Tweede Kamer wenst geen wijziging in gratiebeleid J POLLE, PELLI EN PINGO V HENSEN NAAIMACHINES AGE Kort en bondig1 Critiek op de slechte toestand van gevangenissen en as iels A Leegstaande astma- afdeling kost 800 per dag Verzending van zeepost DOEPIE EN DE YVONDERKEUKEN Supermarkt in RAI heeft het erg druk Drs. Brautigam kant zich tegen pendel Amersfoortse explosie eist drie gewonden Drie doden in het verkeer Burgemeester stuurt raadslid zaal uit In beroep hogere straffen voor belastingfraude Moeilijkheden door verhoging incasso- recht kwitanties „Stedelijk explosies'' eisen waakzaamheid Enkele buien DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 2 Ct£&d &Ï- êrC- - - - - Mariniers gaan ambassade in Washington bewaken Haarlem V eheri'lJ muiden Beverwijk (J- O Ridder Gregorius exit Schade aan tuinbouw bij Vlaardingen door giftige dampen nylon-peks Natuurlijk ss e AUTO UN ION GOOD DKW Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-40, 1 Tel. 0 2500 -51301 BLOEMENDAAL Een 'detachement Nederlandse mari niers zal worden belast met de bewaking van het nieuwe Nederlandse ambassade gebouw in Washington. Het detachement zal uit zes of zeven man bestaan. Een sergeant of korporaal zal er het bevel over voeren. Het is voor eerst, dat mariniers een ambassadegebouw gaan bewaken. Ge woonlijk bestaat het bewakingspersoneel van ambassades en legaties uit burger personeel. Het gebouw van de gecombineerde Ne derlandse vertegenwoordiging bij de Noordatlantische Raad en bij de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en ontwikkeling in Parijs wordt bewaakt door de koninklijke marechaussee. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gisteren bij de begrotingsbehandeling van Justitie vrij uitvoerig bezig gehouden met het gra tiebeleid inzake de oorlogsmisdadigers. De heer Berkhouwer (V.V.D.) achtte het nauwelijks voorstelbaar dat aan de laatste vier in Breda gevangen gehouden oorlogs misdadigers, Kotalla, Aus der Fünten, La- ges en Fischer, nog gratie wordt verleend. „Deze vier zijn tot zulke onpeilbare diep ten van onmenselijkheid gezonken dat gratie ondenkbaar is," zei hij. Mr. Meulink (A.R.) en mr. Van Doorn (K.V.P.) wen sten voortzetting van het oude beleid. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) wenste dat ook, maar drong er bij de minister op aan, dat als hij zijn beleid wijzigt, dit niet „in de stilte van de ministeriële werkkamer" zal gebeuren. Jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen (C.H.) vond dat de gratiekwestie niet aan de Kamer vooraf ter beoordeling staat. Ook de kwestie van de spijtoptanten is gisteren in de Kamer weer besproken. De Advertentie ALLE MERKEN - RUIME KEUZE Grote Houtstraat 181 N G E L Haarlem - Telefoon 14444 c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Ne derlandse Comedie met „Dans van de rei ger" van Hugo Claus Regie: Ton Lutz. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk m.m.v. het N.Ph.O.; Kees Bornewasser, orgel; Sophia van Santé, mezzo-sopraan en Max van Egmond, bari ton. Vrijdag 16.15 en 19.30 u.: Jeugdcon- cert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adams (Kunstcommissie VGLO). BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14 en 19.30 u. en van vrijdag af alleen 19.30 u.: „Gejaagd door de wind", 14 j. Van vrijdag af 14, 15 en 16 u.: „Het statiebezoek van het konink lijk paar en prinses Beatrix aan Perzië en Thailand", a.l. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: ..Gordon de zwarte piraat", 14 j. Van vrij dag af 19 en 21.15 u.: „Cleopatra, de Venus van het Oosten", 14 j. Lldo, vandaag 14. >9 en 21.15 u.: „Her cules contra Dracula" 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Geheim agent O.S.S. 117", 18 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Duel" 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De prijs van het verraad", 18 j. Minerva, vandaag 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Van vrijdag af 20.15 u.: „De vergeten medeminnaar", 14 j. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „International hotel". 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Fernandel rooit het wel" a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het mysterie van de vliegende schotels", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 39 en 21.15 u.: „Tha- rus, zoon van Atilla", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Spaar de spotvogels", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Léon Morin, prêtre", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Kat op een heet zinken dak". 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62! Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet Tentoonstelling van et sen van Rembrandt. Vishai: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zondag van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van werken van mevrouw M. HofkerRueter. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 30 november, 's Za terdags en zondags van 10-18 en 20-21 uur Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Beethoven. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Eerste etage: Tentoonstelling van tekeningen en schil derijen van de Haarlemse schildersvereni- ging „De Acht". Tot en met 30 novem ber. Tweede etage: Tentoonstelling .100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammo foonplatenconcert van 20-22.30 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: In no vember olieverfschilderijen van Hans Mulder. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 uur Teylers Museum (Spaarne 16) Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede, tentoon stelling van historische stoommachines, maquette over Nederland en overzicht watersnoodramp 1953 Dagelijks geopend van 10-16 uur en zondag van 9-16 uur. Huize Bloemenheuvel: tentoonstelling van aquarellen van G. J. de Geus. Dage lijks geopend van 1017 u. en 's zondags van 14—17 u Tot en met 17 november. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Tentoonstelling van kunstwerken van Frans Verpoorten, Hannes Postma, Kees Okx en A. van Mourik-Pohl. Geopend maandag van 13-18 u. en dinsdag t/m zaterdag van 9-18 u. Tot en met 5 dec. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde" door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend van 20 uur af, cabaret van 21-23.15 uur. Waag-Taveerne, iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u.: „Wiedewagen" met Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 8 november). DONDERDAG 14 NOVEMBER City, 20 u.: „Duistere driften". Stadsschouwburg, 20 u.: „The quiet man" Vergaderzaal, Abelenstraat, 19.30 uur: Ouderavond muziekschool Velser Gemeen schap. Café Kraak, Marktplein, 19.30 u.: Start speurrit „De Rijmonders". Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 20 u.: Bijeenkomst Tuinbouwstudieclub Sant poort. Stadhuis „Scheybeeck", Beverwijk, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: „Een avond met Wim Sonneveld" voor stichting „Abonnementsvoorstellingen". Gem. openbare en R.K. leeszaal, middag en avond gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16-30 uur. VRIJDAG 15 NOVEMBER City, 20 u.: „Taras Bulba". Stadsschouwburg, 20 u.: „Oproer in het verre Oosten". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Concert met cabaret IJmuider Har monie. Cultureel Centrum, 20 u.: Gespreksavond Politiek Jongeren Contact Velsen Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei": 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 19 tot 21 uur. R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. DONDERDAG 14 NOVEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 30 u.: „Gejaagd door de wind". (Eén voorstelling). VRIJDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jer ry als preutse professor". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ontsnap ping onder spervuur". W.B. Theater, 20 u.' „De hel van Tara wa". meeste sprekers vonden het jammer dat de minister hierover nog geen standpunt heeft bepaald. Mr. Meulink waarschuwde ertegen, te denken dat het vraagstuk na het herstel van diplomatieke contacten met Indonesië van de baan zou zijn. In 1936 zijn er nog 337 nieuwe verzoeken om toelating in gediend. Gevangenissen Over de slechte toestand van de gevan genissen heet minister Scholten heel wat critiek te horen gekregen. Mevrouw mr. Singer-Dekker (Pv.d.A.) die haar maiden speech hield, sprak van mensonwaardige huisvesting met name in het rijksasiel in Groningen. Zij vroeg de minister eens een excursie voor Kamerleden langs de inrich tingen en asiels te organiseren zodat men met eigen ogen eens zou kunnen zien hoe de situatie is. De beloning van 1,35 per dag die de gedetineerden voor 'n dag wer ken incasseren vond zij onredelijk laag. Mr. Meulink (A.R.) verbaasde zich erover dat Nederland per jaar 100.000,- per gedetineerde aan onderdak en onder houd zou uitgeven. Hij achtte dat bedrag wel erg hoog. „Men kan dan de gedeti neerden goedkoper in het Hiltonhotel in stalleren", meende hij. De heer Harmsen (Boerenpartij) drong bij de minister aan op betere hygiënische en medische controle in de gevangenissen. „Als de P.B.O. doorzet zullen honderden van onze mensen naar de gevangenis gaan en kennismaken met deze ellendige om standigheden", zei hij. Verschillende kamerleden maakten zich ongerust over het voornemen van de mi nister om de aanschaffing van vier auto's voor de surveillance van de rijkspolitie wegens bezuiniging uit te stellen. Niet alleen mevrouw Singer-Dekker de buteerde in de Kamer, ook ds. Abma van de S.G.P.. Van de vele bezwaren die hij tegen het justitieel beleid opsomde noemen wij dat tegen „de toelating van kampen waar nudisten hun begeerten uitleven". Ook wilde hij pornografie krachtig bestrij den. „Er varen heel wat modderschuiten onder de vlag „litterair" meende hij, „ook bij de televisie". Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft nimmer een afzon derlijke vergunning afgegeven voor de in richting van een astma-afdeling in het sa natorium Beatrix-Öord te Haren (Gr.). Er is in dit sanatorium een gehele verdieping ingericht voor de verpleging van astma patiënten, met een kostbare outillage. Men had gehoopt in maart van dit jaar de eer ste patiënten te kunnen opnemen, maar een ontstellend tekort aan verplegend per soneel heeft dit tot dusverre onmogelijk gemaakt. Er is één verpleegster. De onge bruikte astma-afdeling kost f 800,- per dag. De bouwvergunning voor het sanatorium is destijds afgegeven door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, na overleg met het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ms „Prinses Margriet", 20 nov.; Argentinië: ms „Alnitak", 17 nov.; Australië: ms „Tagus'18 nov. en ms „Io nic", 20 nov.; Brazi'ië: ms „Alnitak", 17 nov. en ms ..Rhone" 19 nov.; Canada: ms „Prinses Margriet", 20 nov.; Chili: ts „Hoechst", 17 nov. en ms' „Ganymedes", 19 nov.; Indonesië: ms „Antilochus", 21 nov.; Ned. Antillen: ss „Baern", 19 nov.; Nieuw- Zeeland: ms „Tancred", 17 nov.; Suriname: ms „Jason" 20 nov.; Z.-Afrika (Rep.): ms „Transvaal Castle", 17 nov. en ss „Groote- kerk", 20 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. 20-21. Allen stelden zich op in een lange rij. En daar gingen ze: eentwee. theepot, de kopjes, de deegroller, de boen der, de suikerpot, de bloemvazen..al lemaal marcheerden ze mee. Kom Doepie zei het kopje. Wij doen ook mee! Hij pakte Doepie bij een hand en daar gingen zij ook, tussen de anderen in de rij. Doepie vond het echt leuk en ze stap te dapper mee in de maat Elke dag voor 10.000 gestolen De supermarket op de Amerikaanse voedsel- en landbouwtentoonstelling in Amsterdam heeft het druk gehad. De voor raad is voor zestig percent verkocht, ter wijl de tentoonstelling nog elf dagen ge opend zal zijn. Men doet nu zijn best uit alle delen van Europa Amerikaanse goederen ter aanvulling te laten aanrukken. Voor het uiterste geval wordt zelfs het instellen van een luchtbrug tussen Amerika en Amster dam overwogen. De Nederlandse dames bleken belang stelling te hebben voor o.a. panne- kcekstroop, snacks, diepvriescake, mix dranken en vooral barbecue-saus. Om le vensmiddelen in blik en graanprodukten gaven ze niet zoveel. Er blijkt overigens elke dag voor 10.000 te worden gestolen. De tentoonstelling heeft tot nu toe 54.000 bezoekers getrokken. Met verplaatsing van industrieën, die Ir, Amsterdam met ruimtegebrek kampen, naar de kop van Noord-Holland zijn e n Amsterdam e n de kop van Noord-Hol land, waar men een teveel aan arbeids krachten heeft, gebaat, aldus drs. Brau- tigam van de economisch-technologische dienst Noord-Holland op een gisteren in behagen door deze dienst belegde bijeen komst. Hij voorspelde dat de werkgelegenheid in Noord-Holland-noord nog verder zal afnemen, mede door de crisis in de vee houderij, Hij pleitte voor een snelle realisering van de reconstructie van de Geestmeram- bacht en de polder Grootslag. terwijl hij voor verbetering van de infrastructuur een spoedige inpoldering van het Balgzand nodig acht. Drs. Brautigam heeft een rapport uit gebracht ovqr de kop van Noord-Holland: „Noord-Holland-noord bedreigd gebied". Dit rapport kreeg van de aanwezigen veel bijval. Hij heeft zich hierin onder meer gekant tegen de pendel en betoogt, dat de regio nale werkgelegenheidspolitiek de arbeids- bezetting in de grote Zaanse of IJmond- industrieën niet zal aantasten. Ter vergadering, die onder meer werd bijgewoond door vrijwel alle burgemees ters, Staten- en Kamerleden uit de pro vincie, heeft het lid van Gedeputeerde Staten, W. Mensink toegezegd dat er krach tig bij de regering op zal worden aan gedrongen Noord-Holland-noord tot pro bleemgebied aan te wijzen en Schagen en Den Helder tot kerngemeenten, onder handhaving van de bestaande kernen in oostelijk West-Friesland. Alkmaar valt naar het oordeel van de •vergadering hoogstens in de termen voor aanwijzing als zogenoemd spreidingsge- bied. Drie personen zijn gewond als gevolg van een ontploffing, die zich gisteravond half acht in Amersfoort heeft voorgedaan in de woning Lcusderweg no. 242. Een tankauto had juist de benzinevoor raad aangevuld van de benzinepompen, die voor dit huis, bewoond door de familie Noordenburg, staan en de chauffeur was het huis binnengegaan om een kop koffie te drinken, toen de ontploffing plaats vond De chauffeur werd hierdoor via het raam weer naar buiten gedrukt en belandde ge huld in de gordijnen, bij zijn tankauto. Het huis werd door de ontploffing in een puin hoop veranderd. De hond van de bewo ners kwam om het leven. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Het echtpaar Noordenburg en de 32- jarige chauffeur van de tankauto, de heer A. K. Jaarsma uit Utrecht, zijn in het ziekenhuis „De Lichtenberg" opgenomen, de heer Noordenburg met een gecompli ceerde beenbreuk, mevrouw Noordenburg met kneuzingen en een shock, en de heer Jaarsma met een wond aan een been. Gisteravond is een auto op de onbe waakte overweg te Wierden door een goe derentrein aangekomen. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch een veer tienjarige Hongaarse passagier, Koarihe genaamd, die bij familie te Almelo lo geerde, werd zo ernstig gewond dat hij kort na het ongeval overleed. De zevenjarige Frans Padberg uit Gla- nerbrug is gistermiddag bij een aanrij ding om het leven gekomen. De jongen werd, toen hij op de fiets een voor hem rijdende auto wilde passeren, aangere den door een auto uit tegenovergestelde richting. Hij was op slag dood. De 67-jarige watermolenaar F. Tuithof is gisteravond op de door automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Ruigeweide bij Oudesluis met zijn brom fiets onder de trein Den HelderSchagen geraakt en op slag om het leven geko men. IK WILD6 Nier ZO'M SCHUUR. H688EN ALS ZÊ6R08 - OAA0OM H68 IK 06 800HA 66 KOCHT" UIT 016 BOOM MMK IK HE51- WAT PLANK6N 1335-3 Burgemeester P. J. H. Minkenberg van het Limburgse Beek, heeft in de dins dagavond gehouden gemeenteraadsverga dering het oudste lid van de raad, de 71- jarige ir. C. M. Heymans, de verdere aan wezigheid in de raadsvergadering ontzegd toen deze tot driemaal toe ongevraagd het woord nam. Het incident ontstond toen een voorstel van B. en W. aan de orde kwam afwij zend te beschikken over een subsidiever zoek van de Nederlandse hervormde ge meente in Beek voor restauratie van de hervormde kerk. Naast de kerk is een monumentale muur opgetrokken, die een verbinding vormt met de pastorie. Deze muur en dit pand nu moeten volgens de plannen van het Beekse gemeentebestuur verdwijnen, om dat men daar winkels wil bouwen. Toen 't desbetreffende voorstel dinsdag avond onder de hamer dreigde door te gaan kwam de heer Heymans in stelling en pleitte hij, zelf katholiek, voor de plan nen van de Nederlandse hervormde ge meente in Beek (honderd gezinnen). Zijn onervarenheid als raadslid (anderhalf jaar) speelde de verdediger van de oecu menische geest in Beek echter parten. Hij waagde zich met andere raadsleden tussentijds in een debat en toen hij daarna voor de derde maal het woord tot de voorzitter wilde richten werd hij afgeha merd. Daarop volgende waarschuwingen sloeg het bejaarde raadslid in de wind en toen restte hem slechts een bevolen af tocht onder geleide van een politiefunctio naris. „Ik heb partij getrokken voor vierhon derd protestanten in Beek, die netjes en eerlijk behoren te leven. Als ridder Gre gorius, de onderscheiding die ik van de paus heb ontvangen voor sociaal werk, ben ik verplicht voor hen het zwaard te trek ken. Dit is geen oecumenische geest in Beek," aldus het raadslid Heymans. Het gerechtshof in Den Haag heeft drie directeuren van Rotterdamse havenbedrij ven, allen wonende te Wassenaar, wegens belastingfraude tot aanzienlijk hogere straffen veroordeeld dan de Haagse recht bank had gedaan. Twee van hen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier maanden en geldboeten van ƒ26.600. De rechtbank had deze verdachten ge vangenisstraffen van één maand en boe ten van 26.600,- opgelegd. De derde directeur kreeg een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden en eveneens een boete van 26.000.De rechtbank had hem tot een maand voor waardelijk en een boete van 26.600,- ver oordeeld. De directeuren hadden over een aan tal jaren inkomsten, die zij hadden als commissarissen van drie Belgische n.v.'s voor de Nederlandse fiscus verzwegen. Daardoor-onthielden zij de belastingen bedragen van respectievelijk 133.000,-, 128.000,- en 66.000,-. De Nederlandse Organisatie van Tijd schriftuitgevers heeft naar aanleiding van de aangekondigde verhoging van postta- rieven bij de minister van Verkeer en Wa terstaat ertegen gepr riesteerd, dat de ver hoging van het incassorecht voor gewone kwitanties reeds per 1 januari ingaat. Vele uitgevers hebben de kwitanties voor 1964 reeds klaar voor verzending. Wijziging van het bestaande tarief per 1 januari betekent dat alles overgemaakt moet worden of dat de uitgever op elke uitgezonden kwitantie de verhoging voor eigen rekening neemt De N.O.T.U. heef* de minister voorts verzocht voor die ategorie tijdschriften die niet onder het nieuwsbladtarief vallen, een tussentarief in te voeren, opdat voor deze groep van tijdschriften een reeds ja ren gevoelde onbillijkheid wordt wegge nomen. De sterke uitbreiding van de steden bergt het gevaar in zich van „stedelijke explosies", zoals die zich voordoen in de Verenigde Staten van Amerika. Waak zaamheid van het landsbestuur is daarom dringend nodig. Deze waarschuwing heeft prof. ir. L. H. J. Angenot laten horen in zijn voordracht over „De uitbreidende en uitdijende stad", waarmee hij gisteren het ambt van' bui tengewoon hoogleraar in de afdeling der bouwkunde aan de technische hogeschool ir. Delft heeft aanvaard. Prof. Angenot zal onderwijs geven In de stedebouwkunde. De giftige dampen, ontstaan bij de brand in de opslagloods van de n.v. Delta Che mie in Vlaardingen, hebben toch schade berokkend aan de tuinbouw in het gebied tussen Vlaardingen en Hoek van Holland. De tuinbouwproducten onder glas zijn er vrij goed afgekomen. Een enkele sla plant en wat fresia's hebben schade gele den door de giftige dampen, maar deze schade is gering. Ernstiger is de schade aan de spruitkool die nog buiten stond. Veel van de spruiten zijn zo zeer aange tast dat zij niet meer zullen kunnen wor den geëxporteerd, hoewel zij wél voor menselijke consumptie geschikt zijn. De prijs op de binnenlandse markt ligt lager dan de exportprijs en dus zullen de tuin ders verlies lijden. Welke bedragen er mee gemoeid zijn is nog niet vast te stel len. Wel wordt door een aantal gedupeer de tuinders overwogen schadevergoeding te verlangen. Maar eerst zal de omvang van de schade vastgesteld moeten worden. Hiermee zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. Dronken bemanning. De rijkspolitie te water heeft in Amsterdam proces ver baal opgemaakt tegen de uit drie koppen bestaande bemanning van het uit Gronin gen afkomstige kustvaarder „Democraat", die alle drie dronken waren. Dat ontdekte, de politie toen de kustvaarder een aantal meerstoelen en een binnenvaartuig had ge ramd. De schade loopt waarschijnlijk in de duizenden guldens. Studentenvakbeweging. De afdeling Groningen van de Nederlandse studenten- vakbeweging is van mening dat verhoging van de tweede termijn van rijksstudietoe- lagen, die in februari zal worden uitge keerd, noodzakelijk is in verband met de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud. Een motie van deze strekking is gisteren op de eerste alge mene ledenvergadering van de afdeling aangenomen. Onder trekker. De zeventienjarige beroepskorporaal K. J. J. M. Bredehof, wonende te Denekamp (Ov.), is dinsdag tijdens werkzaamheden op de vliegbasis Twente op slag om het leven gekomen. De jongeman, die hulpautomonteur was, had een trekker opgekrikt en daarna niet de voorgeschreven veiligheidsstutten geplaatst Toen hij bezig was met het demonteren van een wiel viel de trekker. De korporaal kwam onder het voertuig. Medeleven. De Rotterdamse politie agent B. Nijenhuis, die cp 1 november, toen hij poogde Inbrekers aan te houden, door revolverschoten getroffen werd, gaat wat vooruit, al blijft zijn toestand nog steeds ernstig. De blijken van medeleven zijn groot. Er worden dagelijks bloemen bij hem bezorgd en mensen uit allerlei plaatsen in Nederland informeren naar zijn toestand. Advertentie een steeds meer in de mode komende dracht practisch - sportief - warm marine - zwart/rood - blauw jongens- en meisjes- maten 31.25 dames- en heren- maten 36.25 Voor een goede keus PAARLAARSTEEG i HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mee: In de nacht van woensdag op donderdag passeerde een storing met enkele regen-, hagel- en onweersbuien ons land. Daarna ruimde de wind naar zuidwest tot west. De aangevoerde lucht is van polaire oor sprong en tamelijk droog, zodat opklarin gen overheersen. In de koude lucht ont staan boven het relatief nog warme Noord zeewater nog enkele verspreide buien, die landinwaarts drijven. Bij Ierland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen. Verder bevindt zich tussen de Azoren en Spanje een andere depressie, die naar Zuid-Frankrijk trekt en op het weer in ons land nog niet van invloed is. Morgen zul len naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid en zal waarschijnlijk weer gaan toenemen. In de temperatuur komt wei nig verandering. WT?mAPPo RTFN Maximum-temperaturen QC c 2 s binnen- en buitenland. S'S a CA Neerslag: laatste 24 uur. e X Cf Deu Helder half bew. W 10 1 Ypenburg half bew. W 9 7 Vlissingen licht bew. zzw 8 5 Eelde onweer wzw 10 1 De Bilt licht bew. zw 9 3 Twente onbewolkt zzw 10 4 Eindhoven mist zzw 10 8 Z.-Limburg onbewolkt zw 11 6 Helsinki motregen z 0 1 Stockholm zwaar bew. zzw 8 3 Oslo regen windst. 7 9 Kopenhagen licht bew. wzw 9 0.3 Aberdeen licht bew. wzw 6 1 Londen onbewolkt zzw 10 0 Amsterdam licht bew. w 9 3 Parijs mbewolkt wzw 13 1 Bordeaux mist windst. 15 0.1 Grenoble half bew. windst. 13 0 Nice regen nnw 18 0 Berlijn regen wnw 12 1 Frankfort zwaar bew. wzw 11 6 München zwaar bew. w 13 1 Zürich geheel bew. w 13 3 Genève licht bew. wzw 11 0.1 Locarno onbewolkt ono 10 0 Wenen licht bew. w 14 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 11 0 Athene mist nno A.iaccio zwaar bew. nnw 19 41 Lissabon regen zw 11 10 Vrijdag 15 november Zon op 7.58 uur, onder 16.50 uur. Maan op 6.43 uur, onder 16.56 uur. Maanstanden 16 nov. 7.51 uur nieuwe maan 24 nov. 8.56 uur eerste kwartier Hoog en laag water ln IJmuiden Donderdag 14 november Hoog water 2.39 uur en 14.54 uur. Laag water 10.39 uur en 22.50 uur. Vrjjdag 15 november Hoog water 3.13 uur en 15.25 uur. Laag water 11.13 uur en 23.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is '0 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuld"^

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2