Moord op Majorca Zwitserland biedt ook de niet-skiër onuitputtelijk aantal mogelijkheden PANDA EN DE ME ESTER-KJ O LIST BRITS ARTSENBLAD PLEIT: LAAT MARIHUANA VRIJ' I Comfortvertier en sportieve ontspanning voor iedere beurs Misdaad in Stockholm Ons vervolgverhaal door Paul Tabori fSWinters met vakantie (I) De balsem' met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Skiles: niet duur Huurchalets Auto of trein Keus te over Verwarmd sleeën Sneeuwgarantie Minder schadelijk dan sterke drank" WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 n M H. \V. Filar ski Kwispelende kotneet Alle hoofden keerden zich naar bo ven. De vlammen hadden zich al door het hele huis verspreid maar het met leien bedekte puntdak had ze nog te gengehouden. En daar, hangende aan een kroonlijst, zag men een figuurtje, dat de vorm, maar dan ook niets méér, had van een mens. Terwijl het zich aan een stuk muur vastklemde, deed het een zwakke poging een arm te heffen. De brandweerlieden waren direct na Arlette's kreet in actie gekomen en nu hielden ze een groot springzeil gereed. De afstand van de grond, tot aan het dak was ongeveer twaalf me ter. Ze probeerden de best mogelijk positie te vinden; nu stonden ze pal onder de daklijst, waaraan Carpath nog steeds hing. Alle ogen waren om hoog gericht; het was plotseling stil geworden en die stilte werd slechts verbroken door 't loeien van de vlam men en door af en toe een doffe dreun als een balk het begaf of als enkele stenen in de ruïne, welke eens een huis was geweest, neerstortten. „Spring!", schreeuwde Arlette. „Spring, lieveling! Er kan je niets gebeuren!" De geschrokken, ver schroeide man aan het dak bewoog even. Zijn gezicht, een witte vlek met zwarte strepen, was naar de wachten de mensen beneden zich gewend. Maar hij liet de muur, waaraan hij hing, niet los. Arlette's stem klonk 'wanhopig: „Ulysses", schreeuwde ze. „Ik ben het, Arlette! Je moet springen! Het is veilig!" Nog hield de man daarboven zich vast; hij zei niets en bewoog zich evenmin. Stephen kwam naast Arlet te staan. Hij riep zo hard hij kon; „Mijnheer Carpath! Hier is Bar rett! U moet springen! Nu! Vlug!" Plotseling schoot er een vlam door het dak. De man werd een moment aan het oog onttrokken door de rode gloed en de regen van vonken. „Ulysses!" Arlette's stem was een wanhopige jammerklacht. „Lieveling je moet me geloven! Het is veilig! Je zult gered zijn!" Even doofden de vlammen. Alles lag nu in het donker. Toen kwam het vuur tot een laatste geweldige uitbar sting. Ulysses Carpath was verdwe nen, opgeslokt door de vlammen, zon der énig geluid, als een strootje in een wérvelwind. Als het leven er dezelfde regels van moraal en fatsoen op na zou houden als de mensen van de filmkeuring of de tijdschriften-uitgevers, zou men er gerust op mogen reken dat José Cal- vo en zijn medeplichtige hun verdien de loon zouden krijgen. Misschien kregen ze dat ook wel, want ze waren beiden verdwaasd ge noeg zichzelf naar de ondergang te voeren. Maar ze waren opgeslokt door dat uitgestrekte werelddeel met kleine en grote staten, waarvan er ve le een omkoopbare politiemacht beza ten en waarvan er maar enkele een, zij het nog vage, uitleveringswet ken den. Niemand wist iets af van de overeenkomst die ze met Carpath wa ren aangegaan, behalve de miljonair en de beide mannen zelf; en Carpath was dood. Eerst maanden later, toen de advocaten en de executeurs er jn geslaagd waren al de ingewikkelde en overal verspreid liggende gegevens over Carpaths imperium te verzame len, kwamen ze tot de ontdekking dat er drie miljoen dollar vermist wer den. Met drie miljoen dollar kan heel wat stilzwijgen gekocht worden plus heel wat verschillende paspoorten en nieuwe identiteiten. Drie miljoen dollar vertegenwoordigden minder dan een twintigste deel van Carpaths bezittingen. Calvo en Marcus waren verdwenen en hoewel de-arrestatiebe velen tegen hen nooit werden inge trokken, werd het zoeken op den duur toch gestaakt... Een jaar later kwamen Janet en Stephen in Andraitx terug op hun hu welijksreis. Op een prachtige oktober- middag reden ze langs de smalle boch tige weg tot aan de baai. Het dorp lag beneden hen. Stephen stopte en even bleven ze stil zitten. Toen zei hij: „Ik zit net te denken... als ik destijds vijf minu ten later over deze Weg was geko men..." „Ja?" vroeg ze en liet haar hand in de zijne glijden. „Dan was dat lijk niet bovenop me gevallen. Dan had die arme Manuel nu nog geleefd. Een heleboel dingen waren er dan nooit gebeurd. En ik zou jou nooit ontmoet hebben..." „Dat geloof ik niet," zei ze zacht. „Wij hadden een afspraak en we zullen ons allebei aan die afspraak moeten houden..." EINDE (Van onze correspondent) BASEL. De winter nadert en het gebruikelijke gure novemberweer wordt dit jaar begeleid door een grotere stroom prospectussen van aantrekkelijke winter reizen dan ooit tevoren. Vooral komt een voorjaarsvakantie per vliegtuig midden in de winter steeds meer in zwang en het aantal reizen naar Noord-Afrika, Israel, Griekenland etcetera, is dit jaar sterk uitgebreid. Maar het hoofdaccent blijft natuurlijk liggen op de wintersport. Een paar jaar geleden reisde ik per trein van Amsterdam naar Basel. In mijn coupé bevond zich een echtpaar met drie kinderen in skikleding. ,,Het enige wat wij betreuren"ver telde de vader mij, ,,is dat wij deze wintervakantie pas sinds twee jaren houden. Voor ons bestaat er nog maar één werkelijke vakantie: 's winters in de bergen, met sneeuw, zon, wandelingen en sport. De kinderen vinden het heerlijk de hele dag buiten, 's avonds vroeg naar bed! Van het zonnige, warmbloedige Spanje gaan wij naar het koele noorden in ons nieuwe vervolgverhaal dat morgen van start gaat. Het is een Zweedse politieroman, „Misdaad in Stockholm", geschreven door N. Edward Werner, die in zijn land grote populariteit geniet als auteur van verschillende spannende detectiveverhalen, die ook in diverse vertalingen een succes geworden zijn „Misdaad in Stockholm" maakt daarop geen uitzondering. Het bevat alle ingrediënten voor een spannend feuilleton, maar het is geenszins volgens het cliché-recept voor zoveel romannetjes in dit genre geschreven. Werner heeft een frisse originele stijl, en zijn verhaal ontwikkelt zich logisch en boeiend Wij wensen onze lezers er vele plezierige uurtjes mee. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. IN DE ZWITSERSE bergen is de win ter verrukkelijk als men redelijk hoog zit (tenminste 1000 m.). De hoogte der plaatsen staat op elke stations en in fol ders aangegeven). In februari-maart is er veel sneeuw en bijna altijd mooi weer. Van eind december tot eind januari is de kans op sneeuw in de lager gelegen plaat sen wat geringer, doch boven de 1200 meter vrijwel gegarandeerd. Skilessen die uitslui tend gegeven worden door leraren van de Zwitserse skischool, zijn in groepsverband niet duur (met 20 francs (1 franc is on geveer 83 cent) kan men in 14 dagen vol doende lessen om er iets van te leren. De Zwitserse hotels zijn over het alge meen uitstekend en in het gebergte volledig ingesteld op de hongerige (en soms koude) klanten. Afgesproken prijzen worden stipt nagekomen. baantje) kijken. alleen maar eens boven willen ONGEVEER halverwege Spiez en Mon- treux (10 km. van Rougemont) vindt men het chateau d'oex. Volop gelegenheid voor prachtige wandelingen in de nabijheid van de rivier de Sarine. Paardrijden in de sneeuw is hier, zoals in vele andere plaat sen, mogelijk. Hier en in plaatsjes als Saanen, Rougemont en La Rossinière is het wel mogelijk een gedeelte van een huis ofchalet te huren.mits men er tijdig bij is, want de belangstelling daar voor is vrij groot. Wil de vrouw des hui zes zelf koken en is men tevreden met een keuken en enkele slaapkamers,dan kan men wel terecht voor een prijs van fr. 300,- of iets meer per maand. Wil men een kans wagen, dan schrijve men aan het „Bureau du Tourisme" of „Fremden- Steeds meer mensen ontdekken de winter als vakantieseizoen. Maar nog meer mensen aarze len tussen de zomerzon en de wintersport: zij weten niet wat er „te koop" is, hoe de prijzen liggen en wat men daarginds, in de besneeuwde bergen verwach ten kan aan andere mogelijk heden behalve de skisport. Kan men er wandelingen maken, is er mondain maar niet te duur avondvermaak, zijn de slaap kamers in hotel of pension goed verwarmd? Moet je met trein of vliegtuig reizen of kan het ook per auto? Om deze vragen te beantwoorden hebben wij onze correspondenten in de „wintervakantielanden" ge vraagd, eens een objectief over zicht samen te stellen, waaruit iedereen zonder' meer kan con cluderen of er iets voor hem of haar bij is. Vandaag plaatsen wij als eerste in deze reeks een beschouwing van onze man in Zwitserland over de mogelijk heden in dat oudste en nog altijd meest-gpzochte wintersport paradijs van Europa. In volgen de artikelen komen dan Oosten rijk, West-Duitsland, Italië en Frankrijk aan de beurt. AUTORIJDEN over de hoofdwegen naar en in de bergen is mogelijk. De wegen worden vaak met grote sneeuwblazers ont daan van de overmaat van sneeuw, maar het blijft natuurlijk een vrij glibberige toe stand. Sneeuwbanden of -kettingen zijn zijn daarom vrijwel onontbeerlijk. Zonder ervaring wage men zich niet aan lange tochten en vooral het rijden in de avond met het risico dat het gaat sneeuwen, is een weinig aanbevelenswaardige bezig heid voor ongeroutineerden. De treinen in Zwitserland zijn goed verwarmd en in gesteld op het vervoer van reizigers met veel bagage (en ski's). Voor hen die toch per auto willen gaan nog even iets over verkeersregels. Het „rechts heeft voor rang" geldt in Zwitserland veel minder vaak dan in Nederland. Op de met blau we richting-aanwijzers gemarkeerde we gen heeft men buiten de bebouwde kom voorrang op zijwegen Waar deze zijwe gen uitmonden op de hoofdweg, staat als regel een „stop"-bord. De oranje A bord jes die in Nederland de voorrangsweg aan duiden, kent men er niet. Als u op een smalle weg afdaalt en er komt een tegen ligger, moet u terug: wie omhoog gaat, heeft altijd voorrang. De maximum snel heid in bebouwde kommen in Zwitser land is 60 km, tenzij lager staat aange geven. EN NU de wintersportoorden: via Basel en Interlaken kan men naar Grindelwald en Wengen. Grindelwald ligt op 1050 me ter, 20 km. van Interlaken en is gemak kelijk bereikbaar. Er is een tandradbaan, skilift, luchtkabelspoor, naar de Kleine Scheidegg (2061 m.), het Jungfraujoch (3454 m.), de Mannlichen (2270) en de First (2168 m.). Vanaf de First zijn er uitstekend aangegeven en gecontroleerde afdalingen voor skiërs van elke categorie, terwijl voor geoefenden lange tochten mo gelijk zijn op een permanente hoogte van 2 a J duizend meter. Verder is er een sleebaan van de halte Bort naar Grindel wald, die het genoegen biedt van een ver rukkelijke sledetocht naar het dal. Er zijn talrijke, zeer goed onderhouden wandelwe gen en verder schaats-, ijshockey- en cur- ling-banen: Curling is een sport, die ge makkelijk door wat oudere heren beoefend kan worden. Volledig pension vanaf 18 tot 60 francs per persoon per dag. Voor een verblijf in Wengen reist men via Interla ken naar Lauterbrunnen (14 km. van In terlaken). Men laat de auto in Lauter brunnen staan en gaat verder met het bergtreintje naar Wengen, een ski-dorado Üimmv*rrMa5i&l 15. Joris zat nog met diejfe teugen van zijn herwon nen rust te genieten, toen een kleine beweging tegen zijn gevoelige hoofdhuid hem er attent op maakte', dat er iets met zijn hoed aan het gebeuren was. Met gro te tegenwoordigheid van geest keek hij in de goede richting, waarop hem de kreet „Wacharme!" ontsnap te; hij zag nog juist het dunne, lenige armpje van de Blub, dat zich snel terugtrok in de richting van het rooster. „Jialt, halt, gij vieze onverlaat!" riep Joris uit. „Ik laat mij het moeizaam gewonnen kasgeld niet van de hóed af stelen, zelfs niet door een beroeps-rio- list!" En met die woorden en een lenige greep wist hij nog net het bankbiljet weer te bemachtigen. „Laat dat u een les zijn!" riep hij nog. Intussen stond bo vengronds de Blub heel beteuterd naar Panda te kij ken, blijkbaar erg terlegen omdat zijn onderneming op het laatste nippertje nog mislukt was; maar Pan- l da was zo ingenomen met zijn nieuwe vriend en diens zeldzame kundigheden, dat het hem eigenlijk niet veel meer schelen kon. „Ach laat hem zijn tientje hou den", zei hij opgewekt. „Geld maakt niet gélukkig; en wij hebben betere dingen, wat, Blub?" Al bijna driekwart eeuw zijn vele Zwitsgf se sportcentra in. .trek b.ij de Nederlandse toerist. Deze foto anno 1900 toont een aantal landgenoten in modieuze skikleding voor een der hotels in Grindelwald. in het prachtige gebied van de Jungfrau. Pensionprijs van 20-60 francs per dag. Via Basel-Bern-Spiez reist men naar Adel- boden, een heerlijke beschutte wintersport plaats. Een autobusritje van Adelboden naar Gildach (1440 m.) en van daaruit naar het eindstation Geils (1700 m.) wordt een onvergetelijk uitstapje. Natuurlijk ook hier skisport en.op 10 en 11, januari aen curling-wedstrijd om de Coupe Bols. Hotel- en pensionprijzen van 19 tot 60 francs per dag. VAN SPIEZ kunnen we ook doorgaan naar Zweisimmen en vandaar naar een andere plezierige plaats: Lenk. Grote, verwarmde arresleden, getrokken door paarden met rinkelende bellen, bieden een ongekend genoegen aan hen, die op een wat rustiger manier van de omgeving willen genieten. Het is een sportieve plaats; prijzen van fr. 16.50 tot fr.40,- per dag (steeds met volledig pension). Via Basel, Bern, Spiez, Zweisimmen komt men in het de laatste jaren zo in trek zijnde Gstaad. Voor hen die van een luxe omgeving houden en een glimpje willen opvangen van film- of andere grootheden dezer aarde, het aangewezen oord. Men vindt er luxe-, maar ook eenvoudige gele genheden. Vlabij Gstaad ligt het dorpje Rougemont, met de onvergetelijke Vide- manette (1000-2200 m.), een paradijs voor skiërs, maar ook voor hen die (per kabel- verkehrsbüro" in de plaats uwer keuze. In alle plaatsen kan. men met Duits te recht. Oók in het Franstalige gedeelt Van Chategu L'Oex kan men over de prachtige (niét zo hoge bergroute „Col des Mosses" naar Aigle en vandaar naar Ley- sin gaan, waar reeds in november op de hellingen van de Berneuse geskied kan worden. Op de Alpenmeren Aï en Mayen kan worden geschaatst. In Leysin is veel vermaak, excursies, concerten, bars, dan cings cn bridge. De prijzen zijn er zeer voordèlig (15-30 fr. per dag, met volledig pension). Leysin kan men ook bereiken langs de meestal niet zo erg besneeuwde wegen van Bern-Fribourg-ËulleVevoy- Montreux-Aigle. VAN BASEL kan men over Luzern, Meyringen, Brig naar Grachen (1600 m.) rijden, waar men de auto buiten het dorp moet laten staan om de rust niet te ver storen. Op ruim 2100 m. treft men daar de schitterende sneeuwvelden van de Hun- nigalp; een nieuwe kabelbaan brengt u er. Sneeuw wordt hier tot eind april ge garandeerd. Grachen is een beeldschoon, typisch oud-Zwitsers dorpje, vooral ge schikt voor hen die op rust en een lande lijke omgeving gesteld zijn. Prijzen per week: van 90 tot 200 francs per persoon, met volledig pension. Men kan er ook een gedeelte van een chalet of een apparte ment huren. Een ander rustiek dorpje in deze omgeving is Saas-Fee, gelegen op 1800 m. Het heeft een natuurlijke bescher ming tegen de noordenwind; Prijzen 18- 35 fr. per persoon per dag. De auto mag ook hier het dorp niet in (garages en grote parkeerplaatsen buiten de kom). Het gezaghebbende Engelse medi sche tijdschrift „The Lancet" heeft de suggestie gedaan dat het wellicht een goed idee zou zijn het gehruik van marihuana wettelijk toe te staan. Marihuanan wordt gemaakt van ge sneden en gedroogde hennepbladeren die gewoonlijk in sigaretten worden gerookt door mensen die een milde narcotische verdoving begeren. Een oude Amerikaanse naam voor de gebruikers van marihuana is „Vipers", een naam die min of meer beroemd is gemaakt door wijlen Fats Waller, een pia nist die veel het nummer „Viper's drag" speelde. In Engeland is evenals bij ons het in voorraad hebben of invoeren van mari huana strafbaar gesteld, daar het als een gevaarlijk verdovend middel wordt be schouwd. Het medische tijdschrift „The lancet" valt nu dit juridische standpunt aan door te beweren dat de gevolgen van mari huana waarschijnlijk niet ernstiger zijn dan die van alcohol, en wellicht zelfs min der ernstig. „Tenslotte kan men er geen leverziekte van krijgen, zoals dat bij al coholisten vaak wei het geval is. En bo vendien leidden de gevolgen ervan jfeker niet tot verslaving in de huidige officiële definitie van het woord". The Lancet schrijft voorts dat overma tig gebruik van alcohol vaak tot gevolg heeft dat de mensen geweld gaan gebrui ken. Marihuana daarentegen heeft v een kalmerende invloed. Ook wijst het tijd schrift erop dat indien de verkoop van marihuanasigaretten wettelijk zou zijn toe gestaan, de regering er een behoorlijke in komstenbron aan accijnzen bij zou kunnen krijgen. Ook in Nederland menen verscheidene experts, artsen en rechtsgeleerden, dat het met het marihuanagevaar zo'n vaart niet loopt. Amsterdam centrum van de clan destiene handel in deze „indische hennep" heeft in de afgelopen jaren vele mari- huana-processen gekend, die justitie en po litie zeer veel tijd, moeite en geld gekost hebben. Als onomstotelijk zou komen vast te staan, dat het hier inderdaad om een vrij onschuldig middel gaat, dan zou de wetgever zich ten aanzien van het ge bruik, de handel en het in voorraad heb ben, voor zover het volwassen personen betreft, wellicht toleranter kunnen betonen dan totnogtoe het geval is Ruim drie jaar geleden ontdekten sterrekundigen van het Lowell-obser- vatorium te Flagstaff in de Ameri kaanse staat Arizona een nieuwe ko meet. die „als een hond met zijn staart kwispelde". Een dergelijke fenomeen was nog nooit eerder waargenomen en dus hebben de geleerden, met hun be kende astronomische voorzichtigheid, een en ander eerst aan een grondig on derzoek onderworpen voor z(j tot pu- blikatie van hun vondst overgingen. In het Amerikaanse „Astronomical Journal" van deze week is nu de eerste foto van de komeet, naar z(jn ontdekker ..de Burnham I960 II" gedoopt, afge drukt, vergezeld van een voorlopig rapport van Flagstaff's chef-astronoom Daniel Malaise. Deze concludeert op grond van langdurige waarneming dat Burnham II zijn enorme staart. 2.88 miljoen kilometer lang, met tussenpozen van vier dagen1 naar de zon toe-, en van de zon afwendt. De foto van de geruchtmakende kwispelende komeet loont slechts de kop en een klein ge deelte va:i de staart. De dwarsstrepen zjjn (het betreft hier een tijdopname) lichtsporen van sterren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9