Alphenaar DE PROGRAMMA'S Boeiende reeks exposities in Amsterdam INTOCHT SINT NICOLAAS IN AMSTERDAM Proef met draad-t.v. goed begonnen in Han Radecker exposeert Amsterdamse atelier Tollensprijs voor Ina Boudier-Bakker NEGEN MUZEN „TWTWTW" uit de ether Nieuw werk van Heyboer bij Espace rONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 17 Electronische orgels KRUISWEG 47-49 HAARLEM rechtstreekse reportage zaterdag 16 november 13.40-14.40 u. De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma ER ZIJN OP HET MOMENT in Am sterdam een aantal aantrekkelijke exposi ties aan de gang, die door hun verschei denheid een boeiende rondgang mogelijk maken. In het Stedelijk Museum is tot 18 november de tentoonstelling „1 10" te zien. ,,I 10" was een avantgardetijd- schrift, dat in 1927 verscheen, twee jaar voordat schrijver dezes zijn eerste schre den op het moeilijke pad van de kunst zette. Hoofdredacteur was Arthur Miiller Lehning, die voor onze generatie een bijna legendarische figuur werd. Het was de tijd waarin de Russische film „Potem- kinvan Eisenstein vertoond werd en ik weet nog dat toch wel progressief ge richte ouders er tegenop zagen hun kin deren deze film te laten zien. Mijn eerste en enige ex-libris, dat ik ontwierp met puur typografisch materiaal, ontstond op voorbeelden van Moholy Nagy, redac teur van genoemd blad naast de architect Oud en de componist Pijper, wiens op stellen, verzameld in zijn „De Quinten- cirkel" en „De Stemvork" wij met gretig heid lazen. We hebben nog net lid kun nen worden van de Filmliga, mijn kame raden en ik, maar dat was toch wel uit enig jeugdig snobisme. Op wat voor gun stig moment begon echter onze leerschool in de kunsten! Bob Buys Reina Prinsen Geerligs- prijs niet toegekend Achterberg zi|n DE TOLLENSPRIJS 1963 is toege kend aan de op 15 april 88 jaar gewor den mevrouw Ina Boudier-Bakker. Ze debuteerde in 1902 met het toneelstuk „Verleden". In dat jaar kwam ook haar eerste bundel uit (vijf novellen) getiteld „Machten". Sindsdien heeft zij ongeveer dertig romans en korte verhalen ge schreven onder andere „De klop op de deur", „De straat", „Kinderen", Armoe deen de gedichtenbundel „Geef acht". Zij behoorde in 1905 tot de 38 oprichters der Vereniging van Letterkundigen. Tot 1914 maakte ze deel uit van het bestuur. Bij haar tachtigste verjaardag werd haar het erelidmaatschap aangeboden. HET IS NOG NIET zo lang geleden dat ik enige woorden mocht wijden aan werk van de beeldhouwer Han Radecker dat op verzoek van de kunsthandelaar M. L. de Boer was toegevoegd aan een tentoonstelling van aquarellen en gouaches van Radeckers vriend Jan Peeters omdat beider aard zoveel gemeen heeft. Thans exposeert Han Radecker tot 18 november in zijn atelier aan het Zandpad (langs het begin van het Amsterdamse Vondelpark). EMINENT 40 vanaf 1995.- Herdenking Jan Nieland Gemeente Leiden koopt zelfportret van Verwey Emmy Verhey soliste in N.Ph.O.-schoolconcert h VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN elementen bevatte voor een gemakkelijke t.v.-produktie. Door de zeer persoonlijke herinnerin gen van zijn vriend Hoomik echter werd de mens en kunstenaar Achterberg in al zijn mysterieuze grootheid voor de kij ker neergezet. Daartoe droeg zeker ook de medewerking van schrijvers als Vest dijk en Roland Holst zeldzame ver schijningen op het t.v.-scherm bij. Zoals verwacht kon worden, leverde het forum dat na de tweede nieuwsuitzending gehouden werd naar aanleiding van een „Televizier"-reportage over de paranor male genezers geen eensluidende conclu sies op. Het was, leek ons, toch nuttig dat de AVRO de vele reakties op voor noemde reportage beantwoordde met de weergave van de tegengestelde meningen, die zelfs in medische kringen over dit on derwerp bestaan. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 8.40 VPR .O 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7-23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nieuws en socia listisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 6.10 Fluit en piano: moderne muziek. 9.35 V.'aterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tentoonstellingsagenda. 12.38 Licht instrumentaal septet (stereo- fonische uitzending). AVRO: f3.00 Nws. 15.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.15 Beursberichten, kinderkoor uit Wales. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, gevarieerd programma. VPRO: Lichte muziek. 16.30 Ihzicht en uit zicht, lezingen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ronduit, programma voor opgroeiende mensen. 18.00 Nieuws. 18.15 Gitaarmuziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazzmuziek. 19.00 Kiosk: bespreking van actuele artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 Ter discussie: gesprekken. 19.30 Sopraan en piano: moderne liederen. 19.50 Daar om. praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gemeen te onderweg, lezing. 20.20 De Kamer, hoorspel. VARA: 21.00 Metropole orkest, solisten en koor. 21.30 Alle elf, quizpro gramma. 22.15 Licht instrumentaal trio. 22.30 Nieuws. 22.40 Marimba. 23.10 Lichte nieuw in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en herhaling SOS-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofooniwüziek. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Amu sementsmuziek (gr.) 9.00 Voor de ziesen. 9.35 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke balletmuziek (gr.) 11.15 In 't zilver, programma voor oudere luisteraars. 12.00 Oud worden-jong blijven (IV) muzikale herinneringen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12 33 Licht orkest en zangsoliste. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Jeugdorkest: amu sementsmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.25 Grammofoonmuziek. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Wij leven vrij, reportage van de vie ring van het 150-jarig Koninkrijk in de hoofdsteden van Rijk en Provincies: Volks liederen en toespraak door H.K.H. Prinses Beatrix. 15.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 16.00 Moderne grammofoonmuziek. 16.15 Duizendschoon: wenken voor de tuin. 16.30 Moderne werken voor twee piano's. 17.00 Voordracht. 17.20 Klassieke grammo foonmuziek. 17.40 Licht ensemble: muziek uit de twintiger iaren. 18.00 De hangmat, een programma dat schommelt. 18.30 Mu ziekcorps. 18.50 Regeringsuitzending: De politie nu. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen, praat je. 19.15 Moderne grammofoonmuziek. 19.50 Oude muziek (gr.) 20.00 Gemengde koren, koperkwartet en orgel: geestelijke liede ren. 20.30 Prisma, gevarieerd programma. 21.30 Klassieke grammofoonmuziek. 22.05 Commentaar en discussie. 22.15 Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Kerk en muziek: inleiding op het programma van zondag 17 novem ber. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 2355-24.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Klassieke muziek. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel Cantoconcert. 15.30 Oude muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws en weer bericht. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Orkestconcert. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Orkest, muziek en trompetsolo. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Zang. 20.15 Theaterkro niek. 20.40 Orkestmuziek. 21.45 Muziek uit Azië. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Jazz muziek. 22.35 'De zeven kunsten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Ma gische momenten. 23 55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NCRV: 15.00 Journaal. 15.15 De wereld van Jacqueline Kennedy. 16.45-16.00 Pau ze. 16.00-16.45 Film voor de kleuters. 19.30 Alles draait om moeder: 't begon met een aanrijding, t.v.-feuilleton. 19.55 Het Man neke, t.v.-film. NTS' 20.00 Journaal. NCRV 20.20 Memo, actualiteiten. 20.35 Something unspoken (Vijftien rozen), éénakter. 21.05 De geschiedenis van de koning en de wij ze vrouw (Die Kluge), opera van Carl Orff. 22.20 Dagsluiting. NTS: 22.35-22.40 Journaal. VRIJDAG 15 NOV VPRO' 19.30 Geharnaste ridders (Knights of armour), film. 19.53 Avontuur van Poppeye the sailorman, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Johnny, waar kom je vandaan?; programma over Johnny Halliday. 20.35 Ontmoetingen, licht programma. 21.00 Ziek zijn.beter worden, medische rubriek. 21.35 Mens durf te leven, cabaretkroniek van Wim lbo. 22.20 Dit jaar nog in Jeru salem, documentaire film. NTS: 22.45 Jour naal. OP VELERLEI WIJZE doet deze expo sitie verslag van die jaren rond 1927. Hoe veel van het idealisme van toen heeft zijn bevestiging gevonden! Daarom betekent deze expositie meer dan een historisch verslag. Ik vind deze tentoonstelling voor beeldig. Dat men van deze expositie kan doorlopen in de door mij reeds besproken tentoonstelling van werken van Oh. Roe- lofsz is een gelukkige vondst, want ver scheidene van diens werken stammen uit dezelfde jaren en passen ook aan het beeld van die jaren van „I 10". In de Nieuwe Vleugel exposeren tot 2 december leden en genodigden van het „Nederlands Kunstenaars Genootschap" boven de fotografen van Magnum. Mij vielen daar vooral op de door Londen ge- inspireerde schilderijen van Otto B. de Kat, portretten van J. S. Sjollema, wnaronder het mij zo sympathieke van Germ de Jong, die hier eveneens vertegenwoordigd is, vele boeiende plastieken van Hubert van Lith, een stilleven met fruit in rechthoe kige mand van Th. Swagemakers, werk van de Haagse schilder Kees Andiréa en portretten van Hans Royaards. MET EVENVEEL plezier als op het werk van Andréa wijs ik ook op dat van zijn stadgenote Agnes van den Brandeler, die tot 27 november bij de kunsthandel San- tee Landweer exposeert. Werk van Hage naars zien we niet vaak in onze buurt. De zo levendige gouaches, tekeningen en ge wassen tekeningen van Agnes van den Brandeler voegen zeker toe aan onze erva ringen door een sterk persoonlijk karakter. Voldoende persoonlijk zijn de aquarellen van Caroline Weber, die tot 29 november bij Magdalena Sothmann exposeert. Als zij zo nu en dan even aan Johan Buning doet denken beschouw ik dat als een compli- Stilleven van Huib van Vugt. ment voor haar reisschetsen uit Zuid- Frankrijk en Italië, interieurs, bloemen en figuurtjes, waaraan ik mocht constateren dat Caroline Weber een helderder kleur- gevinig heeft bereikt, dan haar toch zuivere werk van enige jaren geleden vertoonde. Een verrassing was mij de grafiek van Jacob Hillenius, die bij Sothmann in de kleine zaal exposeert. Hij vertoont voor namelijk sterk expressieve beeltenissen van jonge vrouwen en enkele bewogen landschappen. HUIB VAN VUGT, wiens debuut een jaar geleden bij Santee Landweer ook zo verrassend was, exposeert thans tot 30 november in de kunsthandel van Herman Krikhaar, oud-collega van hem bij de K.L.M. Van Vugt schildert royale stil levens, brokken interieur soms in zeer smalle formaten, zoals we die kennen van Bonnard en Vuillard. De eerstgenoemde en de Fauves stonden Van Vugt vermoedelijk bij zijn begin ten voorbeeld, zoals zij dat vele Franse schilders direct na hen deden. Van Vugt weet goed met pure kleuren van grote verscheidenheid te werken. Zijn factuur, de wijze waarop hij de verf neer zet is die van een pure schilder, beeldend kunstenaar, die in kleuren denkt. EN BIJ GALERIE ESPACE (Keizers gracht 548) hebben we weer te doen met de avant-garde, de avant-garde nu van vandaag. Deze maand exposeert daar An ton Heyboer zijn werk. Grotendeels zijn het tekeningen, druksels en werken, die ontstonden door afdrukken van door Hey boer uitgesneden vormen in vlak metaal en brokken geëtste platen, en door tekenen en schrijven. Er kwamen weer meer figu ratieve elementen in Heyboers werk, dat om toch moeilijk verklaarbare redenen weer ongemeen boeit. Het te exposeren aantal en de verzorging daarvan met kis- .tenhout dwongen tot een inrichten van deze expositie op een bij Espace nog niet toegepaste wijze. Het knappe arrangement is van de binnenhuisarchitect Benno Prem- sela. Voor het affiche gebruikte Heyboer zijn uit metaal gesneden letters en een vogel, drukelementen, die in verschillende van zijn hier geëxposeerde werken voor komen. Juist omdat de lettercombinaties, als woorden gevoegd, onleesbaar blijken zal men het affiche willen benaderen om op een zwarte strook te lezen waarvoor nu eigenlijk de aandacht gevraagd wordt. Een voor Heyboer typische vondst, dacht ik. I Gisteren (woensdag) was het zover, dat de bewoners van het Haagse Bezuiden- houtkwartier, die zich als abonnee hadden opgegeven van het centraal antennesys teem van P.T.T., voor het eerst t.v.-beel- den uit Duitsland, België en Nederland en fm-radiomuziek uit vijf landen konden ontvangen. Over het algemeen was men enthousiast over de kwaliteit van het Duitse beeld, dat haarscherp overkwam. Het Belgische beeld was iets minder van kwaliteit. De fm-radiomuziek was zeer goed. Wat de kijkers aangenaam aandeed, was het feit dat alle storingen nu van de beeldbuis zijn verdwenen. Radio-handelaren in de wijk hadden in hun showroom drie t.v.- toestellen opgesteld, waardoor voorbijgan gers in staat waren alle drie de program ma's tegelijk te zien. Met de uitgezonden programma's trof fen de kijkers het niet erg, want Duits land gaf het tweede deel van een „rechts zaak" en België bracht een toneelstuk, dat de Nederlandse t.v. al eens had gegeven. Het aantal storingsmeldingen bij de plaatselijke telefoondienst was zeer ge ring. Een aantal storingen was bovendien nog te wijten aan verkeerde manipulaties van de kijkers zélf. De Reina Prinsen Geerlings-prijs, de lit teraire prijs voor jonge auteurs beneden de leeftijd van 25 jaar, zal dit jaar niet worden toegekend. De jury, die bestond uit mevrouw Nel van Breevoort-Noordzij en de heren Jan Blokker, Dolf Verspoor, Karei Jonckhee- re en Paul de Wispelaere, is van mening dat géén van de 60 inzendingen, die zij aan proza, poëzie en toneelstukken uit Ne derland en België onder ogen kreeg, voor bekroning in aanmerking komt. AVRO-regisseur Fred Hagenaar en jour nalist Eric Peereboom vervulden met succes de ondankbare taak, een televisie documentaire te maken over het werk, dat de kleinste Europese gemeenschap, EURATOOM, verricht om de industrie en de bevolking van de zes landen in de toe komst van door kernsplitsing vrijgekomen energie te voorzien. Al waren zij genood zaakt het accent van hun programma op de mondelinge, informatie te leggen Eu- ratoom is tenslotte nog een fteeldarm on derwerp toch werd het een boeiend en leerzaam half uur, waarin een moei lijke materie tot leven kwam. Het grote team, dat werkte aan de vormgeving en inhoud van het eerste mag wat ons betreft met tevredenheid op dit programma terug kijken. Het was een uitzending, die door haar grote gevarieerd heid van beeld, muziek, zang en gespro ken woord bleef boeien. De Vlaamse gast vrouw Jo Leemans overwon door haar trefzekere optreden en haar gezellig ge keuvel met de gasten het bezwaar, dat wij ook steeds meer gaan voelen tegen de mode, steeds meer Belgen te enga geren voor t.v.-functies, die ook door land genoten verricht kunnen worden. Het mu zikale portret van componist Jack Bulter- man was wel het meest geslaagde deel van de show, zeker voor de wat oudere luisteraars, die al diens bekende schla gers van de dertiger jaren nog eens mochten horen. Ed. Hoornik maakte het regisseur Hans Keiler mogelijk in de serie „Litteraire ontmoetingen" een aflevering te wijden aan de dichter van de dood, Gerit Ach terberg, wiens teruggetrokken, weinig spectaculaire leven nu niet bepaald de .<•- ariö a „y?8 t DE TOLLENSPRIJS wordt eens per yijf jaar uitgereikt aan een of meer Neder landse schrijvers of dichters, die zich op litterair gebied bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De prijs is ingesteld door het Tollensfonds dat in 1851 werd opgericht door vereerders van de dichter Tollens, ter gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag. In de laatste vijfentwintig jaar werd de prijs achtereenvolgens toege kend aan Arthur van Schendel, Herman de Man, J. W. F. Werumeus Buning en mr. H. W. J- M. Keuls, Bertus Aafjes en Maria Dermoüt; daarvoor aan o.a. Lode- wijk van Deyssel, P. C. Boutens, Jac. van Looy, Willem Kloos en Louis Couperus. Het bestuur van het fonds, tevens jury, wordt gevormd door mevrouw H. L. T. de Beaufort, mevrouw C. H. van den Boo gaard-Klaver (Clare Lennart), Ben van Eysselsteijn, mej. K. H. R. de Josselin de Jong, M. B. B. Nijkerk, J. E. van der Pot, mr. C. W. Ritter, mevrouw J. M. van Walsum-Quispel en prof. mr. H. de la Fontaine Verwey. Advertentie Om verschillende redenen beveel ik een bezoek aan deze tentoonstelling van harte aan. Zijn werk komt onder het bo venlicht van het ate lier beter tot zijn recht en hij expo seert thans meer plastieken. Mogelijk /.al men door enige weemoed bevangen worden. Han Ra decker beschikt im mers over het atelier van zijn vader John Radecker, wiens ver scheiden de afslui ting markeerde van niet alleen een peri- cde in de ontwikke ling van de moderne Nederlandse kunst maar ook een be paalde epoche in het algemeen, die voor velen onzer veel be rekend heeft. Het is aovendien weer herfst en het Vondel park geeft er 't beste van, ook de tuin bij Radeckers atelier en het nabijgelegen kwekerijtje. laat over blijfsel van een ook eens landelijk Amster dam. Men geraakt misschien vervuld van „Ruiter met figuren". Han Radecker een lichte nostalgie om een verloren tijd, om een verloren paradijs misscnien. En iets van die nostalgie proeft men in Han Radeckers beeldjes. „Wassend Tij". In het Huis Van Looy te Haarlem zullen nieuwe leden van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel van 15 november tot 1 december exposeren onder de titel „Wassend Tij". Vrijdag 15 novem ber, 's avonds om 8 uur, zal de heer Jacq van Velsen de tentoonstelling openen. Bij aankopen is de rijkssubsidieregeling van kracht. Internationaal koorfestival. Het eer ste internationaal koorfestival onder au spiciën van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden wordt in 1965 omstreeks Hemelvaartsdag in 's-Hertogenbosch ge houden. Het festival zal een week duren. Voorzitter van het werkcomité is de heer A. Janmaat, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden en van het Koninklijk Nederlands Zangersver bond. Er is ook een commissie geformeerd die zich zal bezighouden met de muzikale aspecten van het festival. Voorzitter hier van is dr. Anthon van der Horst. Voorts maken er deel van uit Anton Krelage uit Haarlem en Jos Vranken uit Den Haag. HET ZOU ONRECHTVAARDIG zijn nu heel dat herfstbeeld op Radeckers werk te betrekken. Werk als het zijne markeert niet per se een einde. Altijd zal er wel een verlangen naar een Verloren tijd bestaan. Was dat ook al niet merkbaar aan de schilderijen van Johan Buning? Reikt een Han Radecker eigenlijk niet nog verder terug naar dat steeds in onze herinnering opdoemende verloren Arcadië? En wijst Radecker ook niet, gelijk zijn vriend Jan Peeters, op de eeuwig bestaande zoete en schone ontmoetingen in dit leven? Voor zijn vrienden is John Radeckers zoon nog steeds „Hannie". Daar is een volks-Am- sterdamse omgang met elkaar wel een ver klaring voor. Maar ook blijkt uit deze be naming een zekere vertedering om de po sitie, de nogal eenzame positie die Han Radecker inneemt, en om de ongemene liefheid van zijn werk. Eenzaam is Han Radeckers positie omdat hij als zoon van John) en uiteraard beïnvloed door deze, terecht kwam tussen tijdgenoten die an ders bepaald waren. Meegaan met bepaal de bewegingen zou hem een verraad aan wat goed was hebben kunnen betekenen. Minder behoeftig naar overrompelende vernieuwingen in de ontwikkeling heeft Han Radecker moeten rekenen op zichzelf, op wat hem werd meegegeven. Dat zal on der meer wel de voornaam „Hannie" ge weest zijn, maar deze benaming door de vrienden is ook het bewijs van de eigen heid, die in zijn werk naar buiten komt. Meer misschien dan John is Han bij de natuur te rade gegdan. Zijn paarden en het stiertje vertonen dat het duidelijkst. En in het beste is hij duidelijk anders, an ders dan John en ook anders dan andere beeldhouwers. Zijn goed, gespannen mo delleren ziet men in het hier grootste beeldje van een paard, dat we van bloed doorstroomd voelen. Herinnerend soms aan de schone zinnelijk gevormde vormen van het werk van zijn vader hebben Hans plastieken de gezonde zinnelijkheid, die in zijn onderwerpen zelf bestaat. Door zijn bescheidenheid, kenbaar ook in de bena dering van de dingen, doet Han Radecker iets vibreren, dat we niet zo vaak ont moeten. Bob Buys 'Advertentie Onder voorzitterschap van de dirigent Theo van der Bijl is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in het komend voor jaar de in februari j.l. op 60-jarige leeftijd overleden toonkunstenaar Jan Nieland te herdenken, niet alleen als pianist en orga nist, maar ook als componist van ongeveer 500 kerk- en orgelwerken. Het comité heeft aan de Gooise schilder Jaap Dooiewaard opdracht gegeven een portret te vervaardigen, dat in overleg met de burgemeester van Naarden in het stad huis zal worden aangeboden aan mevrouw Nieland, ter plaatsing in het Naardense Muzieklyceum. Zolang de weduwe van Jan Nieland in dit instituut dat door het echtpaar gesticht is leeft en werkt zal het schilderij in het lyceum blijven. Daarna zal het door het gemeentebestuur van Naarden aangeboden worden ter plaat sing in de burgerzaal van het stadhuis. Met Theo van der Bijl hebben in 't comité zitting genomen de heren Joh. Algra (secre taris), Willem Andriessen, Olivier Koop en Th. Dijkman. i De gemeente Leiden heeft een zelfportret H963) aangekocht van de schilder Kees Verwey. Het bevindt zich in de expositie ->n werk van de schilder bij kunsthandel I. L. de Boer te Amsterdam. „DE TIJGER" EN „DE TYPISTEN" De premières van „De Tijger" en „De pisten" van Murray Schisgal, die door n Nieuw Rotterdams Toneel om tech- sche redenen moesten worden uitgesteld, illen thans worden gegeven op maandag avond 18 november in schouwburg „De Lantaren" te Rotterdam. Ina Boudier-Bakker De kunstcommissie voor het voortgezet onderwijs deelt mede dat het tweede jeugdconcert in dit seizoen zal plaats heb ben op vrijdag 15 november a.s. in de gemeentelijke concertzaal, voor de jonge ren te kwart over vier en voor de ouderen te half acht. Er zal een zeer aantrekkelijk program ma ten gehore worden gebracht. Onder andere treedt de jeugdige violiste Emmy Verhey op als soliste in het vioolconcert van Mendelssohn. Verder worden werken uitgevoerd van Clarke, de Haarlemmer Jan Mul en van Saint-Saëns, namelijk de Danse Macabre. Het concert wordt ge geven door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam. Het is nog mogelijk dat via de school- abonnementen voor de resterende drie concerten abonnementen kunnen worden verkregen, zomede toegangsbewijzen voor het enkele concert. De omstreden zaterdagse televisieshow „This Was The Week That Was" ge woonlijk afgekort als „TWTWTW" zal eind december voortijdig uit de ether ver dwijnen. Volgens een mededeling van de B.B.C. heeft men hiertoe besloten omdat 1964 een verkiezingsjaar zal zijn. Hierdoor zal de politieke inhoud van dit satirische programma moeilijk te handhaven zijn. Daar men niet wil dat het programma verwatert heeft men nu de looptijd oorspronkelijk tot de lente bekort. De B.B.C. is van plan later met een soort gelijke show verder te gaan. Zoals bekend heeft „TWTWTW" gediend als voorbeeld voor het Nederlandse programma „Zo is het toevallig ook nog 's een keer", dat zaterdagavond voor het eerst op de beeld huis is verschenen en talrijke reacties heeft uitgelokt

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17