Tussen puin ontdekt men soms mooie brokken ambachtskunst Tegel of schotel in bruin groen of „appelbloesem Kolenconvectors LANGS SLUIZEN EN HAVENS Tien dagen gevangenisstraf voor trap op voetbalveld Loenaersloot Scheepvaartexpositie in Rotterdam Positie van Steijn na zege verbeterd VERLICHTING Pereé Kort IJmondnieuws Havenberichten vJl WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 -5 voor de goedkoopste antraciet Sl -J Nijlschip gaat via Nederland naar Egypte OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY HAARLEMSE POLITIERECHTER WASAUTOMATEN Havenverkeer van Amsterdam VARA-speelgoedactie begint vrijdag in Velsen-Noord Aric van der Veer Diploma's voor acht brandweermannen R.-K,Cultureel Centrum in Beverwijk Voor wie goed uit zijn ogen kijkt en nog niet tezeer slachtoffer is geworden van een motorisering onzer dagen, zijn er zo langs de weg nog wel eens aardige dingen te vinden. Het kan gebeuren dat je, als kleilaag van een nieuw aangelegd fietspad, warmrood baksteenpuin aantreft, dat door zijn bijzondere kleur vak mensen noemen die „appelbloesem" wijst op een ouderdom van enige eeuwen. Vooral in de IJmond is zulk puin vaak afkomstig van één der vroegere buitens, die vooral in de achttiende eeuw rondom het Wijkermeer een krans van ver zorgde schoonheid vormden. Als je het geluk hebt terplaatse te ko men, vóórdat de wals de stenen verplet terd heeft, dan kan je tussen die bouwfrag- menten vaak stukken van vroeger ge- bruiksaardewerk, bruin en groen ver glaasd, maar ook tegels en delen van gro te, beschilderde schotels vinden. Zonder uitzondering zijn dit alle voortbrengselen van goed vakmanschap, van handwerk dat door zijn levende structuur en fraaie vormgeving maar al te vaak gunstig af steekt bij veel van de machinale produc ten uit onze tijd. Schotels van twee eeuwen Opvallend zijn de met blauw op wit ge decoreerde schotels zeker en het is een geluk voor de vinder, dat bijna altijd het middenstuk ervan, dankzij de stevige standring aan de onderzijde, bewaard is gebleven. Dat de rand meestal ontbreekt is toch ook weer jammer, want deze heeft vaak een karakteristieke versiering. Op rneer dan één plaats in Veisen kon ik deze Advertentie ETNA BAGDAD haard29#.— ETNA convector 245.— BOCAL convector418.— LINCO super convector135.— VROLING convector 445. PELGRIM convector 465.— JAN JAARSMA convector 478.— DAVONETTE 485.- SELECTA convector 498.- FABER convector 498. - E.M.J. CLAUDIUS 525.- BRONCO PASJA 535.— Tevens grote sortering oliehaarden. Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service, uw vertrouwenszaak Lange Nlenwstr. 433 - Centrum Galeni IJmniden Telefoon 4654 In de Ahoyhallen in Rotterdam wordt tot en met vrijdag Europoort 1963"# ge houden, de tweede internationale tentoon stelling voor de scheepvaart, scheeps bouw, machinebouw en havenuitrustingen. Een van de grote trekpleisters van de ze expositie is de inzending van het pro ject, dat de computer voor de havenbe drijven wil invoeren. Dit project is ge baseerd op de wetenschap dat het ver keer in de havens met steeds grotere ver traging rekening zal moeten houden. De computer zal, naar men denkt, uitkomst kunnen brengen. Het project berust op de verbinding van een aantal gedecentrali seerde punten met een centraal informa tiepunt, dat informatie kan ontvangen, de ze kan verwerken en de resultaten hier van kan terugzenden. De verbinding kan worden onderhouden via telex- of telefoon lijnen, waarop speciale apparatuur voor het snel doorgeven van boodschappen ge koppeld kan worden. Evenals vorig jaar is aan deze expo sitie een vierdaags congres verbonden, onder voorzitterschap van oud-gezagvoer der C. H. Wellenga. Behandeld worden „corrosie en onderhoud", „electronica en scheepvaart", „automatisering en inrich ting van de machinekamer" en „veilig heid in de scheepvaart". In de interne schaakcompetitie van Kijk Uit heeft Steijn zijn positie in de hoogste afdeling verbeterd met een zege op Kiste- maker. De laatste gaf lange tijd goed partij maar toen hij stukverlies overzag was er geen redden meer aan. Wolters en De Jong gaven eikaar wel heel wat spel- deprikken maar deze waren toch niet ve nijnig genoeg om één der spelers tot on bezonnen handelingen te brengen. Na veel spanning werd het punt gedeeld. Of het punt in het duel tussen Gordijn en Mees ook zal worden gedeeld staat nog niet te bezien. Gordijn onderstreepte in deze partij zijn goede vorm van de laat ste tijd en kon alle listigheden van Mees handig opvangen. In de afgebroken stel- ling beschikt Gordijn nu zelfs over een pion meer dan zijn rivaal maar het valt nog te bezien of dit voordeel tot winst zal kunnen leiden. De uitslagen zijn: groep 1: De Jong— Wolters remise; MeesGordijn afgebr.; SteijnKistemaker 1-0. Groep 2: Vis Bontenbal 0-1; Verkooyen—Zeijlmans 1-0. Groep 3: Lapgedijk jr.—Van der Doel re mise; Van NiekerkenDe Niet 1-0; Fr. van Maanen—Slager sr. 0-1; Slager jr.— Koomen 0-1. Groep 4: H. Arisz—Van Zwie- ten sr. 1-0; Zondervan—Kramer sr. 0-1; L. Arisz—Van Vuure 1-0. schotelfragmenten oprapen en steeds meer werd ik geboeid door de eigen schoonheid die deze kleine, decoratieve schilderijtjes bezitten. Boeiend ook omdat zij ons ver tellen, hoe de maker zijn wereld van ruim tweehonderd jaar geleden wist te vertol ken. maar tevens om te zien welke eisen de afnemer blijkbaar aan dit gebruiksgoed stelde. In gedachten zien wij de schotels staan temidden van het glanzend gepoetste koper en tin in de vaak zachtgroen ge schilderde keuken; het heldere blauw moet daar een vrolijke noot gegeven hebben. Majolica en Delfts In zijn aardig en mooi geïllustreerd boekje „Majolica" beschrijft Dingeman Korf uitvoerig ons schotelgoed. Wat wij hier in Vejsen vinden, kan voor het groot ste deel worden ondergebracht tot een late nabloei. Het majolica, eens de voorloper van het bekende Delfts, onderscheidde zich daarvan op twee manieren: le alleen de voorzijde van het aardewerk is overdekt met het witte, ondoorschijnende tinglazuur, terwijl de achterkant is bedekt met het goedkopere loodglazuur. bijna kleurloos, grijs, matgroen of geelachtig. 2e De voor zijde van de schotel vertoont steeds drie moeten, veroorzaakt door kleine, driehoe kige stukjes gebakken klei, de „proenen", die in de oven tussen de voorwerpen wer den gezet om het aan elkaar vastbakken te voorkomen, (het woord „proen" is een verbastering van het Italiaanse „pironi"). Anders is dit bij het Delfts, dat steeds aan beide zijden met tinglazuur werd overdekt en dat in vuurvaste cylinders werd gebakken. De schotels en borden steunden daarbij op staafjes,, die aan de onderzijde van de rand op drie plaatsen een streepje nalieten. Een betere, meer stofvrije methode dus, die de voorkant on beschadigd liet. Muntte het vroege majolica, zo rond 1600, uit door heldere kl'eufen: geel, groen, oranje, paars en blauw, die in hun zuide lijke gloed en ook in de versieringsmo tieven nog duidelijk herinneren aan hun aikomst uit Spanje en Italië, de achttien- de-eeuwse opvolgers du hierbij zijn afge beeld, missen deze kleurkracht. Het cobalt- blauw gaat overheersen en slechts een en kele maal komt er nog enig mangaan- paars aan te pas. De tekening wordt slap per en de motieven veranderen. Het eens zo geliefde Chinese ornament b.v. maakt meer en meer plaats voor typisch Hol landse onderwerpen als bloemen, schepen, landschappen, huisjes enz. Eigen karakter Ongetwijfeld betekent dit op aesthetische gronden een achteruitgang die zich gelei delijk aan ook gaat manifesteren in een slordiger behandeling, maar toch.blijkt ook deze nabloei een eigen karakter te hebben, typisch voor de gezapige burger lijkheid vooral uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Maar daarnaast treft ons nog iets: de plateelschilders die deze scho tels versierden, bezaten een haast ongeloof lijke handigheid! Met een paar streken, een paar vegen van het penseel wisten zij een hele wereld op te roepen. Een snel en op de juiste plaats aangebrachte plek verf hier en daar, verhoogt het beoogde effect. Een blik op onze afbeeldingen kan dit verduidelijken. Merkwaardig is hierbij, dat zij hun zeer naturalistische onderwer pen steeds weer zó wisten te vereenvou digen, dat een werkelijke decoratie ont stond! Perspectief speelt nauwelijks een rol en waar deze werd toegepast schijnt zij weinig begrepen. Maar dit is niet hin derlijk, omdat het doel vóór alles een vlak- versiering was. Zonder moeite herkennen wij huizen, bomen, kerktorens, maar goed beschouwd zijn deze slechts met enkele lij nen en vlakken weergegeven; zij bieden meer de illusie, dan de (fotografische) werkelijkheid. Abstracte schema's Er blijken bepaalde schema's te be staan, waarbij een raam, een dak, een wolk steeds op een gelijksoortige manier wordt geschilderd, een soort geheimtaal van de schilder, pat deze schema's op den duur tot een zekere verstarring kunnen leiden is wel duidelijk. De natuur blijkt te ruggebracht tot een decoratief geheel, dat in zijn weergave abstracter is, dan men aanvankelijk zou menen. Eigenlijk zou men hier kunnen spreken van een soort sur realisme uit de achttiende eeuw! En deze opvatting van het versieren van gebruiks voorwerpen, i.e. van schotels is het, die maakt dat wij onze voorbeelden eens na der willen bekijken. Fietspadvondsten Daar is allereerst het schotelfragment met de tulp binnen een rand van concen trische cirkels. Ik trof het aan op het Kerkpad te Santpoort en waarschijnlijk maakte deze schotel eens deel uit van de inventaris van het nabije huis Papenburg, eerder Groeneveen geheten. Het lag aan de Hagelingerweg en was al bekend tij dens het beleg van Haarlem door de Span jaarden. Dit stuk staat enigszins apart als het oudste van alle; het hoort thuis in het begin van de 17e eeuw. Daarop wijzen o.a. de rode kleur van de hardgebakken scherf, de krachtige schildering, maar ook het tulpmotief, dat net zo op vroege tegels voor komt. Het is een hangende tulp, die wij kennen als de wilde of bostulp en die nu nog op enkele buitens in ons land groeit. In de 16e eeuw werd dit bolge was uit Griekenland of Sicilië naar West- Europa overgebracht. Op ons fragment zijn de moeten van de proen duidelijk zichtbaar; de achterkant van de schotel is bedekt met een zachtgroen loodglazuur. Een tweede schotel, evenals alle volgen de wat minder oud, met een zachter ge bakken gele scherf, vertoont een decora tief vruchtenstilleven met meloen, appel, peer/ en kersen. Dit stuk raapte ik op in de Hofgeest, dichtbij de plek waar eens het buiten Meeroog stond. De schilder heeft gewerkt met dunne lichtblauwe en dikkere donkerblauwe verf, waardoor hij kans heeft gezien de ronding van de vruchten op even simpele als doeltreffende manier tot zijn recht te doen komen. De strepen en vlekken zijn spontaan opgezet en de vlakverdeling is fraai. Bloem uit 1700 Geheel anders, ingewikkelder e« meer overdacht, is de schotel met de gesty- leerde „bloem", die omstreeks 1700 ont staan zal zijn. Het geheel, met zijn mooie, helderblauwe kleur, heeft een sterk deco ratief effect, maar toch werpt dit „fiets padfragment" enige raadsels op, wat de voorstelling betreft. Het is een knap stuk schilderwerk met fijne overgangen van licht-naar donkerblauw. Waar komt deze, ietwat grillige versiering vandaan? Men denkt aan een bloem in een vaas, die er gens op staat. Maar.dit is het niet, of liever was" het niet! Dc twee vleu gelachtige figuren boven de bloem geven de oplossing. Vergelijking met een wapen schotel (in dit geval uit Haarlem, tweede helft 17e eeuw) laat zien, dat ook op de onze een, zij het ietwat platgedrukt wapen voor komt en dat de „vaas" (zie ook het gat rechts!) een verbasterde helm is, waarbij de tralies van het oorspronkelijke en de wrong bovenop de helm zijn omge toverd tot een bloem. In de „bladeren" rondom is nog het vroegere helmkleed te rug te vinden. Maar vooral de *vleugels van het helmteken verraden hun afkomst. De schilder heeft hier zijn fantasie de vrije loop gelaten en iets geheel nieuws doen ontstaan. Natuurlijk is hierbij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze voorstelling via een reeks tussenvormen is verworden tot een nog maar half be grepen motief. Mdar aardig is deze meta morfose wei! Drie tonder probleem De drie landschapschotels die hierop volgen, werpen minder problemen op. Grappig is de kerk met ervoer het huisje met zijn halsgevel en de galerij, die aan een overdekte markthal doet denken. De vreemde slingerlijn op de toren komt juist zo voor op een, schotel met een kas teel die de heer Van Tuyll vond op Wa terland. Hier blijkt deze gebogen lijn een uitgebouwd bovenstuk van de toren aan te duiden. Heeft onze schilder dit nog be grepen olj, heeft hij maar slaafs vroegere voorbeelden nagevolgd? Want ook bij dit schematiserende werk komt de sleur maar al te licht om de hoek kijken. De volgende schotel met tweemaal het hals gevelhuis (hoe prettig moeten de gebo gen lijnen hiervan uit het penseel zijn gevloeid!), laat ook nog iets zien van de met cirkels versierde rand. Hij is vrijwel Advertentie MARKTPLEIN 7 zeker uit dezelfde werkplaats afkomstig als de vorige en vermoedelijk door één en dezelfde schilder vervaardigd. Daarop wij zen allerlei details van ramen, daken en schaduwpartijen, evenals het op beide schotels voorkomen van precies gelijke „slordigheden". En het zou mij niet ver wonderen, als ook het derde fragment met de enigszins mistekende molen, door hetzelfde bedrijf was gemaakt. Dit laatste voorbeeld is nog iets nonchalanter behan deld, maar de bomen links op beide stuk ken zijn zeer verwant. Deze zijn niet meer geschilderd, maar „getamponeerd" d.w.z. men heeft het lover met een klein rond sponsje erop gestempeld. Dit begin van mechanisering wijst, naast allerlei andere factoren op een laat ontstaan, waarschijnlijk is de tweede helft van de achttiende eeuw. De molenschotel is de grootste van allemaal en de middellijn moet wel ongeveer 40 cm. hebben bedra gen. Niet zo' verwonderlijk Het is niet zo verwonderlijk dat deze drie fragmenten, die ik dichtbij elkaar op raapte in Santpoort, uit één werkplaats komen. Bekend is, hoe dergelijk aarde werk in grote hoeveelheid werd gemaakt en hoe het door potschippers over uitge strekte gebieden werd verspreid. Zeer waar schijnlijk hebben dus ook de afnemers, in dit geval de bewoners of het personeel van één onzer buitens, de schotels bij vele tegelijk ingeslagen. Waar zij gemaakt zijn wetea w-* niet, het kan Haarlem zijn, maar ook Hoorn, Gouda of Rotterdam en zelfs Makkum is niet uitgesloten. Op aller lei buitenplaatsen komen zij voor de dag: Rooswijk, Westerwijk, Meershoef, Tolsduin Schoonenberg, Hageveld en onlangs ook on der de vloer van Beeckestèin, dichtbij de plaats waar zich vroeger de keuken be vond. Zo heeft dit late majolica, ondanks zijn kenmerken van verval, ons toch nog wel iets te vertellen en menig huisvrouw zou graag zo'n helder gekleprde schotel willen opnemen in haar keukeninventaris. Want één ding mogen wij niet uit het oog ver hezen: deze schotels werden niet gemaakt om ze ergens te pronk te zetten, maar echt met het doel om ze een bescheiden rol te laten spelen onder het gebruiksaar- devlerk van alledag. Wat de verharding vap een fietspad al niét kan opleveren! H. J. Calkoen Een niet alledaags transport kwam gis termiddag in de Wilhelminahaven in Vlaar- dingen aan. Gesleept door drie sleepboten van de Nederlandse Particuliere Rijn vaartcentrale arriveerde daar het luxe mo torschip „Isis", eigendom van het Egyp tische reisbureau „Mistrovel". Het schip is gebouwd op een werf in Mainz en is 70 meter lang en 11,60 meter breed. De hoogte van de opbouw bedraagt elf me ter. De „Isis" zal als hotel- en passa giersschip gaan varen op de Nijl tussen Cairo en Luxor. Zaterdag was de sleep van Mainz ver trokken. De „Isis" is reeds voor een groot deel voorbereid voor de overtocht over zee naar Egypte. De lage openingen in het schip zijn met stalen platen dichtgemaakt, de hogere dekken zijn door houten luiken beschermd. Een sleepboot van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst zal het schip naar Alexandrië slepen. HET ZAL NIET zo lang meer duren dat een nieuwe Rijnmond III KW 44 de IJmuidense Vissershaven zal binnen varen; een moderne hektrawller, die zich bij de scheepswerf Kramer Booy in Kootstertille in afbouw bevindt. De oude Rijnmond III KW 44, op één jaar na een halve eeuw, is kortgeleden van de vloot afgevoerd. We zien het vaar7 tuig op de foto, in oktober 1958 ge nomen toen het nog als drijfnetlogger de haven van IJmniden verliet. Die oude Rijnmond III was 171 ton groot; de lengte bedroeg 34,93 m; de breed te 6,70 m en de holte 2,77 m. Sedert 1950 was het schip uitgerust met een Lister motor van 216 pk. Gebr. Boot in Leiden bouwde de logger in het jaar 1914 voor de Visscherij Maatschappij Ada, directeur C. van Wienen jr. te IJmuiden. De oor spronkelijke naam was Ada IJM'216. In die tijd hadden we in IJmuiden veer tien loggerrederijen, die alle de haring drijfnet visserij uitoefenden. Er waren vier rederijen, die onder directie stonden van de Firma Groen, met 11 haringschepen. Daarachter kwam, wat grootte der rederij betreft, de Mij tot Beheer van Steamtraw- lers en andere Visschersvaartuigen, met 4 vaartuigen. Dan waren er drie rederijen onder directie van C. van Wienen jr., waartoe behoorden: de Hansa I IJM 173, schipper J. Keus; de Rosa IJM 174. schip per J. Varkevisser; en de Lisa IJM 207, schipper F. Bal. In 1914 werd een vierde schip aan de rederij toegevoegd, namelijk de zeillogger Ada IJM 216, die nieuw werd uitgehaald door schipper A. Keus. Ge durende de eerste teelt bracht het nieuwe schip 565 tonnen pekel- en steurharing aan de wal, in twee reizen. Voor de maatschappijen Hansa I, Rosa, Lisa en Ada was een kortstondig bestaan weggelegd. Het IJmuidense harmgdrijfnet- visserijbedrijf bereikte de top tijdens de eerste wereldoorlog; daarna verdwenen de schepen geleidelijk naar elders. Sommige vonden nieuw emplooi in Scheveningen, in Katwijk of in Vlaardingen, andere kre gen een hestemming in de vrachtvaart van Denemarken, Zweden of Duitsland. De twee IJmuidense haringloggers, die tot na de tweede wereldoorlog in de vaart zijn gebleven, waren de Cornelis de Boer Jr. IJM 268 en de Martenshoek IJM 283. De Ada IJM 216 ging in 1918 naar Scheveningen en heeft vanuit die haven 12 jaar gevaren onder de naam President Commissaris van den Bergh SCH 58, toe behorende aan de Rederij Maatschappij Scheveningen, waarvan de heer W. den Duik Jacz. directeur was. De Scheveningse periode van de logger eindigde in 1930. De n.v. Visserij Mij Rijn stroom, directeur de heer N. Parlevliet jr., welke rederij in het bezit was van de Rijn mond I KW 42, Rijnmond II KW 43, kocht haar derde schip aan en zo verhuisde de Pres. Commissaris van den Bergh naar Katwijk en het was haast vanzelfsprekend Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P.E.N. i IJmuider Harmonie. Onder leiding van dirjgent J. Groot geeft de IJmuider Harmonie vrijdag 15 en zaterdag 16 november een concert in het Patronaats- gebouw aan de Willemsbeek weg, aun welke uitvoering ook medewerking wordt verleend door het jeugdorkest van deze vereniging. Na de,pauze volgt een optreden van het cabaretgezelschap Haak van Over loop. „Openbaar en bijzonder onderwijs en de politiek" is het gespreksonderwerp waar de eerstvolgende bijeenkomst van het Politiek Jongeren Contact Veisen aan zal worden gewijd. Deze is vrijdag 15 novem ber in het Cultureel Centrum aan liet Moerbergplantsoen. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem" geeft zaterdag 16 november een uitvoering in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrcindtlaan. In dit programma is ook een optreden van het jeugdorkest op genomen met als titel „Zang en Spel". VAKBONDSJONGERENDAG Op initiatief van de Beverwijkse Be- stuurdersbond en Jonge Strijd is in het Verenigingsgebouw aan de Schans te Be verwijk een „vakbondsjongerendag" ge houden. Het doel van deze bijeenkomst was, de jongeren kennis te laten maken met de doelstellingen van de vakbonden. De heer W. Alberda voorzitter van de B.B.B. sprak de jongelui toe en spoorde aan tot meer belangstelling voor de vak bonden. Nadat de he-:r B. Buitenhuis enige films had vertoond, als het Pinksterkamp 1962 van Jonge Strijd epGouden Oogst, werden deze rolprenten besproken, waar bij dikwijls een geanimeerde discussie ontstond. De Haarlemse politierechter heeft giste ren een speler van de Haagse voetbal club V.C.S. veroordeeld tot tien dagen ge vangenisstraf, omdat d^ man een tegen stander, t^ie hij eerst op ongeoorloofde wijze ten val had gebracht, tegen het ach terhoofd had geschopt, waardoor deze voet baller tien minuten bewusteloos was ge weest en een lichte hersenschudding had opgelopen waardoor hij veertien dagen niet had kunnen werken. Het gebeurde tijdens een kampioenswed strijd (3e klasse KNVB) tegen de club „Hil- legom", die op 3 juni werd gespeeld in Hillegom. De verdachte, een 30-jarige Haagse loodgieter, ontkende* de trap te hebben ge geven. Twee van zijn clubgenoten ver klaarden als getuige niets te hebben ge zien. Twee supporters van „Hillegom" ge tuigden echter de trap wél te hebben ge zien. De politierechter' hechtte de meeste v/aarde aan de onpartijdige grensrechter, die de trap eveneens had gezien en die verklaarde, dat enkele toeschouwers ver ontwaardigd het veld op waren gekomen. Alle getuigen waren het er over eens, dat er voor beide clubs veel op het spel had gestaan en dat het een ruwe wedstrijd was geweest. De KNVB had de verdach te enkeleweken geschorst omdat hij zich bij herhaling had schuldig gemaakt aan ruw spel. Advertentie AEG - Zanussi - Ignis - Zanker Dagelijks demonstratie W| a V n MARKTPLEIN I 3 H s II XEL. 4262 De officier van justitie noemde ver- dachtes optreden bijzonder minderwaar dig. Hij sprak van „een wat onthutsend beeld van de toestanden op de vaderland se voetbalvelden". Hij eiste drie weken gevangenisstraf. De politierechter wilde iets meer reke ning houden met de opgewonden sfeer van de wedstrijd en maakte er tien dagen van. In de week van 3 tot en met 9 november zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen f78 schepen (392.753 brt.) en ver trokken 173 zeeschepen (351.065 brt.). De VARA-speelgoedactie in Velsen-noord wordt vrijdagavnod ingeluid. Om half- acht wordt een bazar met aardige attrac ties als rad van avontuur, bussenwerpen, grabbelton, enveloppentrektent, sjoelen, autoracebaan en balego naast de verloting van fraaie poppen geopend; er zijn prach tige verkoopstands van nuttige en fraaie handwerken en een complete boekenstand. De bazaar is geopend vrijdag van half- acht tot 's avonds tien uur en zaterdag van tien uur tot zeven uur 's avonds. Voor de kinderen is er bovendien de at tractie van het bezoek van Sint Nicolaas cp zaterdagmiddag. De bijdrage van de Velsennoordse actie is bestemd voor 265 kinderen van een kin dertehuis in Dordrecht. De oude Rijnmond III KW 44 als drijfnetlogger in de haven van IJmuiden. dat het schip de naam Rijnmond III KW 44 kreeg. Vooraf had er evenwel een verandering plaats gehad. Het schip was namelijk van een motor voorzien en later, toen men er toe overging loggers te verlengen om meer laadruimte te verkrijgen, werd de Rijn mond III ook voor een dergelijke verbou wing op de helling gehaald. Met een in houd van 129 reg. ton bruto en een lengte van 29,32 meter was de Rijnmond III tegen de tweede wereldoorlog een flinke logger. De bezetter dacht er net zo over. In 1941 kwam het vaartuig als „oorlogs schip" onder het nummer 1424 in dienst van de Kriegsmarine en de Mij. Rijn stroom had in die jaren dus niets over het schip te zeg'gen. In oktober 1945 keerde het in IJmuiden terug en spoedig werd het aan de oor spronkelijke eigenaar teruggegeven. Na eerst enige jaren aan de visserij te hebben deelgenomen werden er andere eisen aan gesteld en in 1950 heeft de Rijnmond III enige tijd in Woubrugge gelegen, waar het vaartuig voor de tweede maal een ver lenging onderging. Er kwam op het ach terschip een dekhuis met nieuwe stuurhut en het voorschip werd van een bak voor zien. Gehee! vernieuwd voegde de Rijn mond III zich weer bij de vloot van ha ringloggers op de Noordzee en het vaar tuig is gedurende tien jaar in de vaart gebleven. Maar toen was het ook gedaan met deze logger, die bijna vijftig jaar oud is geworden. In Beverwijk heeft gisteravond loco-bur gemeester H. J. Vessies aan acht Ipien van de brandweer 't diploma brandwacht tweede klasse uitgereikt. Er is een tijd geweest, dat er bijna elke week een grote brand was; gelukkig Is het nu wel anders, dank zij ook vele pre ventieve maatregelen. Het gemeentebestuur kan rekenen op een brandweer die paraaf is, aldus de heer Vessies, die er op wees, dat Beverwijk nog altijd een actieve, v? ij- willige brandweer heeft. Ir. L. Stoelinga, hoofd van cfe brandweer, onthulde dat binnen afzienbare tijd vj ij- wel alle brandweerlieden het diploma brandwacht eerste klasse zullen bezitten: de nu bereikte resultaten doen althans het beste verwachten voor de toekomst. Dank voor de goede opleiding braent de heer Stoelinga aan de cursusleider, de lieer IJ. Schinning, waarna de diploma's werden uitgereikt aan: H. de Graauw, W. R. Kleintjes, P. R. Boes, A. Luyt. Th. Woer deman, J. G. Nijboer, M. J. Meijer en J. Zijlstra. Het dagelijks bestuur van het Katholiek Cultureel Centrum te Beverwijk acht het met verantwoord met een breed alge meen programma uit te komen. Er zullen slechts enkele cursussen, alsmede een jaarlijkse carnavalsuitvoering worden ge organiseerd. De programmacommissie „recreatieve zelfwerkzaamheid" is inmiddels met een cursus „vrije vorming" in de r.k. l.t.s. aan de Brink begonnen. De cursusavon den zijn vastgesteld op de maandagen 18 en 25 november, 2 en 9 december, als mede op 6, 13, 20 en 27 januari en 3 en 10 februari. Deze cursus is volgeboekt. In januari zal met een 2de cursus „vrije vorming" worden begonnen, alsmede met een cursus „autoreparatie". Voor deelname aan een van deze cur sussen kan men zich aanmelden bij me vrouw C. van Hoof-Kort, Boogaardlaan 19 te Beverwijk, tel. 4360. De camavalscommissie heeft de jaar lijkse carnavalsuitvoering vastgesteld op maandag 10 februari in het Kennemer- theater. ANJERS UIT EIGEN LAND Voor de leden van de Tuinbouw SJudie Club in Beverwijk heeft de heer Vreeken uit Aalsmeer een causerie gehouden over anjercultuur en stekmateriaal. In 1909 waren er in ons land drie anjer kwekers; in 1935 werd in Aalsmeer deze teelt grootscheeps aangepakt. Na de oor log zag het er naar uit, dat de anjers zou den verdwijnen. De anjers, die de rozen hadden vervangen, kregen rond 1945 veel te lijden van ziekten. Maar men kwam de crisis te boven. Spreker liet iets zien van de grote an- jerstekkassen in Aaismeer, waarbij een met een oppervlakte van 2500 vierkante meter, een virus-vrije kas. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Butt van Kristiansand. hout voor Zaandam; Athel Sultan Rotterdam; Caltex Bahrein, Bahrein; Sylt. Me mel: Germane. Drogheda: Amrum. Hamburg; Nordsee. Karlstad: Calchas, Rotterdam; Ask, Gefle; Oscar Matthies, Rotterdam; Ruegen, Oslo- Meliskerk, Londen: Spaarnekerk, Rotterdam: Berkelstroom. Portsmouth; Weissenburg. Rdam Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Blisworth naar Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Noordster, Frederikstad: Maria W., Colchester: Ilsabe Oldendorff, Leningrad; Panda. Thames; Adler, Gdynia; Tunis, Hamburg; Harrogate. Goo- le: Texelstroom, Huil. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Atlantis van Sundsvall. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Jannie naar Karlstad: Inge Leonhardt, Antwerpen: Athel Sultan, Cardiff.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5