Explosie in een Amerikaanse kernfabriek licht en luchtig, zacht en zuiver ja graag: Ben Bella sluit akkoord met de Berber-rebellen Jpstand in Irak mislukt In de loge PMC-voordeel Wereldnieuws r VERKOUDHEID? Albert Heijn Van dag tot dag V ervoersstaking Fel protest over arrestatie van prof F. C. Barghoorn Staking bij de Air France CPraatótcel Algerijnse president riskeert breuk met zijn vice-premier Boumedienne Eerste sneeuw in Groot-Brittannië Heelt u contanten nodig? (Dp de Premie-van-de-Maand Club DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 3 hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS i i PERSOONLIJKE LENING FINANCIA NEDERLAND N.V. Ernö 'W Kom ook naar De stakingskoorts, die nu ook de bus- lauffeurs heeft aangetast, is een gevaar- ik ziekte-symptoom. De arbeidsrust die is land jarenlang een vredig eiland in *en woelige wereld deed zijn, is volledig •erstoord en daarvoor in de plaats is een -nigszins merkwaardige luchthartigheid en aanzien van de plichtsvervulling ge- omen. Dit wil niet zeggen dat men aan de el kaar opvolgende stakingsacties alle rede lijke grond kan ontzeggen. Integendeel, men heeft het in diverse bedrijfstakken te ver laten komen en de doorbreking van de karakteristiek-Nederlandse lankmoedig heid is niet geschied dan nadat die lank moedigheid in sommige^ situaties tot het uiterste was uitgeput Maar nu het hek eenmaal van de dam is, wordt het besluit tot „platleggen" soms al te lichtvaardig genomen. De staking is een uiterst machtsmiddel, dat moet worden bewaard voor situaties die onmiddellijke en onvermijdelijke sanering van een mis stand vereisen. Het komt ons voor dat de staking van buschaulfeurs, die vandaag en morgen het gehele openbare vervoer cha otiseert, niet. met dat motto kan worden gerechtvaardigd. De eis die de stakers stellen één C.A.O. met gelijke loonvoor schriften betreft niet een onhoudbare misstand, maar een uitgangspunt voor on derhandelingen tussen vakbonden, werk gevers en regering. De vakbonden zijn be reid dit punt aan dc orde te stellen. Hoe urgent dit punt voor het onderhandelings schema van de vakbonden is, mag dan door deze staking duidelijk zijn onder streept, dat neemt met weg dat voor der gelijke urgentiebetuigingen de staking niet het aangewezen middel moet worden ge noemd. Desnoods kan men het dreigement met staking hanteren om onderhandelaars onder druk te zetten. De staking zou dan moeten volgen indien deze onderhandelaars zich aan die eis trachten te onttrekken. Maar dat is niet gebleken. Dat kan nog niet gebleken zijn, omdat de onderhande lingen nog niet zijn begonnen. Intussen ligt het openbare vervoer stil. De zwaarst getroffenen zijn de mensen die, net als de buschauffeurs, dagelijks loon dienst verrichten en op tijd op hun werk moeten zijn De mensen die geen auto bezitten, invaliden, huismoeders, school kinderen, kortom een categorie die er recht op heeft zolang mogelijk te kunnen reke nen op werkers in het openbare vervoer. „Zo lang mogelijk" is in deze ontwikke ling naar ons gevoel niet gehonoreerd. Een zekere onberedeneerde stakingslust lijkt in dit geval een rol te hebben gespeeld, bo ven de bezonnenheid, die men zou moeten kunnen verwachten van mensen met ver antwoordelijkheid. Het publiek zou sympathieker tegenover dergelijke stakingen staan, wanneer het zou kunnen zeggen: Als de buschauffeurs staken, dan kan je ervan opaan dat het niet anders kón". Wij zijn er niet van overtuigd, dat wij, publiek, dat in dit ge val kunnen zeggen. Dat is een verliespost voor de chauffeurs en voor ons. SAN ANTONIO (Reuter), - In de omgeving van San Antonio heeft zich woensdag een geweldige ontploffing voorgedaan in een geheime Amerikaan se kernwapenfabriek op de basis Me dina. Direct na de ontploffing werd een enorme rookzuil waargenomen. Op een afstand van zestien kilometer sprongen de ruiten. Door de Amerikaanse commissie voor kernenergie is bekendgemaakt dat in de fabriek onderdelen van kernwapens wor den gemonteerd, beproefd en gerepareerd. Tot de onderdelen behoren zowel explo sieve en radioactieve materialen als elek tronische en mechanische onderdelen. Een woordvoerder van de fabriek zei dat de ontploffing in hoofdzaak was ver oorzaakt door T.N.T., maar dat er ook kernstoffen bij waren betrokken. Er be staat geen gevaar voor radioactieve be smetting. Over de omvang van de schade of over slachtoffers Is nog niets bekend. Later deelde de woordvoerder mee, dat de T.N.T ontplofte toen drie arbeiders bezig waren deze gevaarlijke stof in een speciale tank door de Russen op beschuldiging van spio- I te laden. De mannen zagen een lichtflits MOSKOU (Reuter) Foy Kohier, de Amerikaanse Ambassadeur in de Sovjet- Unie heeft de onmiddellijke invrijheids- stelling geëist van professor Frederick C Barghoorn van de Yale Universiteit die Advertentie helpen probaat en smaken heerlijkl nage is gearresteerd. Foy Kohier stelde deze eis toen hij woensdagmiddag op het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken een „krachtig protest" indiende te gen de arrestatie bij Valerian Zorin, vi ce-minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. Kohier ontkende dat Barghoorn, een Ruslanddeskundige, een spion is. De 51- jarige Barghoorn werd gearresteerd toen hij op vakantie in Rusland was. Kohier had om een onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko gevraagd. Men deelde hem mee dat deze in gesprek was met de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Haekkerup, die op het ogenblik in Moskou is Walter Stoessel, de Amerikaanse gezant in Moskou, kreeg nul op het rekest toen hij vroeg of hij Barghoorn mocht spreken. William Tyler, Amerikaans onderminis ter van Buitenlandse Zaken, speciaal be last met de behandeling van Europese za ken, heeft de Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin, op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden. Dobrynin kreeg daar te horen, dat de arrestatie van Barghoorn veel afbreuk kan doen aan de pogingen om tot betere be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te komen. Het is mogelijk dat de Amerikanen het vertrek uitstellen van een delegatie van tien man die vrijdag naar Moskou gaat om te onderhandelen over een nieuwe cul turele overeenkomst. Een delegatie van zestien vooraanstaan* de Russen, bestaande uit schrijvers, dich ters en hoofdredacteuren, is zojuist uit Moskou'in'New York aangekomen om té onderhandelen over het akkoord. (Van onze correspondent) PARIJS Vanmorgen werd in Parijs verwacht dat er vandaag wel weinig of geen verkeer zou zijn op de Franse vlieg velden. Vanaf kwart voor zes vanochtend is 't grondpersoneel in staking gegaan uit protest tegen 'n salarisvoorstel van de di rectie van Air France dat zeer onvoldoen de werd bevonden. Terwijl alle vliegtui gen op de Europese lijnen Parijs, vanwe ge die staking, vandaag links zullen moe ten laten liggen, werd het niet onmoge lijk geacht dat daarentegen de toestellen op de transatlantische diensten toch zou den kunnen landen en opstijgen. en renden weg. De tank ontplofte. De ar beiders werden licht gewond. Er waren dertien ton T.N.T. opgesla gen in de tank. Dat de mannen slechts licht gewond werden danken zij aan het feit, dat de tank zo is gebouwd dat bij een ontploffing eerst het dak er af vliegt waardoor de kracht van de explosie naar boven is gericht. Advertentie Neem een c uitsluitend voor vaste loontrekkenden. j Gratis levensverzekering tijdenscontractduur LAAN COPES VAN CATTÉNBURCH 76 TELEFOON 070-607806 - 's GRAVÉNHAGE Advertentie Zwart of wit Schoonheidsmiddelenfabrikanten zijn nu I in Zuid-Afrika een campagne begonnen om I zwart wit te maken. In grote adverten ties beloven zij: „Smeer onze huidcreme op uw zwarte gezicht en gij wordt met de dag blanker"Waarbij dan als stuk van „overtuiging" een foto van een Afrikaanse beauty wordt afgedrukt, wier huid slechts een tikje minder blank dan het blank van de blanke is.Wie maakt ze wat, die fabrikanten? Je kunt moeilijk verwachten dat ze de zwarte Afrikaanse vrouwen een zonnebrandcre me voor een mooi bruin korstje proberen aan te praten. En ver der is er het argument,dat dit in wezen niets anders is dan het propageren van cremes en smeerseltjes tegen rimpels, sproeten en meeëters: een geoorloofde speculatie op de vrouwelijke ijdelheid. En dan is er de vraag: is het waar, wat die annonces beloven? Ach, er zijn niet veel advertenties die de waarheid en niets dan de waarheid behelzen, dat weet iedereen. Maar zelfs als het waar is (en waarom zou men wèl haarverf en kleur- spoelingen kunnen uitvinden, maar geen oplichtmiddel voor een donkere huid?), wat dan nog? Als straks iedere kleurling in Zuid-Afrika dankzij de cosmetische indu strie met een lelieblanke huid zou rond lopen, zal dat dan automatisch een einde maken aan de apartheid? Ik vrees eerder het tegendeel. Nooit zal het „echte" blanke ras aldaar, -over het tot de geestverwanten van pre mier Verwoerd hoort, een stukje van zijn bevoorrechte positie afstaan aan „namaak- blanken-uit-een-potje." En wie als zodanig ontmaskerd zou worden, die zou waar schijnlijk een nog triester lot wachten dan nu de echte, herkenbaar zwarte medebur ger toevalt en dat is waarachtig al droe vig genoeg. Hopen we dus maar, dat het een nep middel is. Dat het niets helpt of bleekt, en dat zwart zwart en wit wit blijft, zo als de natuur dat gewild heeft. En als die cosmetische fabriek nog 's wat anders wil, laat ze dan maar eens proberen, de su perieure „witmannen" in Zuid-Afrika een zwarte huid aan te smeren. Niet de heer Verwoerd natuurlijk die ziet al zwart genoeg, dacht ik. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS In de binnenlandse, politiek van Algerije lijken weer eens nieuwe en verrassende wendingen op til te zijn. Na dat afgelopen dagen de legendarische ko lonel Mohammed Ou El Hadj, een der lei ders van de Kabylische opstand, in het ge heim door Ben Bella ontvangen werd, is over hun onderhoud nu wel zoveel uitge lekt, dat men zich op ingrijpende wijzi gingen in de binnenlandse politieke kaart van Algerije schijnt te mogen voorberei den. Het akkoord El Hadj-Ben Bella, dat door de voornaamste leider van de Berber-re bellen Hocine Ait Ahmed, echter nog niet ondertekend is, zou voorzien in: A. be vrijding van de politieke gevangenen en leiders van de oppositie binnen acht da gen; staken van de politieke processen, B. Reorganisatie van de regering, waaruit vier leden onder wie de machtige vice- premier en stafchef kolonel Boumedienne en de minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflika, zouden verdwijnen, en C. Bij eenroeping binnen vijf maanden van een partijcongres waarop'de oppositie al haar grieven tegen de leiding ter vrije discussie zou kunnen stellen. Wanneer deze inlichtingen inderdaad op waarheid berusten, dan zouden ze wijzen op een radicale verandering in de koers van Ben Bella. Hij had indertijd de macht veroverd en sedertdien in handen weten te houden dankzij zijn nauwe samenwer king met kolonel Boumedienne, die als mi nister van oorlog en opperbevelhebber het leger beheerste. Thans zou Ben Bella zich. ten gevolge van zijn nationalisatiepolitiek, mogelijk echter voldoende sterk kunnen voelen om zijn persoonlijke populariteit eventueel tegen het leger te durven uit spelen. De eerste duidelijke tekenen van onmin tussen beide mannen openbaarden zich bij Ben Bella's terugkeer vorige week van de conferentie van Bamako, waar hij met de I Marokkaanse koning een wapenstilstand had getekend, die Boumedienne aanvanke lijk echter niet bereid scheen te eerbie digen. Als ander bewijs van Boumediennes gewicht kon het akkoord gelden dat hij met kolonel Nasser sloot ter versterking van I het Algerijnse leger, dat sedertdien veel wapentuig en munitie uit Egypte moet heb ben ontvangen. Helemaal duidelijk is de situatie intus- I sen toch nog lang niet want de jonge mi- n-ster van Buiterlandse Zaken Boutefli ka, die als een vriend van Boumedienne bekendstaat en die de deputatie op de con- I ftrentie van Addis Abeba ter definitieve regeling van het grensconflict met Marok ko leiden zal. heeft zijn reis naar die stad in Cairo onderbroken. Het lijkt dus niet onwaarschijnlijk dat de groep-Boumedien- ne, die op een leger meent te zullen kun nen steunen, de banden met Nasser nog I wat vaster aan poogt te halen alvorens een nieuwe machtsstrijd in Algerije ontke tend wordt, waarbij Ben Bella dan even tueel dus op de medewerking van zijn j voormalige Kabylische oppositie zou wil- len rekenen. BEIROET (AP, AFP en Bagdad). - )e opstand in Irak is neergeslagen. De haakse vice-premier en sterke man in de socialistische Baathpartij Ali Saleh al Saadi is met achttien van zijn volge lingen gevlucht. Hij schijnt per vliegtuig in Madrid te zijn aangekomen. De gematigde vleugel van de regerings partij heeft de interne strijd om de macht gewonnen. Er schijnt woensdagochtend in Bagdad hier en daar fel gevochten te zijn. Die gevechten braken uit nadat bekend was geworden dat Saadi plotseling uit de lei ding van de Baathparti.) was gestoten. Het is waarschijnlijk dat Saadi zelf met de opstand niets te maken heeft. Hij was reeds uit het land vertrokken toen straal jagers bomaanvallen deden op het paleis van de president. Een groep van zijn vol gelingen zou voor de opstandpoging ver antwoordelijk zijn. Toen nog niet zeker was welke stro ming de overwinning zou behalen, trok ken legereenheden met tanks uit het land .n de richting van Bagdad. Het is niet uitgesloten dat aanhangers van de Egyptische president Nasser heb ben geprobeerd van de verwarring ge n-ui k te maken om hun eigen pan-Arabi- rhe doeleinden te bevorderen. Vanavond ,mt in Bagdad de nationale raad van de "aathpartij bijeen. Ook een partijdelega- 'ie uit Svrië is bij die bespreking aan wezig. Men zal proberen de meningsver schillen op te lossen. LONDEN (Reuter) Nadat Groot-Brit mie dinsdag was geteisterd door een .are storm daalde de temperatuur snel. Woensdag viel in de heuvels van West- Engèland én in verscheidene delen van C rhctland feeds de eerste sneeuw. Een ijverig heer in Parijs, die ons blad tegen een gepaste vergoeding regelmatig voor ziet van al het nieuws uit de Franse hoofdstad en daarbui- (00 en die wij hardnekkig onze correspondent blijven noemen, ofschoon wij nage noeg nooit* met hem corres ponderen heeft verteld dat generaal De Gaulle op 11 no vember boos is weggelopen van de Are de Triomphe, waar hij de doden van de eerste wereldoorlog herdacht had. Onze correspondent vermeld- ae en passant, dat een groot deel der Franse jeugd niet meer weet waarom zij op 11 november vrij pleegt te krij gen. Dat komt van die dodenher denkingen volgens officiële traditie. De man die wél zegt te weten waarom hij op 11 no vember inet de hand aan de kepi staat voor de eeuwige vlam van het graf, waar de onbekende soldaat rust, loopt boos weg omdat de militaire kapelmeester niet op tijd een droevig lied inzet. En de jeugd die eromheen staat, weet niet eens waarom ze er staat. En de doden? Die blijven roerloos, onaan gedaan, zonder enige ambitie, even dood als voorheen. Men zou kunnen menen dat generaal De Gaulle boos ge worden is, omdat de nalatige kapelmeester de doden hun mooie lieu onthield. Dat is een misvatting Niet de doden, maar De Gaulle had recht op dat lied. Het behoorde bij zijn decorum en hij voelde het ont breken ervan als een gebrek aan eerbied niet voor de doden, maar voor hemzelf. Het was noodzakelijk als on derdeel van de opvoering. De Gaulle moet zich hebben ge voeld als de opera-zangeres, die haar mond opent voor een aria en ziet dat het orkest in slaap gevallen is. Of als Cle opatra in de gelijknamige film die door haar draagstoel zakt. Decorum agitat molem, zou men met een lichte variant op een Vergiliaanse wijsheid kun nen zeggen. Het decorum re geert het volk, in afwijking van wat Vergilius meende: Mens agitat molem, de geest beweegt het volk. Zelfs Ver gilius kon zich vergissen. De elfde november is een agendapunt geworden in het drukke leven van een staats man. Een dag waarop hij zich moet vrijmaken om één mi nuut onbeweeglijk te staan aan het graf van de Onbeken de Soldaat. En als hij op tijd komt, zijn beste pak aanheeft en op de minuut af roerloos rechtop staat ondanks zijn tweeënzeventig jaren waar om kan nom-denom-de-dinges die kapelmeester dan niet op tijd invallen? Alles was vlek keloos voorbereid en tip-top in orde. En dan laat zo'n stok- jeszwaaier de hele zaak in de soep lopen. De Gaulle boos af, achter de coulissen van het Parijse openbare toneel. Doek. En de doden? Ze glimlachen, zonder een spier te vertrek ken. Niet omdat ze dood zijn, maar omdat het de moeite van spierenvertrekken niet waard is. De boze De Gaulle is vele malen ontmoedigender dan de Franse jeugd, die niet weet waarom ze vrij heeft. De Franse jeugd van vandaag heeft zoveel doden op zoveel verschillende dagen te her denken, dat er voor haar geen beginnen meer aan is. Hoeveel Fransen zijn er gestorven tot op de dag van vandaag? Ze zijn evenmin te tellen als de zandkorrels der Sahara. Op alle dagen van alle maanden van alle jaren van alle voor bije eeuwen zijn Fransen ge storven om een of andere re den. En dat zijn dan alleen nog maar de Fransen. Nie mand sterft voor zijn plezier, behalve een doodenkele uit zondering. Maar iedereen sterft. De een voor het vader land, de ander voor zijn ge loof, de derde voor zijn fami lie, de vierde voor zijn geld. De ene vanwege een ziekte, de andete door een ongeluk, de derde door moord, de vier de wegens het bereiken van de stervensgerechtigde leeftijd. Een reden is er altijd te vin den, maar al die redenen kan men gemakshalve samenvat ten onder de titel van een al gemene uorzaak: zij sterven omdat zij leven. De grens tussen leven en dood is zo grotesk van césuur, zo volkomen afdoende gesteld tussen Het een en het ander, dat de levenden en de doden niets anders overhouden dan één enkele, dunne draad: hun gelijkheid van bestemming. De doden wachten, de leven den komen naar hen toe. En tenslotte zijn ze allen doden. Wie beweren wil dat het voor de doden van betekenis zou kunnen zijn, een krasse, oude man in uniform één minuut lang in stilte boven hun graf te zien, vergeet de volkomen afwezigheid van alles wat op belangen lijkt in het land der doden. De Fransen heten daar geen Fransen meer, hun vijan den noch hun vrienden onder scheiden zich van hen. Solda ten blijven in de dood geen soldaten, burgers geen bur gers. Gevallenen zijn ze allen, omdat ze leefden en gestor ven zijn. Gevallenen noemt de wereld hen, die stierven on der oorlogsgeweld. Maar in het land der doden is ook die titel taboe, zoals elke titel. Daar dringt geen droevig lied door. evenmin als een vrolijk wijsje. Daar wacht men nie'. gespannen op eer betoon of stilte. Daar staat de elfde november niet meer op de kalender. Eenvoudig omdat er geen kalender is. De heiden van 1914-1918 zijn niet met op elkaar ge klemde tanden ter wereld ge komen, bezield door het vaste voornemen om als helden te sterven. Ze zijn geboren om te leven en ze zijn gestorven omdat een dwaze, moorddadi ge wereld een hele generatie geliefde cp te offeren inplaats van haar een gelukkig plaats je onder de zon te gunnen. Wat is dat voor een heilloze hypocrisie om deze miljoenen te eren met de hand aan de pet en een droevig lied op trompetten, alsof ze vrijwillig en met genoegen onder de groene zoden zijn gekropen? Men zou nog kunnen ver onderstellen dat het zin heeft, berouwvolle en liefhebbende gedachten te wijden aan de doden van gisteren maar wars van liefde en dankbaar heid heeft iedere officiële do denherdenking het decorum gekregen van een theatrale militante demonstratie, alsof een mens niets beters kan doen dan sterven onder gra- naatvuur met de blanke bajo net in de vuist. En zelfs die gedachte wordt vergald door het falen van een kapelmees ter, die een paar maten telaat zijn stokje heft. Dan loopt men boos weg, en komt niet eerder terug met zijn liefde en dankbaarheid dan op 11 no vember van het volgend jaar. Dat is dan alles, wat een machtig man reserveert voor de miljoenen die de bodem waarop hij schrijdt, met hun leven verstevigden. Hoe zin voller, reëler, is dan de arge loze houding van een jeugd die niet meer weet waarom zij vrijaf heeft! Zij liegt niet rondom net graf van soldaten. Zij vraag' zich verwonderd af wat de elfde november onder scheidt van de twaalfde. Zij weet nier, meer wat de bete kenis van de doden geweest is. En zij heeft gelijk, want ook voor de doden heeft de elfde november zijn teken verloren. In de dood is nog maar éér. dag, die nooit ein digt, en één volk, dat nooit vecht. En één vaderland, dat nooit gevaar loopt. Zo staat de onwetende jeugd dichter bij de werkelijkheid dan de spelers der groteske operette in hun uniformen en met hun trompetten. De jeugd zit in de zaal, De Gaulle staat op het toneel. Erf de doden zitten in de loge. Zij applaudisseren niet. De revolutionnair lage Clubprijs van deze ideale haardroger (f30.- bij een vergelijkbare winkelwaarde van f 49.-) kunt u nu voldoen met slechts f 10.- in PMC cheques en de rest contant, 'n Extra voordelig ge schenk voor moeder en dochter. Ideaal door de royale droogkap, het extra onduleermondstuk en de handige standaard. En natuur lijk met volledige garantie. Zo brengt de PMC 'Beter Leven' voor haar leden, die prachtige premies bijeensparen met PMC-zegels a 10 cent. Ook u kunt deze zegels zelf verdienen door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Veroordeling. De Pool Marian Gwiazda i* tot twaalf jaar gevangenisstraf verooi* deeld ovor het verstrekken van militaire gegevens aan buitenlanders. Buitenland se waarnemers in Warschau vragen zich af, of dit vonnis in verband staat met de recente uitwijzing van twee Ameri kaanse diplomaten. Beschermen. Lord Willington, de directeur van een Britse particuliere organisati' die zich specialiseert in het beschermen van geld en kortbaarheden, is woens dag tot de ontdekking gekomen, dat ju welen van zijn vrouw ter waarde van 50.000 gulden zijn gestolen uit het ho tel waar zij in Londen logeerden. Voorwerp. Een zwart voorwerp dat vori ge maand op de trekker van een Tsje- choslowaakse landbouwer viel, is geïden tificeerd als een deel van een raket of satelliet, heeft het Tsjechoslowaakse persbureau bekendgemaakt. Gevangenen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van de koning van Thailan zullen op vijf december in dat lar, 15.000 gevangenen op vrije voeten wor den gesteld. Filmgeneugten. De bioscopen in Rome vertonen deze week een pittig program ma: „door liefde verzengd", „liefdesto- verij", „sex in Afrika", Parijse naak ten", „een naakt meisje" en „het in tieme leven van Adam en Eva". D~ r.k.-bladen hebben al deze films het pre dikaat „ongeschikt, ook voor volwasse nen" meegegeven. Sneeuw. Voor de eerste keer deze win' waren de straten in Moskou vanmor: bedekt met sneeuw. Tijdens de nac! er ongeveer drie centimeter sneeuw vallen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3