J)E DANS VAN DE REIGER" i ■>c UITGAAN IN HAARLEM" VLOT en MODIEUS! DE PROGRAMMA'S Spaanse schrijver houdt zich schuil Engelse 100-jarige Egyptologe overleden NEGEN MUZEN Koor katholiek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk i. r^Jm VriJDAG 15 NOVEMBER 1963 17 Nieuw werk van Hugo Claus bij Nederlandse Comedie HUGO CLAUS is een der zeer weinige Nederlandse toneelschrijvers van onze tijd in wie men echt toneelhloed kan bespeuren. In al zijn stukken doet hij met veel talent en een enorme bezieling een gooi naar het „grote drama", en telkens weer lukt het hem bijna, maar tot nog toe geen enkele keer helemaal. Na zijn vorige pogingen - waarvan Een bruid in de morgen" nog het gaafst was en ook Suiker onmiskenbare toneelkwaliteiten had waren de verwachtingen omtrent zijn nieuwste werk, „De dans van de reiger nogal hoog gespannen; maar ook deze keer heeft Hugo Claus niet in de roos geschoten, hoewel hij er opnieuw heel dichtbij is gekomen. En al is dan deze „nare komedie" (de kwalificatie is van hemzelf) alweer niet volledig geslaagd, toch heeft Claus recht op bijzondere waardering voor dit werk omdat hij zijn doel ditmaal hoger had gesteld dan bij ztm vorige stukken; want met dit werk heeft hij dieper dan ooit getast naar het innerlijke drama van een bepaald levensaspect. DE HANDELING speelt zich af op een oorzaak van Edwards trauma wordt se- 11 ijjBMWWWPP* P J 1 Stefan Askenase solist bij het N.Ph.O. Simon Koster 'n Wintersportvakantie be gint bij Lippits! Nylon jacks: Met rolkraag of ca puchon (voor heren af neembaar). Aan twee kan ten te dragen. Diverse kleurcombinaties. Rita Reys in Concert gebouw nabeschouwingen Goede Memo-aflevering ONGEVEER vijf jaar geleden heeft het Koor Katholiek Haarlem in onze stad een uitvoering gegeven van het Requiem van Maurice Duruflé, de organist van de St. Etiënne-du-Mont te Parijs. Het was te voorzien, dat de dirigent Albert de Klerk dit werk, dat bij de uitvoering een diepe indruk maakte, op het repertoire van het koor zou handhaven. Niet alleen om zijn persoonlijke appreciatie als religieus gerichte kunstenaar, maar ook om de ongedwongen assimilatie van het koor met dit Requiem, waarvan de muzikale en liturgische sfeer en ook de daar voor noodzakelijke interpretatietrant volkomen vertrouwde elementen voor de zangeressen en zangers waren. WEET U DAT... HOORTOESTELLEN OORHANGERS EN HOORBRILLEN P. Zwaanswijk MUZIEK TONEEL EN BALLET AMATEURTONEEL CABARET VOLKSUNIVERSITEIT Kaarslicht warme vreugde GOUDA KAARSEN TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN J. Damshuizer De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma i nnri \rr\r\v Ho U, ,„4- iz. j eiland voor de Spaanse kust, waar het Belgische echtpaar Missiaen en de moe der van Edward Missiaen vakantie hou den. Na zeven gelukkige huwelijksjaren is Edward in een depressieve toestand geraakt en op weg van zijn vrouw, Ele na, te vervreemden. Ogenschijnlijk is dit het gevolg van Elena's kortstondige on trouw, enige maanden tevoren tijdens een bal masqué, maar de werkelijke, diepere oorzaak is een trauma dat Edward heeft overgehouden uit zijn kinderjaren, toen hij zijn ouders eens op een erotisch spel letje heeft betrapt. .Deze situatie wordt tot dramatisch leven gewekt door de ver schijning van een mede-toerist, een Brus selse ambtenaar van het ministerie van Landbouw, die dankbaar gebruik maakt van Elena's onbevredigdheid in haar echtelijk leven en die door zijn klets praatjes, waarin de levensvisie van het burgermannetje prachtig tot uiting komt, zijns ondanks de onthulling van de die pere drijfveren van het conflict te weeg brengt. HEEL KNAP heeft Hugo Claus de situe ring van dit gegeven in het eerste deel van zijn stuk uitgewerkt; minder knap heeft hij echter in het tweede deel (het stuk heeft maar twee bedrijven) de psy chische achtergronden dramatische vorm gegeven. De lugubere grap van Edward bedacht door diens wraakzuchtige moe der om ter verschrikking van zijn vrouw te doen of hij zich heeft opgehan gen, is eigenlijk louter vulsel; noch voor de ontwikkeling van de handeling, noch voor de psychologische ontleding van het conflict is er enige noodzaak voor die vrij lange reeks scènes. En met het door gronden van de „flash-back" waarin de Advertentie Royaal gesneden uit echt Franc NAPPALEDER met een extra vak onder de klep en extra nr lang handvat V0-9 TOONAANGEVEND Gr. Houtstr. 125 - Haarlem Tel. 20889 OP VRIJDAG 22 november a.s. heeft het derde concert plaats in de vrijdag serie van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest in het Concertgebouw te Haarlem. De pianist Stefan Askenase zal aan dit concert, dat wordt geleid door Marinus Adam, solistische medewerking verlenen. Met de Watermusic van Handel wordt het programma geopend. Stefan Askenase speelt hierna het Pianoconcert KV 595 van Mozart en treedt na de pauze nogmaals op met de Krakowiak voor piano en orkest van Chopin. Het concert wordt besloten met de Symfonie in d kl. t. van César Franck. STEFAN ASKENASE, geboren in 1896, ontving het eerste piano-onderricht van zijn moeder. Later studeerde hij bij Theo- dor Pollak en bij de beroemde pianist- oedagoog Emil von Sauer. Na een driejarig leraarschap in Cairo begaf Stefan Aske nase zich naar Brussel, waar hij zich in 1925 vestigde en sinds die tijd als hoog leraar verbonden is aan het Koninklijk Conservatorium. Hij gaf in alle belangrijke Europese landen concerten en maakte grote concertreizen naar Zuid-Amerika, Belgisch Kongo, Frans Equatoriaal Afrika, Marokko, Egypte, Palestina en Indonesië In Nederland speelt hij ieder jaar enige léntallen malen. In Berlijn, Hamburg, Stuttgart, Bremen, Hannover, Frankfurt en München zijn de Chopin-avonden van deze Poolse pianist eveneens een traditie geworden. Vele malen is Stefan Askenase solist geweest bij de Berliner Philharmo- niker en hij is regelmatig solist in de be langrijke internationale Mozartfestivals. demonstreerd zullen heel wat toeschou wers moeite hebben. Door dit alles is het stuk na de pauze aanzienlijk minder gaaf en heeft het een minder sterke greep op de toeschouwer dan daarvoor. TON LUTZ heeft de voorstelling heel zorgvuldig geregisseerd, met een knappe dosering van ernst, humor en absurditeit; vooral van de tegenstelling tussen de som bere, ziekelijk in zichzelf gekeerde Ed ward (die Lutz zelf fascinerend uitbeeld de) en de kletsmajoor van een ambte naar heeft hij bij de regie vol-op partij getrokken. Ellen Vogel speelde heel ge raffineerd de uit wanhoop koketterende Elena, maar zij slaagde er niet altijd in de moeilijke abrupte overgangen van ha telijk verwijt naar liefdevolle bekentenis volledig waar te maken. De uiteindelijke terugkeer tot haar man aan het slot speelde zij echter weer heel fraai. De ambtenaar van Landbouw was een kolfje naar de hand van Paul Cammermans, die deze dwaze maar toch niet karikatu rale figuur met briljante humor vertolkte. Mien Duvmaer van Twist gaf de oude vrouw, die de lugubere „grap" verzint, het volle pond aan half-seniele haat en wraakzucht. In de flash-back speelden Iletty Verhoogt, Herman van Elteren en Fred van Vliet het gezin Missiaen in vroeger dagen. HET DECOR van Nicolaas Wijnberg was weer eens een duidelijke poging van de ontwerper om door middel van zin loze excentriciteit de functie van het de cor als onderdeel van een toneelvoorstel ling belangrijker, althans opvallender te maken dan zij behoort te zijn. Het decor heeft slechts een dienende taak ten op zichte van het drama en niet omgekeerd. De Haarlemse schouwburg was gister avond slechts matig bezet, maar het stuk werd vriendelijk ontvangen. Geruchten doen de ronde dat de Spaanse schrijver José1 Bergamin zich sinds zater dag schuil houdt in de ambassade van Uruguay, omdat hij zich bedreigd zou voelen als een van de ondertekenaars van een protestbrief, waarin 102 Spaanse in tellectuelen het opnemen voor stakers die mishandeld zouden zijn. Bergamin is in 1958 in Spanje terug gekeerd na een jarenlange ballingschap. De ambassadeur van Uruguay is thans bezig voor Bergamin toestemming te ver krijgen het land te verlaten, waartegen het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken niet het minste bezwaar schijnt te hebben. Ontkend wordt echter dat de schrijver in het ambassadegebouw zou zijn, evenmin heeft hij daar om asiel ver zocht. Advertentie Dr. Margaret Murray, een bekende Egyptologe en een van 's werelds groot ste deskundigen op het gebied van tove rij, is woensdag in de ouderdom van 100 jaar in een ziekenhuis in Welwyn (Her- fordshire overleden. Dr. Murray genoot in Engeland grote bekendheid door haar vele geschriften en lezingen, die zij tot haar 84-ste jaar heeft gehouden. Op 13 juli vierde zij haar 100- ste verjaardag in het ziekenhuis. Voor die gelegenheid gaf zij een levensbeschrijving uit onder de titel „Mijn eerste honderd jaar", waaraan zij drie jaar voor haar dood begon. Jarenlang heeft zij deelgenomen aan op- gravingswerk in Egypte, Malta en elders. Zij aanschouwde in Calcutta het levens licht en was de laatste nog in leven zijnde vrouwelijke studente van wijlen Sir Flin ders Petrie, de eerste hoogleraar die Egyp- tologie doceerde aan de Londense univer siteit. Schilderende mijnwerker. De 42-jarige Nederlandse kunstschilder H. J. Mengels, die mijnwerker is geweest, zal veertig schilderijen exposeren in de Village kunst galerij in New York. De expositie zal van 28 november tot 7 december duren. Het trio Pim Jacobs met zang van Rita Reys zal op zondagavond 24 november optreden in het Haarlemse Concertge bouw. De avond wordt georganiseerd door katholieke jongeren en vormt de start van de „Actie Curé" ten bate van Nederland se priesters die in Frankrijk werkzaam zijn. De avond wordt besloten met een bal met medewerking van' „The Novelty Four" uit Amsterdam. Jongeren van alle gezindten zijn welkom. Filmfestival. Op het zevende interna tionale filmfestival in San Francisco is dinsdag de Poolse film „Bemind te wor den" bekroond met een eerste prijs. De film werd gekozen uit tweeëntwintig soortgenoten van zeventien landen. De hoofdrolvertolkster, Barbara Krafftowna, kreeg de prijs voor $e beste actrice. De jury was samengesteld uit de Russische schrijver Serge Mikhalko, de Italiaanse componist Luciano Berio en de Ameri kaanse romanschrijver Eugene Burdick. Zeldzaam fel was de woordenstrijd, die een vertegenwoordiger van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Voet gangers en de directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer elkaar boden in de N.C.R.V.-rubriek „Memo". Reporter Jan de Visser door zijn ervaring, zijn rus tige optreden en zijn leeftijd een aanwinst voor de t.v. leidde op bekwame wijze dit debat, dat handelde over de vraag, of men de kleuter kan opleiden tot een zelf standig gedrag in het hedendaagse ver keer. Het gebrek aan handeling, dat de één- akter „Something unspoken" van Tennes see Williams kenmerkt, wordt voor een belangrijk deel gecompenseerd door de spanning die in dit tweepersoonsstuk van minuut tot minuut groeit. De overspan ning zelfs, die kon ontstaan tussen de grillige en heerszuchtige rijke vrouw Cor- BIJ DE UITVOERING van Duruflés Requiem op het concert, dat het koor Ka tholiek Haarlem donderdagavond in de gemeentelijke concertzaal heeft gegeven, hebben de koorleden zich weer geheel kunnen vereenzelvigen met de prachti ge muziek en met de door haar gedra gen liturgische tekst. Voor een rouw dienst zal deze dodenmis waarschijnlijk niet dikwijls in aanmerking kunnen ko men. Men zal echter niet kunnen ontken nen, dat de intenties van een requiem-mis door het werk van Duruflé treffend tot uitdrukking zijn gebracht in de bewogen en psychologisch juist typerende muziek, die voor wat het melodische element be treft, zijn inspiratie-bron: het Gregoriaans niet verloochent. De essentiële abstract heid van deze oude kerkelijke zangen maakte in de door Duruflé gevonden me lodieën plaats voor een concreet-mense- lijke expressie, die aanvaard kan worden als een aangrijpende reactie op de in druk, die de Requiem-tekst maakt op de met het mysterie van de dood geconfron teerde christelijke mens. DE UITVOERING van Duruflés Re quiem werd niet alleen een muzikale aangelegenheid. Ook in religieuze zin kreeg zij betekenis door dienstbaarheid Advertentie u bij GEERVLIET N.V., Koningstraat 7, Haarlem terecht kunt voor de aanschaffing van Wij leveren u al deze artikelen van de bekende merken en geven u gaarne inlichtingen hierover. Bovendien kunnen wij u thuis be- zoeken voor het geven van inlichtingen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE enz. Bezoekt u ons eens of belt u op 16171 (02500). Onze zaak is geopend dagelijks van 9-17.30 uur, 's-zaterdags van 9-13 uur. GEERVLIET N.V., Keizersgracht 411, Amsterdam. Tel. 237728 (020) aan de intentie van deze mis. Met uit- drukkingsrijke zang, die nu eens frap peerde door een verstilde, milde ontroe rende klank en dan weer met een over weldigende. climax van dramatische be wogenheid of hymnische extase zich ont plooide tot een machtig geluidsvolume, werd het werk onder Albert de Klerks leiding vertolkt, waarbij de al even be wogen begeleiding door het Noordhollands Philharmonisch Orkest een belangrijke uitvoeringsfactor werd. Want voor Duru flé werd ook het instrumentale timbre een uitdrukkingsmedium van grote en die pe werking. Afgezien van enig tekort van de ademspanning kon de mezzo-sopraan Sophia van Santé voldoening geven met de vertolking van het „Pie Jesu". De ba riton Max van Egmond maakte met zijn solo-zang een voortreffelijke indruk. Voorts moet de organist Kees Bornewas- ser genoemd worden voor zijn muzikale, goed geregistreerde orgelbegeleiding. Schone herinneringen zullen de toehoor ders op dit concert ongetwijfeld bewaren aan de fraaie uitvoering van het „Stabat Mater van Guiseppe Verdi, een prachtig werk. dat aan het koor veie mogelijkhe den bood voor het ontwikkelen van een zeldzaam mooie, rijk genuanceerde klank die met de orkestbegeleiding een voor treffelijke' eenheid vormde. De bijzondere muzikale waarde van dit „Stabat Mater" bewerkte, dat deze uitvoering, door die van Verdi's „Te Deum" niet meer over troffen kon worden, al beheerste het koor onder leiding van zijn dirigent dit werk uitnemend, ook voor wat de toonvor- ming betrof. Niettemin kon de vertolking er mede toe bijdragen dit concert van het Koor Katholiek Haarlem tot een be langrijke gebeurtenis te maken. Gérard Grassère. In de kunsthandel Monet te Amsterdam is vorige week een expositie geopend van een twintigtal schil derijen van de in Nederland geboren Bel gische schilder Gérard Grassère, die in Utrecht woont. Vrijdag 15 november, Concertgebouw 16.15 en 19.30 u.: Jeugdconcerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. So listen: Emmy Verhey, viool en Jan Hes- merg, viool. Programma: Clarke, Mul, Saint Saëns en Mendelssohn. Maandag 18 november, Concertgebouw 20 u.: leerlingenuitvoering door Toonkunst Muziekschool. Programma: Bach, Cho pin, Grieg, Ravel, Honegger e.a. Dinsdag 19 november, Concertgebouw 20 u.: opera-concert door „Zang en Vriend schap" onder leiding van Jack P. Loorij met medewerking van 't Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solisten: Erna Spoorenberg, sopraan en Peter v. d. Berg, bas. Programma: Gounod, Mozart, Verdi e.a. Woensdag 20 november, Concertgebouw 19.30 u.: prestatieconcert door de Haar lemse Fanfare en Harmonie korpsen. Donderdag 21 november, Concertgebouw 20 u.: concert door het Haarlems Chris telijk Mannenkoor. Vrijdag 22 november, Nieuwe Kerk 20 u.: concert door Die Haerlemsche Musyck- camer onder leiding van André Kaart. Solisten: Gusta Goldschmidt, luit en Jo van Helden, viola d'amore. Vrijdag 22 november, Concertgebouw 20.15 u.: concert door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solist: Stefan Askenase, piano. Programma: Handel, Mozart, Chopin, Franck. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en mét 17 november: Beet hoven. Tot en met 24 november Bach. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland no. 1: Dagelijks van 20-22.30 u.: Klassiek grammofoonplatenconcert. Zaterdag en zondag 16 en 17 november, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Dievenbal" van Jean Anouilh. Regie: Theo Kling. M.m.v. Sara Heyblom, Ina V. d. Molen, Gerard Hart kamp, Piet Romer. Els van Rooden e.a. (Zaterdag liefdadigheidsvoorstelling, Weldadigheid naar Vermogen). Dinsdag 19 november, Stadsschouwburg 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien" van Marius Spree. Woensdag 20 november, Stadsschouwburg 20 u.: Nederlands Dans Theater met „Réjouissance" Flier/Bach, „Sonate a trois" Béjert/Bartók, „De hospita" But- ler/Ellington, Glanville-Hicks, en „Voet bij stuk" Van Manen/Brubeck. Vrjjdag 22 november, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Theater met „Terug naar Warschau" van Jan Staal. Regie: Jurg Molenaar. M.m.v. Bernhard Droog, Loudi Nijhoff, Mia Goossen, Jan Verhoe ven e.a. Zaterdag 16 november, Parochiehuis St. Jan 20 u.: Buurtvereniging Floresstraat met „Het huis aan het meer" van Hugh Mills. Regie: Ko de Graaf. Zaterdag 16 november, „De Linge" 20 u.: Toneelvereniging Z.Z.Z. met „Adem van de dood" van Bill Conman. Regie. H. van Delden. Zaterdag 16 november, Concertgebouw 20 u.: voorstelling door de Friese vereniging „Gysbert Japicx". Maandag 18 november, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelvereniging Alberdingk Thym met „Ninotchka" van Melchior Lengyel. Regie: Wim Paauw. Donderdag 21 november, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelvereniging Johez met „Bo- naventura". Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 uur. Iedere maandag besloten voorstelling. Medewerkenden: Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Oyen en Enrico Neckheim. Geopend vanaf 20 uur. Vrijdag 15 november, Minerva Theater 20 u.: laatste lezing in de serie van twee door J. J. Mostard' Vorstelijke triomf en tragedie aan de Seine. Advertentie Maandag 18 november, Recreatiezaal N.Z.H., Leidsevaart 20 u.: forum: Musi cus en publiek. Leider J. Buijs. Leden: mr. Guillaume Landré, Henri Arends en Wouter Paap. Dinsdag 19 november, Frans Halsmuseum 20 u.: tweede lezing in de serie van drie door dr. J. Meijer. De Joodse mens in zijn Joodse jaar. Woensdag 20 november, Frans Halsmuse um 20 u. tweede lezing in de serie van drie door D. Schwagermann: Honderd jaar beeldende kunst. Vrjjdag 22 november. Frans Halsmuseum 20 u.: tweede lezing in de serie van drie door Kees Fens: Noordnederlands proza na de tweede wereldoorlog. Vrijdag 22 november, Minerva Theater 20i-u.: Wereldreizigersserie. Lezing door Bianca Dony: Sicilië het land van de tij gerkat. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1°17 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van etsen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Chapon, Nagy, Postma. Verwey en een bruikleen van het beeld „Concentratiekamp" van Mari Andriessen. Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 uur. Museum „Het Huis van Looy", kleine bo venzaal: tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel: „Wassend Tij". Tot 1 december. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zon en feestdagen van 14-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: november: expositie door mevrouw M. Hofker-Reu- ter. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 20—24 uur. 's Zaterdags en zon dags van 10—18 uur en van 20—21 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: H. F. Bootzaal: Tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van M. Fuit. Tot en met 1 december: tekeningen en schilderijen van „De Acht". Dagelijks van 1020 uur. Kunstzaal „Barteljoris", Barteljorisstr. 32: Van 9 november tot en met 5 december exposeren Frans Verpoorten, Hannes Postma. Keer Okx, A. van Mourik Pohl. Geopend maandag van 13—18 u. Dinsdag tot en met zaterdag van 918 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: novem ber: Hans Mulder. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, O verveen: aquarellen van G. J. de Geus, van 3 november tot en met 17 november. Geopend dagelijks van 10—17 uur. 's Zondags var. 1417 uur. Marius Baueriaan 7: Aerdenhout: Ten toonstelling van schilderijen van Hugo Landheer. Geopend 's zaterdags van 14- 17 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Geopend dagelijks van 1016 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Zondag 17 november. Sociëteit „Ekestos" 14 u.: Rob Hoeke kwartet. 20 u,: Hans Dolman kwartet. Woensdag 20 november. Concertgebouw 20 u.: lezing door C. H. Groen: Wien, Stadt meiner Traume. Haarlems Kegelhuis, Tempeliersstraat 14 tot 18: Iedere middag (behalve zondag). Hildebrandzaal. Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen. nelia Scott en de nerveuze Grace Lancas ter, die nadat zij weduwe geworden was vijftien jaar bij eerstgenoemde was blijven hangen, eerst als logé, later als secretaresse. De tragiek van deze 15 verloren jaren, waarin de zwakke, een zame Grace niet het woord kon uitspre ken, dat nodig was om uit de ban van haar even eenzame werkgeefster te raken, krijgt in dit spel extra reliëf door de wat achterbakse telefonades van deze laatste, die dienen om ook in een bepaalde vrou wenorganisatie haar macht te blijven uit oefenen. Statisch als dit stuk is, vereist het een zeer sterke rolbezetting, om te kunnen blijven boeien. Die bezetting nu liet wel wat te wensen over. Vera Bondam kon, haar grote talenten ten spijt, niet verbloemen, dat de figuur van Cornelia Scott, door haar gespeeld, nog te weinig inhoud had. En Elise Hoomans vaak onverstaanbaar was beslist niet de overgevoelige, besluizeloze secretaresse Grace Lancaster. Haar wilskrachtige ge laat, extra geaccentueerd door een strak kapsel, en haar volumineuze peignoir, werkten ook niet mee, om van haar die figuur te maken. HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Loon naar werken, poli tiek praatje. 9.10 Voor-r(ot)onde: licht pi ogramma. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Kiezen en gekozen worden, lezing. 9.55 Een cadeautje voor St. Nicolaas, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands week overzicht. 10.15 Rotonde: gevarieerd pro gramma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.00 Reportage van de intocht van St. Nicolaas te Amsterdam. 14.10 Uit laat, programma voor de twintigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Radio Jazz club. 15.45 Verbonden in één koers,ge sprekken. 16.00 Matinee op de vrije zater dag: Radiofilharmonisch orkest en solist: klassieke en moderne muziek. In de pau ze. 16.40-17.10 Boekbespreking. 18.00 Nws en commentaar. 18.20 Licht instrumen taal kwartet. 18.30 Muziekkiosk: nieuws flitsen uit de wereld van de lichte mu ziek. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Internationaal Festival van de Lichte Mu ziek: Orkest van de Beierse Omroep en solist: moderne muziek. 19.45 Pianospspel met orkestbegeleiding. 20.00 Nieuws. 20.05 Sportquiz. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Mane-Gein, cabaretprogramma. 21.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 22.00 Langs ver geten wegen, klankoeeld. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Lichte grammo foonmuziek. 23.20 Instrumentaal trio en zangspliste: jazzrpuziek. 23.40 Lichte or kestmuziek. (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.Ï0 Morgengebed. 7.15 Oude muziek (gr.). 7.45 Geestelijke liederen (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn, gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Country and Western Ex press (gr.). 12.25 Sportperiscoop. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble met vocaal ensem ble. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Musicerende dilettanten. 13.40 Fran se les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Omroep orkest: moderne muziek. 15.50 Pianoduo (gr.). Moderne muziek. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek met commentaar. 10.40 Licht instrumentaal sextet. 17.00 Lei ding geven, lezing. (7). 17.30 Lichte gram mofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Kunst kroniek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten, klassieken. 20.30 Amusementsprogramma. 21.30 Buurmans krant. 21.50 Cabaretpro gramma. 22.20 22.35 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: reli gieuze discussie. 23.10 Nouveautés: nieu we klassieke grammofoonplaten met com mentaar. 23 55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht en scheepvaartberichten. 12.35 Gevarieerd programma. 12.55 Program maoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Hit-parade. 14.00 Nieuws. 14.03 Mu- sicarama: een programma voor filmlief hebbers. 14.45 Casinoconcert. 16.00 Nws. 16.03 Variété muziek. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Nieuws, weerbericht en scheepvaart- berichten. 17.15 Gregoriaanse gezangen. 17.25 Jeugdkoren. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Paardesportberichten. 18.30 Kerkorgelrecital 19.00 Nieuws en weer bericht, gevolgd door commentaar uit Amerika. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Or kestmuziek en zang. 20.40 Operetteuziek. 21.00 Cabaretprogramma. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.30 Cocktail voor twee. 23.55-24.00 Nieuws. RUDI CARRELL VOOR V.A.R.A.-RADIO. Showman Rudi Carrell keert op de avond van eerste kerstdag even terug in de huiskamers met een „one-man-show" voor de VARA-radio. Het optreden, dat wordt uitgezonden uit Davos in het kader van het jaarlijkse kerstgroeten-uitwisselings programma tussen Hilversum en het Nederlandse sanatorium te Davos, duurt ruim een uur. Carrell verzorgd een nieuwe conference; alleen enkele liedjes uit zijn kerst-tv-show van vorig jaar zijn her halingen. Gé Gouwswaard heeft de pro- duktie van het programma. VRIJDAG 15 NOV VPRO: 19.30 Geharnaste ridders (Knights of armour), film. 19.53 Avontuur van Poppeye the sailorman, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Johnny, waar kom je vandaan?; programma over Johnny Halliday. 20.35 Ontmoetingen, licht programma. 21.00 Ziek zijn.beter worden, medische rubriek. 21.35 Mens durf te leven, cabaretkroniek van Wim lbo. 22.20 Dit jaar nog in Jeru salem, documentaire film. NTS: 22.45 Jour naal. VOOR ZATERDAG NTS: 13.40-14.40 Aankomst St. Nicolaas te Amsterdam. 14.40-15.00 Tekenfilm. KRO: 15.00 Tussen de tegels door, filmimpres sie. 15.10 De avonturen van Cristobal, der de deel van de Franse TV-filmserie Le trésor des treize maisons. 15.40 Postillon d'amour, muzikale wereldreis. 16.10-16.15 Pauze. 16.15 Huis, thuis, wonen, hobby kroniek. 17-00-17.45 Flip, de tovenaarsleer ling, TV-verhaal. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film. 19.58 Het manneke, TV film. 20.00 NTS: Journaal en weerover zicht. KRO; 20.20 Concilie-journaal. 20.25 Brandpunt, actualiteiten. 20.50 De Johnny Kraaykamp-show: amusementsprogramma. 21.45 Het huis, detectivespel in vier de len. (3). 22 20 Gehuwd en ongehuwd, dis cussie. NTS. 22.50 Journaal. 4 V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17