Ontwikkeling in de zeevisserij de laatste jaren verbluffend Belg P. Hovart pleit een energieke aanpak VISSERS AR. DE BOER tël.Uim Schepen, rederijen en werven "9 71-jarige Maarten Jacob naar sloper Sint Nicolaas organiseert kinder-autorally Sint Nicolaas in Velsen-Noord Havenberichten «I Een afscheid in Wijk aan Zee Borstonderzoek in IJmuiden Kort IJmondnieuws FILM EN FS WERELD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 Modelproeven Gedragspatroon Stichting Nutsspaarbank Velser Kunstkring „Voor Allen'' A utomatisering HERENHOEDEN - wolviit en haarvilt CONSTANT - verlovingsringen Nieuwe kinderafdeling Antoniusziekenhuis te bezichtigen VVV-Wijk aan Zee wil contributieverhoging IJmuiden Jj|| BETTER 7 I In het jubileumnummer ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het Belgische Visserijblad laten tal van deskundigen hun licht schijnen over de Bel gische visserij. Eén van hen is de directeur van het proefstation voor de zee visserij, de heer P. Hovart. Hij stelt dat de zeevisserij momenteel in het „revo lutie-stadium verkeert. In vele andere bedrijfstakken is dit eveneens het geval, maar de evolutie op technisch, economisch en sociaal gebied is in de zeevisserij in de jongste jaren gewoon verbluffend, meent de heer Hobart. Er worden inzake kennis over de biologi sche gedragingen van de vis, constructie van vaartuigen, ontwerp en bouw van net ten, kennis en exploitatie van visgronden, arbeidsorganisatie, afzet, verkoop en ver werking van visserij produkten. Vrijwel iedere dag vernieuwingen op de markt gebracht. De heer Hovart zoekt de oor zaak voor deze ontwikkeling in een dub bele richting. Enerzijds ligt, niettegen staande het eeuwenoude karakter, de ba sis van de zeevisserij vrijwel onontgon nen, althans naar een moderne opvatting van het woord. Anderzijds kent de vis serij een gestadige vooruitgang van het wetenschappelijk onderzoek. De schrijver meent dat in België alle factoren, die het produktie-afzet- en ver werkingsapparaat rendabel kunnen beïn vloeden, moeten worden bestudeerd. Dit is een zeer ruim en misschien wel vaag gefor muleerd arbeidsveld, waaruit de heer Ho- vert enkele dingen aantipt. Zo wijst hij op het werk van de com missie voor toegepast wetenschappelijk on derzoek in de zeevisserij, met als resulta ten onder meer de doorvoering van de bokkenvisserij met het aangepaste veilig heidssysteem, het onderzoek over de pela- gische visserij, de studies over netten en de realisering van de arbeid. Het technisch onderzoek gaat evenwel verder. Zo zijn voor het vistuig model- proeven noodzakelijk, waarbij dan betrok ken moeten worden de visborden, de net ten, de rollen, vlotten, kabels en touwen. „De bedoeling van de modelproeven", aldus de heer Hovart, „is uiteindelijk het bepalen van het meest rendabele vistuig op bedrijfsgrootte, maar daar het onder zoek op objecten zeer duur en ingewikkeld is, moet men in de praktijk eerst naar modellen uitzien. Sedert jaren worden bijvoorbeeld vlieg tuig- en scheepstypes op een model bestu deerd en dit onderzoek heeft enorm bijge dragen tot de ontwikkeling van het vlieg tuig- en scheepstype. Voor het vistuig kan de studie dezelfde richting uitgaan. Proeven en onderzoekin gen met netten op werkelijke grootte en onder bedrijfsomstandigheden zijn zeer moeilijk door te voeren. Het is vrij wel onmogelijk rechtstreeks observaties en metingen uit te voeren, terwijl verder de registrerende onderwaterinstrumenten enkel een beeld ophangen van een be perkt aantal factoren". De heer Hovart zegt dat het gebruik van materiaal eveneens technische stu dies vergt. Hier gaat de gedachte speciaal uit naar het onderzoek van de beschikbare netmaterialen volgens hun mechanische eigenschappen in bedrijfsomstandigheden, het rationeel gebruik van netmaterialen in de verschillende delen van het net en de standardisatie. Dat op dit domein nog heel wat te doen is heeft het onlangs in Londen gehouden FAO-congres over het vistuig bewezen. Bij het materiaalonderzoek zullen de studies over het gedragspatroon van de vis zeer belangrijk zijn. Deze behelzen de kennis van de reacties van de vis op geluid, kleur, elektriciteit, licht, magne tisme, drukgolven enzovoorts. Het vastleggen van deze gegevens is van groot belang en men voelt overal hieromtrent een leemte. Het onderzoek is uiterst ingewikkeld en slechts onder bijzondere omstandigheden door te voeren. De zee is ten zeerste gesteld op haar om geving en geheimen. „Het onderzoek van de vissersschepen", Advertentie Een sociale instelling, zonder winstbejag in de gemeente Velsen De eerstvolgende toneelavond voor de léden van de Velser Kunstkring „Voor Allen", die in het bezit zijn van abonne ment A, is vastgesteld op donderdag 21 november in de Stadsschouwburg te Vel sen. Door de toneelgroep „Centrum" zal dan een opvoering worden gegeven van „Nathan de Wijze", het bekende klassie ke toneelspel van G. Lessing, onder lei ding van de Poolse regisseur Vladek 'leybal. In dit stuk treden op Guus Her- .us (in de titelrol), Ann Hasekamp, Hen ri Orri, André van den Heuvel en Peter Aryans. Vervolgens komt maandag 25 novem ber en maandag 9 december het „Nieuw Rotterdams Toneel" naar Velsen; respec- evelijk voor de houders van de abonne- cnten C en B. Door dit gezelschap zal orden gespeeld „Een veilig stekkie i bonne planque), klucht in drie be- i ven door Michel André, uit het Frans or Aty Westerling vertaald. De regie van Richard Flink, waarbij de bezet- bestaat uit Luc Lutz, Aart Staartjes, lus Verstraete, John Lanting, Frans okshoorn, Simone Rooskens en Winni- od Bosman. De liedjes uit het s*uk wer- r gedeeltelijk geschreven door Ernst Altena. aldus de schrijver, „moet worden afge stemd op de scheepsvormen, de construc tie van vaartuigen, de voortstuwing van schepen, de navigatie-apparatuur, de werk tuigen en speciale inrichting voor het be handeling van vistuig en dergelijke. Een en ander gaat verder samen met de studie over arbeidsrationalisatie aan boord. Het is immers mogelijk de be handeling van het vistuig, het verwerken van de vangst, het stuwen van de vis in het ruim en het lossen van de vangst te verbeteren. De problematiek moet volledig worden gezien onder de zo genoemde geautoma tiseerde eenheden. Het bemanningspro bleem stelt zich namelijk scherper en scherper, waardoor de arbeidsomstandig heden verlicht en de accommodatie aan gepast moeten worden. Op de achtergrond blijft evenwel de rentabiliteit: de gewij zigde scheepskarakteristieken moeten zich in de bedrijfsresultaten doorzetten en ver eisen dan ook bedrijfsstudies en kosten berekeningen. De schrijver meent dat de behande lingsprocessen van de vis van de vangst tot bij het verbruik moeten worden ver beterd. Dit vergt een werking op lange termijn. De schakel is immers lang, ter wijl het „traditionalisme" vaak belet dat de deuren op korte termijn in nieuwe hengsels worden gezet. De aanpassing is evenwel onvermijdelijk, want men mag aannemen dat de concurrentie op de toe komstige Europese markt op het gebied van de kwaliteit zal worden gêvoerd. Verder omvat het kwaliteitsonderzoek de studies over de objectieve kwaliteits bepaling. Hier worden vooral beoogd de kennis van het bederfproces van de vis en het opstellen van objectieve kwaliteits- De heer P. Hovart (Foto Het Visserijblad) normen. Ook moet worden uitgezien naar middelen om de houdbaarheid van de vis te verlengen. De schrijver stelt, dat in België een ste vig industrieel verwerkingsapparaat ont breekt. De invloed op de produktie via het marktmechanisme is dan ook gering. De schrijver van dit ook voor Nederland interessante artikel wijst er ten slotte op dat een succesvolle afhandeling van de desiderata de medewerking van het be drijf zelf vereist. Advertentie KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM u weet wel op de hoek bij de brug is ENORM GESORTEERD in Nergens vindt u groter collectie Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Alvorens de nieuwe kinderafdeling van het Antoniusziekenhuis in IJmuiden op za terdag 23 november des morgens 6m tien uur door mevrouw M. Bührmann-Klepper officieel zal worden geopend, zal deze eerst nog voor het publiek ter bezichti ging worden opengesteld. En wel zondag 17 november, des middags van 2 tot 5 uur, waarbij alle bezoekers deskundige uitleg zal worden gegeven. In alle stilte iS de vorige week het oud ste zeevisserjivaartuig van ons land uit IJmuiden weggesleept om te worden ge sloopt. Het is de Maarten Jacob KW 76 van de Gebr. Van der Plas te Katwijk aan Zee, welk vaartuig op 9 maart jl. van de laatste reis is binnengekomen en vanaf die tyd aan de remming in de Haring haven heeft gelegen. Als stoomtrawler Kestel werd dit schip in 1892 nieuw afgeleverd door Mackie Thomson te Glasgow. Latèr veranderde de naam in Strathbogie en onder deze naam werd het schip in 1904 aangekocht door de N.V. Stoomvisscherij Mij. Gelderland, directeur C. Planteydt Tz. te IJmuiden. Vervolgens veranderde de naam in Insu- Ten einde zyn bezoek aan Velsen dit jaar zo efficiënt mogelijk in te delen, heeft Sint Nicolaas zich nu reeds van Madrid uit schriftelijk in verbinding gesteld met het bestuur van de automobielclub. „De Rijmonders", waarmee hij bepaalde voor nemens kenbaar maakte die betrekking hebben op de gebruikelijke activiteiten van deze club. Uit deze eerste brief, die een verzoek om inlichtingen bevatte over de mogelijkheden een origineel plan van Sint Nicolaas uit te voeren, is tenslotte een langdurige correspondentie voortgeko men, welke van beide zijden met een stij gend enthousiasme werd gevoerd. Geen wonder overigens wanneer men weet, dat deze populaire bisschop de bedoeling heeft dit jaar voor het eerst kinderen bij een echte autorally in te schakelen. Vandaar dat Sint Nicolaas en het be stuur van „De Rijmonders" spoedig tot al gehele overeenstemming kwamen, waar bij werd besloten deze autorally uit te schrijven voor zondag 1 december, met als startplaats café Kraak aan het Marktplein. De eerste auto moet om twee uur vertrek ken. Uiteraard zal de auto slechts mogen wor den bestuurd door de bezitter(ster) van een geldig rijbewijs, die in gezelschap moet zijn van een kaartlezer, zodat zij gezamenlijk de traditionele rallyproblemen het hoofd kunnen bieden. Daarnaast zullen zij ech ter nog enige jeugdige passagiers moeten vervoeren, die weer afzónderlijke opgaven krijgen te vervullen. Deze kinderen wor den in twee leeftijdsgroepen verdeeld, na melijk tot 10 jaar en van 11 tot en met 14 jaar. In overleg met Sint Nicolaas werden voor onderweg nog enige attracties vast gesteld, waarbij het nu reeds zeker is dat hij „ergens" langs de route èen controle post zal innemen. Vanzelfsprekend in ge zelschap van zijn trouwe knecht Piet. die in tegenstelling tot de geruchten nog altijd zwart zal zijn. Hier behoeft nauwelijks aan te worden toegevoegd, dat door hem met gulle hand versnaperingen zullen worden uitgedeeld. Ook maken zij na afloop van de rally de uitslag bekend en overhandi gen zij persoonlijk aan de jeugdige en oudere winnaars hun ongetwijfeld eerlijk verdiende prijzen. Voor deze gelegenheid werd de heer R. Rotmans, Burgemeester Rambonnetlaan 39 te IJmuiden (telefoon 02550-7033) nog aan het secretariaat van Sint Nicolaas toe gevoegd, zodat aan dit adres alle verdere inlichtingen worden verstrekt. Ook kan men zich hier voor deze rally opgeven, welke inschrijving voor zover het be oogde aantal deelnemers dan niet zal zijn bereikt nog aan de start van één tot twee uur mogelijk is. Zoals wij gisteren in ons blad vermeld den, zal Sint Nicolaas op zaterdag, 23 november, vergezeld door een drietal knechts, ook in Velsen-Noord zijn intre de doen; de aankomst is op het Strating- plantsoen. De contactcommissie van de Velser Gemeenschap Velsen-Noord heeft zich in verband met deze'intocht met een schrij ven gewend tot de directies van bedrij ven en de plaatselijke middenstand, waar in wordt betreurd, dat om technische re denen het voor de middenstandsbedrijven in dit gemeentedeel blijkbaar niet moge lijk is een gemeenschappelijk aandeel in de te formeren stoet te leveren. Dit plaatst de contactcommissie, die op verzoek van de Velser Jeugd Centrale de Sint Nicolaas-intocht in Velsen-Noord re gelt, voor de grote moeilijkheid toch een stoet van enig formaat samen te stellen. In de andere delen van de gemeente is dit wel mogelijk. Daarom vraagt de contactcommissie aan de geadresseerden in elk geval steun en belangstelling te geven aan de Sint Nicolaas-intocht in Noord, waarbij wordt voorgesteld de etalageruimten aan te pas sen aan het feest, medewerking om vlag gen langs de route van de Sint uit te steken en zo mogelijk bij te dragen in het beschikbaar stellen van strooigoed of andere attracties voor de jeugd. Voorts betreurt het comité te hebben moeten vaststellen, dat de Sint Nicolaas- intocht in Velsen-Noord de laatste jaren telkens minder beantwoordt aan de luis terrijke illusies van de kinderen. Hopelijk zal dit laatste deze keer niet iuist blijken en zal Velsen-Noord zich toch kunnen verheugen op een prettige in tocht. De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wijk aan Zee houdt donderdag 28 november haar jaar vergadering in café „De Zon", waarbij onder meer het voorstel aan de orde komt de contributie tot tien gulden per jaar te verhogen. Behalve de gebruikelij ke jaarverslagen van secretaris en pen- ringmeester is er voorts een bestuursver kiezing, wegens periodiek aftreden van de heren D. Snoek, Ph. van Gooi en A. Schellevis. Alleen laatstgenoemde heeft zich hiervan weer herkiesbaar gesteld. Kandidaten voor de vrijkomende functies zijn de héren A. Bolten, J. G. Langewisch, C. F. Schellevis en B. Wagter. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Accres van Delfzijl; Panaghia Odighitria, Archangel, hout voor Zaandam: Jean E., Londen: Ank T., Korsnaes, hout voor Zaandam; Wedlooper, Pati- minie; Irish Fern, Rotterdam; Alexander. Rot terdam, voor IJmuiden; Bolmaren, Dakar; Rio Cuarto Hamburg; Margriet L„ Swansea: Vlie- stroom, Londen: Rijnstroom, Huil: Kernland, Hamburg: Rheinland, Antwerpen: Blri, Pors- grunn, ferromangaan voor IJmuiden; Triumph, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Yarvic naar Colchester, kunstmest van IJmuiden; Obe- ron, Nassau; Antje, Lowestoft, kunstmest van IJmuiden; Hanne S.. Norrsundet; Anna. Genua, walsmateriaal van IJmuiden; Oranje. Southamp ton; R. E. Fritzen. Emden, van IJmuiden; Trito, Rotterdam; Oranje Nassau, Cowes Roads; Demo craat, Ipswich: Rugen, Londen; Aeneas. Antwer pen: Mercurtus H., Dagenham; Scheldeborg, Mantyluoto, bijlegger IJmuiden; Bore 7, Rauma, van Velsen; Velox, Boston; Swift, Harlingen; Weissenburg, Hamburg; Luctor, Hull: Vega, Bre men; Merit, Rotterdam; Yewdale, Cardiff, slabs van IJmuiden; Butt, Antwerpen, van Zaandam. Vriidag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Grangemouth; Delfin, Ridham; Thaletas, Lissa bon; Lechstein. Antwerpen; Aerdenburgh, Rot terdam; Antje, Londen; Noordwijk, Pepel, erts voor IJmuiden. Vr(jdag vertrokken uit IJmuiden: Blue Star naar Hamptonroads; Jacob Teekman, Plymouth, kunstmest van IJmuiden: Bennekom, Barbados; Norbuik, U.S. Gulf; Jason, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (City). De kleurige en levendige vecht- iilm „Taras Bulba" is een bewerking naar Nikolai Gogol's gelijknamige novel le, die aldus een ver haal is geworden ever de strijd van dappere kozakken >egen overmachtige Poolse legers. Temid den van dit krijgs geweld als nevenin trige nog de navrar,- le historie van een onmogelijke liefde. Yul Brynner speelt hierin de stoere aan voerder van de ko zakken, Tony Curtis zijn trouweloze zoon Andrei en Christine Kaufmann de doch ter van een Poolse edelman, die Andrei in het kamp der tegenstanders brengt. Lee J. Thompson voerde de legie over deze, in de Argentijnse steppen opgenomen vrijheids oorlog, waarvan het boeiende resultaat nu van vrijdag tot en met woensdag in City kan worden bekeken. ONDERWIJL KAN het publiek zondag middag nog even getuige zijn van hetgeen in Hollywood allemaal wordt gefantaseerd, om een scenario maar rond te kunnen krij gen. Ditmaal is de Van Allengordel om de aarde in brand geraakt, waardoor onze dierbare planeet geh°el dreigt te worden verschoeid. Geen nood, want een Ameri kaanse admiraal heeft de oplossing al ge reed. Hij vaart rond in 'n super-de-super duikboot, met als gezelschap een bijzonder aantrekkelijke secretaresse, omdat het pu bliek vooral niet mag worden verstoken van heupgewieg en nylongehuppel. Overi gens kan men het zo gek niet denken of het is in deze monster-cocktail aanwezig. Men staat er dan ook versteld van, alleen op een andere manier dan de naieve film mensen destijds beoogden. HET IS AL WEER geruime tijd geleden dat de spionnagefilm „Casablanca" overal sterk de aandacht trok, niet in het minst omdat Ingrid Bergman hier een bijzonder goed gespeelde hoofdrol in vertolkte. De haar omringende acteurs hadden eveneens een grote naam, zoals Humphrey Bogart, Conrad Veidt, Peter Lorre en Claude Rains. En omdat de sensationele gebeurte nissen in dit nest van spionnage, zich af spelend gedurende de tweede wereldoor log eveneens met veel brio door Michael Curtiz zijn verfilmd, lijkt deze reprise op donderdagavond ons nog alleszins gerecht vaardigd. (Stadsschouw burg). Naar de ro man „The ugly Ame- lican" heeft George Englund de film „Oproer in het verre Oosten" gemaakt, 'n beschouwing over de Amerikaanse politiek welke, naar Holly- woodse maatstaven gemeten, op volwas sen en openhartige wijze enkele harde waarheden zegt over Amerika's optreden in Zuid-Oost-Azië. De les is natuurlijk verpakt in een be dachte intrige, die de mogelijkheden biedt tot een spannende en hier en daar zelfs spectaculaire film, 'r '<v „Taras Bulba" maar wie iets meer wil weten dan alleen maar een boeiend kijkspel, vindt in „Op roer in het verre Oosten" op onderhouden de manier ook nog iets van actuele politiek verwerkt, gezien de huidige verwikkelin gen in Zuid-Vietnam. REGISSEUR ENGLUND1 heeft dit spel van politieke belangen en menselijke te kortkomingen voor een belangrijk deel in Zuid-Vietnam opgennmen en daarbij op de juiste momenten handig gewerkt met de massa's figuranten, die daar waar schijnlijk nog goedkoper zijn dan in Span je of Italië. Het probleem, waarvoor de talrijke en in dit verband niet te vermij den gesprekken hem plaatsten, heeft hij minder vlot opgelost, waardoor zijn film nog al eens stagneert. Mede door het spel van Marlon Brando als de nieuwe ambas sadeur en een interessante tekst, die iets onthult over de moeilijkheden, welke een goedwillende maar niet altijd snuggere regering ondervindt bij haar pogingen or de en rust te verzekeren op deze licht ont vlambare planeet, is het toch een film ge worden die het bioscooppubliek in al zijn geledingen volkomen zal bevredigen. Zondagmiddag zorgen de dwaze Abott en Costello met hun „We zien ze rennen" dan weer eens voor een uurtje „slappe lach". Beverwijk (Lux or) Onder de enigszins misleiden de titel Ontsnapping onder spervuur", Eaat een Oosteuropese verzetsfim schuil, die het verhaal in beeld brengt van een partisanenleider die bij een achtervolging wordt gewond en in afwachting van zijn „Oproer in het Verre Oosten" verhoor zwaar bewaakt in een ziekenhuis wordt ondergebracht. De ondergrondse moet hem tijdig uit deze gevangenschap verlossen en dit leidt tot een actie der verzetsstrijders die enige overeenkomst vertoont met de overval uit de Neder landse film van die naam. Het verloop van deze actie bezit meer sensationele as pecten dan de Nederlandse pendant en het is dus alleszins de moeite waard beide zo geheel verschillende commando-overval len van vrijdag tot en met maandag met elkaar te vergelijken. LILLIAN HELLMAN'S toneelstuk „The children's hour" is reeds in 1936 door Wil liam Wyler als „These three" verfilmd, maar door de toen geldende censüurnor- A men bleef er van de bedoelingen „Van de schrijfster weinig over. Thans hesft Wyler dit verhaal opnieuw weergegeven nu als ..Het gerucht" waarbij niets meer aan het oorspronkelijk gegeven behoefde te wor den veranderd. Dit toneelspel, dat destijds c-p Broadway meer dan zevenhonderd op voeringen behaalde, kan men dus nu van dinsdag tot en met donderdag in Luxor gaan bekijken in de vorm. zoals de schrijf ster het eenmaal heeft bedoeld. Als extra attractie kan hier nog aan worden toe gevoegd. dat de hoofdrol hierin door Audrey Hepburn wordt vervuld. (Kennemer theater) Nadat men zich hier van vrijdag tot en met maan dag heeft kunnen amuseren om de mallè fratsen van Jerry Lewis in „De preutse professor", volgen dinsdag en woensdag reprises van een film uit de tijd, dat Grace Kelly nog geen prinses van Monaco was. Het is „Rear window" een enige ja ren oude, maar nog steeds bijzonder ge- nietelijke Hitchcock. Een verhaal van de persfotograaf (James Stewart) die met een been in het gips aan zijn rolstoel is ge kluisterd, van daaruit de bewoners van een woningcomplex aan de overkant bespiedt en zodoende achter een misdrijf komt, biedt vele mogelijkheden tot spanning en humor. En Hitchcock hèeft alle kansen be nut die het scenario hem bood om een voortdurend onderhoudende film te maken, die oploopt naar een goed gevonden cli max. Tegenover James Stewart speelt Gracè Kelly de rol van de rijk verloofde van de persfotograaf. EEN KEIHARDE FILM over de mee dogenloze strijd tijdens de tweede we reldoorlog tussen de Joegoslavische par tizanen en de Duits-Italiaanse bezetting is „Vijf gebrandmerkte vrouwen", die in de nachtvoorstelling van zaterdag wordt ver toond. Deze film is gebaseerd op het boek „Jovanka e le altre" van de Italiaanse schrijver Ugo Pirro, maar ten aanzien van het origineel heeft filmproducer Dino de Laurentiis zich nogal enige vrijheden ver oorloofd, welke niet konden verhinderen dat het een rauwe doch sterke film is ge worden, met weldadig sober spel van de hoofdrolvêrtolksters. Hiervan ontroert vooral Sylvana hfangano als het meisje Jovanka, hoewel ook Van Heflo als de partizanenleider Velko mag worden gezien. Zondagmiddag is dan weer even lachen het parool, door middel van Danny Kaye in de klucht „De dolle generaal". (W. B.-t heater) Gabriella Ferzetti, de Italiaanse acteur die in „Jessica" de Siciliaanse markies speelde, is nu in „Jong maar geraffineerd" een verontruste vader, die op zoek gaat naar zijn verdwe nen dochter. Dit minderjarig meisje, dat een verhouding blijkt te hebben gehad met een getrouwde man, wordt tenslotte ge vonden in gezelschap van een vriendje, met wie zij een zomerhuisje deelt. Inmid dels is papa, die op deze speurtocht wordt vergezeld door een vriendin van zijn dochter, bijna voor de charmes van dit meisje bezweken, zocjat hij met begrip voor de sexuele moeilijkheden van de jeugd, zijn jonge, maar geraffineerde doch ter weer mee naar huis neemt. Giuseppe Bennati heeft dit zoveelste onthullende drama over losgeslagen jeugd niet onver dienstelijk in beeld gebracht, vooral de speurtocht van de vader naar zijn myste rieus verdwenen dochter heeft talrijke boeiende aspecten- Maar ook dit beeld van een al te vrijmoedig levende genera tie in Italië zal wel enigszins zijn over- linde HD. 76, daarna in Janne VL. 10. In 1931 ging het vaartuig haar Scheve- ningen, waar het werd verbouwd tot mo torschip. De naam luidde toen Vredenburg SCH. 70. In 1936 kwam het als Excelsior III KW. 76 in bedrijf, daarna heette het korte tijd Sijna Petronella KW. 76, ver volgens werd de naam Excelsior III weer in ere hersteld, welke naam later weer plaats maakte voör Vikingbank KW. 76 en 8 maanden later veranderde het schip wederom van eigenaar en kreeg toen zijn tiende naam en wel Maarten Jacob KW 76. Bij de trawler- en loggervloot is het oudste vaartuig thans de Gijsbert Jan KW. 28. die van 1898 af in de vaart is. Dit is de oorspronkelijke Pernisser sloep Johannes Cornells PR. 6. De motorharinglogger Órioh KW. 22 heeft als eerste de haringdrijfnetvisserij dit seizoen beëindigd en vertrok dinsdag (binnendoor) naar de thuishaven Katwijk. Bij de Scheepswerf Broerken te Wester broek bevindt zich in afbouw een motor trawler, die bij de tewaterlating de naam Telstar CC 3890 heeft gekregen. Het vaar tuig, dat bestemd is voor Armement Quille Consorts te Concarneau, heeft een leng te tussen de loodlijnen van 30 m, een breedte van 6.80 rri en een holte van 3,60 m. De voortstuwing zal geschieden door een Deutz motor van 750 pk. Bij de Scheepswerf Welgelegen van de firma C. Amels te Makkum komt binnen kort eveneens een trawler voor Franse rekening gereed. Dit schip, Lorraine Bre- tagne genaamd, heeft een lengte tussen de loodlijnen van 38,74 m, breedte van 7,20 m en een holte van 4,00 m. De thuishaven wordt Lorient. De hoofdmotor is een Deutz Diesel van 1000 pk. De Scheepswerf Afipingedam v(h A Apol te Appingedam heeft opdracht voor de bouw van een hektrawler voor reke ning van de Shamrock Shipping Company te Dublin welk schip intussen te water is gelaten en de naam Claerwater heeft gekregen. De scheidende directeur van de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij, de heer H. Th. de Booy, heeft donderdagavond afscheid genomen van de plaatselijke commissie en de man schappen van het kuststation Wijk aan Zee. Tevens was er op deze avond gelegenheid om kennis te maken met de aanstaande nieuwe directeur van de Reddingsmaat schappij, de heer Ch. van der Zweep. Vooraf had de heer De Booy in 't boten huis de reddingsboot Abraham Fock en de trekker Zeebeer voor de laatste maal aan een inspectie onderworpen. Bij dit afscheid van de heer De Booy waren ook vele leden van de oude ploeg aanwezig om hun oud-directeur nog een maal in hun midden te zien en hem ten afscheid de hand te drukken. It. ..Allan, voorzitter van de plaatselijke cotfimissie, wees er op, dat het mede aan de heer De Booy is te danken dat Wijk aan Zee een paraat station is met" motorred dingsboot en Wipper-toestel. Vol vertrou wen ziet men de heer Van der Zweep als een waardig opvolger van de scheidende directeur. De heer De Booy heeft in een kort en kernachtig dank- en slotwoord een enkele herinnering opgehaald uit „de goede oude tijd". De tijden mogen dan veranderd zijn, de goede geest is gebleven. Als besluit werd een aantal films, alle betrekking hebbend op het reddingswerk, vertoond. In de week van 1824 november zal de onderzoekauto achtereenvolgens hierna genoemde standplaatsen innemen. RijnstraatSpaarnestraat (op trottoir bij de kerk): maandag 18 november 13.30 15.30 uur en 19.4520.30 uur. ZoutmanstraatLagerstraat: maandag 18 november 16.0016.45 uur en 18.3019.15 uur, dinsdag 19 november 13-3016.30 uur en 18.3020.45 uur. MarktpleinOosterduinplein: woensdag 20 november en donderdag 21 november 13.30—16.30 en 18.30—20.45 uur. Van Wassenaerstraat—Casembrootstraat vrijdag 22 november 13.3016.00 uur en 13.0020.00 uur. Alle boven 15-jarige inwoners hebben een oproepkaart thuis ontvangen waarop tijd en plaats van het onderzoek staan verfneld. Mocht dit tijdstip echter niet schikken dan behoeft niemand dit voor het tijdig opsporen van longtuberculose of andere kwalen in de borstholte zo belang rijke onderzoek te verzuimen. Klaprooscollecte. De Klaprooscol- leete, georganiseerd door het Ned. Oor- logsgravencómité, heetf dit jaar in Bever wijk f 2.222,39 opgebracht. Advertentie LAINES DU PINGOUIN de beroemde Franse wol MARKTPLEIN 7 trokken, terwillè van de sensatie, die dit soort films nooit onaangetast laat. Zondag en maandag draait deze film hier. VOOR VRIJDAG en zaterdag vermeldt dit programma dan weer eens een oor logsfilm, ditmaal „De hel van Tarawa", opnieuw een epos van de heldenfeiten van Amerikaanse mariniers in hun strijd te gen Japan. De traditionele western voor zondagmiddag bestaat dan uit „De held der Apachen" met Robert Stack en John Hodiak.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7