Buitenlandse politiek van Britse Labourpartij cold rex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID cold rex Conflict regering-doktoren in België nog niet opgelost Pullover nü 34. 75 Kreymborg Dr. Soebandrio over het conflict met Maleisië GIEBELS Paus bezocht het Nederlandse priestercollege in Rome het unieke 2-laagstablet coldrex VOL VERWACHTING Geen speciale betrekkingen meer met Verenigde Staten en tegen apartheid verdrijft verkoudheid radicaal Kranten weer vrij in Zuid-Vietnam De Russen en hun ruimtedeskundigen Beter laat dan nooit Dominees willen rassengelijkheid 'A Wat u ook doet Doe het zelfgoed Doe het met beter gereedschap A. DE HOOP HAARLEM N.V. VRIJDAG 15 NOVEMBER 196 3 Polaris en dus maar 'een half mens Dat gevoel behoort toch tot het verleden in deze tijd van Directoraat MiiiiiHHininniniii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliwi +*.L_3 Alteen sffcfffttSttSChe ut'tsm verzetten zich niet Kaarslicht verwarmt het hart GOUDA KAARSEN Advertentie Grove Jacquard met dubbele boorden Orion - CHUNKY voor haar DIT ALLES EN NOG VEEL MEER BIJ Kort nieuws Uit eigen beweging, aldus kardinaal Alfrink Zijlstraat 56 Telefoon 11828 WASAUTOMATEN Patrick Gordon Walker, de voornaam ste woordvoerder van de Britse socialis tische partij op het gebied van de bui tenlandse politiek, heeft in de Verenigde Staten en Frankrijk het een en ander onthuld over de buitenlandse koers, die zijn partij wil varen wanneer zij in 1964 aan het bewind zou komen, aldus Reuter. Hij verklaarde onder andere: „Ik zou het gehele denkbeeld van speciale betrek kingen tussen het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten willen laten varen. ,k zou willen dat de Brits-Amerikaanse oolitieke verhouding dezelfde wordt als bij oorbeeld die tussen Groot-Brittannië en Vest-Duitsland of, uiteindelijk, die tussen iroot-Brittannië en Frankrijk". Walker voegde hieraan toe: „Ik acht et wel vanzelfsprekend dat er altijd een ïatuurlijke verwantschap tussen de Ver- nigde Staten en het Verenigd Koninkrijk al bestaan, gegrondvest op onze gemeen- chappelijke taal, de identieke rechtsop vattingen en hetzelfde grondgeloof in de democratie." Hij vervolgde: „De Britse socialistische partij gelooft volstrekt in het Brits-Ameri kaanse bondgenootschap en in de nood zaak om dit te handhaven. De kleine groep in de Labour Partij, die het pacifisme en, in enkele gevallen, eenzijdige ontwapening, voorstaat, zal ïooit enige invloed hebben op de grote lijnen van de buitenlandse politiek, zoals vij die wensen". Gordon Walker zéi ook dat een Britse ocialistische regering opnieuw met de herenigde Staten zal willen onderhande en over de overeenkomst van Nassau, waarbij Amerika ermede instemde aan Groot-Brittannië „Polaris"-raketten te verkopen, die het in onderzeeboten gaat aanbrengen. „Ik zou ook willen proberen de Verenig de Staten ertoe te bewegen hun beheer van kernwapens en de strategie voor het gebruik van deze wapens op de een of andere wijze met Groot-Brittannië en West-Duitsland te delen. Toetreding van Frankrijk zou natuur lijk te allen tijde welkom zijn. Wij zou den echter niet kunnen toestaan dat de ge hele toekomstige ontwikkeling van de NAVO door Frankrijk zou worden opge houden", aldus Walker. In antwoord op een vraag hoe ver een Labourregering zal willen gaan om uiting te geven aan haar morele bezwaren tegen de Zuid-afrikaanse politiek van aparheid zei Walker. „Wij zouden al het mogelijke in het werk willen stellen om duidelijk te maken, dat wij de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek en de koloniale politiek van Portugal veroordelen". Hij voegde hieraan toe: „Een Britse so cialistische regèring zou een algeheel ver bod uitvaardigen op de uitvoer van wa pens naar Zuid-Afrika en zij zou hierbij geen onderscheid meer maken tussen wa- Advertentie VERKOUDEN Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan.alleen eenpijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine cj. pens voor binnenlands- en voor buiten lands gebruik. Wij zouden echter geen verbod op de han del met de Zuidafrikaanse Unie willen af kondigen, tenzij dit een volstrekt interna tionaal verbod zou zijn en het vast zou staan, dat het ook zou worden uitgevoerd. Ik meen echter dat een dergelijke voor waarde nimmer uitvoerbaar zal zijn. En zelfs, wanneer dit wel het geval zou zijn, ben ik er niet zeker van dat een derge lijk handelsverbod niet de verkeerde men sen zou treffen". Walker heeft zich in Frankrijk uitgespro ken voor een centraal directoraat vóór al gemene strategie met inbegrip van het ge bruik van kernwapens voor het westen. Daardoor steunde hij het denkbeeld van een geallieerd directoraat, dat in septem ber is geopperd door president De Gaulle. Diens voorstel is evenwel op niets uitge lopen. Walker betoogde dat dit de oplossing zou zijn van het probleem van de NAVO en het westelijke bondgenootschap, waarvan de kern is de ongelijkheid tussen de Ver enigde Staten als een supermacht en de grote Europese mogendheden zoals Frank rijk en Groot-Brittanië. De door president Kennedy voorgestelde kernvloof met gemengde bemanningen zou aldus Walker leiden tot verdere ver spreiding van kernwapens en de Labour Part. zou niet tevreden zijn met een gedeeltelijk aandeel in een gedeeltelijk kernwapen. „Wat ons belang inboezemt is het aan deel, passend voor een grote mogendheid in het gehele kernwapen van het westen", hetgeen betekent, het Amerikaanse kernar senaal. Hiervan hangt, wat wij ook mo gen zeggen of doen, tenslotte onze veilig heid af. Men kan geen strategie voeren door middel van een comité. De eindbeslissing moet in de handen van de president van de Verenigde Staten berusten. Maar en dit is essentieel wij moeten een zo in tiem, zo voortdurend deelgenootschap in de formulering van de kernstrategie tot stand brengen in zaken als doelbepaling en onplooing van kernwapens, dat de presi dent slechts beslissingen kan nemen op basis van een gemeenschappelijk overeen gekomen en voortdurend uitgewerkte stra tegie en theorie. West-Duitsland zou even als Frankrijk en Groot-Brittannië deel moeten uitmaken van het directoraat", al dus Gordon Walker. SAIGON (Reuter) Het voorlopige ka binet van Zuid-Vietnam heeft de persbrei del opgeheven. Kranten en tijdschriften kunnen publiceren wat zij willen, als zij de staatsveiligheid niet in gevaar brengen. Onder Diem was de pers een overheids zaak geworden. Er zal een commissie wor den ingesteld, die zich op verdere libera lisatiemaatregelen moet beraden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, en zijn ambtge noot van defensie McNamara, zullen vol gende week op Hawaii overleg plegen met hogere Amerikaanse ambtenaren die in Zuid-Vietnam hun standplaats hebben. Het is de eerste bijeenkomst van deze aard na de val van Ngo Dinh Diem. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Viet nam, Henry Cabot Lodge, generaal Paul Harkins, Amerikaans bevelhebber in dat land en admiraal Harry Felt, bevelheb ber in de Stille Oceaan, nemen er aan deel. MOSKOU (AP) Woordvoerders die onbekend wensen te blijven hebben de namen bekendgemaakt van de ontwerpers van de Russische ruimteschepen. De voornaamste geleerde, aldus deze woordvoerders, is Vaientin Petrovitsj Gloe- sjko, een 55 jarig lid van de Russische Akademie van Wetenschappen. Hij is specialist in raketbrandstoffen. Bijna op het zelfde niveau staat Ser gei Pavlovitsj Korloyov, 57 jaar en even eens lid van de Akademie. Hij is specia list op het gebied van werktuigkunde en de bouw van raketten. Reeds in de dertiger jaren ontwikkelde Gloesjko raketten met vloeibare brand stof. Er is zo weinig van hem bekend dat er in een biografisch overzicht in het wes ten slechts zes regels over hem staan. Korolyov kreeg nauwelijks acht regels. Korolyov heeft in 1940 een zweefvlieg tuig uitgevonden dat werd aangedreven door een raket. Gloesjko is directeur van een instituut voor vaste brandstof bij de Akademie van Wetenschappen. Korolyov is directeur van het instituut van mechanische studies aan de Akademie. Beiden waren van 1953 tot 1958 corres ponderend lid van de Akademie. In 1958, een jaar na de lancering van de eerste Spoetnik, werden beiden benoemd tot vol ledig lid, een van de meest begeerde ti tels in de Sovjet-Unie. De brandstoffentechniek, de specialiteit van Gloesjko, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de Russische ruimtevaart successen. Om redenen die in het westen onbekend zijn, zijn de namen van de ontwerpers van Russische ruimteschepen altijd zorg vuldig geheim gehouden. Advertentie lllllilltllllllliliilllllllllllllll i SAINT MARTIAL FINE CHAMPAGNE V.S.O.P COGNAC (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering is het na maanden onderhandelen nog steeds niet eens geworden met de geneesheren over de modaliteiten van de wet op de ziekenfondsen. Dinsdag zal een aanvul lend wetsontwerp bij het parlement wor den ingediend, zodat Kamer en Senaat er nog voor nieuwjaar over zullen kunnen beslissen. Is dat niet mogelijk, dan zal de wet-Leburton met ingang van die datum van kracht worden. Bijna 95 percent van de Belgische me dici weigert echter zijn medewerking om dat het van mening is dat de nieuwe wet a. het beroepsgeheim niet verzekert; b. de medici tot ambtenaren maakt door het invoeren van formulieren, het vaststellen van honoraria en dergelijke. Er is nog een derde, niet openlijk uit gesproken argument, namelijk dat het de doktoren onmogelijk zou worden ook maar een klein deel van hun inkomen niet aan de fiscus op te geven. Alleen de socialistische geneesheren wil len de wet aanvaarden. Hun organisatie omvat echter slechts vijf percent van alle medici. Twaalf professoren van de vier medische faculteiten hadden hun goede diensten aangeboden en aan de regering een vragenlijst voorgelegd over de toepas sing van de wet. De antwoorden op die vragen hebben het N.C.G.A. (het Nationaal Comité voor Gemeenschappelijke Actie) echter niet bevredigd. Vooral keert het zich tegen de controlemaatregelen die het beroepsgeheim aantasten en tegen de een zijdige vaststelling van de honoraria. Premier Lefèvre heeft voor de Belgische televisie verklaard dat hij de houding van de medici onbegrijpelijk vindt en dat de regering niet zal toegeven.'Dat is een ver klaring die men met een korrel (zuive- rings?) zout zal moeten nemeh want 95 percent van het medische korps is zeker machtiger dan een minister. Het ligt voor de hand dat nieuw overleg zal volgen. Advertentie Magnus Anderson is opgehouden met roken. „Het is een nare gewoon te en ik heb er 85 jaar tegen gevoch ten", zei hij toen hij de as uit zijn laatste pijp klopte. Anderson wordt vrijdag honderd jaar! Paus Paulus VI, gezeten op een kleine troon (rechts) luistert naar het wel komstwoord van kardinaal Alfrink in het Nederlands priestercollege te Rome. De paus bezocht deze Neder landse instelling gistermiddag ter ge legenheid van de opening van een nieuwe vleugel van het gebouw. (Telefoto) GROTE MARKT 1-7 HAARLEM DJAKARTA (AP). - Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, meent dat de premier van de Federatie Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman in hoofdzaak schuld heeft aan de gespannen verhouding die tussen In donesië en Maleisië is ontstaan. Een re mo geling van dat geschil lijkt hem niet ogelijk, tenzij de Maleisische premier zijn houding verandert. In dit verband wees Soebandrio erop dat naar zijn oordeel Maleisië tot nu toe geen enkele van de kernproblemen waar mee het land worstelt heeft opgelost. In dit verband wees hij op het vraagstuk van de Chinese minderheid. Vroeg of laat komt het op dit terrein tot een explosie, zo meent de Indonesische minister. Zowel Soebandrio als generaal Nasoe- tion, de minister van Defensie en hoofd van de Indonesische strijdkrachten, ho pen dat er als gevolg van de crisis geen vijandelijkheden op grote schaal zullen uitbreken. Beiden verklaarden dat Indo nesië zulke vijandelijkheden niet zal be ginnen. Maar Soebandrio meent dat de si tuatie onheilspellend kan worden voor heel Zuidoost-Azië. Hij zei: „Als zij troepen hebben aan onze grenzen en zij hebben sterkere troepen aan de grens van Noord- Kalimantan Borneo dan wij dan moet Indonesië hierop antwoorden. Als er twee troepenconcentraties tegenover elkaar staan is dat altijd gevaarlijk. Dat is een konsekwentie die we moeten aan vaarden." De Indonesische minister bleek op de hoogte te zijn van hetgeen de Toenkoe m;j een maand geleden in een interview heeft gezegd, namelijk dat de enige manier om de crisis op te lossen is dat de Indone siërs het bewind van president Soekarno omverwerpend Soebandrio zei: „Het doel van Maleisië is het bewind van Soekarno omver te werpen. Tijdens onze revolutie zijn er sterkere krachten geweest die ons niet mcchtcn. Toch hebben wij dit overleefd. Als de Toenkoe denkt dat hij de Indone sische regering kan doen vallen dan is hij alleen maar naïef en arrogant. Hoe kunnen we het geschil oplossen als hij praat over omverwerping van de re gering Soekarno? Hoe kan er verzoening komen in dit soort atmosfeer, waarin hij de illusie koestert dat Indonesië elk ogen blik ineen kan storten. Zolang hij zo praal is een regeling onmogelijk. Alles hangt dus van de Toenkoe af." Soebandrio verklaarde dat het recht van de bevolking van Serawak en Noord- Borneo dat nu tot Maleisië behoort op zelfbeschikking niet beschermd is ge worden. Het onderzoek van de Verenigde Naties om de wensen van de bevolking vast te stellen heeft maar acht dagen geduurd. Zulk een onderzoek vergt minstens twee maanden, aldus de minister. Hij zei dat Indonesië bereid is te pra ten over de wegen om de situatie te ver beteren en geen bezwaar heeft tegen een bijeenkomst, maar Indonesië vraagt daar niet om. Die voorbereiding, zo liet Soe bandrio merken, moet uitgaan van een derde natie. Hij noemde de Amerikaanse benadering verstandig, omdat de Verenigde Staten er op aandringen, dat het geschil door de hoofdpartijen zelf geregeld wordt zonder inmenging van buitenaf, welke de crisis tot een wereldprobleem zou kunnen ma ken. Zouden de Philippijnen tenslotte Ma> leisië erkennen, aldus de minister, dan blijft Indonesië bevriend met de Philip pijnen. Maar in een ander interview heeft ge neraal Nasoetion mij verklaard, dat zulk een erkenning de vooruitzichten voor Ma- philindo, de groepering van Maleisië, In donesië en de Philippijnen die gevormd werd vóór de crisis uitbrak, zou torpede- :n. Soebandrio en Nasoetion hebben beiden erkend, dat Indonesië jonge mannen uit Serawak en Noord-Borneo opleidt voor de eventuele strijd tegen Maleisië. Beiden zeiden dat er geen verschil was in ver gelijking met de opleiding van troepen el ders in Noord-Afrika tijdens de Algerijn se onafhankelijkheidsstrijd. William L. Ryan, een correspondent van Associated Press, reist op het ogenblik door Zuidoost-Azië. Hij heeft er gesprekken met vooraan staande figuren uit het politieke leven in de verschillende landen. Onlangs publiceerden wij de beschou wing die hij wijdde aan zijn gedach- tenwisseling met de premier van de Federatie Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman. In Indonesië sprak hij onder andere met dr. Soebandrio. de minis ter van Buitenlandse Zaken. Zijn verslag daarover vindt u hiernaast. Advertentie KLOPPEN DE HARTEN Voorkom daarom teleurstelling en ga nu op pad I Waarom nog wachten, nu is het complete assortiment voorradig. U kunt rustig winkelen en v/ordt niet in een overvolle bus gepropt. Bureautjes Voor hem Lectuurbakken Fauteuils Kapstokken Toilettafels Naaiboxen Spiegels Bcrstelgarnituren BOOT meubelen MMTUAT H-MHI TtlEFOON. IHI? HAARkM Advertentie Handslijpmachines v.a10.— Handboormachines v.a6.50 Alle soorten schroevendraaiers, handzagen, bijlen, hamers, knijptangen Bankschroeven in alle maten Zie onze nieuwe alleenverkopen van MYFORD DRAAIBANKEN INCA CIRKELZAGEN ijzerhandel GED. OUDE GRACHT 5 t.o. Postkantoor HAARLEM - Telefoon 17438 WILLIAMSTON (AP. AFP en Reuter) Donderdag zijn in Williamston in de Amerikaanse staat Noord-Carolina elf blanke predikanten, vier blanke studenten in de theologie en 54 negers, onder wie 22 schoolkinderen, gearresteerd. Zij hiel den een betoging tegen de rassenscheiding. Hun wordt onwettige samenscholing, het houden van een optocht zonder toestem ming en hinderen van het verkeer ten laste gelegd. Twee van de predikanten torsten hoge houten kruisen van ruim een mefgr. De kinderen werden na enige tijd vrij gelaten. De predikanten, allen afkomstig uit Massachusetts, hebben laten weten dat zij geen borg zullen stellen. Ze verkiezen in de gevangenis te blij ven. Een funktionaris van de gevangenis meldde later dat zij allen hadden gewei gerd te eten en dat zij kennelijk een hongerstaking willen houden. Tot diep in de nacht patrouilleerden grote aantallen politiemannen en leden van de burgerwacht door het stadje, dat zesduizend inwoners heeft. Haar kind verdronken. De rechtbank in 's Hertogenbosch heeft een vrouw ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Zij had in juni haar tweejarig dochtertje ver dronken. Volgens een psychiater was de vrouw nauwelijks toerekeningsvatbaar. Haar echtgenoot werd wegens een zeden delict met minderjarigen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. ROME De paus Is gistermiddag onge veer een uur de gast geweest van het Nederlandse priestercollege in Rome. Het priestercollege, een instelling waar van niet-rooms-katholieken waarschijnlijk het bestaan nauwelijks vermoedden, is in Rome een belangrijke instelling. Het is een instelling, aan het hoofd waarvan een rector staat, mgr. Damen, waar de Nederlandse bisschoppen en kar dinalen logeren en jonge priesters wonen, die in Romé aan de pauselijke universi teit studeren. Het zijn dus reeds gewijde priesters die hun verdere theologisch stu die voltooien. Het gebouw is tevens voor alle in Rome woonachtige Nederlandse geestelijken een belangrijk centrum. Zij wonen daar geregeld, vooral zondags, bij- elkaar: meestal zijn er wel driehonderd aanwezig. Ook voor niet-rooms-katholieken is het een belangrijk centrum, want mgr. Da- men is een van de beminnelijkste en bes te gastheren die wij in Rome hebben. Donderdag was het een belangrijke dag voor deze instelling, want er werd een nieuwe vleugel aan het gebouw toege voegd. De stijl is dezelfde, maar inwen dig is het nieuwe deel veel moderner dan het oude met een nogal pompeus karak ter. De inzegening van de verschillende vertrekken gebeurde door kardinaal Al frink, in tegenwoordigheid van onder an dere de Nederlandse ambassadeur bi] de Heilige Stoel, graaf Marchant d'Ansem- bourg, die voor deze gelegenheid in groot gala was gekleed, en de Nederlandse am bassadeur bij de Italiaanse republiek ]hr. van Vreedenburch. Na de inzegening kwam de paus naar het college. Hij werd begeleid door de opperceremoniemeester, mgr. Dante, en door een van zijn secretarissen. Hij begaf zich naar de kapel, op de eerste etage, daarna onderhield hij zich met de vrien den van het huis, onder wie journalisten en leken, terwijl op de bovenvertrekken de leden van het huis aanwezig waren, de ambassadeur bij de Heilige Stoel, pro fessoren en priesters en zusters. Daarna sprak kardinaal Alfrink een korte rede uit waarin hij de paus dankte voor zijn komst. De kardinaal had de paus name lijk gevraagd of hij bij gelegenheid zijn zegen zou willen sturen. Van Nederland se zijde is echter op geen enkele wijze op de persoonlijke komst van de paus aangedrongen. Daarna wees de kardinaal erop dat het een bijzonder prettige ge beurtenis was voor het gehele Neder landse volk, ook voor de niet-rooms-ka tholieken. De paus zei onder meer, dat hij het buitengewoon prettig vond zich in ze kere zin in Nederland te bevinden. Hij memoreerde de heilige Willebrord, de eerste zendeling die uit Rome naar het noorden werd gezonden om het evangelie te verkondigen, en die de apostel werd van Nederland en Noord-Duitsland. Deze band tussen Rome en Nederland is bijzonder cud en men kan zeggen dat Nederland op bijzondere wijze aan Rome is gebon den doordat het een van de weinige lan den is waar een evangelist speciaal heen werd gezonden. Daarom heeft het de paus ook zoveel genoegen gedaan om voor de KRO te spreken op de dag van de heili ge Willibrord. De paus onderhield zich nog geruime tijd met verschillende aanwezigen. De Ne derlandse missie kwam daarbij ter spra ke, de oecumenische gedachte en de rooms-katholieke pers in Nederland. Advertentie A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5