S llhld Draagvleugelboot Aquavite 1 in IJmuiden te water gelaten ederland Verbetering van Hagelingerweg DIK SPECULAAS I erom 1 I St. Nicolaas koopt zijn speelgoed bij Nederland Rotaprint voor minder-validen Onze post Ja, U leest het goed, speelgoed bij Nederland Steeds drukkere verkeersweg E DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 7 FOTO FILM eg4<\ AfefOndM de óorwkkkeM rjkja Fa. RdQ Boef Juwelier - Horloger - Opticien Bij totale aankoop van slechts 25.-: Bij totale aankoop van 50.-haar ook siaappop. Bij totale aankoop van 100.- Leverancier van St. Nicoiaas - Marktpl. 21, SJmuiden Bert Brugman bracht de opera Porgy and Bess "r'-X i Aan de gemeentelijke werkplaats voor minder-validen aan de President Kruger- straat in IJmuiden is sedert enkele jaren een boekbinderij verbonden, die bindwerk verzorgt voor rijks- en gemeente-instel lingen. scholen, universiteiten en biblio theken. De klantenkring wordt steeds groter. Op de betrokken afdeling van de werkplaats zijn nu reeds gemiddeld 25 minder-valide werknemers werkzaam, die met animo hun werk verrichten. B. en W. hebben thans overwogen, of aan deze binderij een rotaprint-installatie voor het vervaardigen van klein offset drukwerk kan worden verbonden. Daar door kunnen de bedrijfsresultaten aan merkelijk worden verbeterd. Belangrijker is echter, dat het mogelijk zal zijn de daarvoor in aanmerking komende minder- valide werknemers een arbeidstraining te geven, waardoor plaatsing in het vrije bedrijf voor hen gemakkelijker wordt. B. en W. achten het van groot belang, dat op deze wijze een groter aantal in woners der gemeente, die door hun ge deeltelijke invaliditeit niet in staat zijn zich op normale wijze in het bedrijfs leven een plaatsje te verwerven om in het levensonderhoud van zich en hun ge zin te voorzien, de mogelijkheid wordt geboden om door passende arbeid opnieuw in het arbeidsproces te worden ingescha keld. Dit betekent afgezien van finan ciële voordelen aanmerkelijk meer levensvreugde voor de betrokkenen. Daarom menen B. en W. dat het alles zins gerechtvaardigd is, dat de gemeente hiervoor gelden beschikbaar stelt. Daarbij wordt nog opgemerkt, dat het rijk bij draagt in de kosten van de lonen van de tewerkgestelde krachten, alsmede in het salaris van het toezichthoudend en op leidend personeel. Bovendien kan de ge meente besparen op haar drukwerkkosten door een groot deel van de drukwerken der gemeentelijke instellingen op de rota- printinstallatie te laten vervaardigen, nu daarbij geen zetwerk behoeft te worden verricht, zodat de prijs lager zal worden. B. en W. stellen de raad daarom voor te besluiten tot het inrichten van een rotaprintafdeling bij de gemeentelijke werkplaats, daartoe een krediet te ver schaffen, groot 35.200, Advertentie if 'v.i De tewaterlating van de draagvleu gelboot gebeurde met behulp van een drijvende bok, die het vreemdsoor tige vaartuig van de kade van de Haringhaven op het water tilde. Advertentie De aardigste Sinterklazen geven en geschenken van KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Advertentie Neem vast een voorproefje I zuiver roomboter met amandelen BROKKEN ca. 200 gr. 80 ct KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TEt»OON SS» BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Jolanda M. dr. van J. M. de Graaf en M. G. C. Verhagen; Bastiana G. dr. van B. van .der Werff en G. A. Scnoo; Franciscus W. zn. van A. Schelle- vis en J. W. Kruitbosch; Machiel J. zn. van J. H. Kok en T. Ypma; Peter zn. van L. Sies en J. Hendrikse; Antonio G. zn. van P. Deroma en R. P. Bakkers; Robin, zn. van G. Roetering en P. van Geenhuizen; Ingrid T. M. dr. van T. P Ruijgvorm en C. J. van der Velden; Jo sephus M. zn. van S. Minneboo en L, Feenstra; Frank M. zn. van J. J. van Monsjore en L. de Wagemaker. ONDERTROUWD: G. Bosch en J. M Kuiper. GETROUWD: H. W.mdel en A. H. Wolf J. A. Brunn en H. de Groot; A. Petra en T. M. Hennen; F. P. Agterberg en P. C Amelsbeek; A. M. Verbeem en P. H. M Witlox; H. D. Noort en M. Hendriks; A. L. Westerlaken en L. -M. de Bruin; J Zwarts en J. de Rooij; A. A. Rooijmans en H. M. van Rixel. OVERLEDEN: J. van Zwol, oud 88 j gehuwd geweest met A. Wienstra; E. C M. de Gooijer, oud 75 j., ongehuwd; G. Snip, oud 56 j., gehuwd met A. Buiten huis; A. L. Huyg. oud 65 j., gehuwd met A. M. Jak; P. Bakker, oud 59 j., geh. met A. M. Kranenburg; M. E. M. Horsten oud 47 j., gehuwd met A. C. J. Pigmans Regenwater en champagne vermengden zich tegen de boeg van de „Aquavite 1" toen de Zweedse mevrouw Mary Alm- qvist. echtgenote van de ontwerper, woens dagmiddag op de kade van de IJmuidense Haringhaven in een stromende regen de doopplechtigheid verrichtte van de eerste in IJmuiden gebouwde draagvleugelboot. ,Ik wens u goede vaart," zei mevrouw Almqvist in het Zweeds. „Wat zonde!", riep een IJmuidense vissersjongen en die uiting van teleurstelling sloeg meer op het vergieten van het kostelijke doopvocht. Een drijvende bok liet de „Aquavite 1" vervolgens een kort luchtreisje maken om het tussen de trawlers nogal opvallende vaartuig aan zijn element toe te ver trouwen. De draagvleugelboot is op de IJmuiden se scheepswerf van Mulder en Rijke n.v. n opdracht van de vervoermaatschappij Aquamarin in Stockholm, Zweden ge bouwd. „Het was een interessante opdracht. Na al die verschillende boottypen die wij in de loop der tijd hebben gebouwd was dit heel wat anders," zei directeur Rijke. „De Aquavite zal in het waterrijke Stockholm worden gebruikt bij het personenvervoer tussen de woonwijken en het zakencen trum. Ook wil men de draagvleugelboot gebruiken in het toeristisch verkeer. Dit type is niet alleen geschikt voor de bin nenwateren maar de boot is ook volkomen zeewaardig. Aquamarin in Stockholm heeft zelf het ontwerp van de draagvleu gelboot gemaakt." De „Aquavite 1" biedt plaats aan 50 passagiers. De lengte over alles is 11,60 meter, de breedte 3,60 meter en de draag- vleugelwijdte 4,75 meter. Twee Cummins dieselmotoren van elk 275 PK, die twee schroeven aandrijven, kunnen het vaar tuig een snelheid van 70 km. per uur ver lenen. Deze snelle vaart kan, zo deelde de heer Rijke ons mee, met vol motorvermo gen binnen vijf seconden bereikt worden, waarna vplstaan kan worden met het hal ve vermogen. Eenmaal op snelheid geko men rust de draagvleugelboot in hoofd zaak op de twee dragers die zich bij de voorsteven onder de waterlijn bevinden. Het casco van de „Aquavite 1" is van aluminium, de öraagvleugels zijn van polyester. De boot meet iets meer dan 50 brutoregister ton. Voordat de „Aquavite 1" naar Stock holm wordt verscheept zullen er in Neder land nog verschillende proefvaarten mee worden gehouden. Woensdag 25 en donderdag 26 december, alsmede woensdag 1 januari zijn bij PTT zondagen. In de nachten 24/25 tot en met. 26/27 december en 31 december/1 januari tot en met 1/2 januari zullen geen nacht posttreinen rijden. Op zaterdag 21 en 28 december zullen eventueel ook aangetekende stukken, post pakketten en briefpakjes worden besteld. Nieuwsbladen en andere periodieken dienen uiterlijk donderdag 19 december en vrijdag 27 december ter post te worden bezorgd. Naam- en visitekaartjes, welke niet vol doen aan de gestelde minimum afmetin gen worden aan de afzenders terug gege ven of als onbestelbare stukken behandeld. Advertentie l „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd" Als variant hierop zou men kunnen zeggen: ..Niet het vele is goed, maar het goede is veel" En wat dat betreft bent u speciaal met het oog op „5 december" bij ons aan het juiste adres! Geschenken „te kust en te keur" en „voor elck wat wils". Gulden en zilveren sieraden, Horlopres. Klokken, Wekkers. Ronson aan stekers, Manchetknopen, Borrelglaasjes, Gero-artikelen, Modieuze bril monturen, enz. Kennemcrlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 J Mevrouw Mary Almqvist uit Stock holm doopt de door haar man ont worpen en in IJmuiden gebouwde draagvleugelboot Aquavite 1". De tekening geeft op schaal de oude en de nieuwe tóestand op de Hage- lingerweg weer, waarbij de in ver houding aangeduide weggebruikers de situatie nader verduidelijken. Auto's, poppen, puzzels, spelen, serviesjes, boten, figuurblokjes, piepfiguren, zak antaarns, ge reedschapsets, enz. enz. in een enorme keus en voor extra lage prijzen. En u kunt het nog cadeau krijgen ook. Spaar uw kassabonnen van heden tot Sinterklaas. een prachtige AANGEKLEDE POP, die kan slapen, voor slechts 1.00 Dt: aanknnn \/sm f RH een prachtige NEGERPOP met echt voor slechts 1.50 een schitterende trein op batterijen, die voor- en achteruit kan rijden, com pleet met 14 stukken rail, 4 treinen, seinpalen en seinhuisje van 29.50 voor slechts 10.00 Al dit cadeau-speelgoed kunt u ook gewoon kopen. Wie aan Sinterklaas denkt, denkt aan cadeaus, Wie aan cadeaus denkt, denkt aan NEDERLAND Koopt uw textieicadeaus èn uw speelgoedcadeaus bij NEDERLAND en u spaart ongemerkt voor POP of TREIN Als extra service voor de „twijfelaars", die echt niet weten wét ze moeten geven, stellen wij zeer attractieve cadeaubonnen ter beschikking, voor elk gewenst bediag. -fe Om alle misverstanden te voorkomen De speelgoedaanbiedingen alléén in onze TEXTIELSPECIAALZAAK Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gehad van de omvangrijke bestratingswer- ken, die de Hagelingerweg in Santpoort ingrijpend zullen wijzigen. De veranderin gen in het wegenplan sinds het gereedko men van de Velsertunnel, zoals het via duct bij het station Driehuis (zuid) en de Waterloolaan, hebben van de vroegere dorpsweg een belangrijke verkeersader ge maakt, schakel in de wegverbinding Haar- lem-IJmuiden én natuurlijk ook verbin dingsweg tussen de onderscheiden delen van de gemeente Velsen. Na het gereedkomen over de gehele lengte van de Minister Van Houtenlaan (langs de spoorlijn tussen Waterloolaan en Stationsweg) zal een nieuwe dóórgaande verbinding met IJmuiden, de sluisweg en t.g.v. het verplaatsen van het pontveer in het Noordzeekanaal ook met Vel- sen(noord) en de industrieën aan de noord kant van het kanaal tot stand zijrt geko men. De verkeersintensiteit van de Hage lingerweg zal hierdoor nog kunnen toe nemen. De huidige weg, die door de beplanting met een dubbele rij iepen, zeker enige aantrekkelijkheid heeft, kan aan de toe nemende eisen bepaald niet beantwoorden. De twee rijen bomen en de groenstroken waarin ze zijn geplaatst vormen een af scheiding tussen een hoofdrijbaan van 6 m. breedte en twee 4 m brede ventwe gen, welke beide laatste gezien het belang van het doorgaande verkeer van de totale wegbreedte wel erg veel in be slag nemen. Bovendien belemmeren de bomen door hun „coulissenwerking" voor al aan de kruispunten het uitzicht, waar door gevaarlijke situaties kunnen ont staan. Om aan de eisen van het wegverkeer beter te kunnen voldoen zal de weg een nieuw profiel krijgen. Er worden twee rij banen gevormd, gescheiden door de mid denberm. De oostelijke rijbaan krijgt een breedte van 6.50 m., de westelijke zal variërend van 5.75 m tot 6.50 m breed kunnen worden. Deze beide rijbanen krij gen een asfaltwegverharding. Er worden parkeerhavens aangelegd van 2 a 2.25 m breedte, die worden voorzien van een klinkerbestrating. Op het weggedeelte tussen de Kruidbergerweg en de Sant- poortse Dreef zullen deze parkeerhavens gezien de voorhanden ruimte, uitsluitend aan de oostzijde kunnen worden gereali seerd. De voetpaden aan beide zijden van de weg krijgen een gemiddelde breedte van 2 m en zullen zoals gebruikelijk worden bestraat met tegels. Ook de aankleding van de weg wordt niet vergetèn. Het ligt in de bedoeling In de 3 m brede middenberm en op de voetpaden b.v. aan weerszijden van de parkeerhavens een iepenbeplanting aan te brengen, zodat de nu opgroeiende genera tie opnieuw de beschikking zal hebben over een lommerrijke Hagelingerweg. In dé middenberm zal ook de straatver lichting worden aangebracht. Om de 22 meter worden ?V» m hoge dubbelarmige lichtmasten geplaatst, voorzien van na- triumlampen. Het oranjekleurige licht zal voldoende zijn om de gehele 22 m brede weg te verlichten, zodat lantaarnpalen op de trottoirs niet meer nodig zijn. Helaas beschikt de gemeente nog niet over alle gronden die nodig zouden zijn om het nieuwe profiel over de volle leng te van de weg tussen het viaduct Drie huis en de Broekbergenlaan aan te leg gen. Op het weggedeelte tussen laatst genoemde laan en de Kruidbergerweg zal het nieuwe profiel nog niet kunnen worden doorgetrokken. De werkzaamheden aan het weggedeel te tussen viaduct en Kruidbergerweg gul len als de weersomstandigheden meewer ken, misschien nog in december of an ders begin januari aanvangen. Aan de eigenlijke herprofilering voorafgaande werken aan kabels, leidingen en riolerin gen bepalen al enige tijd het beeld van de Hagelingerweg en vormen dikwijls verkeersobstakels. De uitvoering van de nieuwe wegaanleg zal straks speciale ver keersmaatregelen noodzakelijk maken- Door achtereenvolgens eerst de oostelij ke en dan de westelijke weghelft in be handeling te nemen zal tussen Joh. M. van Nassaulaan en Kruidbergerweg eenrich tingsverkeer kunnen woren ingesteld. Een der beide verkeersstromen zal door de Hoofdstraat worden omgeleid, die dan wel tijdelijk veel drukker zal worden, maar waardoor een vlotte doorstroming verze kerd is. Tussen het viaduct en de J. M. van Nassaulaan zal het verkeer in beide richtingen tijdelijk met één weghelft ge noegen moeten nemen. De werkzaamheden zullen ongeveer een half jaar in beslag nemen, zodat, als de omstandigheden meezitten, het verkeer nog vóór de zomer van 1964 over de ver beterde Hagelingerweg zal kunnen rijden. BESTAAND PROFIEL >JVI« T0EK0MSTI8 PROFIEL Advertentie KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM u weet wel op de hoek bij de brug is ENORM GESORTEERD in HERENHOEDEN - wolvilt en haarvilt Nergens vindt u groter collectie Het poppenspel blijft een sterke aan trekkingskracht op het publiek uitoefe nen. Dat is gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouvv te IJmuiden-Oost weer duidelijk gebleken, waar talrijke bezoe kers bijeen waren gekomen om te kij ken en te luisteren naar Bert Brugmans marionettentheater. De Opera „Porgy and Bess" van George Gershwin stond op het programma en de ze negeropera bleek een aardige afwisse ling voor de vele klassieke opera's, die Bert. Brugman, zijn echtgenote Frieda Brugman-Frowein en zijn vier zoons Joost, Thomas, Jaap en Vincent op hun program ma hebben. De poppen waren weer uitstekend ver zorgd en aangekleed, en de vakkundige manier waarop ze werden bespeeld zorg de er voor, dat men gaandeweg vergat met poppen te maken te hebben. Het was jammer, dat het geluid wel wat te hard stond afgesteld hetgeen enkele be zoekers er toe bracht de zaal voortijdig te verlaten. Vooral de stem van Camilla Williams, die Bess vertolkte, bleek wel wat te veel van sommige oren te eisen. Ook bij deze opera had Brugman weer voor een voorbeeldige opname gezorgd. Wij noemen de prachtige stemmen van June Mc Mechen, die als Clara „Summer time" zong, Camilla Williams als Bess, en Lawrence Winters als Porgy. Een prachtige creatie was met name die van Sporting Life, waar een kostelijk gesneden pop, die uitstekend werd bespeeld, samen ging met de pakkende stem van Avon Long. K.M. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdagmiddag: Andijvie 1428; bloemkool 3386; bos- peen 1738; waspeen 1232; spinazie 33 72; prei 1228; selderij knollen 824; tomaten 2082; witlof 4563; sla 718; spruiten 4692; groenekool 1224; boeren kool 1122; rodekool 816; uien 1423.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7