Buschauffeur, gehuwd zonder kinderen heeft f 87.- „schoon" Grote verantwoordelijkheid niet navenant gehonoreerd PMC-voordeel TUSSEN HEMEL EN AARDE DOE DE WAS KOUD (maar niet in Nederland) FEITEN VAN DEZE WEEK Albert Heijn KANS(JE) OP STERRENREGEN Gemengd huwelijk in Zuid-Afrika is niet ontbonden Premie-van-de-Maand Club „Gemiddelde NS-er verdient minder dan buschauffeur Extra keuring van NS-elektriciens Argentinië trekt olieconcessies in Schuilcapaciteit nu 33.250 personen Visie van chauffeurs RADIO LUXEMBURG RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 OUR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR NAAR RADIO VERONICA EN U MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DAT U EVA NR. 46 VAN 16 NOVEMBER IN HUIS HEEFT! Praktijk Uit het hoofd laiiiiaaiiaiii De busstaking: Communistisch China bezit drijvende traanfabriek ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 492,74 Kom ook naar LEONOtM G. v. W. Koningin zag Toon Hermans-show De plotselinge staking van chauffeurs bij de particuliere autobusondememin- gen heeft zelfs ingewijden volkomen verrast. Tot woensdagavond laat bestond de overtuiging dat een staking niet on waarschijnlijk was, maar dat deze in elk geval niet op stel en sprong zou worden uitgeroepen. Bekendgemaakt is dat de staking al vaste gronden had door grote loonverschillen met diverse gemeente lijke vervoerbedrijven en de naar de me ning van de chauffeurs te weinig mili tante houding van de vakbonden in dit opzicht. De bonden menen dat zij niet voor 1 april als de C.A.O. wegvervoer afloopt herziening van de contractueel vastgelegde arbeidsvoorwaarden kunnen eisen. Zij erkennen de bestaande ver schillen, maar wijzen erop dat zij zijn gebonden aan het akkoord in de Stich ting van de Arbeid om dit jaar geen loonsverhogingen te laten plaatsvinden. Buschauffeurs dragen een grote verant woordelijkheid. Dagelijks rijden rij hon derden mensen, waaronder ouden van da gen, vrouwen en kinderen, her en der. Vaak over smalle wegen, bochtige dijken en 's winters op gladde of besneeuwde wegen. Niet zelden komt het voor dat zij in de nachtelijke winterkoude met hun wagen blijven steken, hetzij door weers omstandigheden hetzij door mechanische oorzaken. Hun bus mogen zij dan niet in de steek laten; dat staat in hun instruc ties. Daarnaast hebben de chauffeurs van de streekvervoersbedrijven praktisch allen ook een volledige conducteurstaak. Zij moeten geld innen, kaartjes uitgeven en knippen en de geldtas beheren tot zij hem veilig kunnen afdragen. De diensten zijn onregelmatig, niet zel den zijn de chauffeurs op zon- en feest dagen de sigaar en moeten dan hun ge zinnen alleen laten. De aanvangstijden van hun werk liggen vaak op een moment dat andere mensen nog urenlang op één oor kunnen liggen, andere keren komen zij ver na middernacht thuis. Wat mag iemand, die een dergelijke functie moet verrichten, nu verdienen? Met deze vraag raken we aan de norm van „de rechtvaardige beloning". Die is echter niet vast te stellen. Elke groep heeft haar eigen problemen en moeilijkhe- Advertentie Op 27 september heeft het Franse pers bureau uit Durban gemeld dat de 67-jarige blanke John de Lange en zijn vrouw, de 48-jarige negerin Dora Benghoe, die al 25 jaar getrouwd waren en zes kinderen had den, op last van de Zuidafrikaanse minis ter van Justitie elkaar moesten verlaten. De Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag heeft dit nu tegengesproken. Volgens het bericht had het echtpaar beroep aangetekend tegen de uitspraak van een rechtbank, die een dergelijk be vel gaf, omdat het betrokken gemengde huwelijk in strijd was met de wet tegen de onzedelijkheid. De minister zou de uit spraak bekrachtigd hebben. De ambassade meldt dat beide partij en, nadat een politiebeambte de zaak aanhangig had gemaakt, op een openbare zitting van het hof waren verhoord. Zij zijn niet schuldig bevonden en van rechts vervolging ontslagen. Hierna kon de minister van Justitie zich in de zaak mengen. Hij verklaarde dat geen verdere stappen gedaan zouden wor den. Het gezin is niet gescheiden. Er is geen sprake van opheffing van de samen woning. den, die onderling meestal onvergelijk baar zijn. Wel menen wij dat het publiek, dat ook vandaag nog is geconfronteerd met de busstakingen, er recht op heeft te we ten wat het loonzakje van een buschauf feur nu eigenlijk bevat. Het brutoloon van een chauffeur bij het gemeentelijk vervoersbedrijf in Amsterda bedraagt zo'n f 155,- per week, in Den Haag ligt dit op f 140. In deze bedragen zijn verwerkt de toeslagen voor ploegen diensten (wisselende werktijden en voor onreglematige dienst (onvoorziene ritten en trajecten). Bij het streekvervoer echter ligt het bruto weekloon rond de f 115, bij sommige ondernemingen zelfs lager. Wat betekent dit nu in de praktijk? Wij drukken hierbij af het loonstrookje van een buschauffeur van een der grootste dochterondernemingen van de Nederland- sche Spoorwegen, gebaseerd op een werk week van 45 uur. De man is getrouwd maar heeft geen kinderen. MAANDELIJKS LOONSTROOKJE functieloon (basisloon) 372,62 diplomatoeslag 17,61 toeslag bijdrage pensioenfonds 18,70 ploegentoeslag 22,36 huurtoeslag 1960 27,10 onregelmatigheidstoeslag 34,35 Totaal bruto maandsalaris Hiervan moet nu af: premie pensioenfonds 23,64 loonbelasting 31,70 premie A.O.W37,60 sociale verzekeringen 13,82 herstellingsoord 1, personeelsvereniging 0.50 vakvereniging 6,50 ondersteuningsfonds 0,50 jubileumfonds 0,25 kinderfonds 0,15 ƒ115,66 Blijft over net.to uit te betalen; f 377,08 per maand. Deze chauffeur heeft dus per week f 87 schoon. Koffiegeld wordt niet gegeven, hoewel een warme slok na de tochtige ritten geen overbodige luxe is. Daar staat tegenover dat er tips ontvan gen worden. Over de hoogte van die tip- bedragen is het moeilijk om een oordeel te krijgen; om begrijpelijke redenen zijn de chauffeurs hierover erg zwijgzaam. Aangenomen mag echter worden dat dit de koffiegeldvergoeding over het algemeen wel dekt. Een chauffeur van de Nederlandse Buurtvervoersmaatschappij (N.B.M. in Zeist) vertelde ons dat zijn wekelijkse in komsten netto op f 83,50 uitkwamen (bru- ToTTTTT 'éri dat waS*°vóïïF""eeh ëèfsteklas gemeente. In de lagere gemeenteklassen gaan hier nog ettelijke guldens vanaf. Van deze f 83,50 moest af aan huur 16, aan verzekeringen voor begrafenis, brand, W.A. etc. f 2,75 per week, blijft dus over zo'n 64 per week voor het levensonder houd voor zijn gezin met twee kinderen, afgezien van de kinderbijslag. Over zak geld is dan nog niet gepraat. Bovendien moet ook worden gespaard voor noodza kelijke vernieuwingen van huishoudstuk- ken, vakantie etc. „En, vertelde deze chauffeur ons, wij moeten vele tarieven uit ons hoofd ken nen. Op de lijn Utrecht-Arnhem zijn dat er zo'n 23. Je moet de mensen overstap mogelijkheden en aansluitingstijden kun nen vertellen; op de lijn Utrecht-Arnhem hebben wij in Arnhem slechts 4 minuten stationnement. Daarna moeten we weer op de terugreis. Dit betekent dat er na deze reis van 2 uur en drie minuten pre cies tijd is om de mensen in en uit te laten stappen, iets gebruiken kun je niet". Een ander vertelde ons. „Toen bij de invoering van de zomerdienst de conduc trices werden afgeschaft, en wij de kaart- jesknipperij erbij kregen, zijn onze lonen niet veranderd. De maatschappij heeft de f 60 schoon, die zij aan de conductrices per week uit gaf, via ons uitgespaard." Het is gebeurd, vertelde ons een derde, dat ik vanaf 's avonds half acht tot de volgende morgen half negen wegens stuif sneeuw in een dorp ben blijven steken. Een stadschauffeur kan zoiets niet over komen, die wordt na een telefoontje ge holpen. Tijdens deze nachtelijke wachturen mo gen de bussen niet worden verlaten; hoe de chauffeurs de motor warmhouden (hij mag niet bevriezen) is hun zaak, evenals het feit hoe zij zelf op temperatuur blij ven. „Als je dan thuiskomt, zijn vier krui ken en zes wollen dekens nog niet vol doende om weer bij te komen". De nach telijke uren worden gehonoreerd op over- werkbasis, dat wil zeggen 135 pet. van het normale uurloon, voor zondagse diensten, die deel uitmaken van de totale 45-urige werktijd per week, wordt per uur 55 cent extra betaald. Advertentie Dit is de machtige Zwitserse hand mixer, compleet met 5 hulpstuk ken, uitgebreid receptenboek en 3 jaar garantie. Door de drie snel heden doet hij alles: kneedt het zwaarste deeg - klopt de luchtigste crémerDe Cïubprijs?*f42.-, nu nog eens extra voordelig omdat u kunt volstaan met f10.- in PMC-Che- ques, de rest in contanten. U weet het; de PMC is de meest profijte lijke club van Nederland. Daarom sparen ook zoveel verstandige huisvrouwen PMC-zegels a 10 cent. Ook u kunt deze zegels zelf ver dienen door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Een zwerm gruis die in een langgerekte ellipsbaan door ons planetenstelsel loopt (waarvan hier zijn getekend: de banen van Uranus, Saturnus, Jupiter en de aarde om de zon) dat zijn de Leoniden. Op één plaats vertoont die zwerm een verdikking: de hoofdmassa der Leoniden. Ik weet wat het is. Ik heb zelf een paar jaar geleden eens op een kille novemberavond staan vernikkelen in de Ken- nemerduinen, wachtend op de Leoniden. Er kwam er niet één. Maar waarom doet een mens tenslotte toch ook elke week weer mee in de voetbaltoto? Omdat je per saldo nooit weet. En zo weet je ook nooit of nu dit jaar niet net het jaar zal zijn waarin we weer eens zon' ouderwetse sterren regen te zien krijgen. Ouderwets wil zeggen: a la 12 november 1833 toen deze meteoren „als sneeuwvlokken zo tal rijk" waren. De Leoniden, zo ge noemd omdat hun vluchtpunt radiantin het sterrenbeeld Leeuw (Leo) ligt, vormen het afval van een komeet die in een zeer langge rekte ellipsbaan door ons zonnestelsel loopt. Het verste punt van die baan ligt nog voor bij de baan van Uranus; die baan is over zijn vol le lengte bezaaid met dit meteorenstof, maar op een bepaald gedeelte ervan bevindt zich een opeenhoping van dit materiaal- Die hoofdmassa nu duikt om de ongeveer 33 jaar in onze omgeving op. Belandt zij in de atmosfeer van de aarde, dan wordt daar dat ver schijnsel „sterrenregen" veroorzaakt; deze val lende sterren zijn wel eens waargenomen in een frequentie van dui zenden per uur.' De laatste jaren zijn ze niet op de afgespro ken tijd (15, 16 en 17 no vember) verschenen; hun verstek wordt toe geschreven aan storende krachten van de grote planeten Jupiter en Saturnus. Misschien zijn ze in derdaad voorgoed uit hun baan gedrongen zo dat ze ons pad niet meer kruisen. Maar tenslotte bestaat ook de kans, dat wij ze (zij het niet meer met de vaste pe riodiciteit die ze vroeger kenmerktetoch nog weer ontmoeten. Vandaar dit signale ment. Mócht het tot een mooi vuurwerk komen, dan w.eet u wat het is. Een tekening hierbij geeft aan. hoe de baan der Leoniden door ons planetenstelsel loopt. In Utrecht is gister een algemene ver gadering gehouden van de vakvereniging stationspersoneel N.S., die is aangesloten bij de categorale federatieve spoor wegvakvereniging. De voorzitter van de vakvereniging stationspersoneel, de heer J. de Groot uit Haarlem, zei in zijn openings rede dat de organisatie nu 850 leden telt die allen behoren tot de verschillende groe pen van de, dienst van exploitatie van de NS. Hij stelde, dat er in de salariëring bij N.S. een achterstand bestaat ten opzichte van het vrije bedrijf. De door de federatie ve spoorwegvakvereniging gestelde eisen, namelijk loonsverhogingen van 20 tot 40 percent, noemde hij dan ook redelijk. In verband met de staking van de bus chauffeurs merkte hij nog op, dat de ge middelde werknemer bij de Nederlandse Spoorwegen nog minder verdient dan het personeel van de busbedrijven, waaronder vele dochterondernemingen van de N.S. zijn. Bij de Nederlandse Spoorwegen hebben zich gedurende de laatste tijd enige zeer ernstige ongevallen voorgedaan waarbi;, elektriciens van de dienst elektrische trac tie betrokken waren. De spoorwegen heb ben thans besloten, dit personeel een ex tra keuring te laten ondergaan en te on derzoeken of de functie voor de betrokke nen uit medische en psychologische over wegingen verantwoord is. Als een van de functionarissen geheel of gedeeltelijk van zijn taak zou moeten worden ontheven, zal in nauw overleg met de personeelraad het nodige voor het plaatsen worden gé- daan. Onderscheiden. Tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw is benoemd de brigade-generaal J. Brouwer van het dienstvak der militaire administratie in Den Haag. BUENOS AIRES (Reuter) De rege ring van Argentinië heeft alle olieconces sies voor particuliere ondernemingen in getrokken. De concessies, waarbij voor namelijk Amerikaanse maatschappijen en ook de Koninklijke/Shell-groep zijn be trokken, vertegenwoordigen investeringen van tussen 200 en 400 miljoen dollar. De ingetrokken concessies waren door de regering van de voormalige president Frondizi verleend. De Verenigde Staten hebben gewaar schuwd, dat de maatregelen ernstige con sequenties kunnen hebben, tenzij er on middellijk een passende schadevergoeding op volgt. In 1962 zijn in ons land (door middel van combinatieprojecten) acht openbare schuil plaatsen gereedgekomen die bescherming bieden aan in totaal 6.259 personen. De totale openbare schuilcapaciteit is daarmee gebracht op rond 33.250 personen. Verwacht wordt dat in 1963 dertien open bare schuilplaatsen met een totale capaci teit voor 8.000 personen tot stand gekomen zullen zijn. Deze gegevens geeft de minister van bin nenlandse Zaken in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op de begro ting voor 1964 van zijn departement. Advertentie Onder deze kop gaf een landelijk dagblad een interessant bericht over een nieuw was middel. Het nieuws komt als zo vaak uit Amerika. Lever Bros. een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken, heeft daar een speciaal koud-water-wasmiddel ontwikkeld. Dit feit is tekenend voor de wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. De Nederlandse huisvrouw doet dat niet, want haar wasmiddel wast en bleekt tegelijker tijd. En die bleekwerking komt vooral tot zijn recht bij hogere temperaturen. Hoe warm het sop moet zijn? Eigen ervaring leert iedere vrouw, met welke temperatuur juist haar was het meest is gediend. De een moet de was koken om het goed werkelijk wit te krijgen, de ander gebruikt bijv. heet water uit boiler of geyser en een derde doet het nóg weer anders. Al die verschillen in wasmethode en temperatuur stellen hoge eisen aan een was middel. Het moet onder uiteenlopende omstandigheden bij temperaturen van goed warm tot kokend heet zijn volledige waswerking ontwikkelen. Er is in Nederland een produkt dat deze voorwaarden bijzonder goed vervult OMO. De Sunlight-fabrieken hebben OMO alles gegeven wat noijig is, om bij elke wasmethode aan de hoogste eisen te voldoen. Die veelzijdigheid van OMO garandeert iedere huisvrouw een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor 't beste resultaat bij elke wastemperatuur (ANP) Koningin Juliana heeft vrijdag avond incognito met haar hofdame jkvr. C. E. B. Röell een voorstelling van de „one man show" van Toon Hermans in het Westend theater in Den Haag bijge woond. Niemand van het publiek heeft de vorstin opgemerkt. Gedurende de gehele voorstelling wist zelfs Toon Hermans niet dat de koningin aanwezig was. Op en om liet Binnenhof1 Het was donderdag, toen ir. Posthumus (Arb.) een rustige mondelinge vraag tot minister Van Aartsen had gericht over hetgeen er bij de directie van de K.L.M. gaande is, een goede beurt van die be windsman, dat hij heel eerlijk open kaart speelde. Dit doende wond hij er aller minst doekjes om, dat er onder die directie nog steeds een verontrustende onenigheid bestaat omtrent het te voeren beleid. Van haar zijde deed de Kamer trouwens uit stekend werk met de verschillende door een reeks van afgevaardigden gestelde aan vullende vragen. De minister van Verkeer en Waterstaat greep hierop nog eens be reidwillig de hem geboden gelegenheid aan om zijn gehoor niet slechts binnen maar tevens buiten 's lands vergaderzaal in te lichten over de weinig fraaie toe stand, welke er binnen genoemde directie heerst. Tevens maakte hij heel duidelijk, dat, ingeval de onderlinge meningsver schillen betreffende een deugdelijke en verantwoorde reorganisatie van het be drijf blijven bestaan, de regering niet zal dralen in te grijpen. Voor de goede ver staanders bleef het niet verborgen, dat dan waarschijnlijk de allereerste reorga nisatie zal plaats vinden met betrekking totde directie zelf. Beschamend Wat nu uit de doeken kwam, was overi gens werkelijk om meer dan één reden beschamend. Dit zowel voor de grote zakenlieden, die samen de leiding uit maken van de K.L.M.als voor hetgeen mr. Gieben als gedelegeerd regeringscom missaris op een bepaald punt heeft gezegd. Beschamend voor de directeuren was, dat de minister zich genoodzaakt zag de door hen verstrekte mededelingen aan de pers naar de prullemand te verwijzen. Dit deed hij in feite, toen hij een uiteenzet ting gaf, welke aantoonde dat de directie zich niet ontzien had de Nederlandse openbare mening verkeerd voor te lichten. Hetzelfde geldt voor de door mr. Gieben uitgesproken verwachting dat het nu alle maal verder wel best zal gaan tussen de directieleden onderling, ook al mogen er dan eerst ernstige meningsverschillen be staan hebben. Voor de kopstukken uit het bedrijfsleven die zitting in de directie hebben is het voorts uitermate beschamend, dat hun on derlinge tegenstellingen tot het personeel van de K.L.M. konden doordringen. Iets dergelijks getuigt van een hoogst ernstige beleidsfout. Gelijk het trouwens evenzeer van een tekort aan een juiste aanpak ge tuigt, dat het uiteenlopen van een aantal zakelijke opvattingen tot dusdanige per soonlijke tegenstellingen geleid heeft, dat de minister in dat verband moest gewagen van de schade, welke zulk een gang van zaken kan veroorzaken bij de pogingen om het ongetwijfeld uitermate moeilijke werk van reorganisatie van de K.L.M. tot een zo goed mogelijk resultaat te brengen. Bij het vele bedroevende waarop ik hier de aandacht moest vestigen, was in elk geval één ding goed: het geslaagde samen spel tussen minister en Kamer, als gevolg waarvan de leden van de directie der K.L.M. thans gezamenlijk onverwijld het noegen met zijn uiteenzettingen over de financiering van de verhoging van het A.O.W.-pensioen welke hij voorstaat. Het leek er wel op, alsof hij voor zichzelf terdege rekening houdt met het intreden van het ogenblik, waarop in zijn ogen de concrete noodzaak voorhanden zou kun nen zijn om met behulp van medefinan ciering naast de premiebetaling, die ook in zijn ogen de normale regel moet zijn uit de algemene middelen de op trekking van genoemd pensioen tot een sociaal mininmum te verwezenlijken. Let wel, nog hield dr. Veldkamp zich in dit opzicht enigermate zeilende. Maar toch niet meer dan enigermate. Het had er veel van alsof hij gaarne bereid zou zijn, ter bereiking van het door hem in het oog gehouden doel, belastingverlaging naar hunne zullen hebben te doen om aan de door hen gemaakte beleidsfouten vliegens vlug een einde te maken. Minister Veldkamp en de socialisten Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken heeft minister Veldkamp enige opmerkingen gemaakt, die de socia listen alleen maar aangenaam in de oren konden klinken, daarentegen prikkelend op de liberalen werkten. Zo verheelde hij niet, het in wezen eens te zijn met 's heren Suurhoffs kritiek op het verschijnsel van buitensporige tan tièmes, welke commissarissen (ook wel directeuren) hier en daar genieten. De bewindsman erkende, dat somwijlen de tantièmes hoger zijn „dan redelijkerwijze is te motiveren" en dat dit psychologisch zijn weerslag kan hebben. Nadat onlangs mr. Joekes (V.V.D.) bij de financiële be schouwingen op een ietwat vreemde ma nier gepoogd had het te doen voorkomen alsof in feite van die hoge tantièmes nauwelijks iets overblijft, zal die afge vaardigde nu vermoedelijk wel begrepen hebben dat hij de gaven, waarover hij ongetwijfeld beschikt, op gelukkiger wijze had kunnen aanwenden. Intussen deed minister Veldkamp bo venal de Partij van de Arbeid een ge- Sint Juttemis te zien verschoven. Het was volkomen begrijpelijk, dat de heer Corver (V.V.D.) hierop een waarschuwend geluid liet horen. Het is immers bekend, dat de liberalen eventueel afwijking door de regering van het akkoord van Wassenaar, dus onder meer dan van de bij dat ak koord inbegrepen prioriteitenlijst, niet zouden slikken. Trieste demagogie Opnieuw heeft de heer Koekoek (Boe renpartij) het bewijs geleverd, dat hij zijn „kracht" zoekt in hoogst laakbare me thodes. Dat genoemde afgevaardigde be zwaren koestert tegen de publiek-rech- telijke bedrijfsorganisatis is zijn goed recht. Maar niet, dat hij het doet voor komen alsof afgevaardigden, die wèl voor de P.B.O. gevoelen, daarvan materiële voordelen genieten. Mr. Aantjes (A.R.), die nota bene zelf niet eens in zulk een lichaam zitting heeft, liet de betichting niet op zich zitten. Hij maakte er een persoonlijk feit van. En daarop kwam de heer Koekoek, doordat hij niet de minste grond voor zijn beschuldiging kon aan voeren, in zijn hemd te staan. Het ware bepaald aantrekkelijker indien hij zich in een boerenkiel kon tonen, maar daarvan is in werkelijkheid geen sprake! Na omtrent mr. Scholten's debuut als minister van Justitie, die zqn begroting te verdedigen-had, alleen te hebben op gemerkt, dat hij de kunst van goed ge articuleerd spreken nog niet voldoende verstaat, wip ik in gedachten nog even het Binnenhof over. En wel ten einde aan te stippen, dat de Eerste Kamer vrij wat werk heeft gemaakt van de behandeling der wetsontwerpen tot grondwetsherzie ning, die in tweede aanleg daar nog aan de orde zijn gekomen. Met uitzondering van prof. Samkalden, bleken de woord voerders in de Senaat met minister Toxo- peus er thans de voorkeur aan te geven op het stuk van grondwetsherziening een pauze te doen intreden. Onderwijl wil de minister door overleg binnen zijn depar tement en tevens met enige staatsrecht deskundigen, zonder dat zij een staats commissie zullen gaan vormen, eens na gaan of en wat er mettertijd in aanmer king zou kunnen en moeten komen om ter wijziging van de grondwet te worden in gediend. Dat zal dan echter eerst dienen te gebeuren, wanneer het klimaat daar voor voldoende rijp te achten valt. En dat is volgens minister Toxopeus, alsook volgens de overgrote meerderheid van de Eerste Kamer, momenteel nog geenszins het geval. Voorzitter Jonkman liet tot vier keer toe over de herzieningsontwerpen hoofde lijke stemming houden. Dat was volslagen overbodig, want niemand vroeg daarom en niemand stemde dan ook tegen. Aan gezien het uitsluitend ontwerpen betrof, waarvoor in tweede aanleg alleen nodig is een meerderheid van twee/derden van de aanwezige leden en niet van het totaal aantal afgevaardigden, had hoofdelijke stemming geheel en al achterwege kun nen blijven. Arme senatoren. Nu waren zij zo ver moeid dat, toen het ogenblik aanbrak voor een wèl door een der heren verlangde hoofdelijke stemming over het wetsont werp inzake gemeentelijke herindeling van de Vechtstreek, minder dan de helft van de Kamer aanwezig bleek te zijn. De rest was al, uitgeput na nog niet eens één middag vergaderen, huiswaarts ge keerd. Ook zij, die de Eerste Kamer een goed hart toedragen, ja juist zij, zullen voor dit verschijnsel al heel weinig waar dering kunnen koesteren! Dr. E. VAN RAALTE Wij ontvingen de hierna volgende brief, die wij gaarne publiceren: „Wij zijn ervan overtuigd te handelen namens alle buschauffeurs die aan de staking hebben deelgenomen, wanneer wij U verzoeken na het publiceren van uw artikel „Vervoerstaking" in uw blad van 14 november, thans ook onze visie op de oorzaak van dit besluit openbaar te ma ken. In de eerste plaats willen wij er dan op wijzen, dat onze eis van een C.A.O. met gelijke loonvoorwaarden wel een on houdbare misstand is. en niet slechts als uitgangspunt voor onderhandelingen moet worden beschouwd. Wij achten het name lijk wel degelijk een misstand, wanneer een chauffeur, eerste klas per week nau welijks uitkomt boven de spreekwoorde lijk geworden „Vijf-en-tachtig gulden schoon". Dit zijn de hoogste salarissen die mo menteel bij de landelijke vervoersbedrij ven worden uitbetaald. Dit houdt dus in, dat er ook vele chauf feurs zijn die het met nog minder moeten doen. Aan U en de lezers verder de con clusie, of bij de huidige levensstandaard met dergelijk lage ionen niet Van een onhoudbare misstand moet worden ge sproken. Ten bewijze van deze stelling sluiten wij hier een loonspecificatie bij van een chauffeur eerste klasse, werkzaam bij de N.A.C.O., waarvan de netto-eindbedragen respectievelijk voor veertien dagen luiden f 170,en 180,72 in totaal, dus ƒ350,72 per maand. Voorts hebben wij tot staking besloten om te trachten onze vakbonden tot meer activiteit te stimuleren, daar wij van oor deel zijn dat er nu al teveel is onder handeld, zonder dat voor ons een enigs zins bevredigend resultaat werd bereikt. Ook de publieke opinie is minder af keurend over ons stakingsbesluit dan U in uw artikel suggereert; hiervan hebben wij talloze bewijzen ondervonden. Blijk baar zijn onze passagiers van de grote verantwoordelijkheid overtuigd, welke wij in het huidige verkeer moeten dragen, ter wijl er van in de steek laten evenmin sprake is, getuige de manier waarop door ons gedurende de afgelopen strenge win ter het vervoer met grote krachtsinspan ning gaande werd gehouden. P-S. Hierbij sluit ik een specificatie in De brief was ondertekend door „Enige chauffeurs van de N.A.C.O.". wier namen wij (bij wijze van uitzondering op de gel dende regel) niet vermelden. TOKIO (AP) Communistisch China heeft zijn eerste „grot? fabrieksschip voor de walvisvaart" gebouwd. Het vaartuig is door Chinese technici ontworpen, zo meldt het persbureau Nieuw China. Het schip, dat langer dan een maand achtereen op zee kan werken, zal zich spoedig voegen bij een walvisvloot buiten de kust va Dairen in Noord-China.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5