Kennedy neemt kwestie- Barghoorn hoog op Zuidafrikaanse afgekeken van terreur F ransen PHIUC0RDA ORGEL WERELDNIEUWS DORDRECHT KOOT'S Onderhandelingen over toekomstige culturele betrekkingen uitgesteld Parijs schaft 15 ordelintjes af ^Praatótoel Tweepersoons bad V.S. verminderen hun luchtvloot in Europa Soekarno was al Parijs raakt zijn hallen kwijt premier (Dp de voor nu en straks VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 3 Zuid-Vietnam Dit zijn de actieve mannen van vandaag de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd Lizzy Sara May VLAMS GASFORNUIZEN NELL STUTTERHEIM N.V., PHILIPS PRODUCT Prijs van 1145.— af PIANOHANDEL Zijlweg 57 - Tel. 11036 (Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy is van oordeel dat de arrestatie in Moskou van professor Barghoorn veel kwaad doet aan de wat betere sfeer, die tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is ontstaan. Kennedy noemde de arrestatie lot tweemaal toe ongerechtvaardigd en gaf de uitdrukkelijke verzekering dat de geleerde geen spionage-opdracht had ge kregen. Blijft Barghoorn gevangen, dan kan dit zeer ernstige gevolgen hebben voor de culturele en intellectuele uitwis seling tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Barghoorn is een der fi guren die deze uitwisseling hielp bevor deren. De onderhandelingen over de toe komstige culturele betrekkingen zijn uit gesteld. Kennedy vermeed te zeggen, dat dit uitstel een pressiemiddel is om Barg hoorn vrij te krijgen en wees er alleen op dat zo'n uitwisselingsprogramma in de huidige omstandigheden geen zin heeft. De president toonde zich dus, zoals ge bruikelijk, voorzichtig geen brokken te maken, doch liet er geen twijfel over be staan dat men deze arrestatie in Wash ington een ernstig voorval acht. Binnen 48 uur is via de Amerikaanse ambassa- PARIJS. De Fransman, zo heeft een humorist eens vastgesteld, is een mijn heer, met een snorretje, die een lintje in zijn knoopsgat draagt en die in een res taurant onophoudelijk meer brood vraagt. Zonder hem zijn dagelijkse stokbrood te willen onthouden, of hem te verplichten zijn snorretje af te scheren, heeft gene raal De Gaulle een aanslag op de vele Franse lintjes gedaan. De Franse rege ring heeft besloten aan de devaluatie van nationale eretekenen een einde te maken door met een pennestreek vijftien deco raties af te schaffen. Een nationale Orde van Verdienste komt voor die diverse on derscheidingstekenen in de plaats om dien sten van bijzonder belang te belonen. Voor de eminente prestaties blijft het legioen van eer bestaan. Fransen, die in hun knoopsgat al een lintje dragen, zullen dat tot hun dood niettemin mogen behouden. Van nu af aan zullen echter zwaardere eisen aan de toekenning van een nieuwe onderscheiding worden gesteld om zo de legioenen van geridderden in Frankrijk oor de toekomst wat te kunnen uitdun nen. De Gaulle heeft zichzelf voldoende on derscheidingen toegekend om zijn brede borst verscheidene malen te sieren. De enige onderscheidingstekens, die hij in het openbaar draagt zijn echter: de Croix de Lorraine, zijn persoonlijke oorlogsonder- schëidingsteken of het Legioen van Eer. Deze twee Onderscheidingen vallen niet onder het decreet. Advertentie de in Moskou zesmaal geprotesteerd bij de Russen. Bijzonder fel toonde Kennedy zich ook over de belemmeringen, die hij onder vindt bij de verlening van hulp aan het buitenland. Dit jaar is de aanval in het Congres op de hulp aan het buitenland intensiever geweest dan ooit tevoren en de 3.7 miljard, die de president ten slotte denkt te krijgen, zijn een miljard min der dan het gemiddelde bedrag sedert 1947. Bovendien, en dat ergert de presi dent vooral, tracht het Congres steeds strikter voor te schrijven waar die hulp wel en waar niet mag worden gebruikt. Kennedy betoogde dat hij zonder het mid del van hulpverlening niet in staat is zijn taak te vervullen en uiteraard moet hij daarbij over de nodige soepelheid kunnen beschikken bij het toekennen en onthou den. Het Congres zal voor het einde van dit jaar tot weinig belangrijks komen. Het staat vast dat noch het wetsvoorstel tot belastingverlaging, noch het wetsontwerp inzake de burgerrechten, waarbij de ne gers zo geïnteresseerd zijn, dit jaar zal worden aangenomen. Maar in januari kan men het werk voortzetten en de president toonde zich op lange termijn optimistisch, al noemde hij dit ook heel vrijmoedig een bevalling die achttien maanden op zich kan laten wachten. Wat Zuid-Vietnam betreft hield Kenne dy zich aan de officiële politiek: hij hoopt dat na de staatsgreep de strijd tegen de communisten intensiever zou worden en dat hij de Amerikaanse troepen binnen afzienbare tijd kan terugtrekken uit dat land. Het aantal, dat voor Kerstmis te rugkomt, stelde hij niet langer op dui zend doch op verscheidene honderden. (In totaal zijn er ruim 16.000 man). Ge neraal Harkins, die de leiding heeft van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Viètnam, wenst de president daar te la ten. Over zijn acties toonde hij zich zeer voldaan. De Amerikaanse ambassadeur Cabot Lodge, die eerst een conferentie op hoog niveau in Honoloeloe gaat bijwonen, zal naar Washington doorvliegen voor overleg. In principe hebben de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie besloten tot tarwever- koop, zo zei de president nog. De zake lijke regeling is thans in handen van par. ticulieren gelegd. MOSKOU (AFP) Radio Moskou en het persbureau Tass hebben het Russi sche publiek op de hoogte gesteld van de verklaring van Kennedy. De arrestatie zelf was dinsdag door Tass in twee re gels afgedaan. Kennedy's uitlatingen wer den door radio-Moskou en Tass zonder commentaar gemeld. Advertentie PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET Ei van Columbus Ik ben een waar lustoord voor een psy chiater; ik droom elke nacht. Jammer genoeg is mijn man echter geen psychia ter. Zodra ik „droom", zeg, zie ik zijn gezicht al pijnlijk in elkaar krimpen. Ook mijn kinderen zijn niet zó op mjn dromen gesteld. Als ik 's morgens met mijn droom naar beneden kom, barstend van verlangen om hem gauw te kunnen vetellen, en ik daardoor afgeleid, de thee in de koffiepot schenk, zeggen ze al: „Gut, ze heeft weer gedroomd!" En dan durf ik niet eens meer te ver tellen. Vroeger was dat anders. Elke mor gen een droom aan het ontbijt. Maar na dat gebleken was, dat ik altijd op de spannendste momenten wakker werd, kwijnde de belangstelling zichtbaar weg. Ik had nog niet: „Vannacht droomde ik...", gezegd, of ze riepen: Waar zijn m'n boterhammen, ik blijf over vandaag Of: Gauw nog een kopje thee, mam, ik moet weg. Daat zit ik dan elke morgen met een interessante droom die ik aan niemand kwijt kan. Ook die droom die ik vannacht had niet. Ze weten niet wat ze missen, want het kon wel eens een voorspellende droom zijn, niet alleen voor mijn fami lieleden, maar eigenlijk voor de hele we reld. Daarom lijkt het me gewoon mis- daddig om die droom voor me zelf te houden. Zo sociaal ben ik nou. Welnu, vannacht droomde ik, dat ik tegenover Columbus aan een tafeltje zat op een terrasje in Italië. Vraagt u me niet, waarom het nu juist Italië was. Per slot zitten dromen nooit volgens de gang bare logica in elkaar. Goed, ik zat dus tegenover Columbus en hij vertelde me over zijn ontdekking van Amerika. Hij wees hoog in de lucht om aan te dui den hoe hoog de wolkenkrabbers in New York waren en daarna wees hij laag bij de grond het beschavingspeil van de ver overaars aan. Op dat ogenblik verscheen er uit het niet een boerenvrouw, die een schare kippen voor zich uit dreef. Kip ik heb je! riep Columbus uit. Hij greep een kip, zette die op het tafeltje en zette haar daarna weerop de grond. Op het tafeltje lag een ei. Ziezo, zei Columbus, voldaan op dit moment heb ik vijftien eeuwen ge wacht! Ei, ei, zei ik. Ja, vervolgde Co lumbus, want Amerika is helemaal niets in vergelijking met de filosofie van het ei. Hij wilde het ei oppakken, maar ik was hem net voor. Ik greep het, brak het open en liet de inhoud in mijn keel glijden. Elke dag een ei is gezond, zei ik moedig, want tegelijk dat ik deze daad verrichtte, wist ik dat ik iets onherstel baars deed. Ik keek naar Columbus, maar het was niet meer Columbus die daar zat, maar Oe Thant. Hij bekeek mij met medelijdende blikken en zei hoofdschuddend: Kind, kind, hoe heb je dat nu kunnen doen! Wat nu, hoe moe ten we de raadsels van de wereld nu oplossen, hoe moeten we nu een eind ma ken aan het geruzie in de UNO? Als u eens.begon ik, maar hij hief een rustige hand op. Niet ik, zei liimetar jij, jij' zult het moéten goed maken. Hoe? vroeg ik en ik kreeg het op- een'S onbeschrijflijk benauwd. - Door het ei van Columbus te zoe ken, zei Oe Thant. - Ik keek om mij heen en zag dat ik in m'n dooie eentje op het topje van een 2000 meter hoge berg zat. Geen ei in de gehele omtrek. Ik stond op, keek naar beneden, werd duizelig, gleed uit en toen werd ik wakker. Weet je waar ik zin in heb? vroeg mijn man. In spek met eieren! Ik heb nog nooit met zoveel weerzin iets klaar gemaakt. V.f R - vf' i. want reeds nu heeft elk .^Dordrecht"fornuis all-gas - kranen - en -branders. Dus ook voor aardgas! Uw „Dordrecht" staat kladr bij uw handelaar Vér;koopkantoór voor Nederland. OEN HAAG, POSTBUS 1143, TEL, 9BS7S0 KAAPSTAD (AP). Twee hoofdoffi cieren van het Zuidafrikaanse leger en een hoofdambtenaar van de politie zijn in 1959 naar Algerije uitgezonden oin een studie te maken van de methoden die de Fransen gebruikten in de oorlog tegen de Algerijnen. Dit wordt gezegd in een tijdschrift, dat donderdag in een sabotageproces ter sprake gebracht is. In dit proces hebben de elf naturellen, I die zich voor hun daden moeten verant woorden, allen verklaard niet, schuldig te zijn aan een samenzwering tot omverwer- ping van de regering. Het tijdschrift is „Bevrijding", het of- I fieiële orgaan van het „Zuidafrikaanse Nationale Bevrijdingsfront". De openbare aanklager zegt. dat de beklaagden lid wa- ren van dit front. In een artikel over „marteling in Zuid- I Afrika" werd gezegd: „Een staat neemt zijn toevlucht tot martelingen om in lichtingen te verkrijgen over de onder grondse activiteiten van de onderdrukten, wanneer hij met de rug tegen de muur staat en voor zijn leven vecht. Dit is de toestand, waarin het door blanken over heerste Zuid-Afrika heden ten dage ver- keert". Volgens het tijdschrift is de nieuwe Zuidafrikaanse veiligheidswet een „gele galiseerde marteling". Tijdens de Algerijn se oorlog, zo werd verder gezegd, gebruik ten de Fransen de wreedste methoden om inlichtingen van hun gevangenen te krij gen. En „wij in Zuid-Afrika kunnen en moeten een soortgelijke behandeling van politie en leger verwachten". Vervolgens wordt dan gerept van het feit, dat in 1959 drie veiligheidsofficieren naar Algerije gezonden werden om de Franse methode te bestuderen. Tijdens het proces is onthuld dat een enveloppe, die door de stichting Alexan der von Humboldt uit West-Duitsland aan de niet-blanke dr. Neville Edward Alexan der is gezonden, spoorlops is. Dr. Alexander heeft aan de univer siteit in Tübingen zijn doctorstitel in de filosofie behaald. Sergeant J. P. van Wijk van de Zuidafrikaanse veiligheids politie, die in de woning van Alexander f en huiszoeking deed, is vandaag door de verdediging aan een kruisverhoor on derworpen. De raadslieden stelden, dat Van Wijk een envelop in beslag had genomen, die door de Alexander von Humboldtsticnting aan dr. Neville Alexander was verzonden. In de enveloppe werden bepaalde do cumenten uit de woning van Alexander gehaald, aldus de verdediging. Van Wijk zei zich niet te kunnen herinneren uit welk land de enveloppe afkomstig was. Daarna gaf hij toe dat de enveloppe en kele dagen geleden door de politie is zoekgemaakt. Maandag zal tussen Dartford in het Engelse graafschap Kent en Thur- rock in Essex een nieuwe tunnel onder de Theems worden geopend, waarin wielrijders gebruik moeten maken van een speciale bus. Deze bus neemt in de onderste verdieping de fietsen mee, als in een mobiele stalling, terwijl de berijders een plaatsje in de bovenste afdeling kunnen vinden. Op de foto: De bus stopt aan een speciaal perron om het inrijden van de fietsen gemak kelijk te maken. LONDEN (AP) Bij de geneugten van een tweepersoons bed heeft een Engelse fabrikant die van een twee persoons bad gevoegd. Men kan een dergelijk bad krijgen in de zij-aan-zij- en in de neus-aan-neus versies. Men noemt dit een forumbad. Het kost 250 pond sterling (2500 gulden). Hot bad is uitgerust met met goud ngelegde wanden, ingebouwde bar en ronen die op afstand kunnen worden bediend. De verkoper verklaarde op een ten toonstelling in Londen, dat er reeds vier van zijn verkocht. WASHINGTON (Reuter). - De Ver enigde Staten gaan het aantal squadrons van hun tactische luchttransportvloot met veertig percent verminderen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Drie squadrons met in totaal 44 toestel len blijven gestationeerd op de bases Evreux in Frankrijk en Rhein-Main in West-Duitsland. Twee squadrons zullen uit Europa vertrekken. De maatregel is een uitvloeisel van de groei van de luchtbrug-capaciteit, die se dert 1960 is verdubbeld, aldus het minis terie. De Navo is van de maatregel op de hoogte gesteld. De vijf Amerikaanse squa drons tellen 76 schroefturbine-vliegtuigen van het type C-130 en 124 toestellen, die propeller-aandrijving hebben. De twee squadrons werden vóór 1 juli 1964 teruggetrokken. De toestellen zullen ter beschikking blijven van de NAVO en gereed worden gehouden om zonodig bin nen 24 uur naar Europa te kunnen vliegen. Daarnaast wordt het aantal toestellen voor de „niet-tactische" operaties verdub beld. De verbindingen zullen tot het Na bije Oosten worden doorgetrokken. De inkrimping van de luchtstrijdkrach ten in Europa betekent voor Amerika een aanzienlijke kostenbesparing. Ruim 170 militairen en hun gezinnen zullen naar de Verenigde Staten terugkeren. Bovendien zal het personeel van de in Europa blij vende tactische luchtmachteenheden om de twee maanden wisselen, waardoor de ge zinnen thuis kunnen blijven. (Ven onze correspondent) PARIJS Da Parijse markthallen zul len, als er niets tussenkomt, dan toch ein delijk verhuizen. De beroemde of beruch te buik van Parijs zal naar het zuiden van de hoofdstad, naar Kungis worden overgeplaatst. President Soekarno van Indonesië was al minister-president voor de vorming van het jongste Indonesische werkkabinet na het overlijden van eerste minister ir. H Djoeanda Kartawidjaja. De Indonesische vertegenwoordiging in 's-Gravenhage heeft gezegd dat de uitleg als zou Soekarno thans minister-president zijn geworden onjuist is. De Indonesische vertegenwoordi ging wijst erop dat nadat de grondwet gevende vergadering in 1959 wegens een stemmingkwestie geen nieuwe grondwet had kunnen opstellen, op 5 juli 1959 bij presidentieel besluit de grondwet van de Indonesische republiek van 1945 weer in werking werd gesteld. Dit hield in dat de president van de republiek in de hoedanig heid van ministerpresident de bevoegdhied tot 't regeren van het land kreeg. De inde ling van het op 6 juli gevormde werkka binet was aldus: na de president, in diens hoedanigheid van minister-president, kwa men de eerste minister en acht plaatsver vangende eerste ministers niet meer voor In plaats daarvan zijn de functies inge steld van eerste, tweede en derde vice minister-president. Deze drie posten wor den bekleed door respectievelijk dr. Soe bandrio, dr. J. Leimena en de heer Chai roei Saleh. De hallen beslaan een oppervlakte van ongeveer twaalf hectare, in een van de drukte buurten van Parijs, waar het ver keer door alle trucks en andere transpor ten van elf uur 's avonds tot elf uur 's och tends nagenoeg onmogelijk wordt gemaakt. Bovendien voldoen de installaties zelfs niet aan elementaire eisen van hygiëne groenten en fruit worden op de trottoirs uitgestald zodat sinds ettelijke jaren door medici en verschillende instanties van de volksgezondheid acties voor de over plaatsing van de hallen werden gevoerd. De hallen, die ontegenzeglijk tot de toeristische attracties van Parijs behoren, vormen echter ook een onhoudbaar anar- chronisme. Toen ze in het jaar 1201 wer den opgericht, lagen de hallen nog buiten de stadsgrenzen en waren ze berekend op een bevolking van 90.000 personen. Nu lig gen ze in het hart van Parijs en wordt er per jaar voor een zes tot zeven miljoen Parijzenaars alleen al een miljoen ton groenten en fruit verhandeld. De Parijse gemeenteraad heeft onder tussen nog niet besloten wat er in de plaats van de hallen zal komen. Er zijn vier plannen ontworpen voor regeringsbu reaus, huizenbouw, en aanleg van parken of parkeerterreinen. De minnaars van oud Parijs hopen echter vooral wel dat de ur- banistische plannenmakers voorlopig niet al te radicaal in het hallenkwartier van leer zullen willen trekken. Advertentie met ongekende mogelijkheden. Wij demonstreren het gaarne Mijnongeluk. In een mijn in Engeland is donderdag op ruim zeshonderd meter diepte een treintje met arbeiders in bot sing gekomen met een losse spoorwa gen. Een mijnwerker kwam daarbij om het leven, 36 liepen een zenuwschok op en drie werden gewond. Mislukt. Een lid van een uiterst rechtse groep in Japan, de 22-jarige Masahiro Nakao, heeft een mislukte poging ge daan. de voorzitter van het centrale comité van de Japanse communistische partij Sanzo Nosaka, dood te steken toen deze in Osaka een rede hield. Na kao werd door de omstanders gegre pen, toen hij probeerde op het podium te komen. Verbod. Een Joegoslavisch verbod op alle handel met Zuid-Afrika is van kracht geworden. De wet verbiedt alle handels betrekkingen, het landen van Zuidafri kaanse vliegtuigen op Joegoslavische vliegvelden en het aandoen van Joego slavische havens door Zuidafrikaanse schepen. Joegoslavische schepen en vliegtuigen mogen ook niet meer in Zuid-Afrika komen. Tarwe. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft opnieuw vergunning ver leend voor de uitvoer van tarwe naar Hongarije Het gaat opnieuw om een hoeveelheid graan ter waarde van onge veer 28 miljoen gulden. Jaloezie. In een dansgelegenheid in het Westduitse plaatsje Northeim heeft een 21-jargie Italiaan uit jaloezie met een mes om zich heen gestoken. Vier mensen liggen nu met zware verwondingen in een ziekenhuis. Bovendien hepen vier anderen lichtere verwondingen op. Stroom. Een boer in Kaukasus, Iwan Poechownikof, is tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zette de afrastering van zijn boomgaard 's nachts onder 220 volt stroom, maar had een keer vergeten de stroom 's mor gens uit te schakelen. Een meisje kwam daardoor om het leven. Verantwoordelijk. De Westduitse regering zal elf december in een debat over de buitenlandse politiek in het parlement nader ingaan op de uitlatingen van oud-kanselier Adenauer, dat de Amer- kanen voor de bouw van de Berlijns^ muur verantwoordelijk zouden zijn.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3