m m HELANCA PANTALONS Beverwijks buurgemeenten krijgen vinger aan gaskraan en geldla Concurrentie is voor Hoogovens onverminderd scherp gebleven ederland voor dames en meisjes mm KNZHRM-directeur naar IJmuiden Stormvogels schorst linksback Freriks De Gruyter mag geen vogelkooien verkopen Ds. Colijn rekent op zijn orgel Raad akkoord met uniformcontract N avo-verbindingen 13.250 kilometer Tien biljarters in titelstrijd driebanden gewikt Nieuwe kleuterschool in Velsen-Noord VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 13 é'MÊi V 'fa®;. LTB-Beverwijk Rubber reddingvlotten Een grote collectie voorradig. BIJPASSENDE in diverse kleuren. MODEHUIS ijmuiden Kerkelijk leven Tien jaar Hoge huur Huurbelasting PLEIN 1945 - TELEFOON 7541 Fotowedstrijd H 900 M ekog WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Op de gisteravond in Beverwijk gehou den vergadering van de L.T.B heeft de voorzitter, de heer P. Westgeest, het teelt- recht in de bloemkwekerij onder de loep genomen. Over de toepassing van dit recht en wat er mee samenhangt, viel menige critische opmerking te beluisteren. De vergadering hield zich geruime tijd bezig met voorstellen, cfie volgende week dinsdag op de algemene vergadering in Haarlem ter tafel zullen komen. Over de bestuursverkiezing in de kring kan wor den vermeld, dat de heer. C. Jansen, van de afdeling Kennemerland, herkiesbaar is, evenals zijn plaatsvervanger de heer P. Beentjes uit Heemskerk. De bestuursverkiezing van de kring Kennemerland had het resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heren P. Westgeest en A. Jansen, herkozen werden. In de vacature van de heer C. Post uit Santpoort is de heer J. Böhm, eveneens uit Santpoort, gekozen. De heer P. Verduin uit Heemskerk is opgevolgd door de heer P. Beentjes, eveneens uit Heemskerk. Van morgen af moeten alle Nederlandse schepen tot vijfhonderd bruto registerton, sleepboten, zowel boven als beneden de grens van vijfhonderd ton, dokken en andere drijvende voorwerpen, die overzee naar een bestemming worden gesleept, voorzien zijn van rubber reddingvlotten. Advertentie NYLON JACKS Bij de ingang van het Kanaal van Kaap Cod zijn een Amerikaanse tanker en een Noors vrachtschip met elkaar in aanvaring gekomen en in brand geraakt. Het waren de „Dyna- juel", een Amerikaanse tanker van 10.000 ton en het Noorse vrachtschip „Fernview" van 6732 ton. Beide sche pen werden door de botsing als het ware aan elkaar geklonken: Op de voorgrond de tanker en op de achter grond het vrachtschip. Dé directeur van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij, de heer De Booy, komt volgende week dinsdag naar IJmuiden. De directeur zal dan afscheid nemen van het station Ijmui den van de reddingmaatschappij tijdens een besloten bijeenkomst, die 's avonds om acht uur in de bovenzaal van hotel Royal begint. Zoals bekend is zal de heer De Booy worden opgevolgd door de heer Van der Zweep. Dinsdagavond zal ook de aan staande nieuwe directeur aanwezig zijn. Linksback Freriks is door het Storm- vogelsbestuur voorlopig geschorst vanwege het onsportieve optreden tijdens de laatste vyedstrijden. Tegen Wijk êan Zee kyeeg.hij een offipiële waarschuwing wegens na trappen.Bij" een voorgaand delict had de strafcommissle van de KNVB hem een proeftijd Van één jaar opgelegd. Dit jaar was net een maand verstreken. De jonge Waterloër Van der Zwan heeft wegens natrappen tijdens de wedstrijd Renova—Waterloo van de strafcommissie van de KNVB een schorsing opgelegd ge kregen van vier wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De president van de rechtbank te 's- Hertogenboseh heeft donderdag vonnis gewezen in het kort. geding dat door de Duitse fabrikant J. Voss was aangespan nen tegen P. de Gruyter en zoon n.v. te 's-Hertogenbosch. De heer Voss had geëist dat genoem de n.v. de verkoop zou stopzetten van vijfduizend vogelkooien, die zij als premie artikel aan de klanten had aangeboden, op straffe van een dwangsom van 5.000 per overtreding. In zijn vonnis heeft de president de n.v. De Gruyter in het ongelijk gesteld en de eis van de heer Voss ingewilligd, echter met een dwangsom van 1.500 per over treding. De eis van de heer Voss. dat de ge daagde de aanbieding duidelijk zou intrek ken, werd door de president afgewezen Het ging in dit kort geding om de vraag of de door De Gruyter van een Neder landse fabriek gekochte kooien in strijd waren met het octrooi dat de heer Voss heeft gekregen op zijn zogenaamde „Duett-Vogelheirne". De president motiveerde zijn vonnis met vast te stellen dat, hoewel de Ne derlandse kooien wel enige afwijkingen vertoonden, er toch gebruik is gemaakt van de wezenlijke kenmerken van de door octrooi beschermde vinding. Ds. J. Colijn uit Nijmegen zegt een blind vertrouwen te hebben in zijn weldoeners en de planning, dat op 31 december van dit iaar de ontbrekende achtduizend gul den voor zijn orgel er zullen zijn. Enige tijd geleden hoorde pater Henri de Gieeve van de orgelwens van ds. Colijn. Onder de slagzin „geef die man zijn orgel" begon pater De Greeve in Nijmegen onder men sen van alle gezindten en door middel van publicaties rond te gaan voor een bijdrage In totaal kost het orgel vele duizenden guldens meer maar de centrale kerkvoog dij der hervormde gemeente heeft dertig duizend gulden toegezegd. Dat bedrag zou verzameld worden door middel van kerk collectes. De ontbrekende gelden moesten dus buiten de kerk worden gevonden. De actie is nu voor meer dan de helft geslaagd. Ruim vijfduizend gulden zijn bij elkaar gebracht en nog dagelijks vloeien er bedragen binnen. Men is hoopvol ge stemd dat het benodigde bedrag voor het einde van dit jaar zal worden gehaald De Beverwijkse raad heeft donderdag avond een contract met de buurgemeen ten goedgekeurd, waarin op basis van ge lijkheid de leverantie van gas naar Cas- tricum, Heemskerk, Limmen en Aker sloot voor de duur van tien jaar wordt geregeld. Deze gemeenten zullen een gro tere medezeggenschap krijgen in de gang van zaken bij het Beverwijkse gasbedrijf en gelijkelijk delen in het exploitatiever lies of de winsten in het betrokken gebied. De raad hechtte verder haar goedkeuring aan een plan om 224 eengezinswoningen, 92 autoboxen en 3 verenigingsgebouwen te bouwen in het uitbreidingsplan Zwaans- meer. Een voorstel om de tarieven voor de ermakelijkheidsbelasting voor filmvoor stellingen te. verlagen van 30 naar 25 per cent, werd van de agenda afgevoerd, om dat men eerst zeker wil weten of Bever wijk boven het landelijk gemiddelde van de vermakelijkheidsbelasting uitsteekt, of dat de genoemde gegevens in de brief van de bioscoopexploitanten niet juist zijn. Verder stond de raad kredieten toe voor de aanschaf van een bestelwagen voor het gasbedrijf en voor het treffen van voor zieningen in de beschutte werkplaats voor minder validen d? P^Jissa«Ie. Als gfevolg van het gesloten contract, zal Akftrsloot op het gasnet in. het nóordelijM deel van de IJmond worden aangesloten omdat is gebleken, dat er voldoende gega digden zijn om na verloop van tijd de exploitatie rendabel te kunnen maken. De heer Van Eek van de K.V.P.-fractie was zeer ingenomen met de zakelijke op zet van het voorgestelde contract, omdat er veel onaangenaamheden door deze re geling voorkomen kunnen worden. De geza menlijke aanpak van de gasvoorzicning is een goede zaak, meende de heer Bijl (P.C.G.) en hij vroeg het college welke in stantie bij een eventuele overschakeling op het gebruik van aardgas de kosten van ombouw voor haar rekening zou nemen. De heer Menist (P.v.d.A.) wilde weten of de getroffen regeling van de gasvoorzie- ning te zijner tijd ook zal worden gehand haafd als. men aardgas zou gaan gebrui ken. De heer Bijl wilde weten hoe het stond met de mogelijkheid om deze woningen centrëal te verwarmen. Voor een eterniet pui voelde hij niet zoveel en de heer Ko- ger informeerde naar de ervaringen die men had opgedaan met eterniet. Het pro ject had goedkoper gekund als men maar bejaardenwoningen in het plan opgenomen had, zei de heer Mulder. Wethouder Vessies, zei dat Beverwijk nog plannen heeft voor 128 bejaardenwoningen in de omgeving van huize Ter Wijk., zo dat het weinig zin heeft ook nog eens in Zwaansmeer .bejaardenwoningen neer te zetten. De bouwgrond wordt bijzonder schaars in Beverwijk, zei de wethouder want behalve een stuk bij de Bankenlaan, waar het Bouwfonds van Nederlandse Ge meenten 51 woningen zal zetten, is er wei nig grond voor bebouwing meer over ge schoten. Wethouder Kaebisch zei, dat toe wijzing van de 224 woningen in Zwaans meer nog heel wat moeilijkheden zal ople veren bij minder draagkrachtigen. Een contract met een looptijd van tien iaar vond de heer Koger (P.C.G de snel wisselende omstandigheden on het gebied van gasvoorzicning in aanmerking geno men, rijkelijk lang. Wethouder G»rritse bracht naar voren, dat bij het nW de beer Swarts van de C P N. niet eens kon zi.in. dat Akersloot een onderontwikkeld gebied zou ziin. "mdat er tot op heden geen aansluiting is op het gasnet. Met de heer Van Eek hoopte hij. dat het contract in de toekomst voldoende za kelijke waarborgen zou hebben om onaan genaamheden te voorkomen. In het con tract is het zo geregeld, dat de raad van Beverwijk de tarieven voor het gas vast stelt en dat de aangesloten gemeenten van deze tarieven een cent naar boven of naar beneden mogen afwijken. De ombouwkosten zal het gasbedrijf te zijner tijd voor haar rekening nemen, zei de wethouder, omdat hij de bijdrage van vijftig gulden per aansluiting niet voldoen de vond. Hoewel een snelle omschakeling op aardgas in Noord-Holland niet aanne melijk is. omdat deze verandering afhan kelijk is van het tijdschema, dat de staat en Hoogovens overeen zullen komen, meen de de wethouder toch, dat er wel reden is om aan te nemen, dat veertig percent van de woningen met aardgas verwarmd zal zijn in de toekomst. De grote gashouder zal zeer goed bruikbaar blijven om pieken in het gebruik op te vangen. Zo gauw men deze reus gereed heeft en de omschakeling op aardgas reeds heeft plaats gevonden gaat Beverwijk propaganda voeren voor ruimteverwarming. De heer Bolte van de P.S.P. kon toch met deze verantwoording en opzet van de gasvoorziening in het ge bied geen genoegen nemen, omdat een openbaar nutsbedrijf nu eenmaal geen winst mocht maken. De heer Bolte stem de als enige tegen de voorstellen van het college. De bouw van 224 woningen, 92 garages en 3 verenigingsgebouwen in het uitbrei dingsplan Zwaansmeer gaat 7 027.230 kos ten. De raad en naar later bleek ook het college waren nogal geschrokken van de hoge huren die er straks voor deze wonin gen gevraagd moeten worden: f 25,85 per week. De heer Menist (Pv.d.A.) kon zich moeilijk voorstellen dat dit project ten goede zou komen aan de huisvesting van de minst draagkrachtigen. Voor een vergoeding bij verhuizing van een goedkopere naar een duurdere woning voelde hij niét veel, maar hij toonde zich wel voorstander van e»n huurbelasting af hankelijk van het gerief, de gezinsgrootte en de hoogte van het inkomen. Er zijn in Beverwijk 186 moeilijke gezinnen waarvan de echtgenoten jonger zijn dan 25 jaar. Met algemene stemmen steunde de raad het voorstel van B. en W. De vermakelijkheidstarieven werden na enig heen en weer gepraat door de raad van de agenda afgevoerd op voorstel "van de heer De Ruiter (P.C.G.) die eerst de omstandigheden, die de bioscoopexploitan ten naar voren brachten in een brief, die zij op het allerlaatste moment stuurden na der wilde onderzoeken. Wethouder Gerrit- Se betoogde, dat Beverwijk niet ongunstig afsteekt tegen de tarieven in het land met een gemiddelde van 20,5 percent. Voorzieningen aan de beschutte werk plaats hebben in totaal een krediet van 8350 gulden gevergd hetgeen de raad zon der meer toestond. Anders was het gesteld met een krediet voor aanschaf van gereed schap nodig voor de montage van rijwie len. De heer Ri.il zag hierin concurrentie met het bedrijfsleven en de heer Koger vroeg hoe lang het nog zal duren voor men de Palissade zou verkopen. Wethouder Gerritse meende dat minder validen evenzeer recht hebben op volwaar dige arbeid als ieder ander en dat de ver koop van het gebouw aan de Populieren laan nog wel een jaar of vijf 2ou duren. Zestien ambtenaren volgen een kader cursus en dat is zo goed bevallen, dat het gemeentebestuur het aantal cursisten wil verhogen tot 45. Het gevraagde krediet van 1080 werd vlot toegestaan. Mét de aan schaf van een nieuwe bestelwagen voor het gasbedrijf de oude werd „total loss" gereden in Heemskerk ging het al even vlot en de lange rij van agendapunten be treffende onderwijszaken werd eveneens vlot weggewerkt. MELDINGSPLICHT Met ingang van maandag 18 november geldt in IJmuiden meldingsplicht voor visserij schepen. Door deze maatregel kan de ruimte in de vishallen op de meest efficiënte wijze worden benut. Voorts wordt hierdoor be vorderd het tijdig aanwezig zijn van de benodigde vislossers. En ten slotte kan de handel tijdig maatregelen treffen om de te vèrwachten aanvoer op té vangen. PARIJS (AP) Het laatste station van een verbindingsnet ter. lengte van 13.250 kilometer tussen negen NAVO-landen is klaar. Dit is donderdag bekend gemaakt door het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa. da,t het laat ste station in het net van de aannemers overnam. De stations zijn gevestigd in Noorwe gen. Denemarken, West-Duitsland, Groot- Brittannië, Nederland, Frankrijk, Italië, Griekenland en Turkije. Door het stelsel staan SHAPE en NAVO 2.508 telefoonnet ten en 180 telegraafnetten ter beschikking. Een woordvoerder v.oor SHAPE zei, dat het commando grote aantallen lijnen zal blijven gebruiken van de telefoonnetten in de Europese NAVO-landen. Aan die lij nen wordt thans het nieuwe verbindings net toegevoegd. Het nieuwe net wordt be heerd door SHAPE. De stations worden bewaakt door manschappen met herders honden. De hoofdpost van het net is 65 kilometer ten noorden van Parijs geves tigd. Vrijdag 22 november zullen drie jury's in het clubgebouw van de tennisbaan aan de Mozartstraat in Heemskerk alle foto's, dia's en films beoordelen, die voor de wed strijd H 900 ter gelegenheid van het 900- iarig bestaan van Heemskerk werden ingezonden Deze bijeenkomst is voor alle inzenders toegankelijk. In aansluiting hier op wordt zaterdag 23 november nog een tentoonstelling gehouden. „DE WITTE WOLF". Het- christelijk jeugdkoor ,.De Goede Herder uit IJmuiden" met Joop Huizinga als dirigent, geeft woensdag 20 november in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan een middag- en een avond voorstelling van „De witte wolf", kinder- cperette in drie bedrijven, met tekst en muziek van J. A. Tj. van der Wal en zang- tbksten van mevrouw C. H. van der Wouw van Donge. Jeanne van Asselt verzorgt hierbij de pianobegeleiding. Tien biljarters hebben ingeschreven'voor het kampioenschap van Nederland ere klasse driebanden, dat van 19 tot en met 22 december in Waalwijk wordt gespeeld. Van deze tien waren er op grond van hun gemiddelde vier vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden, namelijk Broekhuizen, Van Oosterhout, Popeijus en De Ruyter, maar de laatste, die nog maar weinig serieus heeft kunnen trainen, heeft de wens te kennen gegeven toch aan de voorwedstrijden te Rotterdam te mogen deelnemen. Daarin komen nu behalve De Ruyter uit: Baay (Rotterdam) Teegelaar (Rot terdam), Van Essen (Den Dolder), Bro- sens (Breda), Van Loon (Bergen op Zoom) en Doggen (Heerlen). Op de dezer dagen gehouden vergadering van de ondememersraad bij Hoogovens in IJmuiden is over de marktsituatie naar voren gekomen, dat sedert de vorige bijeenkomst (op 3 oktober jongstleden) de concurrentie onverminderd scherp is ge bleven. Stijgende kosten en dalende prijzen maken het opvoeren van de produktie- effieieney door het vooral benutten van de modernste installaties tot een gebiedende eis. In verband hiermee is besloten in het eerste kwartaal van 1964 In de Martinstaal fabriek over te gaan op een 2-ovenbedrijf. Dit betekent geen teruggang in de totale staaiproduktie, daar het zwaartepunt van de produktie thans ligt In de Oxystaal- fabriek. Met inggng vón 2 december a-s. wordt ir W. van Monsjou benoemd tot hoofd van de afdeling Bedrijfsbureau bij de V.K.F. in Utrecht. Als zijn opvolger is benoemd ir. R. W. Dijkhuis, thans fa brieksdirecteur van het bedrijf ban de Ver enigde Kunstmestfabrieken te Kralingse Veer. Aluminium Hoogovens-, Billiton en de Zwitserse maatschappij Alusuisse hebben de laatste maanden belangrijke vorderingen gemaakt in de besprekingen over de vestiging van een aluminiumfabriek in de provincie Gro ningen. Nadere mededelingen zijn binnen kort te verwachten. Hoogovens zal deelne men voor de helft van het aandelenka pitaal. Billiton voor eenzesde en Alusuisse voor een derde. Advertentie Maar uw comfort bepaalde de vorm. Resultaat? Een bankstel waar we trots op zijn. Klassieke distinctie in moderne lijn. Een royale 3-zits bank, hoge en lage fauteuil. En let u eens op de gebogen rug, een uitgebalan ceerde vorm, die uw zitgenot ver- hoogt. Natuurlijk kreeg ook deze creatie het 3-voudig E.M. certificaat mee. Niet alleen wij, maar ook de fabrikant en de E.M. organisatie staan borg voor de internationale kwali teit. Dit model is reeds leverbaar vanaf f895.- afh. v. d. bekleding. De huidige loonsituatie is uitvoerig be sproken. De komende loonsverhoging zal de kosten voor het bedrijvencomplex in IJmuiden (Hoogovens, Breedband, Mekog en Cemij) doen toenemen met niet min der dan rond f 20 min., ongerekend nog de z.g. autonome loonstijgingen. Deze kos- stenstijging zal door besparingen moeten worden opgevangen. Dit temeer doordat het doorberekenen van de loonsverhogin gen in de prijzen voor de staalproducerende industrie niet mogelijk is. Daar komt dan voor 1964 nog bij dat het aanlopen van de nieuwe walserijen in 1964 kosten met zich brengt zonder dat daar in dat jaar nog evenredige opbrengsten tegenover staan. Een zéér critische beoordeling van al le activiteiten moet het mogelijk maken de kosten te beperken. In dit kader zal o.a. het aannemen van nieuwe beambten verder worden beperkt. Personeel van derden De vermindering van personeel van der den in de'diverse bedrijven van het nog steeds hoge na-oorlogse peil naar een meer normaal riveau gaat geleidelijk voort. Er zijn geen tekenen die erop wij zen dat andere industrietakken dezelfde maatregelen nemen of overwegen als in de metaalindustrie is geschied. Daarom wordt met belangstelling uitgezien naar een wettelijke regeling, welke in voor bereiding is. Deze wettelijke regeling zal met de praktijk ten deze rekening dienen te houden. Gezien de pdekbelastingen Jn het werk en de noodzaak over bepaalde specialis ten te kunnen beschikken, zullen we ove rigens ook in de toekomst evenals in het voor-oorlogse verleden van personeel van derden gebruik moeten blijven maken. Met de vertegenwoordigers van de vak verenigingen wordt hierover contact on derhouden. Loonbetaling per 14 dagen Met ingang van de loon week, waarin 1 januari valt, zal de 14-daagse loonbeta ling worden ingevoerd. De loonweek zal van dan af beginnen met de zondag. Bij de invoering van de 14-daagse loonbeta ling zal bij de laatste wekelijkse loonbe taling 1 week extra voorschot worden ge geven. gebaseerd op de voorafgaande nor male inkomsten. Deze zal uiteindelijk wor den verrekend bij het eindigen van het dienstverband. De nieuwe kleuterschool aan de Geel- vinckstraat in Velsen-noord, die de tijde lijke houten noodgebouwen aan de Van Diepenstraat gaat vervangen, zal, met in richting. niet twee ton zoals eerder was geraamd —maar ƒ240.000 kosten. B. en W. hebben de raad thans voorgesteld het definitieve plan tot de stichting van deze openbare drieklassige kleuterschóól góed te keuren en het eerder uitgetrokken be drag van twee ton te verhogen met f 40.000,-.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13