80 ct voordeel Grieken vreesden de groeiende macht van bekwame Karamanlis Acht jaar stabiel bewind economisch zeer zegenrijk Labour zal de kernmacht van Engeland niet vernietigen Resolutie tegen Zuid-Afrika in de Verenigde Naties aanvaard Brits voorstel over Berlijn? F» U ROL Geen schatten in Toplitzmeer Minister Luns: herlevende WEU is nog een teer plantje Huidverzorging A. DE HOOP HAARLEM H.V. Moeizame formatie in Italië Gratis Prodent tandenborstel bij 2 familietuben PR0DENT TANDPASTA die u toch nodig hebt DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 15 Geen schande Er resten U nog twee dagen Kale weide Verzoek om geen wapens en olie te leveren zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Zijlstraat 56 Telefoon 11828 GASFORNUIZEN II' OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN LINNEN EN CRÊPE PLAKBAND fyf (Van onze correspondent) ATHENE. De antieke Atheners hadden als garantie tegen eenmansdikta- tuur het ostracisme of schervengericht. Vis in de volksvergadering een stem ming werd gehouden waarbij de meer- 1 erheid van de ingeleverde scherven of Papandreou is op het ministerie van Onderwijs van Griekenland geen on bekende. Nu hij er als minister is teruggekeerd, was zijn eerste daad in een bijeenkomst zijn naaste mede werkers met wie hij de komende tijd zal samenwerken om het Griekse onderwijs te moderniseren hartelijk te begroeten. „ostraka" met de naam van de persoon die een te grote invloed dreigde te krij gen was bekrast, dan moest de gewraak te man de stadstaat verlaten. Daarvan zijn ook zeer bekwame figuren de dupe geworden, zoals Themistokles en Aris- tides de rechtvaardige. De uitslag van de op drie novembe houden Griekse parlementsverkiez kan tot op vrij grote hoogte met klassiek ostracisme worden vergeleken. Weliswaar hoeft Konstandinos Karaman- lis, die na acht jaar premierschap nu 61 percent van de stemmen tegen zich kreeg, het land en zelfs de stad niet te verlaten hij was het in z'n verbittering eerst wel van plan maar de uitspraak van het Griekse volk kan ook nu weer worden toegeschreven aan diezelfde vrees: dat juist de bekwame man wel eens te autoritair kan gaan worden. Er zijn stellig gronden voor deze vrees. Hoezeer ook Karamanlis moet worden ge loofd voor het acht jaar lang in stand houden van elementaire demokratische instellingen als persvrijheid en parlement, de laatste tijd was er toch duidelijk een neiging te bespeuren naar een straffer bewind. Dat kwam ook tot uiting in zijn plannen tot grondwetsherziening. Zijn partij, de Nationale Radicale Unie, had beangstigende tekenen vertoond zich steeds meer te gaan vereenzelvigen met de staat. Dit is onder andere gebleken bij de omstreden verkiezingen van 1961 waarbij bleek dat het leger voor meer dan negen tig percent Karamanlisgezind was ge maakt. Erger was dat bij de zaak van het in mei j.l. doodgereden parlementslid Lambrakis iets aan het licht kwam van verregaande penetratie in de partij van fascistische- en onderwereldelementen. Intussen hebben acht jaar stabiel bewind van Karamanlis het land in economisch opzicht bepaald geen schade gedaan. Het verwijt van de liberalen dat veel van de uitgevoerde „werken" in de toeristische vitrine werden gelegd, gaat maar zeer ten dele op: toerisme is voor Griekenland per slot van rekening de tweede bron van inkomsten. Wel moet worden vastgesteld dat de zeer lofwaardige ontwikkeling van het Griekse toerisme soms schrille achterstan den met zich bracht op ander terrein Dan moet allereerst worden gedacht aan het ernstig verwaarloosde onderwijs. Het kan zeker geen kwaad dat de nieuwe regering-Papandreou een onderwijs-offen- sief wil gaan inzetten. Dit komt ook tot uiting in het feit dat de nieuwe premier zelf het „departement van nationaal on derwijs, godsdienstzaken en schone kun sten" onder zijn hoede genomen heeft. De 75-jarige bewindsman heeft van een vroeger beheer van dit departement rond 1930 reeds twee reputaties overgehouden die van „minister van de drieduizend nieuwe scholen" en die van bevorderaar van de volkstaal in het kader van Grie- kenlands felle taalstrijd. Het nieuwe kabinet, dat uit de opval lend rustig verlopen „landslide" voort vloeide, beschikt op het moment nog slechts over een minderheid van 140 van de driehonderd zetels. Het zal zich echter pas op 11 december aan het parlement hoeven voor te stellen. Door de Nationale Radicale Unie die van 178 op 128 zetels kwam, wordt deze regering uitgekreten voor een doodgeboren minderheidsrege ring die straks zal zijn aangewezen op de genade van de pro-communistische E.D.A., die nauwelijks vooruitgang boekte en nu dertig zetels heeft. Papandreou heeft reeds aangekondigd, van zulk een steun niet gediend te zijn. Hij wil deze dertig pro- of onthoudings- stemmen niet meetellen maar, zo zegt hij, dan moet de Nationale Radicale Unie dat Advertentie Zaterdag 16 november is het beslist de laatste dag. U kunt dus nog twee dagen profiteren van de unieke aan bieding f 138- voor het mooiste blauw kamgaren kostuum dat u ooit droeg....! Meteen erheen....!. \ÏM\ Betere konfaktie en herenmode. HAARLEM - ZIJLSTR. 71 - TEL. 16963 ook niet doen. „Wanneer wij geen van beiden de E.D.A. meetellen ben ik toch weer een meerderheidskabinet. De Natio nale Radicale Unie meet met twee maten als ze zegt dat ik de E.D.A. niet mag tellen terwijl ze zelf samen met de E.D.A. mij ten val wil brengen". Overigens hoopt Papandreou, zijn ont brekende stemmen niet van links maar van rechts te krijgen. Binnen een maand denkt hij minstens een vijftiental uit de ontmoedigde Unieschare te hebben losge weekt. Herder Karamanlis heeft al één schaap van zijn gedunde kudde over de dam zien gaan die naar „samenwerking tussen de twee grote partijen" leidt. Ongetwijfeld zal hij de grootste moeite hebben de overige 127 een maand lang bij elkaar te houden op de wat kale weide van het oppositieterrein, waaraan de rech terzijde in Griekenland totaal ontwend is geraakt. Mocht het hem toch lukken, dan heeft Papandreou misschien nog de beschikking over een geducht wapen: herhaalde ver kiezingen, die gewoonlijk een tendentie- versterkende werking hebben. Juist op deze manier kwam rechts Papagos in 1951/1952 aan het bewind. Maar hier zal de koning over moeten beslissen, die dan de keus heeft tussen twee mannen die geen van beiden bepaald vrienden van hem zijn. Grotere gevaren echter bedreigden het Centrum van binnen uit. Het is geen partij maar $en bundeling van kleine groepjes en partijtjes rondom de oude liberale par tij waar Sophokles Venizelos, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, nog steeds de leider van is. De verhouding tussen Papandreou en Venizelos door de decennia is er één ge weest van aantrekking-uit-nood en afsto ting-uit-nijd. Het laatste boze woord in een lange en door de Unie graag geciteer de serie is hoogstwaarschijnlijk nog niet gevallen tussen deze twee. Het ministerie wordt nu al door de pu blieke opinie opgedeeld in Papandreïsten en Venizelisten, waartussen nog allerlei op macht beluste eenmanspartijtjes een rol spelen. Stellig zijn er bekwame figuren in het nieuwe kabinet, met de premier voorop, maar veler bekwaamheid zal zwa re proeven moeten doorstaan als het aan komt op het bevredigen van de honger naar baantjes en het inlossen van ver kiezingsbeloften die in Griekenland sterk op het vlak van de persoonlijke relatie staan. „Grote werken brengen geen stem men", zei men mij in het dorpje waar ik de verkiezingsdag doorbracht, „persoon lijke gunsten, daar moeten de kandidaten het van hebben". Zo is Griekse politiek in de naaste toe komst vooral een kwestie van mensen bij elkaar houden. Of Papandreou daarin met zijn veeleisende „centralen" even succes vol zal zijn als acht .laar lang Karamanlis met zijn rechtsen, is zeer de vraag. LONDEN (Reuter). - De plaatsver vangende leider van de socialistische oppositie in het Britse Lagerhuis, George Brown, heeft verklaard, dat een Lahour- regering niet de kernmacht van het land zal vernietigen. Maar zij zal ook niet trachten „de illusie te bewaren dat Groot-Brittannië over een onafhanke lijke kernmacht beschikt". Brown zei dit in antwoord op een uit daging van premier Sir Alec Douglas- Home, die dinsdag Labour om een on omwonden uitspraak over de kwestie van de Britse kernmacht had gevraagd. De socialistische woordvoerder was van mening dat de Conservatieven zelf drie jaar geleden al „eenzijdig en onontkome- lijk" een einde hebben gemaakt aan het onafhankelijke karakter van de Britse kernmacht. iDt was geschied toen zij besloten de ontwikkeling van de Britse raket „blue streak" te staken ten gunste van de Ame rikaanse „skybolt". Toen de Verenigde Staten het werk aan deze raket staakten, had de conservatieve regering zich ge oriënteerd op de Polarisduikboten. De hierbij behorende raketten moesten echter van de Verenigde Staten komen. Thans stelden de Conservatieven zich in op het Britse supersonische vliegtuig van het type TSR-2. Dit streven kan, volgens Brown, echter moeilijk gezien worden als een voortzetting van Engelands kern macht voor de lange afstand. Onderhandelingen De plaatsvervangende Labourleider ver klaarde voorts, dat een Labourregering de bestaande wapens zal gebruiken als een basis voor onderhandelingen over een NAVO-kernorganisatie, waarin Groot- Brittannië een groter aandeel in het com mando over en het toezicht op andere wapens dan de Britse zou kunnen krijgen. Het geld dat hierdoor zou worden ge spaard, zou worden gebruikt om leemten in de conventionele bewapening op te vul len. Brown was van oordeel, dat de Con servatieven zo graag vasthouden aan een onafhankelijke kernmacht, omdat zij daar mee de Amerikanen willen chanteren. Vol gens heem bleek hieruit dat de regering vreest dat de Verenigde Staten niet te al len tijde Groot-Brittannië zullen steunen De minister van Financiën, Maudling. die op Browns rede inging, zei de indruk te hebben dat Brown had willen zeggen dat de Engelse kernmacht niet sterk ge noeg is, maar dat hij niet gekant is te gen een onafhankelijke kernmacht. Labour diende twee moties in, waar in zij met leedwezen constateerde dat de regering niet voldoende het woningvraag stuk wil aanpakken en ook niet kan zor gen voor een volledig gebruik van de we tenschappelijke hulpbronnen. Deze resoluties zullen maandag en dins dag in behandeling komen. De regering zal de moties beschouwen als uitingen van wantrouwen in haar beleid. Aange zien zij over een meerderheid van on geveer honderd zetels beschikt, zal zij geen gevaar lopen. NEW YORK (Reuter en AFP). - De Algemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft woensdag een resolutie aangenomen, waarin er bij de leden op wordt aangedrongen de leveranties van wapens en olie aan Zuid-Afrika te staken. De resolutie werd met 84 tegen zes stemmen bij zeventien onthoudingen aan genomen. Zij is een poging om het verle nen van onafhankelijkheid aan het Zuid- afrikaanse mandaatgebied Zuidwest-Afri- ka te bespoedigen. Zuid-Afrika wordt in de resolutie beschul digd van „hardnekkige weigering om met de Verenigde Naties samen te werken." De Algemene Vergadering vraagt de aandacht van de Veiligheidsraad voor „de huidige toestand in Zuidwest-Afrika, waar van de voortzetting een bedreiging vormt voor de internationale vrede en veilig heid." Zuidwest-Afrika is een voormalige Duit se kolonie, die door de volkerbond onder mandaat van Zuid-Afrika is gesteld. De Verenigde Naties hebben reeds lang ver geefs gepoogd een gerechtelijke uitspraak over het Zuidafrikaanse bestuur over het gebied te krijgen. De kwestie dient nu voor het internationale gerechtshof. Tegen stemden: Groot-Brittannië, Frank rijk, Portugal, Zuid-Afrika, Spanje en de Verenigde Staten. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoren Neder land, België, Luxemburg, Canada en Au stralië. De delegaties van El Salvador, Hon duras, Nicaragua en Saoedi-Arabië waren afwezig. Vóór de stemming had de Perzische afgevaardigde jr. Rajid Rahnema ver klaard, dat de verantwoordelijkheid voor de uitvoer van olie uit zijn land naar Zuid- Afrika berust bij de leden van een con sortium dat in 1954 was aangegaan en dat pas in 1979 of 1983 zal worden opgeheven. Zolang de consortium-maatschappijen niet overtuigd" zijn, zullen zij olie blij ven leveren aan welk land zij maar wil- lén, zo zei hij. Perzië is voor een olie embargo tegen Zuid-Afrika, maar een be slissing over de voorwaarden waaronder dit moet worden uitgevoerd zou moeten worden genomen door alle olie-uitvoeren de landen en moet worden gesanctioneerd door de veiligheidsraad. Als Perzië vóór de resolutie stemt betekent dat nog niet, dat het zich verplicht tot „welke nieuwe maatregel dan ook," aldus de Perzische afgevaardigde. Advertentie Hoewel berstensvol geladen hout boten in de IJmuidense sluizen be slist geen zeldzaam verschijnsel zijn, leveren deze vaak zware slagzij ma kende schepen voor de „landrot" altijd een angstwekkend schouwspel op. Zo ook het in 1936 gebouwde 1200 ton metende Griekse stoomschip „Panaghia Odighitria" dat hier in de middensluis wordt geschut en op weg is naar Zaandam. Het oudje, dat hoognodig „geknipt en gescho ren" moet worden, had een lange reis van Onega bij Archangel achter de rug. Houtvaarders zijn voor geen beetje slagzij vervaard al lijkt het er op dat ze in deze scheve positie nauwelijks de overkant van het kanaal kunnen halen. LONDEN (AFP) De „Daily Ex press" meldt vandaag dat de Britse re gering nieuwe voorstellen aan het Krem lin heeft gedaan over een internationalisa tie van Berlijn en de weg- en luchtver- bindingen met deze stad. Volgens het blad heeft de huidige pre mier sir Alex Douglas Home deze voor stellen aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko gedaan, toen hij onlangs te New York bijeenkom sten van de algemene vergadering van de Verenigde Naties bijwoonde. De voorstellen van sir Alec zouden ook voorzien in een „aanwezigheid" van de Verenigde Naties in Berlijn. Dit zou een waarborg zijn voor de vrijheid van de Westberlijners. Een internationale com missie zou het toezicht moeten krijgen op de lucht- en autowegen naar Berlijn. Advertentie BAD AUSSEE (AFP) De autoritei ten van de Oostenrijkse provincie Stier marken hebben een aanklacht ingediend tegen de 61-jarige Max Gruber. Hij heeft valse inlichtingen gegeven over „het ge heim" van het Toplitz-meer en daardoor de Oostenrijkse staat financiële schade be rokkend. Max Gruber, die zich uitgaf als voor malig S.S.-officier, heeft vele verhalen ver teld over schatten, documenten en ge heime bacteriologische wapens die de na zi's in het meer zouden hebben gewor pen. Hij heeft de autoriteiten zelfs de plaats gewezen, waar de kisten „onder zijn cgen" gezonken zouden zijn. Enkele da gen geleden echter bekende hij, alle bij zonderheden uit zijn duim te hebben ge zogen. Het zoeken naar de vermeende nazi- schat in het meer gaat door, zonder dat opzienbarende vondsten zijn gedaan. De kosten van de operatie-Toplitz bedragen tot dusver reeds 140.000 gulden. Advertentie Atdö Morö (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regeringscrisis is allerminst gemakkelijk op te lossen. Dit blijkt wel uit de besprekingen van de christen-demicratische formateur Aldo Moro. Van de vier partijen zijn eigenlijk alleen de sociaal-democraten vrij optimis tisch, althans Saragat heeft een lange verklaring afgelegd waarin hij zei dat de crisis zeer waarschijnlijk spoedig kan wor den opgelost. Hij staat vrijwel alleen. Zelfs de repu blikeinen zijn voorzichtiger geworden en de christen-demoeraten nog voorzichtiger terwijl de socialisten weigerden enige ver klaring af te leggen zolang de besprekin gen duren. De leiders van de verschillen de rechtse groepen hebben erop aangedron gen de strijd tegen het communisme niet te verzwakken. Als men bedenkt dat Nenni een zeer sterke linker vleugel in de partij heeft die niets wil weten van een breuk met de communisten, terwijl ook in de republi keinse partij gisting is en de groep die onder Pacciardi staat heeft bedreigd uit de partij te treden, dan wordt het moei lijk voorspellingen te deen over het ver loop van de regeringscrisis. Van de vier partijen die bij deze crisis betrokken zijn, en die de regering moeten vormen, zijn er drie die kans lopen dat ze een breuk in hun eigen gelederen krijgen. Of deze be zwaren het toch mogelijk zullen maken de zo gewenste centrum-linkse regering te vormen, is een vraag die wij op het ogen blik niet positief zouden durven beant woorden. Minister Luns heeft verklaard, dat de herlevende Westeuropese Unie als or gaan voor samenwerking tussen Groot- Brittannië en de zes landen van de Euro pese Gemeenschap nog een teer plantje is dat men niet al te veel mag bezwaren met wensen. De minister verklaarde dit op een persconferentie in 's-Gravenhage, na de besprekingen die de permanente W.E.U.-raad dinsdag en woensdag heeft gevoerd met twee commissies van 't WEU- parlement. Mr. Luns, die deze vergade ring heeft voorgezeten, zei geen nadere mededelingen over de besprekingen te kunnen doen, gezien het zeer vertrouwe lijke karakter van de over het algemeen militaire onderwerpen. Hij kon alleen zeg gen dat vrijwel alle leden van de parle mentaire WEU-commissies (de commissie voor defensie en bewapening en de com missie van algemene politieke zaken) zeer positief hebben aangedrongen op de herleving van de Europese samenwerking en op een zo sterk mogelijke rol van de W.E.U., zolang er geen andere organen zijn voor de samenwerking tussen de Europese Gemeenschap en Groot-Brittan nië. De besprekingen van vandaag en giste ren vormden de voorbereiding van de ple naire vergadering van het WEU-parlement in de eerste week van december in Parijs. Op het programma van die zitting staat een -instemmende uitspraak over de multi laterale NAVO-kernmacht, een kwestie waarover de parlementaire NAVO-confe- rentie vorige week geen akkoord kon of wilde bereiken. Een ontwerp-resolutie, opgesteld door de Nederlandse afgevaardigde Duynstee, ver klaart dat er een NAVO-executieve voor het gebruik van de kernwapens zou moe ten komen, die snel beslissingen kan ne men en daarbij niet door een vetorecht van een der deelnemers belemmerd mag worden. Politieke controle is volgens deze resolutie vereist om te verzekeren, dat kernwapens niet gebruikt worden tegen een aanval met conventionele strijdkrach ten die ook met conventionele middelen kan worden afgeslagen. Advertentie Doelstioat 39 Haarlem - Tel. 1MIJ Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15