:;aandag is november i963 „Gasunie gaat jaarwinst maken van 1237 miljoen" Wieder gutmachung' nadert nu het einde Salarissen van journalisten ernstig ondergewaardeerd Interunie voor het eerst in Japanse en Spaanse fondsen Russen lanceren Kosmos 22 De Beurs Burgemeester Thomassen in ESB Indonesische handelsmissie in ons land Bonifacius wijst wilde acties af Het bod van Stork op Jansen en Sutorius Afstempeling van 50 bij Pasir Nangka Lager dividend Euromast? Vragen over modernisering in KSG-staalindustrie Kringraad NJK neemt motie aan IMF geeft VAR toestemming krediet te overschrijden Viba weer 9 pet Koffievoorraad is groot genoeg Kort economisch nieuws Super verkeersweg door de Abruzzen Bredero verwacht hoger resultaat Britse marine wil van de P 1154 af President Segni volgt formatie op de voet SCHEEPVAARTBERICHTEN Tegenstander van Ben Bella weer vrij Vin der WERFF i Kil» Jl Burgemeester James '■*- "K OVERZEESE GAS ICO-directeur V oor keur voor A merikaans Phantom-vliegtuig Preadvies „Direct Costing" Ongebruikelijke gang van zaken in Italië De grote meerderheid van de Neder landse gezinnen heeft 's winters de be schikking over één verwarmde kamer. Dat veroorzaakt veel narigheid (televisie- en radiodwang) en belemmert studieactivitei ten. Wanneer het aardgas geleidelijk ook in de volkswoningen zal doordringen kun nen de slaapkamers van de kinderen in zitkamers worden veranderd. Een stille revolutie gaat zich dan voltrekken: kleine woningen worden „groot". Kille woningen worden behaaglijk. Het woongenot dat al dus onstaat kan moeilijk worden over schat. Dat schrijft burgemeester W. Tho- masse van Enschede deze week in een artikel in Economisch-Statistische Berich ten. Hij rekent dan verder, dat als de 1100 miljard kubieke meter aardgas in de Gro ningse bodem door de Gasunie in veertig jaar worden verkocht tegen de overeenge komen prijs van zes cent per kubieke me ter de Gasunie een jaarlijkse winst maakt van 1237 miljoen gulden. De burgemeester klaagt dan over het merkwaardige feit, dat nog nergens financiële gegevens of schattingen bekend gemaakt zijn. Zelf acht hij het niet te gewaagd van een kostprijs van 1,5 cent per kubieke meter uit te gaan. De minister van economische za ken sprak van bijna 4 cent, maar dat lijkt de heer Thomassen te hoog en hij heeft daarover dan ook al vragen in de Kamer gesteld. Deze anderhalve cent zou 16,5 miljard aan de Gasunie opleveren als ver goeding voor de kosten. Het wachten is dus op exacte gegevens van de zijde van de minister. Volgens burgemeester Thomassen gaat de Gasunie dus mogelijk een winst ma ken van 4,5 cent per kubieke meter. Van de totale winst van f 66 miljard krijgt de staat in veertig jaar (o.m. door belasting) bijna 35 miljard en Shell en Esso sa men nog eens bijna 15 miljard. Hij vindt dat een buitengewoon hoog vindersloon en winstaandeel. De overeenkomst, op grond waarvan de regelingen met de Gasunie ontstonden toen (door de staat) aan een kwart van de huidige gasvoorraad werd gedacht en, zegt burgemeester Thomas sen: „De onderhandelingen van de Gas unie met de SROG (gemeenten enz.) hiel den rekening met de helft. Hij vraagt zich ten slotte af of het vindersloon niet be perkt moet worden door een plafond. Van de zijde van het departement werd mee gedeeld, dat men geen commentaar had op de opmerking van de burgemeester, aangezien door hem vragen in de Kamer waren gesteld. In de discussie over de gasprijs staat één vraag centraal, namelijk of in Neder land gevonden delfstoffen toebehoren aan de particuliere onderneming ,die ze vindt, of aan de staat als vert^enwoordiger van de bevolking. Van de opvatting in deze hangt het ook af wie de winst behoort te genieten. De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, voorzitter van de SROG, vertelde dat de kostprijs van bet aardgas in de onderhandelingen van de SROG met de Gasunie en de minister niet als grondslag voor de prijs aan de gemeenten berekend, heeft gediend. Het recht van SROG op een evenredig deel van de marge tussen kostprijs en eind- produkt is in deze gesprekken door de bei de andere niet aanvaard. Niettemin, zei voorzitter James, vond de SROG het niet plezierig dat de dag na dat de overeenkomst was vastgesteld men in de krant las dat de gevonden hoeveel heid tweemaal zo groot werd geacht dan tijdens de besprekingen op gezag van de Gasunie werd aangenomen. De gemeenten hebben het standpunt van de minister wel moeten aanvaarden, omdat deze in de Gas- nota vastgelegde iegeringspolitiek al door het parlement was aanvaard. Hierbij is onder meer de overweging geweest, dat brandstoffen niet mag worden verstoord. Met een KLM-vliegtuig uit Rangkok is gister een Indonesische handelsmissie op Schiphol aangekomen. De missie staat onder leiding van kolonel Achmed Joesoef. Op het programma van de missie staan besprekingen met de Nederlandse groot handel over de produkten (van 70 per cent rubber), die in de havens van Noord en Oost-Sumatra en elders zijn opgeslagen en die vroeger via Singapore werden ver scheept. Als gevolg van het afbreken van alle betrekkingen, met dit land, gaat de missie thans pogen andere export- en ver schepingsmogelijkheden te vinden. „Nederland is een land met de meeste ervaring voor tussenhandel van Indonesi sche produkten", zei de leider der missie, kolonel Joesoef, na zijn aankomst. „Wij zijn naar Europa gekomen om er handel te voeren en ten tweede om samenwer king te zoeken voor onze infra-structuur in het algemeen en voor de havens in het bijzonder". Hoe lang de missie in Nederland zal blijven was hem nog niet bekend. „Dat zal afhangen van het succes onzer bespre kingen hier", zei hij. Na Nederland staan nog bezoeken aan West-Duitsland, België en Frankrijk op het programma. Gebr. Stork en Co's Apparatenfabriek N.V. is bereid de uitstaande aandelen te kopen in de n.v. machinefabriek voorheen Jansen en Sutorius te Utrecht, inclusief dividend over 1963, tegen 225 percent. Tot vrijdag 29 november kunnen aandeelhou ders van het bod gebruik maken. Woens dag 4 december zal het resultaat worden bekend gemaakt. Tussen Stork apparatenfabriek en Jan sen en Sutorius bestaat reeds sinds 1952 een nauwe samenwerking. Om een ver gaande coördinatie te kunnen verwezenlij ken, werd als enige afdoende oplossing ge- Z'en de opname van het bedrijf in het concern van Stork (verenigde machine-fa- brieken Stork-Werkspoor). Over de gang van zaken in het lopende boekjaar deelt de directie mee, dat de re sultaten, zij het in geringe mate, zullen achterblijven bij die van het vorige boek jaar. Zou de coördinatie achterwege blij ven, dan houdt de directie voor de toe komst ernstig rekening met lagere resul taten. Hierbij dienen in aanmerking te worden genomen de te verwachten aan zienlijke loonsverhogingen, die bij bedrij ven met een belangrijke export zoals Jan sen en Sutorius veelal niet door prijsver hogingen kunnen worden gecompenseerd. De directie acht het aanbod van Stork alleszins aanvaardbaar en adviseert aan deelhouders hiervan gebruik te maken. In de eerste 9 maanden van 1963 is een winstsaldo behaald van 133.000 tegen 200.000 over het gehele boekjaar. Advertentie Opgericht 1899 0 Beursbericht no 341 is verschenen De landelijke groepsraad van de be- drijjggroep wegvervoer van de Katholie- bopd van werknemers in het transport rol* Sint Bonifacius heeft op een in Utrecht gehouden vergadering een resolu tie aangenomen, waarin wordt voorge steld, dat bij de uitwerking van het loon- akkoord moet worden voorkomen, dat voor sommige delen van de vervoerssec tor een relatieve achterstand ontstaat Voorts worden wilde acties en onnodige en te grote prijsstijgingen afgewezen. Directie en commissarissen van de N.V. Cultuurmaatschappij Pasir Nangka stellen voor een afschrijving van 50 percent voor op elk van de geplaatste en volgestorte zestig prioriteits. en 3540 gewone aande len groot 500, zulktk ter vermindering van de geleden verliezen, waardoor het nominale bedrag van de aandelen op 250 wordt vastgesteld. De statutaire rechten van de prioriteits aandelen zullen worden ingetrokken, waar door deze stukken gewone aandelen wor den. In de op 11 december te houden buitengewone vergadering zal het voorstel tot wijziging van de statuten aan aandeel houders worden voorgelegd. Voorgesteld wordt om de naam van de vennootschap wijzigen in maatschappij Pasir Nangka. rlk aandeel zal recht geven op het uitbren gen van een stem. Het primaire dividend wordt verhoogd van drie tot vier percent. In een tussentijdse mededeling consta teert de directie van de Euromast N.V. dat de belangstelling voor de Euromast nog steeds groot is en dat in feite, juist in het seizoen, meer bezoekers werden ontvangen. Het aantal buitenlandse bezoe kers was groter dan in vorige jaren. De strenge winter bracht uiteraard een grote achterstand, maar deze werd in het sei zoen bijna geheel gecompenseerd. Het be drag aan inkomsten over de eerste drie kwartalen is vrijwel gelijk aan dat van dezelfde periode in 1962. De onkosten zijn gestegen en derhalve valt te verwachten dat het dividend over 1963 lager zal uit komen. Over 1962 werd onveranderd ze ven percent uitgekeerd. De heer P. J. Kapteyn, een der Neder landse afgevaardigden in het Europese parlement, heeft de hoge autoriteit van de K.S.G. gevraagd of zij plannen heeft voor het stimuleren van moderniseringsinveste ringen in de staalindustrie van de gemeen schap. De heer Kapteyn wijst de Hoge autori teit op successen die de Amerikaanse staal industrie heeft behaald met moderne me t.hoden die de produktiekosten sterk druk ken. Hij vraagt zich af of de krachtige over gang naar goedkopere produktiemethoden in de Verenigde Staten de afzet van K.S.G -staal ongunstig zal beïnvloeden. Hij be twijfelt in dit verband of het wel men selijk is de invoerrechten van de ge meenschap op staal uit derde landen te verhogen, aangezien dit een verhoging van de Amerikaanse invoerrechten zou uit lokken. Scheveningen - Westerbork - Maut hausen - Theresienstadt - 5/2 '45: uit gewisseld naar Caux, Zwitserland. Zo is in enkele woorden en cijfers op een in beslag genomen formulier uitgedrukt het afschuwelijke drama, zoals dat zich bijna volledig heeft voltrokken aan een joodse vrouw uit Den Haag. Zij be hoorde tot het kleine groepje gelukkigen, voor wier uitwisseling naar „Caux, Zwitserland" enorme bedragen moesten worden betaald aan lieden van wie het ons niet mogelijk is een karakterisering te geven. Nu, bijna negentien jaar later, staat zij weer op formulieren vermeld. Nu heeft zij haar claim ingediend bij het bureau, dat belast is met de verdeling en uitbetaling van in totaal 125 miljoen mark. Zij is één van de vyfenvijftigdui- zend. hie dun claim hebben ingediend. De schadeclaim oorlogsslachtoffers Duitsland. Er zijn lugubere treurspelen te schrijven over elk van die formulieren-in-zoveel- voud. Hoeveel afschuwelijks moet zich heb ben afgespeeld voor de ogen van een an dere vrouw, die van 1942 tot het eind van de oorlog van het ene kamp naar het an dere werd vervoerd en die nu als 99-jarige De kringraad van de Nederlandse jour nalistenkring heeft aan het slot van een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin wordt ge steld dat de positie en salariëring van de Nederlandse journalist nog steeds ern stig wordt ondergewaardeerd en derhalve aan een nieuwe oriëntatie moet worden onderworpen. Ten gevolge van deze on derwaardering is, aldus de motie, het Ne derlandse dagbladwezen in een situatie In oktober heeft het Internationale Mo netaire Fonds (I.M.F.) voor het eerst een lid toestemming gegeven het maximum van de middelen van het fonds te over schrijden. De uitvoerende directeuren stel den de Verenigde Arabische Republiek na melijk een krediet beschikbaar van 16 miljoen dollar. Het aantal leden van het I.M.F. steeg in oktober tot 102 en de gezamenlijke ka pitaalsbijdragen namen toe tot 15.549 mil joen dollar, welk bedrag vergeleken met de stand aan het begin van het kalender jaar een stijging betekent van 360 miljoen dollar. In juni 1947, toen het I.M.F. met zijn werkzaamheden begon, telde het 44 leden met deelnemingen van 7721 miljoen dollar. geraakt die de groei naar een steeds be ter voorlichtingsniveau in hoge mate remt Het modern inzicht in sociale verhoudin gen moet, zo gaat de motie verder, bij de directies verondersteld worden. Verscheidene afdelingen hebben zich uitgesproken voor een loonsverhoging van ongeveer twintig percent. In die af delingen is de wens geuit dat, mocht aan dit verlangen niet worden voldaan, de on derhandelingsdelegatie van de Nederland se journalistenfederatie de onderhande lingen over de collectieve arbeidsover eenkomst zal onderbreken voor nader overleg. In de motie schenkt de kring raad, nu de strijd voor een behoorlijke maatschappelijke waardering van de jour nalistiek in het stadium is gekomen dat voor vele jaren beslissend zal zijn, eens gezind de onderhandelingscommissie zijn volle vertrouwen. Ook de kringraden van de Katholieke Nederlandse journalistenkring en de Pro testants Christelijke journalistenkring zijn in Utrecht bijten geweest. Algemeen werd de noodzaak bepleit voor een her waardering van de sociale positie van de journalisten. Bij de onderhandelingsdele gatie, waarin de kringafgevaardigden hun volle vertrouwen uitspraken, werd sterk aangedrongen op het werken naar een zodanig resultaat dat deze herwaar dering in de nieuwe salarissen tot uitdruk king zal komen boven de algemene trend waarover in de Stichting van de Arbeid overeenstemming is bereikt. Dank zij de grote vraag naar de aandelen is het geplaatste kapitaal van Interunie in de periode 15 juni15 oktober van 93.450.000 tot 97.900.000 gestegen. Het vermogen vertoonde een toeneming van circa 345.000.000 tot circa 366.000.000, terwijl de waarde per aandeel inclusief kosten van afgifte kon stijgen van 194 tot 196,50. Bij het bealen van de beleggingspolitiek sedert begin 1963 werden in de geogra fische verdeling geen al te grote wijzigin gen aangebracht. Het percentuele belang in de Verenigde Staten werd gezien de betere economische verwachtingen enigs zins uitgebreid, terwijl de lagere koersen in Duitsland aanleiding hebben gegeven t belang aldaar wat te vergroten. In Ne derland bleef het procentuele belang prak tisch ongewijzigd. Het percentage in Enge land liep enigszins terug. In Canada onder ging het belang een lichte daling. In Frank rijk was de ontwikkeling in 1963 geen re den het bezit uit te breiden. Voor het eerst is een bescheiden belang genomen bij Spanje en Japan. Ook de verdeling naar bedrijfstakken geeft geen al te sterke verschuivingen. In de loop van dit jaar vond door plaatsing van nieuwe aandelen een aanzienlijke toe vloeiing van nieuwe middelen plaats, ter wijl daarnaast in diverse sectoren het be lang bij bepaalde fondsen geheel of ge deeltelijk werd afgestoten. In verschillen de sectoren kon daardoor tot uitbreiding van het bezit of tot aankoop van nieuwe fondsen worden overgegaan. Ook de in komsten blijven zich tot nu toe op een bevredigende wijze ontwikkelen. De N.V. Vereenigde Ingenieursbureaux Viba te Den Haag stelt over het boekjaar een interim-dividend voor van onveran derd zes percent. Over de eerste negen maanden van 1963 bedroeg de winst voor aftrek belasting 422.000 tegen 509.000 in de overeenkomstige periode van 1962 De winst na aftrek belasting kwam uit op 285.000- (v.j. 339.000). Het bedrag der geboekte orders was in de eerste 9 maanden rond anderhalf miljoen gulden. Terwijl in Nederland vandaag de huis vrouw acht tot twaalf cent meer voor het pakje koffie moet betalen komt de Internationale Koffie Organisatie (ICO) in Londen bijeen om te praten over de bestrijding van het wereldkoffietekort en het stabiliseren van de prijzen. De ICO, een organisatie die staat on der auspiciën van de Verenigde Naties en onlangs gesticht ter vervanging van de kortlopende koffieovereenkomst 1962 wordt thans met dit probleem geconfron teerd. De oogst in Brazilië is geteisterd door droogte en branden. Het koffiete kort wordt geschat op 4.5 miljoen .zak ken, maar naar de directeur van de ICO heeft meegedeeld zijn er voldoende voor raden om het tekort op te vullen. Inmiddels zijn de termijn- en loconote ringen voor koffie in de wereld door pa niekaankopen gestegen op een wijze, die de directeur van de ICO ongerechtvaar digd noemt. De Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. n.v. te Hengelo heeft van de Engelse rederij France Fenwick and Co. opdracht gekre gen voor de levering van een scheepsdieselmotor van het type SW 6x64/115. wacht op de aalmoes, die haar misschien nog binnenkort in de handen zal worden gestopt Achter elk formulier staat het leven van één of meer mensen. Mensen naar het schijnt zoals u en ik, maar aan wie het lachen is vergaan door het leed dat zij hebben moeten aanschouwen of hebben moeten horen uitschreeuwen. Termijn gesloten De termijn van indiening der schade vergoedingsformulieren voor wie in Ne derland wonen is 1 oktober gesloten. Voor wie in het buitenland verblijven is nog tot 1 december de gelegenheid tot indiening open. Iedere week levert de informatiedienst van het Nederlandse Rode Kruis zo'n dui zend onderzochte en gecontroleerde for mulieren af. Er is dan aan de hand van allerlei bronnen nagegaan in hoeverre de data, verblijfplaatsen, ondergane „straf fen" en dergelijke juist zijn. Want zij die voor „gewone" misdrijven zijn gestraft, die zwarte handel hebben bedreven en daar voor in een concentratiekamp terechtge komen zijn krijgen geen schadevergoeding Ook zij, die vrijwillig naar Duitsland zijn gegaan om te werken, vallen buiten de kring van hen, voor wie de „Wiedergut- machung" geldt Veel dossiers Het Rede Kruis, dat beter dan welke instantie ook geïnformeerd is over wat zich in de oorlogsjaren in en buiten de kampen heeft afgespeeld, beschikt over enorme hoeveelheden dossiers met ge gevens uit velerlei bronnen verzameld. Daar zijn de gegevens, die het zelf heeft verzameld of ontvangen van de Internatio nal Tracing Service, het bureau van de geallieerde organisatie, die navraag heeft gedaan over het lot van honderdduizenden en die door het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie ter beschikking zijn gesteld. Tenslotte zijn er nog gegevens ter be schikking gekomen als gevolg van de ver plichting aan alle gemeenten in Duitsland om alles wat te vinden is over uitkeringen van Krankenkassen en dergelijke lichamen door te geven aan de geallieerden. Het Rode Kruis vergelijkt haar gegevens met die, welke vermeld zijn op de formu- lieden van de aanvragers van een uitkering en rapporteert daarover. Begin oktober waren reeds twaalfdui zend verificaties gereed. Men neemt aan dat er vijftig- tot vijfen vijftigduizend claims in totaal zullen binnenkomen. Met vijfentwintig mensen werkt men aan de verificatie, zes typisten verwerken de ge gevens. Een voorschotuitkering aan de eerste groep in aanmerking komenden (dat zijn de „oudjes") zal in december wel kun nen worden gedaan. Zoals bekend is worden de uitkeringen berekend aan de hand van het aantal pun ten, dat op grond van de geverifieerde for mulieren aan de in aanmerking komenden wordt toegekend. Per punt zal ongeveer 26 worden uitgekeerd. Daar niemand meer dan tweehonderd punten krijgt is hét maximum voorlopig 200 x 26 5.200 ROME (AP) Dit weekeinde zijn de contracten getekend voor de aanleg van taliës eerste moderne snelverkeersweg van oost naar west via de Appenmjnen. Deze snelverkeersweg van Rome naar l'Aquila wordt 122 kilometer lang en zal 595 miljoen gulden kosten. Verwacht wordt, dat de weg l'Aquila en het Abruzzengebied een nieuw economisch leven zal geven. De Abruzzen zijn thans een gebied waarvan de inwoners over het algemeen als schaapherders een karig in komen verdienen. Sinds eeuwen trekken deze schaapherders in de wintermaanden uit de met sneeuw bedekte Appennijnen naar de betrekkelijke warmte van de ste den aan de kusten van de Tyrrheense en Adriatische Zeeën. Naar het zich laat aanzien zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, 1963 voor Bredero's Bouwbedrijven een gun stig jaar zijn. Ondanks tegenslagen in de bouwproduktie, enerzijds veroorzaakt door de weersomstandigheden in de eer ste helft van het jaar en anderzijds door het tot dusver weinig inspirerende goed keuringsklimaat, bleven de resultaten zo wel in Nederland als daarbuiten op een bevredigend peil, zo deelde de directie mee. Het totale positieve resultaat zal dan ook iets hoger zijn dan over 1962 het ge val was. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse marine over weegt, volgens de Daily Telegraph, Ame rikaanse Mc. Donnel Phantom II-vlieg- tuigen aan te schaffen in plaats van de Hawker P1154, de verticaal opstijgende Britse jager, welke tweemaal zo snel vliegt als' het geluid. De P1154 is bestemd om gezamenlijk door marine en Royal Air Force te wor den gebruikt. Deze afspraak tot samen werking tussen beide onderdelen van de Britse strijdkrachten werd destijds door de regering al iets buitengewoon belang rijks beschouwd. De marine tracht, op aandrang van de- fesie-chef Lord Mountbatten, restig Phantoms, die 7,5 miljoen gulden per stuk kosten, aan te schaffen. De marine heeft een jager nodig, welke op grote hoogte met de dubbele snelheid van het geluid in alle weersomstandigheden kan opere ren. De R.A.F. daarentegen wil een lager liegend toestel, dat niet voor elk weer bestemd hoeft te zijn. In het Lagerhuis wordt een storm ver wacht over het plan voor de Amerikaan se aankoop. De oppositie heeft verklaard dat een dergelijke beslissing politiek on mogelijk is en een slag zal betekenen voor de Britse luchtvaart-industrie. Het Preadvies uitgebracht op de 46ste accountantsdag (12 oktober 1963) van het Nederlands Instituut van Accountants door prof. dr. H. J. van der Schroeff over „De variabele kostencalculatie („direct costing") in vergelijking met de integrale kosten berekening" is door de Uitgeverij Kosmos te Amsterdam in boekvorm uitgegeven. De prijs bedraagt 2,50. MOSKOU (Reuter) De Russen heb ben zaterdag een onbemand ruimtevaar tuig, de Kosmos 22, gelanceerd. De lan cering maakt deel uit van de huidige se rie onbemande aardsatellieten. Aan boord zijn wetenschappelijke instrumenten voor het onderzoek van de ruimte. De grootste hoogte die de Kosmos 22 tijdens zijn omwentelingen bereikt is 394 kilometer, de geringste 205. Het ruimte vaartuig geeft signalen. Precies een week geleden is de Kosmos 21 gelanceerd. Aagtekerk 16 140 m. n.n.o. Fimsterre n. Antw. Aalsum 17 v. Suez n. Abadan. Abbekerk 16 v. Tripoll n. Genua. Achilles 17 te Manta, Acmaea 18 v. BiUlngham n. Thameshaven. Adara 16 dwars Le Havre n. Rouaan. Aegis 17 te Port of Spain. Agamemnon 17 v. Georgetown n. Paramaribo. Alamak 16 280 m. z.o. Kp. Sable n. Beyrouth. Alcor 16 te Newcastle v. Brisbane. Algenib 17 te Rotterdam. Alkes 16 2 m. o. Messina n. Genua. Alkmaar 16 750 m. o. New York n. Wilmington. Aludra 16 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amsteldijk 16 te Los Angeles. Amstelkroon 16 15 m. o.z.o. Aden n. China. Amstelland 16 v. Bahia n. Lissabon. Amstelveld 18 te Goa. Archimedes 16 v. San Juan n. La Guaira. Arendskerk 16 785 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Aristoteles 15 v. Tocopilla n. Matarani. Atys 16 450 m. z.z.w. Ascension n. Curacao. Avedrecht 16 30 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Mena. Averdijk 18 te Port Said. Batu 16 v. Charleston n New York. Bawean 17 v. Duluth n. Detroit. Bengkaiis 16 te Port Swettenham v. Penang. Beninkust 18 te Lagos. Bintang 16 300 m. o.n.o. Aden n. Bahrein.. Bovenkerk 16 te Antwerpen. Breda 18 v. La Ceiba n. Puerto Barrios. Caltex Gorinchem 16 v. Pernis n. Fredericia. Caltex Leiden 15 v. Cochin n. Bahrein. Caltex Nederland 16 50 m. n.n.w. Oran n. Sidon. Caltex The Hague 16 260 m. z.w. Bombay naar Bahrein. Caltex Utrecht 16 te Suez v .Bahrein. Camphuys 16 v. Mukalla n. Aden. Casamance 16 te Brest. Castor 18 te Hamburg. Celebes 18 te Port Said. Ceres pass. 16 Flores n. Rotterdam. Congokust 16 v. Duinkerken n. Amsterdam. Deneb 16 te Rotterdam. Diemerdijk 17 v. San Francisco n. Seattle. Doelwijk 16 180 m. n.n.w. Benghazi n. Rotterdam Doris 17 te Port au Prince. F.sso Den Haag 16 45 m. n, Ushant n Brega. Fravizo 16 v. Londonderry n. Calamata. Friesland KRL 17 te Chalna v. Penang. Friesland SSM 18 te Immingham. Gaasterkerk 16 v. Marseille n. Genua. Gaasterland 16 120 m. n.w. St. Pauls R. n. Adam. Gabonkust 17 te Pointe Noire v. Abidjan. Garoet 17 te Rotterdam. Geertje Buisman 16 75 m. z.z.w. Finist. n. Belfast. Geestland 16 580 m. w. Finisterre n. Preston. Grebbedijk 17 te Le Havre. Groote Kerk 18 te Bremen. Gulf Hollander 18 v. Rotterdam n. Obk. Gulf Swede 16 300 m. o. Malta n. Mena. Hathor 16 op Orinocorivier n. Ciudad Bolivar. Heemskerk 17 v. Dar es Salaam n. Nacala. Helicon 17 te Aruba. Hercules 16 v. Arica n. Iqueque. Hollands Diep 16 850 m. z.z.w. Ceylon n. Aden. Hollands Duin 16 90 Om. w.z.w. N.W.kp. n. Aden. Inca 16 100 m. z. Panamakanaal n. Galveston. Izalco 16 v. Balboa n. Buena Ventura. Jagersfontein 16 v. Durban iv East-London. Japara 16 23 m. n.w. Elba n. Genua. Jason 16 te Hamburg v. Rotterdam. Johannes Frans 15 v. Quintero n. Cruz Grande. Kabylia 16 550 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Kamperdijk 16 te Antwerpen v. Hk. v. Holland. Kelletia 16 40 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Kenia 18 te Rotterdam. Khaisella 17 v. Pta. Cardon n. Matias de Galvez. Kopionella 16 v. Whitegate n. Dublin. Koratia 16 65 m. z.o. Straat Ormoesz n. Abadan. Korovina 17 te Willemstad. Kreeft 16 65 m. w.z.w. N.W.kp. n. Kirkeness. Kreon 16 v. Paramaribo n. eGorgetown. Laarderkrek 17 v. Kuwait, 18 te Damman. Ladon 18 te Paramaribo. Lekhaven 17 te Paranagua. Liberiakust pass. 16 Kp. Finisterre n. Dakar. Limburg 16 te Singapore v. Hongkong. Loppersum 16 300 m. z. Kp. Sable n. Le Havre. Marnellovd 16 50 m. n.w. Algiers n. Lissabon. Meerdrecht 16 280 m. z. Kp. Race n. Londen. Meliskerk 16 v. Rotterdam n. Basrah. Merwellöyd 15 v. Beira n. Dar e« Salaam. Minos pass. 16 Oeland n. Helsinki. Moordrecht 18 te Bridgeport. Naess Comm. 16 11 m. z.w. Gibraltar n. Pt. Said. Neder-Weser 17 v. Port Said n. Genua. Nista 16 v. Tuapse n. Hamburg. Nijkerk 16 730 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Oldekerk 16 te Fremantle v. Port Said. Ootmarsum 16 400 rn. w.n.w. Kreta n. Port Said. Osiris pass. 16 Kp. Hatteras n. Newportnews. Parkhaven 16 60 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Pericles 16 730 m. n..o Sombrero n. Curagao. Philidora 18 v. Singapore n. Perzische Golf. Philippia 17 v. Rotterdam n. Sidon. Pieter S. 18 v. Swansea te Rotterdam. Polydorus 16 te Port Swettenham v. Singapore. Prins Casimir 17 te Sarnia. Prins Frederik Hendrik 15 te Montreal. Prins Maurits 17 te Napels. Prins der Nederlanden 16 v. Cartagena n. Aruba. Prins Willem III 16 te Le Havre v. Montreal. Prinses Margriet 16 460 m. w. Landsend n. R'dam. Pygmalion 16 te Izmir v. Iskenderun. Raki 17 v. Balboa n. Beaumont. Reza Shah the Great 18 in Golf v. Oman n. Mena. Roebiah 17 te Lorenzo Marques. Roepat 18 te Rotterdam. Rossum 16 21 m. n.n.w. Lissabon n. Augusta. Rotti 17 te Port Said v. Lissabon. Schelpwijk 18 te Curagao verwacht. Schiedijk 16 te Hamburg v. Antwerpen. Schiekerk 16 120 m. z.o. Kreta n. Port Said, Schouwen 16 v. Sydney n. Nakhodka. Silindoeng 17 v. Bahrein n. Chisimaio. Sinabang 16 200 m. z..o Makassar n. Bangkok. Sirrah 16 te Sete v. Amsterdam. Skadi 16 v. Antwerpen n. Glasgow. Sommelsdijk 16 te Rotterdam. Stad Amsterd. 16 30 m. z.w. Cartagena n. IJmuid. Stad Kampen 16 v. Norfolk n. Bremen. Statue of Liberty 17 te Maracaibo. Steven 18 te Beyrouth. Straat Colombo 16 v. Dakar n. Buruthu. Straat Johore 16 v. Port Pirid^n. Adelaide. Straat Lombok 16 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka 16 te Port Harcourt v. Douala. Straat Soenda 16 v. Matadi n. Lobito. Tamara 16 80 m. w.z.w. Cyprus n. Hamburg. Tegelberg 16 v. East-London, 17 te Durban. Telamon 17 te Puerto Plata Theron 15 v. New York n. Curasao. Tjiliwong 16 v. Takoradi n. Abidjan. Tjinegra 16 v. Colombo n. Bombay. Tjitjalengka 16 v. Port Louis n. Lor. Marques. Togokust 16 v. Freetown n. Abidjan. Tweelingen 16 140 m. n.w. Trondheim n. Narvik Van Riebeeck 17 v. Das eiland n. Ummsaid. Van Riemsdijk 16 te Das eiland v. Abudhabi. Vasum 16 v. Punta Cardon n. San Francisco. Vitrea i6 95 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Vivipara 16 40 m. z.o. Rhodos n. Banias. Vlieland 16 127 m. w. Sabang n. Perzische Golf. Vlist pass. 17 Brunsbüttel n. Rotterdam. Waterland 16 te Paranagua v. Santa Cruz. Willem Barendsz 16 v. Kaapstad n. Zuid. IJszee. Wonogiri 16 v. Gothenburg n. Genua. Wonosari 15 v. Bugo n. Singapore. Wonosobo 18 te Lae verwacht v. Port Moresby Zaanland pass. 16 Beachyhead n. Rio Grande. Zafra 16 40 m. z.w. Albany n. Sydney. Zaria 16 220 m. n.o. Okinawa n. Singapore. KLEINE VAART Abel Tasman 15 te Sandhammern n. Harlingen. Adara 16 5 m. n.o. Pitboei v. A'dam n. Karlstad. Areas 16 5 m. n, Kp. Palos n. Barcelona. Atlas 17 te Ouessant n. Antwerpen. Dido 16 180 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Elsa 15 v. Alholmen n. Zaandam. Houtman 16 10 m. z.w. Tersch.bank n. Sharpness Kaap Falga pass. 15 Kiel n. Sundsvall. Leliegracht 16 10 m. w. Elbe-1 n. Amsterdam. Leonidas 16 15 m. w. Tarifa n. Rotterdam. Mathilde pass, 15 Holtenau n. Norrköping. Phidias 16 20 m. n. Ouessant n. Rotterdam. Taras 16 3 m. n.o. Majorca n. Malaga. Twee Gebroeders 16 te Kp. Nao n. Casablanca. Vechtborg 16 te Sandhammern n. Kotka. SLEEPVAART Cycloop 18 nog te Malta. Friesland 18 gestationeerd te Mersa el Brega. Gelderland 16 v. IJmuiden n. Engels Kanaal. Groningen 15 te Southampton met booreiland. Junior 18 te Mersa el Brega verwacht. Loire 15 v. Maassluis n. Rahe vertrokken. Utrecht 18 t.h.v. K. Tortosa bij gestr. Maremina. Willem Barendsz 15 v. Brisbane. Witte Zee 16 v. Abidjan te Maassluis Zeeland 7 v. Brisbane. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regeringscrisis sc-hijnt op een iets beter punt te zijn ge komen, hoewel men nog niet kan zeggen flat de oplossing zeker is. Uit de vier partijen zijn twee commissies benoemd: een voor de economische en een voor de technische zaken, die ook zondag van morgens vroeg tot laat in de avond vergaderd hebben. De grote commissie heeft de politieke punten bepaald, en uit die vier rapporten heeft de christen-de mocratische formateur Aldo Moro een uittreksel gemaakt, dat hjj zondag aan de president van de republiek heeft voorge legd. Dit is iets heel ongewoons. Gewoon lijk wordt bij het samenstellen van een kabinet de president niet meer geraad pleegd voor de formateur al dan met er in geslaagd is een kabinet samen te stel len. Maar Moro heeft ditmaal verklaard dat hij de president voortdurend op de hoogte wil houden. Dat is daarom interes sant, omdat van verschillende zijden reeds wordt beweerd dat president Seg ni de omzwenking naar centrumlinks zeer ongaarne ziet. Ondertussen wordt de critiek, zowel van de communisten als van de rechtse partijen op de pogin gen van Moro steeds feller. PARIJS (AFP) Mohammed Boediaf, een vroegere vice-president van de voor lopige Algerijnse regering en een politieke tegenstander van president Ben Bella, is vrijgelaten. De 44-jarige Boediaf heeft met Ben Bella het nationale bevrijdingsfront de F.L.N., opgericht. Hij is in juni met drie anderen leden van de regering aangehouden. Er werd niet meegedeeld waarvan de vièr mannen werden verdacht. Later maakte president Ben Bella bekend dat hij een komplot tegen de regering had verijdeld. In de voorlopige regering van Algerije heeft Boediaf de functies van vice-premier en minister van Buttenlandse Zaken be kleed. „Ik stel er prijs op te verklaren, dat alle schandelijke tn tegenstrijdige beschul digingen welke tegen mij zijn ingebracht cm mijn arrestatie op 21 juni te recht vaardigen, op de zuiverste fantasie berus ten", verklaarde Boediaf zondagmiddag op een persconferentie in Algiers. Als bewijs voor deze stelling wees hij op het feit, dat hij zonder meer in vrij heid was gesteld. Over de politieke toe stand wilde hij zich niet uitlaten, omdat hij niet over voldoende gegevens beschik te. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U499'/»—502 Hoogovens 545—548 545 Kon Olie165.20—166 f 165.10 Philips 'f 149.10—149.60 149.10 Unilever f 138.50 138.30

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11