Aarzelen van minister bemoeilijkt bouw van nieuw Schipholcentrum alstublieft... m in de voordelige Platform moei later weer worden opengebroken fris-vrolijk-fantastisch 1/ ik i n r i 1/ n a li t i% ii i r u l l i\ n h ii i Pleidooien voor eenheidsstaat in België Treinontsporing bij Nijmegen Machinisten komen op voor collega Morgen komt de Sint in Amsterdam Er liggen honderden vliegtuigwrakken in de nieuwe polders m Brand aan boord van de „Tjiluwah'' v.Viwiwiewöiecfe 141,- Fa. B. J. VAN LIEMT R IJ DAG 15 NOVEMBER 1963 4 Bouw onderbroken PLUM PICCADILLY Fundering Aa-Be PLAIDS Zaalberg 29.75 en 43.75 Wissel werd te vroeg verzet Kort nieuws Teveel gezagvoerders bederven de koers! g"7V=> Gisteren zo maar toevallig eens bij v. Kimmenaede naar binnen gelopen. Leuke pullovers en ves ten gezien. In lambswool v.a. 39.75. Suède vesten met gebreide mouw en rug 59.90. Moet U ook eens doen. Zó maar eens binnen lopen. U staat ver baasd over de sortering. Kerkelijk nieuws r (Van onze redacteur in Amsterdam) Het uitblijven van een regeringsbe slissing over de aanleg van de spoorlijn Amsterdam-Sehiphol-Leiden-Den Haag is er oorzaak van dat men het bouw schema van het nieuwe centrum van Schiphol op vele punten heeft moeten wijzigen. Ten zuiden van de rijksweg Amsterdam- Den Haag wordt met man en macht ge werkt aan een stationsgebouw met bijbe horend platform, de verkeerstoren en een bemanningencentrum. Deze hoofdgebou wen van het nieuwe Schiphol moeten in 1965 gereed zijn. Als Schiphol wordt voor zien van een spoorverbinding zal de spoor baan de luchthaven ondergronds moeten passeren, waarbij op drie plaatsen om vangrijke kunstwerken moeten worden ge construeerd. Hoewel aanvankelijk werd aangenomen dat het bouwen van deze kunstwerken twee onderdoorgangen onder startbanen en één onder het platform in de bouw van het nieuwe centrum zou kunnen worden ingepast, mag hierop niet meer worden vertrouwd. Wat het platform betreft: zelfs als op dit ogenblik tot de aanleg van een spoor weg zou worden besloten is het niet meer mogelijk deze in te passen in de bouw van het zeer zwaar geconstrueerde plat form. Schiphol-directeur mr. J. C. H. A. van Stapele had graag gezien dat bij de bouw van het platform provisorische voor zieningen zouden worden getroffen voor het latere aanleggen van de ondergrondse spoorbaan. „Wij hadden de bouwkosten hiervan op 25 miljoen gulden begroot, maar het rijk durfde het niet aan. Als straks wordt besloten de spoorlijn aan te leggen zal ons kostbare nieuwe platform ter plaatse moeten worden opengebroken, wat uiteraard storend zal werken in het functioneren van onze nieuwe luchthaven". Zijn mede-directeur, de heer S. de Mul, had even tevoren gewezen op het onderbreken van de aanleg van start baan 09-27. „Wij hadden graag gezien dat bij de aanleg van deze baan tevens het viaduct voor de spoorweg kon wor den gebouwd. In afwachting van de be slissing van de minister hebben wij in middels maar andere karweitjes aange pakt, maar als die beslissing eind 1964 nog niet is gevallen zullen wij toch die startbaan af moeten maken. Als men daarna toch een viaduct moet laten maken zullen wij de nieuwe start- Advertentie Breng de Kerstdagen door in LONDEN - een belevenis om nooit te vergeten. Unieke Kerst sfeer, feeërieke verlichting en... heerlijk eten. GA PER DAGBOOT VAN DE MIJ. ZEELAND U reist welverzorgd, comfortabel en gezellig. Zo'n reis is al een vakantie! 5, 7 en 8 daagse hotelreizen naar Londen reeds vanaf Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de "Tax free shop". BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar =3 per dagdienst^ HOEK VAN HOLLAND-HARWICH BRUSSEL (ANP) Het nieuwe parle mentaire jaar in België is geopend met plei dooien van de voorzitters van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en Senaat vcor 't behoud van de Belgische eenheids staat. Na voor de derde keer te zijn gekozen tot Kamervoorzitter verklaarde de socia listische oud-premier Van Acker in zijn openingsrede, dat de eenheid tussen de Vlaamse en Waalse gemeenschappen „on ontbeerlijk is voor de harmonische ont wikkeling van de Belgische economie." Hij verklaarde dat men niet gekant mag zijn tegen een „gezond regionalisme". De herkozen voorzitter van de Senaat, P. Struye van de Christelijke Volkspartij, verklaarde dat men de moed moet heb ben de invoering van het federalisme dat afgelopen zondag nog het thema was van een Vlaamse betoging in Antwerpen en waarvoor ook in Wallonië een heftige campagne wordt gevoerd beslist van de hand' te wijzen". Hij zei, dat een ..zeer ruime meerderheid" van het Belgische volk het federalisme niet wenst. baan zeker twee jaar buiten gebruik moe ten stellen en dat zou bijzonder onaange naam zijn". De beide directeuren van de n.v. Lucht haven Schiphol hebben overigens alle be grip voor de situatie. De luchthaven heeft trouwens zitting in de werkcommissie, die de minister moet adviseren. In tegenstelling tot het rijk, dat geen ri sico durft te nemen met het investeren van geld in een spoorweg waarover de mi nister nog geen ja-woord heeft gesproken, heeft de gemeente Amsterdam enige maanden geleden 9 miljoen beschikbaar gesteld voor de aanleg van een aarden baan, waarop in de toekomst de spoorbaan kan worden gebouwd. Hét was namelijk goedkoper deze baan thans aan te leggen als onderdeel van een nieuwe verkeersweg. Als de spoorbaan wordt aangelegd, zal Rijkswaterstaat Amsterdam het voorge schoten geld teruggeven. Men is inmiddels begonnen met het storten van de betonnen fundering van het nieuwe stationsgebouw. Men moet daar niet gering over denken; de bouwput, die voor dit gebouw is gegraven, is de groot ste van Nederland, nameljjk honderdveer tig bij honderd meter en acht meter diep. Op de bodem van deze put komt nu de betonnen funderingsplaat. Eigenlijk is het geen storten van beton, maar wordt hier de methode van mortelinjectie gebruikt. Op de oppervlakte is een laag van twee meter dik grind aangebracht, in welke laag nu een mengsel van cement, zand en water wordt gespoten. Na dertig twaalfurige werkdagen zal de betonplaat gereed zijn en kan worden begonnen met de opbouw van het enorme stationsge bouw. Opvallend is dat de bouw van het ketel huis, dat in de toekomst de centrale ver warming van het nieuwe Schiphol zal voe den, het verst is gevorderd. Eind 1964 zal de verwarming van het dan nog half af gebouwde stationsgebouw kunnen branden en hoopt men in die winter geen uitval- dagen te hebben wegens strenge koude. Van betrekkelijk geringe omvang is de fundering van de verkeerstoren. Deze to ren, die 43 meter hoog wordt waarop ver volgens een tien meter hoge koepel wordt gemaakt, zal straks in tien a veertien da gen tijds uit de grond oprijzen. Als bouw methode wordt hier de glijbekisting toe gepast. Gerekend naar de bouwkosten van dit moment zal het nieuwe centrum van Schiphol ongeveer 300 miljoen gaan kos ten. Hierbij zijn de 28 miljoen voor het omleggen van de rijksweg Amsterdam- Den Haag inbegrepen, welk bedrag de luchthaven moet betalen. 195 x 145 Advertentie 100% WOL Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 Voor de tweede keer in enkele dagen tijds is gisteren het spoorwegverkeer bij het station Nijmegen ontwricht doordat een trein door een te vroege wisselbedie ning in botsing kwam met een stilstaand treinstel. Het treinstel kwam gedeeltelijk buiten de rails te staan. Hierbij werd een seinpaal geraakt waardoor de stroomvoor ziening uitviel. Naar het oordeel van dé spoorwegen viel de schade mee. Het trein verkeer ondervond nogal wat vertraging. 101 machinisten van het depot Venlö hebben een petitie ondertekend, die is aan geboden aan de directie van de Nederland se spoorwegen. Hierin wordt verzocht om verzachting van de disciplinaire straf, die is opgelegd aan een 46-jarige machinist. Deze is teruggezet naar de rang van wagenmeester, omdat hij de afgelopen zo mer van een rijdende locomotief is ge sprongen ti.idens het rangeren. Daardoor kwam dit voertuig onbemand op een spoor terecht, dat naar het niet afgesloten land- hoofd van de in aanbouw zijnde spoor brug leidt. De locomotief stortte van dit landhoofd naar beneden en liep een scha de op van rond 85.000. De collega's schrijven het ongeluk toe aan een samenloop van omstandigheden, waarbij ook anderen niet vrijuit gaan. Ze menen dat de man niet eenzijdig gestraft mag worden. Het spoor naar het landhoofd was namelijk steeds afgesloten geweest, maar in verband met werkzaamheden was een afsluiter juist op die noodlottige dag niet aangebracht. (Van onze redacteur in Amsterdam) Zaterdagmiddag zal de intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam een uur lang rechtstreeks worden uitgezonden door de televisie. De ruim twee kilometer lange optocht wordt geopend met politieruiters, herau ten te paard, een acrobatengroep van acht Zwarte Pieten, de Amsterdamse Politie- kapel, het huisorkest, van de Sint, dat uit 40 Zwarte Pieten bestaat en een Zwitser se lijfgarde. Dan kómt Sint Nikolaas, omringd door „hoofdpieten" en op de voet gevolgd door een Schotse lijfgarde. Daarachter rijden 22 Zwarte Pieten op pony's en 40 Zwarte Pieten op scooters. Daarna komt er een lange rij van fees telijk opgetuigde praalwagens en specta culaire groepen, waartussen dertien grote muziekkorpsen, en een schouwspel met 150 middeleeuwse figuren rond De drie Musketiers. Alle kerkklokken in de Amsterdamse binnenstad zullen zaterdagmiddag beieren. De burgemeester zal c|e~ sipj pp de Dam toespreken. „Strooipieten" zullen 20.000 ons snoep langs de route uitdelen. De Amerikaanse voeRseltefitoonstellinjI, die- in de R.A.I. wordt gehouden zal evenveel Amerikaanse oliebollen weggeven en de Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft honderdduizend Indianenhoofdtooien laten maken om aan de langs de route staande kinderen uit te delen. Kapitein A. P. de Jong van de Lucht machtvoorlichtingsdienst acht het waar schijnlijk dat tussen de vijfhonderd en dui zend vliegtuigen in de tweede wereldoorlog in het IJselmeer zijn gevallen. Met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen dat er honderddertig vliegtuigen van het Bomber Command van de Britse lucht macht in het IJselmeer zijn gestort. In ge heel Nederland zijn, zo moet worden aan genomen, ongeveer vierhonderdvijftig viermotorige Lancaster-bommenwerpers neergekomen, waarvan zeker vijfentwintig in het IJselmeer. De gebieden van de polder Oostelijk Fle voland die nog niet in cultuur zijn ge bracht, zijn van de lucht uit gefotogra feerd om na te gaan waar zich vliegtuig wrakken bevinden. De foto's doen vermoe den dat er drie of vier liggen. De plaat sen zullen worden onderzocht als de toe stand van de bodem dit mogelijk maakt. Dit geschiedt door de speciale bergings- dienst van de Kon. Luchtmacht, die reeds enige malen vliegtuigresten in de nieuwe polders heeft geborgen. Dezer dagen heeft mpn een negen-cilinder stermotor en een driebladige propeller van een Amerikaanse B 17, een „vliegend fort" en een vleugel van een Engelse „Mosquito" uit de klei getrokken. Eerder in dit jaar waren een in de eer ste wereldoorlog in de toenmalige Zuider zee gevallen Duitse Gotha G-IV-bommen- werper geborgen en het merendeel van een Britse viermotorige Lancasterbommen werper uit de tweede wereldoorlog. Ook is een geschutskoepel van een B 17 gevon den met het stoffelijk overschot van de schutter. Men trof o.a. een vulpen aan die nog inkt bevatte en waarmee nog kon wor den geschreven. Twee vroegere oorlogsvliegers hebben dezer dagen een bezoek aan de polder Oos telijk Flevoland gebracht: kolonel James F. Mears en kolonel J. C. Button. Kolonel Mears was commandant van een bommen werper van de Amerikaanse luchtmacht, die van Italië uit opereerde. Hij is thans luchtmachtattaché bij de ambassade van de Verenigde Staten in Den Haag. Kolonel Button, vroeger jachtvlieger» is nu lucht machtattaché aan de Britse ambassade in Den Haag. Zij stellen groot belang in de opsporing, berging en identificatie, die voor nageta- ten betrekkingen van om het leven geko men vliegtuigbemanningen van grote bete kenis zijn, omdat er meer licht kan ko men over het lot van velen die nu als vermist te boek staan. Advertentie GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-llme, die bizonder goed is als mixer. Ui Ntd»rl»nd gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". L_-.„ Burgemeester. Aan de burgemeester van Norg, de heer M. Pelinck, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Osdorperweg. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeen teraad besloten een krediet van 125.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een voetpad langs een gedeelte van de Osdorperweg. Het rommelt bij de K.L.M. In de di rectie lijkt lang niet alles koek en ei te zijn, en personeelsverenigingen hebben al stappen ondernomen om duidelijk te maken dat het zo niet gaat. Wel is er een verklaring uitgegeven dat de een heid in de K.L.M.-directie is hersteld en dat de heren Albarda en Larive samen op reis gaan maar toch kwam HET VRIJE VOLK daarna met een kop, die aankondigde dat de heer Larive het veld zou ruimen. DE VOLKSKRANT oordeelde over deze kwestie: „Jammer dat de directie van de KLM zich opnieuw in opspraak heeft gebracht door tweespalt. Dat maakt dat de ge presenteerde resultatencijfers over het derde kwartaal van dit wankelende luchtvaartbedrijf minder hoopvol zijn, dan ze zonder dit conflict beslist zouden zijn." Het ALGEMEEN HANDELSBLAD meent, dat er van een gebrek aan ernst sprake is, omdat een directie, waarbinnen ge ruime tijd een onhandig soort macchia- vellisme' is bedreven, nu met een even on handig vertoon van achteloosheid tracht te doen alsof er in feite niets bijzonders aan de hand is geweest. „Op deze wijze wordt een wissel op de goedgelovigheid van het publiek getrok ken, die niet gehonoreerd kan worden. Het is de vraag of personen die grote verantwoordelijkheid dragen, niet wat vlug zijn met het afleggen van verkla ringen die variaties zijn op het thema van rozegeur en maneschijn. Geen mens zal verwachten, dat personen, die hoge be stuursfuncties bekleden, het voortdurend met elkaar eens zijn. Maar wel lijkt het een eis van redelijkheid, dat als zich werkelijk ingrijpende conflicten voordoen, de betrokkenen geen pogingen zullen doen om het publiek per officieel communiqué het tegendeel te suggereren." Verdeeld huis TROUW spreekt van een gezagscrisis, en het gebruikt een bijbels beeld: „Een huis dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet bestaan." De VOLKSKRANT hanteert het woord „gezagscrisis" eveneens en wijt dit aan een falend beleid en aan een on voldoend toezicht door de commissarissen en de regering. DE TELEGRAAF is ook al niet in zijn schik met de situatie: „De ruzie in de topleiding van de KLM nu althans volgens een officiële mede deling bijgelegd en de verklaring van het personeel geen vertrouwen te hebben in de wijze waarop de leiding gevoerd vrordt, is een hoogst ongelukkige zaak en een schoolvoorbeeld hoe het niet moei." En het NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN zegt dat er veel te laat is in gegrepen: „De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in zoverre ad rem gereageerd, dat hij onmiddellijk een bemiddelaar heeft be noemd, toen het conflict in de openbaar heid trad. Maar in feite was het toen al te laat. De commissarissen hadden al in moeten grijpen, toen de eerste, ernstige meningsverschillen in de directie zich voordeden. Zij hebben dat niet gedaan. Dit is de tweede maal, dat de commis sarissen in ernstige mate gefaald hebben, toen het er om ging, een ongewenste ont wikkeling in het KLM-bedrijf tegen te gaan. Dit geeft weinig hoop voor de toe komst, ondanks de gunstige financiële resultaten van ons nationale luchtvaart bedrijf in het afgelopen kwartaal." Wat moet er nu gebeuren? Uit tal van commentaren spreekt de overtuiging dat het zó niet langer kan. DE TIJD schrijft: „K.L.M., wat nu? Wéér een nieuwe top leiding, al of niet na ministerieel ingrij pen (hoe kan immers mr. Gieben, „be middelaar" in het directie-conflict, de schade herstellen?) en al of niet na verdere actie van het personeel? En als het rumoer, dat ons wellicht de komende dagen nog te wachten staat, is verstomd, gaat het dan éindelijk de goede kant op? Eén „belangrijke wijziging"dit jaar met enige ophef aangekondigd, wordt inmiddels zichtbaar: de K.L.M. begint in een nieuwe beschildering te Vliegen. Wat daarvan de zin ook zij het bedrijf staat er nog even gekleurd op als een jaar geleden." Op de helling HET PAROOL acht het onvermijdelijk dat ae ieiaing van de K.L.M. opnieuw op de helling moet. „Als men de aanbevelingen van McKinsey over de structuur wil volgen, zal men die structuur moeten invullen met mensen die daartoe de persoonlijke en organisatori sche capaciteiten hebben. Op het ogenblik lijkt aai niet het geval." Ook dit blad geett de commissarissen de schuld. Pap om de oren Dat doet de WAARHEID niet. Het noemt de zaak de eerste bittere vrucht van het zoveel geroemde „particuliere initiatief", dat bij de K.L.M. geïntrodu ceerd werd door de regering-De Quay. „Vóór 1959 had de K.L.M. het karakter van een staatsbedrijf. Maar toen de K.L.M. wat winst begon af te werpen, vond het kabinet-De Quay het raadszaam om on geveer 1/3 van de K.L.M.-aandelen aan particulieren in bezit te geven. Jarenlang is er nu georganiseerd, gereorganiseerd, geharkt en geïntrigeerd tot grote mono polies Shell, Handelmaatschappij en Hoog ovens een behoorlijke vinger in de pap van de dagelijkse bedrijfsvoering hadden. En wel zó, dat iedereen (de directie incluis) de pap om de oren vliegt." Het blad meent dat hierin een ernstige waarschuwing is gelegen tegen „het op treden van monopolistische groepen die juist thans zijn gaan pleiten voor een ver andering van de status van de PTT. En die al jaren bezig zijn om iedereen te ver tellen, dat de staatsmijnen toch ook een soort N.V. zouden moeten worden. Om te beginnen N.V.'s, die geheel in handen van de staat zullen zijn. En waarvan de aandelen dan later na een paar nachtjes slapen m particuliere handen kunnen overgaan." Brave minister Ook het DEVENTER DAGBLAD wijst op de mogelijkheid van de K.L.M. weer een staatsbedrijf te maken: „Koren op de molen, dit alles, van hen die de overtuiging zijn toegedaan dat, nu die kapiteins op de brug van het lekke schip het zó lelijk laten afweten, de enige reddingsmogelijkheid in resolute naasting van het bedrijf gelegen is. Maar of stel al dat men tot zoiets ingrijpends zou wil len overgaan uitgerekend de brave minister Van Aartsen de geschikte man zou zijn om zulk een operatie met succes uit te voeren?" Maar DE TELEGRAAF kiest en dat is niet verbazingwekkend de andere zijde en bepleit juist waar de Waarheid tegen waarschuwt, namelijk een vrij van de overheid maken van de PTT: „De conclusie had natuurlijk al veel eerder getrokken moeten worden, maar naar goed vaderlands gebruikt moest er eerst een commissie worden benoemd, vooral omdat in Nederland nog steeds de regel opgeld doet dat bedrijven van open baar nut in staatshanden moeten berus ten. Deze stelling is in het buitenland vol ledig gelogenstraft, want een Amerikaans particulier bedrijf als American Telephone en Telegraph heeft het befaamde Telstar project op zijn naam staan en velerlei openbare nutsbedrijven bevinden zich in tal van landen in particuliere handen." Luxe paarden Hoe het ook zal worden, men zal een vaste lijn moeten hebben. Daarom tot slot een citaat uit het ALGEMEEN DAGBLAD: „Aan luxe paarden hebben wij geen behoefte. De K.L.M. behoeft ook geen miljoenen te verdienen hoewel liever wél maar zij moet althans als een der grootste werkgeefsters in Nederland zich die plaats ten volle waardig tonen. Er moeten besluiten genomen kunnen worden met name bijvoorbeeld over de aankoop van nieuwe types toestellen. Die besluiten komen niet, omdat de mensen die aan de top staan niet weten waar zij aan toe zijn." Een plaat van Fritz Behrendt in het ALGEMEEN HANDELSBLAD. In de machinekamer van de ruim 8600 ton metende „Tjiluwah" van de Konink lijke Java-China Paketvaartlijnen heeft donderdagavond een brand gewoed. Het schip ligt in de haven van Kowloon, in Hongkong. Het vuur werd, onder meer met assisten tie van een drijvende brandspuit, na een uur bedwongen. Er kwamen geen persoon- kjkè ongelukken voor. De schade is be trekkelijk gering. Advertentie voor exclusieve herenmode grote houtstr. 59 gen. eronjéstr. 86 tel. 21392 haarlem tel. 55477 Beroepbaarstelling drs. H. R. Smit, theol. kand. te Groningen, Damsterdiep no. 143, is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum D. O. Veenendaal, kand. te Vreeswijk. Aangenomen naar Aalsmeer (2e pred.pl.) W. Haverkamp te A. J. Polder. Bedankt voor Bedum (vac. D. Kuiper) en voor Purmerend (2e pred.pd.) C. H. v. d. Berg te Lollum. Aangenomen naar Assen (4e pred.pl.) R. Reitsma te Steenwijk. Examens De heer D- W. Geslnk, theol. kand. te Amsterdam is ingaande 15 november beroepbaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Heerde J. Kampman te Rijnsburg. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Zutphen Th. Pothof, kand. te Utrecht. Beroepen tot hulppred. te Zutphen H. D Dekker, kand. te Groningen. Bedankt voor IJmuiden G. v. 't Wout te Muntendam. Evang. Luth. Kerk Drietal te Naarden-Bussum K. Berveling te Rotterdam, J. P. Boendermaker te Hei delberg en H. J. A. Haan te eLiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg J. T. Cazandei te Oosterwolde (Geld.). Bedankt voor Jorwsrd c.a. K. v. d. Sloos te Pietersbierum-Wynaldum.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4