- 9 11 IN DE VISHAL EN OP ZEE GOLD LINE GLQS Nieuwe meisjesschool in IJmuiden-Oost Witboek gevraagd over het Nieuw- Guineabeleid Belastingkantoor had geen geld Weg onder stroom in Asten Prijskaartjes in de winkel Stormen teisterden de Britse eilanden Vrije Boeren tegen staatssecretaris voor de P.B.O. Vermiste jongen was naar Berlijn gelift Vijf doden in het verkeer Laatste aanwinst van Bureau Wijsmuller Schepen in nood op de oceanen Nederlandse coaster zit in nood Klaprooscollecte in Velsen: 2.637,07 Drie maanden geëist voor veroorzaken dodelijk ongeluk n r WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 6 III Nlfc iM P.S.P.-Kamerlid bedankt Loodsdienst gestaakt Amerikaan met 45 man aan boord maakt water Branden geblust Enkalon-s, pronkstukjes van elegance en kleur. 1.75 J v ALLEENVERKOOP Lange Nieuwstraat/Marktplein - IJmuiden - Tel. 5205 Juwelen, Goud en Zilver inkoop H. W. DAMES Dó krant kunt U niet missen! Voor een BROMFIETS naar BERTUS PRUIS ay*» a i" «WK»» -'-i u i Sn«..:;ii:- '|?M De bouw van de gemeentelijke middel bare school voor meisjes aan de Minis ter van Houtenlaan bij het sportpark Schonenberg in IJmuiden-Oost nadert zijn voltooiing. Het ligt in de bedoeling de school, die zes lokalen omvat, na de kerstvakantie in gebruik te nemen. Naast het semi-permanente gebouw en achter de hoofdtribune van het sportpark is ook een kantine in aanbouw bestemd voor de bezoekers van de voetbalwedstrijden. Het bestuur van Telstar krijgt er tevens de beschikking over een vergaderlokaal. (Van onze parlementaire redacteur) Premier Marijnen zal alsnog bezien of er een „witboek" over de Nieuw-Guineapo- litiek van de Nederlandse regering moet komen. Een suggestie om een dergelijk verslag te geven van alle beleidsactivitei- ten betreffende dit voormalige gebiedsdeel is gisteren in de Eerste Kamer gedaan door prof. Samkalden (P.v.d.A.). Politieke consequenties zal een eventueel Witbo^Jc volgens minister-president Marijnen echter niet mogen hebben. Prof. Samkalden had er die wel aan willen verbinden. De pre mier betoogde dat men aan dit kabinet geen politieke verantwoording mag vragen van de daden van vorige regeringen. Mr. Van Riel (V.V.D.) vond, dat de publikatie van een Witboek de verhouding tussen In donesië en Nederland zou kunnen beder ven. Ook de heren Algra en Diepenhorst (A.R.) zagen wel wat in een dergelijk verslag. - - A Grondwetwijzigingen Het debat over het witboek ontstond tij dens de behandeling van het rijkswetvoor- stel waarbij de bepalingen in de Grondwet worden gewijzigd welke op het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea betrekking heb ben. Deze grondwetswijziging werd met 68 tegen 0 stemmen aangenomen. De ver anderingen in de Grondwet van de be palingen inzake de troonopvolging werden met 67 tegen 0 stemmen aanvaard. De wijziging in de Grondwet van de be palingen omtrent de leeftijd voor het ac tief 'kiesrecht (die wordt nu 21 jaar) werd met 63 tegen 0 stemmen aangenomen. Eenzelfde uitslag leverde de stemming op over de verandering in de Grondwet van de leeftijd, vereist voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, die wordt nu 25 jaar (was 36). Zonder hoofdelijke stemming werd nog een wijziging van de Wet op het Neder landerschap en het Ingezetenschap in ver band met huwelijk aanvaard. Aan de hu wende en gehuwde vrouw kan nu geen na tionaliteit meer opgelegd worden buiten haar wil. In beginsel kan zij zelf beslissen over verkrijging, behoud of verlies van na tionaliteit. Een Delftenaar, die van de inspec teur der directe belastingen de mede deling had gekregen dat hij enkele honderden guldens aan teveel betaal de belasting zou terugkrijgen, ver voegde zich gisteren met dit biljet op het kantoor van de ontvanger der directe belastingen. Tot zijn verba zing kreeg hij echter van de ambte naar aan het loket te horen: „Het spijt me, maar we hebben het heus niet." De Delftenaar moet erg ongelovig gekeken hebben, doch de ambtenaar herhaalde het: hij had niet voldoende geld om het verschuldigde bedrag uit te betalen. Eerst zouden er mensen moeten komen om belastingpenningen te storten. Tenslotte is de Delftenaar naar huis gegaan na de afspraak te hebben gemaakt, dat hij in de loop van de dag wel eens zou opbellen om te informeren of er al geld was Tal van personen, waaronder spelende kinderen, hebben in het Peelplaatsje As ten groot risico gelopen doordat zij zon der dat te weten over een vochtige weg liepen die onder stroom stond. Door de harde wind was een bovengrondse stroom kabel kapotgewaaid en op de weg terecht gekomen. Niemand heeft de kabel aanvankelijk opgemerkt. Pas toen een paard op de draad trapte en dood neerviel, merkte de 39-jarige eigenaar van het dier dat er iets niet in orde was. Na enig zoeken zag hij een draad liggen en voelde toen stroom. Gelukkig voor hem droeg hij dik ke rubber laarzen. Door de zorg van dè PNEM was het euvel spoedig verholpen. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben de „Prijsaanduidingsbeschikking .goederen 1P63" afgekondigd. De nieuwe beschikking betekent een uitbreiding van de plicht om de prijzen van roerende goederen aan te duiden. De nieuwe beschikking komt in de plaats van de prijsaanduidingsbeschikking 1961, die voorschrijft, dat roerende goede ren, die aan het publiek worden aange boden, geprijsd moeten zijn. Deze plicht gold de geëtaleerde goederen, maar van goederen in de verkoopruimte behoefden de prijzen niet te worden aangeduid (met uitzondering van voedings- en genotmidde len. textiel en lederwaren). In de nieuwe beschikking komt deze be perking niet voor. Alle goederen in dè ver koopruimte moeten van een prijsaandui ding zijn voorzien. Het aantal uitzonderin gen is evenwel enigszins uitgebreid. Naast de reeds bestaande uitzondering voör goe deren met een uitgesproken luxe karakter en de op veilingen verhandelde goederen, zijn thans ook van aanduiding Van prijzen uitgezonderd, b.v. gebruikte en antieke goederen. LONDEN (AP) Engeland, Wales en Noord-Ierland zijn dinsdag geteisterd door zware stormen, die gebouwen vernielden, de scheepvaart bedreigden en het water peil in de rivieren tot gevaarlijke hoogte opjoeg. ovale Winden van orkaansterkte drukten een achttien meter lange muur van een. fabriek in Lancashire in en sloegen een groot gat in de muur van een huis is Derbyshire. De schepen op zee zochten een toevlucht in havens en op de rede. In Blackpool probeerde de achttienjari ge Douglas Saxon iemand uit een open bare telefooncel op te bellen. De cel woei om. Douglas belde onvervaard de tele foonmaatschappij met het verzoek hem uit de wrakstukken te komen bevrijden. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben de Vrije Boeren gisteren samen met de S.G.P. een amendement ingediend waarmee zij hun bezwaar tegen de aanstelling van een staatssecretaris voor de P.B.O. duidelijk willen maken. Het amendement stelt voor de salarispost voor de staatssecretaris uit de begroting van Sociale Zaken te schrap pen. Minister Veldkamp wees er ^>p dat de staatssecretaris nog twee andere ta ken heeft: de arbeidsbescherming en de arbeidsvoorziening. Hij meende dat de op posanten tegen zijn eigen salarispost op de begroting moesten stemmen omdat hij zelf de eerst verantwoordelijke voor het beleid is. Overigens had hij uiteraard zeer grote bezwaren tegen dit ongewone amen dement. De P.B.O. is gisteren vooral van de ne gatieve kant benaderd. De heer Koekoek van de Vrije Boeren herhaalde zijn ou de standpunt. Ir. Van Dis (S.G.P.) zet dat het de P.B.O. niet voor de wind gaat. Hij meende dat men regelingen op pri vaatrechtelijke basis moest maken, een standpunt dat gedeeld werd door de heer Jongeling (G.P.V.). De heer Kikkert (C.H.) vroeg de minister of het wellicht mogelijk was de P.B.O. weer wat op gang te brengen door zich eerst bezig te hou den met bedrijfsorganisatie en deze dan later te erkennen als een soort voorpor taal voor de P.B.O. „Dat wordt dan een privaatrechtelijk voorportaal voor een pu bliekrechtelijk huis", zei minister Veld kamp, die verder geen definitief oordeel over deze suggestie gaf. Het Tweede-Kamerlid de heer W. H. P. Meijer te Zwolle heeft Om gezondheids redenen ontslag genomen. De heer Meijer maakte deel uit van de fractie van de P.S.P. De zestienjarige Bernard Steijger uit Apeldoorn, die sedert vrijdag werd ver mist, is teruggevonden. De jongen is lif tende naar Berlijn gereisd. Hij verbleef daar in een kamp, waar hij van de zo mer ook al een week had doorgebracht. De jongen zou familie in Amsterdam en Haarlem gaan bezoeken. Toen hij daar niet aankwam en er vérder ook niets van hem werd gehoord, waarschuwden zijn ouders de politie, die via radio en pers zijn opsporing verzocht. In een ziekenhuis in Utrecht is een 27- jarige Griekse fabrieksarbeider overleden nadat hij bij een aanrijding ernstig ge wond was. De Griek was op een motor fiets een straat ingereden, zonder acht te slaan op het verkeerslicht dat op rood stond. Hij kwam toen in botsing met twee personenauto's. Gistermiddag is in Simpelveld het twaalfjarige meisje S. Souren uit deze plaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje, dat uit school kwam, werd bij het oversteken van de Pleistraat aangereden door een passerende vrachtauto. Gistermiddag is op de Oude Beekberger weg in Apeldoorn de vierjarige Johan van Pothoven onder een auto gekomen, toen hij plotseling de straat overstak. Het kind was op slag dood. Waarschijnlijk ten gevolge van een ruk wind is gisteravond de tienjarige Ingrid Bouma uit Utrecht onder een vrachtauto gekomen en om het leven gekomen. In Makkum is gisteren omstreeks het middaguur de vijfjarige Sita, enig kind van de familie P. Huizinga, bij een ongeluk om het leven gekomen. Het meisje liep met een fiets aan de hand in het dorp, toen haar een met twee paarden bespannen wagen geladen met bieten passeerde. Toen de wagen naast haar was verloor het meisje haar evenwicht en kwam te vallen. De wagen reed over haar heen. De loodsdienst van Hoek van Holland is met ingang van hedenmorgen 06.30 ge staakt voor kleine schepen. Zoals wij gisteren berichtten is de laatste aanwinst van Bureau Wijs muller n.v., de zeesleepboot „Gelder land" (2950 IPK) in IJmuiden aange komen voor het houden van haar technische proefvaarten op zee. Ver moedelijk 30 november zal de „Gel derland" officieel haar prestaties voor genodigden demonstreren. Voor re kening van Wijsmuller is nog in aanbouw de „Jacöb van Heems- kerck", een zusterschip van zeesle per „Willem. Bargndsz" (5315 IPK). De hoofdafmetingen van de „Jacob van Heemskerck", die bij de scheepswerf Jonker en Stans in Hen drik Ido Ambacht in samenwerking met Scheepswerf L. Smit en Zoon wordt gebouwd, zijn lengte over alles 48,23 meter, breedte 10,05 meter en holte 5,5 meter. Het bruto tonnage is 598,46. Een schoorsteen ontbreekt. De afgewerkte gassen van de hoofd motoren worden afgevoerd via de twee hoge achtermasten op het sloe- pendek. Evenals de „Groningen" kan de „Gelderland" 36 opvarenden herbergen. HONOLOELOE (Reuter, AFP) Het 7641 ton metende Amerikaanse vracht schip „Green Mountain" verkeert op de Stille Oceaan in nood. Het schip maakt water in zware zee op ruim 1100 kilome ter ten noordwesten van het eiland Mid way. De „Green Mountain" is met een bemanning van 45 koppen op weg van San Francisco naar J^kohama. Verschei dene vaartuigen zijn op weg naar het schip. LONDEN (Reuter. AFP) Aan boord van het 8377-ton metende Britse stoom schip Crofter" is brand uitgebroken. Het schip is eigendom van de Harrison-Line in Liverpool. De „Explorer", een ander schip van deze maatschappij, is op weg naar de „Crofter" om het naar de Azoren te begeleiden. De „Crofter", die op weg was van Liverpool naar Brits Honduras, bevond zich omstreeks 1200 kilometer ten zuidwesten van Engeland op de Atlan tische Oceaan. Aan boord van het Amerikaanse schip Hercules Victory (7602 ton) is een van de ketels ontploft en een andere in brand ge raakt. De bemanning heeft het vuur on der controle maar het schip kan niet ver der varen. Een Amerikaans kustwacht vaartuig en een vliegtuig zijn op weg naar de Hercules Victory, die omstreeks 450 kilometer ten noordoosten van Ber muda ronddrijft. De Hercules Victory heeft een beman ning van 42 koppen. Het schip dat op weg was naar Spanje met onder meer 34 ton explosieven, zal volgens de rederij Marine Managers Inc. te New ,York naar New York worden teruggesleept. De vierhonderd ton metende Nederland se kustvaarder Minerva II heeft geseind dat zij aan de grond zit bij Arklov aan de oostkust van Ierland en onmiddellijke hulp nodig heeft. De reddingboot van Ar klov is uitgevaren om de bemanning van de coaster te halen. Er staat een ruwe zee. De collecte van het Nederlands Oorlogs- gravencomité heeft in de gemeente Velsen f 2637,07 opgebracht, ruim achthonderd gulden meer dan vorig jaar. Het gunstige resultaat is niet alleen te danken aan de invloed van radio en tele visie, maar ook aan het grote aantal col lectanten, waaronder zich onder meer leerlingen van de Groen van Prinsterer en Willem de Zwijgerschool bevonden. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. Joostenden Broeder, d.. Walravenstraat 43, VelseivNoord;. M. L Prinsse—Nijman, d., Tussenbeeksweg 43 IJmuiden-Oost; M. G. de Goede—Ariës, z., Siriusstraat 35, Haarlem; M. Reehorst- Boon, d„ Burg. Weertsplantsoen 35, Sant poort; M. C. M. Smeets—Dekker, d„ Kruid bèrgerweg 97, Santpoort; J. A. van den Berg—Groskamp, d„ Bantamstraat 47 Haarlem; J. M. VerzijlenbergWelboren, d., Sabastraat 19. Santpoort; J. van den Bosvan Brederode z., Lange Nieuw straat 92, IJmuiden: E. NoordzijGoes, d Hoofdweg 564, Hoofddorp; M. J. Tieman- Mastwijk, z., Bloem,straat 133, IJmuiden, M. C. BuurKeijsper, d.. Duinvlietstraat 38, Velsen-Noord; Al T. C. SchererPoot z., Bonairestraat 12, Santpoort; C. M. Wub- benhorst—van Keulen, z„ Huijgensstraat 3. IJmuiden; A. P. UijtendaalAlders, z., Planetenweg 141, IJmuiden; A. Boerboom Hilgeman, z„ Pontianakstraat 8, Haar lem; F. de Bruinevan Leersum, z., An dromedastraat 9. IJmuiden; A. P. Keuter— de Heiden, d.. Lange Nieuwstraat 67, IJ muiden; E. M. Bons—Ypma, d., Wijk aan Zeeërweg 136. IJmuiden; M. A. van Veen— Schoorl, d.. Hagelingerweg 146, Santpoort A. M. E. G. SaoRos, d„ de la Reijstraat 1 IJmuiden; P. MolHollander, d., Alex Bellstraat 32. IJmuiden; E. M. A. Brand wijkvan Breugel, z Kennemerlaan 95, IJmuiden; M. SchouwsPutter, z., Prins Bernardstraat 12. Uitgeest; E. M. Luimes Matthes, Steenbokstraat 40, IJmuiden OVERLEDEN: T. de Bruijn, 78 j„ we duwnaar van A. Luijt. Zeeweg 259. IJmui den-Oost; A. Fennema, 2 mnd.. IJmuider- straatweg 132, I.Tmu.den; J. Suiker, 68 j echtgenoot van F. M. Goos, Jac. v. Heems kerkstraat 40, IJmuiden; A. de Jong. 57 j. echtgenoot van H. C. Homburg, Eenhoorn straat 91, IJmuiden. Dinsdag In IJmuiden werden dinsdag aangevoerd: 1.630 kisten vis, waarvan 113 tong en tar bot, 332 schol, 5 schar, 521 haring, 403 ma kreel, 95 schelvis, 60 wijting, 40 kabeljauw en gul, 6 haai, 30 koolvis en.22 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor grote tong 7,206,60, grootmiddel tong 6,706,20, kieinmiddel tong 6,806,20, kleine toog I 7,707,20, kleine tong II 7,20—6,50, tarbot I 4,30—4. Per 50 kilo: tarbot IV 144, grote schol 5755, grootmiddel schol 5655, kieinmid del schol 4741, kleine schol I 4341, kleine schol II 4124, schar 36, verse ha ring 3521, makreel 419, kleine schelvis II 3619, wijting 3226, grote gul 7672, middel gul 7371, kleine gul 46, kleine haai 27, kleine koolvis wit 37. Per 125 kilo: grote kabeljauw 280150, grote koolvis zwart 112102. In IJmuiden werden dinsdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 161—3.830, KW 207—3.860, KW 34— Drie 'maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam geëist tegen een 27- jarige aannemer uit Herkingen. Hij zou in de vroege morgenuren van de 9de augustus op de Molenweg in Mid- delharnis een verkeersongeluk hebben veroorzaakt, waarbij een wielrijder de 62-jarige landbouwer A. A. Noordijk uit Middelharnig om het leven is gekomen. 7.070, KW 59—3.800, KW 33—4.950, KW 14—9.680, IJM 67—4.140, VL 131—11.650, VL 7—4.100. Aanvoer van woensdag De aanvoer in IJmuiden bestond woens dagmorgen uit 1.240 kisten vis, 50 stuks gladde kabeljauw en 400 kilogram tong. Bij de aanvoer waren 210 kisten schelvis, 40 wijting, 40 gul en kabeljauw, 310 kóol- vis, 530 makreel, 60 schol, 4 tarbot, 28 va ria. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: tarbot 5,104, grote tong 7,80, grootmiddel tong 7,50, kieinmiddel tong 7, tong I 8, tong II 7. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 306, middel kabeljauw 212210, grote kodlvis 120110, middel koolvis 130110, grote koolvis wit 244, grote leng 146. Per tien stuks: grote kabeljauw 150, middel kabeljauw 86. Per hoop: vleet 122. Per 50 kilogram: grote schelvis 84. mid del schelvis 8275, kieinmiddel schelvis 7775, schelvis I 7371, schelvis II 71 32, schelvis III 37, koolvis I 4841, kool vis II 4139, kabeljauw I 9286, kabel jauw II 8176, kabeljauw III 6554, grote en middel schol 62, kieinmiddel schol 64. schol I 65, schol II 56, schol III 4237, tarbot 220140, wjjting gestript 53—35, wijting dicht 40, poontjes 3431, haai 43 40, makreel 4114,20. Besommingen van woensdag De volgende besommingen werden woensdagmorgen in IJmuiden gemaakt, in guldens: IJM 56—11.000, KW 57—5.900, VL 84—14.000, VL 153—8.350, VL 110 7.460. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 260 kisten haring, 260 kleine kisten haring en 30 kisten varia. Op zee Het slechte weer maakte vissen niet goed mogelijk. Ja, op Gold-Line Enkalons kunt u zo trots zijn als een pauw! Met Gold Line is het duidelijk, dat u een éigen smaak hebt. Ook in de fijne tinten herkent men deze kwa liteitskous. Inderdaad, met déze kous toont u ten volle uw eigen persoon lijkheid! Gold Line geeft extra gratie vanaf Kruisstraat 19, Haarlem bij de Ridderstr. Telef. 16910 DE GROOTSTE KEUZE - DE BESTE SERVICE SPARTA - BATAVUS - UNION - BERINI enz. reeds vanaf 498.- Ook voor RIJWIELEN in alle mogelijke uitvoeringen slaagt u zeker I U kunt uw keuze maken uit de allerbeste merken, zoals UNION - BSA - VESTING - PHOENIX, compl. reeds v.a. 139.75 KINDERRIJWIELEN vana' 73.00 Betaling ook in overleg. KENNEMERLAAN 76 hoek Moerbergplantsoen - TELEFOON 5726

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6