Ziekenauto nam voorrang en reed tegen een boom Dominee en de zondag i Nederland en de Frans-Duitse toenadering VELO door Dr. H. Riemens (oud-gezant der Nederlanden) SLIJTERIJ SWIER Drietonige hoorn geeft chauffeur geen rechten Rijnwater wordt steeds zouter Financiële situatie van de N.V. Banda Nieuwe V.S.-raketten komen naar Europa Medische verzorging tijdens het weekeinde Reclame-man en consument gaan samenwerken VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 HAARLEMSE RECHTBANK Geen recht op voorrang Mensenlevens Examens Voor de POLITIERECHTER Oplichting met werk van invaliden-werk plaatsen Portier mishandeld Onder invloed en toch THUIS 100% SERVICE r rrn-nnn- Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Voor de rechtbank in Haarlem heeft vanmorgen de chauffeur van een Haar lemse ziekenauto terechtgestaan, die met zijn wagen tegen een boom gereden. Hij werd daartoe gedwongen doordat een te genligger hem geen doorgang verleende, hoewel de chauffeur daarop rekende, om dat hij zijn drietonige hoorn in werking had. De chauffeur was in hoger beroep gekomen van een vonnis van de kanton- i echter, die hem had veroordeeld tot 25, boete. Het ongeval was gebeurd op de Hage- lingerweg in Santpoort op 21 december 1962. De ziekenauto naderde de kruising met de Cremerlaan en reed al vóór de kruising onder claxongeloei op de linker weghelft, teneinde een autobus te passe ren die voorbij de kruising rechts van de weg stilstond. De buschauffeur gaf met zijn remlichten te kennen, dat hij niet zou optrekken. Ook andere weggebruikers minderden vaart en bleven zoveel moge lijk aan de kant van de weg. Uit de tegenovergestelde richting na derde echter een kleine personenauto. Maar toen de bestuurster hiervan afrem de het omlaagduiken van de neus van het autootje was door alle getuigen ge zien veronderstelde de ambulance chauffeur, dat dit autootje vóór de bus zou stoppen, en reed hij door. Na haar afremmen vervolgde de bestuurster ech ter haar weg. De chauffeur van de zieken auto had toen de keuze tussen een botsing met de bus, met de tegenligger of met een boom links van de weg. Hij koos het laatste. De officier van Justitie gaf de wetge ver tendele de schuld van de moeilijke positie waarin de verdachte was komen te verkeren. Het Wegenverkeersreglement geeft de bestuurder van een ziekenauto namelijk wel de bevoegdheid een drieto nige hoorn te gebruiken om daarmee een beroep te doen op de welwillendheid van de weggebruikers, maar het verbindt daar geen enkel recht aan. Niemand is verplicht een ziekenauto speciale voorrech ten te verlenen in het verkeer. De offi cier achtte het daarom onvermijdelijk te concluderen tot schuld van de verdachte aan het in gevaar brengen van de vei ligheid van het verkeer en vroeg bevesti- Dominéé H. M. de Vos van de Neder duits Gereformeerde kerk in Welkom in Zuid-Afrika zal geen diensten meer houden in zijn kerk voordat zijn gehele gemeente zich heeft uitgesproken voor sluiting van het gemeentelijk zwembad op zondag. Hij zei dat onlangs bij een referen dum slechts een derde deel van zijn 1.200 leden tellende gemeente zich vóór sluiting heeft verklaard. Een tweede referendum zal later deze maand worden gehouden. Het streven naar zondagsluiting heeft veel opwin ding veroorzaakt in de plaats. Velen van de mijnwerkers uit de goudmijnen in het gebied zeggen dat de zondag de enige dag is waarop zij aan buitensport kunnen doen. Dominee is echter vastbesloten geen diensten te houden tot de overige twee derde van zijn gemeentenaren „tot be zinning komt". ging van het vonnis van de kantonrech ter. De verdediger vond dat zijn cliënt zich kon beroepen op overmacht en concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging. Hij wees erop, dat ziekenhuisautochauffeurs volgens de nieuwste bepalingen wèl de maximumsnelheid mogen negeren. Zij verkeren in een voortdurende spanning tussen de spoed die men van hen eist (in het belang van mensenlevens) en de veiligheidseisen van het verkeer. De am- buiancechauffeur mag niet alleen rekenen op de welwillendheid van de andere weg gebruikers, hij móet daar zelfs op reke nen, dat eist zijn taakvervulling, aldus de advocaat. In het onderhavige geval had zijn cliënt gegronde reden om aan te nemen dat de tegenligger hem met voorrang zou door laten, zo zei hij. Uitspraak op 28 november. Op de Rjjn worden steeds toenemende hoeveelheden afvalzouten geloosd, meestal in de vorm van keukenzout. De gehele afgevoerde hoeveelheid, omgerekend in keukenzout, beloopt veertigduizend ton per dag. Dit schrijft ir. C. Biemond, directeur der gemeentewaterleidingen in Amster dam, in een artikel over de watervoor ziening van het westen des lands in het jongste nummer van het tijdschrift van 't Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap. Ir. Biemond, die in dit verband schrijft óver een „ongehoord grote hoeveelheid", stelt onder meer dat de zoutafvoer na genoeg constant is, zodat zij zich duide lijker in verzouting van het rivierwater uit, wanneer de waterafvoer gering is. „Bij zeer lage afvoer worden gehalten ge meten die belangrijk hoger liggen dan voor goed drinkwater en voor bruikbaar industriewater toegelaten behoort te wor den", aldus ir. Biemond. In het artikel noemt hij een tweede facet van de zijns inziens veelsoortige Rijn- verontreiniging, te weten de verontreini ging met organische stof. Bij lage afvoer bestaat deze verontreiniging door afval uit Stedelijk rioolwater en van de industrie voor vijftien percent uit dergelijk afval water. Leiden. Doctoraal Nederlands recht: mej. T. Berkhoff (Rotterdam). Doctoraal notariële studierichting: E. P. M. Jansen (Noord wij kerhout) Nijmegen. Arts: mej. H. G. T. Oei, zr Re- gis (Nijmegen) en P. G. R. van Glabbeek (Rijen), J. J. Korten (Weert). Amsterdam (Gem. Un Cum laude ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer A. van Kam men, op een proefschrift getiteld „The oc currence of infectious virus ribonucleic avic in the ribosomal fraction from to bacco mosaic virus infected tobacco lea ves". De Crediet- en Handelsvereeniging Banda n.v. deelt belanghebbenden mede, dat de algemene- en financiële toestand van de vennootschap nog gelijk is aan die van de laatste mededeling aan aandeel houders van juli 1960. Schadeclaims zijn ingediend. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se leger begint de komende maanden met de verzending van zijn nieuwe kernraket ten van het type Pershing naar Europa. De bekendmaking hiervan was de twee de binnen een maand waarin een verdere opbouw van de kernmacht van de Ameri kaanse legereenheden betrokken bij de Westeuropese defensie wordt onthuld. Eenheden van het rakettype Sergeant, die een veel kleiner bereik heeft, zijn reeds onderweg naar Europa of beginnen in dit werelddeel aan te komen. De Pershing, een zeer beweeglijk wapen, dat op vaste brandstof werkt, heeft volgens het Amerikaanse leger een bereik van 160 tof ongeveer 736 kilometer. De baan van de Pershing leidt tot buiten de atmosfeer De kernkop is aangebracht in het deel, dat weer in de dampkring komt om het doel te raken. De Haarlemse politierechter heeft gis teren een vertegenwoordiger uit Haarlem wegens oplichting veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De man colpor teerde met huishoudelijke artikelen, waar van hij de indruk wekte dat zij afkomstig waren uit werkplaatsen voor minder-vali- den. De prijzen waren geheel overeenkom stig het „liefdadige doel". In werkelijkheid was zijn assortiment voor het grootste deel puur commercieel van herkomst en doel. De vertegenwoordiger introduceerde zich echter via het minuscule liefdadig heids-aspect van zijn handeltje. Met een stortvloed van woorden ontken de hij zijn klanten te hebben misleid. „U hebt het misschien niet woordelijk bezij den de waarheid gezegd, maar u hebt het wel gesuggereerd", vond de politierechter. Twee getuigen, die beiden van de verdach te hadden gekocht, bevestigden deze gang van zaken. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gaf de verdachte de wind van voren. Hij noemde specula tie op gevoelens van barmhartigheid een van de ergste vormen van oplichting en sprak van „smerige praktijken", „vui ligheid" en het te kwader trouw wekken van een valse schijn door middel van halve waarheden en leugentjes waarop men de verdachte niet zo makklijk kon betrappen. Toen verdachte poogde zich te dekken achter zijn legitimatiebewijs van een liefdadige instelling, kreeg hij te horen: „Die éne schavuit geeft een legitimatiebewijs af voor de andere". De officier eiste drie maanden gevange nisstraf. Hij overwoog daarbij, „dat er zich achter de schermen helaas nog veel grotere schurken bevinden, die met het grootste deel van de winst gaan strijken". Hij doelde daarbij op degenen van wie de verdachte zijn goederen betrok. De 31-jarige eigenaar van een café in de Jansstraat in Haarlem stond terecht we gens mishandeling van de portier van ..Riche" aan de boulevard in Zandvoort. De portier had de verdachte op een avond de toegang geweigerd omdat de man geen stropdas droeg. De caféhouder had zich hierop naar binnen gedrongen en de portier tot vier maal toe hard in het gezicht geslagen. De portier had een ge scheurde bovenlip gekregen, die moest worden gehecht, en was bij de laatste klap over een laag hekje naar beneden gevallen. De verdachte, die op het ogenblik in voorarrest zit in verband met een vecht partij in De Kaag, gaf toe die avond in Zandvoort „een biertje of acht a negen" te he' en gedronken. Hij meende echter, dat hi de portier alleen maar „een duw tje" had gegeven. De officier eiste drie weken gevangenis straf. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, vroeg de politierechter bij zijn oordeel af te zien van de vechtpartij in De Kaag, waarvoor zijn cliënt nog een berechting staat te wachten. Hij bepleitte een geld boete. De politierechter veroordeelde de caféhouder tot twee weken gevangenis straf. Een 45-jarige Haarlemse aannemer stond terecht wegens rijden onder invloed. De officier eiste drie weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Verdachte verklaarde, dat hij zich na de zes biertjes die hij had ge dronken nog in staat achtte te rijden. De man was in de late nacht van 16 augustus aangehouden op de parkeer plaats van de Grote Markt in Haarlem, nadat hij gierend door dc bocht Bartel- jorisstraat-Grote Markt was gereden. Een 27-jarige politie-agent schatte de snelheid op tenminste 50 kilometer. Na zijn auto te hebben geparkeerd stapte verdachte er uit, en was zijn gang wankel, aldus de getuige. De politierechter veroordeelde de automobilist tot twee weken gevangenis straf en een jaar ontzegging. Kroonprinses Margaretha van Dene marken heeft tijdens haar reis naar het Verre Oosten een bezoek ge bracht aan premier Nehroe van India in New Delhi. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5108 IJMTJIDEN Artsen: J. dê Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954; J. J. Wuite, Rönt.genstraat 1, tel. 4953; R J. Hauer. Gènestetlaan no. 4, Driehuis, telefoon 4203. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Wijkverpleging: zuster 2w. Kuiper, J P. Coenstraat 145, IJmuiden. tel. 02550- 65Ó4. voor IJmuiden en Ufnuiden-Oost; zuster C. Nap. Rembrandtlaan 5, IJmui den, tel. 02550-6195, voor IJmuiden en IJmuiden-ÖoSt; zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500- 62044, voor IJmuidén-Oost. en Driehuis; zuster J. Markerink. Geêlvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel.. 02510-3936, vóór Vel- sen-noord en Velsen-zuid; zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. 02560-8756, voor SantpoOrt-noord en SantPcort-zuid'. Verloskundigen: mevrouw M Bakker, Snelliussttaat 53, tel.-5053: mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerb&rgplantsoén no. 143, fel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Prinses Beatrix heeft woensdagmid dag in de Van Hogendorpzaal in Den Haag een vergadering bijge woond van de Raad van Nederlandse werkgeversverbonden. De foto toont hoe de prinses met aandacht de dis cussies volgt. Links de heer H. H. W emmers, oud-prcsident-dlrecteur Staatsmijnen en voorzitter verbond van protestants-christelijke werkge vers, rechts de heer H. J. de Koster, al gemeen voorzitter Verbond Neder landse Werkgevers. Op de achter grond een Schilderij van Gijsbert Karei Graaf van Hogendorp. Of de Frans-Duitse toenade ring het heengaan van Ade nauer als bondskanselier lang zal overleven? Het schijnt dat velen in Duitsland geneigd zijn die vraag ontkennend te beantwoorden. Misschien doen zij dit vooral in een gesprek met Nederlanders, die dit antwoord nu eenmaal gaarne horen. En misschien laten Nederlanders, die te maken hebben met ons buitenlands beleid, zich weer leiden door een zekere mate van „wish ful thinking" en wanneer de wens de vader van de ge dachte is, kan een gevaar lijke kloof ontstaan tussen werkelijkheid en illusie. Wij voor ons willen geen antwoord op deze vraag be proeven maar willen ons te vens hoeden voor dit gevaar van „wishful thinking". Wij gaan slechts uit van wat tot dusverre waargenomen kon worden, en willen daarbij in dit artikel stilstaan. Want de Frans-Duitse toe nadering is een zaak waarbij wij nauw betrokken zijn. En hebben wij eigenlijk gelijk, er zo kritisch tegenover te staan als wij doen? Het is natuur lijk altijd enigszins onaange naam ergens buiten gehouden te worden, vooral wanneer het zaken betreft waarvan de ge volgen straks óók voor ons van grooc belang kunnen zijn. Aan de andere kant hebben Fransen zowel als Duitsers erop gewezen hoe zegenrijk het voor de gehele wereld, en lang niet alleen voor de rechtstreeks betrokken lan den, is wanneer een vijand schap van vele eeuwen tussen de twee voornaamste landen van het Westeuropese conti*- nent in haar tegendeel gaat verkeren. Welnu, die berichten welke over de toenadering tot ons komen, zijn inderdaad niet onbedenkelijk. Wij denken bij voorbeeld aan een zeer duide lijk artikel van Jean-Maurice Chevallier in Le Monde van 16 oktober jongstleden, geti teld „La Vague allemande". Volgens de schrijver moet men in elke poging tot toenadering van Westduitse kant de dui delijke bedoeling zien, de Fransen te winnen voor een desnoods gewapende actie om de beide Duitslanden te 'herenigen. Vandaar het geld, dat kwistig ter beschik king wordt gesteld van steden en gewesten, die samen een „jumelage" aangaan een wederzijdse adoptie, zoals ook wij er enkele hebben gekend en nog kennen. Dit geld, beschikbaar voor een Frans-Duitse toenadering van deze soort, daaraan laat de heer Chevallier geen twij fel bestaan, is van Duitse oor sprong. Hoe zouden anders Franse provinciën, die sedert 1790 al niet langer in een organisatorisch verband meer bestaan, opeens in staat zijn veel werk te maken van het ontvangen van Duitsers uit een van de „Lander", op tredend als „tweeling"-pro- vincie van het Franse gewest? Hoe systematisch de Duit sers, wanneer zij dat willen, hun propaganda kunnen be drijven, is genoegzaam bekend. In dit nieuwe, veelvuldige Frans-Duitse contact wordt geen kans gemist om de her eniging als groot politiek doel als beveiliging tevens te gen het communistische ge vaar! te propageren. Dat uit een dergelijk streven, werd het vertaald in werkelijke po litiek door Bonn en Parijs, voor ons allen zeer vérgaande w mmmmamttruwwwwwm gevolgen zouden voortvloeien die wij alsdan niet konden keren, behoeft geên nader be toog. Door slechts te zeggen: het zal zo'n vaart wel niet lopen, bezweert men geen en kel gevaar, maar betreedt men een zelfde terrein als eens de regering-De Geer, die in 1939 aanried: „Doe gewoon, dan gaat het ^>ok gewoon". Totdat er, gewoonweg, op 10 mei 1940 een grote invasie kwam. Opmerkelijk is dat de hier besproken vorm van Frans- Duitse samenwerking zeer wel Adenauer, ook De Gaulle, kan overleven. Eenmaal in beweging gebracht, kan zij lang voorttollen op eigen kracht vooral, wannéér de Duitsers er wat in zien. En waarom zouden zij dat niet, want van wie anders kunnen zij veel steun verwachten bij hun actie voor hereniging van de twee Duitslanden? Zo kan, geleidelijk aan, in Frankrijk een groep groeien van lieden zoals hoogleraren, schrijvers, regionaal belangrijke figuren die ieder voor zich een zekere invloed kunnen doen gelden en die eens misschien gaan ijveren voor dat wat de goede Duitse vrienden zo graag wil len. President De Gaulle, kenne lijk niet zeer gesticht over de weerstand tegen zijn plannen bij Nederland en België, heeft al een paar malen laten wé ten, dat de politieke toenade ring binnen Europa een zaak was voor slechts de grotere landen aldaar. Dit is een te enen male ontoelaatbaar standpunt in het jaar 1963 voor een staatshoofd" van een lid van E.Ë.G., Euratoom en Kolen- en Staal-Gemeenschap alle lichamen waaruit, ge heel terecht, ieder verschil in rechten gebaseerd op de groot te van de deelnemende lan den gebannen is. Hét lijkt ons wenselijk dat er zo duidelijk mogelijk wordt geprotesteerd tegen zodanige uitspraken overal waar dat wenselijk kan zijn in het openbaar, in de Kamers, in het Europese Par lement, wellicht ook in di plomatieke nota's (maar dan toch liefst in mèt ai-te- geheime, omdat anders bijna niémand van hun bestaan weet. De generaal van zijn kant heeft in zijn uitspraken publiciteit allerminst geme den. Een andere zaak is, dat de werkelijke politieke aaneen sluiting van de landen van het Europa van de Zes niet mag worden tegengegaan. Dan echter e^n ?odanige toenade ring, dat daarin 'voor Neder land geen bedreiging kan lig gen, (óok niet die van een derde wereldoorlog!), en één waarin wij van het begin af aan meespreken. Wij behoe ven hier niet opnieuw tè be togen hoe wenselijk dan een meespreken als Benelux is dit kan De Gaulle veel min der ontwijken dan een ge sprek, waarbij elk van de Benelux-landen alleen op zichzelf- staat en misschien door onderling verschillende Standpunten de gezamenlijke zaak wordt vertroebeld. Natuurlijk blijft het voor Benelux belangrijk, ja, essen tieel, dat Engèland zodra mo gelijk eveneens bij het over leg wórdt betrokken. Maar zolang dat niet te verwezen lijken is, lijkt het ons veel beter aan het Frans-Duitse onderonsje een einde te hel pen maken dan om in een vereenzaamde positie te bou deren. Want inderdaad lopen wij dan gevaar, dat de Fréns- Duitse toenadering ons duur te staan komt. r„ rJT--|rnn--[r-r_-_T Heemskerk: F. Milatz, Kennemerlaan 2a, IJmuiden, tel. 5616 (alleen voor spoed gevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur). SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-dorp, tel. 02560-8310. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, telefoon 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmorgen 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: G. J. Vos, Arends- weg 124, Beverwijk, tel. 02510-3586; zon dag van 9 tot 24 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, telefoon no. 02510-3553. Tandartsendienst: Velsen, Beverwijk en Heemskerk: F. Milatz, Kennemerlaan 2a te IJmuiden, telefoon 02550-5616. Apotheek: H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 02510-3820, vanaf zaterdag 12-30 uur; tevens avond- en nachtdienst in de vol gende week. Op het tweedaagse congres van het ge nootschap voor reclame, dat morgen in En schedé begint, zal vrijwel zeker het tot standkomen van een „Nederlandse code voor het reclamewezen" worden bekend gemaakt. Dit is interessant nieuws, omdat bij die code niet alleen de op het terrein der reclame samenwerkende organisaties zijn betrokken, maar eveneens consumen tenorganisaties. Het feit dat reclamemensen en verdedi gers van de belangen der consumenten gezamenlijk reclame-uitingen zullen gaan beoordelen, hééft zi,ch tot dusver nog ner gens ter wereld voorgedaan. Reeds twee jaar geleden hebben het consumentencon tactorgaan en de Nederlandse huishoud- raad aan de minister van economische zaken dè wens kenbaar gemaakt dat de overheid zóu ingrijpen om nog voorkomen de vórmen van oneerlijke en in het alge meen ondeugdelijke reclame onmogelijk te maken. Volgens de.nieuwe regeling zal een co de-commissie in het leven moetep worden geroepen, die de taak krijgt de code te in terpreteren. Het is in geen enkel opzicht de bedoeling róet deze nieuwe code oudere regelingen te vervangen, ên het zal dan ook zo zijn dat de commissie er naar streeft binnengekomen klachten te verwijzen naar de desbetreffende organisatie of organisa ties, waarvoor onder andere in aanmer king komen de bond van adverteerders, de Nederlandse dagbladpers (en andere or ganisaties van de media) en de Neder landse vereniging voor erkende adver tentiebureaus. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Dit is de afbeelding op de onafhanke lijkheidspostzegel die de Nederlandse Antillen op 21 november zullen uit geven in dekleuren groen, zwart en oranje. De postzegel zal 0.50 kosten aan de filatelistenloketten in ons- land.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9