Streekvervoer ontwricht gedurende 48 uur Kwart miljoen reizigers gedupeerd Personeel eist één CAO voor allen NZHVM- en NACO-diensten in Noord-Holland uitgevallen HET WEER Minister Andriessen wil een soepel prijsbeleid Maarse Kroon staakt niet Regels wet handhaven Het verkeer in Veisen in verleden en toekomst Het Engelse „De Bilt" voorspelt het weer een maand vooruit Nieuwe regering in Marokko IJmuidense sluizen hoeken schutrecord Het woord is aan In de krant van heden: Begrijpelijk 'efore you vuy. SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Zonnige perioden IJmond „Niet voorzien Stakers Geruchten HOOFDWEGEN VELSEN-NOORD Verlaat mr. Stikker spoedig de NAVO? 49e JAARGANG NUMMER 10 308e JAARGANG No 261 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Wilde busstaking in vrijwel het gehele land Sinds vanmorgen vroeg ligt in vrijwel het gehele land het busvervoer stil. Dit als gevolg van het besluit dat ruim vijftienhonderd buschauffeurs van de streek- vervoerondernemingen vannacht in Utrecht namen om voor 48 uur in staking te gaan. De chauffeurs kregen van een actiecomité, dat zich heeft gevormd uit de werkers van de Westlandse Stoomtramweg Maatschappij te Den Haag van nacht om half vier het parool van posten bij de garages. De vier vakbonden hebben zich van de acties gedistantieerd. De voornaamste grief van de stakers is dat zij hetzelfde loon willen verdienen als het personeel van de gemeentelijke vervoerbedrijven. Gelijke lonen in een C.A.O. Er komen toonverschillen voor van veertig gulden per week. De staking zal worden voortgezet als aan de eisen niet wordt tegemoet gekomen. Naar schatting ruim een kwart miljoen reizigers was door de actie van vandaag van vervoer verstoken. Dit aantal zal naar verwachting oplopen naarmate aan 't stakingsparool in de loop van de dag meer bekendheid is gegeven. De vier vakbonden hebben vanmorgen in een gezamenlijke verklaring gezegd dat zij het bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid over de vernieuwing van de vervoers-CAO per 1 april 1964 zullen aanvaarden. Daarbij zal aandacht worden besteed aan het beloningsverschil. De vier vakbonden hebben verklaard dat de loonverschillen niet volledig wor den gerechtvaardigd op basis van verschil in werkomstandigheden. Met het bereikte loonakkoord in de Stichting van de Arbeid als uitgangspunt willen de bonden bij de komende onderhandelingen echter pogen het verschil in beloning zoveel mogelijk te overbruggen. De woordvoerders van de ze bonden toonden zich vanmorgen ver rast over de actie. Hoewel zij nog geen gezamenlijke verklaring hebben afgelegd zijn de plannen van de chauffeurs wel heilloos genoemd. De nachtvergadering die aan de sta king onder het buspersoneel voorafging, was er een van grote bewogenheid maar ook van grote ordelijkheid. Men verweet met circulaires en uitspraken van de er kende vakbonden in de hand, deze vak bonden te weinig aandacht te hebben be steed aan het probleem van achterstelling. Deze weigering van de vakbonden was er de oorzaak van dat de chauffeurs zelf zo'n nachtelijke vergadering organiseer den. Men heeft daarin recht gedaan aan de vakbonden door het voorlezen van de circulaire die deze bonden hadden opge steld en waarin ongeorganiseerde acties en ongeorganiseerde vergaderingen ten scherpste werden afgekeurd- Het antwoord van de honderden bus chauffeurs uit alle delen van het land was vannacht: wij zullen onze eigen boonties doppen, wij willen niets meer met de vabonden te maken hebben. We gaan een eigen bond oprichten en we leggen de zaak 48 uur plat. De chauffeurs die zelfs vanuit het verre noorden en zuiden na hun late diénst nog naar Utrecht waren gekomen reden terug naar hun standplaats om het stakingsparool aan hun 11.000 col lega's door te geven. Niet allen kwamen op tijd en dat is er de oorzaak van zo meent het actiecomité, dat chauffeurs die vroege dienst hadden, uitreden, omdat zij van de besluiten nog niet op de hoogte waren. De chef van de afdeling vervoerscoördi- natie van de Nederlandse Spoorwegen drs. G. de Pasman, die tevens verantwoorde lijk is voor het contact met de talrijke busdochterondernemingen waarin de N.S. financieel is geïnteresseerd (onder meer de Haarlemse N.Z.H.) zei ons vanmor gen desgevraagd dat men reeds geruime tijd op de hoogte was van de ontevreden heid bij een groot deel van het streek- vervoerspersoneel over de achterstelling bij het gemeentelijk vervoerspersoneel. De autobusondernemingen van de Neder landse Spoorwegen hebben samen met de particuliere autobusdienstondernemingen voor het personeel een uniforme collec- tieve arbeidsovereenkomst. Deze werd in 1962 aanzienlijk verbeterd en in april 1963 werden wederom verbeteringen aange bracht. Het komende ja,ar zal men weer rond de tafel gaan zitten om te trachten aan de verlangens van het personeel te gemoet te komen. Swift: Wij hebben genoeg godsdienst om elkander te haten, te weinig om elkan der lief te hebben. Weerrapporten 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 15 In de Vishal en op zee4 Topsy -4 Uit stad en omgeving .4, 7, 9, 13 Kennemer Kruimels9 Verkeer in Veisen 13 Kunst 17 Radio en t.v17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De heer Pasman acht het begrijpelijk, dat de streekvervoerschauffeurs zich ach tergesteld voelen. Maar een gemeente, zo zei hij, is niet gebonden aan een C.A.O. en kan zijn eigen salarisschalen bepalen. Deze schalen wijken inderdaad aanzienlijk af van die welke voor de andere busonder nemingen gelden. De Nederlandse Spoorwegen heeft ten gevolge van de staking extra drukte ge had op de lijn Enkhuizen-Amsterdam en de lijn Apeldoorn. Op de andere lijnen was de drukte niet opvallend. Wie het wel druk hadden waren de taxi chauffeurs die vanochtend reeds vroeg de wat meer kapitaalkrachtige reizigers, die bij de verlaten bushaltes aankwamen, op pikten. Maar zij die zich de luxe van een taxi niet konden permitteren, probeerden te liften. Dat bood in de vroege morgen uren weinig soelaas, maar nadat men het nieuws over de staking voor de nieuws dienst had géhoord, toonden ook de auto mobilisten begrip en namen vele lifters op. Bedrijven die tevergeefs op hun werk nemers zatén te wachten, dirigeerden charterbussen, bestelauto's en zelfs vracht wagens naar de bushaltes om het perso- Een enkele bus zocht zich vanmor gen een weg door de stad. Passa giers werden echter teleurgesteld, omdat deze bussen het opschrift „geen dienst" voerden. Een van deze bussen, bestuurd door een controleur passeert een groep stakers bij het hoofdgebouw van de NZH aan de Leidsevaart in Haarlem. neel op te halen. Er was een grote drukte op de talrijke busstations waar geen bus sen, maar wel auto's af en aan reden. Voor de directie van de Westlandse Stoomtramweg Maa-schappij (W.S.M.) te Den Haag is de staking vanmorgen als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Ze noemthet een tragische zaak, omdat de actiecomités van buschauffeurs zich met hun eisen tot de vakorganisaties hebben gewend en niet tot de directies. Bij Mid- delharnis is vanmorgen de veerboot slechts eenmaal naar Hellevoetsluis gevaren voor het vervoer van een zieke. De burgemees ter van Middelharnis heeft een onderhoud gehad met de stakende bemanningen van de veerboten en er op gewezen dat het be drijfsleven op Flakkee lam ligt. Een aan tal maatschappijen houdt de dienst op gang door monteurs en controleurs op de bussen te zetten. Dit is onder anderen het geval bij de Rotterdamse Tramweg Maat schappij. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op het „prijzenfront" moet het rustig zijn tot 1 januari Op en direct na 1 janua ri kan er als gevolg van de toonbeweging een zekere aanpassing zijn. daarna moet het voor de rest van 1964 weer rustig zijn. Aldus de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, gisteren op een persconferentie die na afloop van een bespreking met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, van de huishoudraad en van het consumenten-contactorgaan ge houden werd. Minister Andriessen ziet de toonbe weging in twee delen, de eerste vijf per cent beschouwt hij als aanpassing. Deze zal in het algemeen ook tot prijscónse- quenties kunnen leiden, afhankelijk van de loonkostenstijging. De minister wil in dit opzicht soepelheid betrachten. Hij wil zich wel redelijk soepel opstellen tegenover die bedrijfstakken of ondernemingen die door de toonbeweging m moeilijkheden zouden komen. De minister stelde met nadruk dat het tot 1 januari rustig moet zijn, en na zeke re prijsaanpassingen op en direct na de eerste januari moet het weer rustig zijn. Op de bespreking heeft minister Andries sen allereerst zijn globale zienswijze op het stuk van de prijzen in het licht ge steld, daarna hebben verscheidenen der vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van de consumenten hun standpunt verklaard. De minister heeft er de aandacht op gevestigd dat het wel ongelukkig is dat vrij sterke stijgingen van prijzen van grondstoffen, van vrachtenmarkten e.d. thans juist door gaan werken in de prij zen o.a. van landbouwprodukten. Dat geeft enige onrust. De heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, merkte op dat men nu probeert de lasten, die de toonbeweging geeft, te verdelen. De heer De Koster zei dat men nu niet plotseling achter het prijsbe leid een streep kan gaan zetten, te meer niet omdat er loonbeleid is. „Wij aanvaar den dat". De heer De Koster vestigde er de aan dacht op dat men met elkaar streeft en moet streven naar zo hoog mogelijke wel vaart in Nederland. ,,Onze verantwoor delijkheid daarvoor houdt dan ook niet op hij 1964". De investeringen zullen niet mo gen stagneren wanneer verder vooruit wordt gezien, want daar moet mede onze welvaart van komen. In verband met on ze welvaart kunnen de marges niet we zenlijk dalen. We moeten het oog houden op de werkgelegenheid in de periode van 1968 tot 1930. (Van een onzer verslaggevers) De 48-uurs-staking van buschauffeurs bij de N.Z.H.V.M. en de N.A.C.O. is de Haar- lemmers vanmorgen rauw op de maag gevallen. De staking zaaide verwarring onder de forensen en stagneerde tijdelijk het verkeer tussen de woon- en werkplaat sen. De politie heeft zich in Haarlem be perkt tot het bewaken van de terreinen van de N.ZH. aan de Leidsevaart en het Soendaplein. In de loop van morgen toen de situatie enigermate overzichtelijk werd omdat het aanbod van passagiers ver minderde is er tussen het gemeente bestuur van Haarlem en de territoriaal bevelhebber overleg geweest om de moge lijkheden van militair vervoer te onder zoeken. Uiteindelijk is men tot de con clusie gekomen, dat het inzetten van mi litaire auto's op de normale buslijnen niet mogelijk en wenselijk is. Heeft de N.Z.H. in Haarlem moeten im proviseren waar het de voorlichting van het publiek betreft over het uitvallen van busdiensten, in IJmuiden en Veisen heeft de politie het publiek gewaarschuwd. Na een enkele stagnatie, die overigens vlot door bereidwillige automobilisten werd weggewerkt, kwamen er na verloop van tijd steeds minder mensen naar de bus haltes. Het omvangrijke pendelverkeer van het Hoogovenbedrijf van en naar Noord-Hol land heeft geen enkele hinder ondervon den van de staking, omdat er bij parti culiere busondernemingen niet wordt ge staakt. Dat verklaart ook het feit dat de bussen van Maarsse en Kroon in Haarlem en omgeving en tevens de bussen van de Enhabo in de Zaanstreek nog rijden, ter wijl dé diensten van de NACÖ „plat" lig gen. De N Z H. was al evenmin goed voorbe reid op deze staking, men heeft het mis schien wel wat te optimistisch gezien en niet verwacht, dat men tijdens een nach telijke vergadering in Utrecht met vrijwel algemene stemmen tot staking zou be sluiten. De chauffeurs hebben overigens geen of heel weinig moeite gehad om hun colle ga's ér toe te bewegen het werk neer te leggen. In Haarlem was er niemand, die er op stond door te werken en in Leiden was er één chauffeur, die het met zijn col lega's te kwaad kreeg, omdat hij wilde werken. Het haltestation aan de Tempeliersstraat zat vanmorgen om zeven uur al stampvol met gestrande passagiers, die géén kans zagen op tijd op hun werk te komen. Naar schatting zijn alleen in Haarlem al hon derdduizend mensen, die normaal de bus WIJK AAN ZEE BEVERWIJK-WEST DOORSNEDE A-A WESTERHOUT UITBREIDINGSPLAN BREEDBAND WESTERHOUT SPOOR CENTRUM BEVERWUK SPORTVELDENCOMPLEX EMPLACEM GILDEN HOOGOVENS BEBOUWING In de loop der jaren is de verkeers situatie in en bij Veisen als gevolg van de enorme uitbreiding van de industrie in het lJmond-gebied, maar ook door de sterke toeneming van het toeristisch verkeer een steeds moeilijker op te lossen pro bleem geworden. De wassende stroom van gemotoriseerde weggebruikers wringt zich met de lag lastiger door de bestaande verkeersaders. Een nieuw wegenstramien dat aan de eisen van deze tijd beantwoordt is een dringende noodzaak. Boven staande tekening laat zien hoe de wegenbouwdeskundigen zich het toe komstige wegennet bij Veisen en Beverwijk voorstellen. Hoe de ver andering van het Velsense verkeers beeld zich,in de afgelopen jaren heeft vóltrokken en hoe het in de toekomst zal worden kunt u lezen op pagina 13. VELEER - TUNNEL Het Britse ministerie v$n Luchtvaart zal binnenkort beginnen met het een maand vooruit verstrekken van weersverwachtin gen langs de Britse nust. Het meteorolo gisch instituut heeft reeds gedurende acht jaar dergelijke verwachtingen samenge Steld, die echter niet gepubliceerd werden, Gebleken is, dat tweederde van de ver wachtingen vrijwel of tamelijk juist wa ren. Minder dan tien percent was geheel fout. nemen, gedwongen zich te bedienen van fiets, brommer of auto. Hoewel het gerucht zich als een lopend vuurtje heeft verspreid is een actie van de politie om met inschakeling van radio wagens het publiek op de hoogte te stel len achterwege gebleven, ook zijn geen opschriften „staking" bij de belangrijkste halten geplaatst. De N.Z.H. heeft zelf maar moeten zien hoe zij het de mensen duidelijk kon maker), dat. er op elf stads- lijnen en de buitenlijnen niet gereden werd, controleurs zijn de halten langsge- reden. In de uren, waarop duizenden fo rensen via Haarlem naar Amsterdam stro men, zijn de controleurs achter het stuur gaan zitten om een noodlijn te onderhou den tussen Zandvoort en station Heemste- de-Aerdenhout. Het hogere personeel, en het administratieve personeel van de N.Z.H.V.M. staken niet, net zo min als het technisch personeel. Bij de staking zijn in Haarlem ongeveer zeshonderd chauffeurs betrokken en onge veer 15Ó controleurs, die zich met de ac tie solidair verklaard hebben. Aangezien het met deze bezetting totaal onmogelijk is ook maar iets te onderhouden, dat op een dienst lijkt, heeft de directie van de N.Z.H. besloten voor de duur van de sta king de lijndiensten te laten voor wat zij zijn. De chauffeurs van de N.Z.H. zeggen nadrukkelijk tegen een ieder, die het ho ren wil, dat zij niet staken omdat zij iets zouden hebben tegen het bedrijf, maar om dat zij willen dat de vakbondsbestuurders „die maar sigaren roken en champagne drinken met de grote bazen" duidelijk weten, dat de chauffeursf niet van plan zijn zich notg langer een afwijzen van de looneisen te laten welgevallen. RABAT (AP) Koning Hassan van Marokko heeft een nieuw kabinet benoemd waarvan Mohammed Bahmini de leiding heeft gekregen. Achmed Reda Guedira werd tot minis ter van Buitenlandse Zaken benoemd. Hij zal de Marokkaanse delegatie leiden die naar de Afrikaanse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken gaat, die vijtien november in Addis Abeba gehouden wordt. De conferentie komt bij een om te spreken over 't Algerijns-Marok kaanse grensgeschil. Het kabinet telt der tien ministers. PARIJS (Reuter-AFP) Mr. D. U. Stikker heeft er woensdag op gezinspeeld, dat hij misschien spoedig zal aftreden als secreatris-generaal van de NAVO. Tegen leden van een groep vooraanstaande Ame rikaanse zakenlieden zei hij, dat zijn ge zondheid hem niet toestond voor onbe paalde tijd zijn functie te blijven uitoefe nen. Als zijn eventuele opvolger wordt vaak de Noorse minister van Buitenlandse Za ken dr. Halvard Lange genoemd. Nadat de loodsdienst te IJmuiden we gens het slechte weer langdurig was ge staakt heerste er in de IJmuidense slui zen woensdag eeh abnormale drukte van in- en uitvarende schepen. Gisteren pas seerden meer dan honderd schepen, het hoogste aantal in het bestaan van de IJ muidense sluizen. V t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1