Misdaad in Stockholm Ijonge paren in oude woningen; hoop op flatj e verviosen Verloofden de dupe van Amsterdams nieuwe huisvestingsbeleid PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST DOE DE WAS KOUD (maar niet in Nederland) Amsterdams Allerlei Paalwoning te koop Parkeren: f 5.- per dag Veilig „dubbelen'' „Kijkdichte1' stad DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 19 mtmrwmrt Ons vervolgverhaal door N. Edward Werner (naar hel Zweeds) 'immfmm/t/mitmmmmftmmmmmmrmmimmmmmmfmmi Gevecht met arend Belediging van een hond in functie i Gunnar Dahl sloot zachtjes de voor deur van zijn flat op de derde ver dieping. Het was zes uur 's morgens en hij wilde de andere flatbewoners, die stellig nog sliepen, niet wakker maken. Overigens zouden er in deze vakantietijd, midden juli, niet véél huurders in het flatgebouw zijn. Maar in ieder geval was de Deen Millech, op de tweede verdieping, aanwezig, dat wist hij. Dahl was het gewend om vroeg op te staan. Hij maakte elke morgen een korte wandeling van een half uur on geveer, meestal in de richting van Gardet of 't noordelijk deel van Djur- garden. Na die morgenwandeling nam hij een douche en schoot zich, waar na hij genoot van zijn ontbijt, be staande uit toast, gebakken eieren met spek en enige koppen sterke koffie. Onder het genot van dit alles keek hij 't ochtendblad door. Hij beschouw de een en ander als een goede ma nier om een gewone werkdag te be ginnen. Hij liep de trap van het flatge bouw af, passeerde de deur van Er- ling Millechs flat en zag in het voor bijgaan een krant uit de brievenbus steken. Op straat gekomen, begon hij langs Karlavagen in de richting van Sturegatan te wandelen. Zelfs op dit vroege morgenuur was het al duidelijk dat het een warme dag zou worden. Hij vond het pret tig zijn benen te strekken, wetende dat hij de rest van de dag op kantoor zou moeten doorbrengen. Hij had zeer lange benen. Maar hij was geen slap pe, uit de kracht gegroeide figuur. In tegendeel, hij was zwaargebouwd in verhouding tot zijn lengte van ruim 1.85 m. Met zijn brede schouders, smalle heupen en soepele gang maak te hij de indruk van een goedgetrain- de atleet. Hij droeg een gestreept zij den sporthemd met korte mouwen, 'n bruine gabardine broek en een nylon sporthoedje. Hij voelde zich tevre den met zijn bestaan en glimlachte bij het zien van zijn spiegelbeeld in een winkelruit. Hoewel hij ouder leek dan dertig, was hij in werkelijkheid pas 28 jaar. Zijn gezicht had goede, fijnbesneden trekken en zijn ogen wa ren levendig en hadden een aantrek kelijke zachtgrijze kleur. Hij had het soort uiterlijk, dat zéér lang iets jeugdigs zou behouden. Het meisje, dat 's morgens kranten rondbracht, kwam op haar fiets aanrijden. Hij zag haar vaak op zijn morgenwandeling en maakte altijd een vriendelijke opmerking: ,,'n Mooie morgen hè?" riep hij haar toe, terwijl hij wuifde, toen ze langs reed. „Ja, heerlijk!" antwoordde het meisje en lachte al haar stralend witte tanden bloot. Dat Dahl in zo'n bijzonder goed hu meur was, werd veroorzaakt door het feit dat hij zich in zijn nieuwe baan steeds meer thuis begon te voe len. Sinds een maand werkte hi.i in zijn nieuwe functie bij Tone-Film. Zijn buurman Millech had hem deze baan bezorgd. Daar kwam nog bij. dat hij met een plezierig gevoel van spanning utzag naar de komst van Millechs dochter. Erling Millech was in de oorlog, enige maanden nadat de Duitsers De nemarken hadden bezet, in het flat gebouw, waar Dahl een flat had, ko men wonen. Millech was een uitvin der en flimtechnicus en hij had een verbetering in de produktie van kleu renfilms op zijn naam staan. Hij was over deze uitvinding in onderhande ling met film-industrieën in verschil lende landen en gedurende de afge lopen maanden hadden twee Ameri kaanse maatschappijen grote belang stelling getoond voor Zijn uitvinding. Dahl was nu in de buurt van het stadion gekomen en ontmoette daar, zoals gewoonlijk, „de dikke". Dit was een oudere heer, die ook altijd een vroege morgenwandeling maakte. Dahl en hij waren elkaar in de laat ste jaren herhaaldelijk op hun mati- neuze wandeling tegengekomen, maar als echte Zweden, die niet formeel aan elkaar waren voorgesteld, knik ten ze elkaar zelfs niet toe. De dikke man scheen niet veel baat te vinden bij de wandelsport, want hij scheen met het jaar dikker te worden. Waarschijnlijk werd zijn eetlust er door gestimuleerd en deed hij zich na de wandeling te goed aan een veel te copieus ontbijt.Moeizaam pas seerde de dikke man Dahl, die slechts een hand had hoeven uit te steken om even langs zijn vele onderkinnen te strijken. Dahl sloeg de weg langs de gas fabriek in en begon sneller te lopen. Na een poosje transpireerde hij be hoorlijk. Hij hield het verhoogde tem po vol tot hij de Koningin Christina- weg bereikte en begon dan langzamer huiswaarts te wandelen. Hij passeerde verschillende wetenschappelijke insti tuten, het Rode-Kruishospitaal en het Ooster-station. Toen hij tussen de bomen van Valhallavagen liep, keek hij even op zijn .horloge. Ja, hij was precies op tijd.Daar kwamen de meisjes al aan. Het waren drie jonge paardrijdsters, die bijna nooit hun vroege morgenrit oversloegen. Hij had hen gezien in regen en wind en bij felle kou. Het was een vrolijk stel meisjes; ze lachten hem in het voor bijgaan toe en één van hen draaide zich om en maakte een wuivend ge baartje in zijn richting. Ditmaal wa ren ze alle drie gekleed in beige jodh purs en dunne witte zijden bloesjes. Ze waren uitstekende amazones en de ritmische bewegingen van de paar den verhoogden hun charmes in niet geringe mate. Dahl vroeg zich af, wat ze van hém dachten. Toen hij thuiskwam, voelde hij zich in uitstekende conditie. Hij verlang de naar een douche en een behoorlijk ontbijt. Hij passeerde Millechs flat en wilde de trap naar zijn eigen étage opgaan, toen hij opeens stil bleef staan. Was Millechs voordeur niet in het slot gevallen? Had hij dat goéd gezien? Was dat ook al zo geweest, toen hij er, op weg naar beneden, langs gekomen was? De krant stak nog precies zo in de brievenbus, als hem eerder was opgevallen. Om ze ker te zijn duwde hij even tegen de deur van zijn vriend. Nee, hij had zich niet vergist, de deur was open. Hij duwde de deur verder open en keek naar binnen. „Erling!" riep hij. Het bleef doodstil. Er was alleen het vreedzame getik van een oude grootvadersklok te horen. Zou hij naar binnen gaan? Millech sliep 's morgens altijd lang, maar die niet-gesloten voordeur was toch wel iets merkwaar digs. Dahl st&ptenaar binnen en sloot zachtjes de deur achter zich. Automatisch bukte hij zich om de krant op te rapen, die bij het sluiten van de deur op de grond was geval len. De krant voelde enigszins voch tig aan, of kwam dat doordat hijzelf zo bezweet was? Hij keek even, zon der veel belangstelling, naar de voor pagina. Hij zag iets, dat op een kleurenfoto leek, maar in het halve licht kon hij niet goed onderscheiden, wat het voorstelde. Hij liep iets verder het halletje in en hield de krant in het daglicht, dat uit de zitkamer kwam. Maar dat was geen kleurenfoto! Hij staarde naar de krant. Dat was bloed! Hij nam de krant in zijn linkerhand en keek naar zijn rechterhand. De vin gers van die hand waren besmeurd met bloed. Hij bleef even doodstil staan en voelde zich verstijven. De oude klok tikte zijn vreedzame tik-tak, tik-tak. Verder was er in de flat geen ge luid te horen. Dahl nam de krant op nieuw in zijn rechterhand en zorgde ervoor dat het papier het bloed absor beerde. Daarna wandelde hij vastbe sloten de zitkamer binnen. Deze ka mer baadde in een zee van licht op dit uur van de morgen, wanneer de zon naar binnen scheen. Er. hing een vage sigarenlucht in het vertrek, wel ke nog aangenaam aandeed en niet helemaal verschaald was. Er was niemand aanwezig. Hij liep door naar de slaapkamer. Even aarzelde hij, voordat hij naar binnenging en klopte op de deur. Toen niemand antwoord de. betrad hij de kamer, die in duis ternis gehuld was. (Wordt vervolgd) (Van onze redacteur in Amsterdam) SINDS AMSTERDAM een nieuwe wethouder voor volks huisvesting heeft, wordt er bijzonder veel aandacht besteed aan de woonruimteverdeling. De resultaten zijn niet altijd voor alle woningzoekenden aangenaam. Het zijn nu met name de verloofden en jonggehuwden, die menen, dat zij de dupe zijn geworden van net beleid van de wethouder. Volgens de nieuwe richtlijnen komen zij niet meer in aan merking voor een nieuwbouwflatje in de tuinsteden, doch zullen zij moéten wachten op het vrijkomen van een twee kamerwoning in het oude deel van de stad. Er zijn duizenden verloofde paartjes, die al jaren ltd zijn van een woningbouw vereniging, waardoor zij zo'n laag rangnummer hebben dat zij mochten hopen op hun trouwdag onmiddellijk in een flat van de woningbouwvereniging te kunnen stappen. Dat kan nu niet meer. HET GROTE PROBLEEM, aldus de wet houder, vormen niet de .jonggehuwden, maar de gezinnen die onder vaak barre omstandigheden samenwonen op de voor- en achterwoninkjes van twee kamertjes in de trieste 19de-eeuwse woonpakhuizen. Deze gezinnen zullen bij de toewijzing van nieuwe woningen voorrang krijgen. De voor gezinnen met kinderen eigenlijk on geschikte oude huizen zullen langzamer hand beschikbaar komen voor de jongge huwden. Het is geen ideale regeling, want de jonge echtparen gaan over twee a drie jaar immers óók een probleem vormen als zij zelf kinderen hebben. Maar Amsterdam heeft evenals de an dere gemeenten in ons land nu eenmaal rekening te houden met de gevolgen van n woningbouwbeleid waardoor Nederland, het laatste land in Europa zal zijn, waar de woningnood zal zijn opgelost. In grote lijnen komt de nieuwe huisvestingspolitiek van Amsterdam hierop neer, dat de nieuw te bouwen woningen in de eerste plaats ten goede moeten komen aan gezinnen, die slecht wonen of die in huizen wonen wel ke moeten worden gesaneerd. ONDANKS de tienduizenden woningzoe kenden die in Amsterdam staan ingeschre ven, staan er huizen leeg. Op de Amstel- dijk staat het eerste vrijstaande huis, dat na de oorlog op Amsterdamse bodem is gebouwd; een wat merkwaardig gevorm de bungalow, die de naam kreeg van „paalwoning". Het huis telt drie a vier kamers. Het is onlangs op een verkoping gekocht door de bekende mdfkelaar in on roerende goederen in de hoofdstad de heer M. Caranza. Hij heeft er een kleine kwart miljoen gulden voor betaald en het huis onmiddellijk te koop aangeboden. Hat zal ons niet verbazen als de paalwoning binnenkort voor meer dan een kwart mil joen gulden een nieuwe bewoner krijgt. Het is namelijk niet meer mogelijk, in de hoofdstad een vrijstaand huis te bou wen en de kans een eigen huis te bemach tigen in een nieuw te bouwen wijk is even eens vrijwel uitgesloten. Voor de 60 ter- reintjes, die aan de zuidrand van de Tuin stad Buitenveldert waren gereserveerd voor de bouw van evenzoveel bungalow- tjes, meldden zich tweemaal zoveel gega digden als er plaatsen waren, ofschoon de huizen 100.000,- of meer kosten en er ONDANKS de pogingen van de overheid om het vervoer in de hoofd stad zoveel mogelijk door het open baar vervoerbedrijf te laten plaats vinden, blijkt de Amsterdammer er de voorkeur aan te gevèn zich per eigen vervoermiddel te verplaatsen. In de loop van 1962 steeg het aantal per sonenauto's in Amsterdam met 10.000 stuks. Aan het eind van het jaar, aldus het jaarverslag van het gemeentelijk bureau voor statistiek, waren er 75.000 personenauto's geregistreerd. Voorts rijden er in de hoofdstad nog 12.000 vrachtauto's, 427 autobussen en 16.000 scooters en motorfietsen, zodat er in het totaal ruim 103.000 motorvoertuigen zijn genoteerd. On getwijfeld is ook het aantal bromfiet sen belangrijk gestegen, doch dit is niet geregistreerd. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg gehad dat het aantal passagiers van bus en tram in 1962 met twee miljoen terug liep. jaarlijks een flink kapitaaltje aan erfpacht moet worden opgebracht.' Amsterdam is vol, zelfs ondanks de nog open plekken in de tuinsteden, want die zijn bestemd voor woningwetbouw. Het wachten is vooralsnog op de Bijlmermeer. LANGZAMERHAND groeièn in Amster dam de plannen voor parkeergarages. Over dé meeste plannen wordt het stilzwij gen bewaard, om te voorkomen dat de prijzen van de hiervoor af te brèken hui zén worden opgedreven. Die plannen zijn alle particulier initiatief en slechts een klein deel zal vermoedelijk gerealiseerd kunnen worden. De grootste moeilijkheid is namelijk, dat zo'n door particulieren geëxploiteerde autostalling rendabel moet zijn. Op dit moment rekent men op bouw kosten a 10.000.- per parkeerplaats, het geen betekent dat zo'n plaats per jaar ca. 1.200,- moet opbrengen. Per dag zal het parkeertarief dan ongeveer f 5.- gaan be dragen en dat schrikt de automobilist af. 16. „O tempora, o sores, zo mijmer ik in navolging van de Ouden," prevelde Joris Goedbloed, terwijl hij nog wat ongelovig naar hët zojuist door hem herwon nen bankbiljet keek. „Voorheen bestond zelfs onder boevenpak en dieventuig een zeker fatsoen, maar daar hoeft men tegenwoordig niet meer om te komen. Men brak in, men rolde zakken, maar op een eerlijke ma nier, terwijl tegenwoordig geen middel geschuwd wordt! Welke zichzelf respecterende vakman zou zich willen bedienen van een vieze rioolkwabbel die een arm door een rooster kan steken. Hier verbleekte de denker plotseling; een nieuwe ge dachte had hem pijnlijk getroffen. „Welke vakman?" riep hij. „Ik natuurlijkEn hij bestormde zijn trap om buiten te komen. Hij was al te laat; toen hij zag dat Panda en de Blub uit het gezicht verdwenen wa ren, maakte een diepe troosteloosheid zich van hem meester. „Ik vrees", mompelde hij, „dat de naderen de ouderdom me parten speelt. Hoe kan het zijn dat ik, ik Joris Goedbloed, niet onmiddellijk inzag hoe 'n grenzeloos werkterrein zich opent voor de ondernemer, die zich door een amoebale rioolkwabbel terzijde doet staan? Aimij! Ten koste van alles moet ik het vies gedrocht terugvinden!" Amfibische toeristen, sportvissers, strandexploitanten en pretparkonder nemers zullen hun vingers aflikken bij het vernemen van de veelzijdige capaciteiten van dit nieuwe voer tuigje, de Terra-Gator, dat op het land evenzeer in zijn element is als in het water en zich bovendien noch door mul zand, noch door modder, moeras, sneeuw of rotsen laat tegen houden. Dit is hoofdzakelijk te dan ken aan de dubbele aandrijving op de onafhankelijk geveerde voor- en achterassen en aan de speciale ban den waarmee het voertuig is uitge rust. Het geval heeft een onbreek bare glasfiber carrosserie en kan twee volwassenen bergen. Voorlopig heeft het Amerikaanse leger het alleenvertoningsrecht van de Terra-Gator. Léon Morin uit het dorpje Dèmnandol in de Franse Alpen is niet alleen een goede schaapherder maar ook een kranig vechter. Toen hij een dezer dagen met zijn kudde op een bergwei was, schoot een arend naar beneden en greep een lam metje. Morin snelde te hulp en begon de arend met zijn stok te bewerken. Het beest gaf zijn prooi niet prijs en vocht terug met zijn vleugels en bek. Morin stelde ten slotte de vogel buiten gevecht en redde het lammetje Men blijft dus voorzichtig aan doen in Amsterdam. Het gevolg zal zijn dat de hoofdstad, waar de parkeernood het grootst is, met de bouw van parkeergara ges pas achter Rotterdam en Den Haag aankomt. WIJ HEBÉEN er onlangs op gewezen dat het „dubbelparkeren" op de Amster damse grachten niet is te vangen onder een wetsartikel of verordening. In feite is dat ook zo: de politie staat machteloos tegenover dit insluiten van andere gepar keerde auto's. Er is pas sprake van een strafbaar feit namelijk het belemmeren van het verkeèr als de eigenaar van zo'n ingesloten wagen wil wegrijden. Als op dat tijdstip een agent verschijnt, loopt de dubbelparkeerder de kans een bekeu ring te krijgen. Het is een zeer geringe kans. Maar er is meer: als de ruimte tussen een dubbel geparkeerde auto en de trottoirband ter rechterzijde minder be draagt dan 2.50 meter, neemt de politie aan dat ook in dit geval het verkeer wordt belemmerd en een bekeuring op zijn plaats is. Tenslotte is er nog een derde mogelijkheid om het met de politie aan de stok tê kfijgen. Als naast de dubbel geparkeerde auto een vrachtwagen stopt om de goederen te laden en te lossen wordt door de politie niet deze vrachtauto als hindernis voör het doorgaande verkeer beschouwd, doch de zich van niets bewust zijnde dubbelparkeerder. Deze kan dus een bonnetje krijgen, hoewel ook dit slechts bij hoge uitzondering gebeurt. De parkeer- Scotland Yard heeft nu enkele foto's vrijgegeven van Julie Molley, de 24- jarige tandartsassistente van Ita liaanse afkomst, wier ontzielde lichaam enkele dagen geleden ge vonden is op een hemelbed in een kamer van een buitenhuis nabij Taplow in Buckinghamshire. Naast haar lichaam vond men een leeg flesje dat een sterk slaapmiddel be vat had, twee zakagenda's met namen van tientallen prominente figuren uit de Londense „dolce vita"-kringen, alsmede vele honderden foto's waarop Julie Molley in compromitterende situaties met allerlei mannen stond afgebeeld. De politie, overtuigd met een uitgebreid „fotochantage-com- plot" te doen te hebben, is met man en macht op zoek naar de leiders van de bende, die zich voor deze praktijken van het meisje Molley bediend zou hebben. Totnöatoe zijn echter geen arrestaties verricht. Op de foto: Julie Molley voor een sport wagen, die vermoedelijk aan een van haar rijke „weldoeners" toebehoorde. der kan dus kiezen tussen twee kwaden: domweg ergens het parkeerverbod over treden met de vrijwel zekere kans op een bekeuring, of dubbelparkeren op de grach ten met een kans van één op de zoveel honderd om een bon te krijgen. Uit de gemeentelijke statistieken blijkt dat er eind 1962 in Amsterdam ruim 129.000 televisietoestellen waren. Dit bete kent dat 48 percent van alle Amsterdamse woningen van zo'n kijkapparaat is voor zien, Telefoonaansluitingen vindt men in 131.000 Amsterdamse woningen en kanto ren een toeneming van 73 percent in tien jaar. De Amsterdammers hebben in 1962 ruim 177 miljoen maal met elkaar gesproken en 41 miljoen interlocale ge sprekken gevoerd. Schiphol bleek ook in 1962 de grootste bezienswaardigheid van Amsterdam. Er kwamen 1.374.107 bezoekers. Artis kreeg 581.950 kijkers, het Rijksmuseum 580.839 en het Stedelijk Museum 294.654. Via de vermakelijkheidsbelasting is 5.6 miljoen in de gemeentelijke kas gevloeid. Er werden 15 miljoen toegangskaarten voor openbare vermakelijkheden verkocht. De bioscopen ontvingen circa 11,6 mil joen en voor sportwedstrijden werd totaal 3,3 miljoen aan toegangsgelden betaald. De politierechter in Kingston, Engeland, heeft dezer dagen een moeilijk probleem onder ogen moeten zien. Voor hem ver scheen de 17-jarige Brian Lynn, wegens „belediging van een ambtenaar in functie". Bryan verklaarde dat hij op handen en voeten „teruggeblaft" had tegen een poli tiehond. De begeleider van de hond, een agent van politie, had toen proces-verbaal Opgemaakt. De rechter verklaarde na het horen van de verdachte en de getuige, dat hij over zijn oordeel nog een nachtje slapen móest. Advertentie Onder deze kop gaf een landelijk dagblad een interessant bericht over een nieuw was middel. Het nieuws komt als zo vaak uit Amerika. Lever Bros, een zusteronder neming van de Sunlight-fabrieken. heeft daar een speciaal koud-water-wasmiddel ontwik keld. Dit feit is tekenend voor de wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. De Nederlandse huisvrouw doet dat niet, want haar wasmiddel wast en bleekt tegelijker tijd. En die bleekwerking komt vooral tot haar recht .bij hogere temperaturen. Hoe warm het sop moet zijn Eigen ervaring leert iedere vrouw, met welke temperatuur juist héér was het meest is gediend. De een moet de was koken om het goed werkelijk wit te krijgen, de ander gebruikt bijv. heet water uit boiler of geyser en een derde doet het nóg weer anders. Al die verschillen in wasmethode en temperatuur stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet onder uiteenlopende omstandigheden bij temperaturen van goed warm tot kokend heet zijn volledige waswerking ontwikkelen. Er is in Nederland een produkt dat deze voorwaarden bijzonder goed vervult.... OMO. De Sunlight-fabrieken hebben OMO alles gegeven wat nodig is, om bij elke wasmethode aan de hoogste eisen te voldoen Die veelzijdigheid van OMO garandeert iedere huisvrouw een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19