Strijd om Europese in belangrijke fase landbouw gekomen i\ ii i r ubbnnnn 8 ONZE MIES i Humanistisch Verbond gekant tegen nihilistische tendenzen Graanprijs staat centraal Rijkssubsidie voor schoolmelk is van de baan Arbeidsongeval eist twee slachtoffers Rijdt veilig met MSlk Dief met buit van 10.000,- gepakt Commissie van hervormde kerk: i/ ii i n ft r i 1/ n h Prof. H. R. Hoetink overleden ontspanning ^..DERDAG 14 NOVEMBER 1963 Bescherming Kern k g< TOMATENSAP J De strijd om het Europees landbouw beleid is nu werkelijk begonnen. De vice-voorzitter van de Europese com missie, dr. S. L. Mansholt, heeft zijn collega's sneller dan verwacht werd voor zijn ingrijpende plan kunnen win nen. Op 5 november j.l. heeft hij na mens de commissie een voorstel in de raad van ministers gebracht om met ingang van de volgende oogst (1964- 1965) de graanprijzen in de E.E.G. met één slag gemeenschappelijk te maken. Daaraan is het een en ander vooraf gegaan. In januari 1962 zijn onder zware druk van de overgang naar de tweede etappe, die de levensvatbaarheid van de E.E.G. moest bewijzen de grondslagen van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek in een aantal verordeningen neergelegd. De grondslagen, niet de inhoud. De commis sie heeft toen met opzet een indirecte me thode gekozen. De van land tot land ver schillende maatregelen van overheidsin terventie moesten door een gemeenschap pelijk systeem worden vervangen. Dat systeem moest zoveel mogelijk neutraal zijn, omdat anders bij voorbaat overeen stemming in de raad van ministers uitge sloten kon worden. De structuur van de landbouw in de zes landen van de E.E.G. is namelijk onder ling zo verschillend, dat een gemeen schappelijk landbouwbeleid hoe ook op gezet op grote weerstand bij één of meer van de leden stuit. En daarbij is óf Duitsland óf Frankrijk begrepen. Een systeem dat op zichzelf geen ingrijpende consequenties voor de verschillende natio nale landbouwstelsels heeft, maar alleen de instrumenten van bet gemeenschappe lijk beleid bevat, maakt uitstel mogelijk van de beslissing welke landen concrete offers zullen moeten' brengen. Deze weg heeft de commissie dan ook van het begin af aan bewandeld. Als meest geschikt neutraal instrument koos men een systeem van steeds wisselende variabele heffingen aan de buitengrens. Die moeten dan de nationale beschermen de maatregelen als Invoerrechten, kwanti tatieve invoerbeperkingen (alleen invoer als de eigen produktie stilstaat) enz. ver vangen. Een heffing dient er toe de eigen produktie te beschermen. Maar waarom en in welke mate is bescherming van de eigen produktie eigenlijk nodig? De noodzaak van protectie komt voort uit de sociale en de inkomensstructuur. Er is nu eenmaal een traditioneel bepaalde groep van de bevolking in de landbouw werkzaam, die als elke groep in de sa menleving aanspraak maakt op een rede lijk en stabiel Inkomen. Aangezien in in dustrialiserende landen agrarische inko mens relatief teruglopen, bleek ook in alle landen van de E.E.G. een bepaalde groep van de bevolking in de landbouw werk zaam, die als elke groep in de samen leving aanspraak maakt op een redelijk en stabiel inkomen. Aangezien in in dustrialiserende landen agrarische inko- De rijksbijdrage voor de schoolmelkver- strekking zal worden ingetrokken. De rao- tie-Lambert, waarin de regering gevraagd werd dit subsidie-bedrag van 1,2 miljoen per jaar niet uit de begroting te schrap pen, is door de Tweede Kamer met 74 tegen 38 stemmen verworpen. Vóór stem den de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. Alle overige partijen stemden tegen. Het amendement-Koekoek op de begro ting van sociale zaken werd verworpen. De heer Koekoek wilde met dit amendement de begrotingspost voor de staatssecretaris van Sociale Zaken, belast met de P.B.O., uit de begroting laten schrappen. Hij wens te een hoofdelijke steming, die er toe leidde dat slechts acht leden zich er vóór verklaarden en 103 tegen. De C.P.N.de Boerenpartij en de S.G.P. stemden voor. De liberale fractieleider, mr. Geertse- ma, verklaarde dat hij wel behoefte had aan een nieuwe bezinning over de P.B.O., maar dat het nu niet de gelegenheid was om daar over te praten. Het amendement- Koekoek was voor hem een veel re rigoreu- ze zaak. Hij betreurde het overigens wel dat de regering zijn advies om geen staats secretaris voor de P.B.O. te benoemen niet heeft opgevolgd. De beslissing om een der gelijke bewindsman aan te stellen is aan de Kroon. Pas als blijkt dat deze beslissing onjuist is kan men daar tegenin gaan. Advertentie De 39-jarige Jac. van der Weijden uit Dordrecht en de zestigjarige C. Reyer- kerk uit Zwijndrecht, opperman-steiger makers bfi een aannemingsbedrijf in Dordrecht, zijn woensdagmiddag om het leven gekomen doordat zij getroffen wer den door een driehonderd kilo wegende betonplaat. De mannen waren met enkele collega s op het terrein van een kalk- en steenfa briek op de Staart te Dordrecht bezig be tonplaten te verwijderen van een fabneks- mds, die moet worden verplaatst. Zij de el 3n dat met behulp van een heftruck, die over ijzeren platen reed. Toen zij een betonplaat van een hoog te van anderhalve meter op de heftruck hadden geplaatst, zakte deze door het zware gewicht enigszins scheef. Daardoor f-hoof de plaat van de heftruck af. Hij trof beide mannen, van wie de heer Van der Weijden op slag dood was. Advertentie Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. mens relatief teruglopen, bleek ook in alle landen van de E.E.G. een bepaalde mate van overheidsingrijpen noodzakelijk. Dat kan verbetering van de landbouwstructuur (ruilverkaveling, wegenaanleg enz.) en van de produkt.iviteit (opleiding, techni sche adviezen, modelboerderijen, krediet verstrekking) inhouden. Die structurele maatregelen houden vaak een verminde ring van de landbouwbevolking in. Maar zij kunnen ook marktorganisatie beteke nen: gegarandeerde prijzen, uitvoersubsi- dies en controle van de invoer. Markt en structuurmaatregelen beïnvloeden ook el kaar: als de produktiviteit verbetert, wordt de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland beter. De Nederlandse landbouw heeft zich al vroeg op veredelingsproduktie geconcen treerd en daarmee een belangrijke uit- voerpositie kunnen opbouwen. Duitsland daarentegen heeft een lange traditie van bescherming van inefficiënte produktie, die dan ook tot op heden inefficiënt is ge bleven. Dat heeft er zelfs toe geleid, dat nu binnen de E.E.G. de invoer vrij begint te worden op het Duitse ministerie van landbouw enige ambtenaren speciaal zijn belast met het vinden van methoden om de Nederlandse produkten zoveel mogelijk te weren. De vraag, waar het bij het gemeen schappelijk landbouwbeleid om draait is daarom: hoe kan de boeren een behoorlijk inkomen worden verschaft, zo, dat dit noch een te grote last voor de rest van de werkende bevolking vormt, noch de be langen van exporterende (goedkoop produ cerende) derde landen te zeer in het ge ding brengt. Het antwoord op die vraag wordt voor een zeer belangrijk deel door één beslissing bepaald: hoe hoog wordt de graanprijs in de gemeenschap? Want variabele heffingen worden bere kend op basis van het verschil tussen de gemeenschapsprijs (de zogenaamde drem- pelprijs) en de gunstigste prijs op de we reldmarkt. Hoe hoger nu de gemeen schapsprijs, hoe hoger de heffingen en hoe meer kans op het voortbestaan (en zelfs uitbreiding) van inefficiënte produk tie hoe hoger de lasten voor de consu ment, hoe geringer de invoermogelijkhe- den. En met al deze gevolgen zijn be langen verbonden: de Duitse boeren, de Nederlandse consument, de Amerikaanse uitvoer en binnen de gemeenschap ook de Franse en de Nederlandse uitvoer. De graanprijs staat bovendien centraal. Deze werkt namelijk direct door in de prijzen van de veredelingsprodukten van graan varkensvlees, eieren en gevogelte. De hoogte van de graanprijs van de gemeen schap heeft daarom voor de economische toekomst niet alleen van de E.E.G., maar ook van de wereld zeer belangrijke con sequenties. De Amsterdamse recherche heeft een 25-jarige magazijnbediende uit de hoofd stad gearresteerd, toen hij probeerde een partij sieraden met een waarde van 10.000 gulden te verkopen. Hij had deze op 5 november gestolen uit een woning in de Schubertstraat in Amsterdam-Zuid. De partij was nagenoeg compleet. De man is een goede bekende van de politie. De commissie Kerk en Humanisme van de Nederlands hervormde kerk is van mening dat er veel voor is te zeggen dat de kerk de aanspraken van het Hu manistisch Verbond niet alleen onge- vallen. Dat heeft Henk van der Mevden in DE TELEGRAAF gezegd en het is ook gebleken uit tal van ingezonden stukken. Trouwens, schreef onze eigen Jan Damshuizer ook niet over een „on behouwen VARA-programma?" Van waar deze opwinding? Het gaat alle maal om het VARA-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keertje", een navolging van het Engelse „That Was The Week That Was". In de NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT schrijft TV-commentator Schaafs- ma, dat het een waagstuk was de for mule van „TW 3" over te nemen, ener zijds omdat een traditie van satire in Ne derland nauwelijks bestaat en omdat de politieke tegenstellingen bij ons minder markant zijn dan aan de overkant van de Noordzee. „Van Dis en Koekoek beschouwen wij als beminnelijke deviaties, figuren, die eigenlijk thuishoren in het nationaal pa nopticum. Aantasting van „de" autoriteit wordt hier in brede kringen geïdentifi ceerd met aantasting van de democratie. Individuele strijders voor recht (Worms bijvoorbeeld) worden beschouwd als que rulanten". De N.C.R.V. vindt dat het programma goed van start is gegaan, dat een eigen Nederlandse sfeer is gecreëerd en dat het geheel verfrissend en verrassend was. Edele vrouw In DE VOLKSKRANT wordt echter ge sproken van een ernstige misgreep met flauwe teksten, en vulgaire humor. In al lerlei ingezonden stukken kan men lezen, hoeveel kritiek er op het programma is geweest. We lazen bijvoorbeeld: „Wat jammer, Mies, dat je je voor een dergelijke walglijke uitzending hebt kun nen lenen. Wat was je toch een edele vrouw. Weg prestige! Voor mij tenminste wel". Een ander stuk luidde: „Ik ben zeer verontwaardigd, dat zo'n hoogstaande vrouw als Mies Bouwman, die met de tv-actie „Open het dorp", de harten van heel het Nederlandse volk ver overd heeft, is opgetreden bij zo'n minder waardig studentencabaret. Het spijt me, Mies, maar voor mij, en zeker nog voor vele anderen, heb je afgedaan". Trouwens, wat lazen we in HET BIN NENHOF (ook in een ingezonden stuk); „Ik ben altijd een bewonderaarster van haar geweest, maar nu denk ik, is dat dezelfde „fijne mevrouw" van „Open het Dorp"? Het is mij een raadsel dat zij aan zo'n schunnig programma wil mee werken". Ingrijpen! En in De TIJD zegt een ingezonden- stukken-schrijver, dat de regering eigen lijk maar moet ingrijpen. En hij ver volgt: „Het waken voor de handhaving van de goede zeden is zeker een taak voor de christelijke politici. Een platvloerse levens stijl mag toch niet door het medium tele visie worden bevorderd". Een ander zegt: „Wat ons verbaasde wdren de pldtitu- tudes, die klonken uit de mond van me vrouw Mies Bouwman. Vooral na „Het Dorp" hadden we gedacht, dat deze me vrouw een dame was, nogwel een char mante dame! Voor ons heeft ook Mies Bouwman zich schuldig gemaakt aan een beoordelingsfout. Wij weigeren vooralsnog te geloven dat zij in deze uitverkoop van plebejische plompheden thuishoort. Zij la te dit over aan de rinussen! Maar genoeg van, de ingezonden stuk ken en terug naar de commentaren. In het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD wordt de uitzending beslist geen teleurstelling ge noemd, de FRIESE KOERIER zegt zich er best mee te hebben vermaakt. Houterig HET PAROOL daarentegen was wat te leurgesteld. „De opzet is niet onaardig, maar de presentatie was nog wat te houterig, het programma kwam niet van de grond en wat heel belangrijk was: de teksten wa ren vaak niét goed genoeg. Zij bleken nog al eens grof, wanneer zij scherp moesten zijn en ook de humor was niet steeds ge slaagd". En om Henk van der Meyden nog even te citeren: „De vrouw, die eens de harten stal van alle Nederlandse televisiekijkers, toen zij dankzij haar spontaan en hartelijk optre den vele miljoenen guldens wist bijeen te brengen voor de actie „Open het Dorp" heeft door mee te doen aan het omstre den VARA-programma van zaterdagavond de sympathie verspeeld van vele TV- kijkers". Doorgaan Wat zei Mies er zelf van? In HET VRIJE VOLK wordt zij als volgt geci teerd: „Ik wist niet, dat die rooie-rot-honden- mentaliteit in Nederland zo erg was. Ik word er nu met mijn neus opgedrukt. En dat is alleen maar een stimulans om er mee door te gaan". Corry Zoetemelk Om aan te geven waarom de VARA zo'n hard programma nodig vond, kunnen we het beste het Ai GEMEEN HANDELS BLAD citeren. R. Touber schrijft: „In het nieuwe programma van het I.urelei-cabaret wordt de toeschouwers een kijkje gegund achter de schermen van de televisie. Op het kleine toneeltje wordt ge werkt aan de fictieve Corry Zoete melk-show. De tekstschrijver, de regis seur, Corry Zoetemelk en de producer ko men bijeen om de teksten van een nieuw liedje eens door te nemen. Achterop het toneel is een werkster bezig de vloer te schrobben. Terwijl het produktieteam voor hun televisieshow bezig is, luistert deze werkster en geeft commentaar. Dit woord van het geplande liedje kwetst de platte landsbevolking, dat woord zou haar neef wel eens niet op prijs kunnen stellen, ter wijl die zin wel heel pijnlijk is voor haar buurvrouw boven.Moet het produktie team naar haar luisteren en de zinnen en woorden schrappen? „De plattelandsbevol king vormt ten slotte wel een half mil joen kijkers", zegt de regisseur en dus ivordt de zin geschrapt, en om gelijksoor tige redenen langzamerhand elk woord, elke nuance, die maar enigszins aanstoot zou kunnen geven. Het eindresultaat is een.Zoetemhlkliedje, waar kraak noch smaak aan is, maar dat in elk geval geen kijker kan kwetsen. Inderdaad zetten de Lureleiers met deze sketch de ganj} van zaken bij vele tn-amusementsprogramma's op hun Bühne en tegelijkertijd de reden, waarom vele uitzendingen zo middelma tig en onpersoonlijk blijven". Dit is tenminste geen Corry Zoetemelk show, schrijft Touber. „Wa,nneer Wigbold en zijn medewerkers behalve moed nu ook wat meer zelfkri tiek opbrengen, gaan we wellicht betere televisie-amusementstijden tegemoet. Al zal de Corry Zoetemelk-show dan misschien nog enkele eeuwen een grotere kijkerskring tevreden stellen...." De heer Ernest Petinaud (links), bode van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, heeft gelogeerd in het Parijse Hilton-havel tijdens de parle mentaire NAVO-conferentie in Parijs en dat heeft verscheidene afgevaar digden in Washington, die thuis moesten blijven, gestoken. Niet om dat de heer Petinaud een bode is, want de twintig Amerikaanse afge vaardigden naar de NAVO-conferen- tie hadden die verbindingsman in Parijs heus Wel nodig. Neen, de oor zaak van de deining is het feit dat de heer Petinaud een huidskleur heeft die anders is dan die van de overige heren. De leider van de dele gatie naar de Parijse conferentie, de heer Watier Hays, wie verweten wordt dat hij de heer Petinaud dit uitstapje heeft bezorgd „op kosten van de Amerikaanse belastingbeta ler" (rechts) trekt zich het geval ken nelijk niet aan. Deze foto werd ge maakt toen het tweetal maandag het moeid laat, maar de realisering ervan in ons staatsbestel ook bevordert. Deze mening wordt geponeerd in een interim-rapport, dat over de verhouding van kerk en humanisme is uitgebracht aan de generale synode. De commissie, die onder voorzitterschap staat van dr. W. Aalders, geeft twee argumenten voor deze opvatting. In de eerste plaats omdat niet alleen in de kringen van het Humanistisch Verbond velen nog van mening zijn dat de chris telijke kerk alleen maar op grond van opportunistische overwegingen tolerant is, maar in wezen de vrijheidsrechten van an- dersdenken niet erkent. In de tweede plaats omdat gesteld kan worden dat het Humanistisch Verbond zich keert tegen de nihilistische tendenzen in onze samenleving en dat reeds daarom al leen het de ruimte voor zijn werkzaam heden dient te ontvangen. Te dien aanzien zou volgens de commis sie evenwel anders moeten worden geoor deeld indien zou blijken dat het Humanis tisch Verbond zich zou ontwikkelen tot een organisatie, die door een antiteïstische en anti-christelijke leer de tendenzen die zij thans zegt te bestrijden in wezen zou be vorderen. In een aan het rapport toegevoegde no ta zijn de aard en de doelstelling van het Humanistisch Verbond neergelegd. Het rap port zelf houdt zich voornamelijk bezig met het wezen en de grenzen van de toleran tie. Na een diepgaande uiteenzetting hierover stelt het rapport de vraag wat de kerk heeft te doen als het Humanistisch Ver bond bijvoorbeeld om ruimte vraagt in het onderwijs op de middelbare scholen voor zijn humanistisch vormingswerk en wenst dat de overheid hiervoor dezelfde facilitei ten schept als voor het godsdienstonder wijs op deze scholen. De commissie meent dat krachtens de tolerantie, die zij in beginsel voor an deren en zichzelf in de staatsgemeenschap vraagt, de kerk zich niet alleen tegen de ze aanspraken niet zal mogen verzetten, maar deze ook moet bevorderen. De mogelijkheid kan zich voordoen dat de kerk tot de overtuiging komt, dat een organisatie als het Humanistisch Verbond, ondanks het feit, dat het de belijdenis der kerk niet deelt, toch als een positieve fac tor in de samenleving moet worden ge waardeerd, waar het gaat om de verdedi ging van geestelijke en zedelijke waarden. De vraag wordt gesteld of een organi satie als het Humanistisch Verbond denk baar zou zijn in een samenleving, waarin niet als in West-Europa het geval is, ge durende vele eeuwen het evangelie is verkondigd, waardoor een waarde-besef is gewerkt, dat ook bij hen leeft die het evangelie niet meer kennen of het niet als waarheid Gods aanvaarden. De synode zal in de algemene vergade ring zijn oordeel over dit rapport geven. In zijn woning te Amsterdam is de hoogleraar in het Romeins recht en de rechtsgeschiedenis aan de universiteit te Amsterdam prof. mr. H- R. Hoetink plot seling overleden. Prof. Hoetink was 63 jaar. Prof. Hoetink werd op 27 juli 1900 in Loe- boe Dalam (Deli) geboren. Hij ging in 1919 aan de universiteit van Leiden rechts wetenschappen studeren. In 1928 promo veerde hij cum laude. Hij was toen werk zaam als ambtenaar bij de Nederlandse Spoorwegen. In 1929 werd hij benoemd tot hoogleraar in het burgerlijk recht aan de rechtshoge school te Batavia, welke functie hij tot 1934 vervulde. In 1935 werd prof. Hoetink hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam, waar hij eerst Romeins recht en rechtsgeschiedenis doceerde en voor de oorlog ook burgerlijke rechtsvorming. Advertentie inspanning Na de tram-lus lust je wel 2 glazen Hero tomatensap. Je proeft die fijne volrijpe tomaten. Je geniet van het aroma. En je kwikt er weer hélemaal van op. U hebt 't verdiend, elke dag zo'n flesje Hero tomatensap. De on misbare vitamine—C (dag vermoeid fieid, dag verkoudheid!) krijgt u boven dien gratis mee! Verrukkelijk en gezond I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5