Hooghartig Feijenoord gaf een glansloze show tegen EDO-ers i Santos won de wereldbeker in een bikkelhard voetbalgevecht x Feijenoorders bijna alleen spraken in kleedkamer over slechte grasmat Bij EDO daarentegen vielen weinig lovende woorden over tegentreffers X Bouwmeester en Groot droegen zorg voor 0-3 Pieters Graafland had weinig werk Oud-Amsterdam was sterkste Enige verrassing op bekerzondag de nederlaag (1-0) van Enschedeërs KNVB-BEKER Enige goal in beslissingsmatch uit penalty; 2 spelers veld uitgestuurd Voor hoofdprijs 39 kandidaten X 7 V er schr ikkeli j ke belediging" HFC verloor van tweedeklasser OSV-ers bleven ongeslagen X X ;x X X «X X 6 11 16 21 26 2 12 27 3 8 Hu -18 23 28 4 9 14 19 24 29 5 10 15 20 25 MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 '«üV Onbegrijpelijk Visschers (NAC) speelt niet in Bondselftal 1 2 3 1 2 3 4 5 ft T 9 to M 12 13 14 15 Bezet Grapje 3 c HÉ |T u™ iR9r De eerste treffer van Feijenoord tegen EDO in beeld. Groot (links) heeft de bal naar het doel geknald, waar keeper Amama net te laat rea geert. Ook Krooder (vallend) en Nijman (daarachter) kvnnen de goal niet meer voorkomen. Wenkbrauwen fronsend bekeken 12.000 toeschouwer» zondagmiddag op het flink gevulde Haarlem-terrein het wei nig aantrekkelijke aanvalspatroon van Feijenoord. Met een „bekochte" uitdruk king op het gezicht haalden vele kijkers keer op keer de schouders op na machte loze pogingen van Groot, Bouwmeester of Van der Vall. Een diepe zucht, een bittere opmerking: „Is dat nou Feijen oord"? Want de sterrenploeg van weleer poogde zich via eindeloos „breien" naar een doelpunt te werken. Tegen EDO, dat bij voorbaat niet de beste papieren in deze bekerwedstrijd kreeg toebe dacht, degradeerden alleen midvoor Groot en rechtsbinnen Bouwmeester de dappere keeper Amama driemaal tot een „overbodig figuur". Laatstgenoemde Feijenoorder zelfs tot twee keer toe, maar voor de rest stierf elke aanval in een te lang doorgevoerd „tik-tak-spel- letje-in-laag-tempo. EDO kon Pieters Graafland slechts zel den verontrusten. Dat was jammer. Dub bel jammer zelfs, want de nieuw „aange klede" Haarlemmers slaagden er tot ver in de tweede periode in het verschil van twee klassen nagenoeg uit te wissen. De betere techniek van de Rotterdammers dan even buiten beschouwing gelaten. Van daar hun 03 score. Cijfers overigens die voor EDO bepaald niet onverdienstelijk mogen worden ge noemd'. Er blijft evenwel die wrange bij smaak over, waarom Feijenoord het tempo niets iets vermocht op te voeren. Het scheelde de ploeg uit de Maasstad immers beslist goals. (Later, in de kleedkamer, gaven enkele Feijenoorddrs een antwoord op deze vraag). De kleine rechtsbinnen Van Dusschoten trok zich ogenblikkelijk na het ope'nings- signaal van arbiter Schalks (Leiden) weinig van de reputatie van spil Kraay aan, maar zijn dappere sprint strandde op de uitge- gelopen Pieters Graafland. Aan de andere zijde wilde Bouwmeester het leder per soonlijk achter Amama leggen. De „witte" doelman gleed zich echter vcor diens voeten Ook een dreun van midvoor Groot klem de hjj manmoedig tegen de borst. Een flit sende ren van rechtshalf Jacobs scheen een doelpunt te zullen inleiden De ver vanger (of opvolger?) van Krejjermaat zelf in goede positie staande schoof het leder naar Mouljjns vleugelplaats. De linksbuiten vulde evenwel juist de mid- vcorpositie op. Even kreeg het rotsvaste EDO-bolwerk lucht. Van Dusschoten ontfutselde Pieters Graafland de bal. Echter zonder resultaat. Jonker zette van dichtbij in. De „blauwe" goalie uit Rotterdam wapperde met een hand: corner. In de 22ste minuut verscheen de 1 op het scorebord. Bouwmeester tikte de bal tegen een EDO'er aan; het leer tolde naar Groot. Amama kon slechts achterom kij ken: de bal was vlak langs hem naar het net gegleden. Feijenoord week geen duim breed van de EDO-helft, maar desondanks leek de „thuisclub" in de 32ste minuut naar 11 te rennen. Weer sprintte Van Dusschoten Kraay voorbij, mikte haastig over Pieters Graafland heen, maar even eens over de lat. Pal daarop prikte Bouwmeester de bal uit een vrije trap langs het foutief opge stelde muurtje van de Haarlemmers (02). Even kwam EDO terug. Pieters Graafland tastte mis, Van Dusschoten sprong echter te vroeg. De voetbalwedstrijd tussen oud-Amster dam en oud-Zwaluwen, die zaterdagmid dag in Apeldoorn als afsluiting van de po lio-actie ten bate van het prinses Beatrix- fonds werd gespeeld, eindigde in een 7-3 overwinning voor de oud-spelers van het Amsterdamse elftal. Na afloop van de ont moeting, die in de stromende regen voor 1500 toeschouwers werd gespeeld, overhan digde Sint Nicolaas een cheque ter waarde van 25.000.- als opbrengst van de actie aan de voorzitter van het prinses Beatrix fonds mr. J. Klaassensz. De tweede helft verschilde in weinig van de eerste. Feijenoord wist zich tegen een dergelijk onproduktief EDO zeker van de zege. Het legde slechts langdra dige, bijkans oninteressante acties op de groene mat. Af en toe viel zelfs het •wwnrd „SpiWerrt" vP'tM ti HmiyBHn m beeld, toen Moulijn zich ongrijpbaar langs iedereen „kringelde", het leder moeiteloos achter Amama kon depo neren, maar dat toch nog naar een mede speler stuwde. Bouwmeester had pas ver na de onder breking succes. In de 37ste minuut bevond hij zich in een onmogelijke situatie, links naast het domein van Amama. Zijn als voorzet bedoeld schot zeilde tot ieders verbazing in het doel (03). Moulijn kwam zondag niet zo heel veel langs EDO's defensie, maar hier laat hij de Haarlemse verdedi gers Disselköter en Krooder toch zijn hielen zien. acht minuten na de e5seerd. Vier Mannen drncjrwr hem per brancard naar de kleedkamer. Veertien minuten nadien meldde hij zich weer present. Lijkbleek, zo nu en dan strompelend, haalde hij het einde. En daarmee is alles over deze door Feijenoord min of meer „gedegradeerde" wedstrjjd verteld. EDO schiep zich na de pauze nog een aantal kansen. Zo richtte Peters in een droompositie net even te on zuiver. Maar de Haarlemmers leken te zijn aangestoken door hun tegenstanders: ook zij begonnen te treuzelen. De pijnlijkste verrassing van de tweede bekerzondag heeft zich niet op het voet balveld afgespeeld, maar in de autobus, die de spelers van Ajax uit Tilburg te rugbracht naar Amsterdam. Onder Vianen slipte de bus, kwam op de verkeerde weg helft en botste daar tegen twee auto's. Een dode was hierbij te betreuren. De Ajacieden kwamen met de schrik vrij. Willem II heeft het de Amsterdammers niet moeilijk kunnen maken. Van der Leek had nog zo'n stille hoop, dat zijn spelers in de roes zouden komen, die van hen vorig jaar geduchte bekervechters maak te, doch het mocht niet zo zijn. De grote clubs hebben nu ook ontdekt, dat het be zit van de beker geenszins te versmaden is. Vesters, Visser, Muller en Cees Groot zorgden voor een ruime 4-0 zege. De enige sensatie op het voetbalveld speelde zich af in Enschede, waar de club van deze naam het onderspit dolf tegen Zwartemeer, een club uit de tweede divisie. Het was ook wel een beetje eigen schuld. Nemes en Plageman speelden niet mee, desalniettemin vatten de Twen ten de strijd gemakkelijk op, met als ge volg dat de noorderlingen met 1-0 aan het langste eind trokken door een doelpunt van Roosken. RBC was in Rotterdam tegen Sparta kansloos. Na de hattrick van Van Miert scoorden nog Van Ede en Adelaar. Ver munt redde de eer van de Roosenda lers. Ondanks een groot overwicht heeft ADO moeite gehad in de Kraal van VVV te winnen. De Hagenaars troffen doel man Swinkels in topvorm, alleen Houwaart kon hem passeren. DWS, dat zijn wedstrijd tegen NAC in Breda speelde, is een tikje fortuinlijk in de volgende ronde gekomen. De scheids rechter zag veel door de vingers toen Luyten in het strafschopgebied door Israel werd gevloerd, Schrijvers oud NAC'er haalde tot tweemaal toe de bal van de doellijn weg en zo was het doelpunt van Lenz, in de 16de minuut gescoord, be slissend. Wie had verwacht dat Go Ahead van Fortuna zou winnen, is bedrogen uit gekomen. Het enthousiasme van de De- venters kon het niet klaren tegen de be tere techniek van de Limburgers, die won nen door twee doelpunten van Van Rhijn en een van Van Beenen. Volewijckers haalde de overwinning weg bij Limburgia door twee doelpunten van Bogaaerts en zulk furieus spel. flat de scheidsrechter er een stokje voor moest ste-ken. Bij Helmondia-Fortuna (VL) ging het ook tamelijk fors toe. De Vlaardingers trokken hier aan hét langste eind. Veen- dam won in de verlenging van ZFC Visschers van NAC zal woensdagavond 20 november niet kunnen spelen in het bondselftal dat in het Feijenoord-stadion de strijd met het Rotterdams elftal aan bindt. Visschers liep zondag 10 november in de wedstrijd tegen Fortuna een spier blessure op, die nog niet is genezen. WiJhelmina—Roda 3—2 (na verlens.)'Lim- surgia—Volewijckers 0—2; Velox—NO AD 4—1; Helmnndia—Fortuna VI. 1—3; Willem TI—Ajax 04; EnschedeZwartemeer 01: Go' Ahead —Fortuna 0—3; Sparta—RBC 5—1: DHC—Ex celsior afgelast: DWS—NAC (gespeeld bij NAC) 1—0; Eindhoven—Be Quick 50: NEC— Telstar 5—2: EDO—Feijenöord 0—3: VVV— ADO 01: SHS—Wagéningen 42: Veendam— ZFC 10 (na verlenging). Aan de rand van een schandaal stond zaterdagavond de derde en beslissende ontmoeting om de wereldbeker tussen het Braziliaanse Santos en de Europese be kerwinnaar FC Milaan (Italië). Ruim 135.000 Brazilianen op de tribunes hebben met innige voldoening hun zitplaatsen ver laten toen bij het eindsignaal Santos met een bijzonder kleine zege (1-0) als winnaar het Maracana-stadion in Rio de Janeiro verliet, maar de wedstrijd zelf was een farce. Sluwe, berekende trucs die de spe lers van beide elftallen gebruikten om hun tegenstanders ten val te brengen, keihar de, onjuiste tackles die soms in bokswed strijden ontaarden, twee spelers die van het veld werden gestuurd en tenslotte de door rechtsbuiten Dalmo ingeschoten straf schop in de 34ste minuut, dat waren de sensationele punten in deze met spanning tegemoet geziene, en vele malen onderbro ken beslissingswedstrijd tussen beide ploe gen. De wedstrijd was noodzakelijk geworden Wllhelmina-Rcdo JC Limburgin-Volewtjck Helm.'55-Fortuna VI. Willam II-Ajax Go Ahead-Fort. '54 Sparto-R.B.C. ■*- P-W.S. hLA.C. Eindhoven-Be Quick N.E.C.-Telttar V.V.V.-A.D.O. S.H.S.-Wageningen Veendom-Z.F.C. Enschede-Zwortem. 90 Veloï-N.O.A.D. De 654.422 deelnemers aan de sporttoto van deze week hebben voor een bedrag van 774.754 gezorgd. Voor de eerste groep is 149.620 beschikbaar, voor de tweede ril 76.700 en voor de extra prijs jf 38.350. Vanochtend hadden zich niet minder dan 39 kandidaten voor de eerste, 200 voor de tweede en vier voor de. extra prijs gemeld. In de wat krappe kleedkamer op het Haarlem-terrein, waarin EDO een plaats had gevonden, hing na afloop van de bekerwed strijd tegen Feijenoord een be rustende sfeer. Want ook deze Haarlemmers kenden bij voor baat al de kracht van de Rotter damse club. Desondanks wemel de het er van de glunderende ge zichten. EDO-trainer Van der Gevel bijvoorbeeld, die aldus zijn commentaar formuleerde: „Ze dachten ons af te maken, maar dat is hen niet gelukt. En toch speelden wij geen afbraak voetbal. Nee, als Feijenoord zó zijn show blijft verkopen, dan trekt het op den duur geen publiek meer." Rechtshalf Spiers dacht met weemoed terug aan de doelpun- ten van Feijenoord. „Het waren stuk voor stuk mazzel-goals. Neem nu eens het eerste doel punt, voor hetzelfde geld wordt dat gestopt." Gelijktijdig schreeuwde er een stem: „Voor mij gaf Bouwmeester een voor zet. toen hij de derde goal scoor de." Spiers behoefde geen mo ment na te denken, toen hij zei: „De Feijenoorders waren beter, maar wij hebben beslist geen ge luk gehad." Ergens in een hoekje ontdeed midvoor Peters zich van zijn kou sen. „Ze vielen me tegen. Weinig effectief. Qua spel hadden we wel een doelpunt verdiend. Feijenoord speelde tempoloos. En dan die tegendoelpunten. Die hadden toch niet behoeven te zitten." Zijn gezicht glom van de transpi ratie. Hij maakte een vermoeide indruk. EDO-er Peters anders De laatste tijd klagen insiders over Peters' conditie. „Ik train weinig. Op de trainingsavonden ben ik bezet. Daarom ben ik dit seizoen ook amateur geworden Nee, dat betekent niet dat ik EDO volgend jaar verlaat." Bij een raam peuterde rechts back Disselköter aan zijn rechter- veter. Rustig en zo op het eerste gezicht tamelijk" fris deed hij uit de doeken hoe hij zich tegen de meestal grijpbare Moulijn voelde: „Je moet er bij hem niet tegen in gaan. Steeds maar weer wachtte ik af. Daarbij keek ik naar de bal, beslist niet naar dat heen en weer JldeV fZelllid 7wahhpr/snrio ïirliaam vin "TV/T m i schoen krijgen, want verzette hij geen stap.'' Noberto Höfling, de Roemeen se trainer van Feijenoord, ijs beerde stilletjes door het kleed vertrek van zijn pupillen. „Nee, geen commentaar, vraag het de spelers maar." Zijn dunne lippen persten zich weer op elkaar, zijn gebruind gezicht had een bezorg de uitdrukking. Bouwmeester, maker van twee doelpunten, ging er eens breed voor zitten toen wii vroegen of het derde doelpunt geen voorzet was geweest. „Welnee, het was mijn bedoeling om die bal er in te schieten. Het was gewoon een effectschot." een heel ander geluid van de Feijenoorder op. Toen kwam hij er eerlijk voor uit dat hij het leder had willen voortrekken. Spil Kraay toonde zich serieu zer. „Op dit veld kan je niet com bineren. Veel te ongelijk, te hob belig." Teruggekeerd vanonder de douche sloot doelman Pieters Graafland zich zonder omhaal bij die conclusie aan. „Ik begrijp niet dat ze dat veld niet rollen. Als ze er één wals overheen halen, is het helemaal egaal. In de eredivisie heeft alleen MVV een dergelijk slechte grasmat." Aan de wedstrijd zelf besteedde hij weinig woorden. „Ik vond de wedstrijd niet zo goed. Maar ik had ook niet meer van EDO ver wacht, na die 6-0 nederlaag van vorige week. Nee, ik heb echt geen moeilijke wedstrijd gehad." Bij de kachel stond Bergholtz t.e kleumen. Doffe ogen boven kleurloze lippen, eromheen een matte, enigsziris gepijnigde trek Kortaf noemde hij zijn blessure een onbesuisde daad van een EDO-er. „Wie? Zeg ik niet." Linkshalf Libregts was spraak zamer. „We moesten het op dit slechte veld wel in de korte pas ses zoeken. Elke dieptepass werd immers onzuiver door die bobbels. We dachten allemaal nog wel dat het Haarlem-terrein zo goed was. Nee, dat is ons bitterhard tegen gevallen." overwinning onverdiend". Hier en daar schoot een lach op. Kraay, nog druipend van het douche water, schudde het hoofd. „Ze zeg gen maar wat. Maar neem nu maar van mij aan dat er op zö'n vgld geen goed voetbal kon wor den gespeeld Want wees eerlijk, eigenlijk moeten we toch met 1Ö-Ö winnen." Of EDO hem was meegevallen? „Nee. die jon gens spelen zonder tempo. Boven dien hebben ze geen enkele goede voetballer. Uitgezonderd dan nummer tien. De jongen vond ik wel goed." Buiten in de voor het jaarge tij zachte wind stond nummer tien, aangèkleed en wel. Zijn naam: Wiertz, zoon van de oud- international Bram Wiertz (DWS). Hij bleek nauwelijks interesse te hebben voor de loftuiting Pieters Graafland lijn. Overigens deed die jongen weinig. Hij moest de bal op zijn Direct na het scoren van deze treffer ving een EDO'er evenwel Moulijn. als een van de eersten weer in „burger", lanceerde even eens een opmerking. „Ik vond ds Spil Kraay 59 „De mensenjacht in het Maracana- stadion: een verschrikkelijke belediging voor de sport". Deze kop stond boven het artikel op de eerste pagina van het Italiaanse blad „Corriere Dello Sport", waarin werd beschreven wat zich alle maal had afgespeeld In het Maracana- stadion tijdens de derde en beslissende wedstrijd tussen Santos en Milaan met als inzet de wereldbeker. „Santos heeft zijn doél bereikt, maar dit was een be lediging voor de voetbalsport", vervolgt het blad, dat arbiter Brozzi verantwoor delijk stelt voor de gang van zaken. „Deze Argentijnse arbiter werd door de Braziliaanse voetbalbond betaald en volgens boze tongen regelt de heer Brozzi zelfs de buitenlandse trips van het Braziliaanse elftal. Het doelpunt, dat de wedstrijd besliste, was een „uit vinding" van de heer Brozzi." De ver slaggever prijst verder de spelers van Milaan dat zij onder deze omstandig heden toch de wedstijd "hebben uitge speeld: „Wij zouden van het veld ge lopen zijn". Do andere bladen lieten zich In soort gelijke bewoordingen uit, waarbij 'kop pen. gebruikt werd als „politie op het terrein, talrijke botsingen, spelers van het 'veld gestuurd" en „Milaan door Santos verslagen in wedstrijd vol ruzie". door een 4-2 zege van "FC Milaan in "*t San Siro-stadion en de 4-2 overwinning van Santos donderdagavond in het Maracana- stadion van Rio de Janeiro. De wereld beker blijft, nadat in het eerste jaar van deze wetistrijdenreeks in 1960, Real Ma drid gewonnen had, voor de derde maal in 1961 door Penarol Montevideo en in 1962 door FC Santos in Zuid-Amerika. De wedstrijd zelf was slechte enkele mi nuten oud toen de temperatuur In het in- mense stadion reeds tot kookpunt rees. Een valpartij voor het Braziliaanse doel en de daarop ontstane tweespraak tussen spil Maldini van Milaan en de scheidsrech ter was er de oorzaak van dat de Italiaan van de later nog zo beproefde arbiter een waarschuwing kreeg, waarna hij het veld werd uitgestuurd toen even daarna door zijn toedoen een Santos-speler ker mend op de grond lag. Even later moest de Italiaanse doelman Ghezzi met een bebloed gezicht van het veld gedragen worden. Ghezzi was in een scrimmage voor het doel door een elle boog zodanig getroffen, dat hij ondanks doktershulp niet meer terug "kwam. Na een onderbreking van tien minuten kon de Argentijnse scheidsrechter Brozzi de ontmoeting voortzetten, maar moest in de 34ste minuut, nadat Dalmo het eerste en enige doelpunt uit een. penalty had ge scoord. weer ingrijpen, omdat Santos-back Isael de in Brazilië geboren, voor Milaan spelende Amarildo onder de graszoden liep. Kort en bondig wees Brozzi de Bra ziliaanse verdediger naar de kleedkamer, zodat aan beide zijden inmiddels was een reservedoelverdediger voor Milaan aangetreden tien man overbleven. Na de hervatting was de nervositeit in het véld en op de tribune verdwenen en zag men een op hoog peü staand voet balgevecht, waarbij het zonder „zwarte pa rel" Pele spelende Santos geen enkele kans kreeg tegen de sterke Milanese verdedi ging. Toen bleek dat dit spel geen resul taten opleverde, werd weer onverbiddelijk hard ingegrepen, waarbij Amarildo, de ge vaarlijke voorhoedespeler van Milaan, het doelwit van zijn landgenoten werd. Meer malen zwaar getroffen moest hij enige malen langs de kant, waar de dokter hem opkalefaterde. Aan Santoszijde werden Al- mir en Pepe het slachtoffer van dit harde spel, dat bepaald geen demonstratie vooi de voetbalsport was. HFC heeft het er in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Haagse tweede klasser Quick lelijk bij laten zitten. De bezoekers wonnen met 4-0 en dezecijfer* geven toch wel te denken. In de HFC-ploeg waren drie nieuwe spe lers opgesteld. De reehtsbackplaats were" door Kammeyer ingenomen, Kuyken speelde midvoor. terwijl Chris van Schou wenburg als linksbinnen opereerde. Deze wijzigingen mochten echter geen verbete ringen worden genoemd. In de doelpuntloze eerste helft wogen de partijen nog vrij goed tegen elkaar op. Daarna ging het met HPC echter steeds slechter. De voorhoede, waarin het gemis van midvoor Jansen zich deed gevoelen, leerde de Haagse verdediging heel wei nig moeilijkheden op. Kramer opende de score voor de bezoekers, waarna Emink, Ten Heopen en Homans de 4-0 overwin ning tot een feit maakten. De opstel ling van HFC was: Van der Meulen; Kammeyer en Van Baasbank; P. Thole, Tekelenburg en E. Thole; Jasper, Bouw man, Kuyken, Chris van Schouwenburg en G. Koenders. In de eerste klasse amateurs zijn zo: dag twee zogenaamde inhaalwedst gespeeld. Tegen de verwachtingen ve JOS op eigen veld nog wel van Ho landia, dat dit seizoen gevaarlijk wn- a gezakt, terwijl voorts OSV, dat nog si; niet verloren heeft, DCG met 1-0 cie baas bleef. De stand is nu als volgt: OSV ft 6 2 0 14 17- e HRC ft 4 2 2 10 17-11 AFC ft 4 2 2 10 14-10 JOS ft 4 2 2 10 18-15 RKAVIC ft 3 2 3 8 20-16 DCG ft 2 4 2 8 14-15 Hollandia ft 2 4 2 8 13-16 Alkmaarse Boys 8 S 1 4 7 9-11 Purmersteijn 7 2 2 6 11-14 HFC ft 2 2 4 6 14-1" De Spartaan 8 2 2 4 6 13-" Watergraafsmeer 7 0 1 6 1 O 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13