Stuurschakeling belet juwelenroof Blanke moordenaar moet terechtstaan TV OENSDAG 13 NOVEMBER 1963 Beieren boven alles Tot en met.... sl>eA£teW Neerslag Huismacht Franz Josef Strauss Voorbereidingen voor de verkiezingen van 1965 Brochure van ETD „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. f 1.10. Pot v.a. f 1.50. -ri 1 Brits ministerie schrijft sociale gelijkheid voor De kerk Vijf uur per dag Kort nieuws lampen (Van onze correspondent) BONN. De Christelijk-Sociale Unie is de Beierse zusterpartij van de Chris ten-Democratische Unie. Dat betekent niet dat beide zusters als twee druppels water op elkaar lijken. De C.S.U. heeft uitgesproken Beierse trekken en haar verhouding tot de kerk ligt anders dan bij de C.D.U., omdat de rooms-katho- lieke kerk in Beieren dè kerk is en men nauwelijks zeggen kan dat deze deelstaat twee confessies kent. Ook wordt de partij veel meer dan de C.D.U. bepaald door groepen, die vaak in het verborgene tegen elkaar ageren. Zo staat aan de ene kant de Petra-kring van de Beierse minister van Landbouw Alois Hundhammer, die al meer dan eens naam maakte als zedelijk heidsapostel en bestrijder van modern theater. Deze kring houdt er strenge rooms-katholieke principes op na en stelt hoge morele eisen aan de politici. Het is begrijpelijk dat de voorzitter van de C.S.U., oud-minister van Defensie Franz Josef Strauss, wiens schandalen en ondoorzichtige affaires langzamerhand we reldberoemd zijn, in deze kring niet be paald populair is. Strauss, die in juli tot voorzitter werd herkozen, steunt in de partijleiding voornamelijk op secretaris generaal Zimmermann, de trouwste Strauss-aanhanger in Beieren, die enige jaren ongunstig opviel toen hg in eerste instantie wegens meineed werd ver oordeeld en in tweede instantie alleen werd vrijgesproken omdat niet met zeker heid te bewijzen was dat hij op het tijd stip van de meineed wist dat hij onwaar heid sprak. Nog een andere, wat progres sievere groep, bestond tot. voor kort rond om Rudolf Eberhard, die juist zijn post van minister van Financiën heeft inge ruild voor het presidentschap van de Bei erse staatsbank. Wat deze groeperingen bindt is een diep gewortelde sympathie voor Beieren en een even diep wantrouwen tegenover alles wat uit Noord-Duitsland stamt. Ooorspronke- lijk richtte zich dit wantrouwen voorna melijk tegen Berlijn en Pruisen. Sinds het bestaan van de bondsrepubliek geldt het ook Bonn. Het gevolg hiervan is een vol strekt chauvinistische benadering van de Beierse politici, die op het toneel in Bonn optreden. Met andere woorden, of Strauss en Höcherl naar Beierse maatstaven even tueel te critiseren zijn is een vraag, die niet meer opkomt zo gauw deze C.S.U.- politici in het noorden gecritiseerd wor den. In dat geval is er nog maar één reac tie mogelijk: pal staan voor de Beierse partijgenoot, die alleen ten onrechte wordt beschimpt en verdacht gemaakt, omdat hij Beier is. Die houding maakte het mogelijk dat Strauss, van wie vast staat dat hij in de Spiegel-affaire meermalen parlement en pers belogen heeft, de afgelopen zomer in Beieren kon beweren: „Ik heb nooit gelo gen; dat heeft een besloten wetenschappe lijk vergadering mij bevestigd". En die zelfde instelling deed de eregasten op de tribune bij het laatste C.S.U.-partijcongres brullen: „Ons geduld is opl, de pers is van alles de schuld!, 65 percent van de couranten zijn in handen van de socialis ten!," kreten die vergezeld gingen van ge balde vuisten en persoonlijke beledigingen aan het adres van de journalisten, die op een aparte rij vóór deze eregasten zaten. Advertentie De speciale aanbieding van Smit van Rijsbergen duurt nog tot half no vember. Er resten u dus nog 3 dagen om te profiteren. Voor 138.— krijgt u bij Smit van Rijsbergen Het mooiste (blauw kam- garen) kostuum, dat u ooit droeg mt Betere konfektie en herenmode HAARLEM - ZIJLSTR. 71 - TEL, 16963 BERN (AP) De Zwitserse regering heeft meegedeeld dat een Zwitserse fir ma stukken luchtdoelgeschut en munitie heeft geleverd aan Zuid-Afrika. In een korte verklaring die na de kabinetszitting van dinsdag is uitgegeven, wordt gezegd dat het materiaal door de Zuidafrikaanse regering was besteld in Zwitserland op een tijdstip waarop de Zwitserse regering geen termen aanwezig achtte om bezwaar te maken tegen levering. Alle Zwitserse wapenzendingen zijn on derworpen aan een machtiging van de re gering. Slechts zelden worden bijzonder heden gepubliceerd. Er wordt op gewezen dat de regering alle wapenzendingen ver biedt naar gebieden waar een gewapend conflict is uitgebroken of waarschijnlijk zal uitbreken. De C.S.U. is een partij, die het hebben moet van emoties. Nuchtere, realistische taal slaat niet aan bij de grotendeels van het platteland afkomstige leden en kiezers. De Frankische baron Von und zu Gutten- berg kreeg dan ook geen voet aan de grond met zijn rede op het jongste par tijcongres, waarin hij Strauss een belas ting voor de partij noemde. Hij oogstte met zijn rustige, intelligente woorden ge fluit en gesis, terwijl Strauss en de Beier se minister president Goppel donderende bijval kregen met hun beweringen dat Strauss zijn ministerschap was kwijtge raakt door het gekuip van gewetenloze in triganten, eerzuchtige carrièremakers en in het duister wroetende samenzweerders. Hetzelfde kon men dagelijks beleven tij dens de verkiezingscampagne eind 1962, die voorafging aan de grote stembusover winning van Strauss en de zijnen bij de deelstaatverkiezingen, waarbij zij de ab solute meerderheid in het parlement ver wierven. Ook toen felle emoties, bij voor keur in een walmende bierkeldersfeer, die herinneringen opriep aan de treurigste da gen van de nazi-campagnes. Deze chauvi nistische Beierse instelling is in de C.S.U. zo krachtig dat andere, toch ook diep ge wortelde overtuigingen er bij verbleken. Zo kreeg Strauss in de partij meer steun dan ooit toen de Münchense kardinaal Döpfner en nog enige andere hoge leden van de clerus zich tegen een hernieuwd voorzitterschap van de dynamische sla- gerzoon keerden wegens diens politieke af faires en de ondoorzichtige achtergrond van zijn persoonlijke vermogen. Tachtig percent van de partij vond dit een reden te meer om Strauss te steunen en wel onder het motto: „Wij laten ons door niemand op onze kop zitten, ook niet door de kerk van Rome; christendom goed en wel, maar in de politiek bijten wij, Ba- juwaren, van ons af; onze Franz Josef, die in zes jaren uit een hoopje rekruten het modernste leger van Europa maakte en die verkiezingsoverwinningen behaalde waaraan andere christen-democratische partijen niet kunnen tippen, blijven wij trouw Intussen heeft deze mentaliteit ook haar neerslag gekregen in de politieke denkbeel den van de C.S.U. Alle afgevaardigden in de Bondsdag zowel Strauss als Höcherl als baron Guttenberg zweren bij De Gaulle's visie op Europa. Zij zijn tegen het pragmatisme van de Angelsaksische landen, legen Atlantische verbroedering, maar voor de typisch continentale poli tiek van De Gaulle, wiens denkbeelden over een groot, sterk met kernwapens uit gerust West-Europa volmaakt aansluiten bij de nationalistisch voelende, continen taal denkende Beieren, die net als de Franse president het christelijke Europese avondland als de kern van de beschaafde wereld beschouwen. In Bonn zijn de christelijk-sociale afge vaardigden de meest verstokte tegenstan ders van een beleid, dat welwillend staat tegenover Oost-West-ontspanning, dat zich concentreert op Washington en dat strijdt voor een verruiming van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Von Guttenberg en Strauss laten geen dag voorbijgaan om dit minister van Buitenlandse Zaken Schro der onder de neus te wrijven, een activiteit die vooral Strauss bijzonder bevalt omdat hij Schröders kansen op het kanselier schap of hals wil brengen. Ook Erhard zal daarvan last krijgen. Indien de nieuwe kanselier werkelijk van plan is in de buitenlandse politiek een Atlantische lijn te trekken en indien hij zich wil blijven verzetten tegen De Gaul le's plannen met een Europa van de (zes) vaderlanden onder Franse leiding, dan kan hij niet anders dan moeilijkheden krijgen met de mannen uit Beieren. Maar ook als hij in de buitenlandse politiek niet zo duidelijk een dergelijke lijn kiest lijkt op den duur een hartelijke samenwerking tussen C.S.U. en Erhard moeilijk. Ten slotte hangt Erhard een democratische staatsvorm aan en waardeert loyale dis cussie en critiek. De C.S.U.-ers daarente gen hebben meer sympathie voor een staatsvorm a la Spanje en Portugal (het drukke reisverkeer op hoog politiek ni veau tussen Miinchen en Madrid is daar voor een aanwijzing) en discussie ont aardt bij hen gauw in processen en knok partij en. Deze wezenlijke verschillen tussen Er hard en de Beierse C.S.U. moet men niet te licht opnemen. Tot nu toe vorm den de vijftig C.S.U.-afgevaardigden in de C.D.U.-C.S.U.-fractie in Bonn de enige huismacht waarover Erhard beschikte, hetgeen gebaseerd was op twee betrekke lijk toevallige feiten: Erhards afkomst uit Beieren en de carrièremogelijkheden, die Strauss bij een regime-Erhard voor zich zelf zag. Als de politieke overeenstemming tussen Erhard en de vijftig Beieren nihil blijkt te zijn en ook de carrière van Strauss niet wordt bevorderd zal deze huis macht binnenkort wel inslinken tot mini male proporties. Dat zou betekenen dat Erhard bij geen enkele groep in de C.D.U.-C.S.U.-fractie zeker kan zijn van steun. In die situatie zou de nieuwe regeringsleider al kunnen raken als gevolg van het parlementaire onderzoek naar het ongrondwettige afluis teren van telefoongesprekken en het ope nen van brieven in opdracht van of door de dienst ter bescherming van de grond wet, die onder de C.S.U.-minister Höcherl ressorteert. Als dit onderzoek te veel on regelmatigheden zou bloot leggen wordt Höcherl onhoudbaar. Hoe Erhard de C.S.U. ervan zou kunnen overtuigen dat opnieuw een van haar ministers door een schandaal moet aftreden is echter iedereen duister. In de bondsrepubliek is een interessante tijd aangebroken. Niemand kan voorspellen hoe Erhard zich door alle moeilijkheden zal heen slaan. Hij zelf toonde zich dezer dagen vol vertrouwen: „Iedereen weet dat de C.D.U. de verkiezingen van 1965 zonder mij niet kan winnen", zei hij. Maar even zelfverzekerd was oud-kanse lier Adenauer, toen hij na Erhards rege ringsverklaring tegen zijn omgeving in de Bondsdag opmerkte: „Dat was geen goe de C.D.U.-rede". (Van onze correspondent) BONN Een grote demonstratie van eensgezindheid werd gisteren in de Beet- bovenhalle te Bonn het zogenaamde „klei ne partijcongres" van de Christen-Demo cratische Unie. De voorzitter van de par tij, dr. Konrad Adenauer, stelde zich vol ledig achter bondskanselier Erhard en liet welen dat de beide politici bij de ver kiezingen van 1965 weer samen de stem buscampagne zullen leiden. Ditmaal zal de leuze echter niet meer „Adenauer en Er hard" luiden maar omgekeerd Erhard en Adenauer. De oud-kanselier, die tijdens zijn ambtsperiode zelden vriendelijke woor den voor Erhard had, zei dat hij als „trouwe vriend" Erhard ter zijde wilde staan. Na Adenauer sprak de uitvoerende voor zitter van do C.D.U., Josef Hermann Duf- hüs. Hij riep de partij op tot grotere ac tiviteit, meer pit en kracht en kondigde aan dat de christen-democraten in de ver kiezingsstrijd in de aanval zullen gaan. Kanselier Erhard toonde zich vol vertrou wen over de uitslag van de verkiezingen en maande tot kracht, moed en zelfver trouwen. Verder zei Erhard nog eens dat hij zich als kanselier niet door groeps belangen zal laten leiden en evenmin door streven naar populariteit. Tenslotte zei de kanselier ook voor de zoveelste maal dat maat moet worden gehouden en dat de regering daarin voor zal gaan. Op een te Schagen gehouden vergade ring van de commissie voor economische zaken van Noord-Holland, waarbij aanwe zig waren vertegenwoordigers van B. en W. van Amsterdam, van de in de provin cie gevestigde Kamers van Koophandel, van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, van directies van ge westelijke arbeidsbureaus en van indu striecommissies uit verscheidene delen van de provincie, heeft de directeur van het economisch-technologische dienst voor Noord-Holland, drs. J. G. Brautigam, een brochure aangeboden over Noord-Holland noord, bedreigd gebied. In de brochure van de E.T.D. wordt on der meer opgemerkt dat het verleden heeft aangetoond dat industrialisatie hoe noodzakelijk en wenselijk ook niet zon der meer tot stand komt. Stimulerende maatregelen zoals bijvoorbeeld de premie- en prijsreductieregeling uit de afgelopen jaren, blijven noodzakelijk. Daarnaast die nen onvolkomenheden in de infrastructuur te worden opgeheven. Kernen die ook voor de toekomst ge stimuleerd dienen te worden zijn onder meer Hoorn. Enkhuizen en Medemblik. De industrialisatie is reeds op gang ge komen, maar heeft nog geen voldoende omvang bereikt. Continuering van het be staande beleid is van het grootste belang. Verbindingen De economisch-technologische dienst is van mening, dat naast directe bevorde ring van industrievestiging in de kernen Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Schagen en Den Helder verder gewerkt zal moe ten worden aan een verbetering van de infrastructuur. Daarbij gaat het om de aansluiting met het westen en het mid den van het land. De verbetering van de aansluiting via de Velser tunnel verkeert reeds in een uitvoeringstadium. Er is echter nog im mer geen uitzicht op een snelle realise ring van de verbinding tussen de brug bij Schellingwoude en de provinciale weg naar Hoorn. Versnelling van de uitvoe ring van deze weg is een eerste eis voor de ontwikkeling van noordelijk Noord- Holland. Voorts is volgens de brochure een verbinding via de nieuwe Zuiderzeepol ders nodig. De dijk Enkhuizen-Lelystad staat reeds jaren op het programma en op een zo snel mogelijke realisering dient te worden aangedrongen. Advertentie (en maakt uw haar niet vet) DAGPA N.V. DIEMEN LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vandaag enkele richtlijnen uitgegeven voor meis jes die in Groot-Brittannië „au pair" wer ken en die er over klagen dat Britse ge zinnen hen als werksters gebruiken. De ze meisjes, aldus het ministerie, behoren te worden behandeld als gasten, niet als dienstmeisjes. Zij behoren 30 shilling tot 2 pond per week (15 tot 20 gulden) zak geld te ontvangen plus kost en inwoning. De richtlijnen van het ministerie zijn in zeven talen gedrukt. Zij zullen wor den gezonden naar alle gezinnen met ,.au pair"-meisjes en worden overhandigd aan meisjes die in de Britse havens aan- Advertentie bni» tiplv XLM' 1 sJinuM „Op politiek gebied zijn er voor de christen twee mogelijkheden van partij keuze: zich aansluiten bij een algemene partij of bij een christelijke partij. De kerk behoort de leden vrij te laten in de keuze tussen beide mogelijkheden". Dit zegt de raad voor de zaken van kerk en theologie van de Nederlands hervormde kerk in een rapport, dat is uitgebracht aan de generale synode, die zich er in de algemene vergadering van 18 tot 21 november over zal uitspreken. De raad acht het een geestelijk belang dat de leden van de kerk en de ambts dragers zich er steeds meer in oefenen binnen het bestek van de kerk de ver schillende partijkeuze van elkaar te aan vaarden en tegelijk, zowel in het persoon lijk contact als in de gemeentelijke en ambtelijke vergaderingen, in een ernstig gesprek met elkaar te blijven, ook over de vragen van het politieke leven. De nota wijdt ook aandacht aan de poli tieke zielszorg en pleit ervoor dat politici en ambtenaren niet alleen als lid van de gemeente in de plaats van hun inwoning, maar ook in bijzondere daartoe belegde conferenties voor hun politieke arbeid pastorale begeleiding kunnen vinden. Het politieke pastoraat moet de kenmerken van alle pastoraat dragen, namelijk dat het ingaat op de situatie en daarin verkondigt, vermaant en vertroost, aldus de nota. Voorgeschiedenis Het rapport over de politieke verant woordelijkheid der kerk heeft een lange voorgeschiedenis. Toen de oproep tot be zinning over Nieuw-Guinea uitkwam vroegen velen zich af, of de kerk zich nu wel over deze dingen had uit te spreken en gelijke vragen kwam ook op bij het kern wapenrapport. Het rapport over de poli tieke verantwoordelijkehid wil een prin cipieel antwoord geven op de vragen. Het is de eerste principiële uitspraak over de relatie van staat en kerk van de Nederlandse hervormde kerk, waarbij men er van uitgaat dat kerk en staat beide van Godswege in de geschiedenis staan. Men meent dat de bijbelse visie op het Koninkrijk Gods er een is van een heer schappij, die zich in het heden laat gelden, waarin kerk en staat zich beide opmaken tot handelen, ieder in een eigen relatie tot hetzelfde rijk van God. Achtergrond Het rapport van de commissie, waarvan voorzitter is prof. dr. A. A. van Ruler, rapporteur prof. dr. J. de Graaf en secre taris dr. T. Dokter, houdt zich niet bezig met een of meer actuele politieke vraag stukken, maar bezint zich opzettelijk op de vragen aangaande de achtergrond en de structuur van de verhouding van kerk en staat. In de inleiding wordt opgemerkt dat de kerk zich uiteraard voor politiek als doel bewuste vormgeving aan maatschappelijke krachten moet interesseren omdat ook zij leeft in de geschiedenis en weet heeft van leiding en verantwoordelijkheid, zin en doelbewustheid in de geschiedenis. Achtereenvolgens wordt dan gesproken over: het koninkrijk Gods in de veel- eenheid der Bijbelse verkondiging, het koninkrijk Gods in de geschiedenis, de kerk, de staat, de politieke partij, voor bede, zielszorg en profetie als politieke verantwoordelijkehid der kerk. In het hoofdstuk over „de kerk" wordt de betekenis van de kerk in de politieke orde aangegeven. In de eerste plaats behoedt de kerk de Advertentie staat voor vergoddelijking, want zij predikt het Woord, dat de religieuze toespitsing van elke ideologie uitsluit. In de tweede plaats herinnert de kerk door haar gestalte in het leven der ge meenten aan een eigensoortige bestaans vorm in de wereld, die zonder machtsuit oefening kracht ontplooit:, weerbaar is in weerloosheid, het kwaad niet met kwaad vergeldt, maar door het goed overwint, zich in lijden om Christus' wil verheugen kan. In de derde plaats heeft de kerk door het eigen werk instituten (bijvoorbeeld school, hospitaal), gedragspatronen (bij voorbeeld verdeling der verantwoordelijk heden, oecumeniciteit), waarde-oordelen (bijvoorbeeld nederigheid, eerlijkheid, hulp aan de zwakken en ongeregelden) gescha pen, die later burgerrecht in de politieke orde kregen. In de vierde plaats beschikt de kerk over de mogelijkheid om het draagvlak te hel pen vormen, dat nodig is voor het politieke handelen, dat de menselijkheid van het leven wil beschermen en de rechtsorde wil verdiepen en verbreden. Partijen Ten aanzien van de politieke partijen merkt het rapport op dat het de kerk met zorg vervult of de partijen wel de eigen lijke vertegenwoordiging van het volk bij de overheid z(jn en of de beslissingen niet evenzeer of zelfs meer bepaald worden door andere krachten en machten, zowel economische als ideologische. In dit verband worden genoemd de functie van grote concerns en van de vak organisaties, alsook de positie van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. De synode zal zich op Hydepark in Drie bergen tijdens de vergadering van 18 tot 21 november uitspreken over dit rapport, waarin er met nadruk op wordt gewezen dat achter de politiek altijd geestelijke be ginselen moeten liggen. Het begrip „ideolo gie" wordt in dit rapport verdedigd, even als het begrip „tolerantie". komen. „Onder een behoorlijke „au pair"-regeling, zo wordt gezegd, „houdt de verstandhouding tussen de gastvrouw en het meisje een* aanvaarding in van so ciale gelijkheid en is niet gebaseerd op een verhouding van werkgeefster en werk neemster. De gast moet worden behandeld als een dochter des huizes die met het gezin eet en deel heeft aan het amusement van de familie. Zij behoort niet langer dan vijf uur per dag te werken en moet ten minste een dag per week vrij hebben". Per jaar komen er ongeveer vijftiendui zend meisjes naar Groot-Brittannië. Ve len van hen gaan gauw weer naar huis, er over klagend dat zij te hard moesten werken. Anderen worden weggestuurd door gastvrouwen die klagen dat de meis jes niet hard genoeg werken of hun echt genoot verleiden. Het ministerie verklaar de het pamflet te hebben gepubliceerd „om mogelijke misverstanden aan beide kanten uit de weg te ruimen." De meisjes krijgen ook raadgevingen. Zij, aldus het pamflet^ behoort in huis te helpen op ba sis Vfffi' deelgenootschap, zich te houden aan de gewoonten en de levenswijze van het gezin én het gezag van de gastheer en de gastvrouw te respecteren. NEW YORK (AP) De politie heeft verklaard dat een drieste diefstal van ju welen ter waarde van ruim tien miljoen gulden blijkbaar is mislukt, omdat een van de rovers niet overweg kon met de stuurschakeling van een auto. Daardoor is de buit aan hun neus voorbijgegaan. De juwelen die thans nog vermist wor den zijn vermoedelijk meegenomen door de slopers van een gebouw, waar de bende van vijf man de gestolen bestelwagen van de juweliers met een fortuin aan lading moesten achterlaten. Op de avond van de roofoverval, die omstreeks het middaguur gepleegd werd, vond de recherche de stationwagon met juwelen en goud. Later werd nog een aantal diamanten gevonden in een oude verwarmingsketel op het terrein. De slopers hebben verklaard hoe een man in politie-uniform herhaaldelijk pro beerde de wagen met stuurschakeling op gang te brengen. Hij had om hulp ge vraagd omdat hij niet kon rijden in een wagen met stuurschakeling. De slopers hadden geweigerd. Nadat hij er niet in geslaagd was de wagen weg te krijgen, was hij hard weg gelopen. Toen de stationwagon verlaten was, namen de slopers er een kijkje in en eigenden zich een hoeveelheid juwelen toe. Wcrkstudentenliga. Op een in Am sterdam gehouden vergadering van de werkstudenten is unaniem het besluit aan genomen een fusie met de studentenvak beweging aan te gaan. De werkstudenten- liga telt twaalfhonderd leden. Advertentie JACKSON (Reuter) Het hooggerechts hof van de Amerikaanse staat Mississippi heeft dinsdag bepaald dat een onderzoek naar de geestelijke vermogens van een blanke, die wordt beschuldigd van moord op een negerleider, niet zal worden voort gezet. De blanke wordt naar de gevangenis teruggestuurd en zal terecht moeten staan. Op verzoek van de staat had een dis- trictsrechter bepaald dat er een psychia trisch rapport over de blanke zou worden opgesteld De blanke wordt beschuldigd van 'moord op negerleider Medgar Evers. Evers werd in juni voor zijn huis doodge schoten. Het Gerechtshof concludeerde dinsdag dat de districtsrechter buiten zijn boekje was gegaan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4